volbioëd Lincüln-fkm, Een Spiingbeer le bekomen AdvertentiSn De Centrale Credi&ibaisfc IZAAK BOASSON ZONEN, Soliede HeierL Crei Issielllm, De Administratie van „DE ZEEUW' belast zich met het PLAATSEN van ADVERTENTIE!) in alle bladen van binnen- en buitenland ZONDER PRIJSVERHOGING. op Woensdag 28 Augustus 1807, Landbonwardeelinoen KRU1NINGEN es GOES. WALGHEBSGü QGHTENDVOEOtR Dokter Tempelmans Plat, Eu Wvipiui te keo; Watergetijen voor lerseke. Snippers uit de oude doos. geeft 4Va schuldbrieven uit (coupons Februari Augustus) ver krijgbaar ten kantore van Openbare Yerkooping TE KOOP TE KOOP - IIKT BESTE ADRES VOOR MANUFACTURER IS DAT VAN X. E. RITIERE QROOTM MARKT - HOEK GRAVENSTRAAT - MIDDELBURG. - Dagen. Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam. Vrm. Nam. 16 Aug. 85 8.29 1 47 2.24 17 8.58 9.28 2.38 3.9 18 f 1.59 10.30 3 38 4.9 19 11.9 4 40 5 24 20 0.2 0.24 69 631 21 0.46 1.12 6 53 7.19 22 1.36 2 7.44 8.10 Telegrafisch Weerbericht. naar waarnemingen in den morgen van 15 Augustus, medegedeeld door kct Kon. Ned. Meteor. Instituut te Te Bilt. Hoogste barometerstand 771.1 teHorta, laagste stand 748.8 te Bodo. Verwachting tot den avond van 16 Aug. matige tot kraohtige Noord-Westelijke, later weer krimpende wind, afwisselende bewolking, buiig weer. Iets koeler. Vervolg Gemengde Berichten. De teleqrafistenstaking. Te New-York staken op bet oogenblik 5000 telegrafisten. Iu het geheel bedraagt het getal stakers 15000. De beambten van de dagblad-telegraal' en van de Associated Piess staken ook. De lieden van de ka belmaatschappijen bleven voor een groot deel aan den arbeid. Voor het gebouw aan de Western Union te New-York wer den betoogingen gehouden. De politie moest eenige malen optreden. Een bericht, langs den Duilsoh-Atlan- liachen kabel overgebracht, zegt, dat door de staking van het personeel aan de Associated Press de berichtendienst over het gansche binnenland en ook wat betreft het buitenland is gestaakt. Zooals men weet, worden in de nieuwe wereld de telegraaflijnen door maatschap pijen geëxploiteerd, die over 't algemeen eerder tot schikking overgaan dan de staal. Men acht echter de eisclien van 't personeel overdreven en daarom blijl't voorloopig de oude stand van zaken gehandhaafd. Vcor de dagbladen is 't een wedijveren in 't vei krijgen der allernieuwste berich ten, ondanks de staking. De wNew-York Herald" heeft eenvoudig een groot aantal stakers in dienst genomen, wien ze alle rechten toekent, welke ze eischen. Met behulp der eigen lijnen, die de redactie te New-York met verschillende steden verbindt, kan de courant thans ongestoord het allerlaatste nieuws publi- ceeren. Andere bladen, minder goed uit gerust, behelpen zich met postduiven, luchtballons en auto's. De laatste berichten uit New-York ver klaren overigens, dat de telegrafisten bij de spoorwegen zich tot dusver buiten de beweg ng hielden. LANDBOUW WEIDEBEMESTING. II. Beide meststoffen, kaïaiet en slakben- meel, moet men in den voorwinter, liefst zoodra het vee de weide de weide verlaten heeft, uitstrooien. De chloor der ksïoiet heeft dan ruimschoots den tijd om weg t» zakken ia den ondergrond,eer de grassen in het voorjaar haar nieuw leven beginnen. Dit is evenwel niet ons hoofdmotief, want 221) F E I L L E T O iN. dook SCALDI8. Oude volksgebruiken en volksver maken in Zeeland. II. Van do Liesjesdagen als volksfeest ia Walcheren sprekeavie kv.neu wij van zeif >t de volksvtriaakeu in ons gewest ia algemeen, H,er in Zeelandzoowel als overal elders, syn vele oude en nieuwe volksfeesten, navolgingen uit naburige landen. Onze voorvaderen namen van de RomeinenGer manen, Denen, Franken, ja zelfs van de Spanjaarden datgene over wat lien het beste leek en ook met huunon landaard overeen kwam. Enkele feesten der Zeeuwen, die weinig of niet in verband