NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No» 286. 1907. Donderdag 5 September 21e Jaargang, HISTORISCH BüiteslsmM üwrzicbi CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed» S» X DE JONGE-VERWESt,. te Goes F. P. D'HliU, ts Middelburg, PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT BE PEOVINCOL 1 IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Et l^13a^SESiS5;gSESffiiSSS2SSE53^aaS^3E3E53lgSïf3a Marokko. De toestand te Casablanca blijft zorg baren. Tusschen den sultan en den nieu wen sultan zal 't wel tot een botsing moe ten [komen. Immers te Mazagan in het tolgebouw liggen twee millioen patronen waarvan Moelai Hafid, de nieuwe sultan, de uitlevering verlangt. Zij behooren aan de regeering, maar de bevolking is op Moelai's hand en wil dat ze hem overge geven worden. De Fransehe overheid is vastbesloten, de uitlevering van de patro nen met geweld te verhinderen en wil den schietvoorraad aan boord van een oorlogsschip laten brengen. Generaal Drude slaat een vast kamp bij Casablanca op. Men vreest dat de spoedig invallende stormen de oorlogsschepen zul len dwingen, van ankerplaats te veran deren, waardoor hun kanonnen niet meer mee zouden kunnen werken. De Fransehe regeering wil een brigade koloniale troepen en een uit reservisten te vormen regiment Soedaneesehe schutters voor Marokko klaar houden en heeft aan generaal Drude last gegeven, aanvallend tegen de Marokkanen te werk te gaan en zijne troepen zoo noodig tot 30 KM. van de kust het binnenland in te voeren. Met name zou de generaal een op 24 K.M. van de kust gelegen heuvelrug moeten bezetteD, vanwaar hij het omliggende land kan behecrsohen. Alle bergstammen hebben zioh bij Raisoeli aangesloten, en hij moet nu over een indrukwekkende maoht gebieden, hetgeen de positie der Fransehen ongemeen bemoeilijkt. Toeh hebben de Marokkanen in den loop van de verkenning, diegeneraal Drude gisteren liet doen, nog groote ver liezen geledende mehalla van Taddert sloeg dientengevolge op de vluo'nt. Spanje heeft volgens een overeenkomst roet Fraukrijk, besloten Tandzjer, Tetoean, Larrasj en Al-Kazar-Kebir met troepen te bezetten, totdat de politie volledig is in- gerioht. Rusland. Petersburg en Odessa bly ven het brand punt der worsteling tusschen Gezag en Re- volutie, waarbij helaas aan da zijde van het Gezag nog de Jodenhaat zich mengen komt. Al drie dagen duurde gis'eren het pogrom voort. Er waren al drie joden vermoord en 60 zwaar gewond. De politie bleef werke loos en nam niet een van de jodenjagers ge vangen. Er heerscht een groote paniek in de stad. Iu de kreits Gioechof in het gouverne ment Tsjernigof zijn de gebroeders Goekof, beiden generaals, op hun landgoed door roovers vermoord. Te Petersburg zijn Nikitenko Sinjafski, alias Poerkin en Naoemof, die 29 Augustus tot de doodstraf met den strop veroordeeld werden, omdat de krijgsraad hen schuldig bevonden had aan de voorbereiding van een aanslag op het leven van den Keizer, giste ren terechtgesteld. België Antwerpsn blijft roerig. Er hebben voortdurend botsingen plaats tusschen sta kers en de politie, welke genoodzaakt is van de wapens gebruik ts maken. Da bur gerwacht zal wordeu opgeroepen. Samen scholingen van meer dan 5 personen zijn verboden. Een agent werd doodelijk ge kwetst door een steenworp tegen het hoofd. Verscheiden balen katoen zjjn in brand ge stoken. Vechtpartijen hadden gisteren voortdurend tot ia den avond plaats. Elk oogenblik werden vrachtwagens aange vallen door de stakers, die in benden ver- eenigd door de stad trekken. Tamboers doorkruisen de stad om de burgerwacht op te roepen. In den avond zijn de