Gemengde Berichten, Atitb. Verburg alhier inzake verbetering der sloot bij zijne woning werd inzooverre gunstig beschikt, dat door de gemeente de buizen ter rioleering zullen gegeven worden en de grond door V. zelf. Uit 't verslag der rekening van het burg. armbest. voor 1906 bleek dat er was ingekomen f 822 29 eu uit gegeven f 8u2 66, dus een goed slot van f 1963. Het voorstel van genoemd armbe stuur om de subsidie der gemeente voor 1908 op f725 te stellen in plaats van f850 zooals voor 19ü7 is uitgetrokken, werd even als de rekening en verantwoording goed gekeurd. Hierna werd degomeenterekening over 1906 nagezien en bevonden dat de ont vangsten bedroegen f 15030.97 en de uit gaven f1505512, dus met een nadeelig saldo van f2415 gesloten. Behoudens na dere goedkeuring vastgesteld. Eindelijk werd nog besloten dat de goot en straten eiken dag tot 10 uur v.m. mogen geveegd worden alleen des Vrijdags tot 's namid dags 3 uur, waarna de verg. werd gesloten. Wissenkerke. Op 31 Aug. is alhier op de gewone prettige wijze de jaardag der koningin gevierd. Reeds vroegtijdig wap perden uit zeer vele woningen en op de officieele gebouwen de driekleur, terwijl de dit jaar nette eerebogen aan het uitvoe ringsterrein een feestelijk aanzien gaven. Te 1 ure in den namiddag namen de feeste lijkheden een aanvang met den kinder- optooht der bside scholen, vooraf gegaan door ,/Apollo", die bare toonen in opwek- kendo marschcn deed sohalleD. Daarna wikkelde het óverige program zich af met kinderspelen, kindertraktatie, fieis-wed- strijden, zang en muziek, verliohting der muziektent en werd 't feest besloten met een fakkeloptocht met de muziek voorop, waarbij te zien was dat veel volk ook uit andere gemeenten op de been was, dat in op gewekte en vroolijke stemming verkeerde. (Wij ontvingen nog uit andere gemeenten dergelijke berichten die wij echter niet allen kunnen opnemen. Het doet ons ge noegen dat de Koninginnedag zoo feestelijk overal gevierd werd. Red.J Iu de plaats van den tot majoor be vorderden kapitein J. C. Sommer, is tot adjudant van den commandant der Stelling v*n Amsterdam benoemd do kapitein W. F. de Reede, in garnizoen te Vlissingen. (Hbl.j Te Sas van Gent ia gisterenmiddag een Sjarig knaapje spelende te water ge raakt en verdronken. Bij de directe belastingen is bevor derd tot kommies 2e klasse de kommies 3e klasse J.W. C. Elmendorp te Aardenburg. Ierseke. De heer C. Kole alhier oogstte van een gemet grond niet minder dan 32 H L. tarwe, Krabbendijke. Zaterdagvoormiddag word trein no. 339 tusschen Rilland en Krabbendijke tot stilstand gebracht, door dat een reiziger de aardigheid had om al spelenderwijs aan da noodrem te trekken. Tegen het heerschap welke aan den con ducteur verklaarde dat hij er de bedoeling niet van wist, en er zoo maar eens aan had getrokken,werd proces-verbaal opgemaakt, waarna de trein, welke toch al te laat was, met eenige minuten vertraging kon ver trekken. Rilland. Evenals dertien jaren geleden by 't officieel bezoek van H. M. de Koningin aan onze provincie zal op 12 Sept. a. s de Koninklijke trein waarmede H. M. komt eerst ook aan het station alhier ophouden. Als eerste station in Zeeland zal Z Exc. de Commissaris der Koningin in Zeeland Hare Hoogheid aldaar begroeten en verder de reis mede maken. Rilland. De metselaar H. D. woonachtig te Bath reed Zaterdagavand van het Café „De Vriendschap" naar de herberg be woont door dhr. Rottier met een bran dende lantaarn op de fiets. Na eenigen tijd aldaar vertoetd te hebben kwam hij naar huis willende rijden tot do minder aangename ontdekking dat zijn lichtge vende lantaarn was verdwenen. Op geen velden of wegen wa3 iets vaa don dader te bespeuren. Bij de gemeente- en rijks politie werd van dit geval aangifte ge daan. Tot heden zonder resultaat. