NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. te koop, No, 299. 1907. Zaterdag 21 September. 21e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH te koop. rarkens leid. Op de Levenszee, ieniiSn. PJMMi, LOOP ÏÖOP taemepaarl irs te koop, ncnsTT, toudsler :"bode sende Meid iW' belast 'ERTEITIËH id VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S, J. DE JONGE-VERWE3! te Goes F. F. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN DELB VBO; - ïle en hartelijke blijken ontvangen bij de her- e veertigjarige ambts- dellurg, betuigt onder- amens de zijnen, zijnc-n A. LITTOOIJ. September 1907. het door den onderge- kte prooes-verbaal van n de op 12 September adering van vennooten vennootschap op aan- J. Molhoek", geves- Mejnffrouw JACOBA A, weduwe Hekdricus te Goes, sedert 16 beheerende en aanspra- afgetreden en is aansprakelijk vennoot heer Cornells Breen Goes. ber 1907. Notaris. i g g e k e r k e. 'S, rekening 28 Sep* /IELEMAKER Kz., OOP, |bij P. ARENT8E te I October, ILEMAKER, Koude- raagd fiideiunin beeft tegen ruime Voorstad, Goes. |eren van een koopje zich. (AMEN, DE OREN, PEN, enz. enz. Les ook oude Steen lOELSE, Keersluis, |f IN RUIL en Sae&spïoeg J', zoogoed als nieuw smid, Drieivegen- IAHAMSE Ae., Ihoek. Itober |ENTSEN, Ritthem. van stonden aan SS DE VISSER, let. of 1 Nov., vau In. Adres Mevrouw pdijk o9, Vlissingen. rober |RI NISSEN to St. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. f 1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA Zij, die zich met 1 October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum gratis. 20 September 1907. Wy hebben nu alles gepubliceerd wat door het Centraal-Comité aan de secreta rissen der Kiesvereenigingen verzonden is. Nu kan elk lid dar Kies vereeniging, voor zoover hjj ons blad als medelezer 't laatste leest,alle stukken behoorljj k rustig lezen en overdenken. Andere medelezers kunnen 't van hem nog eens terug vragen. En zoo komen der halve de leden der Kiesvereenigingen wan neer die de volgende week, in ieder geval vóór 3 October bijeenkomen, goed beslagen ten ijs. Laat ieder, die ter vergadering van de Kiesvereeniging gaat, ons blad bij zich steken. Dit vergemakkelijkt de toelichting, welke vanwege 't bestuur der Kiesvereeni- ging zal plaats hebben. Men kan die dan beter volgen. Het ministerie-De Meester mag op finan cieel gebied van geluk spreken. Het leeft in de vette jaren. Dit is de slotsom waartoe men komt, wanneer man de miljoenenrede overleest. Reeds elders in ons blad wordt herinnerd dat in de 15 laatste jaren het gebruikelijke lijstje bjj het jaarlijksch overzicht in dit geval van 1892 tot 1906 't totale tekort saldo slechts 4,6 miljoen beloopt, terwijl 57 miljoen aan buitengewone uitgaven op dien staat voorkomen. Dit getuigt van een degelijke huishou ding en is een pluimpje voor de opvolgende ministeries, het kabinet-Kuyper niet het minst. Het totaal geraamde tekort over 1908 bedraagt é'/a miljoen, terwijl de uitgaven 7>/a miljoen hooger zijn dan in 1907. Wij herinnerden reeds dat voor de eerste 8 maanden van dit jaar, met vorig jaar ver geleken, een meevaller van 3 miljoen valt te boeken. Voor 1905 was een tekort geraamd van 8,8 miljoen; en er was een overschot van 2,2 miljoen! Voor 1906 was op een tekort gerekend van 10,2 miljoen, en er was 2,3 miljoen over 1 17) FEUILLETON. Het is laster, wanneer iemand als ware het regel durft zeggen, dat godsdienstoefe ning aan boord voor ons zeevolk eene straf is. Wanneer wij de godsdienstoefening aan boord van oorlog- en koopvaardij schepen vergelijken met den kerkdienst aan land, dan zijn er weinig gemeenten, die met meer ernst en opmerkzaamheid de leerrede volgen en haar toonen