vechtpar tijen in de havenwijken voortgezet. Er is door de politie verscheidene malen gechar geerd, waarbij eenige gewonden vielen. De stakers wilden het gebouw van de Noord natie in brand steken, waarbij de politie vijfmaal tot den aanval overginghierbjj werden verscheidenen gewond, een dertig tal personen is in hechtenis genomen. Om 10 uur moest de brandweer een feilen brand blusschen, door stakers in een op slagplaats voor hout gesticht. De stapels hout waren met petroleum overgoten. Ver scheidene wagens geladen met katoen, werden in brand gestoken. De burgerwacht werd om half elf afgedankt. De verbittering tegen de Duitseha en Engelsche werklieden (men scheldt ze rat ten is groot. Wagens met Duitschers werden aangevallenwagens met bedda- goed voor deze menschen werden in brand gestoken. Een 500 stakers togen naar den Dam om er het werk te doen ophouden. GEMEENTERAAD MIDDELBURG. Zitting van Dinsdagmiddag ten 2 uur. Voorzitter jhr. mr. L. Sehorer, burgemees ter. Tegenwoordig 15 leden, afwezig de heeren Sannes wegens uitstedigheid en Van Teylingen. De voorzitter stelt aan de orde, do installatie der nieuw benoemde Raadsleden. De voorzitter wenscht de heeren geluk en spreekt den wensch uit, dat zy de belangen der gemeente zullen be vorderen. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. Ingekomen stukken Een schrijven van mevrouw de wed. M. M. Jacobson-Msijers, houdende barieht van 't overlijden harer echtgenoot, de heer M: L, Jacobson, in leven makelaar in alle vakken, benoemd bij raadsbesluit van 18 Juli 1888. Missive van H. M. de Koningin van 14 Juli 1907, waarin zij hare goedkeuring onthoudt aan het raadsbesluit vau 5 Juli 1905, tot vaststelling esner verordening op do hef fing van schoolgeld op de lagere scholen der gemeente. Bericht van goedkeuring door Gedep. Staten der verpachting van grond aan C. Geense. Da begrooting voor 1908 wordt ingediend op ontvangst en uitgaaf op f 687101,34®, onvoorziene uitgaaf f 1761,76, belasting geschatte inkomen f 135000. Deze posten worden gesteld in handen van de commissie van finantiën. Aan den heer J. J. Bekaai- wordt op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als commissielid van toezicht op het middelbaar onderwijs, onder dankzegging. Tot wethouder wordt herbenoemd dhr. H. P. den Bouwmeester, welke deze benoe ming onder dankzegging aanneemt. Da voorzitter wenscht hem geluk en beveelt de belangen aan hem aan. Tot lid der com missie van fabricage, vacature v. d. Ree, wordt benoemd de heer Ermerins met 13 stemmen, op den heer Sannes wordt 1 stem uitgebracht, terwijl 1 stem blanco wordt uitgebracht. De heer Ermerins neemt deze benoeming aan. Tot onderwijzer aan scb.ool B wordt be noemd de heer P. da Bree, onderwijzer aau school G met 11 stemmen tegen 4 op den heer W. J. H. S-oyders te Wcstkapelle. Tot leden van een stembureau voor de verkie zing voor een lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken worden benoemd de heeren Sprenger en Den Bouwmeester, en tot hunne plaatsvervangers de overige leden van den Raad. Tot lid van de commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs wordt benoemd dhr. W. Jansen, district schoolopziener met 13 stemmen. Op dhr. Mr. F. N. v. d Bilt zyn 2 stommen uitge bracht. Beschikking uit den post voor onvoor ziene uitgaven dienst Ié07 voor te veel betaalde plaatselijke directe belastingen op de inkomsten over 1906 aan P. W. M. Hoegen f 4,41®, M. J. W. C. de Vries-Wed. G Mes f 4,41®, J.Semson f 2,21,totaal f 11,04 wordt goedgekeurd en besloten. Wijziging der begrooting der Godshuizen wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het rapport