NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No, 276. 1907, Zaterdag 24 Augustus 21e jaargang. CHRISTELIJK- Het Zfonistss-Cüngres. HISTORISeH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed.. S, X DE JONGE-VERWEST te Goes F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN L. A. T*ï B O XT W IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,026. UITGAVE DER FIRMA EM VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Meer dan gewone belangstelling verdient, in dezen tijd van congressen het achtste Zionisten-Congres dat thans alweder tot de geschiedenis behoort. Een week geleden hebben we op den oor sprong en het doel van dit congres dat een wereldbond onder de Joden bedoelt te vor men, gewezen. Nu, na afloop van dit congres, zy het ons vergund de indruk weer te geven van dit congres, een indruk, die ganschelyk niet idealistisch is. Wel waren op eene in 't oog vallende wyze, in het gebouw waar men vergaderde de woorden te lezen Wanneer ik u vergeet o Jeruzalem zoo vergete mijne rechterhand zich zelfmaar op het congres zelf bleek in plaats van dit verlangen in hoogeren zin, meer naar een publiekrechterlijke verze kerde woonplaats voor het Joodsche volk te verkrijgen in Palestina. Daartoe, alzoo sprak de voorzitter dr. Wolffsohen, richt het Zionisme zich op de voorbereiding van het volk en op de voorbereiding van het land. 't Is niet een plan, haastig ineen gezet en voor één dag. Neen, het is het resultaat van de ervaringen en overwegingen van vele jaren, 't Kan langzaam gaan, Gods molens malen langzaam, maar zjj malen goed. Het Zionisme is geen toevallige ge dachte, niet een gril van enkele drijvers. Het is de cirkelgang dea Joodschen volks, ons geboden door de historische wetten. Een der afgevaardigden, dr.Nordeau zei wij bedoelen geen exodus voor alle Joden. Slechts zij die onderdrukt worden be hoeven oen veiliger woonplaats, 't Is geen barmhartigheid als wij vragen de terugkeer naar ons land. Neen, het is ons recht. De groote vraag is zullen wy een eigen volk bly ven of op gaan in andere volken? Willen wij het eerste, laten wij dan voortgaan in ons pogen om den terugkeer naar Zion te bereiken. Wie opgaan wil in het volk waaronder hij leeft, die valt af. Een van beideZionisme of nationale liquidatie. H6t Zionisme is geen onbestemd verlangen. De Joden kwestie moet doordringen tot het geweten van alle volken, totdat de gerechtigheid zal zijn verkregen. Van bevoegde zijde uitgesproken is alzoo het doel van het congres propaganda te maken voor het denkbeeld om Palestina, het beloofde land voor Isrel, met Joden te bevolken. Een eigen staat met staatkundige zelfstandigheid. Eigen nationaliteit, ook, het meeat zelfs, voor verdrukten en ver volgden. Meer hooger ideaal sprak, als we het ge heel goed hebben overzien, door dit congres zich niet uit. Nog steeds ziet de orthodoxe Jood im mers met verlangen uit naar de komst van den Messias. Het woord Zion, heeft mr. De Pinto in de Nieuwe Courant gezegd, drukt de culminatie uit van het Joodseh godsdienstig begrip betreffende den tradi- tioneelen grond. Herstel van nationaliteit voor het ver strooide Jodendom, staatkundige vrij heid, samenwonend onder wijnstok en vijgeboom dat was het door dit congres uitgesproken verlangen van het Jodendom, gelijk het dezer dagen in zijn represen tanten uit heel Europa, uit Noord- en Zuid- Amerika, zelfs uit Palestina samenkwam. De toon van Psalm 33, het lied van hun grooten Koning werd op dit congres even min vernomen als de taal van hun grooten Profeet die beloofde Alzoo zullen de vrij- gekoobten