te verstaan dan de bemanning onzer schepen. Missohien werkt hiertoe mede, dat elke afwisseling aan boord iets aangenaams heeftmaar eene andere onderstelling ig billijk eu heeft minstens gelijk recht. De zeeman is omringd door gevaren en heeft al den tijd tot eenzame overdenkingen. Is nu al zijn gewoon onderhoud en dat door de verleidingen, waardoor hij als zonder tegenwicht omringd wordt, licht zinnig, gemakkelijk komt bij hem de betere mensch boven. Is des zeemans beurs een buit, waarop honderden straffeloos, ja, bijna door de regeering, voor wie het vraagstuk der belasting alles schijnt, aangemoedigd, azen de zeeman heeft hart en geweten als ieder ander, en beiden blijken doorgaans gemakkelijker toegan kelijk dan die van meer in de vormen levecde maar door geldliefde voor iedere gewaardingen verstorven bewoners van den vasten grond. Kapitein Roe ging naar het voorschip, iets voor hem zeer oDgewoons, en zeide kortaf maar minzaam„Mannen, de predikant zal den begrafenisdienst lezen piet het oog op het verlies, dat wij met Bij dit alles mag men nu wel eens ver heugd glimlachen. Maar wij hebben dan toeh in 1906 nog onze opcenten op de ver mogens- en bedrijfsbelasting gehad. Een belasting die, van achter gezien, blijkt heelemaal niet noodig te zijn geweest. In ieder geval, waar de tekorten de laat ste jaren telkens in overschotten bleken omgezet, mag men met grond hopen dat ook 't voor 1908 geraamde tekort wel ineen overschot zal veranderen. Voorloopig zijn wij van de opcenten af. Doch het nieuwe kabinet, dat in 1909 of vroeger, optreedt, zal wel naar middelen hebben te zoeken voor de sociale wetten, die in aantocht zijn, als zij er dan zijn Zonder belastingverhooging, nu de vrij zinnigheid de Tariefquaestie tot 'n politiek spel maakte, zal 't nu niet meer gaan. Zal het nu tot organisatie onzer Chr. handelsreizigers komen Dat zal er van afhangen of allen gehoor geven aan den oproep in ons vorig no. van „de Commissie tot vorming der Nationale Vakgroep voor Handelsreizigers in de Ned. Vereen, voor Chr. Kantoor- en Handels bedienden". Hei Volk van 21 Aug. 1906 heeft smalend alle chr. vak vereen leringen met den naam //snertvereenigingen" betiteld. De ervaring heeft bewezen dat vele chr. vakvereenigiDgen dien scheldnaam niet verdienen. Maar de sociaal-demoeraat, die &lle3 be ziet in het licht van zijn klassenstrijd systeem, en met loede oog8n aanziet dat onze Christenmannen het in zijn „neutrale" vakvereenigic gen niet houden kunnen, moet wèl zoo spreken, om zijn vereenigingen ten koste van de onze te verheffen. Ieder op zijn standpunt dan. Werke men rustig voort aan de organi satie van al onze Christen werklieden. Moge or spoedig een vereeniging van Chr. Handelsreizigers verrijzen. Laten ook onze veld-arbeiders zich meer gaan vereenigen. Toespraak van den tijdelijken Voorzitter der TweedeKamer, den heer J. van Alphen, anti-rev. afgevaardigde voor het district Ommen, tot den voorzitter der Kamer, den storm leden, wilt gij onder de toe hoorders zijn?" Oogenblikkelijk gingen alle hoeden af en een „ja", „ja", en „ik dank u" waren het toestemmend antwoord. Deze dienst bij maanlicht had iets in drukwekkends. Eerbiedig knielden allen op het dek, en toen las de heer Wilton met heldere, zilvere stem, die eerst wel beefde maar allengs vaster werd, en onder de bezieling, die ecus de schrijvers had bestuurd, de aandoenlijke woorden. Hoe plechtig klonk des Heeren woord„Ik ben de opstanding en het leven Zelfs de zeelieden bleken ontroerd. Een diepe zueht ontwelde hier en daar aan de borst en enkele van de mannen wie geen storm kon doen beven, hadden tranen op de wangen. Zeer gepast maakte de heer Wilton het beschrevene voor de