No. 265. 1907. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Maandag 12 Augustus 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S-J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IJ IT D S IsERS. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02E. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1— 5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Er In geloopen. Onze lezers hebben natuurlek wel eens gehoord van den Italiaanschen geleerde Lombroso. Volgens dezen professor zijn er eigenlijk geen misdadigers, die veranttvoordelijlcbvm- nen gesteld worden voor hun snoode daden. Wie moordt of steelt behoort tot het typeder „geboren misdadigers", is „abnor maal". Door het eigenaardige van zijn lichaamsbouw, is zoo iemand reeds van zjjn geboorte af „voorbeschikt" om allerlei gruwelen te plegen. Straffen moogt ge daarom een misdadiger niet. De gevangenissen behooren te ver dwijnen, of althans in asyls veranderd te worden. Voor ongelukkige, ontoerekenbare indi viduen bouwt men immers geen gevange nissen, maar toevluchtsoorden. Natuurlijk heeft Lombroso tal van „mis- dadigers-typen" bestudeerd, en in dikke boeken meegedeeld welke „afwijkingen" van den „normalen" mensch hij alzoo bij hen gevonden had. Op het gezag van dezen geleerde wordt door zeer velen in onze dagen de leer van den „geboren misdadiger" gehuldigd. Slag op slag verklaart men reeds moordenaars, dieven enz. „ontoerekenbaar". Ja, ons gan- sche strafrecht wordt in steeds ernstiger mate door Lombroso's volgelingen onder mijnd. Van zonde, van schuld wil men niets meer weten, dus evenmin van straf. Met Gods Woord heeft men afgerekend. Men is ook zoo „geleerd", zoo „wijs". Dezer dagen is evenwel die geleerde heer Lombroso er leeljjk ingeloopen. In Parijs zit op dit oogenblik gevangen een zekere Soleiland, die den gruwel heeft begaan een 12-jarig buurmeisje in zijn huis te lokken, het daar op liederlijke wijze te mishandelen en ter dood te brengen. Ver volgens pakte hij het lijkje in en gaf het in bewaring aan een station. Zie daar inkorte woorden de weerzinwek kende geschiedenis, dis, nu de misdadiger door het gerecht ter dood is veroordeeld, dezer dagen nog eens in al hare bijzonder heden onder de aandacht van het publiek is gebracht. Nu is 't in het vrijzinnige Frankrijk geen gewoonte meer iemand ook ter dood te brengen. De president der republiek verandert in den regel het doodvonnis in zooveel jaren gevangenisstraf. Maar in dit geval, eischt de publieke opinie tenuitvoerlegging van het vonnis. Berouw toont Soleilland in het minst niet. Iategendeel. Nog dezer dagen schreef hij, dat men het in de Pransche gevange nissen goed had. De president zou z'n dood vonnis wel veranderen, zoodat hij nog eenigen tijd van het goede leventje wilde profiteeren. Zooals te begrijpen valt, geven de Pran sche bladen tal van bijzonderheden omtrent den moordenaar. Het Parijsohe socialis tische blad Le Matin verraste zelfs de lezers met fotografieën van z'n handen. Deze afbeelding trok de aandacht van Lombroso, die aanstonds allerlei „afwij kingen constateerde. Ziehier het geleerd relaas, dat hij aan de Matin zond. loen ik de fotografie van die hand voor mij had, kwam ik tot de overtuiging, dat de weten schap over dezen Soleilland het laatste woord nog niet heeft gezegd. De rechterhand heeft het voorkomen van wat heet een apenhand, dat wil zeggen, dat de lijn, welke de hand begrenst aan den kant van den pink, niet licht gebogen is, zooals bij een ge woon mensch, maar die lijn is recht en die lijn is de onafgebroken voortzetting van den onderarm. Bovendien loopt er dwars over de handpalm geen dubbele schuine lijn, maar er loopt maar een enkele lijn en