België. Kerknieuws. Schooinieuws. LANDBOUW. UIT DÉ PROVINCIE. Gemengde Berichten. de Koreaansehe hoofdstad weer geheel is hersteld, en dat het verzet tegen het Ja- pansch gezag in Korea reeds gebroken is. U.t nadere bijzonderheden blijkt dat aan het gevecht bij de Westerpoort (bekend als «het bloedpad te Seoel") is deelge nomen door 1200 man Koreaansohe troe pen. Van dezen zijn 500 er in geslaagd te ontsnappen en het bergachtig terrein te bereiken om de hoofds'ai. Gedood werden elf officieren en 96 minderen. Het aantal gekwetsten beliep meer dan honderd, ter wijl 516 man werden gevangen genomen. Men neemt aan, dat de oa. vijfhonderd ontsnapte soldaten uitstekend voorzien zijn van wapenen en ammunitie, en dat zij zullen pogen, zioh aan te sluiten bij de muitende garnizoenen in Noord-Korea. Over het bloedbad zelf wordt nog ge meld, dat ook tal van Koreaansche burgers zijn doodgeslagen. Zaterdag werden de laatste lijken der verslagenen van het exeroitieterrein weggebracht. Twintigdaar- van bleven onherkend. Wel de minst-benijdenswaardige man in Korea is de nieuwe Keizer. Deze schijn- Keizer wordt in zijn paleis bewaakt en in gestrenge afzondering gehouden. Nooh met z'ja vader, nooh met anderen mag hij gemeenschap onderhouden. De leden der nieuwe hofhouding behooren allen tot de familie van den eerste-Minister Ji-Wan- Jong, die een willoos werktuig is in de handen van Ito. De stakers blijven zich rustig houden. De onderkruipers genieten wegens hun vieze kleeding en vreemde manieren weinig vertrouwen. Desleepbooten brengen hen niet meer aan wegens de weigering van het personeel dier booten. Da bur gemeester heeft bemiddeling aangeboden. Uit mededeelingen van Het Handeliblad van Antwerpeneen katholiek, (dus geen liberaal) blad, blijkt dat er te Antwerpen aan de rechtspositie der dokwerkers nogal wat te verbeteren valt, eer zij met hunne Rotterdamsohe collega's gelijk staan. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Poortvliet door F. F. J. v. d. Plassche te Jaarsveld; voor Donker broek door J. G. v. Loenen te Oldebolt- moldevoor Middel'oest door L. Meeth te Sappemeer. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Naarden en bedankt voor Aalten door H. Visser oand. te Apeldoorn te Delft J. W. Polman te Amsterdam. Geslaagd te 's Gravenhage i oor het Franseh 1. de heer Chr. v. Dijl, hoofd der Chr. school te Wemeldinge (N. R. C.j en voor de hoofdaote dhr. A. A. v. Holten te Botterdam te Breda slaagde voor de hoofdacte mej. M. F. Picnot te Middelburg. Te Utrecht is geslaagd voor de faculteit der geneeskunde de heer P. A. van der Harst. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen van apothekersbediende mej. E. Verhorst te Vlissingen. Weidebemesting De tijd begint zoo zoetjesaan te naderen, dat de landbouwers er aan gaan denken, om hunne meststoffen voor het weiland te gaan beitelleo. Weinig landbouwers zijn er meer, die voor hun weiden van be mesting geen gebruik maken, de tijden, dat de weiden het stiefkind van delandbouwers waien, zijn gelukkig voorbij. Van den stalmest kan uit den aard der zaak weinig gebruik gemaakt worden, des te meer van kunstmeststoffen. Van deze treden op den voorgrond, slakkenmeel, superphosphaat, kaïniet en kalk, waardoor aan de weiden phosphorzuur, kalie en kalk wordt toege voerd. Door deze bemesting, komen de verschillende soorten klaver, welke iedere weide bevat, doch die in niet of slecht bemeste weiden een zeer armzaligen groei hebben, tot eene rijke ontwikkeling en weligen groei. Deze klavers maken gretig gebruik van de luchtstikstof, welke in den bodem dringt; zij leggen deze luchtstikstof