NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 274. 1907. Donderdag 22 Augustus 2!e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. J. DE JONGEWERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRiJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAM van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1 —5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 21 Augustus 1907. Revolutie en Reformatie. Men spreekt dikwijls van de overeen komst tusschen de Revolutie en Reformatie laat ons beproeven ze in het kort aan te geven. De Revolutie gaat uit van de souvereini- teit van den mensch da Reformatie van de souvereïniteit Gods. De eene laat de openbaring beoordeelen door de redede andere onderwerpt de rede aan de geopenbaarde waarheid. De eene ontbreidelt de persoonlijke mee ningen de andere leidt tot de eenheid des geloofs. De eene verslapt de maatschappe lijke banden, tot zelfs die van het gezin, de andere haalt ze toe en heiligt ze. De Reformatie zegeviert door martelaren, de Revolutie handhaaft zich door gruwel moorden. De Revolutie komt op uit den afgrond de Reformatie daalt van den hemel. Groen van Prinstekee, Verdraagzaamheid. De Standaard had er onlangs op gewe zen, dat de antithese als strijdleus door het optreden der linkerzijde is ontstaan. Elet blad toonde aan dat de christelijke beginselen er in ons land eerst geweest zijn, en dat de gronddenk beelden van de «groote Revolutie", gelijk Thorbecke de omwenteling van 1789 noemde, uit Frankrijk, als antithese tegen het hier be staande, zijn binnengedrongen en aanleiding gaven tot het opkomen van het Liberalisme. Van liberale zijde werd toen beweerd dat het a. r. hoofdorgaan de niet christe lijke partijmannen had aangeduid als //staatsburgers tweede klasse" waarop de Standaard thans antwoordt Waarom ze uit dien hoofde «tweede klas" zouden zijn, valt niet in te zien. Onze onder scheiding was chronologisch. Wij zijn er e e rs t geweest. Daarna kwamen de Liberalisten. Maar het eerste of tweede klas reizen, gaat toch niet naar tijdsorde van herkomst. Wil men daarentegen kennis maken met een tamelijk hooghartige, zijn medeburgers krenkende onderscheiding, dan moet men niet bij óns zijn oor te luisteren leggen, maar veeleer in de kringen van onze tegenstanders. De socialist qualificeert aldoor de mannen van Patrimonium als «onbewuste" tob- bers. Een geavanceerd blad rekent ons tot de «achterlijken", min-ontwikkelden", of krasser nog, tot de «dompers", de «nachtschool", de «fijnen". In een andere driestar verwijst het blad naar Frankrijk en Belgie Beide landen zijn globaal genomen Roomsch- Katholiek. Protestanten zijn er in beide lan den zeer weinigen In beide landen spreekt men in de hoogere klassen één taal. De Fran- sche litteratuur trok België bij haar domein. Brussel, België's hoofdstad, is een klein Parijs. Het principieele verschil is alleen, dat nu het vierde eener eeuw in Frankrijk de «anti- clericalen" en in België de «clericalen" het bewind voerden. En wat is nu de uitkomst Deze, dat Beigie's welvaart op verrassende wijze vooruit ging, en zulks schier op elk terrein, terwijl in Fiankrijk stagnatie is inge treden. En dat in Frankrijk de bevolking tot slaan is gekomen, en bijna achteruit gaat, terwijl Belgi's bevolking reeds tot over de zeven millioen aanwies. En wat veel meer nog zegt, dat in het radi cale Frankrijk dc vrijheid onder den voet is gehaald, zcoiat een «clericaaV' er bijna geen leven heeft, terwijl omgekeet d in het «clericale" Belgie een ieder, en ook de liberaal, zoo vrij als een visch in het water is, en dat beide, kerk en school er in volle vrijheid bloeien. In Frankrijk heerscht één vervolgingsmanie. In België