NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 271. 1907. Maandag 19 Augustus 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S| J. DE JOMGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN DEGENERATIE. Gemengde Berichten. IEDER EN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p. p. f 1,25. Enkele nummers 0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere reget meer 10 cent. Wij ontleenen dit aan De Rotter dammer. Ia de historie van een volk en van volken komen tijden voor, dat de zedelijke ver bastering een zoodanig punt bereikt, dat een bankroet volgen moet. In de dagen van Abraham was de zede lijke ontaarding in Sodom en Gomorrha zoo groot, dat geen vreemdeling in deze wulpsohe steden meer veilig wa3. En 't vuur en sulfur, dat God uit den hooge op deze steden nederstrikte is allen volken ter waar schuwing gegeven, dat de zedelijke boos heid op deze aarde een zeker peil niet overschrijdt, zonder door een wraakgericht te worden bezocht. Omstreeks den tijd van Christus' ge boorte was de zeden verbastering in de Grieksoh-Romeinsehe wereld zóó groot, dat zelfs heidenen over de toenmalige rnen- sehenwereld als over de beestenwereld klaagden. Ook over de volken van Zuid- Oostelijk Europa zijn toen de geriohten niet uitgebleven. Ook de tijd vóór de Franscbe revolutie was een tijd van algeroeene degeneratie in de beschaafde wereld. Terugkeeren tot de natuur, dit wil zeggen, gaan leven als de dieren, was het hoogste zedelijk ideaal, dat door toongevende mannen werd gesteld. Volgens Diderot was het huwelijk slechts „une tyrannie de 1' homme, qui a oonverti „la possession de la femme en uue pro- prié'é, d. w. z. een tyrannic van den man, die het bezit der vrouw in een eigendom veranderd heeft Rousseau roemt 'tin zijn „Discours sur 1' origine et les fundaments de 1' inégalité „parmi les hommes'' den hoogsten trap van zedelijke ontwikkeling, wanneer de man alle voorkeur van de ééne vrouw boven de andere geheel heeft opgegeven. Het peil van een hond was voor hem het hoogst denkbare zedelijke standpunt. Onder lei ding dezer geesten was't peil der zedelijk heid in die dagen zoo diep gedaald, dat in de salons gesprekken werden gevoerd, waarbij een aap zou hebben gebloosd. Ook op die verbastering volgde een ontzettend gericht, het gericht van de Fransohe revolutie en van het Napoleon tisch régime. Alle banden had men ver broken maar de tempel der vrijheid werd een „abattoir", een „bouoherie nationale", een nationale slachtbank, waar de valbijl dag en nacht op en neer ging, en 't bloed bij stroooseu vergoten werd. „Man ver- „kiindete ein Reich der Freiheit und der „Brüderliohkeit", schrijft Von Sïahl, „und „es ward ein Reieh der Anarchie und der „Guillotine, des Miliiar-despotisraus und „des byzantisohen Sklaventums". D. i. „Men verkondigde in Frankrijk een rijk „der vrijheid en der broederschap, en het „werd een rijk van de anarchie en van „de guillotine, van militair despotisme en „van byzantijnsche slavernij". Op dezen donkeren naehl in Europa's geschiedenis volgde de morgen van de restauratie van Godsdiensten zedelijkheid. Maar in onze dagen gaan wij wederom een zedelijke verbastering tegemoet, die de volken van Europa wederom voor een revolutie doet rijpen. Wanneer wij thans van zedelijke ont aarding spreken, dan hebben wij daarbij niet slechts het oog op de baochanaliëo, die onze steden, waar de kermis nog niet is afgeschaft, in deze zomerweken te aan schouwen geveD maar denken wjj vooral aan het nog grooter zedelijk bederf, dat in diepe, sombere stilte door de vuile litteratuur en kunst, onder jong en oud, doch vooral onder het opkomend geslacht wordt aangericht, Esd heirleger van romans verlaat in onze dagen de pers, waarin de vrije liefde, door von Treitsehe zoo snedig „die Koth- „geborene Göttin des Budclls", d i. de uit het slijk geborene godin van het bordeel, genoemd, verheerlijkt wordt, en waarin de vuilste zinnelijke tooneelen in alle OeuvresComplètesIIp. 