vast in de kleine knobbeltjes, welke zich aan de wortels bevinden. Na het afsterven der klavergewassen of nog eerder door het tenietgaan der slikstofknolletjes, komt de stikstof, die de lucht gratis geleverd heeft, ter beschikking van de weidegrassen. Deze krijgen dus nu na eene bemesting met slakkenmeel (waarin veel kalkie)enkaïniet, mei behul p der stikstof verzamelende k la vers eene volledige bemesting en kunnen tot volle ontwikkeling komen. Doorgaans zal men dan ook op de weilanden in het tweede jaar met boven genoemde bemesting nog betere resultaten verkrijgen dan in het eerste jaaromdat de grassen in het tweedejaar meer kunnen protiteeren van de gewonnen stikstof dan in hel eerste jaar. Het kan gebeuren.dat door eene bemesting met slakkenmeel of superphosphaat en kaniet de ontwikkeliug der klavers te weelderig wordt en daar door de kwaliteit van het hooi, vooral in natte zomers, minder wordt, In dat geval is hit wensohelijk, om eece bemesting met Chilisalpeter te gaven, teneinde de grassen er bovenop te helpeu. Anders is het zeer twijfelachtig of met het oog op den duren prijs van de Chilisalpeter, een bemesting met deze meststof voordeel oplevert n zal. Velen zijn van meeniDg, dat eene be mesting met superphosphaat of slakken meel voldoende is en dat een bemesting met kaïniet wel achterwege kan blijven. Men ziet dan ook vaak de landbouwers hiernaar handelen en ook goede uitkom sten verkrijgen. Men vergeet eohter dat men zoodoende roofbouw pleegt en dat dus de weiden op den langen duur uitgeput zullen raken. Hiertegen moeten wij waar schuwen voorkomen is beter dan genezen. Wat is toch het geval Door eene bemes ting met een phosphorzuursmest alleen, krijgt men aanvankelijk gunstige resul taten, maar men moet niet vergeten, dat de meerdere opbrengst ook meer planten- voedsel aan den bodem onttrekt o. a. kali; welk plantenvoedsel bij deze eenzijdige be mesting niet aan den bodem vergoed wordt. 1000 K G. weidehooi onttrekken aan de weide gemiddeld 4 K.G. phosphorzuur en 16 K.G. kali, zoodat door een gemid delden oogst per gemet onttrokken wordt 8 K.G. phosphorzuur en 32 kali. Dit ver lies nu, wordt door de eenzijdige bemesting met superphosphaat of slakkenmeel niet aangevuld, wat de kali betreft, er moet dus een tijd komen, dat de kali in het minimum komt en deze tijd zal te spoediger intredeD, naarmate de weiden armer zijn aan klei. Zijn de weiden eenmaal uitgeput dan kost het veel geld en moeite, om haar weer tot hare vorige kracht terug te bren gen. Daarom is het beter, om bijtijds te beginnen, met de weiden naast phosphor zuur ook kali te geven. Er is nog een reden, waarom dit wenscheüjk ia. Door eene bemesting met slakkenmeel alleen, schiet het gras spoedig op, bloeit en geeft zaad, terwijl er vaak te weinig onder- gras wordt gevormd, terwijl door de kali meer de ontwikkeling van de bladeren en stengels bevorderd wordt. Wordt er nu laat gemaaid, wat nog al eens het ge val is, dan blijft het hooi, (gras) zaad op de weide liggen, waardoor het hooi lichter van gewicht wordt. Daarom moet er vooral voor gezorgd worden, dat er geen kali ontbreekt en desnoodig ook geen stikstof. Het is zeer gelukkig, dat de prijs van de kali meststoften, die men voor het weiland moet gebruiken, geen beletsel kan zijn, om osk van deze meststoffen gebruik te maken. GARNIZOENEN. Op heden zijn aangesteld tol mil.