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Vughf (toez)doorA. L. van Hoorn (e Veldhoven. Bedankt voor Sprang door J. Ankerman te Wommels. Dr. J. Riemens, die in Juli opgehou den heeft predikant bij de gemeente te Rotterdam te wezen, neemt in de Rot- terdameche Kerkbode afeoheid van zijn ge meente en van de stichtingen, waaraan hij zijn kracht ;n heeft gewijd, het DUkones- senhuis o. a. Hij had gehoopt bet persoon lijk te kuunen doen, maar zijn ziekte maakt 'them onmogelijk. Hij gsat in Zeist wo nen. Den 26en Augustus 1888 deed ds. Riemens zijn intrede te Rotterdam, en stond bevorens te Voortbuizen (1870), Driebergen (1873) en Middelburg (18-iO). In een vergadering van den kerke- raad der Hervormde gemeente te Win schoten staakten de stemmen over een motie, waarin aan den modernen predikant ds. H. J. Van Veen in overweging wordt gegeven, nu hij bij gelegenheid der tent zending van theologische riohtiDg is ver ft',derd, naar een andere standplaats uit te zien. Geref. Kerken. Beroepen te Fxjnaart dr. G. W. Gros heide, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Stellendam door G. de Jager te Bruiuisse. De aeputaten der Generale Synode voor de zending ds. H. Dijkstra te Stnilde, H. Hoekstra te Arnhem, J. Hania te Steenwijk, en W. Breukelaar te Zaan dam, hebben bekend gemaakt, dat de generale kas voor de zending in Neder- lanosoh-Indië in den uitersten nood ver keert. Om de zaken loopende ta houden, moest reeds meer dan f9000 worden ge leend. Indien de Gereformeerde Kerken in Ne derland niet spoedig steun bieden, dan zal de Keuoheniusschool moeten gesloten wor den, het Petronella-hospfiaal zijn werk ten deele staken, de missionuaire predikant van Soerabaja's kerk teruggeroepen en Batavia aan zichzelf overgelaten worden, hetgeen wellicht de ondergang der Kerk zou zijn. De Generale Synode heeft daarom ver lof gegeven tot het houden van een extra- oolleote in alle Gereformeerde Kerken in ons land. Geref. Gemeente onder 't Krnie. Beroepen te Rotterdam (voormalig Char- lois) A. Jacse ta Barneveld. Schoolnieuvïs? Oud-Vosserneer. Benoemd als onder wijzeres aan de School met den Bijbel alhier, mej. J. Pollie te Oude-Tonge, die deze benoeming heeft aangenomen. k e c in s z a k e 11. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens het laten staan van een trekdier op den openbaren weg M. S., Midd., amaal f i b. s. 1 d. h. iedere b. het op eene van den openbaren weg zichtbare plaats voor de eerbaarheid aanstootelijke woor den plaatsen: L. d. K., Midd., eene berisping zijn niet uitvliegend pluimgedierte laten loopen op beplanten grond: C. d. V., Koudekerke, f 4 b. s. 2 d. h.loopen over eens anders wei land in de maand JuniA. M. E. v. A. B., Midd., 1 i b. s. f i d. h.het loopen over eens anders grond waarvan de toegang is verboden D. J. S., K. d. B., Midd., f 2 b. s. 2 d. h.overtreding jachtwetD. J., Domburg, 2maal 4 d. h., met verb, verkl. van 't geweer, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad f 3 s. 2 d. h.j overtred. leerplichtwetL. T. W., Vlissingen, f 5 b. s. 3 d. h.rijden met een tijwiel zonder lichtJ. M. F. v. B., Midd., P. A., J. V., Sint-Laurens, f 1 b. s. tuchtschoolstraf van 1 w., M. F., L. v. B., J. C. K., J. v. Z., F. v. K., D. v. d. D., A. F. H. J., Midd., W. E., A. K., C. v. d. B., VV. v. d. B Vlissingen, P. S., Grijpkerke, M.P., Koudekerke, f 1 b. s. 1 d. h.rijden met een rijwiel zonder belH J. M., W. P., Midd., f2 b. s. 2 d. h. rijden met een middel van vervoer over een klin kerpad A. B., A. D., Midd., f 0,50 b. s. 1 d. h. rijden met een middel van vervoer over een wandelweg A. L., Midd., eene berisping, J. D., Midd f 0,50 b. s. 1 d. h.plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig :J. V., Sint- Laurens, D. K„ O.