NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 264. 1907. Zaterdag 10 Augustus 2!e Jaargang. BaifeilsifcgSi Oserzieht CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. J DE JONGEWERWEST F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Tegen de Revolutie het Evangelie. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN R vari 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Thans meer dan ooit behoort dit gevleu geld woord van Groen van Prinsterer als het parool dat alle Christenen op ons staat kundig erf verbindt, worden aangeheven. Dat de Revolutie, als anti-Christelijke macht in nagenoeg alle landen haar triom fen viert, kan niemand meer ontkennen. Dat ook in Nederland de afzwerving op de paden der Revolutie een bedenkelijk karakter aanneemt, behoeft ook geen be toog meer. Het is zoo klaar als de zon aan den hemel op den vollen dag. De politieke barometer staat sinds lang niet meer op „schoon", en daalde zelfs beneden „veranderlijk". De maoht van 't Ongeloof trekt zieh steeds meer saam onder onze tegenpartijen, en niemand durft voorspellen dat de groote ommekeer, de bange catastrophe, waai lieen het zwoele werk wijst, nog zeer verre is. En wat voor Nederland geldt, geldt voor bijna alle staten. Het is op 't oogenblik, in nog ernstiger mate dan vijftien jaar geleden, precies zoo als dr. Kuyper toen reeds den toestand beschreef Binnenslands verkeeren bijna alle staten die meetellen, in uiterst precaire omstandigheden. De constitutioneele staatsmachine, waarop zoo lange jaren aller vertrouwen gevestigd stond, geraakte bijna allerwegen in het ongereede. Het is één horten en stooten en knarsen. En de kundigste werktuigkundige schiet te kort in raad, hoe den natuurlijken gang van het rader werk te herstellen. Op de geldmarkt week de overmóed voor benepenheid van gelaat. De bron vloeit niet meer, en druppelt nog hoogstens na. Vandaar een tarieven-oorlog tusschen de mogendheden, tekorten op elk budget, bank roeten van eiken kant. In heel het zuiden van Europa en Amerika is nu reeds geen enkele soliede schatkist meer aan te wijzen. Portugal, Spanje, Italië en Griekenland hier, Brazilië, Argentinië, Venezuela ginds. Het is al in armoede dat er geleefd wordt. En daarbij komen dan nog de sociale jam meren. De schrikbarende toeneming van het Alcoölisme. Dé woelingen van Anti-Semiet en Socialist. De afgeleefdheid der aloude Con servatieve en Liberale partijen. Het steeds klim mend cijfer van krankzinnigen. De toeneming van het proletariaat. Het bange cijfer van zelf moorden. De ontreddering van het huiselijk leven. De bedenkelijke weelde, die het leven van een gewoon tractement steeds moeilijker maakt. Het slinken van den middenstand. Het steeds dreigender karakter der georgani seerde werkstakingen. Ook verwildering van het opkomend geslacht, en in samenhang hiermee toeneming van de booze plaag der prostitutie. En wie nu de geschiedenis raadpleegt, en ziet hoe eens het oude Rome onderging, terwijl de macht der beschaving haar top punt scheen te hebben bereikt, en het volk riep om brood en spelen zich herinnert hoe Frankrijk dat aan de spits der bescha ving meende te staan, in de 18e eeuw het eerst van alle natiën zijn weelde en bescha ving in bloed zag ondergaan, die zal ook met de mogelijkheid van een herhaling van zulk een gruwelijk spel der historie reke ning houden. En dat te meer, waar de ont wrichting van het gezag, het doodelijk be derf zelfs tot leger en vloot doorgedrongen op zoo indrukwekkende wys saamvalt met de opperheerschappij der uiterste Linker- part ii en, die naar 't zeggen van hun hoofd man Viviani de lichten aan den hemel heb ben uitgedoofd en met God en de boven natuurlijke