Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. ran Linsohoten te VlissingeD, is geslaagd voor het examen voor surnumerair bij de posterijen en telegrapbie. fleinkenszand. Gisterenmiddag reden een motorfiets en een gewone fiets, aan elkander verbonden, in woeste vaart, men zegt dhrn. De Mnnek van Borssele en De Visser uit Middelburg, het dorp door en kwamen tereoht in de ramen bij den rijks veldwachter van Rossem, waardoor belang rijke schade aan raam en luiken werd veroorzaakt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Door de politie is proces verbaal opgemaekt. Sas van Gent. De dader van den 16 Juni alhier plaats gehad hebbenden moord, waarvan wij destijds uitvoering melding maakteD, is door de rechtbank te Gent tot twee jaar gevangenisstraf veroordeold. Hij bekende de steken te hebben toe gebracht, maar door de Decker te zijn uitgedaagd. Krabbendijke. Tijdens het vervoeren van een hoogbeladen wagen met karwei- kaf brak hiervan een as, zoodat de wagen omsloeg en dhr. Verlare alhier er onder geraakte. De bij hem zittende knecht, het ongeval aanziende komeD, was er nog bij tijds afgesprongen, zoodat die direct dhr. V. uit zijn netelige positie kon bevrijden, waarna ook het paard dat dwars onder het meloen was gevallen bevrijd kon wor den. Wonder boven wonder dat hier geen persoonlijke ongelukken plaats hebben ge had en alles met materiëele schade is afge- loopen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Langerak, J. Hoekstra, cand. te Slotente Sprang, J. Ankerman te Wommels Geref. Kerken. Beroepen te Zuidwolde, J. E. Wester huis, cand. te Groningen. Bedaukt voor Dirkshorn door J. D. Wie- lenga te De Leek. Hersteld Evangel. Luth. Kerk. Aangenomen naar Hoorn door Th. Schar- ten te Stadskanaal. Vergadering van de Schoolbesturen en de Onderwijzers aan de scholen in het 12e district op Woensdag 12 Aug. te Middelburg. De voorzitter, mr. P. Dieleman, opent de vergadering in den tuin van het Schutters hof, na het zingen van Ps. 123: 1 en het lezen van Johannes XV. Ds. Broekstra van Axel, gaat voor in dankgebed. De voorzitter spreekt een hartelijk wel komstwoord tot. een tweehonderdtal be langstellenden uit alle deelen der provincie in Zealand's hoofdstad. Ook hier onder de breeds linden van deze schuttersdoelen, duisteren stommen nit vervlogen eeuwen van de vaderen, jolijt als zji samen kwamen om te streven naar het hoogste doel. Thans zyn Middelburg en 't Schuttershof weer het middelpunt voor ons om te streven naar wat het baste is voor de aan ons toever trouwde jeugd, de hope des vaderlands. Ernstige vraagstukken doen zich op onder wijsgebied voor het rijke programma van dezon dag toont het u. En de gemeen schappelijke belangen van alle schoolver- eenigingen worden door den schoolraad behartigd. Hij wil middelpunt zijn van vereeniging en allen die den Christus liefhebben, zon der onderscheid van kerkelijke indeeling of dogmatische opvatting. Spr. wekt in een welsprekend woord op tot ernstig streven naar bevordering van 't ohr. on derwijs. Hij gebruikt daarbij 't beeld van den bergbeklimmer. De Jungfrau te be klimmen is moeilijk, maar op den top geeft men elkaar de hand, men helpt elkaar gemakkelijker, men ziet alle dingen uit eeu ander oogpunt, boven 't gewriemel van de menigte aan den voet. Wie den berg beklimt moet gezocd van hart zjjn, 't hart op de rechte plaats hebben. Spr. verwaoht dat wij alleD in dit geval verkeeren en dat onze gemeenschappelijke actie ook op dezen dag van onzen God gezegend zal zijn. Applausj. Alsnu komen aan