-kor- poraal bij het le bat. te Bergen-op-Zoom de milicien-soldaten van Gent, Bijl, de Vries, Philipsen, Lagendijk, Pannekoek, Bogerd, Beaufort, Leeuwis, Sinoo, Kes, Schipper, Lepeltak, Stok, Freijser, van der Straaten, de Vlieger, Sohrooten, van Slobbe, Kruringa Mullaert en Vermeulen bij het 3e bataljon de Kort, Goddrie, Busoh, van Baal, van Hoof, Loos, üitdehaage, Nagels, Sakko, P. Vermaat, Stnelt, Adriaansens, van Etten, Franken, Vos, v. d. Boom, Basliaanse, van Son, G. Vermaat, Kaan, Klaassen. De bij het 3eregimentnieuwbenoemde offioieren worden als volgt uitgedeeld 2e luit. P. C. Geus bij de 2e oomp. le bat.2e luit. J. C. Inklaar bij de le oomp. 4e bat.2e luit. M. F. Cayaux bij de le oomp. 3e baf.2e luit. W. L. A. C. van Woerden bij de 3e oomp. 2e bat. deze worden den 17en Augustus beëedigd. Met iogaug van 17 Aug, a.s. zijn benoemd tot luits. voor speciale diensten bij het le, 2e en 4e bat. de le luits. A. H. de Vogel, jhr. C. M. Storm v.'s-Gravesande en E. A. v. Poelvoorde, terwijl de le luit. Leolercq op dien datum wordt overge plaatst van de 2e oomp. le bat. naar de le oomp. le bat. B. op Z. Crt. Aan den gepasporteerden serg. Sacré van het lOe reg. inf. is toegestaan zich voor den tijd van 10 jaar te verbinden als serg.-titulair (korporaal) bjj het 3e reg. infanterie. Middelburg. Tegen zekere M. is door de politie proces-verbaal opgemaakt ter zake van het lichten eener Iade by een win kelier ter dezer stede. Middelburg. Hedennacht te kwart voor twaalf uur is door een paar agenten van politie in het Domburgsche Schuitvlot aan gehouden een kar, waaropjvervoerd werd een geslacht paard. Daar de geleiders voor het vleeseh geen geleibiljet hadden, werd tegen hen proces-verbaal opgemaakt en is het vleeseh in beslaggenomen. Na heden te zyn gekeurd, bleek het dat het vleeseh zeer schadelijk was voor de gezondheid, waarop het cadaver onder politietoezicht is begraven. Middelburg. Bet is thans zeker dat de heer J. H. Blutu zich metterwoon alhier zal vestigen door hem is reeds een huis alhier gehuurd. Vlissingen. De draaiersbaas J. deK., werkzaam op De Schelde" kreeg gisteren met zuik een kracht 'n handel tegen zijn voorhoofd dat een bloedende wond ont stond, en op last van den dokter onmiddel lijk huiswaarts moest keeren. Vlissingen. De klerk-telegrafist J. de Feijter van de Staatsspoor alhier, heeft namens den kroonprins van Griekenland een gouden dasspeld met brillanten ten ge schenke gekregen. Vlissingen. Onder presidium van het Kamerlid, den heer Talma, worden hier op het Raadhuis gedurende drie dagen de enquête-vergaderingen met spoor- en tram wegpersoneel gehouden. Het personeel van alle trams in Zeeland is voor deze com missie in verhoor geweest. Maandagavond is een 15-jarige jongen van Vlissingen, die per fiats naar Seroos- kerke reed, te West-Souburg zonder eenige aanleiding met een mee in de zijde gestoken en bovendien mishandeld. De dader, zekere W. Ivan Middelburg, heeft een volledige bekentenis afgelegd. De toestand van den verwonde, die in de R. K. weessohool ver pleegd wordt, is tamelijk ernstig. Te Vlissingen zijn vier personen aan wal gebracht, die aan boord vsn het stoomschip „St.-Andrew", van Antwerpen naar N§w-York bestemd, waren wegge kropen, om te trachten op deze wijs de reis kosteloos mede te maken. Zij werden nu door de politie over de grenzen gezet. Vlissingen. Met 8 Augustus zijn bij het 4e bataljon alhier tot milicien-korporaal aangesteld de miliciens Koster, Van Dam, de Joode, Buugel, Smits, en Van Male bij de le Buys, Lueieer, Van Tatenhove, Vao de Gazelle, Van Eek en Traas bij de 2e; Vernierris, Van Soelen, Minderhoud, Sehijve, Melis en Boussen bij de 3e en Harting, Piaterse de Maat, Van de Zanda en Nagel bij de 4e compagnie. Biggekerke. Donderdagavond omstreeks 9'/2 uur brak een brand uit in het perceel bewoond door A. Kleinepier en Zn., de