NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No, 294, 1907. Maandag 16 September. 21e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S. J. DE JON GE-V ER WEST te Goes F. P, Ö'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij, die zich met 1 October as. op ons blad abonneerën, ontvangen het tot aan dien datum gratis. Te Souburg. Te Middelburg terug. Te Veere. Op het water. De VIoot-Revue Aan Zijpe. Op Duiveland. Te Goes. USM IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,025. UITGAVE DER FIRMA SN VAM van 1—5 regels 40 cent, iedere regei meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. II. Voor 't verslag omtrent de ontmoeting aan de tramhalte te West-Souburg ver wijzen wij naar de rubriek „Provinciale Berioliten". De tafelrede van den Commissaris der Koningin aan het Staten-diné werd terstond door de Koningin met luide, overal in de zaal uitstekend verstaanbare, stem als volgt beantwoord Mijnheer de Commissaris Ik wensch mijn. diepgevoelden dank te be tuigen voor de gevoelens, door de Provinciale Staten van Zeeland en de bevolking dezer pro vincie voor Mijn Gemaal en Mij gekoesterd. Zeeland heeft nimmer de tijden vergeten waarin de geschiedenis Mijn Stamhuis zoo nauw heeft verhonden met het wel en wee van dit gewest. De geestdriftige en hartelijke ontvangst, die Ons heden is te beurt gevallen, legt daarvan opnieuw getuigenis af. Belangstelling en genegenheid voor Zeeland's bevolking zijn van oudsher eene traditie geweest van het Huis van Oranje Ik behoef U wel niet de verzekering te geven dat deze bij den Prins en Mij in ruime mate voortleeft. De herinnering aan de verschillende bezoeken, vroeger reeds aan deze provincie gebracht, zal bij Ons nimmer verbleeken en nooit kunnen wij vergeten de dagen waarin wij deelden in het leed dat hare bevolking trof. Toen de mare Mij bereikte dat eene over strooming een groot deel van dit gewest ge teisterd had, werd Ik diep getroffen door deze tijdinghet was voor Mij een troostrijke ge dachte mede te kunnen werken tot leniging van de ellende; met groote voldoening heb Ik de maatregelen helpen tot stand brengen welke in den eersten nood moesten voorziendaarna was het Mij eene behoefte der bevolking Mijne deelneming te gaan betuigen en de geteisterde streken in oogenschouw te nemen. De Prins, die zoo ten volle Mijne belang stelling in het wedervaren van Mijn volk deelt heeft zich eveneens gedrongen gevoeld een woord van troost te komen spreken tot de noodlijdenden. Dank der offervaardigheid van geheei ons vaderland, welke zich op zoo milddadige wijze betuigd heeft, en dank der plichtsbetrachting van hen wier roeping het was hun vernuft en werwkracht te wijden aan het doen herleven van de tijdelijk te loor gegane welvaart en aan het verleenen van bijstand aan de bewoners der geteisterde streken, is veel kwaad voor komen en zijn hunne pogingen met goeden uitslag bekroond. Mogen de nadeelige gevolgen, die zich nog doen gevoelen, weldra tot het verledene behooren en de doorstane ellende spoedig vergeten zijn Met genoegen zie Ik de tochten tegemoet, welke wij dezer dagen hopen te maken en die Mij in de gelegenheid zullen stellen, kennis te nemen van de voornaamste bronnen van welvaart dezer provincie. Wij zijn der Staten van Zeeland zeer er kentelijk voor de wijze waarop zij ons in de gelegenheid stellen in dit korte tijdsbestek verschillende deelen van dit gewest te bezoeken. Ik besluit met den wensch, dat Zeeland eene lange reeks van voorspoedige en gelukkige jaren mogen beschoren zkn en stel dezen dronk in op het welzijn zijner bevolking. Na de rede der Koningin bracht het orkest Wien Neerlands bloed ten gehoore. Des avonds verschenen H. M. en de Prins