245. kleuren worden gesohilderd. Ea deze zwijnendraf wordt vooral door de jeugd gretig verslonden. Ben tweede goot voor dit zondenvuil zijn de vuile prentbriefkaarten, waarop de schandelijkste naaktheden worden voorge steld. En als derde in den bond voegt zich daarbij het theater, waarop de schunnigste tooneelen worden vertoond, 'f Zijn wel de mindere schouwburgen, die dit doen maar deze zijn dan ook 't drukst bezoeht.En deze „Schauspiele" zijn ware „Sauspiele", deze schouwspelen zijn in waarheid zwijnenspelen. Én al dit giftzaad valt bij de kinderen van onzen tijd in een wel toebereiden bodem. Zonder Godsdienst opgevoed, zijn de meesten hunner gespeend aan allen waaraohtigen zedelijken ernst. T Zijn men- schen, zooals zij dezer dagen in één onzer bladen, treffend geteekend werden„die „de ijdelbeid beminnen en de leugen zoe- „kon, die het leven zouden willen omzetten „in een lange lachbuidie verklaren, dat „niets, wat zij voor goed houden, verkeerd „kan zijn; dat er geen zonde bestaat tenzij „domheid of armoededat men geld moet „zien te krijgen op alle manierdat een „spel zonder hoogen inzet de moeite van „bet spelen niet loont, dat gemeenzame „omgang tussohen de beide seksen gewoon „mensehelijk is; dat iDdien er al een God „bestaat, deze noodzakelijk moet willeD, „dat wij op onze manier gelukkig zijn, „terwijl de eenige weg om gelukkig te „zijn is zeggen wat ge wilt, doen wat ge „wilt, wanneer, waar en met wie ge wilt".*) Zij hunkeren naar den draf, die hun in de zedelooze boekeD wordt voorgezet. Merkwaardig is ten dezen opzichte het droevig getuigenis van een Berlijnsch boekverkooper. „Ik heb gedurende eene tweejarige werkzaamheid", alzoo schrijft hij, „in eene der grootste en meest ge dochte boekwinkels van Berlijn de schoon- „sta gelegenheid gehad het publiek en wat „het wenscht, te bestudeeren. Welnu, hier „tussohen boekenrekken en boekenplanken „waar ik dagelijks veertig, vijftig menschen „van de meest verschillende klassen zag „komen en gaan, hier is mij duidelijk ge- worden, hoever het bederf gevorderd is. Het „is beschamend en verpletterend. Het is een, „helaas niet te loochenen fijjt, dat alle klas den, ook die van den gezonden middenstand „door het kwaad zijn aangetast. Het is in „den boekhandel iets zeer alledaagseh, dat „den boekverkooper den eiseh wordt ge- „daan „geef mij een lichtzinnig boek". De „jonge knapen ziet men in de zoogenaamde „onfatsoenlijke" boeken noet kennersblik „rondsnuffelen, zieh zoo nu en dan door een „blik op de onopengesneden bladzijden „van den graad der „onfatsoenlijkheid" „overtuigen en in verband daarmede tot „al dan niet koopen besluiten''.3). En in Nederland is 't al precies evenzoo als in Berlijn. De onzedelijke boeken en platen worden niet in een verholen hoek van den winkel verborgen, maar voor de ramen uitgestald. Op de titelbladen is in de ééne of andere naaktheid de gansohe inhoud gesymboliseerd. En deze uitstal lingen werken als magneteu op kijkers es koopers. Onder deze invloeden worden onze jongelingen en jongedoohters voorts lang zaam maar zeker opgevoed voor het Neo- Malthusianisme, Naast vuile boekwinkels rijzen onder den naam van „Sanitas" of eenigen anderen naam de winkels uit den grond, waar de Neo-Malthusiaansohe mid delen voor de glazen worden uitgestald. In deftige couranten bieden „Mevrouwen" op de meest sohaamtelooze wijze hun Neo- Malthusiaacsche hulp te koop', en eerzame liberale bladen nemen zulke vuile adver tenties nog geregeld op. De deftigheid gaat 2). De Tijd, No. I8220, „Woor 'en van onzen tijd". 