Laatste Berichten Itep Verkospingsn, eitz. Posterijen. 10415. Saldo dling bijz. en stapje verder ld worden be- lekscholen ten kweekschool ïëiseht wordt, lande scholen fcn, waar de lerwijs moeten directeur het ik moeten zij llioe bekwame jen. reekechool in eere Gods en I {Applaus). lunten 8 tot 11. er pogingen In bet centrum [burg, een Chr. it? ïkerke (W.). |raoht worden een of meer leforrneerde en is uitgaande P Maan worden 'meer kweck- tren kunnen samenvoegen, konen komen, [tig schoolgeld Tden. rabbendijke. 1 ze voldoende I pas geslaagde pr een (weetal Imet de Rijks- lop Zuid-Be id. laan de cijfers lat ontbreekt, gestemd ten jkheid eenev dier scholen Isohool te Am- 1 in de laatste tn dhr. Emous kweekschool looi te Leiden Nijmegen 50 pCt.die te sen te Utrecht |g 60 pCt. Het oiijft dus nog Izijn normaal- ]le omstandig- i laat Spr. dit braktische op- [len niet altijd pieken. pool met den prn?n aange- isoholen met I geleerd wor- |ook niet voor 3es daar ge- s sehoo), som- lleen om de ]m (Klokken- hoofd tener Brwijzers bij Irige zijn naar Jnderwijs ge- 't onderwijs Istoezicht ge- Igegeven 604 lien elk jaar worden af- |eehts van 98, Twijs hebben kn 18 kweek- genblik is in Zoo komt Jrwijzers ver ets dergelijks hste't dat do Drnc aallessen hebben, en en natrurlijk irvan slt onis (niet hebben. J)k leerlingen I, is voer zulk lcharie. Wat leent lat dit lieeidere Jes- Ivakken door geleerd te Ikscholen en 14 onderwij- jaar noodig. 't algemeen 14-18 jaar ou dit op den en aan van- likt worden, [ij allen nog is ook een |t weten wat de verhou- eter kunnen Ij de ouders Ithuizen be- groote be- |r opleiding, lijn wij eens lijze waarop, oeler is een en daarna Iderwijzeres. reekelicg in Izelte en na IVan zulken rorden. We- tensohappelijke opleiding beter dan de vorige is noodig. Een jongeling zoo van 't examen is op de school niet terstond bruikbaar hij heeft nog jaren noodig van vorming. De vraag is niet gemakkelijk te beantwoorden, hoe wij tot een zoodanige opleiding kunnen komen dat dergelijke jongelingen niet meer onder ons gevonden wordeD, en spr. weet niet of de wegjvan dhr. Rademaker dan wel die van dhr. Weeda de beste is. Spr. waarschuwt tegen de Rijkswerkscholen voor onze jongens. Zeven achtsten onzer onderwijzers komen van Rijksinrichtingen. Dat moet veran deren. Aanpakken. Onze schoolbesturen kunnen helpen, bijv. door minstens f25 subsidie per jaar te geven, wat wel kan nu 'tRijk honderden meer geeftdan vroeger. Mr. van Andel vraagt wat moeten wij nu Dit hangt af van de vraag hoe de opleiding hier in Zeeland is? Zijn de onderwijzers door een kweekschool afge leverd, niet meer onderlegd dan die van de Normaallessen Is de opleiding voldoende Dhr. Weeda voelt 't bezwaar van een internaat niet zooals dhr. Rademaker. Van de 46 leerlingen op de N. M. S. te Middel burg is er slechts een in dan kost. De ande ren gaan allen naar huis. Ook hebben meer de 'e onzer beste onderwijzers eea internaat doorgeworsteld. Overigens weerlegt Spr. tal v an bedenkingen, en stelt voor den Ge delegeerde te verzoeken een commissie van voorbereiding te vormen en daarna bijeen te roepen afgevaardigden van schoolbe sturen en normaallessen om de zaak nader te bespreken. Souburg breekt een lans voor schoolver gaderingen. De heer De KoniDg waar schuwt dat de school bly ve één geheel, en niet besta uit eenige republiek j es ieder met zijn eigen president, doch op kleine scholen acht Spr. de samenkomsten tus- schen het hoofd en een paar onderwijzers noodig. De heer De KoniDg, hoofd der school te Krabbendijke licht punt 13 toe„School toezicht". Over dit punt zal in een vol gende vergadering worden gehandeld. Bij punt 14 „Eventueels andera bespre kingen" licht de heer Wielemaker zijn denkbeeld toe om aan den schoolraad te vragen dat het Na-Examen words