Schooi nieuws. ateld 28 Augustus 1900 tegen de verkie zingen van 1901, welk Program nog niet is ingetrokken, en aldus luidt 1. De vrije school voor heel de natie. Patrimonium begeert dat het onderwijs zoo worde geregeld, dat door toepassing van het beginsel: „de vrjje school voor de natie", het den arbeider mogelijk worde aan zijne kinderen goed ouderwijs te doen, gaven, waarop hjj zijn wettigen invloed kan uitoefenen. 2. De verzorging van den arbeider die niet meer werken kan. Patrimonium vraagt dat de verzekering tegen do geldelijke gevolgen van ziekte, ongevallen, invaliditeit en ouderdom door de wet worde geregeld, met dien verstande, dat de varzekering zooveel mogelijk den geheelen arbeidersstand omvatte, dus ook de arbeiders zoowel ten plattenlande als te water dat bij da regeling der verzekering zoo veel mogelijk worde ontzien, hetgeen door particulier initiatief is of kan worden ver kregen en eindelijk waar eene verplichte verze kering inzonderheid tegen invaliditeit en ouderdom, binnen afzien baren tijd zal stui ten op overwegende fiuantiëele bezwaren, de staat niet alleen bij de wet tot verzeke ring verplichte, maar deze verzekering ook door finantiëeleu steun mogelijk make. 3. Arbeiderskiesrecht Patrimonium begeert eene zoodanige uit breiding van het kiesrecht, dat het verleend worde aan gezinshoofden en daarmee ge- Hjkgestelden, zóó dat hierdoor aan den ar beidersstand in zijn geheel het kiesrecht kome. 4. Bescherming van den arbeider door wettelijke regeling van het arbeidscontract. Patrimonium erkennende dat het roeping der arbeiders ia, zich door vakorganisatie hunnen wettigen invloed te verzekeren by de vaststelling van het arbeidscontract, be geert dat ook door de wetgeving omtrent het arbaidscontract eene nadere regeling worde getroffen. By die regeling begeert Patrimonium a. verzekering van het recht van ver- eeniging aan de arbeiders b. regeling van het leerlingcontract c. betere regeling van de Kamers van Arbeid, ook tot uitbreiding harer be voegdheid. 5. Bescherming van den pacht boer door regeling van het pacht- contract. Patrimonium wenscht eene regeling van het pachtcout'ract, waarbij bepaald wordt, dat de pachter eerst tot toelating verplicht is, als er werkelijk winst is behaald, zie art. 1628 en 1629 B. W., en tevens dat hem ver gooding worie gegeven voor aangebrachte verbetering. Verder worde hem een duurzaam verblijf op zijn hoeve mogelijk gemaakt. 6 Bescherming van den natioiialen arbeid Ter bescherming van onzen nationalen arbeid, wenscht Patrimonium belemme rende bepalingen voor den invoer van alle bewerkte, artikelen uit het Buitenland. 7. Uitbreiding van het onteige- ningsrecht ter wille van de volkshuisves ting en de belangen van den landarbeider. Aldus aangenomen in de Algemeene Vergadering van hot Nederlandsche Werkliedenverbond Patrimonium ge houden 27 en 28 Augustus 1900. Punten 1, 4 en 7 zjjn gedeeltelijk ver vuld. Punt 2 zou reeds vervuld zijn, wan neer het ministerie-De Meester achterwege ware gebleven. Punt 3 is door dit ministerie aan de orde gesteld. Punt 5 ia in studie. Punt 6 daar kan onder een liberaal kabinet niets van komen. Tenminste niet in dien vorm of onder dien naam. Patrimoniums Program is overigens men ziet het al op een paar belangrijke punten verwezenlijkt. Bij de jongste Staten verkiezingen hebben in Rotterdam IV en Dordrecht, waar de onzen in plaats van 2 of 3 slachts 1 