NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. IIS, No. 300. 1907. Maandag 23 September. 21e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH )P OP £eld. sod.e De Internationale. Op de Levenszee. enmin 5p en ledbakkerü ©ren, VERSGHiJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S J DE jONGE VERWEST te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 18) BolltBlandseli OvsrzichL BVBGï - tegen ruim« >rst*d, Goes. tening 20 Srp- IMAKER Kz., dhr. P. van Wilbelminalaan G. J. VAN aterialen aldaar. EBODEN estaan oplevert boekh. D'HUIJ, as, 5 maanden Wolfaartsdijk. mber de 20 jaar, bij te Wolfertsdijk. fan stonden aan DE VISSER, of 1 Nov., van Adres Mevrouw k S9, Vlissingen. iber eene flinke ODE '100, waschgeld bij KI, Zierikzee. VENDIENST. 0, 7.— 7.50, 8.20, 0.40 11.—,11.80, 2.40% 3.—, 3.25, O, 6,55, 7,15, 7.35, 6.10, 6.30 7.20, 0.10, 10.30, 10.50, 1.20% 1.40% 2.50% 5,30, 6.30, 7.05, en Zondags uit. Wester-Schelde. UïSWEERT. aankondiging, of Spoortijd. noorden naarHans- 12,30, nam. 3,25. Valsoorden voorm. 5,38. jrden geen goe- LEGBAAF. Br. jks (behalve Maan» van Antwerpen ig) 's morg. 7.— n B. BOTTERDAM. ir. derd Zondags, van Middelburg 8,45 „SCHELDE" and. 26 8,— 11,30 rijd. 27 8,30 11,30 iter. 28 8,— 11,30 •nd. 29 9,— 11,30 aan. 30 8,— 11,30 chter een datum is el tweede getili» Rü2LER1XZBB, er. Van Zierikzee. 'er. 21 7,— 3,- Ld. 22 12,- ian.23 7,30 3,- ns. 24 7,30 3,- oen.25 7,30 3,- rod. 26 6,30 3,— ij i. 27 7,30 3,- ter. 28 7,30 3,- nd. 2911,30 ssn.30 7,30 3, -Vtrwest - Goes, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02®. U'TGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij', die zich met 1 October a s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum gratis. Reeds voor eenige jaren heeft dr. Kuyper er de aandacht op gevestigd dat de naam Internationale niet past bij de soo.-deno. Inter is 'tLatijosohe woord dat op ver binding, gemeenschap en op zelfstandigheid der samenstellende deelen wijst. Interlines zijn lijnen die tussohen de regels gebracht zijn. Interpunctie is het zetten van een lees- teeken tussohen twee zinsdeelen. Interregnum is een bewind tussohen twee regeeringen in. Intermiteerende koortsen zijn koortsen, waartussohen [een koortsvrije tjjd in ligt. Internationaal duidt ook op zelfstandig heid van natiëo, elk met eigen belangen terwijl de sooiaal demoeratieer uitwissohing van alle grenzen mee bedoelt, hetwelk neerkomt op vernietiging van alle nationaal bestaan en karakter. Het eigenlijk bedoelen der sooiaal-de- mooratie is dus niet internationaal maar cosmopolitisoh. In zooverre is zij de poli tieke vertolking van de bedoeling der oud-liberale Manchesterschool op oeoono- misoh (staathuishoudkundig) gebied. Dit cosmopolitisme dat de greozen tus sohen de landen en volken uitwischt, is dan ook niet van sooialistisehen maar van liberalistisohen oorsprong. Volstrekte vrijhandel als beginsel en uitgangspunt is de oeeonomisohe uitwis sing der grenzen tussohen natie en natie. En uit dit beginsel trok de sooiaal- democratie slechts de lijnen door, toen zij de opmerking maakteindien gij de internationale grenzen op staathuishoud kundig gebied uitwiseht, dan zijn zij immers denkbeeldigen dan bestaan zij dus ook niet op staatkundig gebied. Schaf ze dan af. Er sohuilt derhalve achter het vraagstuk van den handel nog een veel diepere quaestie. Toen in Engeland te Manohesfer de vrijhandel zegevierde, was zij volstrekt niet cosmopolitisoh, maar juist eng natio naal bedoeld. Hij moest alleen het eigen volk zegenen. FEUILLETON. Al maar zagen wij het schip nader ko men tot het eindelijk met een vreeseüjk gekraak op het rotsslrand stootte. Nog hoor ik het angstgegil der ongelukkige schepelingen, die tegen een zekeren dood worstelden, daar ons rotsig strand geen de minste kaDS op behoud