Opitee Verköopingen. Kerknieuws. Schooinieuws, Bezienswaardigheden te Goes. Gemengde Berichten, i 1.172.85aan het vervoet van bagage f736 673, totaal f 1.933.78s. Totaal vanaf 1 Januari tot en met ultimo Februari 1907 f4095.41. De ontvangsten per dag en per kilometer bedroegen in de maand Februari 1907 f5.115, tegen f5 40 in de maand Februari 1906. Door de stoomtram Wal cheren werd aan het vervoer v an reizigers in genoemd tijdvak ontvangen f2079 45 aan vervoer van goederen enz. f 986 25, totaal 13219.82. Totaal van 1 Januari 11. tot eu met ultimo Februari f6.505 435. Per dag en per kilometer werd in de maand Februari 1907 ontvangen f4 10. Te St Jansteen wordtsedert Woens dag een 23 jarig meisje uit het ouderlijk huis vermist. Naar de M C. mededeelt, bedraagt het batig saldo van de opgeheven „Middeï- burg8che Sohutterij-Sohietvereeniging" f49.50, welk bedrag is geschonken aan het Middelburgsch muziekkorps. De buks der vereeniging is bij lotiDg toegewezen aan den beer P. Jongepier. Westkapelle. Onz» vuurtoren zal van een bliksemafleider worden voorzien. Het departement van marine heeft den aanleg daarvan opgedragen aan de iugenieurs H. Doyer Sr Co. te Botterdam. Goes. De nieuwe verordening. Giste ren werd iemand uit Biezeiinge door de politie alhier aangehouden, dewijl hij een meisje van vier jaren op zijn veloeipèle meevoerde. Goes. Benoemd tot agent van politie alhier, C. Drever te's-Heer Arendskerke. Goes Zaterdag werd door een beladen wagen van den melkverkooper F. alhier, de lantaarnpaal op den hoek van den drogist Mulder aan de Korte Kerkstraat afgereden. Goes. Gisteravond ongeveer 9 uur wer den de gebroeders Van Dalen uit Kloetinge op den Stationsweg alhier zonder eenige aanleiding daartoe te hebben gegeven door M. de K. en J. H. G. mishandeld. Het scby'nt dat een hard voorwerp bij deze mishande ling is gebruikt, want de mishandelden bloedden erg uit een wonde aan het hoofd. Goes. Voor de Tentoonstelling van Reclame-middelen door de Vereeniging „Handelsbelangen'' alhier, werd een zil veren medaille ter beschikking gesteld door den heer W. G. Witkam, goudsmid alhier. 's-Gravenpolder- In de hedenmorgen gehouden raadszitting waren 4 leden tegen woordig afwezig 3 leden met kennisge ving. De gemeenterekening over 1906 werd goedgekeurd in ontvang op f8327,31, in aitgaaf op f 7886,22, sluitende met een goed slot van f 441,09. Zaterdag, 17 dezer, hoopt de Commis saris der Koningin de gemeenten Nieuw en St. Joosland, Ritthem, Oost- en West- Souburg en Koudekerke te bezoeken. Heinkenszand. In den appelboom gaard van don landbouwer K. G. zijn appels ontvreemd. Bij de politie is hiervan aan gifte gedaan. Wolfertsdijk. Hedenmorgen had het zoontje van den arbeider P. Oreel, werk zaam op de hofstede van den landbouwer S. J. Klompe alhier, het ongeluk met den vinger in de waschmachice beklemd te rakenzoodat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Serooskerke (W.) Zaterdagmiddag hield de gemeenteraad een openb. verg. die door alle leden werd bijgewoond. Goed gekeurd wordt de Gemeenferekening over 1905 op een bedrag van ontvangsten f 18634,59, uitgaven f16941,025, batig slot alzoo f 1693,56s. De Gemeentebegrooting ovar 1908 wordt aangeboden. Ontvangsten en uitgaven f7715,795, onroorziene uilga ven f300,285. Een verzoek van dhr. C. P. van Dalsen, telefonist, om verhoogiDg van traktement, wordt als ongezegeld voor kennisgeving aangenomen Ingekomen zijn twee \erzoeken, om onderstand van ge meentewege. Het eene wordt toegestaan met algemeene stemmen, het andere aan gehouden tot de volgende vergadering. Vlissingen, Tot machinist bij de Vlis- siogsone waterleiding aan het pnmpgebouw te Biggskerke is benoemd de heer G. de Swet, monteur in de afdeeiing machine bouw op de werf «De Schelde". lerseke. