NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No, 293. 1907. Vrijdag 13 September. 21e jaargang, HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSGHUNT ZESMAAL PER WEEK Wed 8. I DE JON GE-VERWEST te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg, PRIJS DER ADVERTENTIËN loniigln en Kenlngschap. BolteBlandseb OvirziebL FEUILLETON. Op «ie Levenszee, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p, p. 1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EM VAM van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 ceni, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 October a s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum gratis. Ik geloof in het koningschap by do gratie Gods. Ik geloof in de leidingen der Voorzienigheid, die aan de volkeren herders en heersehers toezendten al ben ik gansoh niet blind voor de gebreken en de zonden van de tijdelijke dragera der koningsidee, het koningschap zeifis mij eau Goddelijk instituut, en voor geen maat schappelijk voorreoht ben ik zoo dankbaar als voor dit, dat ik geboren ben, niet in eene Republiek, maar in een Koninkrijk en onder den schepter mag leven van onze teerbeminde Koningin, Princesse van Oranje-Nassau, afstammelinge van dat doorluchtige Stamhuis, waaraan al, wat in onze historie edel en groot en scheon is geweest, met onlosmakelijke snoeren verbonden is Dr. J. H. GUNNING J.Hz. Hoe staat hel in Britsoh Columbia In de eerste zeven maanden van het jaar zijn er te Vancouver 4121 Japanners ontscheept, van wie er 1147 de Vereenigde Staten introkken. In Augustus en Septem ber zijn er nog honderden geland en van daag of morgen wordt er weer een groot aantal verwacht. Eenige groote bladen te New-York vragen spottend, wat Engeland nu voor voor zijn Japansche bondgenooten in Co- lumbië kan doen om wandaden goed te maken, die ten minste even erg zijn ais die in de Vereenigda Staten onlangs te Bellingham (Washington) tegen Engelsoh- Indiërs bedreven zijn en waarover de Engelsohe gezant bij de Amerikaansohe regeering zijn beklag heeft gemaakt. Naar de Tribune uit Vancouver ver neemt, heeft de Japansche consul ter kennis van minister Laurier gebraoht, dat de oproermakers de Japansche school te Vancouver in brand hebben gestoken. De Japanners bluschten echter de vlammen. Bij de strafrechtelijke vervolging van oproermakers is gebleken, dat de Colum- 15) „Gij hebt gelijk, Charles, en toch is het niet iets verwonderlijks, dat zulk een mach tig God ons nietige, onbeteekenende wezens wil gadeslaan met zulk eene teederheid. Ed toch ook weder, zelfs uit deze ont zettende omgeving, iput het geloof nieuw voedsel. Onze volkomen hulpeloosheid, zooals ik dit nooit gelijk op deze weinige planken voelde, doet mij met een ver trouwen, als nog nimmer mij zoo bezield heeft, zeggen Vader, in uwe hand be veel ik mijn lichaam en mijn geest". Nauw waren deze woorden den heer Harvey van de lippen, of er kwam eeue stortzee over, zoo zwaar, dat zij het gansehe eohip deed schudden. Eene groote water massa viel op het dek, spoelde het hok der koe over boord en verbrijzelde de verschansing. De kapitein, die juist zich eenige oogenblikken verwijderd had, om beneden moed in te spreken, was terstond weder op dek, en gaf met den scheeps roeper de vereischte bevelen. Alle er voor beschikbare handen waren op eens aan het werk, om de verschansing te herstellen en de luiken te sluiten. De storm had nu zijn toppunt bereikt en was zoo hevig, dat slechts weinigen onder het scheepsvolk zulk een