zenden van troepenreeds was aan den vice-adtniraal Tonchard te Tonlon order gezonden de kruisers „Condé" en ,Da C jgyla" naar Casablsca te zenden, waar de Galilée hun wachtte. Commandant Hugutt zo x het bevelaan .'aarden over dat smaldeel. De „Forbin'Ms van deAzorea naar Marokko gezonden. Deze schepen zullen met den Spaanschen kruiser „Infante Isabel"samen werken. Dr. Merle uit Casablanca, heeft den Fran- sohen zaakgelastigde te Tanger het vol gende verslag gedaan van de gebeurtenissen van 30 JuH- Maandag kwamen de stamhoofden Casa blanca binnen en eischten van den pasja, dat de arbeid aan de haven terstond ge staakt zou worden. De pasja antwoordde, dat het werk geschiedde met toestemming van den Sultan. Daarop verklaarden de hoofden dat de Sultan niet langer bestond daar hij de christenen gehoorzaamt en de gouverneur verzocht hun, om tijd te win nen, Dinsdag terug te komen. Zij kwamen niet doch er verschenen in de straten be reden inlanders die den heiligen oorlog tegen joden en christenen uitriepen. Om 1 uur vertrok ;een locomotief uit de haven naar een steengroeve, een halven kilometer verder. Arabieren braken achter haar het spoor op eu steonigden den Euro- p jaan die hen naderde, sloegen hem neer en hakten zijn lijk in stukken. Een andere Europeaan, die voorbij kwam, onderging hetzelfde lot. De moordenaars waren in woners der stad, maar aangehitst door de afgezanten der stammen. Toen de locomotief terugkeerde en den weg versperd vond, werd zij door een me nigte omringd, die den machinist ver moordde en in stukken hakte. Een inland- sche stoker sloeg hem het eerst. De Fransche consul begaf zich, (dit ter verduidelijking onzer telegrammen van deze week) op het ontvangen van de tijding van deze misdrijven naar den pseja en verzocht da hulp der soldaten om de lijken op te namen. De pasj a antwoordde, dat hij geen p .tronen had, maar toen de consul aandrong gaf hij een geleide voor dr. Merle en een aantal Fianscben die de stad verlieten. Op het gezicht der zes lijken die op een hoop lagen konden de Franschen hun woede niet bedwingende Moorsche soldaten dreigden nog hen dood te schieten, waarop zij vloden. De menihte achtervolgde hen, doch zij ontsnapten. De consul verzamelde al de Fransche ingezetenen in het consulaat en verzocht dr. Merle naar Tanger te gaan en te vragen om onmiddellijke hulp van den kruiser „Galilée". Vergezeld van den Spaanschen consul en eenigo soldaten ging dr. Merle van een Duitsch schip, dat hij vol beangste joden vond. Op weg naar dat schip werden zij door inlandsche vrouwen en kinderen beleedigd en uitgescholden, maar de Fran sche consul keerde naar zijn woning terug zonder gemolesteerd te zijn. Een werkman, die zwemmende trachtte te ontkomen, werd door een ruiter achter volgd en gedood. Twee Europeanen te paard werden aangevallen. De werkmaDS- keetsn aan de havon werden in brand ge stoken. Het treft wel ongelukkig dat dezeuit- tai'ting der Europeanen juist moest plaats hebben in de plaats die tot residentie werd aangewezen van den internationalen (Zwit- serschen) commissaris van politie, die nog altijd een veldheer is zonder leger. Overigens gelooven wij dat men de be- toekenis dezer moorden, van de opgewekte verontwaardiging en van de vlootvertoo- ging der „beleedigde" mogendheden niet te ixoog behoeft aan te slaan Frankrijk heeft een afleider noodig voor de revolutionaire beweging onder zijn eigen bsvolking en leger; en Spanje staat er al niet minder slecht voor bij de revolutio naire woelingen onder zijne reeds zoo licht bewegelijke onderdanen, terwijl Italië al evenmin op kalme rust