gesplitst in twee examens, het eene aansluitende by art. 77a, het andere bij art. 77b. leder on derwijzer is verplicht terstond na zijn exa men tot het na-fxamen A, en terstond na 't behalen van de hoofdacte 't na-examen B. De heer W eeda steunt het voorstel- W ia- lemaker. Onze besturen moeten hunne on derwijzers volkomen kunnen vertrouwen. Alleen blyft 't bezwaar waar halen wij de opleiding Dit kan echter wel een kweek- eche ol-opleiding. Nog eenige anderen brachten vragen en opmerkingen te berde. Daarna sprak de voorzitter een woord van dank tot de aan wezigen en tot de spreker s. Ps. 27 7 werd aangeheven. Ds. v. Anken eindigde met dankzegging. Een uitnemend goed geslaagde verga dering 1 üTT¥i~Fi~oTï¥^ i e. Goes. Koninklijk bezoek. De directeur- Generaal van siaatsspoor wegen en de opzichter van dieu dienst, vertoefden Woensdag alhier, ten einde plannen ie beramen voor den doortocht van de Ko ninklijke familie en voor versiering aan het station. Naar wij vernemen zal een reohte door gang gemaakt worden, zoodat de afsluiticg en een gedeelte muur zal weggebroken worden aao het passagiersgoederen-lokaal en eenige versiering zal worden aange bracht. Da heeren hadden in verband hiermede nog een comparitie met den Burgemeester op het stadhuis. Hansweert Terwijl de goederenboot „Egan 19" dezen naoht bij het fort Fre- derik op de Schelde ten anker lag, is vrouw D. van Hansweert overboord ge sprongen en vermoedelijk verdronken. Zij was deze week naar Antwerpen gegaan met hare twee kinderen en had daar weer aan dan kapitein geiraagd om de reis naar Hansweert te mogen mede maken. Haar man is varensgezel en schijnt slecht voor haar te zorgen, hier leed zij grootendeels gebrek, zoodat men moet aannemeD, dat haar ellendig bestaan tot deze wanhopige daad gedreven heeft. G.G. Koudekcrke. Op het gemeentehuis is gisterenavond onder leiding van den burge meester een vergadering gehouden, ter bespreking van de ontvangst van het Kon. echtpaar bij het bezoek aan deze gemeente. Vlissingen Tengevolge van de staking te Antwerpen is het Engelsehe stoomschip „Cily of York", voor die haven bestemd, uaar Grimsby vertrokken om daar telosseD. Vlissingen. Met do provinciale en extra boot kwamen heden alhier 1000 Belgische pleizierreizigers aan, waarvan een over goot doel naar Middelburg vertrok, ösmarsgde Berichten. Men meldt uit Arnhem aan de Tel. Bij de politie werd Maandagavond ken nis gegeven, dat de 65-jarige H., die alleen een huisje bewoont in de Rietsteeg, door de buren in geen drie dagen was gezien Toen de po'itie door de achterdeur wa9 binnengekomen, vond men H. meer dood dan levend in zijn bed liggen. Hij was geheel bewusteloos en schijnt in geen 3 dagen te hebben gegeten of gedronken. Nadat dr. Van der Heide dsn man bad onderzoekt, is hij per brancard naar het stedelijk ziekenhuis vervoerd. Door den officier van justitie te Utrecht wordt aanhouding verzocht vau Cornelis Kloosterman, 28 jaar, klerk der posterijen en telegrafie, geboren en laatst wonende te Biezelinge (gem. Kapelie) tegen wien bij bevelsohrift der arrond. rechtbank te Utrecht: d.d. 81 Juli 1907 rechtsingang is verleend met instructie en gevangen neming wegens verduistering als ambte naar en vervalsohing in geschriften. Zooals de Berlijnsche Corresp. van de N. C. meldt, heeft Prins Hendrik der Nederlanden dezer dagen in het hotel Kaiserhof alhier aan de geredden van de schipbreuk aau den Hoek een gastmaal aangeboden. Komende uit DobbiD, was Z. K. H. in den Kaiserhof afgestapt, waar hij den directeur verzocht voor dienzelfden avond een tafel voor elf personen te reser veeren. Deze waren door den Prins tot een maaltijd uitgeDOodigd en Z. K. H. hoopte, dat alles goed ia orde zou zijn. Op den bepaalden tijd versehenendegasten. Eerst nu vernam men, dat net de