de orde devraagpunten Jb het niet mogelijk de jaarlijksohe subsidie vroeger te ontvangen, vraagt Souburg. Bij de bestaande wetgeving is dit niet mogelijk, zegt de Voorzitter. Zou de schoolraad met eeuige hoop op sucoes bij den minister pogingen kunnen aanwenden dat de subsidie tweemaal per jaar uitbetaald worde, vraagt Kruiningen. Bijv. per kwartaal vraagt Serooskerke. Dit wordt door de afgevaardigden toege licht. De fehoolbesturen zouden wat ge makkelijker zitteDonnocdige uitgaven kunnen worden vei meden. Mr. v. Andel zegt dat dit middel erger is dan de kwaal. De feitelijke gegevens moeten vaststaan hoeveel kinderen en onderwijzers enz. er zijn. Wij verliezen daarbij ook de rente, wij zouden er mee achteruit gaan. Da. v. d. Ligt vindt het voorstel uit nemend. Er kan geen bezwaar tegen zijn. Hel rijk geeft bij de kinderwetten twee maal 'sjaars subsidie. Op denzelfden voet kan dit met de soholen, althans spr. be grijpt 't niet. De voorzitter fzegt dat dan een wets wijziging noodig zou zijn. In dien geest kau de wensch worden uitgesproken. Geschiere waarschuwt namens Grijps- kerke tegen 't aanvragen van wetswijziging. De heer De Korte wijst op de nood zak e ijkheid van uitbreiding van het bedrijfskapitaal. Mr. v. Andel bepleit de noodzakelijkheid van de oprichting eener Bank om desoholen daaraan te helpen tegen een matige rente. Wij zullen 't met 't particulier initiatief verder brengen dan door te steunen op den staats arm. De heer v. d. Wart herinnert dat der gelijke voorstellen vorig jaar te Utreoht zijn behandeld en afgewezen. Bij den schoolraad kan op sucecs nu dus niet ge rekend worden, en steunt het denkbeeld- Van Andel. Brouwershaven vraagt: Kan de School raad bij de regeering aandringen op een andere regeling der nitkeering van de subsidies b.v. op de wijze zooals dit aan de Gemeentebesturen wordt gedaan. De voorzitter acht 't niet gewenseht. De ver gadering verklaart zich daarmee een stemmig. De heer A. D. F. van der Wart, van Goes, spreekt over «De vorming van arrondissementen in den Schoolraad".*) De heer De Koning releveert dat velen gevreesd hebben dat onder de vermeerde ring van rijkssubsidie de ijver vcor Chr. onderwijs zou lijden. Die vrees is be schaamd. Deze groote vergadering midden in den oogst bewijst het. Ook de rede van dhr. v. d. Wart is ook zulk een licht punt. Hij heeft gezegd, wij zijn aan't be gin, voorwaarts excelsior laat ons 't Cbr. onderwijs zoo tnakeu dat'tin zijn organi satie een model zij voor dat iu alle landen der wereld. Spr. is 't hiermee eens. Hij zegt ook dat noodig is saamkeming in kleine kringen. Mr. v. Andel steunt eveneens in met de rede dooh de inleider heeft 't praotisoh doel der arrondissementen niet genoeg doen uitkomen. Spr. wijst op schoolbonden die werken op gebied van propaganda en schoolstichting. Die bond benoemde ook commissies tot sohoolstiohting. Dit bij wijze van aanvulling. De heer Versluijs vraagt of de school bonden recht van bestaan blijven hebben als dergelijke arrondissementen opgericht worden. De heer v. d. Wart herhaalt dat't wen- schelijk is dat de samenwerking tusscben schoolbesturen blijve. De heer Versluys wil dan liever school bonden, uitgaande van den schoolraad, vooral ter wille van de paedagogische ont wikkeling onzer onderwijzers. Er moet aangestuurd op een eigen huishouding en organisatie. De heer v. d. Wart wil die naamsveran dering niet. Ds. Pierson zegtin onze schoolraad zijn geen bonden. De mogelijk heid moet geopend om met malkaar te spre ken, daartoe is niet noodig dien