tegenwoordige oogen- blikken passend, door de woorden: „Wij betrouwen zijn lichaam aan den grond, aarde tot aarde, stof tot stof, asch tot asch, of die voor scheepsdienst „Wij betrouwen zijn lichaam aan de diepte der wateren, ziende op de weder opstanding der dooden, als ae zee haar dooden zal wedergeven", nu niet te bezigen, maar aan de gedachten van zijn eigen hart den vrijen loop te laten. Met warmte dankte hij God voor de lessen, die zij ontvangen hadden in de verzekerdheid van den beer Harvey, vooral hoe heerlijk het is altijd bereid te zijn, en met een lied en bede als bij op de lippen te kunnen heengaan. Met geestdrift pleitte hij, dat de droeve gebeurtenis, die nog zoo aller hart vervulde, ieder hunner nader tot God mooht breDgen en meer aan houdend doen leven met bet oog op een EN VAN Woensdag bij de aanbieding van den pre- sidentshamer' gesprokon,"luidt aldus*: J Hooggeachte Heer Ro'èll 1 rm- In den oudsten van jaren zal men het niet wraken, dat hij 't oogenblik welkom heet, waarin hij zijne, trouwens niet zware, taak voor de gewis niet lichte der detinitieve leiding in de Kamer aan u mag overdragen. Mij wil het toeschijnen wellicht is ook dit aan den hoogen leeftijd te wijten dat de taak van onzen voorzitter van jaar tot jaar zwaarder wordt. Wel wordt hij met kracht gesteund door onze zeer bekwame en volijverige griffie in de regeling van den arbeid, maar de leiding der be raadslagingen stelt voor den president steeds hoogere eischen aan het talent, aan toewijding en geduld. Intusschen, de Kamer door hare voordracht en de Koningin door hare benoeming, waarmede ik u van harte zal mogen gelukwenschen, schenken u opnieuw het vertrouwen, en zeker zijn voor u in de vervulling uwer roeping de bezwaren niet onoverkomelijk. Gij, van Uwe zijde, stelt daar tegenover den moed, opnieuw uwen schouder onder den last te zetten. Moge bij het torsen daar van de kracht en het licht van den Heere God U bestendigd en vermenigvuldigd worden. Ik heb de eer, U te verzoeken, den voor- zittersstoel van mij te willen overnemen. ApplausJ. De heer Roëll voldoet hieraan. Bankroet der Moderne'' Wetenschap. Onze Christelijke wetenschap telt niet mee. Wij beboeren als dompers enduister- licgen niet tot „'t denkend deel der natie". Ons onderzoek is van nul en geener waarde. Wij gaan immers van „dogmen" uit Neen de „moderne" wetenschap brengt licht. De negentiende eeuw, die der ver lichting is wel voorbij, maar de wetenschap behaalt nog triomf op triomf. Jammer voor haar echter, dat prof. Lombroso, den man van de crimineele anthropologic, er zoo leelijk ingevlogen is. De wereld is in rep en roer over den af schuwelijken Parijechen kindermoordenaar Soleiland. In de Matin zsg professor Lom broso de afdrukken van de handen van dan beul. Neen maar, zei professor, die handen hebben beslist apige lijnen. Zulke lijnen vindt men alleen bij misdadigers en idioten. De man is ontoerekenbaar. Maar o, de afdrukken waren niet van de handen van Soleiland. De eene afdruk was heerlijke opstanding tot eon eeuwig zalig leven. Toen hij met dat woord zijne smeek bede sloot, volgde een eenstemmig Amen op zrjn plechtig woord. Nadat hiermede de dienst geëindigd was, heersehte er een ernstige stilte en soheen ieder in eigen gedachten als verzonken. Zonder eenig gedruiseh temaken verwijder den zioh de matrozen. Deze zocht zijn werk, gene zijne kooi, maar Dietnand toonde zich begeerig de ontvangen indrukken van zich af te schudden. Gedurende da eerstvolgende dagen bracht Charles meest een groot deel van den dag alleen door. Niet voor dat alle passagiers het dek verlaten hadden, begaf hij zich daarna op het dek om een ver trouwelijk gesprek aan te knoopen met kapitein