geredden van de „Berlin" waren. De Prins had zich de adressen zeli ver schaft en ook zelf de uitnoodigingen ge schreven. Aan tafel heersohte een onge dwongen toon. Be vorstelijke gastheer dronk elk zijner gasten toe, vroeg naar hun gezondheidstoestand en gaf aan zijn vreugde uitdrukking, dat Dadat hij de uren van angst en schrik met hen doorleefd had, hij nu ook aan een vroolijke tafel eenige uren met hen mooht doorbrengen. Men meldt aau de N. R. C. Te Brielle is hedenavond op de Maas verdronken de 16-jarige M. M., die met twee andere jeugdige personen aan het spelevaren was. Hun bootje hadden ze vastgemaakt aan een der booten van de MaasDymph, die daar stil lag, en toen deze de reis wilde vervolgen, sloeg de schroef het roeibootje stuk. De twee anderen konden op de boot overspringen, dooh M. viel te water en verdween in de diepte. Gisteren werd de weduwe Pieters te Drachten 101 jaar. Zij is nog kras en opgewekt. Ze heeft twee dochters, 70 en 68 jaar oud. De politie te Amsterdam heeft hedenmorgen een belangrijke arrestatie gedaan. Het was haar bekend geworden, dat de beruohte Jaap Haleber, een reci divist, die zich aan tal van misdrijven te Rotterdam, Den Haag en Amsterdam heeft schuldig gemaakt, en in 't bijzonder ge zocht werd in verband met een diefstal te 's-Gravenhage in het voorjaar gepleegd, zich weer te Amsterdam ophield. Na lang zoeken mocht het haar gelukken gister avond den gezochte op te sporen, doch deze wist zich in een der zijstraten van de Warmoesslraat uit de voeten te maken. Hedenmorgen omstreeks 5 uur verliet hij zijn schuilplaats en wilde reeds koers zetten naar het Centraal-Station, toen een oplettende agent van politie hem herkende en mede naar het bureau Dam. {N. v. d. D.) Een bewoonster van de Adriaan- straat te Utrecht bemerkte gisterenavond bij haar thuiskomst, dat het slot van de voordeur was veranderd tijdens haar af wezigheid. Bij onderzoek bleek dat de huisheer, wegeDS het niet beialen van de huur door de bewoonster, had zorg ge dragen dat deze niet meer het huis kon binnengaan. Er zat niets anders voor haar op, dan onderdak te zoeken bij een fa- milielid. Men schrijft uit Zevenaar aan de Geld. Gisterenmiddag hadden onze mare chaussees het geluk de beruchte stroopers Hont en Jan Driessen onverwacht te overvallen. Beiden hadden resp. nog 3 en 10 maanden vry logies van den staat tegoed. Wanneer men in aanmerking neemt, dat voor twee jaar 40 tot 1000 politie mannen op de been zijn geweest om deze govaarlyke sujetten te vanges, mag men gerust zeggeD, dat dit voor onze mare chaussees een buitenkansje is. Schorsing raadslid. Zooals men weet, is de heer P. v. d. Bij geschorst als lid van den raad der gemeente Tietjerkstera- deel, omdat hij leverantie had gedaan aan de armvoogdij aldaar, die bestond in K.G. nassaugaren, 2 zakdoeken, 2 knot zwart garen, 5 el flanel, 4'/2 el vijfschaft, 3 el baai, 10 el katoen en 2'/a el voering, te zameu voor f12 56. Zoowel van de zijde van den leverancier als van de armvoogden werd ter goeder trouw gehandeld, daar men er niet aan gedacht heeft, dat dergelijke leverantie door art. 24 der gemeentewet verboden wordt, Daar de schorsing door den gemeente raad volgens art. 26 der gemeentewet is geschied, zullen du Gedeputeerde Staten den geschorste moeten oproepen om zijn verdediging te hooren en hem, zoo zij hem schuldig bevinden, van zijn lidmaatschap vervallen verklaren, waarvan hij binnen 14 dagen in hooger beroep kan komen. De van zijn lidmaatschap vervallen ver klaarde is gedurende twee jaren, te rekenen van den dag der einduitspraak, niet tot lid van den raad verkiesbaar. (Leeuw. Ct.) Uit Amsterdam meldde men gisteren aan de N. R. C. Hedennamiddag te 3 uur was er een groote volksoploop in den omtrek van Beurs en Dam, veroorzaakt dooreen conflict