•wagen te loep NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No, 284. 1907. Dinsdag 3 September 21e Jaargang, i te koop ite Aardappelen, CHRISTELIJK- kWh. kööp HISTORISCH STEE ï.h. Visser UNBVEE. Besctoraii m lei PacMoer. Buitenlandss!! Overzicht a r btj ie Goes. a kM VAN misbaar voor eehouders. ■schillende tentoonstel onderscheiding. )kes bij C. VAN M00- len haleD, betalen maar afgehaald, enj58 ct. aezorgddit is dezelfde gasfabriek. MOOLENBROEK. i o a 1 s irenKozijnen Planken, ende lengte, breedte leersluis, Vlissingen. I'S, bij de rekening, Ez., Toi, Zoutelcmde. KOOP rkpaard, Kleverskerke. INSCHRIJVING e v e e r Grijpskerke. gewacht bij C.STROO L S ESerooskerke, LOOP sa rekening 12 Sep- LOUWERSE, Oost- iOOP r elders een prachtig abinet.ditoLin- mseh Orgel, bij :raat, Vlissingen. n Ram, merk gaatje Lanwijzing tegen be- ERE, Meliskerke. ctober irLeclit necht gevraagd bij Hooge (Koudekerke erlieden, eEen verstaande, L. VAN NOPPEN, ctober egen is te melken, V, St. Laurens. gevraagd isknecht, tieid, bij A. TAZE- t s. der tegenwoordige ctober of Novein'. er Jaenstisocie [ALLEGANGE, Goes. ge-Verweet - Goes; VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE VERWEST te Goes m Ék- P. P. D'HUÏJ, ts Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN LIT DE PROVINCIE UIELB VBO; - 1 7k. raco p. 59. f2,—. 'ATEKTSTOTSEL f VWY'vyvyyvvvvyC COB JDJJIJVïS. SS SST~ tdkuecht 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EM 7AN Van hoog geachte zijde is ons een arti kelenreeks over 't Pachtcontract toegezegd. Da regeling van het Pachtcontract is een dringende verbetering, waarvoor op het oogenblik de pachtcommissiën bezig zijn de bouwstof te verzamelen uit do gegevens hun vanwege den landbouw verschaft. Wij willen dan ook op een en ander niet vooruit loop en. Hetgeen wy omtrent de schaduwzijden van 't.Pachtcontract op 't oogenblik zouden weten te zeggen, ia bovendien niet nieuw. Het maakt heelemaal geen aanspraak op voorlichting van wien ook. Het is niets meer dan een kreet, een pro test tegen een ODgerechtigen toestand, reeds meermalen gesproken, doch thans in anderen vorm nog eens weer herhaald. Wij vernamen dezer dagen van een nij- veren landbouwer, die zich met noeste vljjt en groote opoffering onder Gods zegen van arbeider tot pachtboer had opgewerkt, dat hy binnen enkele maanden de hoeve door hem vóór eenige jaren gepacht zou moeten verlaten, omdat de eigenaar er een bloed verwant als pachter op wil zetten. De hofstede was gepacht voor 7 jaar, terwijl mondeling 7 jaar „zicht'' er by was besproken. Nu de 7 jaar haast om zyn, moet de man om bovengenoemde redenen van de hof stede af, en zoekt hy nu naar een andere. Dat dit een zeer moeilijk werk is, behoe ven wy niet te zeggen. Deze mededeeling bracht ons er toe om in zak8 't Pachtcontract nog eens te herin neren hoe dringend noodig bescherming van den pachtboer door regeling van het pachtcontract is. Hierin sluiten wy ons aan bij Patrimonium, hetwelk wenscht eene rege ling van het pachtcontract, waarbij bepaald wordt, dat de pachter eerst tot betaling ver plicht isals er werkelijke winst is behaald, zie art. 1628 en 1639 B. W., en tevens dat hem een vergoeding worde gegeven voor aan gebrachte verbeteringen. Verder worde hem een duurzaam verblijf op zijn hoeve mogelijk gemaakt. Die bescherming betreft opheffing van de zoogenaamde „afstand van art. 1628 en 29'*, vergoeding voor verbetering; en waar borg van duurzaam verblyf. Bescherming dus tegen willekeur en wetsontduiking. Art. 1628 en 29 van het Burg. Wetb. stellen den pachter vrij van betaling of geven hem recht op korting wanneer er misgewas is of andere buiten zyn wil lig gende ooazaken hem schade brengen. Wanneer wy letten op de practyk, dan is het bijna niet te begrijpen hoe men zoo gunstige en rechtvaardige bepaling in de wet opnam, bepalingen immersin het be lang van den pachter, die men in vele