No, 268, 1907, NIEUWSBLAB TOOR ZEELAND. Donderdag 15 Augustus 21e Jaargang, eHRISTELIJK- HISTORISCH Alpien Kiesreult, in wé Ml? VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK uitgave der firma Wed. a l DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te. Middelburg, PRIJS DER ADVERTENTIËN g jgQ£aZBOE36MBa IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02E, EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regei meer 8 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel ineer 10 cent. ^BWBiHMOssBSBFaaBBaBgnaiEa^usgag'^^.iisa^saasjnsaiiEgfamiig^MisyMjiBBggsBBHaaBaga Eigenlijk zouden wij moeten zeggen in welk licht niet Jaren geleden kon men in socialistische kringen dat kiesrecht hoeren bepleiten als een natuurrecht, een aangeboren recht een voorstelling, waarvan ook de liberale oud-minister Gort v. d. Linden niet vrij was. Toch heeft men die voorsfelling, als onhoudbaar losgelaten. Andere voorstellingen zijn er echter voor in de plaats gekomen, die nog wel een weinig om deze losgelatene heendraaien. De Vaderlander, orgaan van de uni- liberale groep sohreef 7 October 1905 «Algemeen kiesrecht voor mannen in den zin als het bekende Liberale Unie-rapport wil wij kunnen niet begrijpen hoe eenig vrijzinnige daar nog tegen zou kunnen zijn. In naam van de Vrijheid moet het gegeven worden. Welk burger, en daaronder verstaan wij ieder lid der maatschappij die door arbeid in het onderhoud van zich en de zijnen voor ziet of tracht te voorzien, kan vrij genoemd worden, die aan wetten gehoorzamen moet op welker samenstelling hij niet den minsten invloed heeft geoefend, die belasting moet be talen, waarover hij niet mede is gehoord?" De lezer ontdekt bier al dadelijk een averechtsohe voorstelling, die in onze krin gen zeker nooit burgerrecht verkrijgen zal. Algemeen kiesrecht, opdat zoovele on derdanen die belastirig betalen, daarover zouden worden gehoord. Alsof het betalen van belasting een belastingbetalend onderdaan zeker recht zou verschaffen om omtrent die belasting te worden gehoord. Alsof het kiesrecht niet in de eerste plaats wezen zou een functie door 't al gemeen belang gevorderd, en in 't algemeen belang aan zoovelen of zoo weinigen als de overheid in dat algemeen belang zal noodig keuren, door haar verleend. De heer inr. R J. H. Patiju, het Zierik- zeesohe Kamerlid, bewoog zich in zijn te 's-Gravenhage op 16 Febr. 1904 uitge sproken Kiesreohtrede op dezelfde revolu tionaire lijn als De Vaderlander. Geroepen om als een der samenstellers van het kiesrecht-rapport der Liberale Unie dat rapport toe te lichten, zeide deze ia zijn toespraak volgens Het Vaderland van 18 Februari 1S04 «Daarom waren de rapporteurs dan ook ge komen tot het stelsel, dat van algemeen kies recht met uitsluitingen. Zij beschouwen het kiesrecht niet als een natuurrecht, doch als een recht van den staatsburger". Alweer derhalve dat „recht van den staatsburger'', dat van een natuurrecht sleohts in naam schijnt te verschillen. Een voorstelling, welke expresselijk bewaard schijnt voor volksvergaderingen, waar men het met de woordenkeus minder nauw pleegt te nemen. Zij werd dan ook door een oud-liberaal blad, liet Utrechtrch Dagblad van 21 Feb. d.a v. als volgt bestreden Een paar jaar geleden woedde de principieele strijd tusschen liberalen en demokraten over deze vraag. Eerstgenoemden beweerden, dat voor toekenning van kiesrecht alleen het staats belang beslissend is laatstgenoemden hielden vol, dat het kiesrecht-een natuurlijk recht is, vanzelf eiken staatsburger aangeboren. Toen nu de drie kiesrechtvoorstellen verschenen, die der sociaal-democraten, der vrijzinnig-demo craten en der unie-mannen ontwaarde men met verbazing dat geen van drieën het kiesrecht als