noodweer hadden aanschouwd. De heer Harvey en Charles waren de eenige passagiers, die zieh op het dek ge waagd hadden, en nu ontdekkende hoe dreigend hun toestand geworden was, kwamen zij tot het besluit, om zioh niet laDgeT aan de woede der elementen bloot Je stellen, maar beneden een veiliger plek biaacsohe overheden geweigerd hebben, de vervolging in te stellen, zeggende dat zij die aan anderen overlieten. '^Chineezen zijn naar Westminster ge spoord om daar vuurwapenen te koopen, toen dat de Vancouver verboden was, maar de politie te Westminster legde beslag op de vuurwapenen en munitie, die de Vanoouversche winkeliers, daarheen hadden gestuurd. Op de daken van de huizen van Japan ners en Chineezen te Vanoouver ziet men hoopen steenen en ander werptuig klaar liggeu voor het geval er een nieuwe aanval komt. De blanken te Vanoouver hebben En- gelseh-Indiërs voorgesteld mee te doen tegen de Japanners en Chineezen, maar de Hindoes weigerden, zeggend dat zij het als Engelsohe onderdanen niet konden doen. Het blijkt, dat de Chinee3ohe koks in de eethuizen gestaakt hebben, op bevel van bet Chineezenverbond zij mogen het werk alleen tegen opslag van loon hervatten. De correspondent van de Matin soint uit Casablanca, ter bevestiging van het bericht dat de aangeboden onderwerping op niets is uitgeloopenEr schijnt geen verandering te zijn gekomen in den toe stand van de stammen die tegenover Casablanca gekampeerd zijn. De pogingen om te onderhandelen, welke van eenige welmeenendo hoofden waren uitgegaan, vonden by de andere Marokkanen geen instemming- Zij werdenz elfs beschuldigd, van door de Franschen met 50,000 douro' s omgekocht te zyn. Zoodoende kunnen zij die werkelijk vredelievend zyn, niet naar de Franschen gaan. Zelf kunnen zij niet te Casablanca komen, omdat zy dan hun gezinnen en al hun have aan moord en plundering zouden overlaten. Wij hebben, zegt d9 correspondent, te maken met der gelijke roofzieke stammen als in Tonkin die, niets bezittende, met de tegenwoordige troebelen hun voordeel trachten to doen. Zij leggen dezelfde onbeschaamdheid en deselfde minachting tegenover ons aan den dag. Verscheidene Fransche bladen hebben telegrammen uit Casablanca gehad, waarin beweerd werd, dat generaal Drude bevel te zoeken. Op dit oogenblik evenwel greep er eene gebeurtenis plaats, die hen als aan de plek waar zy stonden deed ge nageld blijven. De voorsteng, die geruimen tyd door den wind heen en weder ge slingerd was, brak ia tweeën en viel met een z waren slag op het dek. In een oog wenk waren de matrozen by de hand, en op bevel van den gezagvoerder bezig, om het touwwerk te kappen en den steng over boord te werpen. Het was een vreemd gezicht, om deze mannen als in de lucht te zien zweven, terwijl zij aan de touwen zich klemden en te gelijk met eene onbe schrijfbare geestkracht en handigheid ar beidden. Onder al het gedruisch door vernam men den galm van hun zingen, dat hun den moed gaf bjj het trekken aan de touwen, en waarmeê zij volhielden, hetzij zij zich op de been konden houden of bij wijlen door het water van de been raakten. Terwijl kapitein Roe zijne bevelen aan de roerjagers gaf, werd op eens zijne aan dacht getrokken door het geluid eener stem, die hij besefte, dat niet van zijn scheepsvolk kwam. Het was de stem van den heer Harvey, die de wind naar hem toevoerde, en eene wonderbare aandoening ging hem door het hart, toen hij in die klanken, de krachtig geuite woorden ver nam, die de heer Harvey al biddende zoDg «Hoed mij, o