Uit de Tweede Kamer. Kerknieuws. UIT DE PROVINCIE. zijne eiochea steeds lager te stellen. Schier iedere beperking blijft den indruk maken van eene willekeurige grenslijn te zijn. Zoo wordt dan ook in de Memorie van Toelichting bij het voorstel van Mr. Drueker c. s. tot grondwetsherziening, ten einde het stemreoht algemeen toe te kennen, betoogd, dal thans wel alle mensohen voldoende ontwikkeld zijn om het hun te geven. Eu leest men in het Rapport aan de Liberale Uuie, bl. 44: bieder der gestelde kentee- keneu is op zieh zelf onbevredigend, niet éóa ervan, of eene menigte personen, even geschikt tot kiezen als een deel dergenen, die aan het kenteeken voldoen, wordt er door van de stembus geweerd". Een lijd lang moge het gelukken z;oh tegen den aandrang naar algemeen stem recht te verzettenook door zich te be roepen op de ongelegenheid van het oogen blik. Maar op den duur is, ook bij het attributieve kiesrecht, zoo men op den individualiati8chen grondslag 'blijft, de stroom, die naar algemeen kiesrecht leidt, niet te keeren. Mede onder den invloed van de regeling in naburige Staten. Daarom zal de verwachting verijdeld worden der genen, die geen algemeen stemrecht willen, en meenen, dat art. 80 der Grondwet een veilige dam daartegen is. Al waren geschiktheid en maatschappe lijke welstand begrippen, waarover slechts kenteekenen kenden gelden, die het kie- zersoorps verre boven algemeen stemrecht begrensden, dan zoude toch dit artikel slechts eene tijdelijke borstwering blijken. Gelijk dan ook de voorspelling is bevestigd, door Groen van Prinsterer den 4denJuni 1850 geuit tegenover bet beweren der Regeering, dat door het laag stellen van den census verdere aandrang om kiesrecht te verkrijgen, zou worden gestuit: «het argument steunt op onvoorwaardelijk ver trouwen in de kraoht eener Grondwet, een vertrouwen, niet vereenigbaar met den geest en de omstandigheden onzes tijde. Grondwetsherziening is spoedig weder aan de orde van den dag".7) De regeling van ons kiesrecht blijft naar algemeen stem recht drijven, en moet op den duur voor die drijfkracht bezwijken, zoo men aan het individualistsche, abstracte kiesrecht vasthoudt. Wie inderdaad, en niet slechts voor een korte wijle, algemeen stemreoht weren wil, dient tegen het beginsel zelf van ons kiesrecht op te komen. Tegen algemeen stemrecht zijn, maar intusschen het bestaande kiesrecht verdedigen, is het doen van den conservatief, die ten slotte niets conserveert. Nog te meer dringt het individualistische stemrecht naar algemeen stemrecht henen, wijl het in den regel met de opvatting gepaard gaat, dat de gekozenen geroepen zijn de kiezers te vertegenwoordigen. De beteekenis van de kiezers is dan Diet alleeD deze, dat zij op zekere tijden kiezen. Maar ook, dat zij voortdurend in de Staten- Generaal hunne vertegenwoordiging heb ben. Zoodat elke grens eene blijvende scheiding in het volk maakt tusschen het deel, dat wèl, en het deel dat niet ver tegenwoordigd wordt. Deze voorstelling nu van een kiezers-vertegenwoordiging is verwerpelijk. Wel is de anti-revolutionaire partij reeds veertig jaar geleden met kracht èr voor opgekomen, dat de kiezers door inliohtiug aangaande de beginselen der candidaten in slaat zullen wezen huDne gewichtige taak op ernstige wijze te ver vullen, en dat de gekozenen zich niet, na den dorpel der Vertegenwoordiging te hebben overschreden, kortweg loa zullen achten vaa wat zij omtrent zich zeiven bij de geopende stembus hebben verklaard, wat Groen van Prinsterer den «zede lijken band aan de kiezers" noemde, maar toch worden daardoor de leden der Kamer niet de vertegenwoordiging van het kiezersvolk. In dezen zin vertegen woordigt een afgevaardigde nooit kmaud anders dan zich zelf alleeD. Zoodra men echter stelt, dat de afgevaardigde de kiezers vertegenwoordigt, is het onduld baar, dat nog eenig deel des volks van het kiesrecht