Roe; gesprekken die hunne vriend schappelijke betrekking steeds inniger maakten. Ook was hem het bijzijn van Edward en Edith tot afleiding, en deze lieten niet na alles te beproeven, om hem afleiding te geven zonder op zijn ernstige stemming inbreuk te maken. Niet dan zeer geruimen tijd na zijne herstelling begaf zioli Charles weder voor den mast. Hij wist, dat daar verlangend naar hem werd uitgezien maar het kostte hem zelfoverwinning om weder de plaats in te nemen, waar hij al vermakende had zoeken te leeren. Toen hij er eindelijk toe overging, werd hij ontvangen met eene hartelijkheid, als ware er een vorst in hun midden versohenen. „Vrienden", zeide Charles, toen hij zich in hun midden had neergezet, „gij gevoelt, dat mijne stemming nu niet die is van vroeger. Ik zou voor u na geen lied kunnen zingen, maar zoo gij slechts wat geduld van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. van een hand, die aan een eerzaam metse laarsbaasje behoorde, welke zijn heele leven rustig kalk gepleisterd en nooit een moord gedaan had, en de andere was van de hand van een loodgieter, even braaf. Den Matin- reporter wilde men de afdrukken van Solei- lani's handen niet afgejren. Op zijn aan dringen stopte men hem toen twee kiekjes van tien jaar geleden toe. Och, wat jammer voor ProfessorEn voor de „moderne" wetenschap Nu bleek al het werk maar relamo te zijn. Professor Lombroso en Mevrouw Selenka die in Indië naar de botjes van den aap- mensch zoskt, een goed paar Be Rotterdammer. TWEEDE KAMER. De Miilioenen-Nota. Aan de millioenen-nota, eergisteren bij de Kamer ingediend, is bet volgende ont leend De loop der middelen in de eerste acht maanden van 1907 is zeker niet ongunstig te achten. Wel staat het accres der mid delen verre achter bij dat, hetwelk zich ten vorigen jare vertoonde, doch een stijging van de opbrengst der middeien AL in vergelijking met het vorige onge meen gunstige jaar ad f2,439,790.291/2 is looh zeer bevredigend te aehten, te meer daar, behalve de steeds wisselvallige suc cessierechten en de zegel-, hypotheek- en registratierechten waarvan de lagere opbrengst zich door den hoogeren rente stand laat verklaren, alle middelen van eenige beteekenis tot het aeores bij droegen. Het belangrijkste aandeel in de stijging hebben de directe belastingen, welke de opcenten buiten rekening gelaten f 1,459,072.05'/z meer opbrach ten dan ten vorige jare, alsmede de accijnzen welke een accres van 1,218,293,72 aanwijzen. De loop der middelen AL in 1907 en het uitzicht, dat ook het winstaandeel der Nederlandsehe Bank, dat aan het dienstjaar 1907 ten goede komt, niet onbelangrijk meer dan het normale oijfer zal bedragen, zouden mogen doen ver wachten, dat de gewone dienst van het jaar 1907 zonder een aanzienlijk tekort met mij hebt, zal ik spoedig weer voor u kunnen zijn als vroeger en in uwe vreugde deeleD, zooals gij het in mijne droefheid hebt gedaan". Allen drukten hem de hand, en Charles hernam Komt, vrienden al kan ik heden avond nog niet voorgaan, dat is geene reden, waarom gij niet eenig verhaal zoudt afvuren en daarmee elkander en ook mij vermaken". „Welaan mij dan het eerste schot", sprak William Beetlebrow, „en ik zal u een duchtig verhaal doen. Het is een ver haal, dat nog niemand van mij hoorde en dat ik ook niet gezind ben dikwijls te vertellen. Maar, weet gij, er zijn tijden dat men vrijer spreekt dan wel anders en daarom, maats, zal ik u van mij zeiven deen hnoren, wat mij tot het zeeleven ge bracht heeft". Op een hoop touwwerk gezeten ving nu Beetlebrow zijn verhaal aan„Met den eerstkomenden Kerstdag zal het twin tig jaar geleden zijn, dat ik met mijn oude moeder stil en weinig opgewekt neerzat in