brandweer was spoedig op de plaats des onheils aanwezig, cioeh kou wegens totaal gemis aan water niets uitrichten. De be woners die reeds te bed waren konden zioh door de vlucht redden, bijna alles is verbrand. Naar men zegt, dekt assurantie de schade. Oorzaak onbekend. De inboedel is verzekerd by de Groninger Brandwaarborgmaatschappij. De minister van landbouw heeft aan gewezen als deskundige voor het onderzoek naar de gehoorscherpte en naar de gezicht scherpte en 't kleuren-onderscheidingsver- mogen van de personen die met gunstigen uitslag examen hebben afgelegd voor het diploma van machinist-steker en van ma chinist aan boord van stoom-visschersvaar- tuigen, o a. den heer J. H. Stork, officier van gezondheid der le kl. te Vlissingen, welke voor dat onderzoek zittirg zal houden alle werkdagen des voormiddags van 10 tot 11,30 uur in het zittingslokaal van den offi cier van gezondheid der zeemacht op den Poperdijk by de ligplaats van de te Vlis singen gestationneerde kanonneerboot. Bij de komst der vorstelijke bezoekers te Goes, 13 Sept., zal een meisjes-eere- waoht op het stadhuis worden opgesteld. Ter weerszijden van elke trede der trap zal één dier dames staan, die guirlandes met witte- en oranjebloesems zullen dragen. Bij het vertrek zal die eerewacht ook aau het station zijn. Krabbendijke. Door den rijksveerarts, dhr. Van Vliet.te Kruiningen, is op de hof stede van dhr. Wouterse den droes bij een veulen geconstateerd. Daar deze ziekte be smettelijk is, wordt het veulen in afzon dering gehouden. Twee dagen na den slag bij Waterloo, alzoo den 20 Juni 1815, vonden de burge meester van Aardenburg, de heer A. van den Broecke, en de heer J. Blindenbach op het slagveld onbeheerd oen sabel van een Franseh kurassier en een zakboekje van een Franseh soldaat met eenige Fransche liedjes, waarin Napoleon, Frankrijk en het leger bezongen werden. De heer J. Blin denbach sneed van het observatorium, van waar Napoleon het slagveld overzien had, twee stukjes hout, ter lengte van ongeveer 7 centimeter. Deze voorwerpen zijn thans te zien op de tentoonstelling te Aardenburg. Ook is aldaar aanwezig een portret van wylen Koning Willem III, door hemzelven onderteekend. Dit portret werd in 1862 ge schonken aan den toenmaligen burgemees ter van Aardenburg, dhr. P. L. Reepmaker, als bewys van erkentelijkheid voor de ont vangst in Aardenburg by gelegenheid van 's Konings bezoek aan Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen in Mei 1862. De burgemeester van Sluis heeft destijds ook zuik 'n portret ontvangen. Het mond- en klauwzeer komt al zui delijker. Thans vertoont het zich op vele plaatsen van den Alblasserwaard. De timmerman O., wonende v. d. Hey- denstraat te Amsterdam, die reeds twee maanden geen werk had,vond gistermiddag op de Heerengracht aldaar een portefeuille met f 1500 aan bankpapier. Door andere papieren, die mede in de portefeuille wareu wist hy den eigenaar te vinden. Hij wei gerde echter eenige belooniDg, maar ver zocht diens invloed tot bekoming van werk. Niet alleen dat dit hem toegezegd werd, doch de eigenaar wist den eerlijken vinder te bewegen bovendien een bankje van f 25 aan te nemen. Hedenochtend werd korporaal v. d. K. van het 5e eskadron huzaren te Zutphen op het appèl vermist. Deze korporaal had nog kazernearrest wegens het joDgste desertiegeval. Op 't artilleriepark zijn een stalbuis en stalbroek gevonden. Van de vermissing is kennis gegeven aan de politie daar een ongeluk niet is uitgesloten. Uit Den Haag meldt men Onder de reeds in vry grooten getale hier tof stede vertoevende Russische Zionisten, hoerschte heden