ge vallen direct weer vernietigd. Ia de meeste pachtcontracten komt het volgende voor z/De huurder doet afstand van sdle gun stige bepalingen by de Wet ten behoeve „van den huurder gemaakt tor zake van „misgewas of wegens on voorziene toevallen of rampen." Hoe is 't mogelijk dat dergelyke bepaling regel kon worden Moeilijkheid om deze artikelen toe te passen heeft tot opneming van de bepaling in 't pachtcontract geleid. De pachters heb ben er achtereenvolgens altemaal zich aan onderworpen, dewijl anders de pacht hun ontgingen zoo is wat eerst by uitzonde ring in een contract werd opgenomen, regel geworden. De pachtcommissies houden zich r1 sinds jaren onledig met de vraag hoe hierin ver andering te krygen. Het is wol moeiljjk om een pachtcontract zoo in te richten dat de pachter eersttot be taling zal worden verplicht, wanneer er werkelijke winst is gemaakt. Want wat is /werkelijke" winst Toch schynt ons een dergelyke regeling bij wederzydschen goeden wil niet onuit voerbaar, Ook de vergoeding voor aangebrachte verbeteringen schynt ons een zaak van billijkheid waaraan geen eigenaar zich be hoorde te willen onttrekken. De afwezigheid van deze bepaling zal er wel nooit toe leiden dat een pachter 't land, bijvoorbeeld het laatste jaar verwaarloost. De man zou er zichzelf het meest mee be- nadeel6n. Maar een groote onbillijkheid is 't dat een pachter zeven jaar lang kosten noch moeite ontzien heeft om den grond meer productief te maken, slechte grond te ver beteren, on bij 't verlaten der hofstede hij hiervoor geen vergoeding krijgt. Dit geldt ook voor het door hem aangeplante ge boomte. Een hofstede die door nijver en verstan dig beheer, belangrijk in waarde steeg, aan een pachter te ontnemen, zonder wettige reden, is toch al onzedelijk maar om hem daarby nog zonder schadevergoeding vaar wel te zeggen komt ons voor nog erger dan dat te zijn. Helaas, ook hier ban luiheid en oneerlijk heid vergoeding vergen voor hetgeen niet werd gepresteerd. Er zjjn ook slordige pachters. Toegegeven. Doch dit mag geen reden zijn om nu maar aan te nemen dat zjj dit altemaal zijn. Bovendien kan da eigenaar een premie stellen op goede pachters. Heeft een pachter met zorg en vlyt, in het zweet zyins aanschijns de hofstede naar eisch, ja zelfs beter nog, beboerd, dan be hoorde zulk een by 't eindigen der pacht 't rocht te hebben van weder in te pachten en zoo op de hofstede te worden bestendigd. En zoo, onverhoopt, de pacht aan een zoon of bloedverwant moet overgaan, moest aan zulk een pachter 't recht verleend worden, de hofstede niet te verlaten, alvorens hem een andere hoeve in pacht is toegevallen. Ja, we gaan verder en vragen met art. 16 van „Patrimoniums Sociaal Program" bin dende bepalingen die //hem (de pachter) //zoo hy anders geen reden tot klachten //geeft, het duurzaam verblyf op zijn hoeve //verzekeren, en by versterf hem zeker //recht van opvolging voor een zyner zonen //waarborgen". Het is ergerlyk zooals door sommige eigenaren met eerlijke pachters geleefd wordt. Wanneer iemand een hoeve pacht, na de mondelinge verzekering van den eigenaar, dat na 't eindigen der pacht geen bloedverwant van den eigenaar op de hoeve zal gezet worden, en derhalve half en half op de kans van weder inpaahten gerekend wordt, en na 7 jaar wordt hem toch aange zegd, dat deze bloedverwant hem opvolgen moet, dan is zulk een pachter daardoor dubbel gedupeerd. Hy had dan misschien reeds de eorste maal niet ingeschreven. En dergelyke onbillijkheden hebben er vele plaats op 't gebied van den landbouw. Zoo ergens dan zijn hier bindende bepa lingen noodig die een duurzaam verblyf van denzelfden pachter op denzelfden grond mogelijk maken. Naar ons voorkomt, kan daardoor het be lang van pachter en arbeider worden ge diend, en lydt dat van den eigenaar geen schade. In dit verband herinneren we nog dat de Iersche landwet de Iersche pachters in deze drie eenvoudige zakenvrijstelling, ver goeding en langer duur, wel degelijk ter wille is. Een regeringscommissie toch stelt het bedrag der huur op verzoek van huur der of verhuurder voor 15 jaar vast. Wat deze aan zijn landgoed verbetert, moet hem als hij 't verlaten moet, vergoed worden. 