NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 295. 1907, Dinsdag 17 September. 21e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Buiteitl&ntlsth QïenieM. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, 8, J. DE JONGE-VERWEST ïe Goes F. P. D'HUIJ, ts Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTiËN 11. e e l\ t s z a li e n. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers*0,02!. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 October as. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum gratis. 1G September 1907. Coöperatie en Kleine Ondernemers. Voor de Vereeniging voor de Siaathuis- houdkunde en de Statistiek zijn praead- viezen uitgebracht door de heeren dr. D. Bos, dr. J. Nouwens, K. Reyne en mr. H. J. Tasman, over de vraag „Welke beteeke- nis moet worden toegekend aan de coöpe ratie van kleine ondernemers op het gebied van landbouw, nijverheid en haudel Heeft deze coöperatie van staatswege bevordering noodig Zoo ja, waarin zou die kunnen bestaan Dr. D. Bos besluit zijn praeadvies aldus «Resumeerende acht ik de beteelcenis van de coöperatie der kleine ondernemers in land bouw, nijverheid en handel èn voor onze maat schappelijke constitutie van de grootste beteeke- nis èn meen dat de Staat, zoowel door het leggen van een goeden rechtsgrondslag en het bevelen van een deugdelijk toezicht, als door het propageeren van den coöperatie-geest door voorlichting en geldelijken steun bij de oprich ting deze coöperatie moet bevorderen en tevens voor een gezonde opvoedende nijverheids- en landbouw-politiek vooral van deze coöperaties moet gebruik maken". Uit het praeadvies van dr. J. Nouwens halen wij het volgende aan «Wanneer men de middenstand-coöperatie goed beschouwt, zonder vooroordeel, dan moet men wel tot het besluit komen, dat zij in be ginsel volkomen gerechtvaardigd en door de omstandigheden meer dan ooit noodzakelijk is geworden". En verder «Hoezeer ik ook steun van Staatswege wen- schelijk en in zekere mate noodzakelijk acht, blijf ik toch overtuigd, dat de vereenigingen voor den middenstand tot grondslag moeten hebben het beginsel van eigenhulp, indien een vereeniging niet op eigen krachten bouwen kan, maar geheel afhankelijk wordt van den steun der Regeering, zal zij op den duur geen stand houden". De heer K. R<=yne, die uitsluitend over landbouw-ooöperatie handelt, zegt o.m. «Meent men als «bevordering der landbouw coöperatie" te moeten verstaan een grooten, alles beheerschenden, van de overheid uit- gaanden maatregel, dan kan het antwoord ontkennend luiden, want de lanbouw-coöperatie heeft zelve voldoende levenskracht om zich ook verder staande te houden en ,te ontwikkelen". Mr. Tasman oonoiudeert omtrent de beteekenis der coöperatie in het klein bedrijf van landbouw, nijverheid en handel het volgende «Wij bevonden dat in den landbouw deze coöperatie zich levendig ontwikkeld heeft en ook steun verdient niet alleen uit individueel oogpunt maar ook van het standpunt der maatschappij, dat dit ook bij de nijverheid, zij het op beperkte schaal, het geval was, doch bij den kleinhandel bevordering van coöporatie niet om haar zelve als begeerenswaard goed, doch alleen als indirect der maatschappij ten goede komend strijdmiddel, o. i. geraden was". Over de tweede vraag oordeelt hij aldus «De Staat heeft te zorgen voor eene goede wetgeving en de belanghebbenden hebben alleerst, alvorens van steun van staatswege ook maar eenigermate sprake kan zijn, te toonen, dat zij de voordeelen der coöperatie beseffen. «Coöperatie is in de eerste plaats eigen hulp, berustend op gemeenschapsgeest. «Dwang tot coöpereeren is principieël uit den booze". En verder o.a. «Wil men bij -ons het kleinondernemers- crediet van staatswege steunen, dan moet men o.i. alleen steun verleenen door mindel van uit de coöperatieve vereenigingen zelf gevormde centraalkassen". Een gulden woord van ds. Gispen Het wil mij wel 6ens voorkomen dat we, in de dingen van het koninkrijk Gods, veel tegenspoed en teleurstelling onder vinden, wijl we te weinig letten op het raderwerk en organisme. We meenen te dikwijls dat wij ons raderwerk maar vast klaar moeten maken en dat dan later de Geest des Heeren er wel in zal komen om dit raderwerk in beweging te brengen. Sterfte aan tuberculose in verschillende landen. Volgens een door prof. dr. R. W. Philip uit Edinburg te Weenen ge houden voordracht stierven gemiddeld per jaar op 1 millioen levenden aan tuber culose in Rusland 3986 personen Oostenrijk 3625 Hongarije 3184 Frankrijk 8023 Zweden 2310 Duilsehe Rijk 2245 Zwitserland 2031 Ierland 2029 Denemarken 1912 Nederland 1884 Italië 1871 België 1767 Noorwegen 1787 Schotland 1727 Engeland 1358 Ons land staat wel niet het slechtst, maar gunstig is het sterftecijfer tegenover Engeland lang niet. Vreemd is het groote verschil tussehen Zweden en Noorwegen, de oorzaak daarvan te kennen kan van belang zijo. (MoleschotJ. België. Te Antwerpen wordt de toestand schier onontwarbaar. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft Vandaag (Zaterdag) wordt er veel minder aan de dokken gewerkt dan gisteren, iets waaraan men zich natuurlijk niet ver wachtte, aangezien men het tegendeel voor zag, en, zoo men gisteren de hoop koes terde dat toekomenden Maandag de natie- gasten algemeen het werk zouden herne men, met moet vandaag die hoop weeral opgeven, want in plaats van herneming voorziet men nu voor Maandag weer vol ledige neerlegging van alle werk aan de dokken. Het siaking8aomiteit heeft verschillende strooibiljetten gedrukt en laten uitdeelen, waarin aan de natiegasten wordt aange raden het werk niet te hernemeD, 'omdat de natiën hunne eisehen niet willen in willigen. Er wordt dan nog wat geschermd met den „stempel des verraads op het voorhoofd van allen die werken", en dit is genoeg om seffens een heele partij mannen van hot werk te weerhouden. En zooals het met de natiegasten gaat, zoo gebeurt het ook met de buildragers en kooldragers; vandaag wordt er veel minder gewerkt en Maandag zal er ver moedelijk nog minder gewerkt worden. De ontroering zal niet tot bedaren komen, door een omzendbrief, op bevel van den minister van spoorwegen door den statie overste der Handelsstatie verzonden aan de hoofden der Antwerpschehandelsbuizen, in welke circulaire wegens niet-vrykoming van materieel onderbreking in 't vooruit zicht wordt gesteld, tenzij alle fabrieken de verzendingen wier lossing onzeker i?, stop zetten. Ook wordt gedreigd met een niet- terugbetaling der kosten, wanneer do hee ren die zouden eisehen op grond van beir- kracht (force majeure) dewijl'tin hun macht lag de verzending tegen te houden van waggons die zij niet in staat waren te lossen. Verscheidene handelshuizen van Ant werpen hebben reeds uit het binnen- of het buitenland bericht ontvangen, dat alle ver zendingen naar Antwerpen worden ge staakt Do Nieuwe Gazet meldt over de jongste vergadering van de stakers Een bomvolle zaal weer Zaterdagmorgen. Wieme berichtte, dat de volgende week de vergaderingen 66n uur later zullen be ginnen. Voor de meeting zal het bestuur een roDde doen aan de haven. De dokwerkers van Gent hebben onder hen 300 frank rondgshaald. Elke week msg zulke som verwacht worden. Er werd flink gelachen met het bericht dat de heer Steinmann een doos ontving, waarin veertien jonge ratten. Milio zei, dat er liedeD dubb sl rantsoen spek en peperworst