NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 272. 1907. Dinsdag 20 Augustus 21e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH van 1 VERSGH1JMT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST te F. P. D'HUU, ts Middelburg, Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Semengde Berichten, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere rege! meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regei meer 10 cent. Ons tegenwoordig tarief van Invoer rechten het laagste in Europa heeft voor de Nederlandsohe samenleving drie groofe nadeelen, welke wij hier kortelijk willen uiteenzetten. In dé eerste plaats onthoudt het aan de schatkist een ruime en gemakkelijk vloeiende bron van inkomsten. Een hoofd voorwaarde voor belastingen is, dat zij veel opbrengen, zonder de belastingschul digen te schrijnen of te krenkeD, en aan die hoofdvoorwaarde voldoen de In voerrechten. Indien zij, zooals in ons Vader land, geheven worden volgens een laag larief, en dus betrekkelijk weinig opbrengen moeten zij worden aangevuld door directe belastingen, welke volstrekt niet aan die hoofdvoorwaarde voldoen. Directe belas tingen snijden scherp, en hebben geenszins de elaslieiteit, welke de opbrengst behoort te doen klimmen evenredig aan de toe neming van het aantal inwoners en aan de vermeerdering van het opgespaarde kapitaal. Het opdrijven van de directe belastingen bij ons te lande heeft een aantal mensehen doen verhuizen naar elders, wijl zij niet achtervolgd willen worden met waarschuwingen van de Rijksontvangers. Iu de tweede plaats heeft het lage tarief der Invoerrechten ten gevolge, dat onze markt overvoerd is met een groote massa buitenlandsohe fabrikaten, welke soms zelfs tot spotspijzen worden te koop ge- bodeD. De buitenlandsohe fabrikant doet zulks, van zijn standpunt zeer terecht, om zijn overfabrikatie te slijten, en daarmede tegelijkertijd ontluiking van onze nijver heid te beletten. Dat doel bereikt hij vol ledig, want onze nijverheid heeft volstrekt niet den omvang, welken zij bij naburige volken in de laatste jareD bereikt. Er is bij ods geen voordeel te behalen, met een fabriek op te richten, en van daar het feit, dat wij alle dagen in de groote dagbladen kunnen waarnemen een grooten toevloed van geld naar de effectenbeurs en naar de lev en s verzekeringsm aatsehappij Tengevolge van het lage tarief van Invoerrechten kunnen we geen fabrie kanten wordeD, maar aangezien het geld toch moet worden geplaatst om rente af te werpen, worden wij beursspeculanten of wel renteniers. Wij zenden het kapi taal in hoofdzaak naar het verre Westen van Noord-Amerika, opdat aldaar spoor wegen gebouwd worden. Dat is zeer genoegelijk voor de menschen, die het verre Westen bewonen, en het is waar, dat die uitgevoerde kapitalen een behoor lijke rente afwerpen. Maar voor de ont wikkeling van het Nederlandsohe volk zou het heel wat voordeeliger en heel wat heilzamer wezen, wanneer het geld van de ingezetenen een rentegevende plaatsing zou kunnen vinden hier te lande. Dat gebeurt in België, in Frankrijk, in Duitsoh- land, en men zou blind moeten zijn, om niet te zien, dat de rijkdom in die landen sneller toeneemt dan bij ons. Onderstel dat ieder jaar de krachtigste jonge mannen en vrouwen het land ver- lieteD, om elders werk te vinden, en wij bleven zitten met de magere brekebeenen, zou de landaard hier dan niet achteruit gaan Welnu, zoo doen wij met onze economische krachten. De overdreven uit voer van het kapitaal verlamt onzen eigen toestand, en die uitvoer wordt te weeg gebracht door onze gebrekkige belasting wetgeving, welke met het lage tarief van Invoerreohien de nijverheid kunstmatig belemmert in haar ontwikkeling. Daareven moesten wij den uittocht ver melden van een aantal