staan met de Heiden- sche ondheid, willen wy eren nagaan. Tot de alleroudste tijden zullen wij niet opklimmen, maar ons bepalen by het onderzoek, van wat er sedert de middel eeuwen van de volksvermaken te zeggenia. Het balslaan, klootwerpen, ringrijden, gaaischieten, en rethonjk-t--p&let>, waren allen vermaken, volgens echte bescheiden, zeer algemeen sommigen er van zyn nog in zwang. Aan deze vermaken naman de Zeeuwen liever deel dan aan dobbelspel of tiktakbord, welk laatste spel vooral in onze noordelijke gewesten zeer geliefl was, zelfs zóó geliefd dat sommige Gra ven, om hunne fiaantiën te versterken deze borden in 't openbaar verhuurden, gelijk later sommige regeeringen de speel banken deden. Toch hebben deze borden ook in Zeeland b-staan, gelijk van Mieris in zijn groot de chloor, waarvoor men jaren lang zoo overdreven bang was, doet den grassen geen kwaad, prof. A. Moy er, zegt dan ook in zyn«Resultaten der Landbouwschei- kunde", dat de graisen ten opzichte van de chloor geheel onverschillig z\jn. Wy raden aaD, om zóó vroeg de kaïoiet te zaaien, om dat de kali dan den tyd krijgt, om tot aan de wortels te komen strooit men in het voorjaar en komt er weinig regen, dan heeft men in dat jaar heel weinig aan de kaïuiet- bemesting. Menige bemesting met kaïniet leverde geen gunstig resultaat op, omdat het voorjaar en de zomer te droog bleef. Nu is dit wel geen direct verlies, want de kali komt dan een volgend gewas ten goede maar men heeft toch zijn doel niet, bereikt en de oogst blijft beneden de verwachting. Het slakkenmeel verkeert in hetzelfde geval. Het phosphorzuur uit het slakkenmeel is niet in water oplosbaar, maar wel in zwakke zuren. Strooit men nu het slakkenmeel, dat stof- fijn moet zijn, in den voorwinter uit, dan wordt door het winferwater het slakken meel, dat soortelijk zeer zwaar is, naar beneden gespoeld en komt zoo onder het bereik der graswortels, welke ondiep in den bodem liggen. De hoeveelheid slak kenmeel en kaïaiet, welke men aan de weiden moet geven hangt van verschil lende omstandigheden af en is voor de eene weide verschillend van de andere. Wie voor de eerste maal deze kunstmeststoffen gebruikt, moet eene ruime gift nemen bij v. van elk dezer meststoffen 300 K.G. per gemet. De volgende jaren zette men de bemesting voort, om aan den grond terug te geven, wat de weidegewassen er aan onttrekken. Men kan dan de hoeveelheid regelen naar de opbrengsten. Bij den aan leg van nieuwe weiden, welke men na een jsar of drie weer voor bouwland omploegt, is het zeer aanbevelenswaardig, om terstond bij den aanleg, zooveel kaïaiet en slakken meel te geven, als de weiden voor haar gan- sohen duur noodig hebben. Men kan de beide meststoffen dan onderploegen, zoodat zij dadelijk binnen het bereik dergraswor- tels komen. Het komt er volstrekt niet op aan, al geeft men wat slakkenmeel en kaï niet te veel, want wat niet door de weide wordt opgebruikt, komt later het bouwland ten goede. Bij den aanleg van blijvende weiden kunnen wij deze voorraadsbemesting alleen aanbevelen ten opzichte van het slakken meel; kaïaiet geve men voldoende voor de eerste twee jaren en daarna als naar ge woonte boven op het weiland. Wanneer men van bovenstaande bemesting gebruik maakt zal men niet alleen een rijkeren oogst van het weiland binnenhalen dan zonder bemesting, maar ook de kwaliteit van het hooi zal aanmerkelijk beter worden. De zure en slechte grassen en mosaohtige gewassen zullen verdwijnen om plaats te maken voor een welig grasgewas met groote voedingswaarde. Weilanden, die in goeden staat verkeeren, en die om het andere jaar gehooid worden, behoeven in 't jaar, dat zij beweid worden geen bemestiDg, daar in de vaste en vloeibare uitwerpselen der dieren nagenoeg al het phosphorzuur en de kali wordt teruggegeven, welke zij