NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. loop, 21e Jaargang, Koffie OSIT koop. efwoning gras, f IS, uwlandi I No 298. 1907. Vrijdag 20 September. GHRSSTELUK- HISTORISCH ERIïE UTERMAN. zonen van een koopje Oct. a.s. Kraaije. AL JÉ, Bigge- P URIJVING P rd, "ruil -iEe-sr, sclkspSoeg rkmeid od© VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S. 1 DE JOMGEWËRWEST F. P, D'HUIJ, te Middelburg. te Goes PRIJS DER ADVERTENTIEN FEUILLETON. Op de levesiszee. VVRGï - rkrijgbaar Prof. LIE BIG, st voordeelig in x Kleijep's d, bg rije kluis Safe» per jaarvoor f. De voorwaar- re verkrijgbaar. N, DE OREN, enz. enz.' ok oude Steeu SE, Keersluis, e "Woonkamer en Tuin, twee elder en ruime C. POUWER, op rekening anrïknecht LÜIJFHOTJT, mars MOENS, Zoutelande. dhr. P. van ilhelminalaan G. J. VAN terialen aldaar. ceger wed. J3. k e. acht tot 1 Oct. g e k e r k e. res 18 tip. n 10 jaar, bij ke. AMSE Az., goed als nieuw 'd, Drieicegen- neclit benoodigd bi) e r k e. Nov. de te koken, ekh. GEBRs. 1 b u r g. f 1 Nov., van dres Mevrouw 39, Vlissingen, rwest - Goes, 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02E. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regei meer 10 cent. rearr.'- Zij, die zich met 1 October as. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum gratis. De lezer vindt de circulaire van het Centraal-Comité afgedrukt op de 4e pagina van ons blad. 19 September 1907. Nu nog enkele lezers nieuwsgierig blijken Daar de door minister Rink Zaterdag na mens de Koningin uitgesproken sluitings rede in de vereenigde zitting der Staten Generaal, laten wij die rede alsnog bierbij volgen Mijne Heeren Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd mij op te dragen deze zitting van de Staten- Generaal in Haar naam te sluiten. Dank zij uwe medewerking kwamen dit jaar velerlei wettelijke voorzieningen tot stand. Een aantal nuttige regelingen op internaiionaal gebied mochten uw goedkeuring erlangen. In zonderheid zij hierbij herinnerd aan de overeen komst met verschillende staten over hervormingen in het Gherifijnsche rijk en aan de op l7 Juli gesloten tractaten nopens internationaal pri vaatrecht eene wijziging van de wet op het Nederlan derschap en het ingezetenschap verkreeg uwe goedkeuring de herziening der wettelijke regeling van het arbeidscontract kwam tot stand de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs onderging een in het belang van het vakonderwvs gewenschte wijziging de wethoudende regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tand meester, apotheker, vroedvrouw en apothekers bediende werd nader herzien het voorstel tot verwijding der Oosterdok- sluizen te Amsterdam mocht uwe goedkeuring verwerven de muntwet werd gewijzigd ter vervanging van het zilveren door een nikkelen 5 centstuk er werden bepalingen vastgesteld omtrent de heffing van invoerrecht van naar het buitenland ter bewerking uitgezonden en daarna weder ingevoerde goederen, omtrent den accijns op het gedistilleerd en in verband met de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen de tabel van indeeling der gemeenten in klas sen, behoorende bij de wet op de personeele be lasting, wordt herzien eene wet tot afschaffing der tienden kwam tot stand en nadere voorzieningen werden getroffen met betrekking tot-de tiendrechten, behoorende 16) Zij trotseerde het rollen van het schip en binnenstuiven des waters en hield met moederzorg zijn hoofd koel, terwijl zij met de teederste klanken de wildheid van zijne ijlen poogde te sussen. Ook Eduard Mor ton was van het oogenblik, dat Charles in zijne hut gedragen werd, zijn trouwe op passer. Met broederlijke genegenheid diende hij hem en stond mevrouw Wilton ter zijde in alles, waarbij een sterker arm dan de hare tot helpen noodig was. Het was een heldere zonnige morgen het koeltje blies lustig en met gebolde zeilen liep de Montague vroolijk voor den wind weg. Alken de gebroken sparren, de gelapte verschansingen en het