- en VV.-Souburg, eene be risping, J. K., St.-Laurens, f 1 b. s. tuchtschool- straf van 1 w., C. J. M., Midd., f I b. s. 1 d. h. als bestuurder van een voertuig, zich niet ge dragen naar de bevelen der politieM.K.,Midd., f 0,50 b. s. tuchtschoolstraf van 1 w.te paard anders rijden dan stapvoets: P. V., Koudekerke, f i b. s. 1 d. h.het laten losloopen van zijn trekhond zonder muilkorf: A, F., Midd., tl b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakken J. K., Midd., fi b. s. 1 d. h.het invoeren van versch Vleesch niet voorzien van een bewijs van goed keuring W. K., Krabbendijke, 15 b. s. 2 d. h. het van elders ingevoerd vleesch als voedings middel bestemmen voor het is gekeurd A. B., Midd., f5 b. s. 2 d. h., J. B., Oostkapelle, f 25 b. s. 5 d. h.het spelen met dobbelsteenen op den openbaren wegJ. S., C. J. V. B., Midd., eene berisping, A. F., Midd., f 1 b. s. tucht schoolstraf van 1 w., K. d. B., D. J. S., Midd., f 1 b. s. 1 d. h.en wegens dronkenschap A. B., Middelburg, A. v. O., Vlissingen, J. L. D Neuzen, F. R., P. v. d. S Ridderkerk, f 2 b. s. 2 d. h., P. A. T., Vlissingen, f 3 b. s. 2 d. h., J. C. S Midd., L. v. Z., Vlissingen, K. D., Kou dekerke, f 5 b. s. 3 d. h., P. P. d. K., Midd., H.K.B., Vlissingen, 1 w.h.,A.R.,Vlissingen, 14d.l1. Viijgespioken is K. W., Koudekerke, be klaagd van zijn hondenkar niet te hebben voor zien van steunsels. Gewijzigd is de straf opgelegd bij vonnis van 29 Juni I907 tegen M. W., Arnemuiden, tegen welk vonnis deze beklaagde was gekomen in verzet en is hij veroordeeld tot 3 d. h. Bekrachtigd zijn de vonnissen gewezen den 1 en 29 Juni 1907 tegen J. v. Z., Midd. en D. K., Arnemuiden, waartegen beklaagden waren ge komen in verzet. Het verzet aangeteekend door W. J. S., Vlis singen, tegen een vonnis van 4 Mei 1907 is door niet verschijning van den beklaagde ver vallen verklaard. M. C. Het geheim der stemming. Men schrijft ods Vóór eenige dagen werd door de rij ka- veldwacht een onderzoek ingesteld naar aanleiding eem-r klacht, by den officier van justitie te Maastricht ingediend, in ver band met de stemming voor twee ledon van den raad eener Z -Limburgsche gemeente. De burgemeester dier gemeente zou n.l. als voorzitter vau het stembureau, met pot lood een naamlijst hebben bygehouden van de kiezers, die van hun stemrecht kwamen gebruik makeu en wel in dezelfde volgorde als zy opkwamen, terwijl in die zelfde orde een volgnummer achter den naam van eiken kiezer op die "rijst voorkwam. Voorts zou, tijdens liet, gebruiken van het middagmaal door de leden van het stembureau, een der plaatsvervangende leden, een raadslid, be vonden hebber, dat ook de stembriefjes aan de achterzijde van 'n klein cijfer in potlood waren voorzien en in de volgorde dier num mers gerangschikt lagen. Zoodra de bur gemeester op het stembureau terugkwam, werd hy door bedoeld raadslid op dsze vreemde bijzonderheden attent gemaakt, en verlaEgde de interpellate vernietiging van de door den burgemeester bygehouden naamlijst, hetgeen deze echter wuigerdo. Het geval is daarop ruchtbaar geworden, hetgeen tengevolge had, dat door kiezers eene aanklacht bij de justitie wegens schen ding van bet geheim der stemmirgwerd ingediend. Naar verzekerd wordt, heeft het door de Ryksveldwacht ingestelde voor- loopig onderzoek, waarbij verschillende personen werden gehoord, in hoofdzask de gegrondheid van die klacht bevestigd, en ontkent ook de burgemeester niet eene lijst te hebben bygehouden, echter