naam „bond". In de richting als de heer V. be doelt kunnen de arrondissementen uitne mend werken. De voorzitter vereenigt zich met den grondslag en den inhoud van 't referaat. Er wordt op de schouders van den gedele geerde te veel gelegd. Deze kan op deze wijze ontlast worden. Er moeten veel me6r vergaderingen gehouden worden. Dat kost geld. Daarom stelt spr. voor dat de ver- gadeiiDg dhr. v. d. Wart verzoekt zyn denkbeelden te belichamen in een circu laire en de gedelegeerden in Nederland uit te noodigen die denkbeelden te te overwegen en zoo een gemeenschappelijk voorstel voor den Schoolraad voor te be reiden. Dr. Broekstra bepleit schoolki'ingen ge lijk in Groningen en Gouda bestaan. De voorzitter meent dat dergelijke krin gen gemakkelijk zijn om te scheppen in arrondissementen. Waar nog geen regeling is kan men zich aansluiten b\i 't bestaande. De heer v. d. Wart bestrijdt 't denkbeeld- Broekstra. De Schoolraad zei reeds dat er kleinero en beter georganiseerde districten moeten zijn. Ea dan is noodig alle in ééne vereeniging; geen aparte kringen. In den geest van 't voorstel van den voor' zitter zal worden gehandeld de heer v. d. Wart is daartoe bereid. Serooskerke vraagtIs het niet wensche- lijk dat in elke provinoie een deskundige door den schoolraad worden aangewezen om inzake school bouw de besturen te advi- seeren in verband met het Rijkstoezicht. De heer Versluüs licht dit toe. De heer v. d. Wart wijst er op dat dezo vraag reeds op den schoolraad is bohandeld. Het bmoemen van een deskundige is over bodig. Ook zou er geen gebruik van wor den gemaakt. Men blijft in dezen afhanke lijk van den schoolopziener met appèl op de inspectie. Men zal 't nooit kunnen krygen dat een deskundige onzerzyds zegt, zoo is 't en dat het dan zoo is. Er is een dergolyke commissie. In gevallen als door Seroos kerke bedoeld, zende men bestek en teeko- ning door den schoolopziener afgekeurd aan den schoolraad. (Slot volgt.) Het verslag van de rede hopen wij morgen te geven. Geslaagd te Breda voor de hoofdacte de heer G. Houtekamer te Middelburg. Eén slem. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Franeker werden uitgebracht 700 stemmen. De ge kozen antirev. candidaat Aneina had 351 stemmen, dus juist de meerderheid, de overige 319 stemmen waren uitgebracht op den liberaal en den sociaal-democraat te zamen. Gisterenmorgen had aan den Dordt- schen straatweg teCharlois een baldadige scholier, de achtjarige M de onvoorzich tigheid een brandonde lucifer te werpen in de wagerschuur van den landbouwer Ba- rendregt aldaar, waarin een aantal wagens geborgen waren, benevens op den zolder een groote party bossen stroo De schuur vloog in brand en door de groote hoeveel heid stroo viel aan blusscheu niet te den ken. Met twee slangen van spuit 42 werd het vuur geblascht, nadat de geheele schuur vernield was. Een week of zes geleden vertrok een zekere K. uit de Govert Fliuckstraat te Amsterdam naar Duitsohlandz'n vrouw, die een koffiehuis houdt, bleef achter. Schryflustig scheen de man niet uitgeval len, tenminste or werd niets van hem ver nomen, zoodat men zich reeds ongerust be gon te maken. Toen nu vier weken geleden een lijk werd opgehaald uit de Witten- burgervaart ging de vrouw naar de politie, omdat zy uit het signalement meende op te maken, dat de verongelukte haar man was. En werkelijk herkende zy aan dekleeren en aan een vlekje onder de kin hst lijk als dat van haar echtgenoot. Het stoffelijk over schot werd op kosten van de vrouw be graven. Hoe verbaasd stond zy echter