bogen kan. Want heeft Frankrijk zijn Ferroul, Italië heeft zijn Nasi. Mohammed el Torres t6n onrechte meenden wij gister dat hij gevangengeno men was I heefr den vertegenwoordigers der mogendheden te Tanger verwittigd, dat het optreden der Fransche douanebe ambten onder eenige stammen opwinding heeft teweeggebracht en dat maatregelen genomen zijn om dea Europeanen die te Rabat woneD, te beletten de grenzen der stad te overschrijden. Engeland- In Engeland is 't \ooral de buiteDlandsche s^aatkundi» der regeering die da belang- s e lieg, althans van de oppositie, wekt. Wat d9 tniker-ovoreeikomst betreft, heeft de ministtr ter beantwoording van vragen in het Leg-, rhuis gezegd de regee ring poogt eon overeenkomst te treffan, waardoor w'.j wans oer de Couve. tie bestaan bli ft, aan haar kunnen blijven deelnemen, maar gevrijwaard zijn voor het gevaar dat onze markten boperkt worden door het be sluit van een meerderheid van mogend heden welker belanden als suiker-produ centen op een gegeven oogenblik niet met de onze mochten overeenstemmen. Natuur Iyk werd hy ook gepolst over KDgalandi politiek in verband met de t redescorifsrentie. Wat de andere vragen van buiieoland- fiohe politiek aanbelangt, hoopte hij dat Balgig de verantwoordelijkheid voor dan C xngostaat zou overnemen, onder voor waarden, waardoor waarborgen zouden worden verkregen voor gezonder toestanden. De hervormingen in Maoedouië moesten als vroeger in vere» niging met andere mogendheden bevorderd worden. Het doel van de ontworpen overeen komst met Rusland is, zooveel doenlijk, elke aanleiding tot twist tusschen de beide landen uit den weg te ruimen en dat zou zeer goed kunnen geschieden zonder bin nenin,.dscheaangelegenheden aan te roeren, Mocht uit het wegruimen van mogelijk heden tot wrijving vriendschap ontstaan, dan zou het van de openbare meening in beide landen afhangen hoever deze vriend schap gaan zou. België. Het plan bestaat, om van Zeebrugge een stad te maken van 60,000 inwoners. Het Staatsblad heeft het meegedeeld. De straten zijn recht getrokken als in Amerika. Men zou twee kerkeu bouwen, een spoorhalle van 300 heotaren(? een kurzaal, een gast huis, scholen, een schouwburg. Allengs- keus rijst de stad uit den grond. Een dubbele stad een badplaats en een han delsstad. De eerste langs de kust. Er zijn reeds villa's uit deD grond gerezen. Andere zullen volgen. De BrusseBohe Back heeft reeds een bijhuis gebauwd. De Staat laat een gebouw van 100 meters lengte oprichten voor post-, telegraaf-, zee- en toldienst, enz. De stad zal doorsneden worden door een laan van 30 meter breed, toegang gevend tot den electrisehen tram van Heyat naar Blankenberg. Langs het kanaal van Brugge, bij de haven, bestaan reeds nieuwe fabrieken. IJÏT DE PÊK& Snelle afloop. Onder dit opschrift maakt in Onze Courant eeD inzender de volgende juiste opmerkingen Twee beriohten trokken de vorige week de aandacht in de pers, het ééoe vermel dende de oprichting van een Bond van christen-socialisten, hel andere van een Bond van Christen-democraten. Zóó is dan de schepping van Staalman in die groepjes uiteengespat. Paschen 1905 scheidde hij zich met de zijnen af van de anti-rev. partij en stichtte de christel.-de- inokrat. partij. Er kleefde aan deze partij een ,/vitium originis", dat haar bestaan drukte. Zij was gestioht op 'n zeer slecht gekozen tijdstip, toen alle man van links storm lisp tegen 't christelijk beginselzy was gegrond niet op gebleken beginselver- schilde uittocht uit de party geschiedde niet tengevolge van partyuitspraken, die blyven onmogelijk maakten, maar tenge volge van plaatèelijke twisten in Amster dam en Helder. Om dergelijke redenen tot partijformatie over te gaan was 'n politieke fout, die zich moest wreken. Dit is dan ook spoedig gebleken. 