verstoken zij is het rationeel het stemreoht voor alle mannen te vragen zelfs niet voor de mannen alleen, maar voor alle leden des volks. Natuurlijk be hoort hierbij ook het evenredige kiesrecht. De Kamer moet dan de kiezers vertegen woordigen het kiezerspersoneel voor stellen precies in de proportie, naar welke zij aan de stembus versohenen zijn. Anders is de „vertegenwoordiging" Diet zuiver. Het is die opvatting, welke ook aan het Rapport voor de Liberale Uuie ten grond- slag ligt, waar gezegd wordt, dat onder de thans geldende kieswijze het «aantal der Nederlaudsohe kiezers" zoo groot is, dat «in de Tweede Kamer eene eigen vertegenwoordigingdervenmoet." Waarom dan op evenredige vertegenwoordiging aangedrongen wordt. Zelfs is op deze lijn nog verder te gaan. En wel door voor de kiezeis de gelegen heid te scheppen, om hunne vertegen woordigers terug te roepen. Gelijk daartoe na 1875 herhaaldelijk pogingen in de Pransche Kamer van Afgevaardigden aan gewend zijn. Het algemeen stemrecht is aan alle be zwaren van het individualistische kierecht onderworpen stelt aan het gevaar bloot, dat het overwicht toekomt aan de in het cijfer sterkste klasse, gelijk Mr. Troelstra c.s. in de toelichting op hun voorstel tot grond wetsherziening zells uitdrukkelijk ver- klareD, dat het algemeen stemreoht voor hen een middel is om dat overwicht te vestigen speelt in de kaart dergenen, die f), Adv ezen, dl. I, blz. 8oj. de arbeidende klasse in haar geheel tegen het overige, deel der maatschappij in be weging zoeken te brengenbevredigt blijkens den aandrang naar een referendum zelfs vele voorstanders van het algemeen stemrecht niet voldoende om den wensoh der natie te doen kennen en oefent in de historisch gevormde samenleving een anar- chistischen invloed. Volkomen terecht wijst op dit laatste Benoist in La crise de l'i.tat moderne (De l'organisation du suffrage universel) van het jaar 1898, als hij schrijft, bl. 14 «Le mal de l'Etat moderne, il ne servirait rien de cherober des périphrases, c'est l'anar- ehie, dans la paix de la rue une anarchie sourde, lente, partout difluse en lui et qui lui est oomme congenitale pas toujours agissante, mais toujours menat-ante el elle a dix millions de germes, les dix millions d'individus enlre qui, par le suffrage inor- ganique, est fraotioncé la «souveraineté". Ayons le courage de conclure en toute franchise le grand mal et le grand daDger, c'est la «souveraineté nationale" moléeu- laire, o'est le suffrage universel inorgaoique, qui ne peut êlre que le suffrage universel anarehique Op het loslaten van het individualistische kiesreoht, en het aanvaarden van eenen organisohen grondslag voor de Staten- Generaal moet dan ook de antirevolutio naire partij blijven aandringen, en het verdient aanbeveling om, waar thans in art. 11 van het programma van beginselen slechts om een «ander kiesstelsel" wordt gevraagd, duidelijk uit te spreken, dat door ons eene organische samenstelling van de Staten-Generaal wordt bedoeld. Vele schrijvers hebben zioh bezig ge houden met het ontwerpen van eene rege ling, om aan de organische gedachte uit voering te geven. Levita ontwikkelt in Die voiksvertretung in ihrer organischen Zusammenzetsung im repriisentiven Staate der Gegenwart (1859) het volgende systeem. De gemeentelijke Vertegenwoordiging komt voort uit ver kiezingen door de burgerij, die behocren tot eene maatsohappelijkeoorporatie. Voorts kiezen deze oorporatiëa de helft van de Vertegenwoordiging in het district, in de provincie, en in den Staat. De andere helft wordt voor het distriet gekozen door de gemeentelijke Vertegen woordiging voor de provincie voor één vierde door de gemeentelijke Vertegen woordiging cd voor ééa vierde door die van het districten voor den Slaat door de Vertegenwoordiging van provincie, district en gemeente, elk voor ééa zesde. De hooge vertegenwoordigende lichamen klimmen