renteniers en ge- pensionneerden, die in het buitenland gaan woneD, om de hooge Direkte Belastingen te ontvluchten. Ziehier de uittocht der kapitalen zelve, welke, ook zonder dat hun bezitters medegaan, ons land verlaten, om elders een arbeidsveld te vinden, dat de belastingwetgeving in het moederland daaraan onthoudt. Die beide invloeden werken zeer schadelijk op onze samenle ving. Het behoeft ternauwernood te wor den uiteengezet. En dan heeft 't lage tarief nog een derde nadeel, niet minder zwaar wegend dan de beide voorgaande. Aangezien de nijverheid zich niet ontwikkelen kan en de bevolking intusschsn sterk toeneemt, is bij ons te lande het arbeidsloon belangrijk lager dan in de nabunrstaten. Want of wel de Neder landsohe werklieden zijn gedwongen te verhuizen naar 't buitenland, waar zij door vakgenooten worden aangekeken als vreem delingen en als onderkruipers, of wel zij zqn gedwongen hier te lande een erg mager bestaan te lijden. "V aak hebben wij hooren zeggen, dat de ware reden, waarom de Twentsehe fabrikanten voorstanders van een laag tarief zijn, eenvoudig gelegen is in hun vrees, dat een hooger tarief een zeker aantal nieuwe fabrieken, en dus ook meer dere vraag naar arbeiders zal doen ontstaan. Krijgt de nyverheid meerderen omvang dan zal 't arbeidsloon stijgen, en dan zullen zjj hun arbeiders zooveel meer moeten geven. Vasthouden aan 't lage tarief van invoer rechten is dus niet anders dan kunstmatige nederdrukking van arbeidsloon. En dat die bsdoeling werkelijk bestaat bij de leiders der liberale party, is gebleken onlangs op de vergadering van de Liberale Unie, waar de heer Da Boer, onder het beschermend oog vsn de heeren Goeman Borgesius en Pierson, en vermoedelijk met hun voorken nis, aan de landbouwers hesft aangeraden, zich neder te leggen bij de voorgestelde be taling van bedrijfsbelasting, liever dan te denken aan verhooging van invoerrechten. De heer De Boer heeft nadrukkelijk gezegd dat verbooging van het tarief ontwikkeling van de nijverheid en dus klimming van arbeidsloonen ten gevolge zou hebben, en de landbouwers dus hnn werkkrachten duurder zouden hebben te betalen. Zijn be sluit was, het tarief van invoerrechten in het belang van den landbouw zoo laag mogelijk te houden. Tegen deze redeneering van den heer De Boer bestaan naar onze bescheiden meening twee bezwaren. Om te beginnen zijn de liberalen op een dwaalweg, wanneer zij de vraag hoog of laag tarief zetten op een politiek programma, want zij heeft met politiek hoegenaamd niets te maken. Ieder behoort vrij en vrank het recht te hebben, uit te cijferen of een belasting overeenkomt met het belang van zijn zaken, dan wel schade daaraan doet. Moet daarvoor eerst permissie worden gevraagd aan den heer Knyper, of den heer Borgesius, of den heer Treub, of den heer Lohman Do vraag te stellen, doet dadelijk inzien, hoe zot de meenicg is, dat alleen 'n laag tarief strookt met liberale beginselen. De Noren en de Zwitsers onder de kleine volken, de Duit- schers, de Franschen, de Noord-Amerika nen onder de groote natiën zijn veel meer hervormingsgezind dan wij en hun tarieven van Invoerrechten zijn vier-, vijf-, tienmaal hooger dan het onze 1 Maar buitendien gaat de redeneering van den he8r De Boer nog mank aan iets anders. Zij stelt het voor, alsof de landbouw alleen zou drijven op laag arbeidsloon, en dat daarvoor bovenal te strijden is. Dat is on juist. Wat de landbouw noodig heeft voor alles, is een groot aantal afnemers van dure landbouw-producten, veel verbruikers van vleesch, boter, kaas, olie, blom en derge- lijken. Dat is de hoofdzaak voor den boer, en daarom moet hij niet vragen voor alles hoe blijft 't arbeidsloon zoo laag mogelijk maar wolhoe komen de meeste rijkelieden in de samenleving? En dat geldt niet alleen