't WareD heterogene bestanddeelen, die zich aansloten leden der anti-rev. party en menschen, die verre van het anti-revol. beginsel waren. Zij konden onmogelijk samengaan. Nog geen twee jaren bestond de kleine partij, of Van derPers moest worden uit gebannen met enkele aanhangers. Daar wordt het parool gegeven in Junistemt links! en de mannen, die van huis uit al tijd goed antirevolutionair zijn geweest, wordt het te machtigde partijsecretaris Van Munster en meerderen met hem ver laten de gelederen. Weer eenige weken later en de vice- voorzitter der parlij Jaoze, en anderen gaan over tot de stichting van een Chris ten sooialisten-Bond. Heeft het er niet allen schijn van alsof de veldheer zonder leger overblijft Thans is het tijdstip gekomen, nu het blijkt, dat dit stroompje in het zaud dood loopt, voor de werkelijk christen demo craten onder deze mannen om te hereeni gen niet de broeders in de antirev. partij. Dat is altijd het bejammerenswaardige ge weest van hun uittreding, dat daardoor scheiding teweeggebracht werd tusschen wie bij elkander hooren, en zóó de zaak der ehrist. democratie niet bevorderd werd. Van Munster en de zynen hebben een Bond gevormdgoed maar latei: zy nu de fout verwijderen, waarin zy ver vallen zijn Psaehcn '05, toen zij van de democratische propagandaclubs maakten een politieke partij. Laten zij stichten stu dieclubs ter hestudnering der christelijke democratische beginselen, goed, maar dan in den boezem der an tire vol. party met ons y veren 70or den politieken triumf dier beginselen. De ervaring heeft nu weer be wezen, dat tegen den wassenden stroom dar sociaal-democratie men wel terdege een huis roodig heeft, op rotsgrond ge bouwd. Tegen dien stroom vermag geen e k ling iots, of hy wordt meegesleurd. Sterk er tegen staat slechts de partij, dia geen haarbreed afwijkt van hst christelijk beginsel en zich bewust is, wat eisch is van dat beginsel. Kerknieuws. Ned, Herv. Kerk. Beroepen te Sneek G. Horrens de Haas te Bergum (3e predikautsplaafs). Bedankt voor Oo3terend door P. Hei- meDS Visser te Ijlstvoor Mijnsheeren- land door F. G. Hospers te Kethel. lerseke Ds J- P Paauwe zal op Zondag 18 Aug zyn afscheidsrede uitspreken. Synode. In de zitting van gisteren is door de Synode (die 14 rechtzinnige en 5 moderne leden telt, verworpen de wijziging in de proponents-formule, waardoor voortaan alleen die caodidaten zouden zijn toe gelaten tot de bediening ia de Kerk welke «het Evangelie van J. Chr." wensohen te prediken naar de Schriften des Ouden en Nieuwen Verbonds. De beide praeadviseurs der Synode, prof. Jonker en prof. Daubanton waren tegen de wijziging! Ds. Leenmans en ds v. Dis verdedigden haar. Volgens een verslag in de N. R. C. is 'thierbij aldus toegegaan: In 't bijzonder stelt dr. Jonker op den voorgrond, dat door de invoeging de dub belzinnigheid volstrekt niet wordt vermeden; dat de historie van dit wetsvoorstel aan leiding geeft, hier een polemische tendenz als grondslag te zoeken dat aan de ge- 8ohiedenis van de Ned. Hervormde Kerk een slag id 't gelaat wordt gegeven, Jaar deze kerk stilzwijgend altijd is uitgegaan van de onderstellingwij kennen geen ander evangelie dan dat waarbij alles ge- toelst wordt aan de H. Schrift. En eindelijk dat de voorgestelde uitdrukking eene verwarring van denkbeelden behelst, daar immers het Nieuwe Testament als norma voor de Evangelie-verhouding zooveel meer bevat dan