dus ten deele uit elkaar op, maar zoo, dat tevens elk der lagere vertegen woordigende lichamen ook direct op de hoogere werkt, terwijl voorts de gemeente lijke Vertegenwoordiging geheel, en elk der andere vertegen woordigende lichamen voor een deel, rechtstreeks door de burgers gekozen worden maar met sociaal verband. Winter wil in het aangehaalde werk de hoogere lichamen geheel uit de lagere doen voortkomen. Adolphe Prins, die in La Democratie et Ie régime parlementaire (1884), en L'orga- nisation de la liberie et le devoir social (1S95), tegen hetindividualistischekiesrecht opkomt, doet de landsvertege woordiging wel op socialen grondslag rusten, maar zonder de tussehensobakels, zoodat steeds, geheel of gedeeltelijk, de hoogere Ver tegenwoordiging op de lagere zoude steunen. Ook verschillende andere ontwerpen waren nog te melden. En zeker kan eene organische inrichting op meer dan ééne wijze gevondeu wonden. Zelfs zal altijd de gesteldheid van het land waarvoor zij gelden moet, op de wijze van verwezen lijking invloed oefenen. Hoofdzaak echter is de gedachte uit te spreken en ingang te doen vindeD, dat wij met het individualistische kiesrecht hebben te breken dat het volk Diet bestaat uit enkelingen los naast elkander staande; zelfs niet alleen uit huisgezinnen dat de menscb als lid van het volk leeft in ver schillende ver bandendat ook die verbanden wezenlij ke bestanddeelen van het volksleven zijn; dat het volk zijne geledingen heeft; dat het volksleven niet bestaat zonder kerk, wetenschap, kunst, handel, nijverheid en wat dies mear zijdat het eigen leven dier elementen mede tot het nationale leven behoort; dat eeuevolksvertegenwoordiging, bij wier samenstelling daarmês niet ge rekend wordt, en alleen aan individu's gedacht wordt, administratief bijeengevoegd, nooit wezenlijk in het volksleven wortelen kan, en nimmer in vollen zin orgaan van dat leven zijn. In elk geval komt het aan Uwe Com missie niet geraden voor eenig schema te ontwerpen, om dat in bet programma van beginselen te doen opnemen. Reeds ware de vraag te sfelleD, of ooit dat programma daarvoor waro de ge schikte plaats. Het kwaad van den modernen staat het zou tot niets dienen ora naar omschrijvingen te zoeken, is de anarchie, ook bij rust in het openbaareen heimelijke, langzaam werkende anarchie, overal in den Staat verspreid en hem als aangeborenniet steeds handelende, maar immer dreigende. En zij heeft tien millioen kiemen: de tien millioên individu's onder welke door het onorganische kiesrecht de souvereiniteit is verdeeld. Laten wij den moed hebben met alle openhartigheid te erkennenhet groote kwaad en het groote gevaar liggen in de geat- mosfeerde »volks-souvereiniteitin het onor ganische algemeene stemrecht, dat niet anders wezen kan dan het anarchistische algemeene stemrecht. Bovendien kan men zieh niet vleien thans reeds een schema te vindeD, dat uitdrukking zou geven aan eene algemeene, werkelijke gerijpte, overtuiging. Ook komt bij dergelijke proeve velerlei in aanmerking. Zoo het geheele vraagstuk van het twee-kamerstelsel, en eventueel van de verhouding tusscben beide Kamers, en van de beteekenis vaa elke dier Kamers afzonderlijk. Voorts heelt men zioh de vraag te steileD, in hoeverre de staatsrechtelijke organisatie zou moeten worden aangevuld om eene voldoende basis voor eene organische ver tegenwoordiging te hebben. Terecht schreef de Standaard 7 Deoember 1.1.; „De volle organisatie der volken komt volstrekt niet alleen door het gezinsleven tot stand. Er zijn tal van andere organen, die het volksleven mede in stand houden. Een organisch kiesrecht moet derhalve veelzij dig zijn". Da veelzijdigheid nu, die voor eene organische samenstelling der Vertegen woordiging vereiseht wordt, maakt velerlei organisatie noodig, en het is nauwelijks t w ij felaohtig, d at d aaraan nog veel ontbreekt. Eindelijk mag niet vergeten