ons huisje, eigenlijk een hut, die tegen de klippen der oude havenstad waar wij woonden, gebouwd was. Onze Kerstdag had al zeer weinig van een Kerstfeest. Mijne moeder en ik, wij zaten geheel alleen bij een klein stukje vleesoh en pudding, zoodat de dag juist een ge wone Zondag was, alleen nog iets stiller. In den avond bezochten wij een buur- gezin daar was het vroolijker, maar het kon toeh mijne moeder in geen opgewekte stemming brengen. „Kom moedertje", zei ik, laoh en soherts eens mede. Wat schort er toch bij u aan „Och Willem", her nam zij, „hoort gij dan dien harden wind zal sluiten, ware het niet, dat de uitkom sten van den dienst der Rijksverzekerings bank een groot tekort aanwijzen, hetwelk ten laste van het jaar 1907 zal moeten worden gebracht. Overgegaan kan thans worden tot uit eenzetting van de cijfers der ontwerp begroting van hel dienstjaar 1908. De uitgaven zijn geraamd op 1194,768,979,06 de middelen A—L op f 162,4 7,595 00 de overige op - 39,659,576 00 te zamenf 183 077,171,00 Derhalve wordt eea tekort berekend van f11,691,788.06 Vergelijkt men de thans aangevraagde bedragen met die voor 1907 oorspronkelijk toegestaan, dan vindt men de volgende verschillen. Meer wordt geraamd op Hoofdst. I. (Huis der Ko ningin) f 127,500,00 II. (Hooge Colle ges van Slaat) 4,501,00 IV. (justitie)512,214,85 V. (Binnenl Za- keD) „1,618,406,00 a VI. (Marine). 629,839,87'/a VIIR. (Financiën). „2,274,3-34,68 a VIII (Oorlog) a 916.820 00 IX.-(Waterstaat). 236.464,75 X. (Landb Han del en Nijverh„1.466.796,50 Hiertegenover wordt minder geraamd voor Hoofist. III. (Binnen). Za ken) 7 607,50 VUT. (Nat. Schuld) 116 992,00 XI. (Koloniën)28.897,21 De verhoogingen overtreffen de vermin deringen met f 7.533.360,94'/2) met welk bedrag mitsdien de ontwerp-begrooting voor 1908 de oorspronkelijk vastgestelde begrooting voor 1907 overschrijdt. Het hoogsre eindcijfer van hoofdstuk I is het gevolg van het uittrekken van den tweeden termijn vcor den bouw van nieuwe stallen c. a op het Loo, waaryoor de eerste termijn bij suppletoire begrooting voor 1907 werd aangevraagd en toegestaan. De verhooging van het IVde hoofdstuk niet en het beuken der golven op de rotsen Ik ben geen oogenblik zonder dat ik aan uw vader denk". „Wel, mijnheer Charles en maats, weet, dat mijn vader reeds sedert twee jaren van hui3 was. Niemand in ons dorp wist, waarheen hij gegaan was, noch om welke reden hij zich van ons verwijderd had, en het een zoowel als het ander woog mijne goede moeder zwaar op het hart. Er waren er, die zeiden, dat hij zich in moeilijkheden gewikkeld had, en dat dit hem genoodzaakt had te vluchten, maar aan moeder of mij was van zoo iets niet het allerminste bekend. Daarom zeide ik telkens„Wees maar goedsmoeds, moe dertje, hij zal wel terugkomer), en dan zullen wij weder een vroolijken Kerstmis en Nieuwjaar hebben". Maar dat hielp dien avond niet, zoodat zij al even droevig heenging als zij gekomen was. Onder een storm keerden wij huiswaarts, eu toen wij binnen waren, klom nog onze angst, zoo namen de windvlagen en het donderen der golven in geweld too. Terwijl wij zoo waakten en wachtten, hoorde ik op eens een buurman, een oud matroos uitroepen „Zie, zie, een licht, een noodsein, er is een schip in gevaar „Weldra bleek ons, dat een schip het hard te verantwoorden had. Oud en jong ijlde naar het strand, maar wij konden niet meer doen dan als noodsein een groot vuur op de rotsen ontsteken en wachten, of van elders hulp kwam opdagen. Niemand sprak zelfs ééo enkel woord de vrouwen klemden zioh aan de mannen vast, en van tijd tot tijd vernam men een angstkreet of een gesmoorden diepen zucht. (Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1