NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No, 287. 1907 Vrijdag 6 September !e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes f. F. D'HUU, ts Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT ÏM PERS. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. Enkele nummers 1,25. 0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. .'ÖSSSBiSSS 3325S&S&mgZ Zij, die zich met 1 October a s, op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum gratis- 5 September 1907. De Ooesche Courant schijnt de rubriek Nabetrachting in verband met de Goescli9 Raadszittingen te zullen continuaeren. Hier is niets tegen. Dergelijke nabetrachtingen kunnen voor de raadsleden nuttig en voor het publiek „leerzaam" zyn. Maar dan moeten zij niet den indruk maken alsof men 't altijd op een bepaald raadslid heeft. Onder de vorige radactie werd het raads lid Dekker nog al eens doorgehaald. Met de verwisseling van redactie mocht ver wacht dat hierbij wat meer de gematigd heid zou betracht worden. Doch de twee Nabetrachtingen die tot nog toe de nieuwe redactie te genieten gaf, stellen ons op dit punt te leur. Omtrent den heer Dekker, die in de jongste Raadszitting protesteerdetegen het behandelen van voorstellen, waarvan de leden geen kennis hadden kunnen nemen, en die niet op de agenda stonden vermeld, schrijft de Goesche: De voorzitter had nog een paar zaken ter afdoening gereed van administratieven aard. De argelooze raad zou ze in goed vertrouwen zonder een enkel woord hebben goedgekeurd. Maar, den hemel dank, de heer A. S. J. Dekker was op zijn post. Gedurende de stemmingen had hij moeten zwijgen, maar bij het eerste punt, dat iets anders dan een stemming was, sprak hij, al was 't dan zoo tamelijk overbodig. Talleyrand heeft al gewaarschuwd tegen ijver, niet tegen te veel ijver, maar tegen ijver alleen. Die waarschuwing moest meneer Dekker ook eens ter harte nemen. Alle overdrijving schaadt, en het woordenrijke raadslid overdrijft zeer. Is 'tniet een beetje ostentatief zooals de heer D. doet, lijkt 'tniet wat op 'ttentoonspreiden van te veel en te groote toewijding, op reclame maken tegenover de kiezers, als een raadslid a tort et a travers praat, praat, praat en met onverstandige koppigheid zich aan eigen mee ning en voorstellen vast houdt, ook al laten alle zijne ambtgenooten hem telkens en telkens in den steek Zooals het muzikale raadslid gisterenochtend weer handelde, daarover moeten toch zijn voor- zoowel als tegenstanders het hoofd schudden. In het verslag hierboven vindt men opgeteekend wat geschied is, dat behoeft hier dus niet herhaald. 't Kan kwaad doen als iemand zóó onophoude lijk schermt en hij zwaait met zijn principes tot hij er duizelig bij neervalt. De omstanders hebben zich dan gewoonlijk al met een eenigszins wee gevoel uit de voeten gemaakt. Gisteren stond de heer Dekker ook alleen toen hij neerzeeg naast zijn dierbare principes. In de beoordeeling van deze beoordee ling treden wij niet. Alleen zijn wij zoo vrij op te merken dat wij 't niet verstaan kunnen dat er nog denkende menschen zijn die meenen dat de heer Dekker hier ongelijk had. Wij gelooven dat een overheid voorzich tig moet zijn met uitgaven of afschrijvin gen te voteeren op gezag. Zij moet door eigen oogen zien. Nu gold 't wel betrekkelijke kleinig heden maar een gemeenteraad behoort geen zaken af te doen, die niet te voren zijn aan de orde gesteld. Het is ook hier de eerste stap die 't 'm doet. En waar is de grens? Wij gelooven niet dat de pers geroepen is dergelijke kleine berispelijkheden in bescherming te