verzekerend, dat de stembiljetten uitsluitend voor zijn gemak waren genummerd. L. K. Sociale Week. Zondag ving te Breda de Tweede Sooiale Week aan in het ge bouw van den R. K. "Volksbond. De Openingsrede werd uitgesproken door jhr. mr. O. t an Nispen tot Sevenaer, voor zitter van de vereeüiging tot bevordering van de Kath. Sooiale Aotie in Nederland. Daarna werd door den Amsterdamsehe Hoogleeraar, pater de Groot, de eerste, inleidende voordraoht gehouden, over Het Katholicisme als levens- en wereldbeschou wing. Hij ontwikkelde de navolgende stellingen. I. Het Katholicisme beschouwt het leven op aarde en de verhouding van den mensoh lot de hem omringende wereld in onaf scheidelijk verband a. met God b. met Christus, den Godmenschc. met eene goddelijke wet; d, met eene hoogere bestemming. II. Deze beschouwing is op zichzelf van de hoogste waarde. Want zij bevat een richting en regeling voor individu, gezin en gemeenschap onder de souvereioitsit Gods naar eene wet van rechtvaardigheid en liefde. III. De kath. levens-en wereldbeschou wing miskent Diets wat elders waar, goed en edel isveeleer bezit zij het verheven vermogen om dit alles te beschermen, te bewaren en te volmakeD. IV. In wezen onveranderd en onver ouderd ontwikkelt de katholieke levens- en wereldbeschouwing zich door allo eeuwen in altijd Dieuwe toepassingen barer beginselen de bestrijding harer vijanden en het rusteloos streven der volkeren zijn haar eene gestadige aanleiding tot rijker ontvouwing harer innerlijke levenskracht. V. Het Katholicisme, als levens- en wereldbeschouwing, staat in nauw verband met do belangrijkste vraagstukken der moderne maatschappij, en is daarom van groote actualiteit, voor allen. Maandag ving de les aan met een voor dracht van mgr. dr. W. H. Nolens over De Sociale Quaestie, en van mr. E. R. H. Regout, lid van de 2e Kamer, over Het Middenstands-vraagstuk in verband met de Sociale Quaestie, waarbij hij uiteenzette: 1. De omvasg van het vraagstuk. 2. De bestaande toestand. 3. De verhouding op sociaal gebied van den middenstand totdeanderestanden. 4. Het belang bij verbetering van den toestand. 5. Aan te wenden middele1. 6. De organisatie. Te Amsterdam is bij de Muiderpoort door de politie een bewu3telooze vrouw ge vonden die e6n klein wondje aan het hoofd had. Naar 't gasthuis overgebracht, bleek zij bij aankomst aldaar reeds overleden. Een kindje van 11 maanden te Oude water, trok een brandend petroleumstel over zich, waardoor het geheele lichaampje met brandwonden werd bedekt. Na hevig lijden is het des nachts aan de gevolgen overleden. Woeker De Haagsohe Chroniqueur van de N. Gr. Ct. meldt een staaltje van schandelijken woeker: //Er is in de vorige weck een faillissement uitgesproken van een middenstander en als straks do lijst van crediteuren openbaar gemaakt wordf, zal blij ken, dat daartoe behooren voor- eohotgevers, die den failliet gewoonweg //gevild" hebben. Een hunner schijnt de edelmoedigheid te hebben gehad den win kelier te helpen aan f 1000 tegen een rente van 210 po. per maand. De strafwet laat helaas deze //roevers" vrij ui'gaan." Men meldt uit Rotterdam Voortdurend hebben alhier nog mishan delingen plaa<8 van wegers in dienst der Volharding. Toen hedenmorgen het stoom bootje „Energie" met eenige wegers der Volharding door de Maashaven voer werd verraderlijk van een der stoomschepen met een stuk hout naar hen geworpen, waardoor een hunner een ernstige wonde aan het hoofd werd toegebracht. De dader word gearresteerd en naar het politiebureau aan de Nassaukade overgebracht. De firma Sanders Swanen, eigenaars van eene stoomweverij te Helmond, heeft besloten geen gehuwde vrouwen meer in