worden, dat men bij invoering van een nieuw kiesstelsel nooit eenvoudig kan te werk gaan, als stond men voor een geheel maagdelijk terreiD. In het aangehaalde nummer van de Standaard wordt dan ook gezegd, dat men, «in een bestaanden toestand zijn denk beelden inschuivende, steeds daaront- kiezeren van" wat kiezer is niet gaat rekening zal hebben te houden met den toestand dien men eerst vinden zal op het oogenblik, dat men tot detail-uitwerking geroepen wordt." Redenen te over, naar het oordeel Uwer Commissie, om in het programma van be ginselen alleen de gedachte van de orga nische samenstelling op te Demen, en niet ook de uitwerking daarvan in een bepaald schema te beproeven. Trouwens heeft de ervaring, in verband met het opnemen van den eisch van census verlaging, getoond, hoe spoedig door der gelijke meer gedetailleerde eischen het programma geantiqueerd kan wordea. Fei telijk toch was aan het op die wijze uitge sproken verlangen reeds voldaan door het voorloopïg kiesreglement na de jongste grondwetsherziening, waardoor 't kiezers corps van omstreeks 3 pCt. der bevolking op ongeveer 7 pCt. daarvan werd gebracht. Uwe Commissie heeft op grond van het vorenstaande de eer aan Uwe Vergadering voor te stellen het initiatief te nemen tot eene wyziging van art. 11 van het pro gramma van beginselen, op den voet als is voorgeschreven by art. 21 al. 2 van de Statuten van het Centraal Comité, en wel ten einde genoemd art. 11 voortaan aldus ta doen luiden Zij erkent in de Staten-Generaal eene instelling nevens de Overheid, aan wier vrye oordeelvelling niet één onderwerp onttrokken is, dat tot den kring der Regee ring behoort, en die wel heeft "een eigen, niet een overdragen recht, maar nochtans ia volksorgaan, welks samenstelling moet rusten op het organisch leven d6r natie, waarom zij verwerpt alle individualistische kiesrecht, zoowel het meer beperkte als het algemeene, en verlangt eene regoliDg op organischen grondslag. Ad. II. Over de vraag, welk standpunt de antirevolutionaire party met betrekking tot het electurale vraagstuk bij de a s. alge meene verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in te nemen, kan Uwe Commissie kort zijn. Het wil haar voorkomen, dat er voor de antirevolutionaire partij weinig reden be staat dit vraagstuk op den voorgrond te schuiven. Veilig toch mag worden gezegd, dat de wensch om het kiesrecht-vraagstuk thans op parlementair terrein over te brengen, bij de meerderheid der bevolking niet zesr sterk is. De vry' groote onverschilligheid, waar mee hot voorstel tot grondwetsherziening van de vrijzinnig-democraten en dat der sociaal-democraten zijn ontvangen, zegt in dit opzicht niet weinig. En hoezeer van die twee zijden aan grondwetsherziening op dit punt hst karakter van urgentie is toege kend, heeft toch de door hem gevolgde tactiek, om bij de laatstgehouden verkie zingen voor de Provinciale Staten mede te ijveren voor de overwinning van dat deel der vrijzinnigen, hetwelk die urgentie niet beaamt, nog niet getoond, dat zelfs bij vrij zinnig- en sociaal-democraten het besef var die urgentie diep is doorgedrongen. Groote opgewektheid om liet kiesrecht asn de orde te stellen, is er bij de liberalen z ker niet Trouwens is wel gebleken, dat b'j dit deel der vrijzinnigen da eenstemmig heid omtrent de regeling van het kiesrecht nog verre te zoeken is Zelfs by de Unie- liberaleu bestaat die niet. Voor een niet onbelangrijk deel d6r liberalen zou dan ook eventueel een uitkomen met dit vraagstuk by de e.k. generale stembus waarschijnlijk alleen geschieden, om niet te zeer den vau vrijzinnig-democraten en sociaal-democra ten gehoopten steun to missen, en dan nog slechts op eene wijze, die het gebrek aan wez-mlyke overeenstemming zou moeten bedekken, terwijl het voorts nog de vraag is, of wat de liberalen door deze tactiek by laatstgenoemde twee groepen winnen zou den, niet