dingen voor goed hebben afgedaan. Die verzengende wind van Ongeloof en Revolutie blijkt ook naar Nederland te zijn overgewaaid. Tydeman, de oud-liberaal en Limburg, de vrijzinnig democraat hebben zich, ge lijkelijk met de leiders der sociaal democra ten, op de gebeurtenissen in Frankrijk als op 't voor Nederland aangewezen goede voorbeeld beroepen. Zij huldigen thans de Fransche Revolutie gelijk de groote Nederlandsche geleerden en staatslieden dit in de 18e eeuw hebben gedaan. Toen echter was er geen christenman in Nederland, wiens machtige stentorstem tot de volksconcientie doordrong, of die er ook maar aan dacht het zinkend volk de red dingplank van het Evangelie toe te steken. Dat geschiedde pas later, eerst door een Bilderdyk, den machtigen reus, die, hij alleen tegen allen, de vaan des Evangelies in de hand, tegen den dichten drom der Re volutie stand hield. Dat deed na hem da Gosta die den geest der eeuw zijne „Bezwaren" in het aange zicht wierp, en in ziin bezielde zangen de natie tot het licht des Evangelies terugriep. Dat deed eindelijk Groen van Prinsterer, ruim veertig jaren lang, door woord en ge schrift, door 't uitstrooien van zijn kapitaal voor de stichting van chr. scholen, door het geven van zijn machtigen persoon in den Naam des Heeren om't volk te redden van den afgrond. Dat doen in onzen tijd de twintigtallen groote en kleine Christenstaatslieden een Kuyper, een Lohman, een De Visser, een Aalberse, dat doen onze chr. onderwijzers en predikanten die het Evangelie als de kracht Gods ter zaligheid aanvaardden en in eiken vorm en uit onderscheiden toon Groens leus van Tegen de Revolutie het Evangelie voor 't volk trachten voelbaar te maken. Daarom heeft met name onze anti-revol. partij in een der artikelen van haar Program den eisch neergeschreven dat de Lands- overheid, allerwegen, in ons land en in onze schoone Bezittingen, het Evangelie zyn vrijen loop zal laten en elke belemmering zal wegnemen, die aan het Evangelie in den weg staat. De geschiedenis is daar om te bewijzen, dat de volken uit de op iedere revolutie ge volgde barbaarschheid slechts konden ge red worden door het Evangelie van onzen Heere Jezus Christus Eu ook heden ten dage is ons volk voor de Revolutie en haar verderen invloed niet anders te bewaren dan door het Evangelie. Hooger dan het Evangelie is zelfs nog niets genoemd. Beschaving goed ontwikkeling uitne mend ook hiervoor pleiten wij. Ook zjj zijn een gave Gods, waarvan we de betee- kenis niet wenschen te onderschatten. Doch in het begin onzer jaartelling zijn nochtans deze beide ondergegaan, dewijl er het geestelijk middelpunt aan ontbrak. En wie, die op do teekenen der tijden let, zal ontkennen, dat ook in onze dagen voor dezen ondergang meer dan ooit gevaar dreigt. Daarom is 't dan ook dat de anti-revolu tionaire partij blijft strijden tot ook de laatste slagboom zal zijn weggevallen, die den vrijen loop van dat Evangelie stremt. 9 Augustus 1907. Naar de groote bladen melden, zal het blanco-voorstel, dat is de Grondwetsher ziening, weldra worden ingediend. De vele sociale vraagstukken die op afdoening wachten, zullen daardoor in 't aohtergat geraken. Dat dit allen vrijzinnigen naar den zin zal zijn, is niet te denken. Immers in 1900 reeds klaagde de toen maals (radicale) Amsterdammer de liberale partij aan dat zij te weinig socialen arbeid verrichtte. Zij schreef Langzaam, immer langzaam gaat bij ons de wetgevende arbeid. Indien er in elk jaar één wet van eenige beteekenis tot stand komt, is het al veel. Dikwijls is dat niet eens het geval, en promo veert men een wetje maar tot een degelijke wet, om te kunnen zeggenziedaar het bewijs dat wij niet stil hebben gezeten. Met