in de Houthaven, waarin twee houtbooten worden gelost. Voor dezen arbeid zou f 400 minder zijn uiibelaald dan vroeger. De werklieden trachtten de patroons op de Beurs en daarna in een bijeenkomst in café Polen op het Rokin te sprekeD, en alzoo hun eisohen ingewilligd te krijgen. De politie verspreidde voortdurend de menigte, die zoo nu en dan een dreigende houding aannam. Ook geen slimmerd. „Maar Johan wat breng je daar? Een laars met een hoogeB en ééa met een logen schacht." Johan „Ja mijnheer, dat begrijp ik zelf niet en wat 't mooiste isop uw kamer staat nog een paar dat precies zoo is". O - en W.-Souburg. Vergadering van den raad der gemeente op Woensdag j.l. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter dhr. P. S. Buteux, burgemeester. De voorzitter opent de vergadering waarna de notulen na voorlezing worden goedgekeurd. Onder ingekomeu stukken is een schrijven van den Comm. der Koningin in Zeeland, in houdende mededeeling d»t bij hetpasseeren van deze gemeente door H. M. de IfeniDgin en Z. K. H. den Prins voor de gemeente raad de gelegenheid open is H. M. en Z. K. H. te begroeten. B. M. en Z. K. H. komen te 4.25 af van het raadhuis te Vlissingen om zich naar Middelburg te begeven. De voorzitter zegt het zeer op prijs te zullen stellen, indien alle leden van den raad tegenwoordig willen zijn om H. M. en Z. K. H. hunne hulde aau te bieden. De raadsleden verklaren te zullen zorgen aanwezig te zijn. Verder heeft de Com. d6r Koningin nog bericht dat hij a.s. Zaterdag 17 Aug. de gemeente zal be zoeken en te ongeveer 12 ure op het ge meentehuis zal zijn. De voorzitter verzoekt de leden van den Raad op dat uur tegenwoordig te willen zijn, teneinde eens met Z.Ed. te spreken. De heer Jobse wil zorgen tegenwoordig te zijn, indien hij de zekerheid krijgt, dat ook alle andere leden present zijn. Alleen of niet voltallig aanwezig te zijn, laeht spr. niet toe. Dhr. J. Kraamer merkt op dat hij reeds zooeven gezegd.heeft te zullen komen. Spr. vraagt of dhr. Jobse soms doof wordt. Dhr. S. de Pagter meent te moeten opmerken dat een zeker soort menschen brutaal begint te worden. Dhr. W. N. Jobse heeft, in weerwil dat hij niet doof is, niet gehoord dat alle an dere leden gezegd hebben, tegenwoordig te zullen zijn. Spr. geeft dhr. Kraamer de vriendelijke verzekering dat hij niet doof is. Mooht hij het onverhoopt worden, dan zou hij hier zeker een hoorntje ge bruiken of de handen aan de oorlappen houden. Van een aantal ingezetenen is een adres ingekomen, waarin zij den raad verzoeken het oubestraatte gedeelte van de Braamstraat te bestraten of te verharden en voor verlichting daar ter plaatse te zorgen. Do wethouder Gemier raadt aan een afwachtende houding aan te nemen. Er staan nog slechts enkele woningen waarvoor spr. zulke kosten nogal omvang rijk acht. Spr. weet niet zeker of ineer huizen daar zullen worden bijgebouwd. Men kan dan altijd nog zieu. De voor zitter merkt op dat de Raad verstandiger deed eerst voor een goede bestrating in de kom der gemeente te zorgen, dan in achter buurten zulke onkosten te maken. Spr. wyst er op, dat daar hoegenaamd geen ver keer is. Dhr. S. de Pagter deelt de meeniog van den voorzitter niet. Spr. wijst er den heer Gernlêr op, dat het begaanbaar maken van dat gedeelte van de Braamstraat niet enkel en alleen noodig is.voor de bewoners, doch meer voor degenen, die er dagelijks passeeren Spr. wyst er op dat een groot aantal werklieden van de Mij. Zeeland" en het S.S. en anderen die ook inViiesingen hun brood verdienen daar dagelyksch ver scheidene malen moeten passeeren. Spr. wil daarom voorstellen dien weg te verhar den met kooiasch en sintels ter breedte van twee meters. Dhr. de Pagter zou een 70-tal voeren asch van het atelier der S. S. naar dien weg willen brengen, zulke groote