het O. Testaments, terwijl het voor ono, menschen des N. V gevaarlijk is dit verschil voorbij te zien. De secretaris meest te moeten opmerken, dat hij vroeger de invoeging heeft ontraden, omdat meu de zaak verzwakt in plaats van haar te versterken. En op dit stand punt staan ook ds. Gronemeyer en van Leynden. Ds. Weyland herinnert aan zijn rapport van het vorige jaar, wijst op het oonslante karakter dat eene formule mo^t dragen en waarschuwt er voor, dat het oonfessionalisme hier bij de deur staat. Men heeft zoo zegt de rapporteur vau dit jaar, ds. Schrieke, wegens de Ballier-geschiedenis, de invoeging ga- wenscht, maar, is het goed aan de kerk een houten sabel iu de hand te geven Moeten wij, zoo vraagt ds. Edling, huiche laars kweeken Dit zal het geval zijn, wanneer men aan de uitdrukking in de formule een al te eage dogmatische op vatting geelt. Hij wijst op het materieel bezwaar, dat er bestaat voor hen die den inhoud van het Evangelie anders opvatteD, dan de voorstellers der wijziging bedoelen. Juist echter met liet oog daarop, meent ds. Leenmans, dat de toevoeging alles behalve een houten sabel is, en dat men «veeleer het hart der Christelijke Kerk aan die uitdrukking voelt kloppen". Ds. Van Dis merkt op, dat de kerk met groote meerderheid (26 el. vergaderingen) zioh er vóór heeft verklaard en de invoe ging met blijdschap en dankbaarheid heeft begroet, eene opmerking evenwel die door den rapporteur en den secretaris wordt werrlegd door verwijzing naar de tallooze bezwaren die in de adviezen der kerk zijn te vinden. Dr. Daubanton verklaart zich tegen het oonfessionalisme, maar vóór gezond con fessioneel leven en denken, De kerk moet en mag zeggen: Ik ben ik. Dal drukt zij uit in hare confessie. Het bedoelen, zoo zegt hij, is om het den modernen moeilijk te naken. Doch andere vijanden zijn het, die hij ziet naderen. Dat zijn de mannen die roepen: «Calyijn I", maar dieCalviju ontdoen van zijn myslische en ethische momenten, om over te houdeneeologischen Calvijn. Dat zijn de mannen, die de «praedestinatie" laten opgaan in eene «determinatie" die, gelijk de Hegelianen, het geheeie werelddrama laten opgaan in een logisch proces. In aansluiting aan dezeD spreker, zegt de hoogleeraar JoDker dat wij hier niet te doen hebben met een houten sabel, maar mot een wapen dat zeer gevaarlijk kan worden voor de kerk. «In het Modernisme" zoo zegt hij «schuilt een groote kracht, die onze kerk niet missen kan, als zij zal beantwoorden aan hare roeping"(!) Ten slotte wordt de conclusie van de meerderheid der oommissie, om de toe voeging te verwerpen, aangenomen door 10 leden. Negen stemden er tergen. De heer W. Okken bespreekt een adres van den heer H. J. Meuler, predikant te Waterlandkerkje, strekkende tot invoering van eene«trakiements-belasting", waardoor uit de hoogere traktementen van sommige predikanten de aanvulling zou kunnen worden gevonden voor de te kleine be zoldiging van anderen. Het advies luidt om dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Schoolnieuws. Naar de Rotterdammer verneemt, zal prof. Bouman den 25 m September aausf. zijn professoraat aan de Vrije Universiteit te Amsterdam aanvaarden, en daarmede als eerste medische hoogleeraar aan dc- gereformeerde hoogesohool optreden. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het notarieel staatsexamen 2e gedcelie A. Reijers te Middelburg, en voor't Fraasoh L. O. mej. B. D. G. Muider te Nissa. L.ANDBOÜ W. Iets over Frambozenteelt. Da Framboos behoort oorspronkelijk thuis ia Klein-Azië en is van daar in Europa ingevoerd. Zij heeft gedeeld in hst lot der bessen, d. w. z. arj is evenals deze zeer verwaarloosd. Omdat zij spoedig te vreden was, en zelfs zooder ernstige ver pleging hoegenaamd, hare vruchten levexde, meende men aau haar weinig zorg te moeten besteden» Dit is thans heel wat beter geworde-D, hoewel nog in menigen tuin de frambozen de stiefkinderen zijn van den tuinman. Een gevolg van deze behandeling is, dat de vruchten zeer klein blijven en van een slechte hoedanigheid. Behandelt men de framboos goed dan loont zij de zorgvuldige behandeling met eenen rijken oogst. De framboos eisoht een lichten, tenminste niet te zwaren grond, die niet te droog is. Zij geeft aan eene eenigszins beschaduwde plaats de voorkeur, hoewel zij ook op p'aatsen die aan het volle zonnelicht blootgesteld zijn, goed kan tieren. Zij moet tegen sterken wind be schermd worden. Wil men rijkelijk vruch ten plukkeD, dan moet de grond, waarin men frambozen wil planten diep omgespit worden, opdat hij los en luchtig zij, terwijl men hovend «n den grond rijkelijk moet bemesten. Vooral geldt dit voor de nieuwere soorten die groote vruehten leveren. Hoe men door eene doelmatige bemesting op eenen rijken oogst mag rekenen, leeren ons dc proefnemingen van dr. Lierke te Feldbrunnen van frambozen, geplant in 1897, oogstte hij per K.G.Ia 1899 onbe- mest 3640 K.G., volledig bemest 6200 K.G. In 1900 onbemest 6770 K.G., volledig be mest 11710 K.G. In 1902 onbemest 7300 K.G, volledig bemest 9200 K.G. In 1903 on bemest 6200 K G .volledig bemest 9000 K.G. In 4 oogsten onbemest 23910 K G volledig bemest 36110 K.G. Bij een bemesting zonder kali oogstte hij per H A.In 1899 3696 K.G., in 190U 8080 K.G., in 1902 4800 KG., in 1903 4200 K G. In 4 oogsten 20775 K G. Deze getallen toonen ten duidelijkst aan le. dat door eene volledige bemesting eene zeer groote meerder opbrengst werd ver kregen 2e. dat eerst door een kaligifte de werking van de stikstof- en phosphorzuur- bemesting ten volle tot haar recht kwam. Als gemiddelde bemesting kan men jaar- lyks geven per H.A. Op kleigrond 250—300 K.G. chilisalpe- ter, 1000 1200 K.G. superphosphaat en 500 k 600 K.G. patentkali. Op zandgrond 250—300 K.G. chilisalpe- ter, 12001500 K.G. slakkeumeel, 600 a 800 K.G. patentkali. Van de chilisalpeter moet men de helft geven in Maart en de andere helft begin Junide patantkali kan men zoowel in het najaar als in de lente geven. Beide mest stoffen behoeven niet ondergespit te wor den. De superphosphaat moet ln het voor jaar, het slakkeumeel in het najaar gegeven worden, beide meststoffen moet men ondiep onderspitten. Ook van korten stalmest kan men voor de bemesting gebruik maken, ter wijl den groei der struiken zeer bevorderd wordt door een begieting met vloeibaar ge- maakten rundermest. Van beer kan men ook gebruik maken. Behoorlijk verdund geve men van haar 300 k 500 L, per Are. Daar beer arm is aan kali, moet men er per Are 3 a 4.K.G. patent kali bijvoegen. Öm voel en mooie fram bozen te verkrygen, moet men de eiruiken op rechte ryen planten, met een afstand tusschen de struiken van 15 tot 20 cM., do ryen zelf moeten een afstand hebben van 1,25 a 1,50 M. Somtijds hebben de frambozen veel te lijden van aeu frambozenkerer, die don ge- heelen oogst kan doen mislukken. De kever doorboort de jonge bloemknop en legt daar zyne eitjes in de larven, die uit de eitjes komen voederen zich met den vruchtknop en ook met de vrucht, welke zij geheel of gedeeltelijk vernielen. Men kan deze kevers vangen door tus schen de rijen der struiken getoerde plan ken te plaatsen en de struiken flink te schudden. De larve verpopt zich doorgaans iu den