natuurrecht meer voor zijn reke ning nemen dorst Als om strijd verzekerde men zelfs, ietwat kort van memorie, dat men zoo'n dwaasheid nooit beweerd had. Maar treedt nu een spreker op voor een volksvergadering, pardon een kiesvergade- ring, dan wordt het anders, en dan komt het dusgenaamde «beginsel" van het natuurlijke recht weer in eere «men zal moeten uitgaan van het beginsel dat het kiesrecht worde toe gekend aan alle staatsburgers". De citaten vonden wij ten vorigen jare in onze Rotterdammer, Nu staat tegenover dit standpunt van staatsburgerrecht bet meer solide stand punt van 't algemeen belang. Bij de prediking van bet staatsburger- recht heeft men nog maar al te veel te doen mot subjectieve opvattingen, die totuitslui- tingeu leiden. Uitsluitingen uit politieke overwegingen. Men donke in dit verband aan liet vrouwenkiesrecht, waar bijvoor beeld de oud-liberale Van Houten voor is, doch de sociaal-democraat Troelstra slechts voorwaardelijk voor ijvert. Immers mr. Troelstra heeft indertijd gezegd nu niet voor dit vrouwenkiesrecht te zyn, omdat naar zijn raeening nog te voel vrouwen aan den christelijken kant staan. Dus ook in dit stelsel nog plaats voor willekeur. Anders wordt het evenwel, wanneer men zich plaatst op het standpunt van hot alge meen belang. Naarmate de staatstaak uitgebreid wordt, kan 't noodig zyn dat het kiesrecht uitge breid wordt. In de Nederlander is dit dezer dagen in den breeds uiteengezet. Wij verwijzen daartoe den lezer Daar het Persoverzicht in ons nommer van j 1. Woensdag. Daar wordt duidelijk uiteengezet, dat naarmate de Staat steeds meerdere kringen beinvloedt, naar die mate het openbaar be lang steeds mser zal vorderen, dat de kies bevoegdheid aan steeds meerderen wordt toegekend, omdat 't lichaam de Tweede Kamer steeds meerderen invloed op da rechtsvorming krijgt, en dit orgaan juist door de medewerking van die kringen en personen tot stand komt. Maar dan volgt hieruit ook dat het niet de belasting-quaestia is, maar dat het tal van belangen-conflicten zijn die een bree ders basis voor het kiesrecht noodzakelijk maken. Wanneer men op de belasting- quaestie let, dan is inderdaad door de wet-VaD Hou ten al heel wat bereikt dat het belastingbe talend deel der kiezers bevredigt. Bij een betrekkelijk lagen aanslag in een der directe belastingen, een betrekkelijk gering weekloon, een betrekkelijk kleinen huurprijs der woning en esn spaarbank boekje heeft men 't kiesrechten indien er maar wat beter op de aangiften in het be gin des jsars gelet werd, zou het aantal kiezers in elke gemeente belangrijk grooter kunnen zijn. Ons zijn vele gemeenten be kend, waar men op dit punt niet actief ge noeg is Wy kennen in onze provincie o. a. ésne gemeente, waar dit jaar 43 personen bet kiesrecht hadden kunnen hebbeD, in dien zij zich da moeite der aangifte maar hadden willen getroosten. Het maximum aantal kiezers is onder de tegenwoordige kieswet nog lang niet ba- reikt, al geven wy toe dat deze kieswet nog niet ban gerekend worden onder de menschelijkerwijs volmaakts. Ten slotte by wijze van hors d' oeuvre nog ééne opmerking. Er zyn er onder de vryzinnigen die in de totstandkoming der Grondwetsherziening met Kiesrechthervorming onder dit mi nisterie zwaar hoofd hebben. Reeds 20 Januari 1907, dus lang voor de Statenverkiezingen die er den moed heele- maal uit zouden halen, schreef deHaagsche Briefschrijver van de Arnhemsche Courant „Neen, zij die nujpet zekere blijmoedigheid van toon voor algemeen kiesrecht ijveren, mogen een goed werk doen in zooverre zij pogen een krachtiger staatkundig leven in breede kringen te wekken, op verwezenlijking hunner denkbeelden binnen enkele jaren is de kans waarlijk zeer ge- Kabinet-De Meester zal niet bij