gisteravond te kyken toen de laatste post een brief van haar man uit Duitsehlaud bracht, waarin da doodgewaande om toe zending van zyn kleeren vroeg. Er he6ft dus een merkwaardige vergissing plaats gehad. De korkeraad der Gereformeerde ge meente te Müdam (Fr.) heeft by bet ketk- gebouw een overdekte fietsbergplaats laten bouwen ten gerieve van de fietsende kerk bezoekers. Uit Putte (N.Br.) wordt gemeld Vrijdag j.l. werden de leden van den Raad onzer gemeente wederom opgeroepen tot het benoemen van twee wethouders. Wederom verlangdo geen lid voor deze functie in aanmerking te komen, zoodat bij stemming alle biljetten wederom blanco waren. De raadsleden verzochten dea voor zitter hen niet meer ter vergadering op te roepen, wanneer de vergadering uitsluitend belegd zou zijn tot het benoemen van twee wethouders, wyl de gezindheid der raads leden, wat aangaat het bekleeden van het ambt van wethouder, genoegzaam bekend is en zy hun tyd beter kunnen besteden. Te Volkel brandde een boerderij af, waarbij het vee gered werd, doch de vrouw des huizes ernstige brandwonden bekwam. Een vrouw van een wegwerker wierp zich, waarschijnlijk in een vlaag van waan zin voor den trein te Weesp. Het hoofd werd van den romp gescheiden. Te Cal- lantsoog is aangespoeld het lijk van een jongen man in eaD eigenaardig gevormde kist. Aan het voeteneinde lagen eenige stukken ijzer, terwijl een opgerolde jas den doode onder het hoofd was gelegd. Ia de Duitsche grensplaats Bocholt was een 17jarige arbeider bezig met musschen- schieten. Het wapen naziende, ging een kogel af, welke hem in het hart drong. De dood volgde onmiddellijk. Te Zweelo (Dr.) hebben zich twee gevallen van her- senvlies-ruggemergontsteking (tneningi- tus) met doodelyken afloop voorgedaan by een paar jongelieden. Een meisje, dat ook door de gevreesde ziekte werd aangetast, is echter weer genezen. Uit Duider schreef men eergisteren aan de Zw. Ct. Toen gisterenavond oirca elf uur de knecht van den heer Silderhuis met zijn rijtuig, waarin twee dames gezeten waren, hier aankwam, werd het paard gegrepen en tot staan gebrachl even voor Saasveld. Met zware knuppels werden de dames mishandeld. Bet gelukte den koetsier het paard voort te krijgen, dooh de onverlaten achtervolgden hen tot voor het huÏ3 i an den heer S. Het bleek, dat men te doen had met eenige polderjongens, die hier den laatsten tijd herhaaldelijk.de streek onvei lig maken. Het mocht de politie gelukken een hunner te arresteeren. Een der daders is voortvluchtig. De vermiste korporaal. Men seint uit Zutphen aan de Resb. Zooals bekend, werd eenigen tijd geleden een korporaal vermist. Men vreesde reeds dat den man een ongeluk was overkomen. Thans is hier ter stede uit Luik bericht ontvangen van den man zelf, waarin hij zegt veilig en wel aldaar te verblij ven. In zijn brief vermeldt hij tevens, dat hij de man is geweest, dia de 60 huzaren tot desertie heeft aangehitst. Dó komeet. Prof. Nyland schryft in het Utrechtsch Dagblad „Er ia waarlijk reden, om vac de Komeet zonder meer te spreken, want de staartster heeft zich tot een in het oog vallend hemel licht ontwikkeld, versierd met een rechten, van de zon af gerichten staart, die voor het bloote oog gemakkelyik zichtbaar is en die in een binocle den 6en Aug. over 5°, den Hen 0V6r 7° vervolgd kon worden Het is de fraaiste komeet, die Europa sinds 1881 te zien kreeg. De komeet ia de laatste dagen veel hel derder geworden. Ik schatte haar met het bloote oog op de datums 20, 31 Juli, 6 en 11 Aug., resp. van de grootte 