grond, waarom deze om de struiken zorgvuldig gespit en geschoffeld moet wor den, om de poppen te dooden. Ook is het goed, om in den grond scherpe stoffen te verwerken, bijv. parafiue-olie terwijl man ook zorg moet dragen, dat alle snoeisel weg gebracht of verbrandt wordt. Andero vijanden zyn: de frambozen- snuitkever en de frambozenmot. UIT DE PROVINCIE. Goes. Gisterenavond by gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder maakte de eerewacht, die op Koningin's-dsg H. M. zal afhalen, een rit door de stad onder begeleiding van „Eupho- nia". De geestdrift, of hoe moeten wij het noemen bleek nu reeds groot. Erg grootsch was overigens de indruk niet. Onder de deelnemers aan de eerowacht zijn er enkele die een kranig figuur maken. Toch ware 't niet ongewenscht zoo de aan voerder, als weleer Gideon zyn helden even schiften en afzonderen konwant de fiinken ODder hen niet te na gesproken voor een koninklijke eerewacht ontbraekt er nog wel wat aan sommiger houding. Wat echter nog verbeteren kan. Middelburg. Gisteren werd het bestuur der Vereeniging voor Gereformeerd onder wijs in 'tbozir gesteld van de beschikking der regeering betreffende het beroep door bovengenoemd bestuur ingesteld tegen bel besluit van Ged. Staten van Zeeland om de rijksbijdrage voor den onderwijzer met hoofdacte op de school Gravestraat met f 100 te verminderen en dus gelijk te stel len met de rijksbijdrage voor iederenonder wijzer van bijstand. De regeering heeft, gehoord het advies van den Raad van State, afd. geschillen van bestuur, beslist dat de rijksbijdrage voor een onderwijzer van meer als 2 5 jaren en in 't bezit der hoofdaote, dienbt doende aan een school met meer dan vier onder wijzers, ook voor de bijzondere school f200 zal bedragen, en dus het besluit van Ged. Staten desbetreffende herzien. De motieven tot dit besluit zijn de volgende Overwegende dat ingevolge art 59 van de wet tot regeling van het lager onderwijs aan debijzooderelagerescholeneeabijdrage wordt verleend volgens debzelfden maatstaf als bij art. 48 sub la ten behoeve van de openbare school wordt toegekend dat ingevolge art. 48 sub 1, art. 26 sub 3 van elk der onderwijzers die het hoofd bijstaan met den rang van hoofd onderwijzer wanneer zij den leeftijd van 23 jaren volbracht hebben en volgens art. 24 moeten aanwezig zijn in scholen met meer dan vier onderwijze-s f200 meer wordt uitgekeerd don onder art. 25 sub a tot en met e is bepaald dat op grond van het vorenstaande ook het bestuur eener bijzondere sohool aanspraak kah maken op de verhoogde bijdrage voor zoodanigen onderwijzer, en hiertegen niet afdoet de omstandigheid dat niet de ver plichting bestaat om de hoogere bijdrage uitlekeeren. Ter kennisgeving van dit besluit, ook aan onze schoolbesturen die na of later voor de berekening der Rijks bijdrage voor zoodanige kwestie komen te slaan, meenden we van deze beslissing iu het hoogste ressort kennis te moeten geven door middel van ons dagblad. VHssingen. De heer P. de Kreek, onder baas bij de afdeeliog scheepsbouw op de fabriek «De Schelde" alhier, is benoemd tot chef bij den bouw van onderzeesoho torpedobooten rp de werf van de firma Whiteheas Si Co. te Fiuine (Oostenrijk). Oostkapelle. Als een zeldzaamheid meldt men ods dat alhier bij den landbouwer A. de Kam eene k.->e is gekalfd van drie kalveren, ze zijn n.t. iets kleiner dan ge- wood, maar evenwel volkomen vlug. Ook reeds 2 vorige malen is het gebeurt, dat dezelfde koe twee kal veren tegelijk afwierp. St.