in de Concert- en Gehoorzaal tot bijwoning der Gala-uitvoering. Bij hun binnentreden waren alle aanwezigen, koor en orkest van hunne zitplaatsen opgerezen, terwijl het koor der zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning met begeleiding van het, met krachten van elders ver sterkt, orkest der Vereeniging voor Instru mentale Muziek en orgel het Wilhelmus volgens oude toonzetting aanhief. Er werd keurig gezongen. H, M. be tuigde dan ook herhaaldelijk haar groote ingenomenheid aan den heer Cleuver met 't goed slagen van dezen avond. Bij hun rit naar en hun terugkeer uit de Conoertzaal werden H. M. en de Prins levendig toegejuicht. In 't bijzonder langs de straten, waar de stoet doortrok, was de verlichting aan de verschillende perceelen ontstoken,prachtig. De Dam en beide zijden ervan boden een fantaslisohen aanblik door de talrijke met vetpotjes verlichte woningen. Ook de hoogaarts Luclor et Emergo Mid delburg maakte een aardig effect. Onder een dichten nevel reden H. M. en de Prins Vrijdagmorgen al vroeg uit om andere deelen van Zeeland te bezoeken. Eerst ving de tocht aan naar Veere. Een paar fraaie eerepoorteB, te Zandijk en nabij de wallen, waren opgericht, terwijl het plankier nabij den Campveerschen toren, waar de boot aanlegde, keurig versierd was. Te Zandijk werd H. M. door een eere- wacht in Walchersche kleederdracht op gewacht. Langs de kerk re9d do stoet naar 't stad huis, op de pui waarvan H. M. es de Prins werden ontvangen door dön burgemeester en de leden van den gemeenteraad, die in de Raadzaal, na een toespraak van den bur gemeester, aan Hen werden voorgesteld. Het gejuich der menigte was algemeen en treffend. Onderwijl werden in de tot oudheidska mer ingerichte vierschaar vluchtig want het bezoek duurde slechts 10 minuten eeaige interessante oudheden bezichtigd. Natuurlijk ook de verguld-zilveren met kunstig drijfwerk voorzien en beker van Msximiliaan van Bourgondië, dien hij in 1551 aan Veere schonk. Na een even vluchtig afscheid reed het Koninklijk Echtpaar in draf naar den stei ger. Bij de fraai gedecoreerde trap stond da hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, de heer Eekaar, gereed om de Koningin en den Prins te ontvangen. On der daverende hoera's van de dichte msn- echenm&ssa op den wal, girg de Koningin, geleid door den heer Bekaar, met vluggen, veerkrachtigen tred aan boord Da Prins volgde met den commissaris der Koningin. Onmiddellijk werd da Koninklijke Stan daard in den mast geheschen. In een hal ven kring stonden op het voordek de leden van Gedeputeerde Staten met den griffier geschaard, die door de Koningin en den Prins zeer vriendelijk werden begroet. Ook de Koningin sprak de goede verwach ting uit, dat het weer wel zcu opklaren. Als verdere genoodigden bevonden zich aan boord de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat de heer Hogerwaard, de heer H. J. G. Hartraau, kabinetchef van den Commissaris der Koningin, en de heeren mr, A. J. F. Fokker van Zierikz96, W. Moelker van Tholon on D. Verschuren van Ierseke, leden van hot uitvoerend comité voor de vlootrevue. Onder wegtrekkenden nevel stoomde de boot de Schelde op door Veersche Gat en Sloe, omgeven door politiebootjss, welke fluit seinen wisselden met den kapitein der bootv.Rosevelt.die terzijde werd ges-aan op de commandobrug door een stuurman van de boot, die geregeld van Middelburg op Rotterdam vaart en dus het vaarwater door en door kende. De Koningin en de Prins gaven er de voorkeur aan, op het campagnedek te vertoeven. Tegenover de genoodigden nam de directeur van den Prov. Stoomboot- dienst de heer Van Renterghem, de hon neurs waar. De Zandkreek tusscken Noord- en Zuid- Beveland werd langzaam