dienst te nemen. Aan de getrouwde vrou wen, die thans by de firma werkzaam zijn, is aangezegd, dat zy binnen eenige weken zullen ontslagen worde 1. De postschipper Tijs Buijs, hoofdaan nemer van het vervoer*dsr poetaanselsiren- heden tu«schen De Cocksdorp op Texel en Vlieland, heeft wegens hoogen leeftiid, ont slag gevraagd. De heer Buijs, die in 't vorig jaar benoemd werd tot broeder van den Nederlandschen Leeuw, vervulde bovenge noemde functie ruim 50 jaren zeer getrou v. Meer dan 30 000 maal volbracht hy den tocht over hst Eiorsche Gat en dikwyls bij storm en ontij. Men schrijft u t Friesland Wij meldden dat in het dorp N. in Friesland de aldaar wonende geneesheer geverbaliseerd werd wegens het afgeven van een bewijs van overlijden, zonder het lijk geschouwd te hebben. De medicus kan echter niet vervolgd worden, ofschoon reeds eenige maanden als gemeente-genees heer in functie, was hij nog nooit be- ëedigdl (N. C.) Onder Christen-Democraten. De federatie-Amsterdam van deChristen- demoeratische partij, heefteen motie tegen den heer Staalman aangenomen, waarin gezegd wordt //kennis genomen hebbende van de m?er dan schandelijke bejegening, waaraan in het al meer tot het peil van een schendblad afzakkend orgaan //De Christen-Demo craat" van den heer A. P. SiaalmaD, nu reeds wekeu achtereen de heeren ds. W. H. Lieftinck en Jan .laoze met ver schillende aadere partijgenooten zijn bloot gesteld, allen mannen, die de zaak der Chrisfen-demooratie steeds met algebeele toewijding en met inspanning van alle krachten hebben gediend eu waanan sommige zich zelfs vaak met opoffering van eigen persoonlijke belangen, voor die van den heer Staalman hebben beijverd ontzegt (zij) den heer Staalman op grond van deze handelingen en zijn in 't publiek aangenomen houding, algeheel voor nu en voor altijd haar vertrouwen en wensoht met de C.-D. P., zoolang zij zulk een voorzitter heeft, in geenerlei betrekking meer te staaD." Staalman antwoordde daarop z/Deze Amsterdammers, die alvorens lid te wordenj vau den SooialisfenboDd, met dominé L'eftinok mislukte pogingen deden, ons de redaotio van ons blad afhandig te maken, hebben ons in den laatsten tijd onder allerlei vorm bedreigd met plaatsing hunner pamfletterie in de groote pers. Heel de kwestie bestaat hierin, dat Staal man weigert als particulier te betalen een som van negentig gulden, die door den penningmeester der partij van ds. Lieftinck ter leen is ODtvangen tot delging van een door de partij erkende schuld. Staalman heeft zich als partij-voorzitter bereid ver klaart zich mede verantwoordelijk te stel len, doch weigert absoluut uit eigen mid delen aan ds. Lieftinck terug te betalen, wat door dezen voor de partij is geleend en betaald." Christen-socialistisch strijdlied. In Algemeen Welzijn is 't volgend christen- socialistisch strijdlied van Daan van der Zee op de melodie van den Socialisten- marsch opgenomen I. Op, Christen-scharen, op, ten strijde De Liefde roept ugij moet gaan, Om openlijk haar te belijden In 't plaulen van de roode vaan De liefde sterft waar geldmacht groeit De mammon heeft den mensch geboeid Uit slavernij hem te bevrijden, Dat is het doel, waarvoor wij strijden. Dat is ons heilig ideaal, (bis.) Liefde gebiedt, Heilig is 't doel, Op dan, ten strijd De zege wacht II. Het socialisme roept te wapen, Te zamen overwinnen wij. Weg met het egoïstisch schrapen, Leve de nieuwe maatschappij Waar liefde woont, waar God regeert, Waar niemand méér dan 't zijn regeert Waar alle menschen kunnen leven, Niet aan elkaar ten roof gegeven, Hoog, hoog ons heilig ideaal (bis.) Liefde en recht Niet meer geknecht. Bidt dan en strijdt, De zege wacht De heer