des Heeren wederkeereD en met gejuich tot Zion komen, en eeuwige blijd schap zal op hun hoofd rusten, vreugde en blijdschap zullen zij aangrijpen, treuring en zuohting zullen wegvloeien, Jez. 5111, of van dat andere woord van denzelfden Profeet in hoofdstuk 27 13. «En het zal te dien dage geschieden, dat er met een groote bazuiu zal geblazen worden, dan zullen die komen die in het het land van Assur verloren zijn en de heen gedrevenen in het land van Egypte en zij zullen den Heere aanbidden op den heiligen berg te Jeruzalem- "Van hoop of verwachting naar het ver vullen van deze profetie was geen spoor op dit congres te ontdekken, en daarom verdient het als historisch verschijnsel bij het streven der volken onze aandacht, niet a!s godsdienstig verschijnsel bij't Jodendom. 23 Augustus 1907. Meer dan ooit wil tegenwoordig de men- schelijke rede heerschen en alzoo den toon aangeven op meer dan één gebied. Het is de aloude strijd tusschen geloof en on geloof, een kamp op leven en dood, welke ten laatste moet uitloopen op de overwin ning van het eerste. Het Christendom is uit God en draagt daarom het eeuwigheids beginsel in zich. Ondanks den strijd van binnen en van buiten is het niet ten onder gegaan maar vertoont het na iedere in zinking en schijnbare nederlaag een levens kracht, welke ieder zijner tegenstanders met ontzag vervullen moet. Spottend mag men op het christendom, als op een verouderd verschijnsel neerzien, het zelfs belasteren, toch breidt het aantal zijner belijders zich uit onder allerlei natiën en volken. De kerk groeit tegen de misken ning en verdrukking in. We laz6n ergens, hoe de welbekende, door velen gehuldigde spotter Voltaire een maal in ijdelen waan verklaarde, dat, waar Jezus twaalf apostelen noodig gehad had om het christendom te vestigen, hy, Vol taire, alléén wel in staat was, dat christen dom vau de aarde ta doen verdwijnen. Vermetele gedachte. Ea thans, ruim een eeuw na zijn dood, is de man by het nageslacht zoo goed als ver geten, zjjne werken prijken wellicht op de planken van meer dan eene bibliotheek, doch worden in allen gevalle schier van niemand meer gelezen. En in de woning van don man, die onder da leuze van „Ecra- ser l'inf&me 1" zyne keurbenden opriep tegen God en Zyn gezalfde, is een Bijbel- depót gevestigd, dat oud en jong tracht be kend te maken met den eenigen naam tot zaligheid gegeven en alzoo winst te beha len voor het koninkrijk Gods Treffende tegenstelling alzoo. Het ziet er voor de haveu van Antwerpen alles behalve rooskleurig uit. De ondernemers bjj het lossen van schepen en de werklieden staan onver- biddellijk tegenover elkander. Het einde is voor 't oogenblik geweest dat geen der werklieden die aangesloten is bij de talrijkste werklieden-vereeniging toegelaten wordt. 't Schijnt een feit te zijn dat het loon te Rotterdam hooger is dan te Antwerpen, maar de vracht naar Antwerpen is hooger. Bij de toenemende concurrentie duift men het havenbedrijf in Antwerpen niet hooger belasten, want de havenbeweging klimt, vooral in het laatste jaar, te Rotterdam zeer veel en (e Antwerpen zeer weinig. Rotterdam streeft Antwerpen voorbij en komt Hamburg nabij. De Maas, de Schelde en de Elbe vormen de groote vastelands-heirwegen te water. Hel Zionistenoongres is weêr afgeloopen. Het was, hoewel de denkbeelden en opiniën verdeeld waren, toch een congres van eenheid naar de voorzitter bij het sluiten opmerkte. Eén was aller streven n.l. poli tieke actie met praotisehen arbeid totgrcnd- slag, al moest ook de eerste worden ter zijde gesteld als niet daar ter plaatse