2 September 1907. De werkloosheid Het Sociaal Weekblad echrijft o.m. Dit jaar heerscht in verschillende indu strieën in ons land een werkloosheid, als zelden nog voorgekomen is. In de eerste plaats zijn het de bouwvakken, bij welke het bedrijf zoo goed als geheel stilstaat, daar de bouwers niet, of tegen tebezwa- rende voorwaarden, gelden op hypotheek kunnen krijgen. Het dure geld en het wantrouwen, dat eenmaal tegen de bypo- theek-bauken gericht is, zullen nog langen tijd in deze bedrijven hun storendeninvloed doen gelden. Leest men in de laatste nummers van het //Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek'' het door de Kamers van Arbeid ingezonden verslag omtrent den stand der arbeidsmarkt, men hoort van bijna alle Kamers van Arbeid voor de bouwbedrijven één en dezelfde klacht ongekende slapte en malaise heerschen in de bouwvakken. De vermeerdering van werkloozen, die regelmatig in den winter plaats vindt, om tegen het voorjaar to verdwijnen, is dit jaar grooter dan andere jaren geweest. Een noemenswaardige ver mindering heeft tot heden middenzomer nog niet plaats gevonden. Wellicht zijn de oijfers, die maandelijks door het Bureau van Statistiek der ge meente Amsterdam gepubliceerd worden, betreffende de werkloosheid van leden van sommige vakvercenigingen beter dan woor den in staat een indruk te geven vau de werkloosheid te Amsterdam. Van do belangrijkste der timmerlieden- veree.aigiDgen te Amsterdam, de vereeni- ging „Conoordia Inter Nos", waren in de maanden April en Mei wekelijks ODgeveer 50 en nog in de maand Juni 20 leden van de 275 werkloos. lts Juni is het aantal werkloozen weer vermeerderd, heeft het gemiddeld 31 per week bedragen. Bij een andere timmer- liedenvereeniging, waarvan ons de cijfers der werkloosheid bekend zijn, was de toestand nog ongunstiger. By deze waren van de 68 leden in de maand Juli weke- kelijks 14 16 werkloos. Wat een zoodanige werkloosheid van 10 20 pet. der leden in den middenzomer beteekenen wil, kan blijken, wanneer men daarnaast plaatst de cijfers der werkloos heid, onder de vereenigde timmerlieden gedurende de jaren 1898—1904. Ia het rapport der gemeentelijke enquete-com- missie wordt de werkloosheid in deze j aren aldus geschat werkloos op 100 leden 1898 1899 1900 1901 1902 1903 1904 8.2 2 2 2 56 4.8 5 28 6 5 Deze oijfers zijn de gemiddelde van het gansche jaar, zoowel omvattend den on- gunstigen winter als den gunstigen zomer. Dit jaar gedurende de zomermaanden is der werkloosheid (weemaal zoo groot als in het ongunstige geval der laatste 8 jaar in het gansche jaar geweest is. Niet alleen de bouwbedrijven gaan onder groote werkloosheid gebukt. De slechte eoonomisohe toestanden oefenen hun in vloed op een menigte andere bedrijven uit. Bij de diamantbewerkers te Amsterdam heeft men reeds eenige maanden een werkloosheid, die niet minder is dan die der bouwvakarbeiders. De Algemeene Nederlandsehe Diamantbewerkersbocd tel de in April 500700 werkloozen per week, zijnde 6 tot 8 pot. van hun ledental in Juni was het aantal werkloozen zelfs tot 1436, zijnde 17 pet. gestegen. In vele steden lieersoht onder de sigarenmakers een even groote werkloosheid. Ia alle luxe-industrieën en in de kleedingindustrie is, mede ten gevolge van dezelfde oorzakeD, als ook van de sleohte weersgesteldheid, de toestand al even schrikbarend. Ja, zelfs in een bedrijf als het typografenbedrijf, waar de werkloosheid onder de georgani seerde leden zelden grooter is dan 1 pet., is in de laatste weken op vele plaatsen de werkloosheid zoodanig toegenomen, dat zij tot 3 pot. en meer gestegen ie. Dr. Van Eeden, de