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn van den heer H. Vette alhier ongeveer 100 kilogram kreeften gestolen uit den oesterput waar ze ter verzending gereed lagen. lerseke. Zondagavond wierp J. H met zooveel kraoht ern keisteen tegen het hoofd van L van der Have dat het oog als 't ware verpletterd werd. Het is nog niet zeker of de knaap bet oog zal moeten missen. lerseke. Zondagavond heeft in den Burenpo'.der over eene lengte van 100 Meter eene dijkafsohu:vitg plaats gehad waardoor de kruin ongeveer 2 Meter is weggezakt. Hoedekenskerke. In de Raadsverga dering van Vrijdag waren tegenwoordig a'la leien. Voorzitter de Burgemeester GoedgekcU d wordt de door het Burgerlijk Armbestuur ingediende rekening over 19' 6, en vastgesteld de gemesnterekening over 19 6, zooa's diedoor B euW. den Raad is aangeboden in ontvang op f 17862,345, in uitgaaf op f 17141,61, dus met een goed slot van f 717,355. De voorzitter biedt daarna namens B en W. den Rsad aan, de gemeenteb'-grooUBg voor 1908 in ontvang en uitgaaf op f 9965.77s en deelt daarom trent mede dat de Hoofdelijke Omslag is moeten worden veiho gd met f 100 en ge bracht van f 1900 op f 2000, hetgeen wordt veroorzaakt door hst geringe goed slot der rekening over 1905. Zij zal ter visie wor den gelegd en ter zijner tijd behandeld. De in de vorige vergadering behandelde en vastgestelde strafverordening op de hand having der openbare orde, reinheid en vei ligheid op de straten en wegen in deze ge meente heeft aan Gedeputeerde Staten aan leiding gegeven dat in art. 19 is opgenomen de verplichting om bij kermis of andere openbare vermakelijkheden op bepaalde plaatsen stapvoets te rijden en dat dit te algemeen is, daar hieronder dan ook zou ▼allen het rijden met rijwielen en motor rijwielen, hetgeen in striid is met art. 8 der motor- en rijwielwet. Na toelichting van den voorzitter wordt besloten op voorstel van B. en W. aan dit bezwaar tegemoet te komen door dsn aanhef van het gewraakte artikel te lezenBij gelegenheid van de kermis of andere openbare vermakelijk heden is het verboden met rij- en voertui gen, bispaniien met paardenof andere trek dieren anders dan stapvoets te rijden enz. Aldus gewijzigd wordt de verordening op nieuw vastgesteld zonder hoofdelijke stem ming. Ter gelegenheid der verhooging en verzwaring van den zeedijk alhier is buiten gewoon politietoezicht des Zaterdags- en Zondagsavonds noodig gewsest, hetgeen is geschied door don rijksveldwachter Van der Mooren van Kwadendamme, die daar toe op het dorp Hoedekenskerke aanwezig is geweest. Daar het niet mogelijk was Kwadendamme op die avonden zonder poli tietoezicht te laten, is diens dienst aldaar waargenomen door den rijksveldwacter C. van Rossum van Heinkenszand. B en W. stellen nu voor daarvoor een gratificatie toe te kennen aanVan der Mooren van f 7,50 en aan Van Ro3sum van f 5 en daartoe te be schikken over den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting van 1907. De Raad vereenigt zich daarmede en wordt aldus be sloten, waarna niemand meer 't woord ver langende, de vergadering gesloten wordt. Vorstelijk bezoek aan Zeeland. Gedurende de 3 dag6n dat de Koningin en Prins Hendrik in Zeeland vertoeven 12, 13 en 14 September heeft de school jeugd op de openbare scholen te Middel burg vacantie. Uit Brussel