kosten zullen daaraan z. i. niet verbonden zijn hij acht het gewensoht het vervoer daarvan aan te besteden. De gemeente-arbeider zou dan daarbij de behulpzame hand kunnen bieden. De voorzitter geeft als zijn mee- nicg te kennen, dat waar dhr. de Pagter een verbetering wenscht met sintels en aseh, dat dit met wat geduld even goed zal kunnen gebeuren met de aseh, die a.s, winter door den gemeente-arbeider wordt opgehaald. Dhr. W. N. Jobse vindt dat onzin, wijl dat veel te laag duurt. Spr. vereenigt zieh te dezen opzichte geheel met den heer P. S. de Pagter. De voor zitter zou in elk geval willen trachten met een besluit te nemen tot de volgende ver gadering. B. en W. hebben dan gelegen heid een en ander eens nauwkeurig te onderzoeken. Dhr. W. N. Jobse vraagt waar steeds uilstellen eigenlijk voor dient. Spr. zou dadelijk de hand aan de ploeg willen slaan, wijl nu bedoelde weg goed droog is, en niet zóó zal worden stukgereden als bij nat weer. Dhr. P. Polderman merkt op dat het niets hindert als de weg slijkerig is. Spr. wijst er op dat asch en sintels bij vochtigheid meer aaneensluiten dan bij droog weer. De voorzitter meent dhr. Jobse er op te moeten wijzen dat alles niet zoo overijld in zijn werk behoeft te gaan. De raad besluit in te stemmen met het voorstel- De Pagter, dooh meent eerst een onderzoek in te stellen door B. en W. te moeten laten voorafgaan. Wat de yerliohting be treft wil dhr. Jobse voorstellen daar een lantaarn te plaatsen. Hij hoopt evenwel dat het er een zijn zal, die niet zooals andere lantaarns in deze gemeente alleen overdag of in het geheel niet of sleoht licht geeft. Spr. maakt van deze gelegenheid eens dankbaar ge bruik om te wijzen op de dezer dagen buitengewoon slechte straatverlichting die vroeger belangryk beter was voor men een z.g. nieuw systeem van aansteken toe paste De voorzitter merkt naar aanleiding vau deze aanmerkingen door dhr. Jobse op, dat hij reeds plan had gemaakt, den ge- msenteraad te verzoeken een klacht des betreffende bij de directie der VlissiDgsobe gasfabriek in te dienen. Ook deelt hij nog mede dat de gasverlichting bij sommige particulieren aanleiding geeft tot klagen. De Raad besluit daarop om over een en ander ter plaatse waar zulks behoort te klagen. De voorzitter wyst er wijders dhr. Jobse op dat hij in het aanbrengen van een gas lantaarn in de Braamstraat niet veel heil ziet. Spr meent dat men er zelfs ongeluk ken mode in de hand werkt. Hij meent, dat, waar deze weg vol bochten is er veel kans bestaat dat menschen, wanneer zij uit den donker in eens in het licht komen, verblind als zij zyn, te water geraken. Een volslagen duisternis is dan ook z i. nog niet zoo ge vaarlijk. Dhr. W. N. Jobse vind deze redeneering van den voorzitter zeer eigenaardig. Re deneerde men zoo alt yd dan was verlich ting eigenlijk geheel en al overbodig en deed men veel beter nergens lantaarns te plaatsen. De wethouder Gemier vraagt waar dhr. Jobse die lantaarn ergens zou willen geplaatst hebben. Dhr. Jobse antwoordt,dat hij nog wel zoo veel vertrouwen in B. en W. heeft, om hu i zelf daarvoor een geschikte plaats te laten kiezen. Spreker geeft evenwel in overweging de lantaarn daar te plaatsen, waar de meeste woningen staan. Dhr. S. de Pagter vindt één lantaarn daar te weinig. Spr. wil er liever daar twee plaatsen. Dhr. Jobse antwoordt ook daar mede te kunnen instemmen. Daar voorloopig slechts om wat licht gevraagd werd, durfde hij nu niet op plaatsing van twee lantaarns aandringen. De voorzitter wil ook dit punt tot nader onderzoek aanhouden tot een volgende ver gadering. Da Raad besluit daarop met een en ander te wachten tot het rapport van B. en W. in de volgende vergadering be kend zal zijn. Da voorzitter verzoekt thans den raad zijn besluit van tie vorige ver gadering