mijn Heiland, hoed Tot de storm heelt uitgewoed, Mij in 'slevens bangen nood; Gun mij, wat ik immer zocht, Aan het eind van 's levens tocht, Rust te vinden in uw schoot." Was het alleen de zeeschuim, die op dat oogenblik de wang van den zeeman vochtig maakte? Deed eene enkel natuur- had ontvaDgen, zioh tot een verdedigende houding te bepalen. Wij kunnen verklaren dat de regeering daarentegen aan Drude last heeft gegeven, aanvallend op te tredeD, eohter zonder hem een bepaalde handeling op te dragen. Het Duitsohe antwoord op de Fransche memorie van 2 September over het orga- ciseeren der politie in de Marokkaansehe verdragshavens, is te Parijs nog den gan- sohen dag in politieke en diplomatieke kringen het brandpunt geweest. Dit kwam voor een groot gedeelte door het hoofd artikel van de Temps van gisteren, waarin de wrange Duitsche nota zeer geprezen werd als kalm, duidelijk en volkomen vol doening gevend. De Temps is vaak geïn spireerd, gaat vaak voor officieus door en de Temps vond die nota zoo mooiDaar entegen zette een ander blad, „De Eeho de Paris'', met klem uiteen, dat vorm en inhoud der Duitsohe nota betreurenswaar dig waren. In wèl ingelichte kringen is men het hiermee eens. Het is slechts eeD kleine minderheid, zij 't allicht de meest invloed rijke die iu de Duitsohe nota eenig bewijs meent te zien van de veel besproken ver- beteringderFransch-Duitsohe betrekkingen. ~~UIT DEPR"ÖYINCTST Herinnering. Morgen verschijnt ons blad niet. Hier onder vindt men een en ander omtrent de extra-treinen die morgen Vrijdag rijden. Omtrent de feestelijkheden Zaterdag melden wij nog Half 9 reist H. M. en de Prins per extra-trein naar Vlissingen. Te 9 uur naar Breskens. Te 10 uur aankomst te Oostburg. Te 11 uur vertrek naar Breskens. Te 11,45 vandaar per Wester- Seheide naar Neuzen. Te 12,45 aankomst te Neuzen. Te 2 uur oponthoud te Axel. Te 2,30 aankomst te Hulst. Te 3,35 vertrek per extra-trein naar Neuzen. Te 4,15 vertrek per Wester-Sohelde. Te 5.29 vertrek per extra-trein van Vlis singen naar Het Loo. De Commissaris der KoniDgin maakt de reis tot aan Rilland- Bath mee. De trein stopt te Middelburg. Te 6 uur kan de trein te Rilland zijn. Te Goes Vrijdagmorgen 10 uur Vaandel optocht en groote historische optocht. Van 14 uur matinees op da Groote Markt en lijke aandoening Charle's hart bij die woor den trillen Maar het was hier geen tijd van nadenken. De kapitein had in een oogwenk zijn scheepsroeper aan de lippeD, en riep zoo luid hij kon Harvey, Charles, geen passagier mag in zulk weer zieh wagen, ziet toe en maakt van de eerste gelegenheid gebruik, om u beneden in veiligheid te stellen". „Kom, mijn jongen", zeide de heer Harvey tot Charles, de kapitein heeftgelijb, laat ons naar eene goede kans uitzien. Wij kunnen niet te gelijk gaan, maar moeten ieder voor ons zeiven toezien. Volg mij, ik zal u voorzichtig voorgaan". Nauwelijks waren eenige oogenblikken voorbij of een nieuwe stortzee viel en stroomde alles van het dek. Bange kreten werden gehoord, sparren en stukken mast stortten neer, en het water toonde overal zijne kracht. Toch bleef de kapitein op zyn post en boezemde met krachtige stem allen moed tot volharden in. Charles, die door de stortzee was omver geworpen, had bij het nederstorten het geluk een ketting bij den grooten mast te grijpen en in den mast een steun te vinden. Eenige oogenblikken was hij als wezenloos, maar weldra keerde zijn be wustzijn en nu staarde hij met angstige blikken het dek rond. Ean helder maan licht kwam