machte zijn de Grondwetsherziening tot stand te brengen en, mocht het op de belastingontwerpen sneu velen, dan zullen we nog wel verder uit den koers dwalen. Men moet niet schro men te zeggen waarop het staat. En men weet de geschiedenis van den hoofdredacteur van datzelfde blad, den vrij zinnig-democraat Van Gilse, die vóór den afloop der Staten verkiezingen zoo lustig aan zijn artikel over datzelfde onderwerp te werken zat,doeh toen de uitslag der Staten verkiezingen hem bericht word, de pen uit de hand en de elleboog onder het hoofd wierp, zeggende nu werk ik er niet meer aan, want van Grondwetsherziening en al gemeen kiesrecht komt nu toch niets meer. Deze zwaarmoedige taal bly ve voor reke ning van wie ze spraken. Mogelijk kunnen zij ook wel gelyk hebben. Maar dat gaat ons niet aan. Hat onderwerp is aan de orde wij heb ben onzen plicht gedaan met er over te schrijven. 14 Augustus 1907. Bijzondere Hoogere Burgerscholen. Er heerscht onder onze hooge en mid denklassen een kwaad, waaraan een einde behoort te kome-D. Voor de kinderen der lagere standen Toepen ze oin Christelijke scholen, en of feren er mildelijk voor, maar hun eigen kinderen vertrouwen ze toe aan middel bare scholen, waar onderwijs gegeven wordt door mannen, die bijna overal met hun overtuiging tegen de hunne overstaan, en die bij hun onderwijs nog vrijer zijn dan de onderwijzers op de lagere scholen. Waaraan ligt dit? Aohten zo, dat hun opvoeding beter dan die in lagere standen waarborg biedt tegen de verleiding tot ongeloof Of doet het er minder toe, of hun eigen kinderen afdolen Of eindelijk, is hun arbeid voor de lagere school met den Bijbel meer vrucht van philanthropie dan van eigen overtuiging Ieder voelt, voor dit pijnlijk trilemna staan we hier. Toch kan er nu een keer komen. Ook voor het middelbaar onderwijs komt er nu subsidie. Het wetsontwerp ervoor was reeds ingediend. En wel trok Mr. Rink dit in, maar heel de Kamer van Rechts en Links dringt er nu op aan. Desnoods kunnen twee, drie Kamerleden in het ivinterreces een wetsontwerp gereed ma ken, dat zeer kort kan zijn en nog in deze zitting kan de zaak haar beslag krijgen. En dan Dan zal men allerwegen Christelijke Hoogere Burgerscholen kunnen stichten, nog veel meer dan we nu Gymnasiums hebbeD, en bij de inrichting hiervan zal men zdó vrij zijn, dat men tevens het uit gebreid Lager Onderwijs ontlast. Laat men spoed hiermee maken en zich nu reeds op de zaak voorbereiden. Want binnenkort zal de concurrentie om onderwijzend personeel sterk worden, en viseht men zoo licht achter het net. Ea wat meu vooral moet inzien is, dat men nu van onzen kant althans het Rijk niet op kosten moet jagen, om nieuwe Rijks Hoogere Burgerscholen te stichten. Dat ia het paard achter den wagen spannen. Immers juist in kleine gemeenten sluit het bestaan van een nieuwe Rijks Hoo gere Burgerschool bijna fataal het op komen van een Christelijke Hooger Bur gerschool uit. Zeer zorgelijk wordt in de laatste weken de toestand van onzen veestapel, voor namelijk in de provincie Zuid-Holland. Het mond- en klauwzeer neemt hand over hand toe. Begonnen bij enkele stallen in de nabijheid van Rotterdam plantte zich de besmetting al verder en verder voort, zoodat thans ook reeds de Krimpenerwaard aangetast is. Verleden week waren te Ouderkerk aan den IJssel 48 hoeven besmet verklaard, 14 stuks vee waren aan dieziektegostorven. Bleskensgraaf en Oud-Alblas zijb evenzeer middelpunten van besmetting. De regeering doet al he.t mogelijke opdat de besmetting ook niet naar andere pro vinciën overgebracht worde. Een dier maatregelen is hel verbod van den minis ter van landbouw om vee aan te voeren op de Landbouwtentoonstelling in Septem ber te Den Haag te houden. Dat is voor de