in te trekken wat betreft het aangaan van een geldleening groot f 2500, noodig voor sehoolveibouwiug. De voorzitter deelt made dat die som niet voldoende blijkt, wijl vergeten is rekenicg te houden met het bezoldigen van den opzichter. De voorz.tter geeft den raad in ©yerweging te besluiten een leening groot f3000 aan te gaan. De wethouder Gemier merkt op, dat de som van f500, die men meer noodig blijkt te hebben niet alleen noodig is voor de bezoldiging V3n den opzichter maar ook voor bjjwerk. De voorzitter deelt daarop me Ie, dat het bijwerk beslaat in veranderiog en uitbrei ding der school verwarming. Ieder lokaal krijgt dan een kachel, wat vroeger niet het geval was, daar een kachel voor twee lokalen dienst moest doen. Bij koud weder en strenge vorst, blijkt de tegenwoordige verwarming niet aan do eischen te voldoen. De raad besluit na deze toelichting de te leenen socn met f500 le verhoogen. Alsnu komt aan do orde Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadsleden. Dhrn. S. de Pagter en W. N Jobse, daartoe door den voorzitter uit- genoodigd, onderwerpen deze ingekomen geloofsbrieven aan een onderzoek, waa na bij monde van eerstgenoemde een en ander in orde wordt verklaard, en geadviseerd wordt de gekozen heeren als raads'eden toe te laten. De raad besluit daartoe. Thms vraagt de voorzitter aan den raad een blanco orediet om bij het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. aan de tramhalte een eerepoort op te stellen en om aan elk der schoolkinderen een oranje-sjerp nil te reiken. De heer W. N. Jobse is er zeer tegen gekant dat een en ander uit de gemeentekas betaald wordt. Men schermt steeds en bij iedere gelegenheid met de armoede der gemeente en laat het uitvoeren en het tot sfandkomen van dringende zaken daarom achterwege. Het gaat z i. niet aan om over armoede te spreken a's mea zooiets durft voor te stellen. Spr. begrijpt dat B. en W. onder deze omstandigheden nog den moed bezitten, zulk een vraag aan den raad te richten. Spr. zegt dit nu niet omdat hij geen eerbied heeft voor de Koningin, doch enkel en alleen, omdat hij meent dat degemeente- üaanciën daarvoor niet mogen worden aangesproken. Hij zou in deze een geheel anderen weg willen bewandelen. Eerstens zou hij een feestcommissie voor dien dag uit of buitenom den raad in het leven geroepen willen zien. Eenige feestelijk heden op dien dag in de gemeente zouden spr. aanstaan. Hij zou dan verder die commissie willen opdragen vrijwillige bij dragen in te zamelen. Dat zou, meent spr., zeer best gaan. Hij zou dan daarvan de arsnen en de schoolkinderen willen onthalen en ook van de op die wijze bijeen verzamelde gelden een eerepoort en versiering willen be kostigen. Een vorige maal is dat bij een koninginnefeest ook zoo gegaan. Was toen het weer Diet zoo slecht geweest, dan zou dat feest schitterend zijn geslaagd. Spr. vindt dat de raad bepaald niets sleehteis kan doeri, dan de gemeentekas voor een en ander aan te spreken. Gaat men met een bus of lijst rond, daii geeft iedef zooveel hij wil en wordt althans geen m;sbru:k gemaakt van de beLstingpennin- g"n der mindergegoadpn. De voorzitter virdt de opmerking van den heer Jobse z^er ODgepast. Moet dan een gemeente als Souburg blijk geven, voor de kom'ngin niets over te hebben. Eeu feestcommissie kan zooveel doen als zij wil, dr gemeente behoort ook wat (e doen. De wethouder Gernler is het volmaakt met den voorzitter eens. Dhr. C. v. d. Putte merkt op, dat er hier van een feest Diets kan terechtkomen. Op zijn financieelo steun behoeft men dan ook niet te rekenen. Dhr. Jobse merkt den voorz'tter op, dat waar hij het wil doen voorkomsn, slsof sor. niets voor de kon'ngin zou over hebben, dat ook hij voor een eerepoort is, doch op te riohten door een feestcommissie uit vrijwillige