caudi- daat stelden dien candidaat er in gekregen. Ben slimme tactiek, die ook te Goes bij de gemeenteraadsverkiezing is gevolgd en de verkiezing van den katholieken candidaat ten gevolge heeft gehad. Er zullen nog wel meer dergelijke cendi- datu^en slagen. Want alle partijen zullen dit middel om een der hunnen gekozen te krygen in hopelooza districten wel willen beproeven. Er is dan ook niets tegen. Maar nu is deze tactiek ongelukkig door „clericalen" toegepast, od hebbeD derhalve dezen alleen er voordeel bjj gehad. En dat is nu volgens sommige vrijzinnige bladen niet goed. Nu spreekt men al van wets herziening, teneinde dergelijke „listen der minderheid'' zooals het vri.iz.-dem Land en Volk ie no?mt - voortaan onmogelijk te maken, ia zekeren zin strafbaar te stellen,, door namelijk voor te schrijven dat een kaart me* slechts een zwart gemaakte stip, wanneer er meer dan een plaatsen te ver vullen zijn, ongeldig wordt verklaard. Now zno iets van het oude Rhabsake-lied van Kappeyne: „Dan moeten demiuder- h-feu maar onderdrukt Dit wordt dan wel gemotiveerd mot de opu erking dat „dsze etemuiethode een uit- trig ueeh die met den geest der wet, met de rede, en met den eisch van een behoor lijke vertegenwoordiging in stryd is". Maar er wordt dan toch tevens bij ver zwegen dat door een wetswijziging in den g est dier „onderdrukkers" het recht van den kiezer om te stemmen zooals hjj 't meest in 't algemeen belang zal jacht en, twijfelachtig wordt gemaakt, in zekeren zin hem zedelijk de gelegenheid zal ont nomen worden aan de stemming deel te nemen. Provinciale Stoombootdienst op de Wes- terschelde. Staat van vertraging in den treinenloop te VlissiDgen van Vrijdag 23 Augus'us tot en met Donderdag 29 Aug., waardoor geheele of gedeeltelijkeaansluiting verloren g'ng- 23 Aug. trein 11.44 aangekomen 12 3 23 Aug. 316 3.30 24 Aug. 11.44 12— 27 Aug. 11.44 12— 23 Aug. 11.44 11.57 Deze boot miste de aansluiting met Bres- kens, de overige hier genoemde ook met Neuzen. Ondanks 't steeds sneller en goedkooper wordend spoorwegvervoer neemt het goe deren-vervoer te water toch geregeld en schier ovsral toe. Zoo publiceerde de Kamer vau Koop handel te Ter Neuzen over 1906 een meerdere inkomst bij het jaar te voren vergeleken van 316 duizend fOD en een vermeerdering vau schepen van 134. In 1905 werden 1003 schepen voor Gent op het kanaal geschut en in 1906 een cijfer van 1170. Evenzoo ging het met de binnenlandsohe vaart. Tegen 10 duizend stonden nu ruim 12 duizend. Zoo spreekt het geheele verslag van toeneming van soheepvaart-verkeer. Het verslag laat niet na aautedringen op meer dere ruimte voor en vergemakkelijking van het verkeer te water voor deze haveD die langzamerhand meer en meer een der toegangswegen wordt voor een uitgestrekt gebied, rijk aan nijverheid, maar arm aan water, althans aan bevaarbaar water. 's Werelds goed is eb en vloed. Dat oudervinden zoovelen, en zeker velen die bij onze bankinstellingen be trokken zijn. Verleden jaar was het de Hollandsche Bank die plotseling ineenzonk en millioenen had zien verdwijaen, nu is het de Arn- hemsche Bank die een geweldig verlies braoht in tal van kringen, meest natuurlijk ,in de plaats vau vestiging eo voorts in heel Gelderland. Het is alweder hetzelfde lied. De woonplaats der Bank was een model van weelderige inrichting. De commissa rissen waren mannen van volledig ver trouwen en aanzienlijke positie. De