voor den landbouw, maar ook voor alle andere bedrijven. Nederdrukking van het arbeidsloon te stellen als het ware einddoel van de liberale beginselen, is een streven te ongezond en te weerzinwekkend, dan dat wij lust gevoelen er langer bij stil te staan. De Regeering heeft trouwens reeds ge broken met dien aandrang naar laag tarief, want zij stelt een, zij het beseheiden, ver- hooging der invoerrechten voor. Die maat regel moet worden toegejuicht als eerste schrede naar verder. Waarom pleiten wij dus voor tariefs- verliooginq Om aan de kapitalen en aan de iverk- lieden gelegenheid te geven hier in het lieve vaderland werk te vinden. Maar wij hebben daarbij nog een ander doel. In den aanhef hebben wij gezegd, dat ons tarief van invoerrechten het laagste van Europa is. Voor een weinig talrijk volk als het onze heeft die geïsoleerde houding geen zin. Wij moeten trachten ons aan te sluiten bij onze naburen. Thans staan wij alleen, en worden dientengevolge voortdurend door grootere machten in den hoek gedrongen. Het is of wij een eigen breedte voor onzen spoorweg hadden, even als wij een eigen waarde voor onze munt speciën er op na houden. Wie denkt, dat zulke curiositeiten tot onze nationale kracht iets bijbrengen, vergist zich deerlijk. De aanwezigheid van de douanegrens tussohen België en Nederland maakt, dat alle goe deren 24 uren worden opgehouden, en dat een groot deel der goederen moet worden overgeladen, even alsof wij een eigen spoorwijdle hadden, verschillend van die van België. Lalen wij die zotternij teniet doen. Laten wij eenzelfde tarief van in voer rechten maken met België, de douane-grens opheffen, en de reohten innen voor ge meenschappelijke rekening, om daarna de opbrengst te deelen naar evenredigheid van het cijfer der beide bevolkingen. Zoo is het Tolverbond in Duitschland tot stand gekomen. En wanneer wij op die wijze het eens zijn geworden met België, is er geen een reden, om die beweging niet nog verder uit te breiden en overleg te gaan plegen met Duitschland en met Frankrijk. Maar daartoe moet eerst begonnen wor deD, af te stappen van on3 tegenwoordige lage tarief. Er bestaat tussohen België en ons reeds overeenstemming op zoovele punten, dat die ook gemakkelijk met we derzij dcehen goeden wil op gebied van invoerrechten te bereiken is. En wanneer het Nederlandseh-Bslgische Tolverbond zal zijn tot stand gebracht, dan zal die toestand zoo natuurlijk lijken, dat men zioh niet zal kunnen voorstellen, hoe wij zoo lang ieder afzonderlijk gebleven zijn. Thans ligt er een brug over den Moerdijk, en kunnen wij kwalijk begrijpen, hoe een Prins van Oranje <twee honderd jaar ge leden aldaar bij het overvaren verdronk. Maar waartoe dient die brug over den Moerdijk, wanneer enkele kilometers ver der het spoorwegverkeer weder afgebro ken is. De voorstanders van een laag tarief van Invoerrechten stellen het thans voor, alsof in dat Belgiseh-Nederlandsoh Tolverbond een anti-Duitsehe beweging versoholen zou zijn. Dat is volslagen onjuist. Het is de onvermijdelijke toekomst, dat tussohen alle Staten van West-Europa een Tolverbond tot stand komt, evengoed als tussohen hen reeds zoo menige gemeen schappelijke instelling werd gesticht. Wan neer België en Nederland een Tolverbond sluiten, waartegen geenerlei onoverkomelijke bezwaren bestaan, is de eerste schrede gezet op den weg, om die beide Staten in over leg te doen treden met Duitschland. De douanegrenzen op het vasteland moeten weg tussohen de Staten, evenals zij reeds zijn uitgewischt tussohen de Provinciën. Een Tolverbond voor geheel West-Europa, dat moet het doel zijn van de internationale staatkunde, went daarmede wordt de oor log voor goed verbannen uit ons werelddeel. Eemsbode.j A. L. H. OBREEN. TT IT D'E PROVINCIE. Te Middelburg