nemen, of een loopje te nemen met een raadslid die er niet over heen kan. Het is nog wel in geen enkel jaar ge beurd dat Nederland aan zoovele inter nationale congressen gastvrijheid verleend heeft als dit jaar. Nog steeds gaat de Vredesconferentie uit den treura voort met vergaderen. Het aohtste Zionisten-eongres is voor weinige dagen uiteengegaan. In Amsterdam kwa men eminente mannen uit zeventien staten bijeen om van gedachten te wisselen over het zenuwlijden van onzen tijd en in den j Haag werd het zevende congres der oud- Katholieken over de heele wereld geopend. Dat mag ons een oorzaak van biijdsohap zijn. Het bewijst toch dat Nederland in iedere internationale beweging zijn plaats met eere inneemt, en Nederland een be geerde plaats van samenkomst wordtgeaohl voor hen die leiders of pioniers zijn van de geestesbeweging onzer dagen. Uit Celebes komt bericht dat de ver sterking Woelanderi, (een van de stamdor- pen der Berg-Tomori's) in bet landschap Mori vermeesterd is. Onzerzijds waren 4 gewonden dooh de vijand bekwam in ver schillende gevechten 31 dooden, waaronder het hoofd van het verzet Makole Maroen- doe. Deze (zijn Daam beteekent donder was da voornaamste vorst van Mori en heette eigenlijk vorst van Petasia, dat de hoofdplaats van het Morisohe rijk is. De zendeling Kruyt is eenige jaren ge leden bij hem op bezoek geweest en kreeg een zeer gunstigen indruk van dezen in- landschen bestuurder. Hij was mededeel zaam en goed op de hoogte van verschil lende toestanden in het Morische rijk, doch ging zich in ernstige inate te buiten aan geestryke dranken. Zooals men zich zal herinneren leek 't aanvankelijk of Haroen- doe ons niet ongenegen was, totdat in zijn gebied een halve groep infanterie bij Ma- tandau werd overvallen en afgemaakt. Daarna kwam da Jobstijding, dat twee pa trouilles onder de luitenantsKiÖ3 ei; Mattb.es geheel in de pan gehakt waren. Reeds op het bericht van de eerste overvalling was gouverneur Swart met een afdseling mare chaussees naar Mori gegaan en deze troe penmacht heeft het thans geseinde wapen feit verricht. Reeds eenige dagen geleden werd een vijandelijke versterking bij Tinoengai genomen, waarhij de verdedigers een ver lies vau 37 dooden leden. Eerst later aldus de N. R. C. zal duidelijk worden welke booze invloeden aan het werk zijn geweest om Maroendoe tot verzet over £e halen. Is dit inderdaad alleen het gevolg van ruw en onhebbelijk optreden der soldaten, dan hebben die hun verkeerd gedrag wel zwaar geboet. Men vergete bij de beoordeeling van bun daad echter niet, dat een dergelijke zeer zwakke troep, slechts 8 bajonetten sterk, allicht wat ruwer op moet treden daa een sterkere maeht, die door het aantal reeds ontzag afdwingt. Maroendoe's nederlaag en dood na 't ge pleegde verraad zullen ongetwijfeld een diepen indruk ia die streek maken. Te Rotterdam wordt van heden af een nieuw hulpmiddel aangeboden bij het sparen. Vooral om het sparen van geringe be dragen aan te moedigen wordt door de spaarbank aan hen die 1 3.50 te over heb ben kosteloos in gebruik gegeven een ovaal stalen busje met stevig slot. De sleutel van het busje blijft bij de spaarbank. Tehuis zal de spaarder dus in het busje spaarpenningen kunnen werpen, maar het ingelegde er niet meer kunnen uithalen. De busjes kunnen alleen aan de kantoren geopend worden. Kleine bedragen, één cent, één dubbeltje, waarvoor iu de meeste gevallen de moeite niet kan genomen worden telkens een wandeling naar de spaarbank te maken, kunnen met behulp van het spaarbusje tehuis iDgeiegd worden, totdat zij een bedrag