balansen waren schitterend. De uit- keering liep tot 12 'sjaars. Het einde was dat de directeur zioh verwijderde en dat er een tekort is van zooveel millioen en zooveel honderdduizend gulden. ,Wie volgt Het is meermalen opgemerkt, dat de christelijke scholen veel werk maken van het onderwys in de geschiedenis. Dit ver- schynsel kan Doch mag iemand bevreem den. In de historie toch worden ons te zien gegeven de gangen Gods met de volken en individuen van eeuwen her. Zjjne hande lingen en leidingen met de menschenkinde- ren, welke oud-Isrels zanger in verrukking brachten. En al is nu voor het besef van den chris ten de wereldhistorie niet het wereldge richt, zoo is toch menigmaal in de wereld gebeurtenissen een draad te bespeuren, die oorzaak en gevolg te zamen bindt. Met alle omzichtigheid naar dat verband der vroe gere en tegenwoordige evenementen op het wereldtoonesl te speuren is het doel van den historischrijver. Uitbeelden de dingen zooals ze zich aan het oog vertoonen in hun onderling verband, ze te bezielen en ze leven te geven, zooals een Rembrand dit deed met de scheppingen zjjner kunst, dat is het ideaal waarnaar de historieschrijver streeft. Vandaar dat deze, zal hij zijn taak naar behoor»n volbrengen, zoowel weten schappelijk man als aesteticus dient te wezen, zoowel geleerde als kunstenaar beiden. Paint, ma as I am", schilder mij galyk ik ben, zeide Cromwell tot Lely, die zyn portret zou maken. Dat is ten opzichte van weertegsven ge beurtenissen, van het uitbeelden van per soonlijkheden de zware, doch rechtmatige eisch. Ge^n uiterlijke gelijkenis alleen, maar het bijbrengen, 't inblazen van leven geeft de beeltenis hooge waarde. Wie zich daarvan wil overtuigen, legge maar eens een paar portretten van den een of anderen kladschilder naast de kracht figuren van Rembrandts scheppend vermo gen. En nu is, om kort te gaan, het streven van de christelijke school naar het wezen der dingen,'t is hsar omwaarheid tedoea. Vandaar dan ooit, dat de beoefening der ge schiedenis, voo-al der gewijde historie, na tuurlijk naar dar kinderen vatbaarheid, eene voorname plaats bekleedt op het pro gram van werkzaamheden. Dit bedenkende, zal het ons niet verwon deren, dat men onder de christelijke onder wijzers naar evenredigheid de beste ver tellers zal vinden. Vertellers 'niet van sp'ookjas voor de beste dezer soort, ver tellingen heeft meti op de christelijke school al heel weinig tijd maar van de aantrek kelijke verhalen der Schrift, die in al hun eenvoud en om zoo te zeggen naïviteit, zoo zoo zeer sprekon tol het kinderlijk gemoed en wier waarheid naar overtuiging van don onderwijzer en de indrukken des kinds boven alle bedenking ia verheven. Dat by het vertellen van de bjjbelsche verhalen of wel van de gebeurtenissen uit onze vaderlandsche historie, bij de beoefe ning der geschiedenis op onze scholen, een zijdige overdrijving zou plaats vinden, zoo wel van de zjjde der tegenstanders wordt beweerd, is gemakkelijker gezegd dan be wezen. Best mogelijk, dat 't verwijt, dat grooten en voornamen historieschrijvers naar het hoofd wordt geslingerd, dat zij n.l. niet ob jectief, niet onpartijdig genoeg zijn in hunne beschouwingen, ook den een of anderen onderwijzer rechtmatig toekomtmaar indien zulks het geval mocht zyn,dan dient men toch zacht.kens vooral als 't een jongen onderwijzer geldt, met den jongeling te handelen en in aanmerking te nemen, dat