zal in den a.s. winter geen cursus gehouden worden in hei voor bereidend militair onderricht wegens te weinig deelname. De jongelieden die zich voor bedoelden cursus hebben opgegeven, zullen nu dat onderricht te Vlissingen volgen. Vlissingen. Heden liggen op de reede alhier niet minder dan 9 stoomschepen, die in verband met de troebelen in de Antwerp- sche haven, moesten wachten op order om naar Antwerpen te kunnen opvaren. Vlissingen. Voor het toelatingsexamen voor da Burgeravondschool en de avond school voor handwerkslieden alhier, heb ben zich reep. 1S9 en 27 candidaten aange meld. Goes. Bij een varken, toebehoorende aan J. A. Borgs aan den J. A. v- d. Goes- kade alhier, is vlekziekte geconstateerd. Het voorgeschreven bord is nabij het hok aangebracht. Goes. Zaterdagmiddag wilde de werk man Melieste met zyn fiats in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat voor een jongen uitwijken, met het gevolg dat hij viel en met het hoofd door een der winkelruiten bij Bolle terecht kwam, waardoor hij ver schillende wonden aan dat lichaamsdeel bekwam, die door gewillige handen met pleisters werden gehecht, waarna hij zijn weg kon vervolgen. Bjj beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, zijn o. a. benoemd tot klerk bij de Rijksverzeke ringsbank le. met ingang van 1 Sept. e k mej. D. O. Noordsrbroek te Middelburg en de heeren H. J. P. Fruijt van Hertog te Bergen op Zoom, H. C. Sauer te Ierseke en M. Verhsge Jzn. te Kruiningen2e. met ingang van 1 October 1907 o. a. J. Vogelaar Cz., boekhouder te Zi6rikzee. Kloetinge. Op de voordracht ter be noeming van een seeretaris-ontvangerstaat no. 1 dh. jhr. J. E.Lewe v. Njjensteyn,waar nemend secr.-ontv. alhier, en no. 2 dhr. J. H. Last Jr., ambtenaar ter secretarie te Limmen. 's-GravenpoIder. Een zoon van den landbouwer Van de Pas te Driewegen zou Zondag met de kapwagen een zuster naar Goes brengen. O ver het dorp rijdende werd opgemerkt dat het paard niet goed meer loopen wilde, doch bij het oponthoud bjj de herberg werd niets meer daarvan gezien. Even weer aan het rijden zijnde, viel het paard en was binnen eenige oogenblikken dood. Een geluk mag hst g9noemd worden dat de inzittenden er zonder ODgelukken afkwamen. Aan den wagen was nog al schade. Het paard is onder toezicht der politie begraven en was niet verzekerd. Naar Zelandia bericht, is de heer P. Tab, lid der Tweede Kamer, de vorige week te Philippine geweest om aen voor- loopig onderzoek in to stellen naar aanlei ding van een request van de visschers al daar aan de Tweede Kamer, waarin o. m. werd gevraagd, de rijkszeeweringen voor het afhalen van mosselzaad open te stellen. De visschers hebben deze gelegenheid te baat genomen om meer wenschen aan gaande mosselvisscherij aan geno9md Ka merlid bekend te maken. Gisteren gebeurde te Westdorpe (Z.-Vl.) een ongeluk dat nog betrekkelijk goed afliep. In dezen tijd wanneer de zoo genaamde menwagens voortdurend in vlie gende vaart over de straat hollen, hebben de kleine jongens da gevaarlijke gewoonte van achter aan den wagen te gaan hangen om zoodoende een eind mee te rijden. Zoo kwam 't gisteren hier voor dat een jongetje van acht jaar tussohen de wielen van een wagen bekneld getaakte. Gelukkig werd het spoedig opgemerkt. Met een gebroken been werd hij van tusechon het wiel ge haald Het wiel moest geheel van den wa gen afgehaald worden om de knaap uit zijn gevaarlijke positie te kunnen bevrijden. Moge dit geval een ernstige overweging geven aan vele ouders, om vooral in dezen tijd van den oogst hunne kinderen tegen dit gevaarlijk spel te waarschuwen. Het geheimzinnige geval. Men meldt ons uit AmsterdamDe vrouw uit de Govert Flinokstraat heeft haar man ge vonden te Essen, waar hij werkzaam wa3 by Krupp. Bij brak in tranen uit, toen