vormen, waarvoor het wel de moeite loont naar de spaarbank te gaan. Da spaarbank geeft de busjes kosteloos in gebruik, en vordert alleen in geval van beschadiging of verlies schadevergoeding, tot de inkoop waarde van het bu. (e. Reeds geruimen tijd zijn dergelijke bus jes in het buitenland in gebruik, en naar men zegt, bevorderen ze het sparen in beduidende mate. Dat het geld een der machtigste factoren is in dan ontwikkelingsgang van het levon der lagere zinnen is schier te bekend om nog neer te schrijven. En toch is het eene waarheid, wier gevolgen iederen dag waar neembaar zijn, zelfs voor den minst ontwik kelde. Voor velen is het blijkbaar hetzelfde hoe het geld verkregen wordt. Hun levens leus schynt te zyn halen, hebben en houden. Op wat manier dan ook. Frauduleuze han delingen, in iederen vorm, worden niet laag en gemeen geacht, als se maar aan hun hartstochten voldoen. Zij doorzoeken op dit gebied alles wat, te doorzoeken is. En als een spin, die te midden van het kunstig ge spannen weefsel, hare prooi afwacht, be loert en opzoekt, zoo hebben ook deze gevaarlijke lieden overal hun draden gespannen en loeren naar alle zijden of er ook by vernieuwing nog argeloozen zijn, die zich laten vangen. Het werk van den oplichter is een werk der duisternis, dat meer schade aanbrengt dan menigeen ver moedt. En of dit nu geschiedt door een persoon of wel door een maatschappij, door democratie of aristocratie, in groven of fijnen vorm, het is en blyft altijd hetzelfde. Oppassen is daarbij de boodschap. Want iederen keer dat hij op vangst uit is, ver andert zulk een oplichter van tactiek, even als een veldheer in den strijd. Waakt, heeft onze Heiland gezegd, en dit waarschuwend woordis noodig beoefend te worden op eik levensgebied en door iedereen. Wat nu en dan den lezer ter oore komt door middel van de pers, wellicht ook nu en dan ten opzichte van die lage practijken door enkelen wordt ervaren, is slechts een deeltje, een klein deeltje van het geheel, doch genoog, om soms gahaale gezinnen in de ellende te dompelen. Wellicht in een ellende, welke men nimmer te boven komt. Alias wat de oplichter in zijn brein verzint en in zijn dagelijksch leven uitbroedt, is zóó door en door laag en gemeen, dat het beter is dubbel op zijne hoede te zijn tegen deze practijken, dan er veel over te lezen of te vertellen. Ook in Frankrijk wordt geklaagd over de verwildering der jeugd en op de oprichting van vrije scholen aangedrongen- In dien geest heeft de aartsbisschop van Lyon, tevens kardinaal, de geloovigen van zijn bisdom aangeschreven. Zeker, er zijn ook in Frankrijk nog een aantal openbare onderwijzers, die alle ach ting verdienen,maar,zegt de aartsbisschop, men moet doof en blind zyn om den was- sendsn vloed van het ongeloof en het athe- i?me niet waar te nemen. Steeds neemt de dienst van het atheisme toe. Wat komt er by het onderwijs op zulke scholen van den mensch terecht? "Verlaagd wordt hy tot een redeloos dier. Het gevoel van zedelijkheid wordt zwevend uit gebrek aan vasten vorm het recht berust feitelijk op de conventioneele meening van een wufte meerderheid.Zoo wordt alles op losse schroeven gezet. Zulk een teekening wordt door bovengenoemden kardinaal-aartsbis schop gegeven van het onderwijs van de tachtig duizend openbare onderwijzers, die in Frankrijk, het land van Voltaire en Rousseau, werkzaam zijn. Dezelfde klachten alzoo als hier in Nederland. Laten we in het voorbijgaan mogen opmerken, dat we, waar we dit getuigenis vau deu Fransohen aartsbisschop aanhalen, allerminst een blaam willen werpen op de openbare