-Laurens. Als een bijzonderheid kan van hier worden gemeld dat de oudste van de mannelijke ingezetenen dezer gemeente, de werkman A. de Bree, geboren op den nieuwjaarsdag 1830 dezer dagen nog deel nam aan het zaaddorschen bij den land bouwer J. Gideonse. De krasse man sloeg er een enkele maal nog dapper op los. Me.t 24 Aug. worden op de wacht- vaartuigen der vissoherij-politie op de Schelde en Zeeuwsohe stroomen alsnog overgeplaatstde opziener 2e klas C. Her- kemij van Tholen naar Hansweertde opziener le klas J. v. d. Slikke van Hans- weert naar Tholende schipper 2e klas C. L. v. Roeijen van Tholen naar Brui- Dissede schippers 3e klas D. Bal van Zierikzee naar Tholen en J. M. Verkam men van Tholen naar Zierikzee de waar nemende schipper A. Vermaat van Zierik zee naar Thoien. Het in aanbouw zijnde waohtvaartuig «Gier" wordt gestationeerd te lerseke. Rilland. Hedenmorgen geraakte een paard voor eene kar gespannen door het kappen der kar op hol. De voerman die tusschen bet lemoen stond kwam daar hij natuurlijk niet volgen kon te vallen, en werd nog een eind meegesleept. Gelukkig dat de kar wat boven wonder is hem niet over het lichaam kwam. Het paard werd nadat het een eind de derde weg iuge- loopen was tot staan gebracht. De kar was niet beschadigd. De voerman L. K. had een bebloed gelaat. lerseke. Vader en zoon waren naar de verkooping geweest te Kattendijke. Heel broederlijk reden ze 's morgens er heen met de hittenkar die beider eigendom was het tuig dat de een en de hit die den ander toebehoorde. Na den geheelen dsg op den koopdag te hebben vertoefd en na veel oprechten Schiedammer te hebben ingenomen, trokken ze samen huiswaarts en behouden bereikten ze de Ierseksche grens, maar toen had men de poppen aan 'tdansen. De een wilde zyn hit, de andere zyn tuig, niet aan de gemeenschap afstaan. Bij bet postkantoor barstte de bom en de hit werd uitgespannen, zoodat de eigenaar van het tuig zyu bezitting kon meenemen en de hitten-eigenaar zijn hit. Toon evenwel de hit de dronken mannen leidde, ging alles goed, maar toen het dier door deD mensch moest worden geleid, bleek hetmenschdom te zat en de Burgemeester moest er san te pas komen om vader en zoon naar huis te brengen. Oesters. Iu 't Tijdschrift voor Sociale Hygiëne wordt, vooral ook naar aanleiding van hetgeen hier te luude is geschreven over 't gevaar van besmetting der oester- bewaarplaaisen in 't eiland in Noord- Brabant door riool vuil, afkomstig van de nabij de bewaarplaatsen gelegen gemeen ten, de aandacht gevestigd op een belang rijk rapport. Door een oommissie uit de leden der Académie de Medicine, te Parijs, bestaande uit de heeren Chantemesse, Chatin, E<i- mond Perrier, Cornil en Netter, werd in de zitting van 7 Mei een rapport uitge bracht, welks oonclusies aldus luiden 1. Sedert 1896 hebben heiaas vele voorbeelden het oordeel van de Académie de Medicine, als zou het optreden van gastro-intestinale bezwaren, ja, zelfs vaa typheuse koortsen, mogelijk zijo, als ge volg van de consumptie van oesters uit oesterputten, gelegen in verontreinigde wateren, gerechtvaardigd. Het eenige middel om dit euvel te ver helpen is deu consumenten slechts oesters te leveren, die gevrijwaard zijn tegen elke mogelijkheid van verontreiniging. 2. De oesters te kweeken buiten moge lijkheid van verontreiniging, 't zij direct, 't zij indirect, met faecaalstoffeneen mogelijke besmetting tusso'aen 't moment van inzamelen en het moment waarop zij geconsumeerd worden, voorkomen, daar komt 't op aan en 't is gemakkelijk dit tot werkelijkheid te doen worden, indien de bevoegde autoriteiten samenwerken. 3. De Académie uit den wensob, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2