be- hoorende. Met groot enthousiasme en onder daverende toejuiching werden de slotwoor den uitgesproken en ontvangen. "Wij zullen, zoo sprak de voorzitter, met groote toe wijding en volharding blij ven arbeiden voor ons arme volk, dat slechts een keien heeft en een wereld nog moet veroveren, opdat het eenmaal weder rustig kunne wonen. En terwijl de tonen wegstierven van het weemoedige lied der hope, door de saam- vergaderden aangeheven, ging het congres onder groote geestdrift uiteen, velen nog den koorzang herhalend Neen, de hoop kan nimmer sterven, Die ons volk houdt opgericht Om het land weêr te beërven Waar Jeroesjolajim ligt. Jeruzalem. Vreemde gevallen. In 1538 zag men rozen in December. In 1546 regende het van November af in geen 16 weken, gepaard met groote hitte. In 1557 regende het in ons vaderland niet van April tot Augustus. In 1572 zag men in Januari bladeren aan de hoornen, waarin zioh in Februari de vogels nestelden. Iu 1693 op 12 Februari deed een boer in de Beemster 5 koeien en eenige jonge beesten iu de weide, en verkocht 14 dagen daarna 6 kop grasboter van dat vee voor 1 galden. Ia 1723 was met primo April alles op het veld zoo krachtig ontwikkeld, alsof het half Mei was. Daarop volgde een droogte, waardoor de schoonste weiden in een dorre heide veranderd werden. Bij Haarlem voedde men de koeien in 't land met brood, hetgeen eveawèl maar 3 dagen duurde. Daarna kreeg men regen, zoodat de velden opnieuw in hunne schoonheid pronkten de boter kocht men voor 8 en 9 gulden de 40 pond de zoetemelksche kaas voor 7 A 8 gulden dooh het op merkelijkste was, dat de tuinlieden van Rijnsburg in de maand September en October te Haarlem kwamen met aard beziën, die uitmuntend van kleur en smaak waren. Het vleesch en spek was in den herfst zeer goedkoop, zoodat men het eerste voor een hal ven stuiver het pond kocht. In 1779 heeft het van 1 Januari tot 11 Maart niet geregend, zoodat men 70 dagen lang droogte had. De Paardeboon. II. In ons vorig artikel hebban wij gezien, dat de paardeboonan een bodera vereischen die heel wat voedingsstoffsn bavat en daar om steeds voor een goede bemesting moet gezorgd worden. Inzonderheid hebben wij er op gewezen, dat eene bemesting met. kali-meststoffen niet mag achterwege blijven, zelfs niet op zware kleigronden. Nu wordt somtijds voor de paardeboonen het land bemest met stalmest, waarmede V9ak gunstige resultaten worden verkregen. Het is echter de vraag of deze wyze van bemesting financieel de voordeeligste is. Stalmest is oen dure mest waarmede men zuinig moet zijn en die men het liefst moet bewaren voor die gewassen welke de voe dingsstoffen in den stalmest bevat, niet kunnen ontberen. Dit is met de paardeboonen niet in alle opzichten het geval. Dit gewas kan gebruik maken van de lucht-stikstof om in ziin behoefte aan stik stof te voorzien, maar als alle vlinderbloe mige gewassec, zal ook de paardeboon dan eerst de luehtstikstof aanspreken, als andere stikstof bronnen ontbreken. Bemest men nu den bodem met stalmest, dan zal de paardeboon bij voorkeur ge bruik maken van de stikstof'uit de stalmest waardoor de dure stikstof onvoordeelig verbruikt; wij zouden bijna zeggen, ver kwist wordt. Wij voor ons, zouden liever geen stal mest gebruiken maar liever superphosphaat of slakkenmeel en ksïaiet geven, en voor het eerste groeitijdperk, het hongerfijdperk, wat chili. Geeft men de paardeboonen een voldoende hoeveelheid kali en phosphor- zuur, dan worden zij stikstof-hongerig ge maakt, d.w.z. zij zullen gedwongen worden, om een ruim gebruik te maken van de