die loopt horizontaal. Deze abnormal# lijn van de handpalm treft men ook aan bij de lagere apensoorten en bij de meeste epileptici (lijders aan vallende ziekten), ideoten en geboren misdadigers. Er zijn nog andere bijzonderheden aan de hand. De pink staat een heel eind van de andere vingers af, en de middelvinger is evenlang als de ringvinger. Al die bijzonderheden vallen op te merken aan de rechterhand. De linkerhand is langer dan de rechter en deze vertoont geen enkele eigenaardigheid. Dus bij dat eene lid van Soleilland, heb ik al kunnen waarnemen atavistische kenmerken (dat zijn kenmerken, die een neiging aantoonen tot terugkeer tot het verouderlijk type, d. w. z. tot de apen) en asymetrie (onevenredigheid). Dat verschijnsel van asymetrie valt ook op te merken aan de iris. Hieruit mag men besluiten tot de waarschijnlijkheid van het voorkomen van nog andere asymetrieën, in de hersenen bijv. Om het belang van deze afwijkingen te schat ten moet men in aanmerking nemen, dat ik bij den geboren misdadiger en bij den epilepticus, waar de geboren misdadiger een soort van is, niet alleen heb waargenomen kenmerken van atavisme, maar ook asymetrie. Het is, of verschiilende individuen waren saamgesmolten tot een enkel individu tot ellende van de menschheid. De conclusie lag voor da handSoleil land is eigenlijk geen gewoon mensch,maar een „geboren misdadiger", die tot zoo'n gruwel moest komen, dank zij z'n lichame lijke afwijkingen, z'n „apenhand". Natuur lek mag zoo iemand niet onthoofd worden. H;j is „ontoerekenbaar". Onmiddellijk nadat Lombroso gesproken had, was er in de Fransche pers, die aan vankelijk op tenuitvoerleggingvan het von nis had aangedrongen, een ommekeer te bespeuren. Ziet ge, voor hst oordeel van zoo'n ge leerd man als Lombroso moest men wel zwichten. Die Soleilland was ten slotte nog wel een „interessant" individu, die neiging ver toonde tot terugkeer tot de apen I Maar nu komt het komische. Het is namelijk uitgekomen, dat de han den van de Matin niet van Soleilland waren, maar van een eerzaam metselaarsbaasje en van een loodgieter, die nooit met politie of justitie in aanraking zijn geweest, en alzoo niet tot het type der „geboren misdadigers" behooren De Matin-reporter, belust op reclame, had aan Bertillon de handen gevraagd. Deze ambtenaar had ze'm niet willen, niet mogen geven. De reporter bleef aandringen, en om van den lastigen journalist af te komen, gaf Bertillon hem twee/kieken", tien jaar geleden door hem genomen als amateur-manograaf. De geleerde heer Lombroso is er dus wel leelijk ingeloopen I 'tls bepaald vermakelijk. Toeh ligt er een diep-ernstige leering ook in deze gesohiedenis voor al degenen, die Gods Woord verwerpen omdat hetgeen daarin staat geschreven, zoogenaamd door de „resultaten" der wetensohap wordt weersproken. (Vrjje Westfries.) 10 Augustus 1907. De brandkasten der millionairs. Zoogenaamde volksmannen maken het volk diets, dat de kosten van Staatspen- sioneering gevonden kunnen worden uit de brandkasten der millionairs. Zelden of nooit is er een millicnair onder hun gehoor, zoodat zij met die vondst niemand der hoorders lastig zijn. Wij willen tegenover die volksmisleiding nog eens de ojjfers in herinnering brengen. Voor een pensioen van f3 per week voor ieder, die den 65-jarigen leeftijd heeft be reikt, is noodig 50 millioen per jaar. Nu waren er in 1905 in Nederland in het geheel 483 millionairs, die tezamen be zaten 971 millioen. De rente van deze som, berekend naar 4 pCt. bedraagt nog geen 40 millioen per jaar, De eisoh van den staat aan hen, om de kosten van staatspensioneering te dragen, zou dus hierop neerkomen le. dat zij al hun inkomsten beuevens jaarlijks ruim 