het kerkelijk kabinet is werkelijk eenige verbetering in dit opzicht waarneembaar geweest. Het kon ook niet erger, dan het onder de libe ralen was geworden. Na het Kappeyne-kabaal had de partij letterlijk niets uitgevoerd, en, vreezende dat alles haar slecht bekomen zoude, j twee, drie jaren aan de grondwet gesabbeld, i Over een paar veranderingen van eenig gewicht zamengekoppeld met een reeks van futiele wijzigingen, echt correctorswerk, had zij staan zwoegen, en zooveel moeite scheen haar dit te hebben gekost, dat velen harer vrienden, dat werk nog altijd durven uitgeven, voor een harer glorierijkste daden. Het zou inderdaad jammer zijn, wanneer '1 weer dien weg op moest. Immers ook deze Grond wetsherziening zal weer niet anders dan een streng gedeeltelijke (par- tieele) kunnen zijnpeuterwerk welks waarde niet opwegen kan tegen die van welke sociale wet ook. En er zijn er nogal wat van 't vorige kabinet te be handelen overgebleven. Zondag gaan de eooiaal-democraten uit onze omgeving te Middelburg demonstree- ren voor algemeen kiesrecht. Zij worden daartoe, in naam van „duizen den", bij „honderden" opgeroepen in een snorkend manifest, waarin onder meer ge zegd wordt dat de sociale wetgeving eerst dau volmaakt, althans in 't belang van den arbeider zal zijn, wanneer er algemeen stemrecht is. Zou 't waar zijn dat algemeen stemrecht kans geeft op prachtige sociale wetten Het Volk heeft reeds erkend dat het alge meen stemrecht niet het middel ia om soci ale verbeteringen te geven. Maar bovendien de praktijk elders zegt 't wel anders. In Frankrijk waar sinds onheuglijken tijd algemeen stemrecht heerscht, wordt door de bovengenoemde partij der radico- socialisten wel braaf aan anti-clericalism?, aan kerkvervolging en onderdrukking van opstandige oude broeders gedaan, maar van sociale wetgeving ziet men niets. 1 ntegen- deel wat er op sociaal gebied Eog terecht kwam, voldoet nietdenk onder meer aan den tienurigen werkdag. Zoo oordeelt o. a. dr. Gorter er over. In Zwitseriand, het modél land bij uit nemendheid van algemeen stemrecht, met zijn referendum en jaaxiijksehe presidents verkiezing, zijn stemrecht voor allen boven de 19 j aarzijn aan 't volk toegekend recht van zelf wetsvoorstellen indienen, zyn rechtstreekschen volksinvloed op de wet geving, zijn door en uit 't volk rechtstreeks gekozen kantonnale raden, een eldorado zou men haast zeggen is 't met de soci ale wetgeving zoo mogelijk nog erger ge steld. Een ouderdoms en invaliditeitsver zekering bestaat er niet. Een ziektever zekering doch niet van rijkswege, is er wel, doch de patroons behoeven er niets in te betalen. De ongevallenwet werkt slecht, en is zeer onvolledigmet name de arbeiders in kleine bedrijven vallen er geheel buiten en waren er geen vrye kasseD, de arbeiders zouden zelfs niet tegen ziekte verze kerd zyn. De betoogers van aanstaanden Zondag weten dit misschien niet. Maar allicht zal een der sprekers dit wel ter hunner ken- nisse brengen opdat zij hun hoop niet al te vast stellen op dat onovertrefbare „alge meen stemrecht". In het buitenland is reeds sedert vele jaren eene groote belangstelling merkbaar voor de luchtscheepvaart. Bij name in Frankrijk. Sinds men er toe gekomen is om het vraagstuk van den bestuurbaren ballon zij het ook ten koste van groote som men en vele menschenlevens, tot oplossing te brengen naar men meent, heeft men vooral in Frankrijk de groote waarde van deze ontdekking ingezien en haar in toe passing trachten te brengen ook voor de landsverdediging. Reeds bezit 't Fransche leger op dit oogenblik twee luchtoorlog3- sehepen, terwijl meerdere aangeschaft zul len worden. Men is in het algemeen over de genomen proeven zeer