4 3, 3,9, 3,3 en 2,8. Eerst in het begin van September zal de komeet haar kortsteu afstand tot de zon bereiken. De staart zal zich voorloopig onder de werking der zon waarschijnlijk verder blijven ontwikkelen, zoodat men verwachten mag dat de komeet deze maand nog veel helderder zal worden. Wellicht is zij over een paar dagen zoo helder als de sterren, der grootte 2, van den grooten Beer. Ongelukkig worden de omstandigheden voor de waarneming langzamerhand on gunstiger. Terwijl de komeet den len Aug. 61° van de zon verwijderd was, is deze af stand nu, 12 Aug. reeds tot 46° verminderd, daar de declinatie bovendien begint af te nemen, zoo zal de komeet weldra niet an ders dan in de heldere morgen-schemering zichtbaar zyn. Men zoeke haar, des mor gens te 2 uur op d6n boog die van Aldoba- ran (in den Stier) over gamma-Tweelingen naar labda-Twoelingen looptde komeet zal de beide laatstgenoemde sterren 13 en en 18 Aug. bereiken". Als de zomer nat is en koud En omdat 't mynheer Karol by z'n vrierd niet beviel, was hy maar in 't huis gaan wonen. Daar sliep hij nu alle nachten geheel alleen, kookte zelf op een easloestel z'n middagpotje en maakte veel rommel, die nimmer werd opgeruimd. 't Zat zóó. De familie ging een paar weken naar den Rijo, maar Karei kon van z'n kantoor niet weg. Hij zou 't wel bij Han vicden, die had nog een bed staan en z'n juffrouw kookte goed en niet duur. Na een week liep het spaak en trok Karei al, de eenzame ruimte van het leege hu's verkiezend boven de wat landerige ge noegens van Hen's gezelschap. Han nijdig. Toen op 'n goeien dag een telegram kwam voor Karei, maakte hij 'topen, grijusde, en lei 't op z'n lessenaar, zonder er verder naar om te zien. Karei, van den prins geen kwaal we tend, komt dien avond 'n beetje laat aan de ouderlijke woning, steekt den sleutel in 'tslot en draait. Hoe zit dat 't Lijkt wel of de deur niet meer op 't nachtslot is. Zeker vergeten tweemaal te draaien. Maar ook de tus8chendeur, anders accuraat ge knipt, moet open geweest zijn. Bij 't licht van een lucifer zijn duidelijk modderige voetsporen zichtbaar. Niet ik 1 mompelt Karei, sluipt haastig weer naar buiten en gaat politie halen. De op straat aangeroepen agent kijkt bedenkelijk. M'neer, dat durf ik niet alleen aan. Laten we rn'n maat te gemoet lcopen, dan doen we 't samen. De maat is spoedig gevondeu en met z'n drieën aanvaardt men den gevaarlijken tocht. De deur open 'n kaars aauge- stoken voorzichtig voorait. De woning was inderdaad niet verlaten. De nalte, gure zomer had de familie vroeger dan in 't plan lag naar Amster dam teruggedreven en papa zond z'n zoon tijdig een telegrammetje aan 't adres van z'n vriend Han. Was men al bevreemd Karei Eoch aan den treiD, noch thuis te vinden, gekker werd het toen laat in den naeht geruchten door het huis gingen en fluisterende stemmen. Papa, door z'n even eens wakker geschrokken ega aangevuurd, vermande zich. Hij nam het ongeladen pistool, dat altijd in het wasohtafellaadje lag, spande de haan en wachtte bij de deur het vreeselijke af. Toen gebeurde het dat daar tegenover elkander stonden een vader en 'n zoon de eerste met aangelegde revolver, de ander met een open zakmes in de hand en geflankeerd door twee agenten, gereed tot het ergste Hbld Gisteren is te Ivry, bij Parijs, een hevige brand uitgebroken. De petroleum- stapelplaatsen van de tirma Desmarais zijn in vlanamen opgegaan. In enkele seconden stonden de gebouwen in lichte laaie. "Vaten petroleum, die ontploften, werden houder den meters ver