bij dragen van particulieren. Volgens spr. is het voor Souburg precies hetzelfde, a's er maar een eerepoort komt. Men zil toch zeker wel niet van plan zijn te vermelden dat de eerepoort door het gemeentebestuur is geplaatst. Spr. meent dat de Koningin het am de poort niet zal kunnen zien of zij door het bestuur der gemeente of door een oom missie is geplaatst. Wanneer de kosten van een eu ander worden bestreden uit giften, die vrijwillig zonder eenigen dwang wor den gegeven vindt spr. de hulde aan de Koningin en den Prins gebracht, veel war mer dan op de manier, zooals de voorzitter het wil. De voorzitter blijft bij zijn meening, hij ziet van feestelijkheden op dieu dsgni ts bomer; alles gaat immers naar Middelburg. De heer Jobse wil juist door e< n'ge feeslelijkheden de mensohen op 12 Sept. as op Souburg houden. Om naar Middelburg te gaan heeft men immers later toch neg ruimschoots gelegen heid, wijl daar dria dagen feest wordt ge vierd. Dhr. S. de Pagter zou willen hooren hoeveel een en ander dan te zameu zal kos ten Hy vraagt don voorzitter of deze geen ruwe begrooting van een en ander zou kun- non geven. De voorzitter meent dat het voor B. on W. uiterst moeilijk is orn eene som te nocmQn. Hebban,vraagt spr., B. en W. dan by dan raad zoo weinig vertrouwen, dat geen blanco crodiet kan worden toegestaan. De heer J. Kraamer zou hot liefst zien, dat B. en W. eens bij een deskundige op informr- tie uitgingen en op de volgendo vergade ring nadere inlichtingen verstrekken. Bij spr. beslaat volstrekt geen bezwaar voor een en ander een blanco-avediet tos te sfaan. Tot stemming overgegaan zijnde, wordt besloten B. en W. bianoo-oreciiet in deze te verleenen met 6 tegen 1 stem. De heer Jobse stemt tegen. Niets meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlangende wordt da vergadering gesloten. Goes. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedu rende de le helft der maand Augustus. Van Balen, Bergen op Zoom, rnej. Riet- meyer, s-Gravenhagemej Joh'1. Kole, Middelburg, 4 stuks Th. de Meester, Klagen fuit m Rota. Aan do afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Goes Door den notaris Pilaar werd heden in het oafé Boudeling geveild de ap pels, peren,noten,enz., wassendein verschil lende boomgaarden onder Goes, Kloetinge, Kapelie, Eversdijk, Wolfaartsdijk, Drie wegen, Borsele.Oudelande, 's Heer Arends- kerke, 's-Graven-polder, Ovezande, en Sohore. De 19 boomgaarden brachten te samen op f 4936 plus 10 pet. onkosten. Da laagste boomgaard gold f10, de hoogste in Wolfaartsdijk f634. Volgens de taxatie liepen de prijzen van föiotfö de hectoliter. Twee boomgaarden bleven on verpacht. Goes Woensdag werden door notaris Mulook Houwer, geveild de oppervruchten van 15 boomgaarden, in de gemeenten Kapelie en Schors. Totale opbrengst f4937. Kamperland. Heden werden alhier ten overstaan van notaris Noordyketo Colyns- plaat, in hes openbaar verpacht 27 perese- len bouwland in den Rippolder, ter geza menlijke oppervlakte van 21 Hectaren 12 Aren 50 Centiaren, aankomende de HH. J. van de Velde en I. Willsmssn t9 Ierseke. Pachttermyn 10 jaren. Totale jaarlijkscke pachtprijs f2752 (f51 tot f57 per 41 A. 63 cA. of sehouweeh gemet). Ilërktbsfichten, MIDDELBURG, 15 Augustus 1907. De aanvoer bestond uit Tarwe, Koolzaad en Karwijzaad en een enkel monster nieuwe Rogge Alles ais noteeren verkocht. Men besteedde voor: jarige tarwe f-, a f-,- nieuwe tarwe f9.— e f9,25 per HL nieuwo rogge f6,75 a f7, koolzaad f 15,75 a ft6,karwijzaad f 16,a f 16.25 per 50 K.G. Opgaaf v. cl. marktzetters, handelaren. Boter t 0,625 k f 0,645 per '/a kilo. Eieren f 4,per 100 stuks. Opgaaf v. d. Zeeuwsche Landb. Maatsch Boter f 0,625 a f0,645 per kilo. Eieren f4,10 per 100 stuks.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 3