tevreden. De voor standers raken niet uitgepraat over de groote waarde van zulke luchtschepen in tijd van oorlog, dus als oorlogsmateriaal. Daar het voor hunne verbeeling vaststaat, dat de gevechtswaarde van het luchtschip die van het slagschip zeer verre overtreft, is het voor hun besef duidelijk, dat in de naaste toekomst de mogendheden zelfs hunne strijdkrachten zullen dienen te con- oentreeren in 'n luchtvloot. De voordooien van zulke luchtschepen worden hoog aan gaslagen. la geenen deele ontwikkelt zulk 'n luchtschip minder snelheid meestal meer. Het slagschip staat, hoe goed ook uitgerust met al zijn hulpmiddelen schier machteloos tegenover het luchtschip, dat geheel onop gemerkt verdwijnen en verschijnen kan. Bemanning heeft men voor zoo'n lucht schip al heel weinig noodigeen drietal personen is daarvoor voldoende, terwijl een slagschip gewoonlijk een negenhonderd man voor zijne bemanning rekent- Daar enboven is het luchtschip totaal onafhanke lijk van eenige zeediepte, zeegaten of riffen, ook loopt het geen gevaar om in tijden van oorlog op onderzessche mijnen te stooten of in aanraking te komen met torpedo's. Zijn er ook al zwarigheden, deze worden zeer licht geteld en zullen naar men hoopt, spoedig verdwijnen, indien maar de haud gehouden wordt aen de noodige verbete ring. Zoo houdt men het er voor, dat spoedig het luchtschip door grootere capa citeit in iedere weêrsgesteldheid zal kunnen optreden, waardoor een der grootste zwarig heden van de luchtscheepvaart zal komen te vervallen. En ten slotte kan ook als voor deel geboekt, dat men voor een slagschip 160 luchtschepen kan bouwen en bemannen. Zelfs schreef de van dag tot dag schrijver in Het Handelsbladdat de evoluties van den ballon „La Patrie" waarin de Frausohe ministers Clemenoeau en Piequart een luchtreis maakten hem meer schijnen te beloven voor den Europeeseheu vrede dan de beraadslagingen van de Vredes-confe rentie te 's-Hage. Onder de vrouwen die zieh opmaken om den oorlog te bestrijden en de vredesbe weging in de hand te werken, bekleedt ongetwijfeld de bekende barones Bertha von Suttner eene eervolle plaats. Door woord en gesohrift beide richt zij zich tot de menschheid, niet het minst tot de vrouwen, daar het vredes-vraagstuk naar haar gevoelen niet een quaestie is voor de mannen alleen, maar ook voor de vrouwen. Dat niet alle groote geesten zulks toe geven, blijkt o.a. aan een haar toegezonden vers van Felix Daim, professor in Duitsch- latid, waarvan de eerste regels, om te be ginnen aldus luiden »Die Wallen hoch, dat Schwert ist Mannes eigen, Wo Manner fechtenhetdas Weibzu schweigen"4 Genoe nde professor kant zich alzoo tegen het streven van Bertha v. Suttner. Hij wil de wapenen nog niet neergelegd zien, want het zwaard past in de hand van den man. En dit zoo zijnde, moeten de vrouwen zich met de onderhavige qnaestie niet inlaten, de mannen eenvoudig laten vechten en zelf zwijgen en stil zijn. Zal de hoogstaande vrouw, die reeds zooveel voor de Vredes beweging gedaan heeft en nog doet, dit on gevraagd advies van den dichterlijken pro fessor aanvaarden Haar optreden zegtwel andera. Desnoods zal zy voorloopig ten minste de heeren op zij zetten en hen als quanritó ne gligeable, als eene minderheid, waarmede men niet rekent, gaan beschouwen, totdat, er betere tijden ook ten gevolge van haar onvermoeid streven, zullen aanbreken. Er is nu nog ge noeg voor haar te doen onder de vrouwen. Maar dan Dan als de mannen eens zul len zien, dat edele, goede vrouwen zich meer aangetrokken voelen tot hen, die voelen voor een betere maatschappelijke orde, dan zullen naar het oordeel van deze onvermoeide strijdster de pacilisteD, de voorstanders van de