wordt aan geen vervolging van andersdenkenden ook maar gedacht. Het kan niet worden weersproken dat de feiten zóó staan. Maar ze als feiten te erkennen en eer lijk onder de oogen te z:en, is niet //libe raal". Het Vredescongres dat tot heden toe niet veel anders als teleurstelling bracht aan alleu die er eenig direct gevolg van hebben gewacht, bereiddeZaterdagalweder een groote teleurstelling. Daar zijn er altijd nog geweest die van dit tweede congres beperking van wapening hebben gewacht, en door heperkiog van wapening vermindering van de klimmende militaire lasten, zoowel voor de groote als voor de kleine staten. De eerste gedelegeerde van Engeland, sir Edward Fry zou daarover spreken en een voorstel doen. Als men nu weet dat die Fry afstamt uit een oud-kwakers geslacht, een seete die zelfs den oorlog tot verdediging afkeurt en dat sir Fry, lang en mager, met sneeuw wit haar en dito bakkebaarden en on gewoon hooge boorden het volmaakte type vau John Buil vertoont, zooals we dat op spotprenten zien, en _dat sir Fry, na een betoog dat in 1905 voor de verdediging' der verschillende landen 320 millioen pond sterling uitgegeven is, tot de plechtige verklaring kwam dat de regeering van Groot-Brittanje bereid zou zijn aan de Mogendheden die ook zóó willen handelen, jaarlijks mededealing te doen van het plan van aanbouw van nieuwe oorlogschepen en van de kosten, die de uitvoering van dat plan zou meebrengen, dan zal men begrijpen dat de teleurstelling algemeen was, ook al verwachtte men nog zoo weinig. De Engelsehe gedelegeerde voegde er bij deze wisseling van inlichtingen zou een wisseling van inzichten tusschen de regeeringen nopens de beperkingen die met gemeen overleg zouden kunnen worden aangebracht, vergemakkelijken en stelde ten slotte een motie voor waarbij de Conferentie verklaart, dat het hoogst wen- sehelijk is, dat de regeeringen de ernstige studie van dit vraagstuk hervatten. Indien men nu weet dat in de acht jaien die tusschen de eerste Vredescon ferentie, die opgeroepen werd tot het in studie nemen van dit onderwerp en de tweede die deze studie wenseht hervat te zien het bedrag der oorlogskosten van 250 tot 320 millioen pond is opgeloopen, dan is er zeker reden genoeg tot teleurstelling. Behalve congressen en conferenties zal Den Haag deze week ook een honden tentoonstelling herbergen. Vijfhonderd stuks worden gewaoht, van af het kleinste schoothondje tot de reuzen uit de honden wereld, creaturen als kalvers zoo groot. Ter ecre vau de honden minder tot hun genoegen zal het Bestuur der ten toonstelling Vrijdag een extra-lunch ge bruiken en na een goeden maaltijd een eonoert aanhooren, ook al buiten tegen woordigheid van de hoofdpersonen, hier de honden. Men vertrouwt in het belang van be scheidenheid en goede harmonie biijkbaar hunne tegenwoordigheid bij maaltijd nooh eonoert. LANDBOÜW Koeien die geen iaat van Mond- en Klauwzeer hebben. Te Westzaan breidt zioh het moad-en klauwzeer steeds uit. Dat dit voor de vee houders een groote schade ie, Iaat zieh begrijpen. Hier doet zioh het eigenaardig feit voor, dat deze ziekte zich alleen ver toont bij boereD, die de melk verkoopc-n aan de melkfabriek of uitventeD, dus geen kaas of boter maken. De boeren die zelf kazen, hebben bij hun vee geen last van deze ziekte. De oorzaak hiervan is, volgens eenige ervaren boeren, dat de kaasboeren de pekel voeren aan de koeien, en dit scheen een uitstekend middel tegen mond- en klauw zeer te zijn. Een oude boer vertelde mij, dat bij zijn vee nog nooit deze ziekte was uitgebroken, en op mijn vraag, wal hij dacht dat daarvan de oorzaak was, ver telde hij mij, dat hij geregeld brokken zout in het land bracht, waaraan het vee