der commissie voor de ge meentereiniging omtrent de regeling van het ophalen van beer, enz. De commissie bestaande uit de heeren Ermerins, Snouck Hurgronja en Gratema zou dit voortaan in eigen beheer wenschen uit te doen voeren, terwijl B. en W. voorstellen met het oog op de hooge kosten die hieruit voortvloeien het ophalen van den beer enz. on derhands op te dragen aan A. Pagter, tegen eene jasrlyksche vergoeding van f 5000 op de voorwaarden van de overeen komst van 24 Juli 1900. De heer Mr. E. P. Sehorer zegt dat er ia het rapport der commissie en dat van B. en W. zooveel cijfers voorkomen dat men dit met een kalm hoofd moet nagaan en alle onderdeelen moeten toch nauwkeurig onder do oogen worden gezien, spreker is het on mogelijk ge veest dit alles goed onder de oogen te zien en zoo zullen er meerdere leden zijn. Hij geeft in overweging deze zaak nog een maand uit te stellen om behoorlijk de zaak te onderzoeken. Dit voorstel wordt ondersteund. De heer Den Bouwmeester zegt dat ongev. P/2 jaar oene commissie is benoemd d&ze zaak te onderzoeken, nu is er wel wat haast bij, daar wel einde Mei 1908 de pacht uit is. Nu is het echter gebeurd, dat de pachter is overleden en nu wil diens zoon, A.de Pag tor deze zaak-overnemen. Daar is haast bij, daar die zoon, zoo hij pachter wordt zijne zaken te Grijpskerke zal verkoopen, daar om, waar deze zaak toch goed is onder da oogen gezien, raadt spreker aan in deze zitting te beslissen. In eigen beheer is het te duur, dat dient men goed te begrijpen. De heer Tak is het eens met B. en W., hij zal daarom voor bun voorstsl stemmen. Hjj raadt eigen exploitatie af, daar deze ontzet tend duur zal zijn, Nu kost het de gemeente maar f 500 meer. De heer Gratema verdedigt de houding der commissie die haar rapport heeft inge diend. De algemeens gezondheidstoestand eischt eigen beheer der beer, enz. Het komt den ingezetenen ten gcede met da gezondheid, tevens wenscht de commissie verhooging van het arbeidsloon. Hjj vindt het nuttig 't voorstel van den hoer Sehorer aan te nemen om nog uit te stellen tot beter onderzoek. De heer Sehorer blijft er bij, dat het niet aangaat om in een paar dagen deze stukken in te zien en te bestuleeren, al heeft er een commissie al lang genoeg gewerkt, hij is niet, voor 6igen beheer, want hij weet niets, dat zal afhangen van een onderzoek. De heer Den Bouwmeester zegt dat als eigen beheer wordt genomen, dit erg duur zal worden. De heer Sehorer zal na de toelichting van den wethouder stemmen voor het voorstel van B. en WHij trekt zijn voorstel dus in. De heer Snouck Hurgronje zal stemmen voor het voorstel van B. en W., al is de ge zondheid der ingezetenen hem veel waard de hooge kosten nopen hem daartoe. Het spijt hem dat hjj als lid der commissie dit moet doen, doch hij heeft geen vrijheid deze hooge kosten te brengen op de gemeente. De heer Ermerins zegt dat het de com missie zoer moeilijk viel eene goede be- gi ooting te maken hij geeft, toe dat eigen beheer iets duurder zal zijn, het is niet zoo hoog als men vermoedt. De heer De Rijcke vraagt of de tegen woordige pachter genegen is de f509 te besteden voor verhooging van de tracte- menten, hy stelt voor dat in de voorwaarden op te nemen. B. en Wj hebben geen bezwaar dit in hun voorstel op te nemen. Het voorste! aange vuld met dat van den heer De Rijcke wordt aangenomen met algemeece stemmen, be- hal ve die der heeren Gratama en Ermerins. Voorstel B. en W. naar aanleiding van het verzoek van dr. H. van der Kamp om vergoedirg van gemaakte hotelkosten tijdens het eindexamen. Zy stellen voor deze vergoeding toe te staan. De commissie van financ'ën