luehtstikstof, wat iu meer dan één opzicht voor den landman zeer voordeelig is. Voor de behoefte aan phosphorzuur kan men gebruik maken van superphosphaat of slakkenmeel, de noodige kali geve men ia deu vorm van kainiet, die men in het najaar onderploegtmen kan evenwel zonder gevaar voor ohloorsohade ook wachten tot het voorjaar. O as is meer dan één geval bekend van een voorjaarsbemesting met kaïniet, die goede resultaten gaf. Voor een middelmatige oogst heeft men op gronden, die zich in goede mestkraoht bevinden, 500 K.G per H.A., dus 200 K.G. per geraet noodig. Voor grooter oogsten en op minder krach tige gronden moet men grooter hoeveel heid nemen. Wij raden ieder landbouwer aan, om in dit opzicht vergelijkende proeven te nemen met verschillende hoeveelheden, om zoo te weten te komen, tot welke grens hij gaan kan, om het meeste voor deel te genieten. Dit kan geen bezwaar opleveren, de kaïniet is zeer goedkoop en van verlies door wegzakkiDg is geen sprake; wat de paardeboon niet ten goede komt, blijft over voor de volgende gewassen. Behalve een zorgvuldige bewerking van den bodem eu een gepaste bemesting, heeft ook de keuze van het zaaizaad grooten invloed op de grootte van den oogst. Uit een reeks van proeven is gebleken, dat do uitzaai van groote boonen een zeker middel is, om de opbrengst te verhoogen. Deze verhooging ia eensdeels te danken aan de betera voeding dar kiemplanten, tengevolge van da groote hoeveelheid reservevoedsel, welke groote boonen be vatten, anderdeels aan de erfelijkheid der eigenschappen van het zaaizaad. Het spreekt van zelf, dat de zaaiboonen vrij moeten zyn van den gewonen zaad kever (Bruehes granarius) en van den boon- kever (Bruches rufimanus)twee vijanden, die de waarde der boonen door hun vretery zeer verminderen. Een andere vijand van de paardeboon is da bladluis, welke vaak groote verwoestin gen aanricht en waartegen weinig te doen ishet is zeer wenschelyk, dat het veld, waarop men paardeboonen wil telen, niet omringd is door houtgewas, want juist door houtgewas begrensde velden loopen het grootste gevaar, om door de boon en bladluis aangetast te worden. GEMEENTERAAD. Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Donderdag onder voorzitterschap van den heer burgemeester, waren de heeren Kakebeeke en Jansen met kenoisgeviDg afwezig. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen zijn dankbetuigingen van M. Slimmens voor verleende gratificatie, idem van Aarts voor tegemoetkoming in zake 't verzetten der banken in de Meisjesschool, idem van dhr. Boomsma dat hij zijn be noeming in de C v. T. op het L. O aan neemt van den Raad van Toezicht op de Staatsspoorwegen bericht dat niet kan worden ingegaan op een verzoek tot uit breiding van het statioD, en bijvoeging van een 2e klasse wachtkamer waar gerookt mag worden. Ea van Ged. Slaten bericht van ontvangst der motor-en rij wiel veror dening, ea der verordening op het keuren en slachten van vee. Op een verzoek van L. de Jonge ora kwijtschelding van schoolgeld voor zijn doohter op de meisjesschool stellen B. en W. voor afwijzend te besohikken. De heer Lekker vraagt waarop de af wijzing berust. De voorzitter zegt dat de verordening alleen het geven van restitutie toestaat bij ziekte of overlijden. De heer Dekker zegt dat het kind om gezondheidsredenen de school verliet en het hoofd dor sohool hiervan aan B. en W. heeft kennis gegeven. Spreker heeft zieh hiervan bij het hoofd der school vergewist. De heer De Witt Hamer zegt dat uit 't adres van ziekte bij 't kind niet bleek. Adressant zal, zoo hij bij zijn