juist nu van achter een zwarte wolk te voorschijn en spreidde een bleek en droevig licht over het tooneel van verwoesting. Kapitein Roe stond steeds op zijn post en wees hem den weg naar het eenige luik, waardoor hij naar beneden komen kon. Er waren daar eenige der matrozen, maar waar was zyn vader i „Vader 1" kreet hij op luiden toon, Beestenmarkt. Te 4.45 intocht van het Koninklijk Paar. Te volgen route J. A. v. d. Goeskade, Groote Kade, Turfkade, 's-H. HendrikskinderenstraatNieuwstraat Beestenmarkt, Magdalenastraat, Opril, Groote Markt, Stadhuis. Ontvangst ten stadhuize. Uitvoering van het Wilhelmus en het Mecklenburgsche Volkslied door de 3 Goe3cha muziekgezelschappen. Op de trap pen van het Stadhuis zuilen eenige jonge dames H. M. een bloemenhulde brengen. Tijdens het verblijf van H. M. en den Prins cp het Stadhuis zal op do Groote Markt een voorstelling gegeven worden van een frag ment uit een Opschote van Jacoba van Beiieren in 1428. Te 5.40 vertrek van 't station. Muziek 710 uur concert op de Markt. Te 10 uur vuurwerk. Koninginnefeest Vrijdag. Extra-treinen. Vertrek Roozendaal 6,32 Rilland 7.15 10,04 1,47 5,57 7,32 Krabbendyke 7,22 10,12 1,53 6,03 7,39 Kruininge 7,32 10,22 2,03 6,12 7,49 Vlake 7,38 10,29 2,09 6,17 7,54 Kapelle 7,49 10,37 2,17 6,27 8,03 Goes A. 7,56 10,43 2,24 6,34 8,10 Terug 's avonds Graenwichtijd Goes V. 6,05 9,30 11,- 11,15 Kapelle A. 6,11 9,35 11,07 11,22 Vlake A. 6,18 9,43 11,15 11,30 Kruininge A. 6,24 9,49 11,22 11,37 Krabbendijke A. 6,34 9,59 11,33 11,48 Rilland A. 6,40 10,05 11,41 11,56 Nog gaan er avondtreinen van Goes naar Arendskerke, Kraaijert, Arnemuiden, Middelburg en Vlissingen om 6,39 8,13 9,15 11,35 12,05. Over dag kan men van Vlissingen naar Goes om 7,08 11,55 2,35. Eu van Middelburg 7,17 8,56 12,06 en 2,46welke ook stoppen aan de sta tions ArnemuideD, Kraayert en Arends kerke. Krabbendijke. Benoemd tot onder brandmeester in plaats van dhr. J. van Gorsel, die lid werd van den gemeenteraad dhr. H. A. Breker. Veere. Het hulptelegraafkantoor zal op 13 dezer van 8 uren voor- tot 3, als- „vader" 1 maar de wind soheen den spot te drijven met zijn roepen en verdaofde zijn schel stemgeluid. „Meester Charles, haast u naar beneden", riep iemand het was Wiliiam Beetlebrow, kom hier, geef mij uw hand en berg u, ik zal terstond naar uw vader omzien en voor hem zorg dragen". „Maar ik kan niet van hier, voor ik zeker beD, dat hij in veiligheid is, William, Zeg mij, hebt gij hem ook gezien „Hij is niet op dek, want ik heb alles rondgezien, nadat de stortvloed over ons kwam. Missohien is hij reeds beneden, berg u en zie zelf". En nu Cbarles bij den arm vattende, hielp hij hem door het luik iu de diepte. „Zeg hun beneden, dat het ergste over is, meester Cbarles. De storm heeft zoo goed als uitgewoed en alle eigenlijk gevaar is voorbij", en du Charles nog eens de hand drukkende, haastte hij zieh naar zijn werk. Met zenuwachligen angst drong Charles tot deu kring van passagiers door, die van hunne zijde nieuwsgierig waren, wat op het dek had plaats gegrepen. „Is mijn vader hier was alles wat Charles uit brengen kon. Dit was zijn eenige hoop. Wanneer zijn vader het dek niet had bereikt, was dezen geen andere weg van ontkomen verbleven. Het doodelijk stilzwijgen zeide hem alles, hij had zijn vader verloren. Afgemat, uitgeput in de worsteling om zijn leven te behouden, als verstompt door het plotseling ontwaren, dat zijn vader omgekomen was, uitte Charles een luiden kreet en zonk toen in bezwijming neder. mede van 