dit euvel ongetwijfeld meer te wijten is aan een buitengewoon ontwikkelde verbeel dingskracht,die op lateren leeftijd door wat oorzaak dan ook wel tot gewone, alledaag- sche proportiën zal worden teruggebracht, dan wel kan een doorgaande, natuurlijk verkeerde, neiging om der waarheid te kort te doen en zich alzoo opzettelijk schuldig te maken aan vervalsching der geschiedenis, een vak, dat o. i. waar het goed wordt ge- geveD, een vormende kracht bezit vo >r de kinderen onzes volks, niet het minst voor de karaktervorming. Ook onze oude Bijbel immers wekt op meer dan eene plaats tot beoefening der geschiedenis op. Hoed af voor die mannen en vrouwon, bejaarden reeds, die in Amsterdam het onderwijs voor bejaarden volgen en soms op hoogen leeftijd nog lezen en schrijven leeren. Het verslag dier Amsterdauische school zegt er o. m. van „De merkwaardigste leerling in klasse 4 was de 76-jarige juffrouw weduwe K., die twee zoons in Indië heeft. Toen haar man leefde, onderhield die de correspondentie, doch na zyn dood moest zij, omdat ze niet lezen on schrijven kon, aan 'n ander vragen. Dit vond zij onaangenaam en zy wansfehte nu nog het lezen en schrijven te leeren. Ofschoon ze ver van de school woonde, kwam ze tamelijk geregeld en gelukte het haar toch met groote moeite leesbaar schrift te leveren. B., 52 jaar, bezocht bijna alle avonden de k school; daar zij een zoon in Amerika had, vond ze het zoo onaangenaam, dat steeds een ander voor haar aan dien zoon moest schryveD, want ze had nimmer schrijven geleerd. Ze heeft het in den laatsten cursus zoover gebracht, dat ze hem persoonlijk schrijven kan". Onze schoolkinderen, wien het leeren tegenwoordig zoo gemakkelijk gemaakt wordt en die 't vaak zoo weinig waardeeren kunnen hier een lesje aan nemen Een recept tegen vlagen. Hebt gij een vlaag van drift, ga naar het vrije veld. Gij kunt tegen den wind uw hart lucht geven zonder iemand te hinderen, of u, waar anderen bij zijD, als gek aan te stellen. Hebt gij een vlaag van luiheid, tel het tikken van een pendule. Doe dit een uur lang, en gij zult blijde zijn het volgend uur te kunnen werken als een paard. Hebt gij een vlaag van eerzucht, ga naar het kerkhof en lees de opschriften. Zij zullen u het einde van alle eerzucht ze?gen. Hebt gij een vlaag van ontevredenheid, zie naar de lammen eu de blinden, en bezoek de bedlegerigen en bedroefden, dan zult gij u over uw ontevredenheid bij zooveel lichter leed schamen. Hebt gij een vlaag van neerslaohtigheid, zie naar de goede dingen, die u op de wereld ten deel zijn gevallen. Wie in zijn tuin gaat om spiünewebbeu en spinnen te zoeken, zal za vinden maar wie er in gaat om naar bloemen te zoeken, zal met een bloem in zijn knoopsgat thuis komeD. Qeill. Volksblad. Kerknisuwr Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Poortvliet L. v. Mastrigt te Barneveld te Krewerd J. J. S. Steen- meijer, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Tweetal te Muiden en Muidorbarg ds G. de .Tager te Brumiasa en da. H. Koffijberg te Zevenhoven verbeterd bericht). Beroepen te Numansdorp D. v. d. Meulen te Schettens. Bedankt voor Westzaan door P. Kramer te Beverwijk voor Rhjjnsburg door J. H. Landwehr te Rotterdam voor Zonne- maire door H. R Nieborg te Bleiswjjk voor De Bilt door A.Voogel tePutterahoek. Geref. Gemeente ond6r 't Kruis. Beroepen te Charlois A. Janse te Barne veld. Cbr. Evang. Gemeente. Bedankt