wordt door Reuter gemeld dat Koningin Wiihelmina en de Prins der Nederlanden op 14 Sept., ter gelegenheid van hun bezoek aan Hulst, begroet zullen worden door Belgische senatoren,afgevaar digden en burgemeesters. Een sieraad zal als souvenir uit naam der bewoners worden aangeboden. Volgens een ander bericht zullen, behalve de burgemeesters der Belgi sche grensgemeenten, ook de volksverte genwoordigers uit het land van Waes en de senator, de heer Mertens, aan die betooging deelnemen bij die gelegenheid van Haar bezoek aan Hulst. Vallende steri rn. Het N. v. d. D. schrijft: Van 9 tot 12 Augustus ontmoet onze aarde den meteorenzwerm der Perseïden zoo ge noemd naar het sterrenbeeld Perseus, waar het straalpunt ligt, eu op die datums zal dus (het weer dienende) en z.g. „sterrenregen" zichtbaar zijn. De loe Augustus is de dag van het maxi mum. De Perseïden zijn reeds in de oudheid, ook buiten China, bekend geweest. Volgens een Thessalische legende opent zich de hemel in den nacht van het feest derTransfiguratie, waarbij „de lichten verschijnen te midden van de opening". En reeds eeuwen geleden noemde 't volksverhaal de meteoren van dezen stroom „de vurige tranen van den heiligen Laurentius", hetgeen tevens bewijst, dat het maximum regel matig op den io Augustus (St. Laurentius) terug keerde. Sedert de onderzoekingen van Schia- parelli, te Milaan, kan niet meer betwijfeld worden, dat vallende sterren uit kometen ont staan. Men neemt aan, dat de deelen eener komeet verspreid worden over de loopbaan en dat de meteoren niet anders zijn dan deze ver strooide fragmenten. De banen, waarin zulke zwermen om de zon trekken, zijn gewoonlijk langgerekte ellipsen. De meteoren zijn over de geheele loopbaan verspreid en vormen dus een soort van ring, maar de verdeeling is geens zins gelijkmatig. Ontmoet nu de aarde zulk een stroom als een kanonskogel, die door een muggenzwerm heen- boort, dan dringen een groot aantal meteoren in onzen dampkringzij verbranden daar door de warmte, welke hun zeer snelle beweging ver oorzaakt, en vertoonen zich dan als „vallende of verschietende sterren". Bij de verbranding vormen zich gasvormige verbindingen, die in de meteoorbaan achterblij ven en zich door de afkoeling tot een zichtbaren damp verdichten. Men gelooft, dat op die wijze de staarten der meteoren ontstaan, die wel te onderscheiden zijn van de vonken, die de gloei en de kern dikwijls als een lichtend spoor achter zich laat. De vallende sterren van een bepaalden stroom volgen in de ruimte evenwijdige banen, maar voor ons oog schijnen die banen samen te komen in een enkel punt, dat de richting der beweging aangeeft. Dat punt heet „straalpunt" of „radiant", omdat de geheele zwerm van die plaats schijnt uit te stralen. De Perseïden zullen den geheelen nacht zicht baar zijn, maar het grootste aantal wordt ge woonlijk na middernacht gezien. De waarnemer moet zich keeren naar de he melstreek, waar het sterrenbeeld de Zwaan staat, want de meeste meteoren gaan van Perseus naar den Arend. De Zwaan („Cygnus") staat 's avonds 10 uur dicht bij het zenith. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te B irgarabaeht F. G. Hospers te Kethelte Wanswerd C. B. Hollaed te Den Ham. Bedankt voor Garderen door H. O. Roscam A bbing oand. te M iddelburg; voor lerseke, door ds B G. C. Steenbeek, te Ar- nemuiden voor Knijpe, door C. Struick Posthumus, oaod. te Hem. Middelburg. In de voormiddag-Gods dienstoefening, herdacht ds. H. Jonker gisteren in de Nieuwe Kerk zijn 25-jarige ambtsbediening, naar aanleiding van 1 Samuël 7 12 De bezielende predikatie waarin de goede trouw Gods werd her dacht en geprezen, werd met groote be langstelling aangehoord. Toen Z Eerw. den kausel had betreden, werd hem staande toegezongen Gezang 91 3. Heinkenszand. Gisterenmiddag deed alhier de nieuw beroepen leeraar ds F. Muller, intrede in zijne gemeente, naar aanleiding van Lueas 5 vers 1 eu 12, na des morgens bevestigd te zijn door ds. Bakhuizen van den Brink te Utrecht, naar aanleiding van 2 Cor. 5 20«. Door 7 predikanten werd aan de handoplegging deelgenomen. Beide malen was het kerk gebouw stampvol. Geref. Kerken. Beroepen te Rijnsburg J. H. Land wehr te Rotterdamte De Bilt A. Voogel te Puttorshoek te Stellendam G. de Jager te Bruinisse. Tweetal te Heemse, N. P. Littooij te Nieuwe Pekela en J TonckersteLangeslag. Geref. Gemeenten. De Geref kerken onder 't Kruis en de Kerken voortgekomen uit de aotie van ds. Ledeboer, zijn tbans op een vergade ring te Rotterdam tot één kerkengroep vereenigd onder den naam Gereformeerde GemeentenRotterdammer Chr. Ger. Kerk. Aangenomen naar 's-Gravendeel door J. W. Geels oand. te Arnhem. Bedankt voor Oud-Beijerland door J. W. Geels oand. te Arnhem. Tot leeraar in de natuurkunde, werktuig kunde enz. aan de H. B. S. en burgeravond, school en in de natuur- en eoheikunde aan het gymnasium te Gorinchem is benoemd da heer P. Persant Snoep aldaar. Tentoonstelling Reclame-Midddelen. Vereeniging „Handelsbelangen" te Goes. De verschillende regelingen voor de Ten toonstelling zijn in hooldzaak getroffen. In zijn laatste vergadering werd door het Comité van Organisatie het volgend pro gramma vastgesteld Maandag 26 Aug. to 12V2 ure offieieele opening met Eereleden derTentoonstelling, leden der Vereeniging „Handelsbelangen", H. H. inzenders en verdere genoodigden 4e 2 ure maiiné in den tuin der soo. V. O. V., te geven door de harmonie „Euphonia", directeur dhr. Horst. Dinsdag 27 Aug. 's nam. 2 uur maticé te geven door de „Goesehe Fanfare", di- leoteur dhr. Kooiman. Woensdag '28 Aug. 'snaai. 2'/a uur, roatiné te geven door het „Middelburgsohe Muziekkorps", directeur dhr. Morks. (En trée 59 ets. per persoon). Donderdag 29 Aug. 's avonds 7' 2 uur, concert te geven door de Stafmuziek vau het 3e Regiment Infanterie uit Bergen op Zoom, directeur de heer A. Barbe. Enttée 59 ot. per persoon; de tuindersoo. „V.O. V." zal ik la giorno verlicht worden). Wanneer niet anders is aangegeven is de toegangsprijs tot de Tentoonstelling be paald op 25 ets. Echter zullen gezics- kaarten worden afgegeven k f 2,50 en Persoon, kaarten k f 1,50, beide toegang gevende tot de Tentoonstelling muziek uitvoering enz. Oudheidskamer op het Stadhuis. De Raadzaal met de door Geeraerts ge schilderde grauwtjes. Kosteloos op alle werkdagen van 's voorn. 9 tot 's nam. 3 uren. Aanmelding bij den concierge, lederen dag. De St. Maria Magdaiena Kerk. lederen werkdag. Aanmelding by den koster der kerk, Schoolstraat A 64«. Het slot Oostende of grafelijkslot van Jacob* van Beyeren. Het Gothische huis op de Turfkade D 25 met fraaien gevel uit bet begin der 16de eeuw. Op de Veemarkt een ze6r fraaie pomp met kindergroep door A. Vervoort, 1774. Tc Haarlem werd een 21-jarige be- wustelooze jongeman uit 't water gerei en ia badenkel jken toestand naar het gast huis gebracht. Daar ontdekte men blauwe plekken op zyn borst en bals, en zei dat hij door een onbekende was aangevallen ge worden en in 't wat6r geworpen. BJykbaar heeft men hier met een moordaanslag we gens roofzucht te doen, want's jongelings ledige