weggeslingerd. Vijl meusohen waaronder een brandweerman, werden ge wond. De brand ontstond, doordat kinderen een vuurtje stookten vlak bij de onder- aardsohe kanalen, die de petroleum van de booten naar de reservoirs der fabriek voeren. Gisteren is Lindenau weer gedurende twee uur aan een verhoor onderworpen. Volgens de Badensehe Landeszeitung ge looft Olga Molitor nu weer aan de schuld van Hau. Men speurt tegenwoordig natuur lijk alle details van Lindenau's leven na. Zoo blijkt ook dat bij zich indertijd afgaf met een baron Tettin uit Berlijn, die hem op het idee bracht zijn adellijken titel voor een millioen mark te verkoopen, want zooveel is zoo'n titel aan «de Berlijnsehe beurs tegenwoordig waard" zei de baron. 01' Lindenau op het lucratieve voorstel inging blijkt niet. Men wijst er op dat er in de laatste jaren groote hoeveelheden witte Fransohe wijn in Duitsohland ingevoerd en gebruikt worden om Rijosehen ea anderen Duitsclien wijn te vermijden; en dat de deugd en de naam van den Duitschen wijn daar onder lijden. De millioenen-diefstal bij den Sibe- rischen Spoorweg. Zooeven is d3 hoofd inspecteur der Russische spoorwegen, Gora- kow, uit Irkoetsk teruggekeerd, waarheen kij gezonden was om de reusaohtige ver duisteringen bij den Transbaikalspoorweg ta onderzoeken. Deze verduisteringen heb ben in de jaren 1904-1907 plaats gevonden, en bedragen vele millioeceu. De commissie, die onder toezicht van Gorakow werkte, komt pas over twee weken naar Petersburg terug, daar zij tot zoolang bezig zal moeten blijven met het schiften van het instructie materiaal. De bedriegelijke handelingen zijn vau de uiteenloopendste soort. Er werden waren met valscho vrachtbrieven, of ook wel geheel zonder brieven afge leverd aangekomen en goed afgeleverde zendingen werden als niet aangekomen of verloren geraakt aangegeven, en er werd, ofschoon ze in orde waren afgeleverd, schadevergoeding voor betaald. Op een en denzelfden vrachtbrief werden waren als verscheiden malen geëxpedieerd opgegeven en weer schadevergoeding betaald. De door de ontvangers bedrieglijk g«ïnde betalin gen, slaken de heeren spoorwegbeambten in hun bodemlooze zakken. Verder werden koopwareD, in plaats van ze af te leveren, eenvoudig verkoohf, en aan de geadresseer den werd verklaard, dat de waren verloren waren geraakt. Vaak werd in de vracht brieven een geringer gewioht aangegeven, dan het verzonden goed feitelijk aanwees. De spoorweg kon dan opdokken eu de schadevergoeding betalen, aan leverancier en ontvanger. Ten slotte kwam het zoover dat de spoorweg geen ge.ld en geen erediet meer bezat. Hoe groot hel bedrag der verduisteringen is, zal in 't geheel Diet precies zijn uit te maken, want met één vrachtbrief werden goederen verscheidene malen verzonden en het is natuurlijk niet vast te stellen, hoevéél maal. Op de slations vond de commissie goede- ren, die daar reeds twee jaar geleden aangekomen waren, uitgepakt waren en zoo blijven liggen. Beambten van alle graden, die zich verrijkten met de go- pleegde oplichterijen, beschouwden die liggende goederen als hun persoonlijk eigendom. De chef van den Trans-Baikal- spoorweg had er niet de flauwste notie van, dat bijna ai zijn ondergeschikten zich georganiseerd hadden tot een enkele groote dievenbende. Toen de procureur versoheen om de 3000 acten te verzegelen, trachtte deze brave, zielsgoede chef zioh te ver zetten tegen een dusdanig beginnen, en verzekerde dat op den spoorweg alles puik in orde was. Geheel toevallig is de commissie een pakket met documenten iu handen