10 millioen van hun kapitaal moesten afdragen aan den Slaat voor pensioenen, en 2e. dat zij verder hun kapitaal zouden moeten interen, om te leven en hun aandeel in de overige belastingen te betalen. Zoo staat het met deze brandkasten. De ofïieieele jaarcijfers van het centraal bureau voor de statistiek wijzen het uit. Wat zou er nu gebeuren, indien er eens eene Regeering en eene Volksvertegen woordiging bereid gevonden werden, om zulk een dwaasheid uit te halen P Een kind kau het begrijpen. Nog voordat de wet wierd ingevoerd, zou er geen enkel millionair in het land zijn overgebleven. Zij zouden of het land verlaten, óf aan hunne toekomstige erfgenamen alvast zóóveel vooruit geven, dat zij zelf iets minder dan een millioen over hielden. De oude man of vrouw, die met de wet in de hand zou aankloppen om zijn pen sioen, zou ten antwoord krijgenwij hebben geen millionairs meer, en dus Arm volk, dal aan zulke „volksmannen" zijn vertrouwen schenkt c In de haven van Antwerpen wier soheepsvaartbeweging reeds het vorige jaar iets minder was dan die van Botterdam en dit jaar beduidend veel minder is in de haven van Antwerpen is een be langrijke loonstrijd ontstaan, dis van grooten omvang dreigt te zullen worden. Vijf francs per dag is het loon der boot werkers, eisoh is 20% meer. De sobeeps- vaartfederatie heeft besloten niet hooger te gaan dan 5 francs omdat een hooger bedrag een last van 2 a 3 millioen per jaar op de scheepvaart leggen zou en de scherpe conourrentie der groote havens dit niet toelaat. Tal van Engelsehe werklieden, onder politie-bewaking nemen nu, althans ter- deele, de taak der stakenden of der uit- geslotenen over. Slraks zal in Den Haag het VII fate Zionisten-Congres vergaderen. De wereld vereeniging die zieh onder dezen naam onder de Joden bezig is te vormen, ontstond hoofdzakelijk door een geschriftDer Judenstaat in 1895 versohe nen en geschreven door den Oostenrijker Theodoor Herzl. Ligt de ware bron van allen geestelijken en stoffelijken Jodennood daarin, dat wij als van eigen grond losgerukt, verstrooid, en vreemde staatsorganismen vergroeid oïk leven, dan moeten wij genezing zoe ken door ons eigen land te herkrijgen, onze verstrooide massa's te vereenigen en ons een eigen staat te scheppen. Als wij door associatie en organisatie meenen te moeten werkeD, dient er ook een wereld omspannende organisatie gevormd te wor den met één centrale leiding. Dit woord was de oproep tot vereenigen. De basis der Zionistische beweging werd aldus geformuleerd: Het Zionisme streeft naar een publiek rechtelijk gewaarborgde verblijfplaats voor het Joodsche volk in Palestina. Tot bereiking van dit doel wil het de volgende middelen gebruiken 1. Da kolonisatie van Palestina door Joden, die zieh met landbouw, handwerk en industrie bezig houden, doeltreffend te bevorderen. 2. De ir deeling en vereeniging van alle Joden dooi maatregelen van plaatselijke of algemeene strekking die daartoe ge- schi k t en vol gen s d e 1 and wet geoorloofd zij n 3. Het versterken van Joodsoh zelf bewustzijn en volksbewustzijn. 4. Het doen van voorbereidende stappen om de toestemmingen der regeeringen te krijgen die noodig zijn om het doel van het Zionisme te bereiken. Verwijdering. Er doen zich onder de linkerzijde na de Statenverkiezingen verschillende sympto men van onderlinge verwijdering voor, V. D., de bekende schrijver in de vrijz,- dem. pers, heeft aan zijn partij de raad gegeven, voortaan meer zelfstandig op le treden en minder vlot coalities met de vrij-liberalen 1e sluiten. Land en Fo//i,het vrijz.