voor een belangrijk deel te niet gedaan zou worden door vermindering van sympathie in eigen kring Op dit oogenblik is inderdaad voor hot kiesrechtvraagstuk niet de eigenlyke be langstelling te wekken. De tegenstelling die in den bestaanden toestand de geesten vervult, en het politieke leven beheerscht, belet, dat het kiesrechtvraagstuk thans een meer pra9domineerende plaats kan inne men. Wie ook maar eenigszins van naby den jongsten strijd by de Provinciale stem bus heeft gadegeslagen, kon zonder moeite ontwaren, dat het bij de actueels gesteld heid andere vraagstukken zyn, die bovenal de bezieling bij de kiezers gaande maken. Voorts zou het, met het oog op de vele belangrijke on1 werpen, die de Regeering by de Staten-Generaal aanhangig heeft ge maakt, en de verschillende voorstellen, die nog zijn te wachten,te inder aanbevelens waardig zyn, thans de afhandeling van dat alles in gevaar te brengen door 6ene elec torale beweging. Terwyl eindelijk niet mag worden voor bijgezien,dat het kiesrecht by de anti-revo- lutioDairen principieel nooit die alles ba- heerschende plaats inneemt, waarheen het telkens dringt op vrijzinnig standpunt, en zoo ook, kwam eenmaal herziening van de Grondwet aan de orde, dezerzijds stellig nog andere punten zouden worden genoemd waaromtrent wijziging minstens even nood zakelijk zou moeten worden geacht. Zal dan ook eenerzijds de auti-revolut. party zi°h nimmer kunnen opwerpen om voor het behoud van de bestaande regeling den stryd te voeren moet zij zelfd weige ren zich ooit in dien zin onder de tegen standers van algemeen kiesrecht te scharou als lage het heil in een individualistisch kiesrecht van meer beperkten aard, zoo moet toch op do aaügevoerde gronden Uwe Commissie als haar oordeel uitspreken, dat 't niet beantwoorden zou aan da praktische gesteldheid van het oogenblik, in verband met de anti-revolutionaire beginselen, om de regeling van het kiesrecht tot een der punten te maken, die den a.s. stembusstrijd zouden moeten beheersehen. D. P. D. FABIUS. TH. HEEMSKERK. A. S. TALMA. EERSTE KAMER. Na toelating der nieuw gekozen leden dhr. Kist moest nog beëedlgd worden houdt de voorzitter, dhr. Schimmelpen- ninok v. d. Oye een openingsrede, waarin hij meent bekende zaken te moeten her inneren, en wel bepaaldelijk de roeping, welke de Eerste Kamer heeft. Met de politiek heefi deze Kamer niets te maken. De beslissing over het algemeen staatsbe leid behoort niet thuis bij de Eerste, wel bij de Tweede Kamer. Toch is hare roe ping niet minder gewichtig. Ze dient de haar ter beslissing voorge legde onderwerpen aan het staatsrecht te toetsen. Dit maakt juist deze Kamer tot een «hooge vergadering". Bestaan er ern- btige bezwaren tegen een wetsontwerp, dan moeten deze zoo scherp mogelijk geformu leerd worden. Dit is van het grootste nut. Immers wordt het ontwerp verworpen, dan kent de regeering onze bezwaren en tast niet in den blinde rond. En wordt het aangenomen, dan is het ook niet nutteloos, indien de bedenkingen bij de regeering bekend zijn. Niets nieuws, het is de oude, beproefde methode, maar toch mocht dit een en ander nog wel eens ouder de aan dacht dezer „hooge vergadering'' gebracht worden naar de voorzitter meende. De Troonrede zal als naar gewoonte met een «adres van antwoord" worden beant woord. De Kamer begaf zieh-daarna in de afdeelingeD tot benoeming van Voor zitters en onder-Voorzitters. Na de troonrede, reeds gisteren in ons blad opgenomen, zijn als naar gewoonte de werkzaamheden begonnen. De namiddag zitting werd door het oudste lid, dhr. Van Alphen, geopend. Deze, als tijdelijk voor zitter, riep den leden het welkom toe en herdacht in eenvoudige bewoordingen de leden die het vorige jaar de Kamer ver lieten, alsmede dhr. Tak, die zoo onver wacht kwam te overlijden. Moge, zoo sprak dhr. Van Alphen, tot voldoening van Hare Majesteit, die Hare taak met zooveel