in gevaren, en van hier af werd het koninklijk jacht voor- afgevaren en gevolgd door vier torpedo booten. van Hr. Ms. marine. Aan het Cortgeensche en Catsche veer stonden honderden de komst van de flottïlle af te wachten, en als das de Koningin en de Prins zichtbaar werden, juichten zij hoera's Hun toe. Indrukwekkend was het gejuich der vis schers dat den hoogen reizigers van da paar honderd visschersscheepjes der Vloot- Ravue tegen klonk. De „Wester Schelde"-voer heel lang zaam voorbij om de hulde in ontvaDgst te nemen van de Zeeuwsehe visschers uit Noord en Zuid, van Clinge en Graauw en Hontenisse, van Bruinisse en Ouddorp en St. Maartessdyk, uit Tholen, St. Annaland en Bergen op Zoom, uit Wemeldinge en Yerseke en Arnemuiden. B\j het beginpunt van de vloot revue, schuin tegenover het Catsche veer, werden aan het Vorstelijk Paar de drie straks genoemde leden van het comité voor de vlootrevue voorgesteld en gaven inlich tingen omtrent deze eigenaardige hulde. Van 3 dames in Zuid-Bevelandsche klee derdracht Marie van der Peijl, P. Pools en W. de Kosijer, van Iersske, bood een harer H. M. namens de 350 deelnemers aan de revue een ruiker aan zij mochten op het campagnedek blijven tijdens het passeeran der visschersvloot De scheepjes, in hoofd zaak hoogaarsen en schokkei s, lagen buiten het vaarwater, tegenover de Bsvelandsche kust in een rechte lijn voor anker, alphabe- tisch volgens de plaatsnamen,n et tusschen- ruimten van een honderd meter tusscken de verschillende groepen. Alle hadden de driekleur in top, waarmede zij do Koningin salueerden. Bij vele hing het vischtuig in het want, wat den schilderachtiger! indruk verhoogde. Op de voorplecht stonden cle visschers met hun vrouwen en kinderen, vrienden en magen, samengedrongen, al maar juichende en wuivende. Hier en daar lag een stoombootje tusschen, met muziek aan boord, spelende hat Wilhelmus. De Koningin en de Prins waren zeer tevreden en yroegen velerlei inlichtingen san de commissieleden, terwijl zij bij het afscheid nemen hun verzochten hun bij zonderen dank en groet aaa de visschers over te brengen. Daarna stoomde de boot weer rol „speed" verder, naar Zijpe, waar de steiger aller keurigst was versierd. De statiebrug werd uitgerold naar de pontonbrug en voor het eerst maakte de Koningin kennis met een ander deel van Zeeland, met een volkje, soberder in kleederdraeht dan de Beve landers, doch niet minder belangstelling wekkend, de boeren door hunne zwarie jasjes en petjes, de vrouwen door hunne lange „vleekemutsen", aan weers- zijden geflankeerd door gouden ku'ketrekker- vormige krullen. Snel gaat 't nu voort door Duiveland's versierde dorpen. Aan de tramhalte Brui nisse werd door de muziek van „Nu met Hope" 't Wilhelmus aangageven. De voor zitter der feestcommissie, de heer A. Boers, gemeente-secretaris, sprak Hare Majesteit toe, terwijl de jongejuffrouw Janse Gode- frida van den Berg een bouquet aanbood. Hierop zong de zangvereeniging Euphonia, onder directie van den heer D. Okkerse, een lied. Overal langs den weg, die met een fraaie van metsel- en oesterschelpen prijkte,stond een juichende menigte. Aan de versierde tramhalte Oosterland wordt stilgehouden, waar Oosterland's F air fare, onder leiding van dhr. Nottinga, het Wilhelmus aanheft. De burgemeester, de heer J. C. van der Have, heet de Koningin en den Prins welkom, die op het bordes v&n den tram staan. De leden van den gemeen teraad en de secretaris werden voorgesteld. Door mevrouw Van Vessem wordt namens de burgerij, die niet ophoudt „Leve de Koningin, leve de Prins" te roepen, een bouquet aangeboden door de schoolkinde ren werd een Welkomstgroet gezongen Oosterland's Fanfare heft het Meclenburg- sch8 