met graagte likt. N,v. d. D.) Mond- en Klauwzeer. Het Friesch Dagblad schrijft Men bericht ons uit Langweer, dat het mond- en klauwzeer nog beperkt is tot het vee van den eersten aangever. Onder diens koeien zijn er thans 14 door de ziekte aangetast. Eigenaardig is het, dat daar onder niet minder dan 12 zijn, welke te zarnen in één stuk land liepen, ofschoon zij door elkaar met vee uil ander Jand gestald zijn. Volkomen raadselachtig is het negsteeds, hoe het uitbreken van de ziekte hier in verband kan staan met de ziekte in Holland. De feitelijke grondslag ontbreekt hier voor elk vermoeden. Gelukkig is het, dat hier de aangifte heeft plaats gehad onmiddellijk bij de allereerste verschijnselen van de ziekte, en dat er uit dit beslag vee in den laatsten tijd geen enkel stuk naar elders vervoerd was. Sleobfs één koe was de vorige week naar de tentoonstelling te Sloten geweest, doch deze koe schijnt wel immuun te zijn. Zij heeft althans,ofschoon gestald vlak naast de eerste zieke, nog geen enkel verschijn sel der ziekte. Zoowel de boer als de autoriteiten doen hier dan ook hun uiterste best, om de ziekte tot dit beslag vee beperkt te houden. Men schrijft ons uit het eiland Wal cheren Wis dezen zomer een bezoek bracht op ons eiland, en een cog had voor den wel- sfand van den landbouw, zaldubbel voldaan zijn teruggekeerd. Behalve het vele en prachtige natuurschoon dat dit eiland biedt, mocht ook zijn bodem prijken met een weelderig veldgewas. Landbouwers van elders die deze streek bezochten, zeiden als uit één mond wat een edel gewas, wat staat hier alles mooi. Het vlas, waarvan een klein gedeelte nog op verscheping wacht, en het meest verbouwd wordt aan de Oost- en Zuidzijde van bet eiland, was meest van zeer goede kwaliteit, enkele partijtjes .extra lijn, som mige stukken vertoonden evenwel bij het rijpen een ietwat roode kleur. De Zuid- Hollandsehe vlasboeren hebben het land meest al den vorigen winter gehuurd tegen 25 Mai of St. Jansberaad, voor een prijs, welke varieert rond de f100 per geaaet. Zij maken dus goede zaken. Het koolzaad, dat niet zoo heel veel meer wordt verbouwd, naar vroeger jaren ge rekend, was van hoog middelmatig tot zeer goed. Een landbouwer die zijn zaaizaad uit Groningen had laten komen dorsohte 24 H.L. per gemet ot 39,24 Are, wat zeker wel een hooge opbrengst mag genoemd worden. Of de verwisseling van zaaizaad alleen de oorzaak is van het ruim beschot, of de krachtige Bodem waar het op stond, mogelijk wel beiden. De proefnemingen hieromtrent dienen te worden voortgezet. Er ziju meerdere landbouwers-kooïzaad- verbouwers die ook van deze soort zullen uitzaaien. De Walchersohe landbouwer is van ouds her een liefhebber van tarwe kweeken. De bodem leent zich uitstekend tot da verbouwing van dit g6waser was ver leden herfst een flinke hosveelheid uitge zaaid De planten zjjnregelmatigengunstig ontwikkeld. Er is hoogst zelden zulk een schoone tarweoogst te aanschouwen als er nu nog op het veld aanwezig is. De regel matige groei en weinige regens hebben er toe medegewerkt dat het stroo zeer stijf is en voor legeren bewaard bleef. Da halmen, voorzien met goed gevulde aren, stonden dicht nasst elkander te wiegelen van hun vracht Vooral in de omstreken van Zoute- lande, Biggekerke en Koudekerk© is het gewas zeer zwaar. De akkers welke vlak onder de duinen liggen, hebben nogal te lfjden gehad van de sterke winden, die uit de Noordzee kwamec en zoo over het duin neerstreken,'twelk in den bloeitijd 'n goede bevruchting verhinderde en bij het rijpen de borrels deed uitschommelen. De tarwe- soorten, die wat los in hun kaf zitten en op de vlakte staan, hadden eveneens te lijden van de windvlagen der laatste