Ballenlaatiscii Overzieht. listisohe geest, wa9 elke aodere meening oontrabsDda, en hun woord moest er wet lijn. Tooh zijn er te Nieu-Buinen nog arbeiders die niets moeten hebben van de roode leiding. Arbeiders die krachtens hun Christelijke levensbeschouwing een andere opvatting hebben van de sociale verhou dingen. Ook dezen hebben zioh georganiseerd. Ze hebben een afdeeling van Patrimonium opgericht. Maar nu brak de vijandsohap der rooden eerst recht los. Wraakplannen werden gevormd. In de duisternis van den nacht werden ruiten ineeworpon bij de mannen van Patrimonium. Om schrik te verbreiden en langs dien weg de Chr. arbeiders te dwingen hunne afdeelingen van Patrimonium weer op te doeken. T 'ch ontzetten de onz*n zich niet. Z lieten Huizinga eens komen om in openbare vergadering te spreken. Dan kon met andere argumenten dan met bteenen het goed recht van Patrimo nium betwist worden. Op die vergadering kwamen echtergeene vertegenwoordigers der revolutionaire actie, om te debatteeren. Men had andere plannen. Kort en goed wilde men aan de chris telijke actie een einde te maken. En nu besloten de roodeu van Werk- mansbloei om de Patrimouiummannen bet brood te ontnemen. Ze moesten er uit, Werkmansbloei stelde aan delandboa- wers den eisch, om geene andere arbei ders in 't werk te nemen, dan die leden waren van „Werkmansbloei". De leden van Patrimonium moesten gebyoot. Dat leek wel wat gevaarlijk. De Werkmansbloeiers vormen de meer derheid. De onzen zijn daar eene min derheid. En als de heeren niet toegeven willen aan den eisch, zou er staking komen. Brutaler aanslag op de vrijheid van vereeniging is in den laatsten tijd niet vertoond. Geleid door blinde haat be raamden de mannen van Werkmansbloei een maatregel, die in zijn opzet en doel een lioht werpt op den geest die in deze roode organisatie voorzit. Gelukkig is het plan niet tot uitvoering gekomen. De boeren wilden aan den gestelden eisoh niet toegeven. Toen moest over de staking beslist. Ge lukkig bleef deze achterwege. De meer derheid der arbeiders heeft ten slotte ge weigerd de leiders op dezen weg te vol gen. Er is besloten niet te staken. Maar de verbittering is gebleven. Onze mannen staan daar op een moei lijke post. Tooh is er in hun beginsel kracht om te volharden. De Christelijke actie stuit meermalen op tegenstand, maar ze ia er op berekend harde stooten te kunnen verdragen. Mr. de Savornin Lokman en Dr. de Visser. Tussohen de beide leiders van de Chr. Hist, partij, Mr. de Savornin Lehman en Dr. de Visser, bestaat nog al eenig versohil in appreciatie van het wetsontwerp in zake onderzoek naar het vaderschap. Dr. de Visser hield op de jaarvergadering der MiddernachtszendingsvereenigiDg eeD referaat over dit ontwerp, dat die vergade ring aanleiding gaf tot aanneming der volgende motie „De vergadering, gehoord de discussie Daar aanleiding van het referaat van Dr. de Visser, overtuigt, dat aanneming van het wetsontwerp tot onderzoek van het vaderschap door beide Kamers wenschelijk is, geeft mandaat aan het hoofdbestuur, de aanneming van het ontwerp door de Eerste Kamer zooveel mogelijk te be vorderen". Daartegenover komt Mr. A. F. de Savor nin Lohman in de jongste aflevering van „O nze Eeu w"een beroep op deEersteKamer doen, om dit wetsontwerp <e verwerpen. Wij laten 't versohil tussohen de beide he-reu thans rusten. Maar tooh veroorloven wij ons de vraag, of 't voor onze Christelijke politiek niet weasohelijk ware, datdelei- d:is wat meer tot overeenstemming over zoo gewichtige onderwerpen zochten te ge a'ien. Het onderhavig verichil betreft hi<r een hoogstgewichtige zaak, en het moet toch verwarrend op ons Christelijk publiek •serkeD, wanneer twee zoo eminente raan- f n ais de heeren Lohman en De Visser d-aroer zulke tegenstrijdige meeniogen verkondigen. De oorzaak van deze ver- sohii'eu ligt blijkbaar daarin, dat wij de oougresseu en conferences missen, waar de-gelijke onöerw->Tpen als het onderzoek n.