groote ontsteltenis by het vernemen van de tijding van een ernstig spoorwegongeluk by Gnesen, in Polen Op telegrafische aanvraag van hier bleek, dat onder meer tot de dooden behoort een der zeer op den voorgrond tredende gedele geerden op het Zionisten-congres, de heer Mozes Zeitlin, redacteur van het Russische Zionisten-orgaan Rus Swiet, die op weg was naar 's Gravenhage. Gisteren is te Gameren een paard en kar by het passeeren van een ander voer tuig omgeslagen. De geleider, ond 47 jaar, is bij die kanteling gevallen en kreeg daarby zoodanige inwendige verwonding, dat hy weinige oogenblikken daarna over leed. De man laat een weduwe met 8 nog jeugdige kinderen na. Te Wagenberg (N.Br.) is een 2-jarig zoontje eener weduwe al spelende onder een of ander voertuig ge raakt. Een voorbijganger zag het kind liggen, wiens hoofdje bijna geheel verplet terd was. De dokter kon slechts den dood constrateeren. To Den Ham is eene weduwe by het spoelen van waschgoed in het kanaal geraakt en verdronken. Door eenige jongens werd uit het water van de Oude Gracht te Utrecht, bet lijkje van een pasgeboren kind opgehaald.— Te Meppen wilde ean vrouw haar koe die op de weide met een touw aan een pen in den grond vaststond en losgeraakt was, weder vast zetten, toen het dier in woeste vaart op haar toeliep, de vrouw in het touw verward raakte, omvergetrokken werd en een trap op de buik opliep, aan de gevolgen waarvan zy overleed. De heer J. A. Roijer, chef van de af deeling kunsten en wetenschappen aan het ministerie van binneniandsche za ken te Den Haag heeft uit Zwitserland bericht ontvangeD, dat zijn oudste zoon by een bergbeklimming om het leven is geko men. De op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen jongemaD was een veelbe lovend student in de medicijnen, die bin nenkort te Leiden zyn doctoraal-examen zou doen. Te Oudewater is een 12- jarige knaap met een mandje bessen in de hand over een plank gaande, te water ge raakt en verdronken. Te Tinte bij Brielleis een jongetje in een sloot achter de ouderlyke woning verdronken gevonden. Ia zake de erfgooiers-quaestie heeft zioh te Bussum een „Nieuwere" partij geformeerd. Opgericht is namelijk eene „Vereeniging vaa on- en minvermogende Erfgooiers", welke trachten wil te komen tot verkoop vau de gronden en tot ver deeling vaa de opbrengst. (N. vd. D.) Onder de bakkersgezellen op de En- sohedésohe broodfabriek der firma Franke en Ter Weele, is thans een aotie gaande, welke van zeer ernstigen aard kan worden. De reden daarvaD is aldus Door de firma werd verklaard, dat zij zioh wegens over productie genoodzaakt zag, een arbeider te ontslaan. Om geen schijn van partijdig heid op zich te laden, liet de firma onder de jongstgekomen arbeiders Nordkof en Ten Heggel er loten, wie ontslag zou krijgen. Het lot was laatstgenoemde on gunstig, doch noodgedrongen namen de andere arbeiders genoegen met deze zon derlinge wijze van handelen. Echter werd eenige dagen later den meesterknecht Lubbers medegedeeld, dat hij zonder enkele gegronde reden terug zou worden gezet tot bakker, en in zijn plaats zekere Van der Meulen zou worden aangesteld. De arbeiders namen met deze wijze van doen geen genoegen en verklaarden om zeer bijzondere reden, met dezen Van der Meulen niet te willen werken. De firma bleef echter haar standpunt handhaven, met gevolg, dat alle bakkers het werk met 14 dagen hebben opgezegd. Daar de broodbezorgers zich met de bakkers solidair hebben verklaard, laat het zich aanzien, dat de firma Franke en Ter Weele zeer waarschijnlijk haar fabriek zal kun nen sluiten. (Vad. Uit de diamantnijverheid. De