verlies van touwwerk op het dek herinnerden het gebeurde, anders had niemand kunnen denken, dat dit hetzelfde schip was, dat slechts weinige dagen te voren zulk een weerloos speeltuig voor de golven was. De zee was nu weder kalm en effen, zoo- dat zoodat de reizigers zonder moeite op het dek konden gaan. Allen genoten ook de beperkte wandeling, of hielden zioh bezig om het van zeewater doortrokkene in wind en zon te drogen. Het was op zulk een morgen, dat Charles voor het eerst weder tot bewustzijn kwam. Mevrouw Wilton, aan wie allen de reohten van zijne verzorgster te zijn, toekenden, gaf den raad, hem nu stil. en alleen te laten, opdat hij vrijelijk aan zijn smart gevoel zou kunnen toegeven. Die eerste uren van bewustzijn waren een tijd van onbeschrijfbare smart, maar bij het kroondomoin en de tiendplichtigheden, rustende op de goederen, tot dat domein be hoorende de wet tot instelling eener Rijkspostspaarbank onderging eene wenschelijke verbetering aan de staatscommissie van enquete omtrent 't tramwegpersoneel werden de noodig gebleken bevoegdheden toegekend ter bevordering van welvaart en verkeer wer den wettelijke voorzieningen getroffen voor den aanleg van spoorwegen in de Haarlemmermeer en omgeviDg en in de Over-Betuwe, alsmede voor den aanleg van een tweede staatsmijn in Limburg en van 'n mijnspoorweg tot verbinding van die mijn met het spoorwegnet eene wet houdende bepalingen betreffende de keuring van voor uitvoer bestemd vleesch kwam tot stand de hinderwet werd toepasselijk verklaard op inrichtingen, gedreven door êen of meer electro- motoren boven een te bepalen vermogen ten dienste van den handel werd een rijks bureau voor handelsgegevens ingericht; de wet van 27 April 1904, houdende nadere bepaVngen betreffende de mïjnontginning trad I November in werking in verband met de in voering van een mijnreglement op dat zelfde tijdstip de noodige gelden werden door u toegestaan tot nadere voortzetting nog in dit dienstjaar van de rijksopsporing van delfstoffen de schipperswet werd herzien de opleiding van de ambtenaren van het binnenlandsch bestuur in Nederlandsch-Indië werd nader geregeld en tot de oprichting van een Nederlandsch-lndisch bestuurs academie te 's-Gravenhage werd besloten; de artikelen 75 en I09 van het reglement op het beleid der regeering van Nederlandsch- Indië werden gewijzigd, terwijl art. 86 van dat reglement werd ingetrokken tot het verlichten van een eyplotatie van gouvemementswege buiten het Lawagebied, in verband met den spoorwegaanleg in Suriname werden de noodige middelen beschikbaar gesteld de wet, houdende vaststelling der tarieven ven in-, uit- en doorvoer in Nederlandsch-Indië werd gewijzigd en aangevuld tot de oprichting van een departement van gouvernementsbedrijven in Nederlandsch-Indië werden de vereischte gelden toegestaan. De Koningin heeft mij opgedragen, aan u, mijne heeren, Haren dank te betuigen voor uwen ijver en voor uwe toewijding aan 's lands belang. In naam der Koningin, en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten. De commissie uit de beide Kamers, die terwijl de tranen hem langs de wangen stroomden, en hij zich do ontelbare be wijzen der lieide zijns vaders voor den geest riep, werd hij op eens uit zijne mijme ring gewekt door een zacht kloppen aan de deur zijner hut. „Kom binuen", zeide hij met een zwakke stem, want hij besefte dat het zien van een bekend gelaat zijne droefheid sleehis ver meerderen kon. 11 Charles, mijn zoonzeide kapitein Roe, terwijl hij de hut binnentrad en zijn joDgen yriend de hand drukte, „Gode zij dank, dat gij beter zijt, beste jongen Gode zij daarvoor dankMaar terwijl hij zoo sprak haperde zijne stem en trilden zijne lippen. Opeens stonden hem de oogen vol tranen en hij boog het hoofd over Charles legersteê en weende luid. „Och, kapilein", zeiue Charles, zoodra hij zioh bij maohte gevoelde om te spieken, „dat zijn voor mij vreeselijke dagen ge weest. O, ik dank u voor al uwe