-ar het vader- chap worden besproken. Ha idea wij deze, de discussies zouden bij ue behandeling van dit wetsontwerp in de T »e«de Kamer minder verward zijo ge- w-e.t. Reeds meermalen hebben wij op het houden van sociale congressen en con- ferenti'S aaigcdrongen, waar Christelijke mannen van onderscheidene politieke rich ting hun lioht k- n ten doen schijnen over de vraagstukken, die in onzen tijd aan de orde zija. O^s dunkt, de behoefte daaraan treedt steeds meer san het lioht. Rotterdammer lil m l»RR$. Speculeeren. Onder dit opschrift schrijft De Standaard ea uk n neme het ter harte Al meer neemt ook in ons land toe, wat men gelukkig eog altoos met den on-Neder- laadiehen naam >an speculeeren noemt. De toestand, waarin we verkeereB,leidde daar ongemerkt toe. Geërfd of overgewonnen geld vraagt om plaatsing. Onze scheepvaart is onbeduidend. Onze nijverheid kan er, bij de hooge ta rieven onze.r buren, en ons eigen stelsel van vrijhandel, niet bovenop komen. Ons mijn wezen begint pas. Onze handel, schijnbaar zeer groot, is voor het meerendeel transito handel op Duiisebland. En zoo vindt bet overgegaarde of geërfde geld geen genoeg zame gelegenheid voor zakelijk emplooi. Vandaar het bloeien van de geld-Beurs. Wie geld overheeft koopt effecten, en al hebben we ook keer op keer in dezen effec tenhandel aan Oostenrijk, aan Portugal, en aan Amerika schatten en schatten verloreD, men weet niet beter of in effeoten vindt men nog altoos de beste geldbelegging. Zie maar hoe in onze groote steden het aantal bandelaren in effeoten hand over hand toeneemt. Zoo went mf-n z-ch aan de geldbeurs, men leeft er in, men zoekt er zijn fortuin in, en al laat men de preniie-effVcten ook onaange roerd, men kom' door de geldbeurs tooh on willekeurig in aanraking met een soort han del, waarbij het lot, hat geval of de fortuin de groote rol speelt. Secure belegging geeft kleinen interest, eu zelfs de prima-fondsen stelden niet zoo zelden teleur. Denk maar aan do daling in ODze eigen Staatsfondsen. Denk ook aan 't enorm verlies voor wie verkoopen moest, nu weer op de eens zoo boog-eoüede Russi- sohe papieren geleden. Vooral aan wie een klein kapitaal bezit, en van dat kapitaal moet leven, spiegelt de grage effectenhandelaar dan bij uitruiliDg van zijn soliede fondsen voor iets meer ge waagde, een hoogeren interest voor. Dat verhoogt tijdelijk het inkomen. Aan dat hoogere inkomen gewend, zet men zijn uit gaven uit. Dit verlokt. Van tweede klas fondsen gaat men allengs op derde klas fondsen over. Die geven nog hooger interest. En zonder de minste inspanning wint men ook bij een klein kapitaal, 's jaars weer ee- nige honderden guldens meer. Doch dan komen de verliezen. Die ver liezen moeien gedekt. Want men kan nu voortaan niet van minder leven, dan men gewoon werd. En zoo komt men tot 't spe culeeren. Waag iets, en ge zult zien wat goede kansen ge hebt, om uw geleden verliezen te dekken. Zoo gaat men boven z'n wezenlijke macht. Men koopt en zal 't verschil bypas3en of dankbaar in ontvangst nemen. En zie, 't lukt. Men wint. Man behaalt een voor deel. Soms een aanmerkelijk voordeel, en waant nu op den geluksweg te zyn. Maar als 't