Vredesbeweging, in aantal toenemen. Daarom desesperesrt zij niet en gaat ze moedig voort in het propa- geeren harer beginselen, waarvan de voor standers over de geheele wereld verspreid zyn. Marokko. Dit moorenland blijft het meest de aan dacht trekken omdat het zich het minst aan Vredesconferenties en Congressen als die van Algeciras, waar Europa over zjjn toe komst besliste, schijnt te storen. Aanslagen en moorden hebben de laatste dagen tot scherper optreden aanleiding ge geven en de ontevredenheid schijnt thans in bloed gesmoord. Casablanca,de kwaadste blijkbaar onder hare zusteren, is door Fransch geschut ge bombardeerd en voor een groot deel plat geschoten. Onderwijl zijn de Fransche troepen geland. Fransche en Spaansche matrozen bewakon het consnlaatgebouw, waarheen alle Europeanen de wijk geno men hadden. De orde heette geheel her steld, toen Dinsdagnacht de stammen een poging deden om de stad in te komen, waarop de Franschen de beschieting der buitenwijken voortzetten. Ook de stad Masagan werd gebombar deerd door de oorlogsbodem „Du Chayla". De Frauscha vloot vuurt thans op het fort van Casablanca. Hoe de Sultan over 't gebeurde denkt, weet men natuurlijk niet, doch naar hij zegt betreurt hij 't optreden der Marokkanen. Zoo heeft zijn vertegenwoordiger ten minste aan den Franschen zaakgelastigde te TaBger verklaard. Deze laatste zond voorts een in zeer besliste termen geredi geerde nota aan Ben Sliman te Fez. Daarin wordt het gebeurde verhaald en van den Maghzen gevraagd, dat deze lo. den Ma- rokkaansclxen autoriteiten in Casablanca zal opdragen zich te stellen onder het bevel van den commandant der Fransche lan dingstroepen, 2o. dat krachtige maatrege len znlloa genomen worden in 't belang der veiligheid der Franschen in Fez en het binnenland, dat 3o. eens wat spoed zal worden gemaakt met de naar aanleiding van den moord op dr. Mauchamp beloofde satisfactie en ten slotte dat doeltreffende maatregelen zullen genomen worden, om de doorvoering der hervormingen, waar van de acte van Algeciras gewaagt, te waarborgen. Voorloopig is men er daar nog niet. Europeesche onderdanen blijven ODgerust bij de onzekere torkomst. Eu de vrees zal er niet op verminderen nu bekend werd hoe groot 't aantal Joden was dat bij de laatste moordaanslagen werd doodgestoken. Een betere politie-regeling is brood- noodig. Dat althans heeft men te Algeciras goed ingezien. Polen. Polen heeft Rusland al heelwat te doen gegeven doch ook Pruisen zal op den duur de wrange vruchten plukken van 't door de jaren niet uitgewischte misdrijf,waarbij dit schoone land met zijn moedige vaderlands lievende bevolking werd verdeeld tu3schen drie groote mogendheden. De organisatie der Polen in West-Duitsch- land boezemt sommigen nu reeds ongerust heid in Het schyntnl.dat men met deze organisatie veel verder is dan men buiten staanders wil doen gelooven. De vergade ring in Winterswijk van gedelegeerden aller Poolsche vereenigingen in West- Duitschland geefc te denken, meent het Keuhche blad, dat vooral uit da omstandig heid dat over de grfnzen vergaderd werd on gerustheidsooi ztfcm destilleert. Een der daar genomen besluiten ook, nl. tot heffing van een hoofdgeld voor een Poolseh natio naal for ds, dat bestemd heet voor 't herstel van een Poolseh rijk, wordt als van zeer ernstige beteekenis gememoreerd. Korea. Ook al een land dat met vreemde inmen ging en inly ving niet gediend is, en aan den gelen indringer nog heel wat te deen kan geven. Ofschoon de laatste dagen weinig wordt vernomen omtrent de gebeurtenissen, die zich afspelen in en om Seösl, valt daaruit nog geenszins op te maken, dat de rust in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1