portemonaie werd in een andere straat gevonden. De jongeling is inmiddels overleden, zoodat deze zaak wel nimmer zal worden opgehelderd. - E in 53-jarige onge- huwdewerkman te Leeuwarden, kostwin ner eener oude moeder die weduwe is, was op de 2de verdieping eener fabriek aan het ophalen van zakken. Plotseling schoot hy voorover en kwam met het hoofd naar beneden op den steunen vloer terecht zoodat hij onmiddellijk dood was. Hedennacht is aan de Prins Hendrik kade te Rotterdam ten alsnog onbekend man in beschonken toestand van den wal op het Rijnschip Mannheiua 50 gevallen. Naar een politiepost gebracht overleed hy zonder tot bewustzijn gekomen te zyn, tengevo'ge van schedelbreuk. De landbouwer Roudink in R*tum is op onaangename wijze de dupe gewor den van de Btrengheid der Duitsohe be lastingbeambten. Baldadige handen hadden een bek zijner weide losgemaakt. Hierdoor liepen 4 schapen weg, die koers zetten naar Duitsoh grondgebied. De Duitsche belastiDgbeambten beschouwden ze als gesmokkeld vee, welks geleiders ontko men waren. Ze werden door den Ihcus in beslag geDomen en ondanks de ver zekering van den eigenaar, dat de dieren waren weggeloopen, werden ze gisteren door den fiscus te Bocholt verkocht. Celebes. De namen der beide cffioieren, die bij de overvalling in Morie werden gedood,zijn de le-luitenant der infanterie H. Matthes, die 27 en de 2e-luitenant der infanterie R. E. Kiès, die 24 jaar oud werd. Uit Dalen (Drente) meldt men Dat bijgelool er bij velen nog stevig inzit bewijzen de volgende staaltjes1. Een ijmker hier verloor verleden jaar bijna al zijn bijen. De buren en anderen wisten hem later te vertellen, dat dit kwam doordat hij het vorige jaar ver zuimd had de bijen aan te zeggen, dat zijn vrouw overleden was. 2. Iemand kocht een weiland, waarin een paal stoDd met een ooievaarsnest. Het daaropvolgende jaar betrok de ooievaar zjjn oude nest niet weer, en nu beweert de nieuwe eige- naat, dat dit komt, doordat hij vergeten heeft den ooievaar te vertellen dat het land van eigenaar is verwisseld. De staking te Almelo. Men schrijft uit Almelo Een der koperslagerspatroons heeft zijn stakenden kneoht Bericht gezonden, dat deze ontslagen was. Een andere patroon heeft aan een staker gemeld, dat hij ont slagen zou worden, als hij niet binnen twee dagen het werk hervat. De werk stakers hebben daarop besloten het werk niet te hervatten, als hun eisohen niet worden ingewilligd. Heden was op een der bouwwerken een z g n. onderkruiper aan het leiendekken gegaan. De werkstakers wisten de hand langers te bewegen hem niet verder be hulpzaam te zijn. Hedenavond werd de onderkruiperonder politiegeleide huiswaarts gebracht. Tegen eenige personen werd door de politie procesverbaal opgemaakt wegens hinder lijk volgen. Een bericht aan het Huisgezin, dat de schilden Mufsaers, die indertijd heeft terecht gestaan als verdacht van den moord op Maria Kesseis te Tilburg, giste ren te Roermond op heeferdaad is betrapt bij het plegen van onzedelijke handelin gen met een meisje en gearresteerd, is onwaar gebleken. Zelfmoord bij kinderrn. Prof. Eulenburg te Berlijn heeft onlangs een voordracht gehouden over zelfmoord bij schoolkinderen en daarin medegedeeld, dat deze veel meer voorkomt dan men gewoonlijk meent. Van 1880 tot 1903 maakten in Pruisen niet minder dan 1152 kinderen een eind aan hun leven. In 453 gevallen was de oorzaak direct te zoeken in teleurstelling op de schoolstraf, slecht 6ueoes in het werk enz. Ia ongeveer 10 pereent waren ziekten van het zenuw stelsel te eonstateeren