zoo gaat, waarom zou men dan kleinzielig zijn? Waarom dan niet meer wagen Men waagde nu zeg f 10,000 en won er een. Wat spijtig dat men niet f 20,000 gewaagd heeft, dan had men het dubbele gewonnen. Daarom nu met het nieuw gewonnen geld doorgetast. Het ging immers goed. Wat voorspiegeld was, kwam uit. Wat reden dan om niet meer aan te durven. Weer waagt men, en nu meer, en zie, ook ditmaal gelukt het. Men is ia de wolken. Dat is de weg. En het gaat zoo snel. In een maand kan het beslist zyn. Elke maand kan het zelfde spel worden herhaald. Zoo wordt men overmoedig. Men waagt weer, en wederom meer. Tot eindelijk het fatale ©ogenblik komt, en de tegenslag den waaghaals ver schrikt. Nog geen nood, zegt uw effecten-man. Ge zijt nog niet alles kwijt. Ge kunt weer beginnen, en wie weet hoe spoedig uw geleden verlies zal zijn ingehaald. Ook hebt ge geen keus. Gs moet wel. Anders zyt ge finaal weg. Eq weer gaat 't even goed, en ge herademt. Tot weer de tegenslag komt, en nu is er geen uitweg meer. Nu zijt ge weg. Liep 't nu zoo met een ieder, dan zou dit speculeeren al spoedig zijn einde hebben gevonden. Maar zoo is het niet. Altoos zijn er enkele gelukskinderen, zoo men ze noemt, die veel wonnen, en weinigverloreD, en die eindelijk zoo wijs waren, om, toen de buit binnen was, het booze spel te staken. Van dezulken gaat dan de roep van fortuin makers in heel bun kring uit. De handelaars in ffecten wij/.en gestadig op hen als 't ver lokkend voorbeeld. En zoo neemt het aan tal, ook van kleine burgers die speculeeren, gestadig toe. En zoo wordt de bodem van het sociale leven al onvaster. Wie er aan doet, leeft in gestadigen angst. Hij denkt aan niets anders. Hij sla-.">t er met van. Alle hooger motief wordt in zijn hart teruggedrongen. Voor niets heeft hij oog of bart meer dan voor de Beurskansen. Hij wordt geslingerd en vindt rust noch duur. Hij komt io min goed gezehohap, in gezelschap dat enkel voor 'tgeld leeft. En al meer gaat ook zij d leven in het geld en in het denken aan en hunkeren naar geld op. Spelen, in de loterij zijn geluk zoeken, neen, dat niet. Dat mag niet. Van 'tlot v» rwaoht men het niet. Men sepeculeert alleen, en speculeeren is immers geoorloofd. Pijnlijk zelfbedrog. Alspf speculeeren iets anders ware, dan spelen. Alsof de kansen van 't speculeeren ook maar in iets, wat bet beginsel betreft, verschilden van 't kadsapel als 't lot wordt geworpen. Het eenig verschil is, dat bij 't lotspel de verhouding tussohen winst en verlies vooruit vaststaat. Da tijd van be slissing geregeld is. En de wijze van beslissing is voorgeschreven. Speculeeren is daarom niet alleen even goed als het lotspel een vertrouwen op de Fortuinin plaats van op zijn God, maar op veel minder vasten, veel minder voorat te gissen grondslag. Loopend vaak over veel hooger bedragen. Misleid daarom uzelven niet. Geld komt u alleen toe als vrucht van uw arbeid of van den arbeid van uw vaderen, onversohillig of 't arbeid met de hand of arbeid met den geest is het talent vau inzicht en kennis daarbij ingesloten. Aldus verworveD, ligt in het gewonnen geld een prikkel tot meer arbeid, tot ver hoogde inspanning, tot hooger oefening van taleDt en geestelijk vermogeD, en zoo kan het u en heel het sooiale leven ten zegen zijn. Zoo heeft uw God het verordend. In het zweet uws aanscbijns zult ge uw brood eten en door den arbeid van uw hand of van uw geest uw toekomst en die van uw kindereu verzekeren. Maar alle neiging des harten, die vau uw God en van zijn ordinaatiën op de Fortuin, op het spel, op de kansbereke ning, en