goedheid en deelneming. Zoolang ik een vriend heb als gij ben ik nog niet alleen op de wereld", „Neen, Charles, zoolang mijn hart hier kloppen blijft, zult gij u nooit allleen be hoeven te gevoelen. "Vat moed, mijn jongen 1 uw vader stierf een plotselingen dood maar hij was tot sterven bereid. Hij heeft nu de haven bereikt, Charles, en zijn laatste gebed is als onmiddellijk verhoord". „Ja, kapitein, de geest van dat gebed was het geheim van zijn leven. Gij weet niet welk een edel hart bij had en welk eeu degelijk Christen hij was. Ik weef niet, of ik bijgeloovig ben", sprak Charles, ter wijl hij'zich oprichtte, „maar menigmaal als wij 's avonds laat over het dek wan delden, hadden wij ernstiger gesprekken den minister van Binnenlandsehe Zaken heden in- en uitgeleide deed bij de sluitings plechtigheid van het zittingjaar bestond uit de heeren Bevers en Soholten, leden der Eersfe Kamer en Passtoors, Eiard, Jansen (Den Haag) en Van Devenier (Am sterdam, district IX), leden der Tweede Kamer. In H belang van het vakonderwijs-1 f De heer Tutein Nolthenius, voorzitter van de staatscommissie voor den midden stand heeft in Duilsohland nauwkeurig'Bhet vakonderwijs en zijn organisatie bestudeerd en bepleit nu in de „Gids" ook voor ons land de instelling van een Rijksraad voor het lager en middelbaar vakonderwijs, waarvan hij de werking in het buitenland zag. Hij schrijft o.a. „Een dergelijke rijksraad voor het (lager en middelbaar) vakonderwijs zou in de eerste plaats moeten bestaan uit een centrale afdeeling in welke behalve eenige hooge administratieve ambtenaren uit de Departementen van Binnenl. Zaken,Waterstaat, Landb., Nijverheid en Handel, zitting zouden hebben te nemen de navolgende deskundigen: een specialiteit op het gebied van het handelsonderwijs, een gediplomeerd civiel- of bouwkundig ingenieur en een gediplomeerd werktuigkundig ingenieur en een gediplomeerd technoloog (ook in het verband met het organi- seeren van ons Middelbaar vakonderwijs), een specialiteit op het gebied van de kunstnijverheid, een tweetal vrouwelijke specialiteiten ten be hoeve van 't vrouwelijk iudustriëel en huishoud- onderwijs, alsmede een specialiteit op het gebied van het lager mannelijk vakonderwijs, daaronder begrepen de patroonsleergangen. De centrale afdeeling zoude zoodoende een twaalftal leden tellen. „Een groot getalzal men uitroepen. Doch het antwoord kan slechts luiden het toezicht op het vakonderwijs is inderdaad een zeer veel om vattende taak geworden. Daarenboven is het geenszins noodzakelijk al deze leden van den Rijksraad, wat hunne bezol diging en arbeid betreft, op eenvoudige wijze te behandelenvele hunner toch zullen ook zeer wel andere betrekkingen tegelijkertijd kunnen waarnemen, iets wat ook zeker te ver kiezen is, omdat zij zoodoende in inniger aan raking blijven met het gewone leven, »Aan dit centrale college zullen alsdan, waarbij al naar behoefte, Commissiën van bij stand zijn te voegen, wier leden gedeeltelijk door den minister benoemd, gedeeltelijk aan gewezen door besturen van vereenigingen,welke dan ooit vroeger te Ryslip, hoewel hij ook daar een ernsiigen vroom man was; maar in den laatsten tijd kenmerkten zioh zijne gesprekken door een zoo hoogen ernst, dat het mij een voorgevoel gaf, dat on3 iets boven het hoofd hing. Zoo zeide hij mij eens, dat, indien hij wist, dat zijn einde na veertien dagen zijn zou, hij dan liefst dien laatsten levenstijd op zee zou door brengen. Hij was een moedig mari, die geen vrees kende, zoodat het geen angst was, die hem deze gedachten iDgaf, maar de zee had voor hem zulk eene bekoorirg, dat zij van zelve bij hem ernstige gedachten wekte. Toen hij gedurende dien sohrik- vollen nacht dat gebed zong, trof mij eene zonderlinge vrees, zoodat ik van het hoofd tot de voeten beefde. Bijna geloofik.dat ook hem zulk eene gedachte door de ziel ging, want toen hij zeide „Ik zal u voor gaan'', drukte hij mij de hand met warmle en zeide nog„O God leer mij