voor Winschoten door G. Post te Njjverdal. De Unie-Collecte heeft dit j aar opgebracht te Brouwershaven f 19,98 en te Veero met Z an dijk-binnen f30,67. Goes. Tot de lo klasse der R. H. B. S. alhier zijn nog toegelaten C. W.J. Bom van Iersoke, C. J. van Djike te Kruiningeu, P A. J. Elsman van HaDsweert. Tot d-i vijfde klasse is nog toegelaten A. van der Havo van Kepelle. Geslaagd te Arnhem voor de hoofd- acte de heer J. A. Tavenier te Ter Neuzen. De commissie voor de machinisten- examens, bedoeld in art. 8 der wet van 28 Mei 1901 (J3tbl, no. 189), zal, overeenkom stig de bepalingen vervat in het reglement voor de machinisten-examens 1904 (Stbl. no. 21), en het sleep vaartreglement 1904 (Stbl. no. 23), aanvangende 24 September, zitting houden te Amsterdam. Nadere bij zonderheden geeft de Stct. no. 205. GEMEENTERAAD. Goes. In de gemeenteraadsvergadering van heden Dinsdag onder voorzitterschap van den burgemeester was de heer Risch met kennisgeving afwezig. De herkozen leden mr. De Witt Hamer, v. d. Leeuw en Temparman, en demisuwe leden, v. d. Ven en Von Schmidt, worden beëedigd, en nemen na gelukwenschiDg door den voor zitter, zitting. Herkozen wordt met 11 stemmen (1 blanco) dhr. De Witt Hamer tot wethouder; de heer De Witt Hamer dankt voor 't hernieuwde bljjk van ver trouwen, spreekt 't voornemen uit te zullen trachten op dezelfde wjjze de belangen der gemeente te blijven behartigen en neemt de benoeming aan. Herkozen wordt de heer Temperman tot lid der ftnancieele commis sie met 11 stemmen tegen 1 op dhr. v. d. Leeuw. Gekozen wordt tot lid der com missie voor de strafverordeningen de heer Von Schmidt met 11 stemmen tegen 1 op dhr. Fransen y. d. Putte. Tot leden der gascommissie de hesren Temper man en v. d. Leeuw met 11 stemmen. Tot lid der reclame-commissie van den H. O. de heer Hoilmann met 9 stemmen tegen 3 op dhr. v. d. Ven. (Bij de eerste vrjje stemming 6 v. d. Ven, 5 Hoilmann, 1 v. Schmidt) Tot leden der commissie van bystand voor het opmaken dor kohieren van den H. O. dhrn. Temperman en v. d. Ven. Tot leden der commissie van classificatie van schoolkin deren de heeren De W itt Hamer en v. d. Leeuw mot 10 stemmen tegen 1 op elk der heeren v. d. Bout, Dekker en Donner. Tot (voorzitter) der commissie van beheer van het fonds tot ondersteuning van weduwen van gemeente ambtenaren de heer Hamer met 11 tegen 1 op dhr. v. d. Bout. Tot hoofdcommissaris van de Vereeni- ging voor werklieden de heer Donner, na twee vrije stemmingen, een herstemming en het lot. (Bij le stemming Hoilmann 3, Donner 3, Dt-kker 3, v. d. Bout 2, v. d. Ven 1. By 2e stemming Donner 5, Dekker 4, Hoilmann 2, v. d. Ven 1. By herstemming Dekker 5, Donner 5. Bij het lot Donner). Tot lid van het Gasthuisbestuur in plaats van den heer Bauing wordt benoemd de heer Von Schmidt auf Altenstadt met 6 st., tegen 3 op den heer v. d. Meer Mohr, en 3 blanco. (Bij eerste en tweede stemming be kwamen de heeren v. Schmidt 6, Mohr 3, Dekker 2 en Donner 1.) De ingekomen stukken warenlo. een adres van dank van de Regelingscommissie voor het Koninginnefeest voor verleend subsidie; 2o. dankbetuiging van A. Kolster en F. W. C. Rothuijzen voor hunne benoe ming tot assistent en leeraar aan do avond school voor ambachtslieden, met bericht van aanneming. De overige gemelde en niet gemelde pun ten van de agenda worden alsnog ter be handeling voorgedragen. Een wjjziging der gemeentebegrooting