Landbouwtentoonstelling een groote tegenspoed, want wat is een Landbouwtentoonstelling zonder vee? Tooh is dezen maatregel volkomen ge rechtvaardigd. De regeering heeft van hare zijde alles gedaan wat menscheliiker wijze mogelijk is. Hebben dit ook de belanghebbenden gedaan Niet geduisterd, maar hardop wordt ge zegd dat vele gevallen verzwegen zijn, dal vele Zuid-Hollandsehe veehouders niet tijdig aangifte hebben gedaan. In den middellijken weg heeft het onheil dat onzen veestapel treft uitbreiding ge kregen door dit verzuim dat thaus zoo treurig gevolg heeft en voor den sohoonen Hollandsohen veestapel zoo donkere toe komst voorspelt. Ia de Standaard had de heer J. Kuiper, hoofd der chr. school te Leeuwarden, een zaam leider der Friesch Chvistalijk-Kisto- rischen 't gewaagd aan de betrouwbaarheid van socialistische openbare onderwijzers to raken, in verband met de neutraliteit der openbars school. Nu, dat neutraliteit gekheid is, hebben wij op de openbare school s.l vijftig jaar ondervonden. Wat natuurlijk niet zeggen wil dat wij ook maar ééa openbare onderwijzer zouden willen verdenken vaD socialistische propa ganda te maken. Da heer K., die 't beweerde, krijgt er een berisping over van den vrjjz.-dem. heer dr. v. Etaalte. Wij zijn nieuwsgierig wat hy antwoor den zal. Maar wy brengen gaarne nog eens in herinnering, wat Het Volk eenige maanden geleden schreef over de opvoeding der Bel gische socialisten-kinderen te Gent. Ziehier wat omtrent die Belgische jeugd verhaald werd De Volkskinderen gaan alle op de gewone openbare school Na den schooltijd komen zij in de lokalen van „Vooruit" bijeen en krijgen daar een soort „bijgevoegde" opvoeding. Zang tooneel, voordracht en gymnastiek zijn de vak ken van onderwijs en alles geschiedt naar den gulden stelregel van De Genestetmijn leeren is spelen, mijn spelen is leeren. Wij hebben daarbij de bedoeling de dogma's der burgerlijke moraal bij onze kinderen te ver nietigen. Als ik spreek van burgerlijke moraal, dat doel ik daarmee op wat men pleegt samen te vatten onder de benaming „de Christelijke en maatschappelijke deugden", als onderdanig heid, nederigheid, filantrophie, vaderlandsliefde. Daartegenover worden aangekweekt de alge- meene principen van het socialisme, niet door wetenschappelijke lezingen natuurlijk, maar in liedjes, fabels, voordrachten. Wij gaan uit van de gedachte dat de arbeider een en ondeelbaar moet zijn met de werklieden partij. Is het kind zes jaar, dan komt het in den kring der volkskinderen. Komt de jongen dan een vak te leeren, dan gaat hij over naar de vak- vereeniging. Sticht hij een gezin, dan wordt hij lid van de coöperatie, die hem ook steunt bij ziekte en ongeval. Is hij oud en op, dan trekt hij uit de pensioenkas en tot aan zijn laatste rustplaats zal de partij hem geleiden. Er wordt ons door sommigen gezegd, dat onze kinderen nog wat te jong zijn om alles te begrijpen wat zij zingen en voordragen. Dat is ook wel zoo alles zal wel niet tot hun verstand doordringen. Maar er zal genoeg blijven hangen tot later en dan zal het hun duidelijk worden. Dat heeft een ervaring van 8 jaren ons geleerd. De Volkskinderen woiden de meest overtuigde socialisten en zij leveren de beste krachten voor partij, vakbeweging en de coöperatie. Zij houden een diep ingegroeid besef van de internationale broederschap en solidariteit. Waaruit toch zeker wel eenige conclu sies te trekken zijn, ook inzake neutraliteit. In België althans is een neutrale, kleur- looze opvoeding, opdat het kind later zelf standig zal kunnen kiezen, gelijk hier te lande vaak wordt aanbevolen blijkbaar in zoover een soc.