gevallen, die ook de ehef van de spoorwegadmicistratie zwaar oorapro- mitteeren. Een agent zag het pakket op de Aögara-rivier drijven, visehtc het op en gaf het aan zijn superieuren. In het pakket bevonden zich aanwijzingen van inspecteurs over verloren geraakte goede ren en dergelijke voorvallen. Waarschijn lijk waren die papieren in het water geworpen, om ze aan de oogen der com missie te onttrekken. Behalve de spoor wegbeambten is een geheele reeks plaat selijke kooplieden bij ditreuz nsehandaal betrokkeD, die met de beambten overeen waren gekomen, schadevergoeding aan te vragen, ofschoon zij hun goederen goed en wel hadden ontvangen. De spoorweg betaalde goedig deze schadevergoeding en de heeren deelden broederlijk met elkaar. Thans doen de schuldige ambte naren het onmogelijke, om het onderzoek te bemoeilijken, zoodat de commissie onder zeer bezwaarlijke omstandigheden moet werken. Tjobbox Boyesse. Naar aanleiding dezer leelijke woorden sohrijft men uit Basingo (ttongoland) aan de N. R. C. Als ik later allang Afrika zal zijn ver geten, als 'k zelf geen neger- en olifanten- avonturen meer voor m'n jongen bij elkaar kan denken dan nog zullen do Tjob- boxen als dikke zwarte punten scherp naar voren dringen in mijne Kongo- herinneringen. Iemand die geen Kongolees is, weet natuurlijk niet wat een Tjobbox is. 't Is ook een onmogelijk hybridisch wo^rd. «Tjob", dat is in de negertaal «eten", en «box" is «box", 't Engelsoh voor kist, 'n Tjobbox is dus een eetkist dat is een kist met conserven, die je om de drie maanden uit Europa ontvangt en waarmee je moet zorgen hier je levenskrachten op peil te houden. Er zijn weer van die internationale woordverbindingen in de Kongoleesche taalmaar 't allerleelijkste is tooh zeker wel «boyesse". «Boy dat is je huisjongen, die je met 't kort en krachtig Engelsohe „boy" tot je roept. Nu zegt een Kon golees er zijn «r,ègres" en «nègresses", dus ook «boys" en «boyesses", en met „boyesse" bedoeit hij dan eentje van zijn vrouwelijk personeel. Dat deze afschuwe lijke Engelsoh-Fransohe misgeboorte geen «girl", maar eene «vrouwelijke jongen" of' «jongenin" is, voelt bij niet hij is allesbehalve linguist. Had ik wat te zeggen gehad bij de geboorte van den Kongostaat, dan had ik niet de vlag met de vijfpuntige ster tot banier gekozen, maar eene vlag met 'n tjobbox erin. Want de tjobbox is 't zin nebeeld van Kongoleesche armoede. Dat ze in Europa je eten bij elkaar moeten scharrelen, omdat er in 't land zelve niets te koop is dat is noodig voor een Noordpoolexpeditie' als je onder de Eski mo's gaat maar voor een vruohlbaar tropenland Daar wil toch alles groeien, wat noodig is om een normale maag te vullen Willen, missohien wel maar tot nu toe is 't hier nog niet zoover. Hier oogst men liever de kaoetsjoek dan dat men kool plant, en jaagt men liever op den ivoordragenden olifant, dan dat men vee teelt en dus heb je nog je tjobbox noodig. Algemeene zorgen in Kongo de handels ondernemingen voor de voening van hun employés. Of liever de ingrediënten krijg je vrij, voor de rest moet je zelf zorgen. Vooreerst mag je per dag voor een zeker bedrag aan ruilmiddelen verterendaar voor koop je dan levensmiddelen bij de negers eieren, vruchten, zoete aardappelen en als vleesch kippen en geiten. Voor Europeesohe ooren klinkt 't wellicht raar, dat je hier bokken en geiten eet. Schapen dat is nog wat andersmaar bokken Wie eet die nu P Die zijn toch alleen om voor een bokkenwagen te loopen Maar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2