in het voeder aan de weide ontnomen hebben. Dergelijke weiden kan men om het andere jaar bemesten met de volle hoeveelheid, die zij behoeven, ofschoon het misschien trch heter is, ieder jaar de helft dezer hoeveelheid te geven. Iutusschen is dit een zaak, die door de praktijk gemak kelijk uitgemaakt wordt. Charterboek odb mededeelt, als hij een voorbeeld aanhaalt uit 1424 toen Hertog Jan van Beieren den 11 Nov. van dat jaar dergelijk bord uitgaf aaa Aernt Poirtier te Middelburg voor aan hem bewezen diensten. Dt-zs liet zich echter voor de gegeven concessie met hetaien. Ook worden, in dienzelfden giftbrief nog andere gymnastische spelen genoemd, zoo als het rollen met klooien (kolven) en keij'en of keilen kegelen In 1515, bij hei bezoek van den pasgehul- digden Graaf, Aartshertog Karei vaa Oos tenrijk aan Ado'f van Biurgondië, op het kasteel Zandenburg bij Veere, rustten de Veerenaars honderd gezellen uit, «die op de baerse bargesen halfkarre kanwelenbeide schepen van dien tij^, waren, om die te royan" zij lieien (/door een bosechieter ex pres appelen vervaardigen, om die uit de mortier te schieten enz." Al deze cfeciogeD, tot vreugde aan gewend, kwamen ook te pas bij meer ernstige aang-legenheden Zoo waren ook de feesten van schutterijen en sommige gilden de uitdrukking vau het hoofddoel, waaTtoe belaag en smaak vereenigd liaddeD. Gewapend en geharnasd woorden de leden van deze corporaties de Processies bij, en brachten dien dag verder door met hun oefeningen. By zulke feesten werden er ruime maal tijden gevierd «ter onderhouding der broe derschap", zooals enkele octrooien zeggen, en waarop men na de spelen uitrustte, doch op eene wijze, welke het tegenwoordig ge slacht met zyn meerdere ontwikkeling zou afkeuren en niet volgen wil. Even als op vele plaatsen in den fegen- woordigen lijd,waar voor volksfeesten soms ook uit de gemeentekas wordt geput, was dit ook vroeger, vooral in de steden, het geval. Bij openbare feesten van de door ons voorgestelde broederschappen, gaven Heden werden wij verblijd door de voorspoedige geboorte van een welge schapen Zoon. ARIE JANvEN—Qcist. Winkelier en Commissionair. Tholen, 15 Aug. '07. Hyp. pers. Firma's kunnen geld bekomen (billijk) v. handel en bedr.ook lste en 2de Aanvr. s. v. p. schriftelijk. Raamstraat 1, DEN HAAG. Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handels bedienden. B UEEAU TOT PLAATSING Correspondenten te Middelburg B. KRUZE, St. Pieterstraat F 53 te Vlissingen M. VADER Jr., Glacisstraat 282. Bieden zich aan i Bediende, 23 jaar, bekend met Boekhouden en Fransch. I Bediende, 25 jaar, bekend met Boekhou den, Fransch, Duitsch, en Engelsch. I Bediende, 18 jaar, bekend met Fransch, Engelsch, Duitsch en Schrijfmachine. 1 Bediende, 19 jaar, bekend met Boekhouden, Engelsch, Duitsch en Schrijfmachine. 1 Bediende, 18 jaar, bekend met Duitsch en Engelsch. I Bediende, 26 jaar, bekend met Boekhouden en Duitsch. I Bediende, 26 jaar, bekend met Boekhouden, Duitsch, Engelsch, Fransch, Stenografie en Schrijfmachine. 1 Bediende, 27 jaar, bekend met Boekhouden, en Duitsch. I Bediende, 21 jaar, bekend met Boekhouden, Duitsch, Engelsch,.Fransch en Schrijfmachine. I Bediende, 34 jaar, bekend met Boekhouden, Duitsch, Engelsch, Fransch, Stenografie en Schrijfmachine, Boekhouder en Correspondent. 1 Bediende, l7 jaar, eenigszins bekend met Boekhouden, Duitsch, Engelsch en Fransch, bekend met Schrijfmachine. l Bediende, 19 jaar, bekend met Boekhouden, Duitsch, Engelsch en Fransch. 1 Bediende, 28 jaar, bekend met Boekhouden, Duitsch, Fransch en Schrijfmachine. 1 Bediende, 20 jaar, bekend met Boekhouden, Fransch, Duitsch, Engelsch en Schrijfmachine. 2 BediendeD, 23 jaar, bekend met Boekhouden, Eransch, Duitsch, Engelsch en Schrijfmachine. 1 Bediende, 33 jaar, bekend met Boekhouden, Engelsch en Duitsch. 