is echter van oordeel dat de vergoeding van fooien niet behoeft gedaan ta worden, daar dit, vrij willige onverplichte gaven zijn. 1 >0 heer Gratema gelooft dat het Rijk de helft moet betalen en de andere helft de gemeente. Da heer Snouck Hurgronje kan zieh niet voorstellen dat iemand zoo een dwaze vraag kan doen, hij wil echter het bedrag wel toestaan. De heer». Dunne wil ook het geheele be drag wel toestaan, wij gaan in humaniteit vooruit, daar een leeraar zelfs zijne leer lingen in hot hotel ontvangt. De heer Sehorer vraagt of er geen plaats vervanger was voor den heer v. d. Kamp. De voorzitter zegt, dat dit voor de leer lingen een groot bezwaar zou geweest zijn. I)e heer De Veer vraagt of op de be grooting voor ko3fen geen post voorkomt voor bestrijding van kosten, want dan be hoefde den heer v. d. Kamp dit te vragen aan curatoren in overleg met B. en W. Hier is geen post voor zegt de voorzitter. De heer Fruin zegt dat het van belang is uit welke post dit wordt betaald, want geschiedt dit uit de onvoorziene post, dan geeft het Rijk niets, hij weDscht dit dan te doen uit den post Nog eens vragen. Red. De heer Tak zegt dat het Rijk do helft moet dragen. B. en W. geven in overweging de post fooien te schrappen met fl,50. De heer De Veer geeft in overweging al de posten over te laten aan B. en W. wat zij goed vinden te schrappenhet schrappen van dezen post wordt aange nomen. Eveneens stellen B. en W. voor te schrap pen de post van f2,50 voor 2 thee en 1 Juliëa dit wordt aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Het voorstel om de rest te ver goeden wordt hierop aangenomen met alge- meene stemmen. Voorstel van B. en W. ora afwijzend te beschikken op het verzoek van de ver- eeniging voor Gereformeerd onderwijs om het terrein aan de Wagenaarstraat te mogen koopen. B. en W. aohten het noodig deze grond te behouden voor de mogelijke behoefte aan grond voor een te bouwen sofaoo'. De commirsie van fabricage en financiën vereenigea zich geheel met bet voorstel. De heer Verhage spreekt zijn gevoel van teleurstelling uit over het rapport der com- missiën en van B. sn W., hij gelooft dat het voorstel thans al zoo goed als beslist is, het terrein ligt daar wel niet doelloos, de mogelijkheid is niet uitgesloten dat het terrein nog lang daar zal liggen, hij zal stemmen tegen het voorstel van B. en W. De heer Den Bouwmeester is ever-eens tegen het voorstel van B. en W., hij wil het verkoopen ook met het oog op den fieaneieelen toestand der gemeente, nu is uitbreiding van school J wel noodig dce'n dit terrein is niet geschikt, hier kan een nuttig werk gesohiedc-n door verkoop. De heer Snouck Hurgronje zal ook stem men tegen het voorstel van B. en W. De heer Fruin zegt, dat hy voor het voorstel van B. en W. zal stemmen, het terrein is goed geschikt, het ligt stil voor eene school, dat is heel wat waard, met de uitbreiding van school Jis dit tem ia uitste kend geschikt, men mag dit nist weg doen. De heer v. Dunné zegt dat indien B en W. zeggen dat het terrein geschikt is voor een school dan zal hij voor s'emmen,zeggen B. en W. dat het niet geschikt is dan stemt hij tegen. Kunnen B. enW. geen afdoend antwoord geven, dan stelt hij voor dezo zaak aan te houden en dit op te doen nemen door den gemeente-bouwmeester. De voorzitter zegt dat het terrein geschikt is, wat blykt uit de aanvraag van de com missie voor deze school. De h6er Tak zal stemmen voor het voor stel van B. en W. daar dit terrein een mooi terrein is. De heer De Veer vraagt of er kans is dat er een school komt op dit terrein, hij ziet niet in dat daar eene school komen zal, daar de bevoikiDg niet