G. de Koning Tilly te Haar lem hesft zyne zaak wegens de enorme uit breiding in een Naamlooze Vennootschap omgezet„Oprechte Haarlemmeroliefa- briek vlh G. de Koning Tilly". Men sohryft nit WaalwijkDe trek naar Amerika blijft hier aanhouden. Vrij dagmiddag zijn weer ongeveer 40 personen vertrokken. Als een zeldzaamheid deelen wy mede, dat een 71-jarige vrouw ook de groote reis heeft aanvaard. Naar wij verne men zullen binnenkort nog een groot aantal personen vertrekken. Naar de Avp. verneemt, heeft de minister van Justitie een rondschrijven ge richt aan alle hoofden van gemeente- en rijkspolitie, om zooveel mogelijk te waken tegen het hard rijden van automobielen. Te Martenshoek (Gr) deed de dienstmaagd van een familie by vergissing zuringzout in het middageten. Bij het ont dekken daarvan word onmiddellijk de hulp ingeroepen van een geneeskundige. Deze diende braakmiddelen toe en mosst^ van enkelen dc maag leegpompen. Thans is de toestand van allen bevredigend. Men meldt uit Naarden Toen de heer W. zich gistermiddag per rijwiel van Bussum naar hier begaf, zag hij onderweg het dochtertje van den heer v. L. zich met brandende kleertjes uit haar woning snelleD. Snel sprong de heer W. van zijn fiets, pakte het meisje beet, liep er ijlings mee naar de dichtbij zijnde Bussemervaart en dompelde het meisje in hel water. Hij mocht de voldoening smaken, door deze snelle manier van handelen, het kind van een anders wissen dood te redden. De kleine had eenige onbeduidende brandwondende koeoe redder had zijn handen evenwel vreeselijk verbrand. Vrijdagavond om half twsalf braoht een agent van politie te Rotterdam, op aanwijzing vau twee oonduoteursderStaats- spoor vau het slation D. P naar het politiebureau in de Pauwensteeg aldaar vier Duitsohers, die te Antwerpen gewerkt hadden en op de terugreis naar hun vader land waren. Met deze Duitsohers maakte in denzelfden trein de reis uneae ce winkel juffrouw M. O., te Amsterdam woonachtig. Tusschen Dordrecht en hier maakte de juffrouw uit het onderling door de Duitsohers gevoerde gesprek op, dat zij minder goede bedoelingen met haar hadden. Zy maakte zich ten laatste zoo zenuwachtig en beangst, dat zij aan de noodrem trok en daardoor den irein tot stilstaan bracht. Het onderzoek der politie leverde niets bezwarends voer do vreemdelingen op, die daarop op vrije voeten gelaten zijn de juffrouw heeft zieh vermoedelijk te veel opgewonden door misverstand. (N. R. Ct Het was Zaterdag in de haven van Antwerpen kalm. Maar Vrijdag hebben stakers vier Engelsoben aangegrepen en mishar deld. Vijftig Duitsohers, die 't zagen, weigerden op de boot, waarop zij waren, door te werken, aangezien zij zich onbe schermd achtten. Volgens het Handelsblad van Antwerpen is die onzekerheid ook de reden, waarom 129 Duitsohers naar hun land terug zijn gekeerd. De Nieuwe Gazet zegt echter, dat zij vertrokken zijn, omdat zij in Antwerpen pas merkten, dat zij stakers moesten vervangeD. Ook Engel- sohen vertrekken er dagelijks, maar ande ren komen en nemen hun werk over. Een Leith-boot heeft er 700 aangebracht. Te Essen staat aangeplakt, dat er honderden dokwerkers gevraagd worden, tegen vrij reis- en verblijfkosten en 5 mark loon voor 9uur werk, en 1 mark par uur overwerk. Da Valeria heeft 200 Duitsohers aangevoerd. Het H v. A zegt, dat er nu een S^OO vreemdelingen zijn komen wer ken. Het blad vindt 't onverantwoordelijk, dat de arbeiders deu strijd begonnen zijn, terwijl er zoo weinig geld voor de stakers is, en wat er inkomt is bedroevend weinig, zegt het. (N. R. C.) Te Londen vertoont eon kinomato- graaf tooneelen uit het vogelleven 0. a. kan men er de bedrijvigheid in een arends nest