1 Bediende, 46 jaar, bekend met Boekhouden, Fransch, Duitsch en Engelsch. I Bediende, 22 jaar, bekend met Boekhouden, Fransch en Duitsch. 1 Bediende, 25 jaar, bekend met Administra tieve werkzaamheden. 1 Bediende, 32 jaar, voor Administratief werk op kantoor of magazijn. I Bediende, 18 jaar, bekend met Boekhouden, Fransch, Duitsch en Engelsch. 1 Bediende, 20 jaar, bekend met Boekhouden, Fransch, Duitsch en Engelsch. 1 Bediende, 21 jaar, bekend met Boekhouden, Fransch en Engelsch. I Bediende, 20 jaar, bekend met Boekhouden en Fransch. 1 Reiziger, 24 jaar, bekend met Engelsch en Duitsch. I Bediende, 28 jaar, bekend met Boekhouden, Engelsch en Duitsch. 1 Bediende, 30 jaar, bekend met Duitsch en Engelsch. II C. ORANJE Lz., GOES. Speciaal adres voor Graanzakken :- de stedelijk regeeringen vaak bijdragen en werd er dan, tot aigemeene tevreden heid aan gevangen- wees- en gasthuizenaan armenscholen en aan de gemeene armen «die de pektonnen stelden", brood, wijn en geld uitgedeeld. Ter kenschetsing van den ruwen geest dier dager, vinden wij nog een voorbeeld vernoemd in het «octrooi, hi-torie en ordres van het schuttershof der Edele Busse" te Goes. Bij het leggen van den eersten steen van dit Hot op den 25 Febr. 1619 gaf de Heer Mr. Jacob Peckius op het slot Oostende, 't welk hij bewoonde, een groot fee«t aan 36 schutters en hunne viouwe.d «Op den derden dag van dit feest de feesten duurden gewoonlijk,drie dagen werd er aan de vrouwen een jonge zwaan ter klippeling geschonken, welke do vrouw san Peckius het hoofd afwierp en dus koningin werd". Wij zien hieruit, dat asn dit vermaak niet slechts mannen, maar zelfs vrouwen en wel vrouwen uit den hoogen stand aan mede deden. Tot zelfs in de vorige eeuw was er nog een overschot van dit ruwe vermaak te vindea in het z. g. n. «katknuppelen" Ouderen onder ons zullen zich dit nog wel herinneren. Men weet beteen kal werd in een vat gekuipt; dit vat horizontaal opgehangen, en dan werd door de mede dingers, beurtelings, met een knuppel naar een der bodems gesmettn en wel zóólang tot een dezer ingegooid werd, en de kat, onder groot gejuich, een goed heenkomen zocht cf door aDgst en kwetsuren dood in het vat lag. De held van het feit werd dan met den prijs bekroond. Gelukkig behooren die wreede vermaken tot de geschiedenis. En toch moeten wij de oudeD. als kinderen huns (ijds, niet te hard vallen. Aan een overblijfsel van den vorigen riddergeest moeten wij die ruwe vermaken toeschrijven. te 's-öravenliage MIDDELBURG. des voormiddags te 10 uur te Oud-Sabbinge, in de herberg bij H. Rooze, voor dhr. D. Meeuse c. s. ten overstaan van den No taris JOH. PILAAR te Goes, van op bet dorp Oud-Sabbinge, groot 2 Aren 45 Centiaren, waarin sedert jaren een Schoenmakerij en Winkel in Manufac turen en Kruidenierswaren gedreven wordt. Op het gebruik n a de betaling der koopsom. SCHA PEN HOUDERS op Zuid-Beve land, die hun Ooien wenschen to kruisen met een pas uit Engeland gt 'importeerden eigendom van de Zeeuwsche. Land- bouwmaatschappij, worden ver zocht daarvan vóór of op Dinsdag 20 Aug. a.s. mededeeling te doen aan den heer C. ZUIJDWEG, te Wolf aartsdijk, met opgaaf van het aantal Ooien. Voedert van het goede, steeds 't beste. houdt Uwe Hoenders, Eenden, Ganzen gezond en geeft eeno over vloedige eierenproductio. Daarbij is het veel voordeeliger dan uitsluitend graanvoedering. V erkrijgbaar op alle plaatsen in Walcheren. Aan de oude westzijde van Schouwen is nog in zwaog, ofschoon sterk afnemende, eene oude feestviering, die men nergens in Zeeland terugvindt: het z.g.n. «stra", eeno verkorting van het wooro strand. De vier plaatsen, waar dit voorjaarsfeest gehouden wordt zijn Haamstede, Renesse, Eliemeet en tüerooskerke en zijn deelen van het oudste Schouwen. Het oostelijk deel van het