over 1907 ging er zondor opmerking door. Doch punt, 6 wij ziging der varordening op het houden van mestvaalten wordt op verzoek van den heer Temperman aangehouden, waarop de heer Donner tijdige toezending der stukken ver zocht, welke de burgemeester toezegt. By 't punt kwijtschelding op verzoek, wegens vertrek, van Uoofdeljjken Omslag aan S. de Witte, J. Minnaard en H: J. Baning, en van Hondenbelasting van J. Pilaar, wegens afschaffing, komt de heer Dekker tegen een dergelijke wijze van bohandeling op. De leden moaten de stukken kunnen gelezen hebben om over de voorstellen te kunnen ooi doelen. Dat is teveDS hua plicht. De vdorzilter zegt dat 't hier slechts een administratieve qnae3tie betreft, en wegens de feesten binnenkort geen Raadsvergade ring verwacht wordt,terwijl afdoening toch noodig schijnt en de financieels commissie de stukken wol gehad heeft en adviseert tot inwilliging. Dit wordt door den heer Temperman be vestigd terwijl de heer v. d. Leeuw con stateert dat het hier slechts afechry vingen benn8U wegens vertrok van adressanten, gelyk ieder raadslid weet, en de afschaffing van een hond niet is een zaak die de Raads leden kennen naloopen. De heer Dekker antwoordt dat hot hior niet de zaak is wat wij bennen of kennen, maar dat de Raad over voorstellen stemt die zy niet doordacht heeft. De voorzitter vraagt of de-heer Dekker du even de stukken wenscht in te zien. De beer Dekker zal zwijgen, wanneer de voorzitter er een paskwil van maakt. Alsnog wordt met 11 stemmen (de heer Dekker stemt niet mee) tot de voorgestelde reduction besloten. Bjj de aanvraag van dhr- Pilaar blijft dhr. Pilaar buiten stem ming. Daarna wordt vastgesteld het le supple toir kohier van den H. O. 1907 groot f367,14. De voorzitter stelt alsnog aan de orde het 2e suppl. kohier schoolgeld school A tot oen bedrag van f 14,40 en een af- rd over- sch-jjving voor 't Gasthuis gro it f1620,305. Ds heer Dekker zegt dat hy tegen al deze voorstellen is, wyl de leden er niet mede in kennis gesteld zijn geweest. Beide punten worden hierop goedgekeurd. De vergadering wordt hierop gesloten. UIT 1) E PROVINCIE. Goes. Door Gedep. Staten is benoemd tot lid der commissie voor de beprijfebelas- ting, in plaats van dhr. H. J. Baning, de heer J. Donner, lid van den gemeenteraad alhier. f Het Rykstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de maand Aug. 1907 1024 Telegrammenontving er 1024, opge nomen en verder geseind werden 1254 totaal 3302. Gesprekken. Uitgaande 427, inkomende 326, overgenomen 740, locale 193. Ont- Ver- Kantoren. vangen, zonden. Totaal. Baarland 3k 36 67 Borssele 46 39 85 Driewegen 36 39 75 Ellewoutsdjjk 26 29 55 's-Graverpolder 49 32 81 's-Heer Arendskerke. 40 27 67 's-Heerenhoek36 37 73 Qeinkenszand 30 32 62 Hoedekenskerfee 29 29 58 Kapelle87 87 174 Kloetinge 35 30 65 Kruiningen 51 70 121 Kwadendamme. 18 2L 39 Nieuwdorp 18 21 39 Nisse33 23 56 Oudelande 14 15 29 Ovezande16 17 33 Rilland96 81 177 Schore 46 39 85 Waarde12 6 18 Wolphaartsdjjk 46 50 '96 Middelburg. Da 2e luit. J. J. F. flejj van het 3e reg. inf alhier, is op zyn ver zoek overgeplaatst bjj het 7e reg. iDf. Middelburg. Hedenmorgen omstreeks 7'/2 uur is alhier aan de Oostpuut uit het water opgehaald het lijk van de 22-jarige G. C. v. d. W., die sedert Zaterdagavond j.l. uit de ouderlijke woning werd vermist. Vermoedelijk moet hier aan een ongeluk worden gedacht. Het lijk is naar de iu de