aanvraag persisteert, zieh met een nieuw adres met overlegging eener geneeskundige verkla ring tot den Raad dienen te wenden. De heer Dekker meent dat 't gewoonte is, dat wanneer het Hoofd der Sohool op de hoogte is met den grond van 't verzoek, de restitutie wordt toegestaan. Mogelijk is door 't lange tijdsverloop het aan B. en W. ontgaan dat zulks geschied isde vader heeft verzuimd 't in het adres te vermelden, maar dat was allicht wijl 't hoofd der sehool hst wist. Er is dus geen reden tot afwijzing van 't verzoek. De heer v. d. Bout erkeat dat 't stuk is ingekomen. Er komen meerdere van der gelijke mededeelingen, maar dit is geen reden om elk dusdanig verzoek toe te staan. De belanghebbende moet zelf zijn verzoek motiveeren. De heer Dekker acht dit misschien waar, wanneer wij grootsteeds doen, maar eene gewone natuurlijke behandeling is toeh anders. De heer Hollmann zegt dat deze rede- neering minder opgaat. Het hoofd eener sohool kan niet beoordeelen of een kind om gezondheidsredenen de lessen niet meer kan volgen. Dat moet een medicus vast stellen in dien geest althans vat spr. 't artikel der verordening op. Een voorstel van den heer Dekker om op de door hem aangegeven gronden het verzoek toe te staan wordt niet onder steund. Hierop wordt het voorstel van B. en W. met 10 tegen 1 stem, die van den heer Dekker, aangenomen. Goedgekeurd worden besluiten op aan vragen om kwijtsohelding van belasting. Het voorstel van dén heer Hollmann tot aanvulling der Motor- en Rijwial- verordeniog wordt door den heer Hollmann ingetrokken, dewijl hij 'tquaeslieus aeht of Ged. Staten de verorflening bij aan neming van zijn voorstel wel zouden goed keuren. Vastgesteld wordt de rekenÏDgoverl906ia ontvang f 122232,67, in uitgaaf f117451,99s. goed slot f 4780,67s. Aangeboden wordt de gemeentebegroo- ting voor 1908 in ontvang en uitgaaf f114498,62 en f262,075 onvoorzien. Vastgesteld wordt de rekening over 1906 van het Burgerlijk Armbestuur in ontvangst f 701 SS,755, in uitgaaf f 59019,78, goed slot f 11168,565. Eu van het Gasthuis ontvangst f 17859,9 Is, uitgaaf f 16229,61, goed slot f 1630,30s. Den heer Baning wordt op zijn verzoek, zulks met dankbetuiging, eervol ontslag verleend als lid van het Burgerlijk Arm bestuur en van 't Gasthuisbestuur. Tot onderwijzers aan de avondschool voor ambachtslieden worden met algemeene stemmen benoemd de heeren F. Molenaar, F. G O. Rothuizen voor handteekenen, en A. Kolsters voor wiskunde. Door den slagershond «Zuid-Beveland" is een adres ingediend, beloogende dat de bepaling, dat in te voeren vleesoh moet voorzien zijn van een bewijs, dat het is goedgekeurd door een gediplomeerd veearts voor hen haast onoverkomelijke bezwaren met zich brengt, daar op het platte land van Zuid-Beveland slechts twee gediplo meerde veeartsen zijn gevestigd, en het dus voor siegers, die op verren afstand wonen van de standplaatsen dier veeartsen niet doenlijk is hun vleesch te laten keuren door een gediplomeerd veearts. Om deze redenen verzoekt de bond de verordening in dien geest te willen wij zigen, dat van buiten de gemeente Goes vleesoh kan worden ingevoerd na keuring door den keurmeester dezer gemeente. De keurmeester, om advies gevraagd, adviseert tot afwijzing van dit verzoek, daar vleesch niet voldoende gekeurd kan worden, wanneer dit ter keuring wordt aangeboden zonder dat daarbij de inge wanden ter keuring worden overgelegd. Een half geslacht rund, paard, varken enz. waaraan de organen aan hunne na tuurlijke heohtmiddelen zijn verbonden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1