3). J. C. E Slotenmaker De openbare onzedelijkheid en hare bestrijding Reiden, Futura 1907, bladz. 40. met de zonde in het openbaar arm in arm. Wat moet uit dit slles worden? Wat uit de vuilsch rij vei ij, die dagelijks toeneemt in omvang en vuilheid (pW*- Wat uit de schaamteloosheid, waarmede de vuilheid wordt aangeprezen? Wat uit dien bandjir van onzedelijkheid, die ons volk overstroomt Wat anders dan 't gericht Gods, waarin God den mensoh herinnert, dat Hij geen «oensch-beesten voor zijn aangezicht duldt. Niet zelden gebruikt Hij daartoe de revo lutie, waarin Hij zonde met zonde straft waarin Hij den mensoh een wijle loslaat en waarin een volk als in een vlaag van kortstondige krankzinnigheid zijn laagste lusten ontketend. Zulk een revolutie werd aan het einde der achttiende eeuw gezien. Zulk een revolutie gaan wij thans wederom tegemoet, tenzij ons Caristenvolk zijn slapheid van zich werpe, en door allerlei middelen deze degeneratie te keer ga. (R. J. W. RUDOLPH.) 17 Augustus 1007. Rare dingen kunnen tooh de vrijzinnige bladen in Ned.-Iodië zeggen Ze bekijken daar de vaderlandsche zaken nog met een c-x!ra-fijo-geslepen anti-clerical© bril. Zoo wees dezer dagen de Javabode er op, dat hoe langer hoe minder Nederlaud- sohe onderwijzers zich aanmelden voor den dienst in Indië. Onze Regeering laat zelfs reeds onderwijzers „werven" in ons vaderland en daarvan zegt nu de Javobode: „We vreezen, dat het resultaat ook bij de wijfelaars niet zoo groot zal zijn, nu er onder de liberale regeering meer ze kerheid van hun positie in Holland is, dan onder de vorige clerical©. 't Aantal seholen, dat door de actie, met allerlei middelen van de bijzondere con fessioneel© school zou worden „leegge pompt", is niet 7.00 groot gebleken als eerst werd gevreesd. En blijft de Kamermeerderheid ook in 1909 links, dan zal dat zoo'n vaart niet loop? n en zal ook Indië niet het gewenscht aantal onderwijzers krijgen. Verovert daarentegen het clericalisms het regeerkasteel, dan gaan we, nu de Eerste Kamer al stevig rechts is, een tijd van reactie tegemoet, met brutale bestrij ding van de openbare onderwijzers, die het in het „vrije" Nederland te benauwd krijgen". Wat 'n poespaszegt Onze Courant terecht. Is dit stukje du een blijk van vrij zinnige domheid, of van duimzuigerij De 6 raaf schapper. De haven van Antwerpen blijft dezer dagen het middelpunt van een oeoono- misohen strijd. Vijf franken of zes franken, dat is de kwestie. Noch de patroon, noohdearbeiders denken aau toegeven. Om in den airbeid te voorzien zijn hulp troepen uit Engeland aangevoerd, maar deze hulptroepen dreigen nog meer ver warring dan hulp te brengen. Hun uiterlijk aanzien moet verschrikke lijk zijn, om van weg te loopen, bun handigheid bij den arbeid is beneden peil, en bun opvatting van plicht wordt vol doende gekarakteriseerd door de mededee- ling dat een aantal hunner den arbeid staakten, omdat hun niet genoeg sterken drank versohaft werd. Het spreekt van zelf dat het aantal stoombooten dat op lossing waeht met den dag vermeerdert. UIT BE PROVINCIE. Middelburg. Aan de woningen van vele particulieren en van gemeentewege is men druk bezig om groote gasstukken te plaatsen ter versiering onzer stad bij het Vorstelijk bezoek. Door de afdeeüng „Middelburg" van den Chistelijk Nationalea Werkmansbond, is ia hare gisteravond gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten f 5 te storten in de kas voor de feestviering bij bet bezoek van II. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden. D1 Commissaris der Koningin en Ma- vrouw Djjckmeester zullen ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Majesteit ch Koningin op Zaterdag 81 Augustus e k- ontvangen in den namiddag, van 3 uur af Wiihelminadorp. Naar men verneemt heeft de burgemeester der gemeente Kat- tendijke vijftig gulden geschonken voor het Zaterdag alhier gehouden schoolfeest. 's-H. HendrikskUderen. Eenige arbei ders, die van het bestuur van de Goesohe polder een watergang hebben aangenomen om te delven, ondervonden reeds enkele malen groote teleurstelling. Van Zondag op Maandag en van Woensdag op Donder dag werden n.l. hun dammen geliebt, wat befeekent, dat het gedeelte grond, dat met veel moeite is drooggemaakt, weer geheel onder water loopt. Veel moet er dan weer gewerkt worden voor het graven kan worden voortgezet. Tol heden mocht het de politie niet gelukken den dader of de daders op te sporen. <G. C) Wemeldinge De gemeenteraad be noemde in hare vergadering van Vrijdag avond, met algemeene stemmen, tot onder- wijzeres aan school I (vacature mej. E C. Sauür) roej. J. C. van de Putle, thans lijdelijk onderwijzeres aan dezelfde sohool. Op de kermis te Beverwijk is Donderdagavond de 18-jarige zoon van deu eigenaar van den luohtsehommel van een ladder gevalleD, waardoor bij zich ernstig aau het hoofd verwondde en een hersen schudding ontstond De geneeskundige dr. Wiedeman, die hem behandelt, ziet deu toestand zeer ernstig in. Te Waddings- veeti is het 8-jarig zoontje van V- H aan de Zuidkade in de Gouwe geraakt ea ver dronken. Het lijkje werd 's nachts te drie uur opgehaald. Eergisterenavond had de 21-jaiige sohilderskueoht G. B .wonende te Rotterdam, het ongeluk, terwijl hij werkzaam was aan boord, van het in aan bouw zijnd stoomschip „'s Jacob", liggende voor het etablissement Fijenoord aldaar, van een stelling te vallen, tengevolge waar van bij den rechterarm op eenige plaatsen brak. Na door den dokter te zijn verbonden werd hij naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Te 's Gravenhage werd Donderdagavond ter hoogte van de Atjehstraat aan het kanaal de 80-jarige mevr. M. geb. B. door een automobiel overreden. Zij stierf tijdens het veryoer naar haar woniDg. Donderdag nacht is te Nieuw-Helvoet (Z-H de hofstede van den heer G. S. Langereld afgebrand. Tengevolge van broeiing van het hooi stond plotseling de sohuuT in vlam en werden in korten tijd huis en schuur in de asoh gelegd. De bewoners konden zich met moeite redden. Twee veulens en een waakhond zijn omgekomen. Verzekering dekt de schade. Uit Breda wordt gemeld: Dr. J. van den Brink met den heer A. C. Bom door den gemeenteraad alhier niet als raadslid toegelaten, heeft aan Ged. Staten van Noord-Brabant een request gezonden, waarin bij tegen de beslissing van den ge meenteraad opkomt en verzoekt, dat Ged. Staten de toelating van den heer A. C. Bom en hem zullen bevelen. Van geachte zijde werd ons ia verband met de ongeldig verklaring dezer verkie zing de opmerking gemaakt, dat strikt ge nomen dhr. Van den Brink als geestelijke geen zitting zal kunnen nemön. In art. 23 der gemeentewet worden geestelijken of bedienaren van den godsdienst genoemd onder heD, wier betrekking onvereenigbaar is met het lidmaatschap van den Raad. Ten aanzien der Kamer is indertijd de be paling betreffende de geestelijken wegge nomen. Voor de gemeenteraden bleef zij echter bestaan. Cent'um. Terrorisme, Zooals gisteren in de kranten gemeld werd zijn te Rotterdam twee bootwerkers gearresteerd, die ver dacht werden op