overliet. Des anderen daags morgens was het een ontzettend schouwspel. De zon scheen zoo helder en vriendelijk, als had er geen ramp plaats gehad, maar met het wrak hout lagen overal langs het strand lijken van verdronkenen. Vrouwen hebben meer hart en geschikter handen om dooden te vervoeren dan mannen, en zoo waren zij, die den vorigen avond in droetheid hadden toegezien, nu allen met dien treurigen blik bezig. Al helpende had ik een spar opgelicht, die het hoofd van een zeeman bedekte. Mijn moeder, die in de nabijheid was, riep mij toe: „Wees voorziehtig, Willem, jongen, trek dat hout niet te ruw weg'', en meteen kwam zij toeschieten om mij te helpen. Opeens uitte zij een gil, toen zij het gelaat ontbloot zag, een gil, gelijk aan de noodkreten, dia den storm door kliefdentoen stortte zij in bezwijming op den doode. Het was mijns vaders lijk. „Sinds ik een kleine jongen was had ik niet geschreid, mijnheer Charles, maar toen schreide ik dat ik dacht dat mij het hart zou brekeD, want ik zag hoe mijne moeder h6t koude voorhoofd van den doode kuste, zijn haar weg streek en telkens vleiend zijde „Zoo zijt gij dan weer thuis, Jakob, weer in ons oude goede huisje"; En toen de invoering van den gouden standaard er bij gedaan werd, een maat regel die rechtstreeks tegen de vrijheid van beweging ingaat en zuiver kunstmatig is, werd het bewijs geleverd dat hel Enge land hier niet om een beginsel, maar om een tot zich trekken van den handel, tot schade van dien van de landen op 't con tinent te doen was. Een taktiek, die Engeland heeft rijk gemaakt. Dan, hiertegen kwam de reactie. Zij begon in Duitsehland. Van daar ging het eerst de oritiek tegen dit stelsel van den vrijen handel uit. List een van Duitsohlands groote oeoonomen en wie na hem kwamen hebben dien strijd met dezelfde argumenten volgehouden. Men is dan ook in Duitsohland spoedig van stelsel veranderd; met 't gevolg dat Duitsehland op zijn beurt zich ging verrijken en wel ten koste van Engeland. De eritiek der Duitsohe staathuishoud kundigen tegen het vrijhandelstelsel heeft tot drieërlei overwegingen geleid. De eerste overweging was dat de tollen tussohen stad en dorp, tussohen gewest en gewest moesten opgeruimd worden. De Tolvereeniging (ZollvereiD) speelde dit klaar; en Duitsehland voer er wè! bij. Overal in ons land, waar men dit voor beeld volgde, en ook de plaatselijke ao- oijnsen afschafte, leefde handel en verkeer, thans vrij gemaakt, weder op. Wel had dit wegnemen van den binceniandsohen, verplaatsing van handelsbeweging ten ge volge; doch zij die de gemeente verlieten, bleven toch in het land, dus leed bij die verplaatsing het nationaal belang geen sohade en het nationale leven, als geheel genomen, won in kracht. Gaat men nu echter dezen nationalen maatregel internationaal maken, dat wil zeggen, wordt die nu over alle lauden toegepast, dus overal vrijhandel, dan grijpt diezelfde verplaatsing van belaogen niet plaats binnenmaar over de grenzen van het land en het eigen land lijdt groote schade, en de genabuurde natie is er goed mee. Vaat staat das dat wegneming van allen tol binnenlands het nationaal belang altijd bevordert, doch bij de grenzen tusschen natie ea natie kan dat nationaal belang wor den geschaad of niet geschaad. Engeland bijvoorbeeld had er voordeel maar zij glimlachte niet bij dat zeggeD, ook weende zij niet, maar de oogen rolden haar wild door bet hoofd en haar gelaat stond strak en was wit als een laken. „Moeder", sprak ik, „vat moed, vader is heengegaan naar het groote huis hier bo ven". Wat ik echter zeggen mooht, zij scheen niet te hooreD, maar zij sprak tot den doode: „kom beste Jakob, laat ons naar huis gaan. Willem wacht ons in de hut, hij is zoo'n flinke jongen geworden kom jakob". Toen vatte zij den doode bij den arm, als om hem weg te leiden, maar