chr. anarchist, die de kolonie Walden stichtte en verdwijnen zag, heeft zyne illusies omtrent gemeenschap pelijk grondbezit achtereenvolgens in rook zien opgaan. Met schade en schande wijs geworden, slaakt hy in zyn blad De Pionier, onder den veelzeggenden titel „Twee ton leergeld" de navolgende klacht van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Nu leiden op dit oogenblik alle omstandig heden er toe, dat ik mij bijna geheel aan „Ge meenschappelijk Grondbezit" moet onttrekken. De „kapitalist Van Eeden", zooals men aan „De Eendracht" gewoon was te zeggen, is nu „kapi talist af". Mijn kapitalistenrol heeft maar kort geduurd. Ik heb geleerd hoe men in een paar jaren, eigenlijk in een paar maanden, ondanks de beste bedoelingen en een zuinige levenswijs, zonder te dobbelen of te speculeeren of te fuiven, twee ton gouds kan verliezen. 11c heb geleerd hoe moeilijk 't is bekwame menschen van zaken te vinden, die nauwkeurig begrip hebben van hun eigen krachten. Ik heb de wenschelijkbeid geleetd van onverbiddelijke strengheid in alle commercieele werkzaamheid. Ik heb geleerd hoe weergaasch moeilijk 't is om een goed kapi talist te zijn geen gemakzuchtig rentenier maar een kapitalist met eere, die een eenigszins plichtmatige opvatting van zijn werkkring heeft, die iets doen wil met zijn kapitaal. En ik heb, naar ik hoop, hiermee het leergeld betaald voor vele goedwillende kapitalisten, socialisten en G. B. B.-groepen, die na mij komen. Dit is altijd een troost, als men zijn eigen tegenspoed voor anderen tot zegen kan maken. Het is een magere troost, voorwaar. En het eert den man die het er mee doen wil. Aan de bestrijders van het „kapitalisme" is overigens hiermee weer een schoone illusie ontvallen. Niet ieder kan met „geld" omgaan. Ook dit is een gave. Hst zwaartepunt van den staatkundigen embarras ligt op het oogenblik buiten Europa. In Europa heerscht de vrede. Vorsten- bezoek, Vredesconferentie. Diplomatieke dinées. Alles werkt saam om ons gerust te stellen. Maar in de overige werelddeelen gist het. In Azië geeft Iudië aan Engeland de han den volin Afrika bestoken de kaffers hun Engelsch-Duitsche en Portugeesche over- heerschers.In Amerika wriemelen de kleine volken dooreen onder den opgehouden stok van Roosevelt. Om niet te spreken van de moeilijkheden die Marokko voor de groote mogendheden bracht. Eenige verbetering schijnt, althans in Amerika, in te treden. Thans hebben de presidenten van alle Midden- Amerikaansche republieken Roose velt's voorstellen onvoorwaardelijk aange nomen. Mexico en de Vereenigde Staten zullen nu waarschijnlijk een gemeenschap pelijke nota richten tot de republieken, met de vraag wat huu de meest geschikte datum voor een conferentie voorkomt te zyn. De conferentie zal waarschijnlijk in het begin van 1908 in Mexico of in Washington wor den gehouden. Wat Portugeesch West-Afrika aangaat, daar schijnt een oproer onder de kaffers te zyn uitgebroken. Althans een telegram maakt melding uit Mossamedes dat de Por tugeesche cavalerie eGn charge uitvoerde tegen 7000 Olamodas. Tien blanke soldaten werden gedood, 2 luitenants en 29 soldaten verwond. De vijand leed groote verliezen. Massamedia is de hoofdstad van de ge lijknamige streek, die hst zuidelijk deel vormt van het Portugeesch gebied inWest- Afrika, van een opstand onder de bevolking die een zoo uitgebreid gevecht als hst in bovenstaand teiegram bedoelde zou kunnen verklaren, was tot hedan toe niet bekend. De Staatsspoorwegen zullen met het oog op de groote feesten te Goes, op 13 Sept., 18 extra-treinen laten loopen. 