en in 265 gevallen werd geen oorzaak gevonden. Soms was de aanleidende oorzaak van zeer weinig beteekeniseen verbod oin een bepaald spel te doen bijv. Bij anderen had de lectuur van Schopenhauer of Nietzsche de noodlottige uitwerking en liefdesver klaringen bleven ook niet zonder invloed. Tel'foonspreekeellen. The Lancet be veelt de lucht in de openbare telefoon spreekcellen in de aandacht der bacterio logen aan. Buitenluoht noch licht kunnen er binnendringen door de noodzakelijke buitensluiting van geluiden worden alle oorzaken van luchtzuivering mede buiten gesloten. Aanhoudend moet de opgesloten luobt worden besmet. Een automatisohe ventilatie, waarbij het doordringen van geluiden naar buiten toeh wordt belet, en regelmatige ontsmetting der cellen behoo- ren te worden ingevoerd. Het is niet nood zakelijk, de spreektoestel dicht bij den mond te houden, zcodat besmetting van het mondstuk uit te vermijden is, maar voor den sleehten toestand der lucht kan men zich in de spreekcel niet vrijwaren. De Brusselsohe ochtendbladen maken melding van een zonderling incident. B:j Landelier was dooi aohteloosheid een rail van 9 meter op de lijn blijven liggen, toen de sneltrein ParijsKeulen naderde. Door de looomot ef schijnt de rail te zijn opge wipt en drong toen als een speer in deD bagagewagen, vloog aan de achterzijde eruit, drong in den eersten personenwagen, sloeg daar door de zoldering en bleef' steken. Een passagier in het eerste com partiment werd daardoor in zijn hoekje opgesloten, gelukkig zonder dat hij eenig letsel bekwam. De conducteurs, die ook gespaard werden, brachten metdenoodrem den trein tot stilstand. Bij een militaire oefening in de om geving van Honingbergen sloeg op den Pregel een bootje, waarin 17 soldaten om door de hooge golven van een sleep boot waardoor zij zich lieten sleepen. Aeht der mannen konden den oever be reiken, maar negen anderen verdronken hoewei zij als goede zwemmers bekend stonden. Het gewicht van hun uitrusting sobijnt het hun onmogelijk te hebben ge maakt zich boven water te houden. De Fransehe zaakgelastigde te langer gaf eenigen in El Ksar wonenden 1' ransehen den dringenden raad zich voorzichtigheids halve naar Larasch te begeven. Prins Friedrich Heinrioh van Pruisen is met de „Herzog'' te Kaapstad aange komen. Hij gaat door naar Duitsoh Zuid- West-Afrika. In Troppau staat weer een schandaal* proces voor de deur. D&ar is een reeks van sexueele misdrijven tegenover kinderen be gaan, ontdekt. E?nige personen zijn in verband hiermee reeds gearresteerd. Een zekere Charles Hall, te Lewis- ham bij Londen, eigenaar van een honderd tal paarden werd veroordeeld tot een boete van 50 pd. st. en kosten van vijf guineas wegens het insmokkelen van „paarden- koeken" hem door een firma uit Haarlem gezonden. Niet minder dan drie duizend dezer zoogenaamde koeken bleken holle kartonnen doozen te zijn, ieder inhoudende dertig sigaren. De verdediging voerde aan dat 'teen gesohenk der firma was gegeven in de hoop op een goede bestelling. De machinist van een rangeerloco motief te Ohaumont werd plotseling waan zinnig en ging met zijn machine, zonder op eenig signaal te letten in volle vaart de lyn naar Chalons op. Ruim 100 K.M. reed hy door, zonder op eenig signaal te letter, tot dat in Chalons een wisselwachter om den naderenden sneltrein Nancy—-Parijs te be hoeden voor een botting 'n wissel omwierp, waardoor de rangeermachine ontspoorde. Wonderlyk genoeg is dat op de geheele lyn geen oBgeluk gebeurde. De stoker sprong van da locomotief en deed