dagen; door een gerekend ligt de hoeveelheid, benoo- digd tot het bezaaien van hetzelfde land, op den grond. Hoewal het Daar het einde gaat, is men tcc'a nog overal aan het afsnij den. Binnen-gemend is er nog zoo goed als niets het vochtige weer der laatste dagen en de gewoonte om den oogst eerst af te snijden voor er gemend wordt, hebben hier wel de schuld van. Het is te hopen dat de regenbuien, welke zeer welkom waren, weer maar voor een poosje weg mogen blijven, dad kan het koren nog eens goed door de zon worden gedroogd voor het binnen gehaald wordt. De- erwtenwelke hier ook nogal druk worden verbouwd hebben eveneens een prachtigen groei- en bloeitijd gehad. Hoe wel enkele stukken in hun groei werden gestremd door het zoogenaamde St. Jans- vuur, verwacht men toch een goed beschot. Ook deze vrucht ligt op het land. De zomergerst staat ook nog op het veld zij is eveneens regelmatig eu gunstig ont wikkeld eu belooft een goede opbrengst. Wintergerst wordt hier weinig verbouwd. Te oordeslen naar de stukken die er in de laatste jaren mede bezaaid waren en ook naar het voortbrengsel van dezen zomer, zoowel het stroo als de korrels, blijkt de bodem hiervoor geschikt, de opbrengst overtreft verre die van do zomervariëteit. De paardenboonen die hier cok nog al druk worden verbouwd, schoon zeer weel derig en gul belovend, vallen bij nader on derzoek, wat den aanslag van de vrucht betreft, niet mee. De plaatsen waar de planten het dunst staan beloven het meest. De aardappels, waarvan de verbouwing met elk jaar toeneemt, zullen een ruim be schot geven de planten zijn vroeg boven gekomen, regelmatig gegroeid en niet zoo vroeg ia hun groei gestremd geworden, als wel iu andere deelen van onze provincie het geval is. Die ziekte heeft ook al wel het loof aangetast, maar voor zoover nagegaan kan worden, da knol gespaard. Alleen de omgeving van W estkapalle raaakt een uit zondering op dezen regel. Daar trof men verscheidene pereeelen aan welke niet aan 't groeien konden raken, dus van zelf geen verwachting gaven, dit mag jammer ge noemd worden, daar het in die plaats alleen klein-landbouwers zijn of dijkwerkers die een paar stukjes land hebben. De haverhoewel zeer weinig voorko mende, is prachtig en zwaar. Met 't snijden moet, wat begrijpelijk is, nog worden be gonnen. De witte boonen, het voornaamste product van het eiland, zijn veel minder gul in ont wikkeling dan de overige gewassen, hier boven besproken. Da temperatuur was en is hier voor wel wat laag, eveneens leden de planten van den wind, die wijdengan- schen zomer nog al overvloedig hebben ge had. Malsch warm weer ban nog veel goed maken wat de vulling en rijping van de vrucht aangaat. De eticeidenhoewel er geen gulle bete aanwezig is, hebben over het algemeen een veel groener kleur dan z9 op de overige eilanden van onze provincie te aanschou wen geven. De rundveestapel verkeert in een goeden doen. Als te dezen opzichte vergelijking ge maakt werd met een tiental jaren terug, zou dit zeer ten gunete uitvallen van dezen t-yd. Treft men op de andere eilanden van Zee land nog vaak de gemengde kleur aan, zoo als grijs, rood of vaal, hier bij den Wal- cherschen landbouwer is de zwartbonte kleur een eerste eisch geworden bij den aankoop van fok- en kalf vee. Kalvers van eigen kweek worden niet zelden gemest en Holl&ndeche aangekocht om aan te fokken. UIT DE PROVINCIE. Goes. Het Zeeuwsch-Belgisch Sfanr- boek vergaderde gisteren alhier ouder voorzittersschap van den heer F. Hombac.b, uit Hulst. Da voorzitter deelde mede, dat het hem niet weasohelijk voorkomt, bit jaar een excursie naar Brussel te maken, met het oog op de tentoonstelling in Den Haag. Uit het uitgebracht verslag