5 van af Roosendaal naar Goes en 5 van Goes naar Roosendaal4 van Vlissingen naar Goes en 4 terug naar Vlissingen, samen dus 18 extra-treinen als Goes tot eindstation. Van deze treinen, wellicht worden er nog meer dere ingelegd, zullen allen stoppen aan alle stations en halten. Da opgaaf van deze ge- heele dienstregeling, vindt men uitvoerig in den officieelen feestwijzer. Goes. De Reclame-MiddelentooDstel- ling werd Zaterdagavond 9 uur in een samenkomst van 't bestuur met den be schermheer,den eere-voorzitter, de comités en enkele belangstellenden plechtig ge sloten. De voorzitter dhr. F Q C den Hollander sprak Ofschoon hat officieel gcdeePe fei telijk reeds was afgeloopen met 't concert van Donderdagavond, heeft het comité ge meend de sluiting der Tentoonstelling niet zonder een kleinen luister te doen plaats hebben. Een woord van hulde en dank voegt ons in de eerste plaats aan den be schermheer en eore-voorzitter voor't groote aandeel dat z'y hadden in het welslagen dezer onderneming. Was er by de opening der Tentoonstelling eenige vrees voor haar welslagen uitgesproken,dubbel aangenaam is het Spr. te mogen te constateeren dat die vrees niet is uitgekomen. Zinspeelde de geachte beschermheer in zyn openings woord op verwachtingen die mogelijk wei eens niet verwezenlijkt zouden kunnen kunnen worden, thans mag men gerust zeggen dat niemand is teleurgesteld. Dit feit is reeds voldoende om met dank baarheid op dit feest terug te zien. In de harten van de leden van het Comité, in de harten van alle leden der Vereeniging leeft de dank dat wij met trots mogen terug zien op 't werk door „Handelsbelangen" gewrocht. Dank aan allen die er toe hebben meegewerkt. En hiermede verklaar ik deze Tentoonstelling gesloten. Applaus. Hierna speelde de groote phonograaf van dhr. J. A. Visser, het Wilhelmusoude toon zetting. In een gezellig onderonsje, waarby ook de Pers de eer genoot te mogen tegenwoor dig zijn, werd nog menig woord van hulde gesproken, en nog een enkele droük gewyd. De pers is zeker wel de tolk van 't pu bliek wanneer zy een woord van bewonde ring wijdt aan de energieke leiding van den voorzitter, en de activiteit van verschillende functionarissen, de muziekkorpsen en aan alloD, die deze Tentoonstelling zoo aantrek kelijk wisten te maken terwijl ook do p8rs zelve roemen meg dat het bestuur van Han delsbelangen door zijn medewerking haar taak vry gemakkelijk en hoogst aangenaam heeft gemaakt. Goes. De heer J. C. E. Massee heeft tegen 1 October e. k. ontslag gevraagd als brandmeester by de motorspuit. Het rij kstelofoon kant oor te Krabben- dijke, alsmede de evoutueel aan dit kan toor rechtstreeks aangesloten of nog aan te sluiten perceelen en openbare spreekcellen worden met ingang van 3 Septonber 1907, opgenomen in het telefoonverkeer met de Belgische plaatsen, welke tot de telefoon- gemeenschap met Ossendrocht zyn toege laten. lerseke. Zaterdagnamiddag hield de gemeenteraad een vergadering. Ingekomen was o. a. de rekening van 't burgerl. armb. om welke na ta zien de heeren Sauer, West dorp en Schipper werden aan gewezen.Deze commissie zal ook de vrceger reeds inge zonden begrooting van dat bestuur nazien. De gemeenterekening werd voorloopig vast gesteld, geheel zooals ze door B. en W. was ingediend, ontvarg f 34132,01, uitgaaf f 31342,56s, goed slot f 2796,445. Nu volgde de aanbieding der gemeentebegrooting in ontvang en uitgaaf bedragende f 32828,83s, onvoorziene uitgaaf f 65,05s Ten slotte werd tot lid der schoolverzuimcommissie benoemd da heer W. van Koe veringen in plaats van dhr. C. W. Lyeson, die voor zyn benoeming bedankt had. In tegenspraak mat een door ons Zaterdag uit een ander blad overgenomen bericht seint men ons uit Sint Maartens dijk dat de toestand van dou landbouwers- knecht Van Diens, dien verleden week zoo'n ernstig ongeluk trof, langzaam voor uitgaande is. Colijnsplaat. Raadsvergadering der gemeente op Vrijdag 30 Aug. Alle leden waren tegenwoordig. Ingekomen was een bericht wan goedkeuring-verlof aan den burgen), van 31 Juli20 Aug. 1.1. Het verzoek van den secretaris om verlof van 9 26 Sept. a.s. werd, na ampele bespre king, ingewilligd. Op het requet van dhr,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1