onderwijzers in Frankrijk, evenmin als op die in ons land als wij de toestanden hier en ginds zoo ongeveer als dezelfde beschouwen. We bedoelen geenszins personen, maar toestanden, aan ieder lezer overlatende, in hoever hij in zijne omgeving verband meent te zien tussehen beiden. Dooh dat wel meer dau ooit behoefte gevoeld wordt, ook in Frankrijk, aao ehr. scholen is voor ons een prikkel om niet te versagen in den strijd voor het chr. onderwijs, voor dat onderwijs, waaraan in ons vaderland aS3SHBZ3®S nu ongaveer zeventig jaren geleden lang zamerhand de behoefte werd gevoeld ze bestond er langer en waarvoor sinds duizenden en duizenden is geotterd op het altaar der toewijding en der liefde, een opoffering, waarvan «aar we hopeD de opbrengst der Unie eoileete ook dit jaar niet al te Hauw schaduwbeeld moge wezen. Eene tentoonstelling van voorwerpen, boeken, teekeaicgen, door krankzinnigen en idioten vervaardigd, mag waarlijk wel onder de zeldzaamheden gerekend worden. Bij gelegenheid van het internationaal congres van psychiaters wordt ze gehouden en wel in het stedelijk museum te Am sterdam. Daar kan men o,a. zien de zoo genaamde rolkoets, een beweegbare eel, waarvan men in vroegere tijden gebruik maakte, om de ongelukkige lijders op welgelegen dagen, Zon- en feestdagen, vooral niet te vergeten de kermisdagen, den volke te vertoonen. Ook de woning van onzindelijke patiënten, n.l. een bed stede zonder beddegoed, niet veel minder dan een beestenstal, welke door een enkele waterstraal gereinigd kon worden te zamen met den lijder. Voorts zullen daar bekeken kunnen worden moffen, dwangbuizen van verschil lenden vorm, kinderstoelen, hand- en voet boeien, altemaal voorwerpen uiteen ouden tijd, die ons eenig denkbeeld kunnen geven zoowel van de ellende der lijders, als wel van de wijze, waarop in vroeger dagen, soms bovenmatig barbaarsch of onbarm hartig met die ongelukkigen werd omge sprongen en ons dankbaar moeten doen erkennen, wat ook in deze tneer praotisebe tijden vooral ook door de christelijke liefde ea barmhartigheid voor krankzinnigen en idioten, voor de meest beklagenswaardige wezens onzer maatschappij wordt gedaan. In verband met de medadeeling van de Zsndingsdsputaten der Gsref. kerken, dat een beperking van den Zendingsarbeid een noodzakelijk gevolg zou wezen van den voortdurend minder gunstigen toestand der Zendingskas, zij het ons vergund hierop tweeërlei te wijzen. Ie. geldelijke druk is niet de zwaarste, die de Zending treffen kan, vooral niet, waar een meer en meer ontwakende liefde voor het werk der Zending wordt aange troffen. 2e. look mag die stand van zaken niet telkens terugkeeren, daar zoo'n toestand in plaats van den Zendingsarbeid vooruit te helpen, verlammend op den gang van zakeu zou inwerken. Ook op bet gebied der Zending heelt men magere en minder magere jaren vette ja ren zelden, terwijl meer dan eens doorprae- tisohe en ervaren mannen op dit terrein be weerd is, dat ook hior een schuldenlast af en toe noodig is voor den goeden voortgang van het werje. Intussehen, hoe spoediger het tekort gedekt is, hoe liever wij het hebben. Dezer dagen kon men in de dagbladen lezen van een verzoek aan de regeering, om de veeziekte die zich in mond- en klauwzeer openbaart te laten doorzieken en de beperkende middelen tot wering op te heffen. Klachten zonder eind, komen van bóeren- zijde over de regeeringsmaatregelen die den boeren een juk op den hals leggen, zwaar om te dragen. Het toezicht eu de maatregelen die daar mee ia verband staan, is, zegt men,tienmaal erger dan de tongblaar. Hoe