wordt gegeven. Ghapelle gaf verslag van de onderhande lingen. Wy hadden, zei hij, op een goeden uitslag gehoopt, doch stooten nu op de koppigheid der Fédération Maritime, die de heerschappy aan da dokken wil behou den. Ouzo toegevingen bewijzen, dat wij de onverzoenlijken niet zijn. Kost wat kost moeten wy den strfid volhouden. Ons ant woord moet hetzelfde zijn als voor vier weken liever barsten dan buigen (Toe juichingen). Het is niet waar, dat er veel mannen aan 't werk zyn gegaan. Maandag moet overal den arbeid stil gslegd worden. Dan besprak hy de houdiDg en werking der Beroeps vereeniging tot bescherming van den arbeid aan de haven. Enkel, sloot hij, door opofferingen kunnen wij de overwin ning behalen. De burgerij is met ons. Milio sprak in denzeifden zin, en Wieme deelde nog een manifest mede, uitgaande van de Gentsche dokwerkers, waarin be loofd wordt geen schepen te lossen die van Antwerpen komen. De onderhandelingen, waarvan Her sprake is, betreffen het reeds vroeger door ons meegedeelde, door een handelsman Sucbard van de arbeiders gedaan gekregen bemiddelingsvoorstel, waarin bepaald werd dat het dagloon minstens fr 5 50 zou zijn, dat de ploegen ten volle bezet zouden zijn, de foremen die zich aan de zijde der arbei ders geschaard hadden zonder uitzondering weer in dienst zouden zyn genomen en de vreemde werklieden zeu len worden weg gezonden. Daarentegen zomden de arbeiders zich schriftelijk verbinden zich tot 1909 aan die overeenkomst te houden. De socialistische vereeniging„Willen is Kunnea"verplichtte zich de arbeiders aan te sporen tot onder- teekecing dezer overeenkomst. De Fédération wilde echter van dit voor tel niet weten. Zij wil voor goed zien uitga- maakt of de macht op het werk bij de pa troons dan wel bij de arbeiders berusten zal. Een strijd öiu met diepgaande ge volgen. Vancouver. Het verzet van de Canadeezen en Oolum- bianen op Vancouver tegen de binnenstroo- ming van duizenden Aziaten heeft een oeconomischen en een politieken onder grond. Het volk voelt instinctmatig, dat evenals by de oude volken de binnenstroo ming van zoovelevraemdc-lingen, 'tland ten slotte de prooi dier vreemdelingen wordt. Zoo hebben de Hykso's Egypte, de Mo- diërs Babyion, de Hunnen en Gothen West Europa, de Hollanders Java, de Chine zei Formosa in hun macht gekregen. Zoo zqi Japan ook wel eens langs oeconomischen weg Britsch Columbia kunnen inpalmen. Doch vooral oeeonomische overwegingen de gedachte dat deze zooveel goed- koopere werkkrachten uit West-Azië den inboorling het brood uit den mond kwam nemen, heeft den haat dezer laatsten ge wekt en tot het plunderen van Japansche winkels geleid. Thans is 't oproer gedempt, en zijn op Vancouver eenige personen, die men ver denkt een werkzaam aandeel te hebben genomen aan de geweldenarijen tegen de Japanners en Chiceezen, naar een recht bank verwezen. Doer de regeering van Canada is een commissaris met uitgebreide volmachten naar Vancouver gezonden. Hij moet de quaesiio van de iastroomiDg van Aziaten bestudeeren en mag, als hem dat noodig voorkomt, Aziaten zonder middelen van bestaan of die als „'üdige Auslauder" kunnen beschouwd worden uitwijzen. Intussehen heeft de ontscheping der Aziaten die met den „Monteagle" arri veerden zonder stoornissen plaats gehad. De stemming ia de stad is nog zeer opge- j wonden, dat bleek ook uit een inoident. Een Chinees werd beleedigd door een zekeren Mae Gregor, terstond viel een dertigtal Aziaten op den beleediger aan en verwondde hem ernstig door messteken. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens rijden met een rijwiel zonder lichtjD. C.,';Vlissingen, tot eene berisping, W. d. V., Oost- en West- Souburg, f l b. s. tuchtschoolstraf van i w., J. L W. F., C. J. d. R„ Middelburg, A. B., L. B., Vlissingen, j. O N. B., C. B., J. d. V., Oost en West-Souburg, I\ L, Koudekerke, M. d. K., Serooskerke, P. d. R Vrouwepolder, f I b. s. I d. h.des nacht rijden met een voertuig niet voorzien van een lichtuitstralende lantaarn J. J., Middelburg, f I b. s. I d. h,, W, v. W., Mid- B. M., Koudekerke, L. A., Aagtekerke, f 3 b. s. 2 d. h.zijn aangespannen hond niet voorzien van een muilkorfM. P d. V., Middelburg, f I b. s. I d. h.rijden met een middel van vervoer over een wandelweg F. C. M., Haarlem, f i b. s. I d. h.als bestuurder van een voertuig zich niet gedragen naar de bevelen der politie J. C. v. L., Middelburg, f 1 b. s. I d. h.het op de straat een rijwiel berijden zonder met tenminste één band de stuurstang vast te houdenJ. R., Middelburg, f 0,50 b. s. I d. h.wateren buiten de bakken: J. B., M. A., P. H., Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h.; en wegens dronkenschap E. M., Kleverskerke, f I b. s. tuchtschoolstraf van 1 w. K. F. H. A., Middelburg, J. d. W., I. v. d. B., Vlissingen, C. M., Serooskerke, W. F., Goes, f 2 b. s. 2 d. h.; P. C. B.,T.d.K.,H. O., Middel burg, J. d. M., zonder bekende woon- of ver blijfplaats f3 b. s. 2 d. h., H. L Veere, f 5 b. s. 3 d. h,, J. M., Nieuw- en St.-Joosland, 3 d. h., C. B., C. B., Vlissingen, 3 w. h. Bekrachtigd zijn de vonnissen gewezen den 18 Mei en 6 Juli 1907 tegen J. v. Z., Middel burg en A. L., Vlissingen, tegen welke vonnissen de beklaagden waren gekomen in verzet. (M. C.) In de heden (Maandag) gehouden openbare terechtzitting van den Raad van Beroep voor de Ongevallen-verzekering te Middelburg had uitspraak plaats inzake de beroepen, ingesteld door de plaatselijke oommissie, bedoeld bij ait. 86 der Onge vallenwet 1901, te Goes (partij van rechts wege J. J. W. en J. F. v. d. R te Goes), waarbij met bevestiging van de beslissing der Rijksbank, de vordering aan klagers werd ontzegd. De Raad aehtte bet dienst verband van J. J, W- en J. F. v. d. R als dienstplichtigen bij de brandweer, ten tijde vsn het ongeval nog niet opgeheven. Met bevestiging van de beslissing der Rijksbank werd de vordering ontzegd, inzake J. B. Wz. te Oost- en West-Souburg en A. v. O. te Vlissingen, Inzake J. B. Wz. was den Raad niet geblekeD, dat klagers toestand verandering had ondergaan, maar er veeleer moet worden aangenomen, dat hij volkomen in staat is zijn werk te verrichten en inzake A. v. O. dat de werkzaamheden, waarbij getroffene het ongeval overkwam, niet be- hooren tot het bedrijf van bedienen van bruggen. In het beroep werd niet-ontvankelijk verklaard het bestuur van het waterschap Schouwen te Zierikzee. Klager had niet binnen 15 dagen na den vervaldag der premie, zijn premie ten kantore der posterijen betaald. De Bergentheimsche School-hwestie. Bij beschikking der rechtbank te Zwolle van gisteren is aan Klaas Mennink, win kelier te Bergentheim, op diens verzoek machtiging verleend tot gratis procedeeren tegen H. Otten, onderwijzer te Rheeze, die in de Fr. Ov. en Zwolsche Courant van 24 Mei jl. een ingezonden stuk heeft ge plaatst onder den titel „Bergentheimsche Schoolkwestie", door welks inhoud, als zijnde volgens hem in strijd met de waar heid, Klaas Mennink zioh in hooge mate beleedigd gevoelt en daardoor schade zou hebben geleden. Op grond daarvan wenscht Mennink een rechtsvordering in testellen tegen genoemden Otten, waarbij hij zal vorderen, dat de reohibank den inhoud van bedoeld ingezonden stuk zal verklaren lasterlijk en beleedigend voor hem en Otten zal veroordeelen tot betaling van schadevergoeding, met bevel, dathet vonnis ten koste van Otten in het openbaar