zien. Zoo'n arendsnest, als hangende aan een rotswand, te fotografeeren is nog heel wat lastiger en gevaarlijker dan uit een veiligen hoek d-e nagemaakte leeu wenjacht in Denemarken, en geen dieren vriend kan er iets tegen hebben. Voor lut kijkgrage publiek moeten zulke natuur lijke vogeltafreelen ook heel wal aantrek kelijker zijn dan de saaaigefianste vertoo ningen, waarop de kinoraatograaf het te genwoordig meest onthaalt. Onder deu vroegeren groothertog van Mecklenburg Strelitz, in vele opzichten een zonderling mao, moest het Sedan feest on opgemerkt voorbijgaan, omdat de groot hertog geen vrede had met den nieuwen toestand die op den oorlog van 1870/71 gevolgd is. Onder de regeering van zijn opvolger zal met deze gewoonte gebroken worden. De nieuwe groothertog heeft be paald dat de gedenkdag van Sedan op 2 September op alle scholen in het land gevierd zal worden. Van het oDgeluk met de brug over de St. Lawrence bij Quebec lezen we nog, dat het Donderdagmiddag even voor zessen gebeurde. Het redden van wie den diepen val de brug wordt zoo hoog gebouwd, dat de grootste schepen er onder door kunnen noch overleefd mochten hebben, weid spoedig zeer bezwaarlijk door de duisternis. Naar 'tsohijntwaren verscheiden mannen in het ondiepe water aan den kant beklemd tusschen de brokken ijzer. Volgens een bericht bad men al voor het ongeluk gemerkt, dat er een pijler verbogen was en zoeht men naar de oorzaak. Volgens een ander bericht, waren denieuwesfukken aan de brug nog niet vastgenoeggeklonken. Morkwaardig is 't, dat de machinist van de locomotief, die met de zware wagens welke zij trok het brugge-eind deed in- storien, en die met de locomotief de diepte inging, er het leven afgebracht heeft. Hij zag, zoo meldt men, de brug buigen en sprong van de locomotief, deze reed nog een eind door, en toen gebeurde het. Het zuidelijk bruggedeelte, dat ingestort is, stak zijn onge.stutte spanning reeds eeh 200 M. ver vooruit. Men zegt, dat er daags voor bet ongeluk rprake van is geweest, het nieuwe stuk werk met een sterken stalen k\bel te bevestigen. Onder de oiüyieren van het Pruisische leger bestaat heden ten dage nog een ge bruik uit den tijd van koning Frederik den Groote, volgens hetwelk hij die het ongeluk heeft, bij een parade of inspectie uit het zadel te vallen, verplicht is, bij het eerst volgende middagmaal zijne kameradeu op een wijnbowl te onthalen. De Keizer heeft zich dezer dagen toen hg bij de parade te Hannover uit het zadel gleed, maar ge lukkig op de bennen terechtkwam, dit oude gebruik dadelijk herinnerd. Tegca een van de heeren van zijne omgeving, zeide hij lachend «Dat is me een dure grap, want nu moet ik het beele legercorps op bowl trakteeren". En zoo zijn de officie ren van het Hacnoverraansche legercorps nu in de gelegenheid althans bijeen middag maal, den wijn te drinken dien de Keizer als een noodeloos weelde artikel van hun tafel verbannen wil hebben. De cholera breidt zich in Zuid-Rus land onrustbarend uit. Talrijke gevallen zijn gecorstateerd in de steden van Bessa- rabië. De Roemeeneche overhedsn hebben de meest uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen langs Pruth en Donau, om een binnendringen der ziekte te voorkomen. Alle stoomhooton uit Rusland, die ia de Roemeenscho havens aankomen, worden san quarantaine onderworpen. Kolonel IwaDof, do vermoorde Peters- burgsche gevangenis directeur, was geen bemind chef. Er doen thans allerlei ver halen de ronde over zijn strengheid en zr'n onmeedoogend optreden- Zoo had hy jui-t eenige dagen vóór zijn dood bsvel gegeven alle bezems in de gevangenis tot op eea

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2