over 190G bleek, dat het aantal leden thans bedraagt 419 en dat der begunstigers 7. Ingeschreven zijn dit jaar 2 hengsten en 30 merries. In hei geheel zijn ingeschre ven 77 hengsten en 258 merries, De ont vangsten bedroegen f'1477,56s, de uitgaven f407,965, zoodat er een saldo is van f 1069,60. Dit moet echter nog verminderd worden met een nog niet verantwoorden post voor drukwerk en onvoorzien. Het vermoedelijk goed slot zal f 600 bedragen. De begrooting voor 1907 beloopt in ont vangsten en uilgaven fl7l8, met een post voor onvoorzien van f222. Medegedeeld werd, dat voor de collectieve inzending ter tentoonstelling in Den Haag zijn aan genomen 16 hengsten en 21 merries, en dat voor afzonderlijke inzending zijn aan gegeven 2 hengsten en 14 merries. De aangifte daarvoor blijft open tot 22 dezer. Goes. Gisterenavond hield de Vereeni- ging //Handelsbelangen" in de //Prins van Oranje'' eene Algemeene Vergadering met den Beschermheer en den Eere-Voorzitter der van 2631 Aug. a. s. door de Ver- eeniging te houden Tentoonstelling van Reelamemiddelen in de Sociteit //V.b.V,'' alhier. De Voorzitter richtte zich in een kort openingswoord tot Beschermheer en Eere- Voorzitter, hun dank betuigende voor hunue medewerking ten opzichte der Tentoon stelling. -De woorden vaa den Voorzitter, door do vergadering met applaus begroet, werden door Beschermheer en Eere-Voor zitter beantwoord. Voor de Voorzitter overgipg tot het doen van mededeeliugon namens het Comité van organisatie betreffende de Tentoonstelling, werden enkele huishoudelijke zaken af gedaan. Als nieuwe leden werden met algemeene stemmen toegelaten de heeren: Corn, deu Boer, H. M. BrugggemaD, J. A. L. Q. Fukken, E. v. d. Hoek Jz., A. F. Lasonder, Arts, I. Luteija Az, J. C. Noord hoek, A F. R. van Opdorp, S. v. d. Peijl, J. J. Stokmans, J. van Vijven, Mr. J. A. de Wilde en W. G. Witkam. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur tot schenking eener bijdrage van f10 aan de oommissie tot regeling van een historischen optocht ter gelegenheid van het a. s. Koninklijk bezoek aan onze gemeeDte. Vervolgens bracht de Voorzitter rapport uit van den arbeid van het Comité van organisatie voor de Tentoonstelling, waar uit bleek dat het comité met vele moei lijkheden had te kampen en aanvankelijk, bij het verstrijken van den eerstgestelden termijn tot inschrijving, dobberde tussohen hoop en vrees inzake het slagen der Ten toonstelling. Iu den breede ging de Voor zitter na dsn omvangrijken arbeid van het comité om toch de Tentoonstelling voort gang te doen hebben, waarbij bet comité tot zijn leedwezen wel eens in meerdere of mindere mate moest afwijken van de aanvankelijk door de vergadering genomen besluiten, vertrouwende echter dat de ver gadering overtuigd zal zijn dathetcomi'é handelde in het belang der zaak waarom het ging. Meer dan voldoende deelname was thacs verzekerd, ja het aantal inzen dingen beeft de stoutste verwachtingen van het comité overtroffen. Niet alle in zendingen ter opluistering zullen zelfs in de beschikbare zalen dér Soo. een plaats kunnen vinden. De Voorzitter sprak een woord van dank aan Bcohermhter en Eere-Voorzitter, aan H.H. Wethouders onzer gemeente, aan de Zuster vereen i ging te Mddeiburg en aan de heeren F. X, Maunhardt en W. G. Witkam voor de geschonken prachtvolle medailles; aan het bestuur der Sooieteit voor het zoo bereidwillig afstaan van de zalen voor de Tentoonstelling en den tuin voor de daaraan verhouden concerten aan de Goisoho Muziekgezelschappen „Enpho- nia" en „Goeeohe Fanfare", voor de toe gezegde medewerking en aan allen, die, in welken vorm ook, bijgedragen hebben

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1