Volkslied asn, en voort ging de tram naar Nieuwerkerk. Langs den weg, die den tram volgt, door de kom der gemeente zyn drie eerepoorten opgericht, en staan danneboompjes met guirlandes verbonden. De tram hoult stil, de burgemeester verwelkomt't Koninklijk Echtpaar, een ruiker wordt door de jonge juffrouw Cornelia Bouwman, het dochtertje van den burgemeester, aan de Koningin aangeboden, en da echoolkiuderen zingen eert heilgroet aan de Koningin. Terwijl de dichte menigte juicht en het Wilhelmus weerklinkt, stelt zich de tram in beweging, en voort ging het naar Zierikzee. Klokgelui verkondigt aan. de ingezetenen dezer ge meente, dat de tram te Sas is aangekomen. Te Zierikzee. Even over halfeen slopie de tram voor het station. Op het peTron werden de vorstelijke bezoekers welkom gebeefen door den burgemeester, den heer Vermeys, wiens dochtertje een ruiker namens de gemeente aaubood. Hat fanfarecorps van Dreischor deed het „Wilhelmus" hooren. Buiten het station stond een reusachtige menigte, die losbrak in geestdriftig gejuich toen de Koningin en de Prins de galakoets, die schitterde in de zon, bestegen. Een eerewaehl, onder commando van den heer Th. C. J. J. van der Lek de Clercq van Haemstaede, stond gereed voor het konink lijk rijtuig te escorteeren. Eerepoorten en slingers van groen en bloemen waren hier als bijna nergens elders Hat was een ware zegetocht, die echter met een klein in cident begon, dat nog gelukkig afliep het paard van den voorrijder van de Koningin was gesohrikt van de drukte en in de Siingerbosehgrseht gestort. Het dier zwom naar do overzijde ea werd terstond zonder letsel op het droge gebracht. Op het Havenpïein werd een aubade ge bracht door meer dan 140 leden van ver schillende zangverenigingen, en op het Kerkplein zongen 300 schoolmeisjes een welkomstlied In het stadhuis, werden bij den vorste lijk versierden ingang de hooge bezoekers ontvangen door den burgemeester, die de wethouders mr. Moolenburgh en jhr. Schuurbeque Boeye en den secretaris voor stelde. Het zoontje van den heer Moolen burgh bood hier bloemen aan. Ia de keurig in empire-stijl ingeriehte raadzaal, die het Hooge Paar langs rijk versierde gangen en trappen bereikte, werden de Raad en de gastee, vóór het dej&uuer dat de ge meente zou aanbieden, aan de Vorstelijke Gasten voorgesteld. In de trouwzaal met draperieëen vau goudgele stof en groen en bloemen vorste lijk gedecoreerd had het dejeuner plaats, waaraan 53 personen deelnamen. De burgemeester sprak asn dit galamaal de Koningin en de Prins toe. De Koningin antwoordde. Na 'tdejeuné werd door de stad ge reden en te half 3 keerde het Kon. Paar per tram naar Zijpe terug. Donderdagavond gaf ons reeds een voor proefje van de drukte en de opgewekte stemming die den volgenden dag zouden heerschen. Op versohillende plaatsen in de stad had men aan poorten en bogen de illuminatie ontstoken en honderden belang stellenden bewogen zich bij het prachtige weer door de feestelijk versierde straten. Iu tegenstelling met andere plaatsen, bijvoorbeeld met Middelburg, heeft Goes zeer veel zorg aan versiering en illuminatie besteed. De sierlijke lijnen der verschil lende poorten kwamen door de verlichting tot haar recht en het geheel maakte een tooveraohtigen indruk. IJVersohillende winkeliers waren keurig geëtaleerd, bijvoorbeeld die van den heer De Ligny, de firma B. Quist en dhr. H. H. Somer, terwijl in de vitrines van den winkel van den heer Bitter de busten van de Koningin en den Prins prijkten, om geven door een fraaie plantenversiering. De Feestcommissie maakte om half 8 in open landauers een rijtoer door de stad, voorafgegaan door de Goesche gezel schappen met fakkellicht. Deze rijtoer trok