ook daarby geen letsel op. Te Chicago staken 1600 telegraafbe- ambten. Zij verlangen 25 pCt. loonsver- hooging en e6n 8-urigen werkdag alsmede erkenning hunner vakvereeniging. Te Kansas City, Salt Lake City, Denver en Helena staken hun collega's mee. Groote stremming in het verkeer natuurlijk. De beambten zeggen dat dit slechts en voor- looper is van een algemeene sein-staking door de geheele Unie en Canada. Ook in Colorado Springer is 't telegraafpersoneel in staking gegaan. In Chicago vreesde men dat ook de ambtenaren der telegrafie, die op de kantoren der beursmakelaars werk zaam zyn, het werk zouden neerleggen. Dat zal de markt voelen. De in Odessa gearresteerde anarchis ten, die naar het heette voornemens waren de consuls in Odessa te dooden, blyken Perzische burgers te zijn. Twee zyn er in Perzië geboren, een Armeniër, de ander een Turk. Men vond by hen Armenische geschriften over de tactiek die men volgen moest bij straatgevechten met geregelde troepen, voorts platte gronden van Odessa waarop byzondere punten geheimzinnige aanwijzingen droegen. Deze anarchisten kwamen via Warna uit Amerika. Cholera in Rusland. Te Samara zyn elf nieuwe choleragevallen geconstateerd. In het geheel zyn daar thans 82 cholera gevallen voorgekomen. Overleden zyn 18 patiënten. Thans is ook in Petersburg zelf een geval van cholera geconstateerd by een moejik. De man is overleden. De regeering neemt uitgebreide maatregelen tegen het voortwoekeren van het kwaad. Engelsche jams. De Engelseben, die met zooveel vreugde te keer gaan over de onthullingen in zake de toestanden in de Amerikaansche vleeschpaokeries kunnen ook eenige leer rijke oogenblikken hebben na lezing van het jaarlijkseh rapport van de fabrieks- inspeoteurs. In het bijzonder wordt geklaagd over de jarafabrieken. „Met enkele uitzonde ringen"} wordt van alle jamfabrieken in Engeland gezegd dat zij onzindelijk zijn. De vloeren gelijken op „gekarnde mod der". De lokalen, waarin de flessohen gewasschen worden, hebben een zware, warme atmosfeers en höt verblijf daarin wordt haast onmogelijk gemaakt door den stank van het water in de waschtanken. Het water in die waschtanken wordt on geveer eenmaal per week verversoht. De potten en flessctien worden daar gewas schen in een don kere, k walij k riekende soep. Een inspectrioe zag in een jamfabriek, in een lokaal waar zoetigheden gemaakt worden, festoenen van zware, zwarte spinragdraden, welke draden eveneens te vinden waren in de gaDgen, waseh- en bewaarplaatsen, die, evenals de vloeren, overal met vuil en afval bedekt, bewezen, dat de meest elementaire maatregelen van zindelijkheid verwaarloosd worden. Men hoort dikwijls beweren dat de En gelsche jams een zekere „haut gout" bezit ten, welke de Nederlaudsohe jams missen. Men heeft nooit recht kuönen uitleggen waaraan die bijzondere smaak lag. Een vermoeden rijst nu of die smaak ook in verband staat met1 Zou het niet verstandiger zijn in Ne derland Nederlandsche jams te eten. Tijdschr. v. Nijverh. Dinsdag 13 Aug. Middelburg, 10 uur Notarishuis inboedel, 5 branökas'en, waarbij 3 fabri kaat Vogel, 1 dito the Withers kachel, porfemauteaux, sigaren, wijnen, enz. lol. De Groot Sc Hondius. Woensdag 14 Aug. Vlissingen, ook Maan tag en Dins dag, door not. Bosch 2 uur bij Sfofkoper zomer- en najaarstoffen van Salomon. K a p e 11 e door not. Mulook Houwer 2 uur bij Hanson oppervruchten. K a p e 11 e6 uur bij Hanson door not. v. Campen oppervruchten, in Schore, Krui- ninge en Kloetinge.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2