Nederatraat wonende ouders van het ver dronken meisje gebracht. Het 2e bataljon 3a regiment infanterie te Middelburg, uitgezonderd de 4o com pagnie die reeds den 9den dezer gaat, vertrekt den 16den September a.s. per extra-trein van 8 uur 17 min. v.m. naar Bergen-op-Zoom, teneinde deel te nemen aan de regiroents-oefeuingen. Het 4e batal jon te Vlissingen gaat reeds op 13 dezer met gelijk doel daarheen per extra-trein van 8 uur 10 min. v.m. Vlissingen. Tot adjunct-Ingenieur der Staatsspoorwegen alhier is benoemd dhr. J. Gehlen, thans te Venlo. Te Vlissingen wordt aanstaanden Vrjjdag met een extratrein uit Mariënbad verwacht de Koning van Engeland, die als dan met het Koninklijk jacht „Victoria and Albert" naar Engeland zal overstekeu. Vlissingen. Do verkiezing van een lid van den gemeenteraad in het lie district (v&cature-Blum) is bepaald op 20 Sept. De stemming en event, herstemming resp. op 2 en 10 October. Zierikzee. Benoemd tot keurmeester de heer A. Kiviet te Vlissingen. Op de voordracht voor Heemraad in bet waterschap Schouwen zjjn geplaatst de heeren L. de Oude te Serooskerke, M. Boo- geuboom te Noordwelle en C. J. Boegerd te Kerkwerve. Zaterdagvoormiddag is op het schor, voor den Nieuw Sint Jooslandpoider, onder de gemeente Nieuw en St. Joosland, ge vonden het in staat van ontbinding verkee- rend ijjk van een ongevear lSjarig knaapje. B ji onderzoek is gebleken, dat het de knaap is, die op 19 Augustus j .l. ter reede vau Vlissingen, door het omslaan van een sloep verdronken is. De jongen was aan boord van 't Engelsche stoomschip Lord Berings- f ord. De kapitein was een oom van hem, terwjjl ook zjjn moeder aan boord was. Het lijk is gekist en naar het ljjkenhuis overge bracht. M. C. Men meldt uit Zeeland Dinsdag 24 Sept. a.s. worden de publieke banken go- opend vcor do viescherjj naar mosselzaad. Naar ons van verschillende zjjde verzekerd wordt is de kans op een rjjke vaDgst voor dit jaar verkeken,omdat,hoogstwaarschijn lijk tengevolge van het ruwe zomerweer, geen mosselzaad is gevallen, wat voor de Zeeuwsche moeselkweekers ongetwijfeld als een ramp wit te beschouwen, daar voor de intensieve kweekerjj het gemis aan zaad vooral van van Zeeuwschen oorsprong, voor volgende jaren de grootste moeiljjkheden voor voldoende productie meebrengt. De werken tot verdediging van oever te Borsselen zijn verleden week voltooid. Ongeveer 85 ton steen werden geleverd en gestort uit 51 schepen, waar mede 23 April 1907 werd begonnen. De hevige wind op een aantal dagen was ooi zaak van de vertraging. Da 89-jarige man te Nieuwdorp die voor eenige oagin z:jn been brak, is over leden. Heelkundige operatie kon niet mcir plaats hebben. Te Wolphaartsdijk hield Zaterdag de sobietvereenigicg „Nimrod" haar jaar- lijkschen wedstrijd, n.l. korps-, personeele en vrije baan. Negen vereênigingen namen deel aan den korpswedstrijd. Het nummer bestond iu bet wegschieten van vijf be weegbare kopsehijfjes. Hiervoor waren uit geloofd 3 medailjrs, n.l. één zilveren van het hoofdbestuur van „Volksweerbaarheid", ééa verzilverden geschonken door den heer C. Zuijdweg, raadslid, en ééa bronzen vaa genoemd hoofdbestuur. De le prijs werd behaald door „Nimrod" van Heinkeneasnd, de 2e door „Willem Tell" van Baarland en de 3e door „Nimrod" van Wolphaarts dijk. Op de personeele baan, waar 10 prijzen, kunstvoorwerpen, tesohikbaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2