begrijpelijkerwijze de mensehen op de straat en bracht de gewensehte vroolijke stemming er in. Er was een prettige drukte geen wanklank deed zich hooren. Na afloop van den rijtoer werden op het „Slot Oostende" aan de Goesohe muziek gezelschappen medailles uitgereikt. Dit geschiedde bij monde van den heer D. D. v. d. Bout, voorzitter der feestcom missie de heer L. de Beste, oud-directeur van Hosanna beantwoordde diens toespraak namens de muziekgezelschappen. V r y d a g. W aren er gisteren die meenden aan het werken der lucht te zien dat het weer zou omslaan, de dag vau heden bracht ons al weder een prachtige zonneschyn. Ontel bare menschen zijn op de been, en vullen de kwistig versierde straten, waarop de zon heur stralen giet en zoo alles beter doet uit komen. Het is een vroolijb gewemel, een bont ge woel, waaraan de frissche kleederdracht der ontelbare boerinnekos een bijzondere aantrekkelijkheid verleent. Het was al zeer vroeg te zien aan het bogenhof dat er iets feestelyks zou plaats hebben 2 groene ringen hingen de ramen uitbewjjs van een groot feest oudtijds. Ia het vroege morgenuur kondigde de proclamatielezer de volgende proclama tie af. „De deken van St. Bastiaan doet kondt aen alle luyden de klokke tienen. "Vrouwe Jacoba deel neemt aen de cpsckoote." Otn half 11 verliet de vaandeloptocht en historische optocht het terrein op Klein Frankrijk. Aan den Vaandeloptocht Damen deel de volgende vereenigingen; Eigen Hulp, Gym nastiek vereeniging „Volharding", Help U Zeiven, Jongelingsvereeniging op Geref. grondslag, St. Jozei'vereeniging, De Land bouw, De lustige Vrienden, Werkliedenver- eeniging „Kaaigible". Allen met hun vaandel. De 4 laatst overgebleven leden van hot Kaaiwerksgilde droegen de Goesche vlag met het wapeu van Goes er op en het op schrift waaruit blijkt dat dit eens zoo bloeiende gilde wa3 opgericht in 1708. Hierna volgde iu rijtuigen de f eestcom- sie. Daarna kwam het neusje van den zalm de historische optocht. Eet is niet gemak kelijk om een historisch en gecostumeeiden optocht samen te stellen die goed voldoet. Doch deze mag de eer wegdragen uitne mend voldaan te hebben. In kleurige, fleurige rij trokken de trotscha ridders met hunne edelvrouwen ter opschote. In de eerste plaats trok de aandacht het kostuum van de hoofdpersoon in deze groep Vrouwe Jacoba, (mejuffr. v. Riet) in rood fluweel af gezet met hermelijn en goudborduursel. Zy droeg, evenals de andere edelvrouwen, het hoofdtooisel dier tijden een zoogenaamde puntmuts met langen witten sluier met gou den loovertjes, en gemsleeren handschoe nen. Het kostuum van Frank van Borssele (de heer J. Verhoek) bestond uit een mauve wambuis met goud borduursel; hier over bittg een beige laken mantel, tevens versierd met goud borduurselhij droeg een platte baret met struisveeren en hooge rijlaarzen. Het kostuum muntte uit door fijnheid von kleuren. Wij kunnen niet v&n ieder kostuum een beschrijving geven. Wy volstaan met de opmerking dat zjj goed voldeden en dat het geheel een fraaien in druk gaf. Zoo bijvoor&eeid de twee burge meesters van Goes in hun bruin en groen fluweelen met bont afgezette tabbaarden en met hun bonte baretten. De schepenen waren in zwart fluweelen toga. Het was een mooi gezicht den stoet op de Groote Markt te zien passeoren. Schilder achtig was 't te zien die bont uitgedoschte ridders en edelvrouwen hoog op de paarden gevolgd door de boogschutters in de kles- ding van dien tyd. Het waren de handboog schuttersgilden: Altyt in roere van 's-Heer Hendrikekinderen; Van Schsngen van Wissekerke Baershove vau Baarsdorp Uit do Poele van Sinoutskerke en Versche Vliete van Scrabbenkerke, Op de boog-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1