te volgen in den weg, waarin Gy mij leiden wilt, en ontvang Gij eenmaal mijnen geest". „Amen", autwoordde kapitein Roe; en daarop voegde hij er zacht en plechtig bij „Mijne ziel sterve den dood des oprechten en mijn einde zij gelijk het zijne". De weinige oogenblikkea van sti'zwijgen waren oogenblikken van heiligebeleekenis. Sinds het oogenblik dat de kapitein door de iaatste woorden van den heer Harvey getroffen was, was zijne ziel vervuld ge weest van ernsfiger gedachten, dan ooit te voren binnen hem omgingen. Eene nieuwe wereld scheen hem ontsloten te zijn geworden. De oude gedachten en innerlijke gewoonten van zijn vroeger le ven schenen in hem weg te sterven, hoe^ wel hij gedurende den storm en al den de behartiging der bedrijfsbelangen ten doel hebben, aan het geheele samensiel de onmisbare sympathie en medewerking der belanghebbende kringen verzekeren. ï>Hoe plaatselijke commissiën voor het vak onderwijs onder het oppertoezicht van dezen Rijksraad de goede uitvoering moeten verzekeren van de wetten op dat onderricht betrekking hebbende, blij vehier kortheidshalve onbesproken. De jongste Wurtembergsche regeling van bet toezicht op het lager vakonderwijs kan hierbij tot vingerwijzing strekken". Wij vertrouwen, dat in het voorstel, door de Middenslandseommissie voor het vakonderwijs ingediend, wel dergelijk denkbeeld zal zijn uitgewerkt. Iu navolgirg, zij het dan ook in zelf standige navolgiDg van het buitenland. Wij zijn met ons vakonderwijs nog maar al te veel achteraankomende. Wij waren onder 't ministerie-Kuyper op den goeden weg. Maar onder dit vrijzinnige ministerie zijn wij er niet op vooruitgegaan. D">oh wat niet is, kan komen. Teleurstelling, Wij lezen in de Goesche Courant „Liberaal of democraat, maar in elk geval link. Want, evenmin als liberaliteit, is demo cratie van de rechterzijde te wachten". ,,'t Klaarst en duidelijkst blijkt 't wel uit de vierjarige regeering, van het kabinet-Kuyper die zijn geliefde „kleine luyden" zoo bitter teleur gesteld heeft als maar mogelijk was, zoo zelfs, dat de christen-democraten zich van de anti revolutionaire partij afscheidden". „Bovenal links 1" want een linksch mi nisterie stelt volstrekt niet te leureen linksch ministerie voldoet uwe liefste wen- schen, 0 boeren, burgers en buitenlui. Volgens de Goesche Crt. Maar een grootsr en invloedrijk blad een vrijzinnig orgaan\ oordeelt een weinig anders. 't Is de Nieuwe Arnhemsche Courant. Dit blad laat minister Rink, terwijl hij in zijn galakoets gezeten was om de Staten- Generaal te gaan sluiten een overpeinzing honden. De N. Arnh. Crt. schrijft dan „Terwijl hij daar in de koets zittend, zijn ge dachten liet gaan over hetgeen door de Staten- Generaal is tot stand gebracht op wetgevend arbeid en de zorgen, die daarop volgden, aan de nieuwe werking van zijn innerlijk leven nog geen bepaalden vorm wist te geven. Toen nu Charles den grondtoon bad aangegeven, waarin al die nieuwe denkbeelden tot overeenstemmingkwamen, liet hij deze den vrijen en vollen loop, gelijk bleek uit zijn bidden, dat hij aan het door Charles uitgestort gebed paarde. Zijne lippen waren van nu a&n ontzegeld, en alle hinderpalen, om zijn hart geheel voor God te openen, doorgebroken. Ook daarom trok zijn jonge vriend hem zoo aan, omdat hij had leeren beseffen dat hij in den oprecht en ernstig gezinden jongeling een vriend had, aan wien hij zijn teederste hartsgeheimen zonder vrees kon mededeelen. Toen Chaifes later op den dsg zioh op het dek begaf, daarbij om zijne zwakte gesteund ter eene zijde door kapitein Roe en ter andere zijde door Edward MortoD, voelde hij zioh diep getroffen door de eerbiedige, stille, maar daarom niet minder hartelijke betooning van medelijdeD, die hem van alle zijden ten deel viel. In menig oog stonden tranen, en veler vriendelijke handdruk sprak door een gevoelig: „de Heere sterke u", of „houd goeden meed" met dubbeleD nadruk. Z >0 bereikte hij den gemakkelijken armstoel, welke door