sterk zich da mechanische arbeid uitbreidt en de handen-arbeid verdringt, moge blijken uit het feit dat zelfs het lantaarnopsteken meer en meer langs me- chani8ohen weg gaat. Alle gaslantaarns in da Weslfaalsehe stad Dortmund worden op hetzelfde oogen- blik automatisch opgestoken en uitgedraaid. De uitvinding berust op de werking van gasdruk. In elke lantaarn is een toestel aangebracht, dat onder die werking het licht ontsteekt en uitdooft. In Krommenie werd eenzelfde uitvinding reeds beproefd, ook in ons land is het automatisch bedienen der straatlantaarns slechts een kwestie van tijd, van korten tijd zelfs. Voor de lantaarnopstekers geen mooi vooruitzicht. Het gaat er mee als met do elevators te Rotterdam, waarover zooveel drukte is gemaakt. Het slot van de zaak is dat de arbeiders er in moeten berusten. Dat ligt nu eenmaal in den ontwikkelings gang der industrie,en in de uitvindingen van dezen tijd. Die ontwikkeling kan geen mensehenmaeht tegenhouden. Op het internationaal congres dat de vorige week te Stuttgart is gehouden was ook een voorstel om voortaan een wereld taal te spreken. Dat is niet de eeiste keer. Nu weder is men bez'g een wereldtaal te maken die men Esperante noemt, gelijk men ze voor weinige jaren Volapuck noemde. Telkens zijn de pogingen mislukt en die mislukking herinnert aan den torenbouw van Babel, toen getracht werd om alle volken bij elkander te houden, opdat die allen één taal zouden spreken. De wereldtaal die men nu aan de vol keren opleggen wil bestaat uit ruim 2000 stamwoorden. De overige woorden worden gevormd door voor- en achtervoegsels. De woorden moeten precies uitgesproken worden zooals ze geschreven zijn. Men verandert een stamwoord in een zelfstandig naamwoord, bijwoord of werk woord door er een der letters o, d, i of e aohter te zetten. Het voorvoegsel mal duidt het tegenovergestelde aan. Varma b.v. voor warm, malvarma voor koud. Bo duidt bloedverwantschap aan uit het huwelijk voortspruitendepatravader, bopatraschoonvader. Het voorvoegsel ge vereenigt de twee geslachtenGepatrovader en moeder, 't Is aardig bedacht, maar of er iets van komen zal, da's een andere zaak. Bij '1 voorstel om voortaan deze wereld taal op de internationale congressen te gebrniken werd wijselijk besloten daar nog eens een paar jaar over te denken. Met de nieuwe week is de gevreesde botsing in de haven van Antwerpen uit gebroken. Naast de stakers staan nu de uitgeslo- tenen tot een getal van tienduizend. Vierduizend vreemdelingen, Engelsehen en Duitsehers zouden, zoo goed en zoo kwaad als het kan,den arbeid onderhouden. Maar nu begon reeds Maandag het ver zet en Dinsdag de baldadigheid. Eerst moesten de z. g. onderkruipers en hun ver voermiddelen het ontgelden. Dinsdag gold bet ook de koopwaren. Stapels hout wer den met petroleum begoten en in brand gestoken, balen katoen werden ten vure gedoemd, paarden werden uitgespannen en wagens vernield. De politie deed wat ze kon, maar werd allerwegen bemoeilijkt, met sieenen geworpen, zelfs met revolvers gedreigd. Tal van oproerigen liepen sabel houwen op. Dinsdag was een treurige dag. De politie was urenlang de maeht kwijt, De haven was in handen van de oproe rigen. Samensoholingen werden verboden en de burgerwacht opgeroepen. Slechts de naoht, eerst ten 1 i ure, kon eenige rust geven aan de woelingen die overal ontstonden, dikwijls om kleiDe oorzaken. De kleine middenstand. Hierover schrijft «Uitkijker" naar De Rotterdammer meldt, ia herFriesch Dagblad: De wederwaardigheden van een klein

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1