zoo ook op bet speculeeren over gaat, voert u op zondige wegen, metalli seert u, en bant uw gebed, om u den zegen niet bij uw God, maar bij het geval te doen zoeken. Waarbij dan nog komt, dat de kleine burger veel minder scherp dau de groot- tinauoier de wegen en gangen van dit kansspel doorziet, zelf niet oordeelen kan, en zoo vaak de dupe wordt vanzijn slimmer, zoo niet sluwen verlokker. Schier al het enorme geld door de groote speculeerders aan zich getrokken, is opgezogen uit de beurs der kleine speculeerders, die door anderer voorspiegelingen naar deze zondige paden werden heengelokt. Of er ook onder ons, Christenen, zijn die aan dit speouleeren meededen, willen we niet uitmaken. Nog altoos durven we ver trouwen, dat verreweg de meesten onder ons door geestelijk instinkt van deze dool paden zijn teruggehouden. Maar het speouleeren dringt den laatsteD tijd zoo uit alle hoeken op, en wordt, helaas, zoo algemeen geëerd, dat de verlokking ook voor de kleine fondsenhouders onder onze eigen geestverwanten welhaast te maohtig dreigt te worden. Vandaar onze waarschuwing. Het echte speculeeren en het echte bidden om den zegen des Heeren sluiten elkaar uit. TeSwinemunde had de samenkomst der twee keizers Zondag en Maandag plaats. De Czaar wa3 daartoe met zijn jacht de Stjandart, en de Keizer met 't oorlogschip de Deutschland aangekomen. Zondags voormiddags vertoefden zy geruimen tyd aan dek van do Deutschland. Maandag zou 'tmeer een gastvrije ontvangst zyn. Des morgens 10 uur haalde hiertoe de Keizer den Czaar van de Stjanaart af en begaf zich met hem aan boord van de Deutschland. Van dit schip af volgden de Keizers de vlootoefeningen in open zee. Tegen twee uur keerde de vloot ter reede terug. Daarna had er by prins Heinrich aan boord van de Deutschland een noenmaal plaats. Na afloop hiervan bracht de Keizer den Tsaar, onder het saluut van alle schepen, aan boord van deStjandart terug. Des avonds 8 uur gaf Keizer Nicolaas, aan boord van z"yn jacht de Stjandart, een maaltyd, waartoe ook de Duitsche admi raals en commandanten uitgenoodigd waren. Door den rijkskanselier en alle heeren van zyn gevolg begeleid, begaf KeizerWil- helm zich naar 't jacht van den Rnssischen Keizer, waar by door den Tsaar aan den valreep werd ontvangen. De ontmoeting der twee keizers droeg een uiterst hartelijk en familiaar karakter. De besprekingen tusschen von Bülow en Iswolski, die sedert langen tyd in de beste persoonlijke verhouding tot elkaar staan, liepen over verschillende kwesties van den tegeowoordigen tijd, zonder dat zy daarbij een bijzonder doel op het oog hadden. Van weerskanten werd vastgesteld, dat noch in Europa noch in China de vrede bedreig i wordt. De jongste gebeurtenissen in Ma rokko geven geen aanleiding tot ongerust heid. Het werd erkend, dat de conn venue van Rusland en Japan en de overeenkomst tusschen Rusland en Engeland, slechts zeer bevorderlijk zijn voor de handhaviig van den algnmeenen vrede. De ontmoeting der twee keizers en de wisseling van mee- ningen tusschen de ministers, kunnen in geen enkel opzicht verandering bsengen iu de bondgenootschappelijke betrekkingen van Duitschland en Rusland tot andere mogendheden. Wel wordt daardoor bjige- drageu tot de bevestiging der „tradiiio- neele vriendschap als goede buren tusschen Duitschland en Rusland. Zoo is althans de algemeene indruk. En wat Marokko betreft, nu Pichon aan prins Radoiin bevredigende ophelderingen heeft gegeven en alle mogendheden besloten zyn zich aau de acte van Algeciras te houdeD, is het te hopen, dat de ontmoeting