-dem. hoofdorgaan, beantwoordt den wenseh der vrij .liberale partij geen blanco artikel zonder recht van amendement der Eerste Kamer, met een volstrekte afwijzing van laatstbedoeld recht, terwijl hel blad er aan toevoegt „Dan (n 1. als dit de prijs moest zijn) zou den wij nog liever voor de verovering van het algemeen kiesrecht wat langer blijven strijden". En de heer D. Hans, de liberale con centrator, die tot nu toe slechts brochures schreef waarin een „vrijzinnigheid boven fraetieverdeeldheid" werd aangeprezen, heeft dezer dagen een geschrift het licht doen zien (onder het opschrift„De partij van Thorbecke. Iets over de verhouding der vrijzinnigen tot de kerk en de demo cratie"), waarin de vrij-liberalen vrij on zacht uit de vrijzinnige gemeenschap wor den teruggewezen. In dezer voege o. a, Wij propageeren 'n partij-formatie volgens de scheidslijnen der democratie, maar laten we dan den zedelijken moed hebben om uit onze eigen gelederen hen te bannen, die zulk 'n democratie schuwen. Wij prediken de vooruitstrevendheid, wij beloven het volk bij de stembus de gouden eieren der sociale wetgeving, maar bij diezelfde stembus staan we innig, arm in arm met van Karnebeek en Tydeman Wie oogen heeft om te zien en ooren om te hooren hij speure na of door zóó te bandelen de kracht van ons beginsel kan toenemen en't volksver trouwen ons ten deel vallen. En later Versleten zijn onze beginselen nog lang niet. Mits het van nu af aan uit zij met die half slachtige politiek van den laatsten tijd. Slechts hij groeit, die zich zelfstandig weet, die zich naar eigen vrijen wil bewegen kan. Daarom dienen we voortaan op te treden met eigen democratische candidaten. Geen beginsel- ver watering om 'n zetel te winnen. Het volk moet zien dat het ons ernst is met onzen strijd. Intussehen meene men niet, dat 't daar om bij de stembus wezenlijk tot een ge deeld optieden zal komen. De radicalen weten daartoe te goed, dat de meeste oud-liberalen hen tenslotte in belangrijke quaesfies toeh volgen. En merkwaardig is dan ook, dat in deze zelfde brochure van den heer Hans o. a. geklaagd wordt, dat men bij de jongste Statenverkiezing te Rotterdam van vrijzinnige zijde zoo ontactisch is geweest om in „het gema tigde district II" „een rooden democraat als mr. van Aalten" te stellen. M. a. w. waar de oud-liberalen tot sussing der ge matigde kiezers kunnen dienen, zullen zij ook voortaan gebruikt worden. De Nieuwe Ct. is, zooals te begrijpen is, weinig ingenomen met de brochure van den heer D. Hans, waarin aan de vrij liberalen de deur van het vrijzinnig bond genootschap gewezen wordt. Het blad zegt, dat de heer Hans met het opschrift van zijn brochure, „de partij van Thorbecke", vaart onder valsche vlag. „Van het doorloopend streven van geheel Thorbeoke's politiek en wetgeving om de democratie, nadat hij voorgegaan was om haar de baan te breken, de baas te blijven, vindt men in het geschriftje niets". „Het ware weaschelijk dat deze ijverige sohrij- ver, wien het aan overtuiging en geestdrift niet ontbreekt, zich meer had toegelegd op de kennis van Thorbeoke's leer en werken alvorens dien naam te plaatsen op een brochure, bestemd om minder-weten- den in een richting te drijven welke hem zei ven aantrekt". Ten slotte schrijft het blad Hoe meer de brochure bijdraagt tot de vor ming van een uiterste linkerzijde voor wie „de democratie" het politieke ideaal is en die het kenmerk van den conservatief hierin gelegen acht, „dat hij voor sociale wetgeving niets over heeft" d.w. z. niet bereid is haar als een zuigpomp aan de schatkist te bevestigen, des te meer werk zal er te doen blijven voor „de partij van Thorbecke" die den Staat ontwikke ling en bevordering van zelfstandige kracht tot taak stelt. Bevordering dus van algemeene welvaart opdat er arbeidsgelegen heid voor een ieder zij, verspreiding van kennis en ontwikkeling, bescherming van degenen, die inderdaad buiten staat zijn zichzelf te helpen, verdediging van persoonlijke vrijheid en van de nationale belangen tegen de gevaren der De mocratie. Het spookt in da vrijzinnige pers niet alleen tussehen de Nieuwe Ct. en den heer Hans (die in het Centrum als „de nieuwe leider" der Unieliberalen wordt aange duid), maar ook in verschillende andere organen. En met name ook tussehen de tot dusver nauw verbonden Unieliberalen en vrijzwnrig-demoeraten. Van Yiijz.