5,39 tot 7 uren namiddags (Greenwiehtijd) geopend zijn. Met ingang van 1 November a.s. is tijdelijk belast met de waarneming van het grenskantoor Bath de kommies der 2e kl. M. G. van Loon, thans te Eersel, In onderscheidene bladen doet het bericht de ronde, dat te St Phiiipsland een adres aan de regeering ter onder- (eekening ligt, waarin verzocht wordt de pas ingedijkte gronden aan het Slaak in het klein te willen verkoopen. Verder dat het bezoek, hetwelk de heeren Lühnisen Kakebeeke verleden week asn gt. Philips- land hebben gebracht, is geschied naar aanleiding van dit adres. Noch het een noch het ander is juist; beide berichten zijn niets dan „praatjes uit den scheer winkel", Vooreerst zou het al heel iets ODgowoons zijn, dat van hooger haud een onderzoek werd ingesteld naar aanleiding van een adres, dat nog niet eens is in gekomen ea ten tweede moet gemeld worden, dat een dergelijk adres niet bestaat, noch ooit bestaan heeft. Een geheel parti culier schrijven van den heer Minderhoud, landbouwonderwijzer te Anna Jaoobapol- der, aan ee der belanghebbenden in den verkoop van genoemde gronden is in wat ruimeren kring bekend gemaakt en door den een of anderen schranderen bol aan gezien voor een adres (M. C.) Woensdagmiddag werd door de rijks politie geboeid naar Overslag gevoerd een landbouwersknecht uit die gemeente, te Zuiddorpe iu dienst. Hij wordt verdacht op de O verslagsohe kermis zijn kameraad met een mes ernstig verwond te hebben. De Burgerlijke Godshuizen te Gent hebben met de Selzaetsche suikerfabriek van den heer Wittouck een contract gesloten voor 25 jaar voor de levering van spoelwater, dat langs buizen ter lengte van 1500 M. gevoerd wordt naar heide gronden onder ds gemeente Waohtebeeke. Het doel is deze groaden te bedekken met een laag klei van eenige d.M. en ze zoo in vruchtbare akkers te herschapen. Westkapeile. Als eene buitengewone zeldzaamheid ban worden gemeld, dat Woensdag door den eea ea negen tig jarigen landbouwer Jacob Minderhoud Kz. alhier zijn een en zeventigste oogst is ingezameld - - 11 =3H=HB> niet alleen in de wereld. De storm had uitgewoedde luiken werden weder geopendde tafels in de kajuit werden weder op nieuw gedekt, en de gezamenlijke passagiers kozen daar aan als vroeger plaats. Eecigen waagden nu zioh op het dek om de daar aange richte verwoesting op te nemen, en zij, die er toe in staat waren, leenden wiliig de hand, om de veroorzaakte schade te herstellen. Vooral bij het pompen deed ieder die kon beurtelings dienst, want de Montague bad vrij wat water ingekregen, zoodat de pompen dag en nacht in gang waren. Verscheidene dagen gingen voorbij, eer Cbarles Harvey eenigszins bekomen was van den ontzettenden sokok, die hem de gebeurtenissen van den storm hadden ver oorzaakt. Terwijl hij al ijlende op zijne legers'ö omwoelde, doorleefde hij in zijn verbeelding telkens weder alles, wat hem met ontzetting had aangegiepen. Telkens wanneer de golven het sohip beukten met de maoht van het geschut, dat vesting muren dreunen doet, riep hij om de stem, die de dood voor altijd had doen zwijgen, of uitte hij zijne vrees, dat hst lichaam, dat reeds in de golven rustte, door bet geweld des waters sehade lijden zou. Met deelnemende bezorgdheid vroegen al de passagiers telkens naar zijne gezond heid, en er was niemand aan boord, die niet hartelijk in zijn rouw deelde. Mevrouw Wilton toonde nu deD moed, die aan ieder waar vrouwenhart eigen is. Prol. Illustratie. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1