zal worden aangeplakt. (Zw. Crt.) UIT D E PROVINCIE. Goes. De ruim 85-jarige A.Dronkers, vroeger Sasknecht aan het Sas van Goes, was een kras mannetje en verrichtte nog steeds werk. Dinsdag 2 Sept. kwam hy nog naar Goes en had het ongeluk van een trap van drie treden te vallen, waarbij hy zyn arm brak en zich inwendig bezeerde zoodat hy tengevolge daarvan in het Gasthuis, waar hij verpleegd werd, overleed. De man werd na 48-jarigen dienst van gemeente wege gepensionneerd en genoot nog een twaalfjarige rust. Westkapelle. Bij beschikking van den minister van waterstaat zal de zelf-regis- treerende rijks peilschaal alhier wegens voortdurende ongeregeldheid, zooals ver zanden, begroeien van de monding enz. der pijpen, worden opgeruimd, en zullen de daarvan afkomende werktuigen naar Den Haag worden opgezonden. 's-Gravenpolder. Heden voormiddag te half 12 uur werd de klok geluid omdat brand was ontstaan bij 'n arbeiderswoning bij bet dorp. Ofschoon de brand eerst een ernstig aanzien had, is het goed afgeloopen. Alleen een zoogenaamde loods is afgebrand. De schade aan het huis is niet noemens waard. De spuit rukte nog uit doch be hoefde niet te werken. Oorzaak onbekend. Helnkenszand Zaterdag 1.1. geraakte de landbouwersknecht van P. v. d. Dries met paard en wagen op hol en kwam terecht tegen een lantaarnpaal, welke verbrijzeld werd. Een inzittend meisje wist nog bij tijds uit den wagen te springen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Bij Kon. besluit is verleend deeer- medaiile, verbonden aan de orde van O ran je-Nassau, in zilver, aan C. Klaassen, inspecteur van politie en onbezoldigd rijksveldwachter te Ter Neuzen. Eu zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau H. S. Gralama, burgemeester van OostburgJ. A. P. Geill, burgemeester NeuzenF. J. L. M. van Waesberghe, burgemeester van HulstJ. A. Donzè, te Neuzen en de luitenent ter zee 1ste klasse F. H. baron van Dedem. Toegekend, de zilveren eere-medaille der orde van Oranje- Nassau aan den torpedist-majoor D. Hey- ligers den sergeant-stoker R. de Kloe den zeeloods te VlisringeD, M. de Jonge den opzichter der verlichting, eerste-gezag- voerder aan boord van het liehtsohip Noord-Binder J. Naerehoutden binnen loods ter standplaats Vlissingen, gedeta cheerd te Adtwerpen, J. Korienbout. En de bronzen eere-medaille der orde van Oranje-Nassau aan don korporaal stoker der Isfe klasse W. A. van der Meer; den matroos der 1ste klasse G. Kwakkelden matroos der 1ste klasse H Slik den eervol ontslagen matroos bij het loodswezen te Vlissingen W. G. Hunterden roeier lste klasse bij het loodswezen te Vlissingen D. van Sprang; den lichtwaohter bij de kustveriiehting te Westkapelle J. Minder- houd. Voorts is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau met do zwaar den, de majoor G A. van Haeften, commandant van de lste divisie Konink lijke marechaussee. En is verleend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, met de gekruiste zwaarden lo. in zilver, bij bevordering, aan den wachtmeester te voet, J. Grieyase, vaD de lste divisie Koninklijke marechaussee2o. in zilver, aan den wachtmeester te paard, P. J. de Brouwer, den wachtmeester-titulair te voet, P. Po8tma, en aan den brigadier te j voet, A. Eist, allen van de lste divisie Koninklijke marechaussee3o. in brons, aan de marechaussee te voet, 8. Bakker en A. Soheers, beiden van de lste divisie Koninkliike marechaussee; in zilver aan: J. M TimmermaD, te Terneuzen, siuis- meester bij het kanaal van Terneuzen P. Herrebouf, te Terneuzen, hulpsluismees- ter bij het kansal van Terneuzen H. Piera, te Vbssingen, hoofdconduoleur lste klaese

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1