heer Henri Polak schrijft in het Weekblad van den A. N. D. b. „Als alle voorteekenen niet bedriegen, loopt de periode van slapte, die van het begin des jaars afgeheerseht heeft, ten einde. Het is weliswaar niet waarschijnlijk, dat wij opnieuw een tijd perk tegemoet gaan van overstelpende drukte, gelijk aan dat, hetwelk na het einde van de uitsluiting 1904 een aanvang nam, doch dat wij een heele poos van geregeld werk voor alle diamantbewerkers zullen krijgen, daarvan houd ik mij over tuigd. Hadden wij niet de zes a zeven honderd oud-vakgenooten in ons midden, die tijdens de hause weer tot hunne oude liefde terugkeerden en als admittenten werden toegelaten, dan zou het aantal werkeloozen thans reeds zeer geriDg zijn". Het getal werkeloozen is dan ook weer gedaald. In de afgeloopeu week waren er 896, tegen 929 in de vorige week. Het nieuwtje „de aap en de kunst" in ons no. van gisteren blykt op een grap van de redactie van de Dordrechtsche Courant te berusten. Het feit heeft niet plaats gehad. Men schryft uit Scherpenzeel Dat een haan wel eens eieren uitbroedt, hadden we tot heden nooit vernomen. Toch heeft zich hier zulk een geval voorgedaan. De he6r D. Homoot heeft een fazantenhaan, die voor eenigen tyd, evenals eene hen, broedsch scheen te zijn- Hy maakte zelf een nest, zijne stem bleef niet normaal, doch veranderde, evenals dit bij eene hen ge beurt. De heer H. zette hem daarom eens op een paar houten eieren, waarop hy zes dagen achtereen bleef zitten daarop wer den deze weggenomen en 14 fazantera eren in de plaats gelegd. De haan bleef ook daarop zitten, slechts éénmaal per dag ze even verlatende, om te eten of te drinken. Zelfs liet hij toe dat nu en dan een lyster om hem heen liep en zich soms op zyn kop zette. Naderde men den haan, dan scheen hy zich te willen verdedigen, gelyk eene hen gewoonlijk doet. Na afloop van 24 dagen kwam er e«u levend kuiken uit een dop, dat evenwel eenige uren daarna ge storven is. Uit de ovcige eieren kwam geen kuiken te voorschijn. Bij nader onder zoek bleek, dat deze „schier" of onvrucht baar waren. Het Hbl. meldt, dat de minister van Oorlog verboden heeft den inhoud van kabineis- of andere aanschrijvingen aan particulieren mede te deelen. Aanleiding hiertoe vond Z. Exo. in het feit, dat over een voorgestelde soldijregeling van het kader beschouwingen zijn gehouden in dagbladen, en het hoofdbestuur van „Ons Belang" zioh de wetenschap had ten nutte gemaakt door het indienen aan den Minister van een verzoekschrift ter zake. Van welk militair bureau de mededeelingen aan de dagbladen zijn uitgegaan, heeft de Minister niet willen onderzoeken. Een vorst tot priester gewijd. In het Dominicaner klooster te Venlo vond dezer dagen de priesterwijding plaats van vorst Karl zu Lüwenstein als pater Dominiciaau. Bij de installatie, die behalve door den erfprins werd bijgewoond door verschillende leden der vorstelijke familie, droeg de vorst voor de laatste maal alle ondersoheidingsteekenen van zijn wereld lijken rang. Thans kent men hem niet anders dan als pater Raymuudus. Een jong paartje te Amsterdam, dat dezer dagen per kettingboot het IJ was overgestoken, maakte van het Tolhuis een wandeling naar Nieuwendam. Blijk baar verkozen zij de eenzaamheid, want zij liepen niet langs den Nieuwendam- merdijk, maar dwars over de met bagger volgeperste Volewijkslanden. De gedroog de modder was overal mooi glad om erop le wandelen, doch vertoonde nu en dan tooh diepe voetstappen. Het mooie pad bleek toch wel wat verraderlijk te zijn, waDt op eens zakte de juffrouw er iD. Haar geleider bood natuurlijk terstond de behulpzame