te Swins- raunde er toe zal bijdragen overal het ver trouwen in de handhaving van den vrede te versterken. Het incident te Casablanca zal dan ook wel met een afstraffing der moordenaars «f- loopen. Met dit laatste wil althans de regee ring van Italië zich tevreden stellen, als mede met de schadeloosstelling van de ge wonden en van de families der slachtoffers. Toch wane men niet dat men er hiermede reeds is. Op 't oogenblik heerscht in de stad een verschrikkelijke paniek. Alle Europeanen verlaten de etad. De wacht had verschillende schermutse lingen met de Kabylen. Men zegt, dat de Fransche marine-troepen zullen landen, wanneer er versterkingen aankomen nit Algiers. Ook de Ecgelsche kruiser Antrins is daarheen vertrokken. Ook de stad Masagan wordt bedreigd. De Engelsche consul aldaar vroeg een oor logsschip, wat te Londen geweiheid werd, omdat Frankrijk op zich nam ook de Ecgel sche onderdanen te beschermen. Verder blijkt meer en meer, dat de me- halla, die tot ontzet van Maclean uitgezon den is, 'n nederlaag heeft geleden of althans weinig uit kan richten. Uit Rusland komt weer bericht van een helaas wèl gelukten aanslag. Te Pjaeti- porsk is namelijk gisterenochtend vroeg in het centrum van de stad de gewezen gou verneur-generaal van Odessa, generaal Karanzoraff door drie revolverschoten ge dood. De daders, drie in getal, wisten te ontkomen. De herstemmingen voor de Algemeene Raden in Frankrijk hebben 't mooie resul taat voor de radicalen en radico-socialisten nog versterkt. De volledige uitslag is als volgtde liriksche republikeinen winnen 14 zetels, de radicalen en de radicaal-socia listen 77, de socialisten 10, terwijl de reac tionairen 23 zetels, de nationalisten 10 en de paogressisten 58 zetels verliezen. Een uitslag waarvan 't bedenkelijke mis schien wel door de regeeriDg in de aller eerste plaats zal worden ingezien. Zelfs minisler Briand, de sociaal-democraat, moet er eenigszins van doordrongen zyn. Hy heeft namelijk te Besanpcon in een merkwaardige redevoering op het congres van den onderwijzersbond tot de onder wijzers gezegd dat zy het vaderland ge trouw moesten blijven en het als hun eigen persoon moeten verdedigen. Het zou mis dadig zijn, zei hy, het repubiikeinscho Frankryk door vage humanitaire theorieën te laten neerdrukken en Frankrijk in zijn geheel ta laten verpletteren. Een ver schrikkelijke misdaad zou het zyn, waar van de gansehe wereld den terugslag zou ondervinden. Een herinnering die wel noodig schijnt bij de losmaking van alle gezag in de kringen van staatsambtenaren en wynver- bouwers, en van de regeering zelve. Wat nu Komen de Turken de vredes- illusiën, mede door de Vredesconferentie gewekt, verstoren Uit Perzië komt tenminste 't volgende bericht. Een 6000 man sterke Turksche legerafdeeling met artillerie overschreed bij Saldoedsh in Boelak, een district aan de Turksch-Perzische grens, hot Turksche gebied en sloeg op het gebied van den shah de Perzische troepen na een kort verzet op de vlucht. Daar de Perzische regeering door het herhaaldelijk overschrijden van de Per zische grenzen door de Turksche troepen verontrust is en zich niet bij machte voelt, weerstand te bieaeB, heeft ze zich om hulp tot Rusland en Engeland gewend. Kerknieuw «L Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Est J. M. Mulder cand. te Utrecht. Aangenomen Daar Sneekdoor G.Horreus de Haas te Bergum. Bedankt voor 's-Gravenmoer door C. Brunt te Oud- en Nieuw-Gastel. Da emeritus-predikant ds. E. Cesar Segers is Vrijdag te Bad Ems overleden in den ouderdom van 73 jaar. De heer