waardigheid en toewijding vervult, en tot heil van larid en volk onze arbeid strekken ea worde do zegen van God, den Heere, daartoe ons niet onthouden. Hierop kreeg do minister van Financiën (dhr. DeMeesler) de gelegenheid de Staatsbegrooting over 1908, alsmede de nota betreffende den fioaccieelen toestand aan de Kamer over te legsen. Voorts werd de oandi- datenlijst, een opgave van een drietal leden, waaruit H. M. de Koningin een voorzitter benoemd, opgemaakt. Dhr. R ëil is met 72 van de 93 stemmen tot eesten caedidaat gekozen. Nummer twee werd dhr. Borgesius met 47 tegen 44 stemmen en tot derden oandidaat werd bevorderd de heer Kolkman met 80 van do 91 stemmen. Morgen vangt hetafdee- lingsouderzoek der ïodisohe begrooting aan Ook van de twee Westindisohe be grootingen, ondanks het voorstel van dhr. Van Kol om daarmede nog wat te wachten, daar de (ijl tot studie heeft ontbroken door het later inkomen dezer begrootingen. Dhr. Lohman vond uitstel onnoodig en dit vond ook de Kamer. Voorzitters der afdeeliDgen zijn dhrn. Kolkman, Lelv, Lieftinck, de Beaufort en Heemskerk, ondervoorzitters dhrn. v. Alphen, Lohman, van Gijn, Bos en v. Vlijmen. Op de staatsbegrooting is eene som uit getrokken voor de herstelling van het be kende Sch itsohe Courthuis (het Lammet je) te Veere. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sliedrecht G. J. Schrsffordt Koops te Den Hoorn op Terschellingte Molkwerum J. Kramer,cand.te Groningen; te Termunten H. Riepma te Pingjum. Te Amsterdam is in den ouderdom van 72 jaren overleden de heer AC. Adler, predikant der Episcopale Zionskapel aldaar. Een ryk gezegend en vruchtbaar menscheu- leven wordt met het heengaan van dezen „groote uit Israël" afgesloten. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Groningen door J. H. Grot- tendieck te Dordrecht. Zli^DirSG. Het Zsndingablad van September 1907, van de Gereformeerde Kerken in Neder land, red. H. Dykstra en H. Hoekstra bevat een dringende oproep om «nog een extra- collecte" op uitdrnkkelijken last van de Generale Synode die te Utrecht gehouden werd. W y hopen dat alle lezers die bede zullen lezen, en een extra gave zullen veil hebben voor het Tekort. Immers wat is er al niet dat om voor ziening roept 1 Tractementen en pensioenen Steun voor de kerken van Batavia en Soerabaja Het Petronella-hospitaal De school van Horstman De Keuchenius-school De ramp op Soemba De uitzending van ds. v. Dyk Uitrusting en overtocht van Koelewyn 1 Mogen de giften rykelyk inkomen, by den heer B. J. de Moen, te Doesburg. Nog bevat dit no. van het Zendingsblad twee brieven van ds. H. Ph.Ingwersen, van 16 Maart en 17 Juni, die zeker door onze Zeeuwen met genoegen zullen gelezen wor den. Ds. Ingwersen blijkt daar te Poerwo- redjo al ineer de rechte man op da rechte plaats. Wy vragen voor het Zendingsblad zeer de aandacht. In vele Gereformeerde ge zinnen wordt 't nog niet gelezen en dat is niet goed. A. PV DBOU W Op de Nationale en Internationale Land bouwtentoonstelling te 's Gravenhage zyn de volgende Zeeuwen bekroond Voor fruit en groenten kreeg een extra- prys de proeftuin in ons gewestvoor zaden en producten werd de eerste prya aan de provincie Zeeland toegekend. "Voor tweejarige merriën verwierf den eersten prijs da wed. DoelmanVan Waes te Westdorpe; den derden dezelfde den vierden P. Thomaes te Hoofdplaat en den vyf den J. Staal te Clinge. Voor fokmerriën kreeg de heer Hacken, directeur van den Wilhelminapolder (Zeeuwsch-Belgisch stamboek) een eersten en P. J. Lannoije te Aardenburg een 4den pry's. De heer E. de Jonge te Yerseka verkreeg Maandag 2 zilveren medailles voor honig. Tydecs den rondgaDg van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins had in den ring de keuring der le en 2e pryewinners in de verschillende afdeelingen der rubriek paarden plaats, teneinde uit te maken aan welke hot championaat kon worden toege