hand, maar ook bij zakte al dieper en dieper, en spoedig zaten beiden als vaslgemetseld tot aan de sohouders in de modder. Gelukkig werd uit de verte het oDgeval opgemerkt. Men planken en touwen sohoot uien te hulp, en werden de jongelui er „bovenop gesjord. Na zioh aan het Koninginnedok van schoone klee- ren te hebben voorzien, konden zij zioh weder stadwaarts begeven. In een ledigen coupé van een der buitenlandsohe freinen van dea Staatsspoor is gisteren een oude kous gevonden, waarin zioh een buitenlandsohe geldswaarde van ongeveer f500 bevond. Ally, een van de twee Engelsch- Indiërs uit Transvaal, die onlangs de be langen hunner landgenooten daarteLonden zijn komen bepleiten, schrijft aan de Trans- vaalsohe bladen, dat bij zich niet aan de verordening op de insohrijviDg van Indiërs kan onderwerpen en dus 't land verlaat, al weet hij niet hoe hij nu voor zijn vrouw, elf kinderen en oude moeder brood kan vinden. Van de 100 Indiërs die te Pieters burg woneu hebben er 86 aan de regee- ring geschreven, dat zij zich niet aan de verordening houden kunneD. De strijd tegen de trusts iu de Ver- eenigde Staten wordt op verschillende ma nieren en onder tal van vormen gevoerd. Zoo bevechten de tabaksplanters van Ken- tuokie de American Tobacco Company door de leiders van deze organisatie bom men thuis te stureD, en de pakhuizen der trust in brand te steken. Ook tegen de planters die zioh niet willen aansluiten bij den plantersbond, welks leden de Irust boycotten, richt zioh de woede van de bondsleden. Een hunner jongste slacht offers i3 zeke John Fields te Hopkinsville. Deze is zoowel tabaks- als graanplanter. De plantersbond had zijn medewerking geëisoht voor de politiek van niet-levering van tabak aan de trust. Dat was door Fields geweigerd. „Best" antwoordden de planters „maar dan zullen wij u beletten, uw graan te oogsten". Fields stoorde zioh niet aan die bedreiging. Hij liet zijn graan binnenhalen en maakte alles gereed voor het dorschen. Toen nu de arbeiders het graan in de dorselimaohine wilden brengen, ontploften eenige, daarin verborgen dynaraietbonomen. De dorsoh- machiae werd vernield maar erger was, dat vier knechten van Fields ernstig ge wond werden. Een ander weérspannig" planter, Nathan Hesier, werd 's nachts door gemaskerde handlangers van de planters uit zijn bed gehaald, meegevoerd, aan een boom ge bonden en geranseld. Dinsdagavond was er te Cowes feest maal in de Royal Yacht Club ter gelegen heid van den zeilwedstrijd. Koning Eieard zat mede aan. Er was aangekondigd, dat er slechts één dronk ingesteld zou worden, en wel op koning Eduard. Maar, totalgemeene verrassing, stond deze zelf later op en stelde een dronk in op keizer Wilhelm, wiensjacht Meteor op den wedstrijd 's kociDgs beker had gewonnen. Hij stelde drie hoera's op keizer Wilhelm voor, en het gezelschap riep met geestdriftdekoninklijkehoera's na. In Samara ziju 12 nieuwe gevallen van cholera voorgekomen. Volgens een bericht uit Karlsruhe is baron von Lindenau, de nieuwe getuige in het geval Hau, gevangen genomen. Allerlei beschouwingen verschijnen er in de Duiteohe pers over deze zaak, die de openbare meeoing ginds sterk bezighoudt. In een blad wordt zelfs de stelling ver dedigd, dat mevr. Molitor door haardoohter Olga doodgeschoten is. Een huiszoeking is gehouden in de werkplaats van de Keizerlijke technische school te Moskou en deze leidde tot de ontdekking van een inrichting voor het vervaardigen van bommen en oproerige geschriften. Overeenkomstig de ontvangen bet elen hield de politie terzelfdertijd een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2