hij zijn vrouw in rouwkleeren zag. Voorloopig wenscht hjj nog niet naar Amsterdam terug te keeren. Hon meldt aan de N. E. C.Te Ber gen op Zoom is hedennacht een brutale inbraak gepleegd bjj den heer v. D., in de Stationstraat. In de brandkast is een gat geboord, zoodanig, dat het slot kon open gemaakt worden. Alle geldswaarde, onge veer f 700, is gestolen. Sieraden bleven onaangeroerd. Van de daders geen spoor. In een van de slooten achter de Frans van MierrisBtraat te Amsterdam waren gisteren eenige jongens aan het baden. Op eens zagen ze iets in het water, dat veel op een hoofd van een man geleek. Gauw deden de kinderen weer konssn en schoenen aan en haalden een diender. Deze haalde met zijn dreg het lijk van een man op. De kin deren hadden dus goed gezim. 't Was het lijk van zekeren J. S, koetsier aan eene brouwerij. Hjj laat eene vrouw en zeven kinderen achter. De koetsier werd sinds eenigen tijd vermist. Aan een misdaad be hoeft niet gedacht te worden, wijl er geen sporen van geweid gevonden zijn. De G. en E.l. meldtDonderdag middag reed een heer gezeten in een auto mobiel over den Kerkbrink te Hilversum toen eenige kwajongens hem metsteenen begonnen te gooien. Dit werd zoo erg, dat genoemde heer stopte en da jongens ach terna ging om hnn een welverdiende kastij ding toe te dienen. Het gelukte li6m (wee knapen te grijpen, doch eenige werklieden die het gevalletje met leedvermaak hadden aanschouwd, trokken partij voor do jongens en dwongen den automobilist ze los te laten. Een opstootje was hiervan 't gevolg. De automobilist ontving eenige ferme stokslagen, zoodat hij blij was zijn auto mobiel weer te hebben bereikt en weg kon tuffen. De politie is van het geval in kennis gesteld. Een nieuwe vinding. Omtrent het nieuw procédé dat gezocht werd door den in de gevangenis te Amsterdam over leden Duitschen decoratie-schilder, ver neemt de N. Crt. bet volgende Het geheim zit in de verf, eu de eigenaardigheid aan de daarbij gebruikte stof is, dat de verf het licht niet rt flscteert, doch zelf de lichtbron uitmaakt, met het gevolg, dat juist bjj het temperen der belichting de daarmede ge schilderde figuren een bijzsnder effect ma ken. Zoo eigent öe verf zich bij uitstek om schitterende voorwerpen van goud, zilver of edelgesteenten, uit te beelden en ook om den glans van zijde, satijn en fluweel weer te geven. Dit procédé op zichzelf heeft met kunst eigenlijk niets temaken. Wat men er zich van voorstelde was pakkende decors effecten te verkrijgen, b.v. voor specialitei ten-theaters. Do overlt dene was een zoeker schilder was hij eigenlijk niet en daarom zocht hij de hulp van 'n decoratie-schilder. Zooals reeds gemeld, liet hij zijn geheim na aan den heer Bsdeke, een leerling van den tooneelschilder Jan Maandag. Naar de Te1, verneemt, heeft eenigen tijd geleden de NatiinaleOranjeboxid B Wat ook val, trouw sta p il", het eere-lidmaat- schap ven dien bond aangeboden aan den heer Carnegie, den stichter van het Vredes paleis. Na door den crnsul en de ambas sade op de hoogte van den Oranjebond te zijn gebracht, heeft de heer Carnegie het eere-liimaatschap aangenomen. De raad der gemeente Ouddorp heeft aan den minister van oorlog een adres ge richt, houdende verzoek, ten einde de ge vallen van dronkenschap, vechtpartijen, e. d., die op do dagen van lotirg, het onder zoek van miliciens-verlofgangers en de landweerplichtigen meermalen voorkomen, zooveel mogelijk te kunnen tegengaan, het daarheen te leiden, dat in 't vervolg de loting en de inspectie der verlofgangers en landweerplichtigen moge plaats hebben in hun respectieve woonplaateen. Aan de ge meentebesturen op het eiland Goeree en Overflakkee is verzocht aan dit adres ad- haesie te betuigen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1