nu was het op eens, of er een licht voor haar opging en zij de werkelijkheid begreep, en zij zonk bezwijmd neder. In dien toestand bleef zij tot den volgenden morgen, en toen heb ik beiden vader en moeder verloren. „Nu met Kerstdag zal het twintig jaar zijn sinds dit gebeurde; maar alles staat mij nog te voren als de dag van gisteren. O hoe wensohte ik in die oogenbiikkeD, j dat mij maar een zelfde lot getroffen had, want ik had de beide oudjes en vooral mijn moeder zoo innig lief. Den dag van Nieuwjaar had de begrafenis plaats, en toen ik van het kerkhof naar ons huisje was wedergekeerd gevoelde ik, dat ik allaen op de wereld was, en óf van de barmhartigheid zou moeten afhangen óf handen uit de mouw steken en mij zeiyen door de wereld helpen. Weldra was ik besloten eD ging naar een groote havenstad, waar ik terstond een schip vond. Ik koos de zee, en de zee nam mij aar, en wij zullen nu wel nooit weer gescheiden worden. „Dat is mijn lot geweest, mijnheer Charles, en wat men van een zeeman bjj, Duitsehland daarentegen leed schade, immers Engeland werd bevoordeeld ten koste van Duitsehland. Waaruit alzoo volgtle. dat tot wegne- mirg der tollen op de nationale grenzen niet ban worden besloten uit de opgedane gunstige ervaringen met de wegneming der binnenlandsche tollen maar ook 2e. dat wegneming der tollen op de nationale gren zen niet geschieden kan op grond van alge meens beginselen, maar ieder geval op zichzelf moet worden beoordeeld. De tweede critische overweging der Duitsche oeconomeu was dat niet alle lan den op gelijken trap van ontwikkeling staan. Er zijn, geljik in 't menechelijk leven, ook in dat der volken leeftijden. En zoo heeft Engeland jaren lang in de rij der ontwik keling vooraan gestaaD, zoowel commercieel als industrieel, zoowel in handel als in nij verheid. Het kon derhalve tot invoer van vrijen handel overgaan. Doch hier tegenover staat dan ook dat voor landen die nog niet die bloeiperiode van ontwikkeling bereikt hebben, zichzelf schade zouden berokkenen, indien zij ook maar op slag dien vrijhandel invoerden. De ervaring heeft dit, ons volk althans, geleerd. De derde overweging der eritiek van List en zijn leerlingen was dat, ook geheel afgezien van deze algsmeene denkbeelden, het voor een natie meest profijtelijke stelsel in niet minder strengen zin werd beheerscht door de gedragslijn harer naaste buren. Wanneer bijvoorbeeld in ons land Hol land en Gelderland hun provinciale tollen handhaafden, zou Utrecht wel verplicht zijn ook zijn provinciale tollen niet weg te doen. Pest dit nu toe op ons land en de overige landen. Hebben deze laatste hun nationale tollen opgeruimd dan zal de gedragslijn voor ons land een gansch andere zijn dan wanneer deze landen hunne grenzen aan alle kanten voor den invoer, ook van onze producten afsluiten. Zelfs Adam Smith, de vader van de Man chester-school, heeft dit toegegeven. De vrijzinnigen van onzen tijd, behoudens enkele uitzonderingen, gaan hierin derhalve verder dan hun meester. Z\j gaan voort met zegge, hoe ruw bij sehijne, zoo goed als iemand heeft hij een teedere plek in zijn hart, waar het anker der hoop houdt bij het vooruitzicht op de haven hier boven. Daar is, maar kom, mijnheer Charles, wees goedsmoeds", want Charles had zijn gelaat nederbukkende in zijne handen verborgen. „Wees goedsmoeds, uwe schat ten zijn, evenals die van Beetlebrow veilig en geborgen". Op dit oogenblik klonk het fluitje van den bootsman als bevel van den kapitein, om meer zeil bij te zetten, en allen waren terstond op de been en gereed om aan 't werk to gaan. Charles had nog slechts even den tijd om Beetlebrow de hand te drukken „Ik dank u. Willem", zeide hij, „wij moeten dat nog eens nader be spreken" en met dat woord keerde hij naar zijne hut terug. tusschen aabde en hemel. De tijd