-dem. zijde maakt men reeds aanstalten, om straks ook dezen bond den bond van 21 Jan. 1905 op te zeggen. De Haag- sche correspondent der Zutph. Ct. (Unie liberaal) heeft dat als een zeer afkeurens waardig plan aangeduid. Doeh Land en Volk (vrijz.-dem.) repliceertWij moeten daarin (n.l. in „rustelooze onvermoeide beginselpropagauda") niet door een band met andere partijen worden belemmerd, ook niet door een blijvend verbond met de Liberale Unie. Zij heeft bestanddeelen en relaties, waaTvan wij vrij moeten zijn". Bovendien is er een incidenteel, maar zeer scherp verloopecd confliot ontstaan tussoben Land en Volk en het Vaderland over het oproepen der derde ploeg vau het blijvend gedeelte door den minister van oorlog tot het verleenen vaa dienslen tegen het mond- en klauwzeer. Land en Volk aehts de indiensthouding van die derde ploeg onwettig; het Vaderland, dat vóór alles ministerieel is, acht ze niet alleen wettig, maar ook buitengewoon prijselijk. De warmtegraad, waartoe deze polemiek 't gebracht heeft, worde gekend uit deze woorden van het Vad. van Woensdag avond Wat thans geschiedt is dus niet anders dan de uitvoering van een door minister Staal uit drukkelijk en onbestreden geopend vooruitzicht: in normale tijden zooveel mogelijk miliciens naar huis, maar daarnaast de waarborg om in abngrmale lijden gemakkelijk over hen te kunnen beschikken. Er was dus met de derde ploeg alleen sprake van een voorwaarde waaronder verlichting van militaire lasten kon worden toegestaan. Die voorwaarde eerst te aanvaarden en, als het op vervulling aankomt, kabaal te maken over «verzwaring van militaire lasten" is in sterke mate onredelijk en onridderlijk, is de magogie meer dan democratie. Waarop Land en Volk gisterenavond heeft geantwoord (denkend aan de vroegere funclie van den tegenwoordigen hoofdre- daofeur van het Vaderland) De toon die thans uit «Het Vaderland" klinkt, herinnert ons te levendig den schrijftrant van een vroegere redactie van zeker provinciaal dagblad, om ook maar den minsten lust te gevoelen tot voortzetting der polemiek. Wij betreuren het, dat deze vreemde waar in de Residentie is geïmporteerd. Zooals men ziel, heeft de jongste tegen spoed der vrijzinnigen hen niet diohler tot elkander gebracht, maar eer ontbindend op de een paar maanden geleden te Gorkum nog zoo plechtig bezegelde entente inge werkt. Men zegt wel eens, dat strijdmakkers, op wie de tegenslag uit elkaar jagend in plaats van saambindend werkt, daardoor blijk geven, dat het een weinig verheven doelwit was hetwelk hen bijeenhield. Zoo dit juist is, dan heeft men hier de proef cp de som, dat de Juni-stormloop op de Eerste Kamer terecht is afgeslagen. (Ned Sociale wetgeving en Kiesrecht. Het Centrum (r.-k.) komt in een paar artikelen teiug op bet antwoord, dat 't sociaal-democratisch dagblad Het Volk gaf op de vragen het door 't eersie blad gedaan, en welk aut«oord wij voor een gedeelte in No. 1290 van ons blad op namen. Het Roomeche blad dan meikt op hoe uit net antwoord blijkt, dat ook Het Volk in algemeen kiesrech geen wondermiddel ziet, dut plotseling alla

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1