- dem. dogma, als dit dbu- trale en klenrlooze een masker belooft te zijn, waarachter een ganech niet neutrale en felrood-gekleurde opvoeding zich ban schuilhouden. Daar schijnt het doel te zyn denienschen van de wieg tot het graf te „geleiden", iets wat, zoo de kerk het poogt te doen, wordt afgekeurd, terwijl ook reeds onder kinderen, naar het bekende recept van me vrouw Roland Holst, de christelijke en maatschappelijke deugden (als nederigheid, onderdanigheid, philanthrophie) „vernie tigd" worden en vervangen door de soc.- dem deugden. Zoo is 't in België, in Gent, vlak over onze grens. Maar de Nedorlandsche sociaal-democra tische openbare onderwijzer kan anders zyn, al is hy van hetzelfde makelij. In ieder geval en dit is 't doeLonzer opmerking is neutraliteit eon onding, en de opsnbare school, wegens 't socialisme van vele harer onderwijzers, een gevaar. ÜIT UB I'RÜ VINCIS. Gisteren zijn bij het 3e reg. inf. de miliciens der lichting 1900 voor herhalings oefeningen onder de wapenen gekomen zij vertrekken op 24 en 30 Aug. a.s. weder met groot verlof naar gelang zij vroeger al dan niet bij het blijvend gedeelte hebben gediend. Vlissingeu. Bij de Mij. tot expl. van Staatsspoorwegen worden verplaatst de navolgende leerlingen-machinist, C. F. Hu- son van Fijenoord nasr Vlissingen en J. B. Hootsraans van Vlissingen naarRooseudaal. Vlissingen. Het Kon. Engelsch jacht „Victoria and Albert" met den Koning van Engeland aan boord, kwam hedennacht ongeveer 3 uur in de haven. Om half 4 verliet da extratrein het station. Goes. Morgen, Donderdag 15 Aug., zal de harmonie „Euphonia" op de tent op de Groote Markt een volksconcert geven. Eenige werklieden, te Bruinisse woonachtig, vertrokken verleden week van daar, om te gaan werken te Bork in Duitschland. Zij hadden het adres op een briefkaart, die evenwel zoo sleoht geschre ven was, dat men er van maakte Borken in Weslfalen. Toen zij daar aankwamen, was er geen werk voor ben. Zij moesten dus onverrichter zake naar hun woonplaats terugkeeren. Twee hunner hadden echter geen geld genoeg voor de geheele terugreis. Zij toereikten per spoor Venlo, en wan delden vandaar naar Steenbergen, alwaar zij van eten en reisgeld voorzien werden. Thans zijn zij weder naar Venlo vertrok ken, waar zij nu afgehaald worden. Bij de uitvoering van werken aan den calamiteuzen Tienhonderd en Zwarte- polder werd tot tijdelijk opzichter benoemd de heer J. C. Pannekoek van Brouwers haven, thaus tijdelijk te Sir Jansland. Sluis. In eene gehouden algem. verga dering in verband met de komst van H.M. de Koningin, is gevormd een oomiié, be staande uit de heerea C. P. J. Dommisse, Burg. (voorr.),J Hennequin,(waarn.voorz.) P. Noest (secretaris), B. Brand, Jao. Metz, A. Zonnevijlle, J. C. Stern (penningm.), A. Grahame en D. de Smit. la de eerste vergadering is besloten om te trachten eene historisohen optocht te organiseeren, voorstellende een tafereel uit de historie der Iioekscheu. Aan de gemeenteraad en anderen zullen gelden gevraagd worden tot verwezenlijking van dit doel en de mogelijkheid zal wo'den geopend dat ook het Sluische muziekgezelschap aaa dien opfooht han deelnemen. Axel. Door eenige cud-!eerlingea der Rijks-Normaallessen alhier, is het plan opgevat het 25-jarig bestaan der Normaal school feestelijk te herdenken. Een com missie is voor dit doel op een te Axel gehouden vergadering benoemd, waarvan voorzitter is dhr. Schiller van St. Jsnsteen en secr. mej O. Waelput van Zuiddorpe. De heer B. van Duijven, hoofd dero.l. school alhier en directeur der Normaal lessen heeft het etr>voorzitterschap aan vaard. Met het oog op een flinke deelname is Zaterdag j.l. besloten de feestelijke bij eenkomst in de kerstvacanlie te houden, Wilhelminadorp Onze dorpsgenoot dhr. P. Goctheer, leerling aan het instituut

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1