spoedde voort en al langzamer hand 'werd de dag van aankomst in Australië steeds meer hoofdpunt van ge sprek. Hoop en bezorgdheid werden ge lijkelijk gedeeld, viendsohapsbanden waren bestendigd en het laatste gedeelte dar reis scheen een tijd van verwachting en genot te zullen blijken. Charles herwon roet den dag zijn oude geestkracht en opge wektheid en, al overviel hem soms de droefgeestigheid, hij treurde niet als die zonder hope zijn en was ziehzelf genoeg meester, om weder voor den mast door verhaal en lied het soheepsvolk aan zich te binden en hen voor het goede te winnen. Zijn grootst genot evenwel was het met den kapitein in zijne hut de Schrift te onderzoeken en onder den invloed des het vrijhandelsstelsol, ook voor ons land, zoo volotrekt mogelijk te bepleiten. Toch mag wel herinnerd worden dat tegen de drie bovengenoemde overwegin gen der eritiek het stelsel van a'osoluten vrijhandel op het vasteland van Europa niet bestand is gebleken. Er kwam een geduchte keer, die, naar dr. Kuyper met een enkelen greep in 1897 zoo meesterlijk wist te teekenen, zijn drijf kracht vond in drieërlei aanklacht, door List en de zijnen tegen de Manchester school ingebracht. Ea wel dat deze school lo. een bodemloos cosmopolitisme huldigde, dat debeteekenis van het nationale leven miskende, en naar zijn belangen niet vroeg2o. zich in een dood materialisme verloor, dat geen oog had dan voor de ruilwaarde der stoffelijke dingen, en deswege niets gevoelde voor de hoogere geestelyke en staatkundige facto ren, waaraan de toekomst van het nationale bestaan hing3o. door haar laisser aller, een desorgauiseerend individualisme op den troon verhief, dat heel hot nationale leven ten slotte als beurs waar van koopmans standpunt deed bezien, of gelijk List letter lijk zegt„Heel dit stelsel is in den grond niets anders dan een systeem van de pri- vaat-oeeonomie van alle individuen, gelijk ze zich vormen zou, indien de wereld één was, en er noch afzonderlijke slateD, noch afzonderlijke staatsinrichtingen, noch on derscheiden cultuurtoestanden, noch eigen aardige nationale belangen bestonden." De toestand in de Antwerpsehe haven verbetert. Alle dagen gaan er meer en meer werk lieden aan den arbeid en men mag zeggen dat er vandaag wel rond de 2 èi 3000 stakers aan den arbeid zijn. De Grain Works werkt vandaag zoo maar met 116 ploegende Trouwnatie heeft 13 ploegen meer aan den arbeid dan gisteren. De koolmannen zijn bijna allen weer terug aan het werk. De stouwerswerklieden alleen blijven nog steeds van de dokken weg en het zijn maar enkelen, die men hier en daar aan 't werk ziet. Beteekenisvoller is de herneming van Woords met dezen te spreken, als waren zij broeders. Tooh was dit misschien juist nog niet „zijn grootst genoegen", want wij mogen de tegenwoordigheid aan boord van Ed ward en Edith Marston niet vergeten. Deze waren zijne boezemvrienden, en daar bei den meer van zijn eigen leeftijd wareD, is| het niet meer dan natuurlijk, dat hij hun gaarne het grootste deel van zijn tijd wijdde. Op zekeren sehoonen avond, terwijl het schip het voor het lapje had en zoo met goede vaart ging, zoodat allen aan boord daarin genot siaaakteD, zat Charles naast Edith op het dek en sloeg met haar de heerlijkheid der ondergaande zon gade. „Welnu Edith", zeide Charles, „gij die de sleutelen hebt van het wolkengebied en zijne prachtige beelden zoo goed weet te verklaren, wat zegt gij vaD het tafereel, dat deze overeohoone avond ons biedt „Wolben en nevelen hebben hunne verborgenheden, Charles, en ik vermeet mij geenszins hunne raadselen te kunnen verklaren. Toch is het verwonderlijk, dat deze prachtig getinte wolkgesta'ten soms zoo duidelijk geteekende gedaanten aan nemen, dat zelfs de eenvoudigste er eene beteekenis aan geven kan. Waart gij dezen morgen vroeger op het