eiland, ofschoon ook door de zee omge.ven, lieefi die gewoonte niet nage volgd, omdat de bewoDer» waarschijnlijk vau latereu tijd en van andere afkomst waren. Het «stra" is een feest, zonder gods- dienstigen omsprong; het is overigens een tweeledig ding; een kei mis zonder kramen, een paarden-parade zender koopers of \er- koopers het heeft geen officieel karakter en is bij geen autoriteit bekend het is eenvoudig een dag van uitspanning, die familie en vrienden bij elkander brengt. Wanneer dan de dag vau «stra" daar is, worden de paarden extra gekamd en geborsield en de staarten netjes opgebon den en van linten en strikken voorzien. Geen zadel dekt den rug en ook heeft Je stoere sohouwtehe boerenjongen geen stijg beugel noodig om vast te zitten. Zonen en knechts van den boer hebben aanspraak op de beste paarden van den stal en de overige worden op verzoek aan ande ren uitgeleend. Op e6n bepaald uur wordt op het dorp de trein gevormd en gaat de reis ru twee aan twee in gestrekten draf naar het strand waar de paardentrein in het zilte nat ge dreven wordt, en nu gaat het zooals Bella my zegt «En fladdert door het nat, Dat schuimend, met een groot gedruiech Iu mond en ooren spat". Na een tyd lang zoo in «'t zilte nat" te hebben doorgebracht, zoodat paarden en ZENUWARTS, Badhuisstraat 19, Ylissingen, verzoekt nieuwen patiënten zoo mogelijk vooruit bericht te zender, wegens her haalde afwezigheid voor eenige dagen gedurende den eersten tijd. bij J. DE VISSER Gz., Oostkapelle. 3 Kalfvaarzen, rek. 1, 8 en 5 September, en Speen varkens en een tweejarig zwart Ruin- paard, bij JAN HUIJSMAN, Grijps- kerke, Hoogelandt. bij J. KWEKKEBOOM Gz., St. Laurens. een Halfvaars, rek. 19 Augustus, bij C. DE WIJZE, Biggekerke. Terstond eene Dienstbode gevraagd, in een klein gezin, bij J. BOM Sr., lerseke. Iemand van vijftig jaren, gereformeerd, zonder kinderen, door omstandigheden zijn eigen werkzaamheden hebbende, wenscht in kennis te komen met eene bedaagde ÜSeid of Weduwe liefst arm, in Zuid-Beveland, om bij na dere overeenkomst een wettig huwelijk aan te gaan. Geheimhouding wordt ver zekerd. Brieven franco onder letter S( Bureau DE ZEEUW, Goes. ruiters ter dege met het natte ellement hebben kennis gemgakt, keert heel de trein weder in ffiuken draf en in dezelf le volgorde naar het dorp terug en wordt dit 68D paar maal rondgereden. De bezitters van de mooiste en beste paarden vormen de veorste geledcreü. Met dit rondryden is de stra afgeloopen do stoet wordt op een vastgesteld punt ont bonden, de dieren worden stalwaarts ge bracht en de berijder.? vermaken zich nog eenigen tyd op het dorp om daarna mede huiswaarts te koeren en de pret is afge loopen. Gewoonte was vroeger dat's Maandags Haamstede met het stra opende om 's Zater dags d. a. v. te Renesse, die week er mede te besluiten, den volg nden Zaterdag te Serooskerke, weder acht dagen later Elie meet en eindelijk weder eene week later Eikerzee. Nog heden ten dage wordt, hoewel niet zoo druk als vroeger, aan dit volksvermaak de hand gehouden, ongeveer twintig paar den nemen er nog steeds aan deel. Opmer kelijk is het dat Burgh, W8ar geen kermis gehouden wordt, ook de sfra miste en dat Eikerzee, waar de laatste kermis an 't jaar gehouden wordt, ook de rij der sfra-e» be sluit. Zco waren dan vroeger, zooals we zsgeD, de sïra-dagen in 't voorjaar ook dagen van vrienden- en familiebezoek. Hoe ken 't oek anders, waar men eertijds des winters voor negen tiende van de buitenwereld was afge sloten, en daardoor te mr-er de behoefte ge voeld werd aan onderlinge gezelligheid. By onze volgende samenkomst hepen wy een blik te slaaD op het Walchersche riog- ryder, om de rij der Zeeuwsche volksver maken te besluiten met de oude Kerk- of Kermissen. {Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 4