Segers, gewezen R-K. priester, werd in 1865 predikant te Leereum, in 1806 bij de Waaltehe gemeente te Groningen en in 1873 bjj de Ned. Herv. gemeente te Leiden. Sedert 1894 emeritus, woonde bij te Groningen. Middelburg. Heden herdenkt ds. H. Jonker den dag, dat hy vóór 25 jaar tot zyn dienstwerk werd ingeleid. Dat de gemeente alhier dezen dag niet onopgemerkt wilde laten voorbygaan,bleek reeds lang voor dien. Eene commissie werd gevormd en weldra waren er uit alle rangen en standen vriendon, die Z.Eerw. met een blyvend aandenken wilden voreeren. Reeds vroeg in den morgen ontving de jubilaris een geschenk in bloemen van de kinderen zyner wyk-Zondagssehool, dat hem by monde van eenige der oudste leer lingen met een gepast vers werd aange boden. Te half elf uur vervoegde zich de commissie van vrienden te zycen huize om den jubilaris bjj monde van den heer Chr. Hondius een geschenk aan te bieden, be staande in een prachtig gebeeldhouwd bureau-minister met bybehoorende stoelen, vervaardigd door den heer A. A. Hertogs, Penninghoeksingel; een stuk werk hetwelk den vervaardigeralle eer aandoet 'De stoelen zyn vervaardigd door den heerM. J. Beekes). Ook een étui met dessert in zilver. By dit geschenk is gevoegd een album, be vattende de namen der deelnemers. Het album is vervaardigd in lederen kaft met oud-Hollandsch papier en geleverd door den heer C. W. D'huij Fz. alhier. Op het titelblad is eene opdracht in penteekening- kleurendruk, aangebracht door den heer R. J. Hoogervorst, welke opdracht, onder de wapens der gemeenten Steen wykerwold, Holten, Nybroek, Hattem en Middelburg, aldus luidt„18821907. Herinnering aan het 25-jarig ambtsfeest van dg. H Jonker als predikant bjj de Nederduitsch Her vormde Gemeente, door zyne vrienden te Middelburg 6 Augustus". Verschillende vereeniging3n waarvan ds. Jonker lid is, maakten hunne opwachting, w.o. Kinderzorg, Z.-Zendingsfeest, Bloem- zending en veie andere. Het huis was in een zee van bloemen her schapen. Alg. Synode Red Herv. Kerk. Aan de orde komt het voorstel vau ds. Meuter, pred. te Waterlandkerkje om door een omslag, met progressieve werking, over de predikantstraotementen de schrale pre- dikantstraetementen te verbeteren. De goede bedoeling van dit voorstel wordt gewaardeerd, het gevoel van deernis en solidariteit, dat er in spreekt. Maar men aoht het voorstel niet doordacht. Er is alleen maar een fabel gemaakt van het geen ieder naar gelang van zijn traotement heeft te betalen, ongerekend of hij in dorp of stad staat, of hij met kinderen gezegend dan wel kinderloos is. Het voorstel be doelt een dwingende belasting, waarbij dan immers de idee van broederlijke hulp teloor gaat. Bovendien predikanten, toeh al niet ruim bezoldigd over het algemeen, zullen hier predikanten helpen, terwijl de kerk voogden van verscheidene gemeenten er zioh op toeleggen, zelfs van kleine traete menten nog zooveel mogelijk af te nijpen, nu er weder meer aanbod van candidates is. Dit vond men niet billijk. Allereerst do gemeenten hebben voor eene behoor lijke bezoldiging harer leeraars te zorgeD. Op dit punt valt van andere Kerken nog te leeren. Daarom kon- de Synode het voorstel-Meuter nog niet overnemen. Het rapport over den wenseh van den kerkeraad van Roden in Drenthe wordt besproken, welke kerkeraad het gebruik der kerkelijke formulieren voor den Doop enz. wenscht vastgesteld te zien en andere bepalingen van gelijke strekking voorge schreven. De commissie stelde voor dit verzoek voor kennisgeving aan te geven eeilang moet over de reorganisatie der Kerk gesproken