kend. De uitslag dezer keuring was als volgt Cftampionaat dekhengsten (koudbloe dige): Tamboer, eig. H. F. Aernaudts, Sluis; reserve Gambrinu3, eig. HeDgatenvereen. De Toekomst", Axel. Middelburg. De gemeente-begrooting voor 1908 bedraagt iu ontvang en uitgaaf f 687,101,34». De inkomsten worden geraamd Hfdst. I, inkomsten wegens vroegere diensten, f 5142,25. Hfdst. II, inkomsten uit bezittingen, f37,759,57. Hfdst. III, beffingen, inkomsten uit Nij verheid en belastingen, f 395,194,08». Daarondermarkt- of staan-gelden f 1978,02», gasfabriek f 154,307, duinwater leiding f35,761,25, openten op 'sritks directe belastingen f 37,826,39», hoofdelijke omslag f 135,000, belasting op da honden f 1587,50 en vergunningsrecht f 3500. Hfdst. IV, inkomsten van verschillenden aard f 97,544,44. Hfdst. V, buitengewone ic komsten f 151,415, waaronder f 1' 0,0 j0 geldleening ter voorziening in kasgeld. Hfdst. VI, inkomsten niet tot de voor gaande behoorende f 10. De raming der uitgaven is de volgende Hfdst. I, nadeelige sloten van vorige jaren, Nihil. Hfdst. II, best. der gemeente, f26,729,20 Hfdst III, innen der belast., f 3933,85 Hfdst. IV, politie, brandweer, straatver lichting en gezondheidsdienst, f 51,541,75. Daaronderpolitie f 23,072, brandweer f 2275,04, straatverlichting f 11,000, schut terij Nihil, gezondheidsdienst f 15,104,71. Hfist. V, openbare werken f 34,100,70. Hfdst. VI, inrichtingen van nijverheid. f155,811. Daarondergasfabriek f 117,346, duin waterleiding f 26,555. Hfdst. VII, onderwas, kunsten en weten schappen f 114,966,88». Daaronder hooger onderwijs f 21,886,40, middelbaar onderwijs f9129,60, lager on derwijs f74,911,04, andere inrichtingen van onderwijs f7039,84', toelage aan het Middelburgsehe muziekkorps f2000. Hfdst. VIII, at Daaronder subi armbestuur f 40, Hfdst. IX, land heid, f2119. Hfdst. X, behe zittingen, f 1947, Hfdst. XI gemei t. w.renten f 14,150, aflossing Hfdst. XII, gel Hfdst. XIII, pe Hfdst. XIV, uit; aard, f2063,46. Hfdst. XV, onv De burgemt heeft bij dagorde betuigd aan het over de houding d dagen, by gelege bezoek. Goes. De 62- Noordwijk, tim Buitendijk, was 't afbreken van i Kerkstraat. Volg' de man een plan terwijl hij een bt op één been st( achterover en terecht, waardoor blikken dood bloeduitstorting ii Dootjes bracht h< Biezelinge. wer Vermue uit hondje, bemerkte onrustig was. N 'tdier overdekt ging op enderz ontdekking dat 9 bunsings had Vlissingen. Haak, alhier, is t voor het politie-di 's Heerenhoe vergadering geho 6 leden tegenwo' met kennisgeving Na lezing der werden goedgek stukken, die vo< aangenomen, wei geld opgemaakt t Door den Raa huis L. A. no 71 Door den heet noemd gemeenn handen vaa den v eeden afgelegd, in functie trad. Tholen. Vryd den, dat de feest werd, door de stoc Tholenterwyl jaar werd, dat d geopend werd. Oud-Vosseme alhier, welke hul dorschen met eet tusschen beklemd even boven den Door drie dokter bonden. (Wy leze dat bet been one Benoemd t< infanterie de eer adjudant by het tiende regiment. Bij de Maa verkiezing voor vacature, ontstaa den heer J. H. I daat gesteld de J. N. Metz. P. Not Zonnevijlle Mz. hebben Dinsdag herstemming, zot ber d. a. v. Vlissingen. 1 1 October a.s. af voor Berlijn nie overQueenboroug VVesei, doch voo de Brussel zal tei) koste der «Z boot maatschappij Staatsspoorwegen wordt. De Vliss quaestie in de p raistisch wordt van het Haagse «Zeeland" niet tt nemen daartoe to tijd, een gevolg via Ostende eer aankomt dan die waarvan hier s uitsluitend Berlij stens uit 5 a 6 wel niet van de wachten dat zij die maatregel 3d, dan wel nemen beschermen. Lat doende kunnen 1 Biervliet. M< Christelijke bew morgen, toen zij v de kerk, bij de een gouden rinj duurde vele uret hoe een meisje voren den ring vonden had. Da Hoofdplaat verbl dag naar Rottei zeer blijde, toen ryders, Zondagoa

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2