vooruit gaat hij zal stem men tegen het voorstel van B eD W. De heer Den Bouwmeester zegt dat er nog wel andere terreinen zijn geschikt dan dit aan de W sganaarstraat. De voorzitter kan de heer De Veer niet zeggen of er een nieuwe school binnen eene kortere tyd zal komen doch de mogelijkheid bestaat voor school J. De heer Fruin verdedigt bet voorstel der commissie, de toestand in school J is zoo dat er haast geen plaats meer is, en dan is er een nieuwe school noodig. De heer Verhage zegt dat school J niet stijgende is. De heer Gratema wil ook dit terrein be houden. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met 8 tegen 7 stemmen die der hee ren Den Bouwmeester, De Rijcke, Verhage, v. d. Harst, De Veer, Snouck Hurgronje en Boogaard. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van L. Renguet Oo. om een terrein aan het Balkengat te mogen kocpen ter grootte van ongeveer 150 c.A. Zij stellen voor dit toe te staan tegen eene vergoeding van f 1,50 per M2. Dit wordt aangenomen. De voorzitter stelt voor de marktdag te stellen op Woensdag in plaats van Donder dag. Dit wordt goedgevonden. De heer de Veer zegt dat de verlichting der Markt j 1 Zaterdag treurig is geweest, hij had liever een verlichting gioruo. De voorzitter zegt dat de eene het mooi vindt met gas, de andere niet. De heer Den Bouwmeester zegt, dat de tyd erg kort is om dat nog te doen. De voorzitter zegt dat het geen moeite zou zijn om meerdere verlichting aan te brengen, doch de groote kosten houden terug. De heer Dunné vindt de verlichting wel voldoende. De heer Sehorer vraagt een gesloten zit ting. De openbare zitting heropend zijnde, wordt deze onmiddellijk gesloten. Middelburg. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen de 11-jarige P. I. N. terzake van het afrukken van een gouden dames-horloge op-Zaterdagavond jItijdens de muziekuitvoering op deMarkt alhier, welk horloge toebehoorde aan mej. K., wonende Kinderdijk alhier. Eene waar schuwing voor de vele dames, die hunne horloges zoo op de borst open en bloot dragen. VHssingen In de plaats van J.Nieuwen- burg, die met ingang van Juli j.l. ver plaatst werd van brugknecht tot sluis wachter aan de groote sluis alhier, is thans met ingang van 1 September j.l. benoemd aan de schipbrug D. de Roos uit Harde- gaiijp. Viisslngen Hedennacht is alhier bin nengekomen het Engelsohe stoomschip „Orangi Prince" met een lading melasse uit Cuba. Goes. De kermis bracht voor de ge meente op f 1083, dat is f 200 minder dan verleden jaar. Colijnsplaat Dhr. W. L, v. Nieuwen- huy'zen alhier, sedert ruim twee jaar onder wijzer aan de openbare schooi, ontviDg heden bericht dat hij zich ter beschikking kan stellen ven den Gouverneur-generaal van N.-O Indië, om aldaar te worden aan gesteld als onderwijzer 3e klasse. Zyn ver trek van hier is voorloopig vastgesteld be gin December a. s. Aan den milioien-veilofganger der lichting l9i6, Adriaan VerheUt, uit de gemeente Zasmslag, beboerende tol de 3e Comp. 2e Bat. 3e Rsg. Icf. te Middelburg is door Z. E. den Minister van Oorlog vergunning verleend oin zioh tot 1 Novem ber 1907 in Amerika op te houden. 's Gravenpolder. Bij het Gemeente bestuur is heden bericht ontvangen op het rekest inzake de indertijd gekochte brand spuit van het Ministerie van Marine, die niet aan de verwachtingen beantwoordde. Dit bericht houdt in dat de brandspuit kan worden opgezonden en verwisseld legen er ne die vooraf op 's Rijks werf beproefd zal worden. Krabbendijke. Nu de zg. witte oogst binnen is, is men hier allerwege begonnen met het rooien der aardappelen welke een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1