worden, en daarbij be hoort dit verzoek thuis. De Synode deelde dit gevoelen niet, maar besloot te ant woorden, dat de kerkelijke wet vrijheid geeft aan den predikant, om ten opzichte van formulieren, van psalmen en gezangen, enz. met de behoefte der Gemeente te rade te gaan, en dat dwang in deze niet geraden voorkomt, aangezien deze ge schriften, evenals al alle menschelijke ge schriften niet onfeilbaar zijn, allerminst naar de letter. In deze gesebriiten spreekt de Kerk, maar het conservatisme heeft herziening verzuimd en dus niet gewaakt dat zij spreken in de taal onzes iijds. Zoo worden ze door velen niet verstaan, en is menigmaal het bezigen van andere uitdrukkingen noodig. Nog een rapport wordt behandeld over een voorstel van den scriba der classis Nijmegen en van dr. Kromsigt en eenige andere ledeD der classis Rotterdam, om betere zorg voor het pensioen van predikanten, die van hun ambt scheiden. In het laatste voorstel wil de men daarbij gedwongen ambtsneerleg ging op 70-jarigen leeflijd. Dit laatste voor te schrjjven achtte men beslist onge- wenscht en ook onbillijk in mening geval jegens predikanten en gemeenten beide. Ook wat de voorgestelde bepaling, waarbij „de gemeente het halve tractement zou waarborgen" voor verschillende uitlegging valbaar en voor bedenkelijke uitkomst. Zullen de gemeenten er zich aan storeD, dit kunnen doen Om deze redenen acht de Synode, met waardeering van de uit nemende bedoeling, den weg gier gewezen, niet aanbevelenswaardig. Na de pauze komt Maandag het rapport der schriftelijke kerkvisitatie over 1906 aan de orde Over tabel A rapporteert ce heer G. E. M. Picard, en aan zii'n overzicht ontleenen wy de volgende cijfers. Het zielental der Ned. Hervormde Kerk bedroeg in 1906 2,663,268, waarbij N-Holland is berekend naar de opgaaf in vau Alphen's Handboek over 1906. In 752 gemeenten wsrd gedu rende het geheele jaar godsdienstonderwijs gegeven in 94 gedurende 3 kwartalen in 500 gedurende een half jaar (waarby echter wordt opgemerkt, dat in vele dier gemeen ten gedurende 't geheele jaar metde school kinderen wordt gecatechiseerd). Het aantal godsdienstonderwyze s, buiten de predi kanten, werkzaam en door den kerkeraad aangesteld, bedroeg 142; het aantal leer lingen 279,995. Bovendien werden 25,861 leerlingen tot lidmaat aangenomen. Uit de Hervormde Kerk hadden 418 overgangen plaats tot andoro kerkgenootschappen uit andere kerken kwamen omstreeks 450 tot haar over. De heer H. do Vries Azn. behandelt tabel B, t.w. den staat, der diaconieën. Het totaal- ei for der diAconierekeningen wyst aan voor ont vangsten f 4.50 1 7 1 9,423, voor uit gavan f3.907.634,55 Aan legaten en erf stellingen van f100 en daarboven, werd ontvangen f328.793,18. Door 34 gemeen ten werd gebruik gemaakt van aid. 22,regl. diac. tot een bedrag van f 30.753,50 dcoi' 65 van art. 30, tot een som van f 18.184,66. Zeer uitvoerig en belangwekkend is het rapport door dhr. C. van Dis uitgebracht over tabel C, waarin o. a vragen o^er Zon dagsrust en Zondagsheiliging, over open bare zedelijkheid en armenzorg, weezen- verpleging en schoolonderwijs worden beantwoord. Schoolnieuws. Mot 16 September 1907 z8l aan de Rijks hoogere burgerschool te M ddelburg te vervullen zijn de betrekking van leeraar in de gymnasliek. Het getal wrkelijkste geven lesuren bedraagt gedurende den cursus 1906/1907 20. AenmeldiDg vóór 17 Augustus e.k. bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, K. (en Bruggcn- eate, te 's-Gravenhage, eventueel met op-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2