dek geweest, dan zou het opgaan der zon u een heerlijk tafereel hebben doen aanschouwen. Een sehoone witte nevel rees van het watervlak en geleek Een engel die bij 't statig opwaarts streven, Het priesterkleed vrij door de lucht liet zweven Maar boven deze lichtgestalte dreef een zware, donkere loodkleurige wolk, die zeer het weik aan de houtboden, deze voor wie de strijd, te zamen met de graanbewerkers, begonnen is. Reeds waren houtmannen op de kaai aan 't werk gegaan in het begin der week, dooh vandaag zijn ook hout mannen in daghuur aan boord van het sehip gaan werken en asn de oude voorwaarden 5 i'r. per dag. Op 'tboulevarken, nabij de Ankerrui.had gisteren een beteekenisvol incident plaats. Een der handlangers van Willen is Kunnen deelde er het volgende strooi- briefken uit „Dokwerkers. „De bazen verspreiden er het gerucht dat heden Donderdag, het werk hernomen wordt. „Dat is een middel om de werklieden te verdeelen. De dokwerkers hebben besloten, kalm en waardig, maar vastberaden den strijd voor te zetten. „Mannen, halm blijven. Niemand zal de oorzaak zijn dat de strijd verloren wordt. „Laat de bazen roddelen wat ze willen. Da dokwerkers luisteren slechts naar be sluiten die zij zelf nemeD. „Leve de eerheid aller dokslaven Een dokwerker pakte de briefjes af, scheurde ze in stukken en riepHebben we nu nog niet lang genoeghongergeledenP Ia een hoofdartikel schrijft het Handelsb. v. Antwerpen Wij hebben het reeds gezegd, wij zeggen het vandaag en wij zullen het nog zeggen, we zullen het schrijven tot de pen ons uit de handen valtZiet naar Duinkerken Dat is nu eene haven waar, dank aan de misdadige toegevendheid der radikaal-socialis- lische overheid, het roode arbeiderssyndicaat heer en meester is en zijne wetten stelt. Men kan er geen schip laden of lossen, of men moet langs het syndikaat om, en wie niet de voorwaarden en voorschiiften van het syndikaat aanneemt, il n'a qu'a se faire pendre ailleurs, zooals de Franschee zeggen, die kan elders een strop gaan zoeken om verwurgd te worden. De kapiteins bedanken er dan ook feestelijk voor, om nog naar Duinkerken te varen, de eene scheepsmakelaar na de andere rolt er zijne matten opnijveraars van het Noorder departement laten te Antwerpen lossen en zoo met binnenschepen de koopwaar naar ginder brengen, om te ontsnappen aan de tirannij en zoo komt het dat het gras groeit tusschen de steenen op de kaaien. op een lijkkleed geleek, e» de witte wolk werd door zijne donkere sehaduw als van allen lichtglans beroofd. Langzamerhand verhief zioh de zon aan de Oosterkim, goot hare tinten over de golven en het gansehe luchtruim was nu spoedig enkel glans en heerlijkheid". „En de zwarte wolk „Deze verdween geheel, maar de witto nevel was er steeds en nu duizendmaal sohooner dan te voren. De wolkgesfalte geleek eene vorstenbruid in volheid van luister, en steeg, en steeg tot nog sleohts een stip ziohtbaar bleek, en eindelijk de gansehe verschijning in het blauw des azuurs scheen ingegaan". „Wel Edith, uwe beschrijving is over- schooD, maar daar ik het verschijnsel niet zag en in het vatten van eene dichterlijke gedachte Diet vlug ben, zooals gij weet, zou ik wel van u willen weten, wat het geheel beteekende, of liever wat gij er van zegt „Dat ligt geheel buiten mijn plan, Char les. Ik heb mjjne gedaohte reeds duidelijk genoeg uitgesproken", antwoordde Edith, terwijl zij ziek een weinig boos toonde. „Als gij geen dichterlijk gevoel genoeg hebt, om van mijne voorstelling eene ver klaring te geven, dan heb ik mijne paarlen bij den weg geworpen". „Ik weet waarlijk Diet wat te raden", zeide Charles op deftigen toon „als ik eene gissing moest wageD, dan zou ik zeggen, dat de witte nevel de vrijheid voorstelde, en de zwarte wolk de negers, en dat Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1