het in de Maashaven lig gende stoomschip „Votias", door een mand graan met opzet verkeerd neer te laten, een weger van de „Volharding" eenig letsel te hebben toegebracht. De mand met 80 kilo graan gevuld, werd, naar nader blijkt, niet neergelaten op den rug van den Prins- Weger, maar zoodanig bestuurd, dat hij niet voor de stortbalk kwam maar daarover heen met vaart werd neergelaten op de schaal waaaraan de man, een bij weger, stond, tengevolge waarvan dezs een duw kreeg, van de stelling sloeg en op'tdekviel. De man die aan de winch stond om het staarteind vau het touw te houden en die willens en wetens den mand met snelheid op de verkeerde plaats deed dalen, heet M. H. W., wonende aan de Dordtscbe straatweg, terwijl degene die demandheeft te besturen en dit op boven omschreven wijze deed, de „bootsman" is genaamd J.de J. en woont aan den Smeetlandscheen dijk. Zij zijn in dienst van de firma Cornelsen Co. Het slachtoffer van deze terroristische daad gevoelt tengevolge van zijn val alleen lendenpijn, d ch heaft geen ernstig letsel bakomsn, zoodat hij zijn arbeid heden als voorheen kan verrichten. Een geheimzinnig geva1 houdt de recherche te Amsterdam weder bezig. Eenige dagen geleden zond de heer O. van den Arasteldijk aldaar een pakje, inhoudende f 800 aan bankbiljetten, aan den heer S., lid van den Amsterdamschen gemeenteraad. Do kruier, die met de be zorging belast was, kwam met de bood schap bij zijn patroon terug, dat hij het pakje op onverklaarbare wijza verloren had, vermoedelijk op deWeteri gschans. Intusschen meldde zich gisteren iemand bij de politie aan, die mededeelde een pakje gevonden te hebbsn, dat geheel beantwoorde aan het vermiste en waarop ook het adres van den heer S. was opge schreven. De vinder zon, volgens zijne mededeelingen, geen tijd hebben gehad het pakje persoonlijk bij den heer S. te bezorgen en had het daarom aan een hem onbekenden jongen, die daar toevallig passeerde, overgegeven met het verzoek het pakje aan het opgegeven adres te bezorgen. De jongen heeft het pakje niet bezorgd en het groote raadsel, hetwelk de reeherehe thans heelt op' te lossen, is ditBestaat de onbekende jongen al of niet P Zoo hij inderdaad bestaat, waar bleef bij met de bankbiljetten, en zoo hij eventueel slechts in de verbeelding van den eerlijken vinder bestaat, in wiens bezit bevinden de bankbiljetten zieh dan (Volk.) Geen bloederig drama, doch alleen 'n melodramatische s'ène met wat knaleffect. 't Gebeurde Zondagavond bij de beurspas- sage te Amsterdam. Daar weerklonk te midden van 't geroezemoes der vreedzame Zondagavondwandelaars plols 'n knal, geheimzinnige, doordringende knal, die luid resonneerend naklonk 'n Moord aanslag meenden velen. Want op den grond lag stuiptrekkend 't lichaam van een vrouw en daaromheen drongen met be- geerige, kijkgrage oogeD, de straatapachen en verdere belangstellenden, die zich als hyena's reeds lekkebaarden bij de gedachte bloed te zullen zien Dooh, zooals gezegd, 't was slechts knal effect geweest, een „rotje" afgestoken door op senatie beluste belhamels. Ea een juf frouw was, zoowaar van sehxik van d'r zelve gevallen. Politie kwam ter plaatse. Van alle kanten stroomde 't volk toe. 't „Moord"-geval werd langs heel't Damrak in 'n ommezien bekend. Men drong en vocht om de plaats, waar't slaehtfffer lag, zoodat de politie, geholpen door voorbij gangers, er eerst na veel moeite in slaagde, ruit» baan te maken, ten einde de vrouw te hulp te komen. En in de beurspassage, op eenigen afidand, stonden twee opgeschoten knapen, zieh te verkneuteren van de pret over dit onver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1