de zorg van mevrouw Wibon voor hem op het achterdek gereed stond. Hier namen zijne meer bijzondere vrienden nevens hem plaats en opnieuw gevoelde Charles met aandoening, dat hij niet alleen stond op de wereld. De plek, waar Charles nu gezeten was, was niet verre van de plan's, waar hij in den storm met zijn vader gestaan had op gebied, moet wel de verzuchting hem zijn ont glipt niemand kon 't gelukkig hooren dat het toch eigenlijk een Spaansch diné is geweest een groot tafellaken met weinig schotels. Maar minister Rink, die nog niet vergeten kan zijn het menu, twee jaren geleden toegezegd en nog te vorigen jare met enkele goede scho tels verrijkt, nagaande wat in dien tusschentijd aangeboden en wat genoten werd zal, vreezen wij, een gevoel van ontevredenheid niet hebben kunnen onderdrukken. Ongetwijfeld kan hij verzachtende omstan digheden doen geldende tegenwerking der Eeiste Kamer, de Staal-crisis, de ongezonde politieke atmosfeer, maarverzachtende omstandigheden gelden alleen voor wie schul dig staan. En hoe ongaarne ook, hij zal niet hebben kunnen ontkennen, dat dit Kabinet in sommige opzichten schuldig staat aan het tot heden niet nakomen van de verwachtingen, op gewekt door zijn optreden. Volgens dit vrijzinnig orgaan is dus mi nister Rink en 't geheele Kabinet schuldig aan het verwekken van leage verwach tingen. Maar toch voor alles links 1 Natuurlijk maar niet wegens teleurstel ling op wetgevend gebied, maar omdat men voor alles optreedt negatief, omdat men voor alles iaanti-clericaal. Laat men dit althans eerlijk bekennen. Nieuwe Zeeuwsche Crt. Socialistische theorieën. Men herinnert zioh dat de president der Fransche republiek aan den ontaarden boos doener Soleilland, die ter dood was ver oordeeld, gratis heeft verleend, en hoe de publieke opinie over deze beslissing van het hoogste gezag in de Fransche republiek zich buitengewoon ge ërgerd heeft getoond. Het socialisten-orgaan Het Volk bespreekt thans ook dit geval en komt tot de vol gende conclusie s „Niemand zal er iets op tegen hebben dat dergelijke gevaarlijke krankzinnigen uit de maatschappij worden verwijderd, doch het dieet tot niets, moord met moord te beantwoorden. De daad van Falliéres is een daad van moed, die hem tot eer strekt". De laaghartige moordenaar wordt hier maar aanstonds volgens de gebruikelijke methode ingedeeld bij do klasse der krankzinnigen. Men merke op, dat Het Volk zulks doet eigener autoriteit, daar het oogenblik, toen de dood gereed was hen te scheiden. Toen hel donker viel en de mee3te passagiers naar beneden gegaan waren, zaten daar nog hij en de kapitein, alsook de heer en mevrouw Wilton, en Eduard en Edith Morton. De volle maan scheen helder zoo helder, dat het mogelijk was bij haar zilveren schijn een boek met groote letter te lezeD. De witgekuifde golven speelden vroolijk tegen het schip en hun uiteenspattend schuim verspreidde zich als een regen van diamanten. ODder den indruk derpleohtige stiltezeideCharles: „Mijnheer Wilton, zoudt gij mij een gunst willen bewijzen. Ik weet. dat gij mijn verzoek niet aaD bijgeloovigheid zult toe schrijven, maar zoo gaarne zou ik u nu uit ons kerkboek het formulier van den begrafeDÏsdienst hooren voorlezen: Onze vrienden hier zouden zeker ook aan die droeve plechtigheid hebben deelgenomen, als mijn vader op eene andere wijze ge storven ware". „Beste Charles, gaarne zal ik doen wat gij verlangt", was het antwoord, en ca weinige oogenblikken was de heer Wilton me.f het kerkboek op het dek. „Kapitein", zeide Charles, „is het in strijd met orde en regel, of voegt het niet bij uwen rang, als wij het volk van voor den mast vroegen, om hier te komen. Ook onder hen zijn er, die betrekkingen en makkers verloren, en deze dienst is niet voor de dooden zelven, maar tot leering en troost voor de levenden." „Ik zal bij heD gaan en hun verlof geven", hernam de kapitein. Wordt vervolgd (Prut. Illustratie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1