TELEGRAMMEN. Biestere ftrtwtfBiea. ifup Vertesfiiiea. hz. Telegrafisch Weerbericht. Ingezonden StuJfcken. 29 Juli 1907. aangereden en weggeslingerd. Met een bloedende hoofdwonde werd de knaap opgenomen en zijn ouderlijk huis binnen gebracht De dokter constateerde, dat het een hoogst ernstige wonde was. Zondagmorgen om half twaalf was het in de vestibule van het Centraalstation te Amsterdam zeer vol van reizigers, onder wie zich ook een Russische dame bevond, die een reistasohje aan een riem over den schouder droeg. Dit tasohje is in het gedrang van den riem afgesneden, zonder dat de eigenares daarvan iets heeft bemerktde inhoud er van bestond o.a. uit twee baDkbilletten ieder van 100 Roe bel, van een waarvan een een stukje is afgeseheuid, twee gouden vijftien Roebel stukken met de beeltenis van Czaar Nico- laas II en verder gouden en zilveren Russische geldstukken tot een gezamelijk bedrag van 400 Roebel. Celebes. Een halve grosp infanterie, 8 bajonetten, belast met de dekking van de wegwerkers, is by kampong Matandau in het landschap Mori door de bevolking overvallen en in de pan gehakt. Deze overvalling is waar schijnlijk het gevolg van ruw optreden der militairen. De gouverneur is met een afdee- ling marechaussee derwaarts vertrokken. Mori is 'n landschap, in 't Oosten van Midden- 'Celebes gelegen. D,e noordelijke grens was vroeger de La (La-rivier). Later breidde het rijkje zich meer naar het noorden uit, zoodat de han delsplaatsen Towi en "Warambajoli daartoe ge rekend worden en de vlottende bevolking uit het binnenland den vorst van Mori schattingopbrengt. Het Tamboesise-gebergte vormt de oostelijke grens, terwijl naar het zuiden Mori tot Sokita loopt. De twee eenige rechtstreeksche wegen, waarlangs men (in Mori) den modderigen met nipah en rhizophoren begroeiden kustgordel door en het land der Tomori binnendringt, zijn de rivieren Polaboe of La Boeawoe en de La. Dat hier dus op het gebied van wegenaanleg wel wat te doen valt ligt voor de hand. (N. R. C.) Rijksverzekeringsbank. De minister van LN. en H., brengt ter algemeene kennis, dat verzoekschriften om plaatsing in eenige betrekking bij de Rijksverzekeringsbank tot nadere aan kondiging kunnen achterwege blijven. Bij beschikking ven den minister van oorlog is bepaald, dat hel jougelin- genkamp dit jaar, wegens het gering aantal deelnemers, niet zal doorgaan. De leger plaats bij Laren zal echter van 3 tot 17 Augustus betrokken worden door circa 100 man van het korps der Nederlandsehe Weerbaarheid Vereeniging, onder bevel vau den reserve le luitenant J. W. Klein, commandant van het korps. Een streek. Ze kwamen uit een groote stad, het eerbaar mannetje en vrouwtje, en vestigden zioh in een provinciale hoofd stad, waar ze het o I zoo prettig en rustig en knussig vonden. Hier hadden ze een frisoh woninkje en een aardig tuintje dat was wat anders dan in die drukke, rumoerige wereld, van waar ze waren ge komen. In gemeld tuintje plantten zij bloempjes en verbouwden zij hun radijsjes en worteltjes en peultjes en vooral aan deze laatste hadden zij bijzonder sohik, want zij groeiden zoo mooi, ze werden reeds zoo groot en begonnen zoo waar ook reeds te bloeien En zoo droomden mannetje en vrouwtje eiken nacht van de eigengezaaide radijsjes en worteltjes, waar van ze reeds hadden gegete», en van de malsche peultjes, die binnen niet langen tijd zouden kunnen worden geplukt zoo za maar eerst gegroeid waren. Eiken dag eenige malen ging het echtpaar kijken of de peultjes zioh reeds zouden vertoonen maar neen, de bos vertoonde wel volop bloei, maar de vrucht liet zich wachten, boewei buurman" reeds volop van zijn peultjes oogstte. Dit gaf aanleiding tot ongeduld, het ongeduld verwekte twijfel of er wel ooit /eigen" peultjes zouden kunnen worden gegeten, en eiken dag op nieuw kon men mannetje en vrouwtje hooren zuohten en klagen over hun peul tjes, die er moesten zijn en er nog niet waren. /;Buurman" had medelijden met de luidjes en besloot ze 'n verrassing te bereiden. Hij kooht van den groenteboer een paar pond peulen stond den volgenden morgen zeer vroeg op en naaide ze stuk voor stuk met een draad aan de veelbe lovende, maar nog niets gevende peulenbos. 't Werk was juist verricht toen stadsmaa- netje buiten kwam, om voor de zooveelste maal te kijken of ze haast //eigen" peultjes zouden kunnen eten en, o wonder daar hingen ze met hun gladde schilletjes te bengelen, het was een lust der oogen „Vrouwkom er reis hierDaar hangen zoo waarlijk de peulen. Gisteren nog niets en nu volop Vrouw, vrouw 1 „Ja maar man, ik ben nog in m'n onderrok en kan zoo niet naar buiten komen 'tKan niks schelen, gauw, kom maar hier, en kijk eens wat mooie peulenJonge, joDge, die zullen we plukken en vanmiddag nog eten Vrouwtje kwam in het tuintje en be wonderde met manlief de mooie vruchten. En nu aan de plukMaar wa's dat Aan .elke peul een draad wat gemeen Wie zou 'm dat gelapt hebben En de tranen ikwamen vrouwtje in de oogen. Buurman stond aohter de heg en lachte 1 Zaterdag hebben de oproerige politie agenten te Belfast op een plein een bijeen komst gehouden. Het waren er nagenoeg vijfhonderd. Barrett, hun leider, liet ze ia het gelid treden en ontvouwde nogmaals hun grief. De mannen hebben met de vele stakingen te Belfast veel overwerk te doen en verlangen nu meer loon, en dan tegelijk een billijke pensioenregeling. Er was veel volk op de been, en de politie werd harte lijk toegejuicht. Voor de Iersohe nationa listen onder de menigte zal het zeker een genoegelijk schouwspel zijn geweest, de koninklijke Ierscbe konstabelmaoht, de gehate troep die de Ieren onder den duim moet houden, zoo in oproer te zien. Er verschenen Zaterdag nog een paar officieren op de bijeenkomst, maar hun woord maakte geen indruk. Dioht bij het bosch van Marly, in de omstreken van Parijs, vond men Vrijdag een man liggen op het gras, diep in slaap, bewusteloos, maar zonder versohijnselen van vallende ziekte of narootisohen slaap. Men bracht hem naar het hospitaal en waakte bij hem heel den nacht, zonder dat er beweging in het lichaam kwam. Zater dagmorgen kwam hij eindelijk bij. Aan stonds werd een commissaris van politie gewaarschuwd en die begon met den von deling te spreken. De commissaris vertelde den patiënt, waar hij was en hoe men hem gevonden had. Stomme verbazing van den ontwaakten slaper, maar nog grooter ver bazing toen hij vernam dat het Zaterdag 27 Juli was. Hij was Dinsdagavond in slaap gevallen. De vreemdeling vertelde zijn verhaal aldus: Ik heet Maurice Klein, ben 27 jaar oud, geboren te Parijs. Vijf jaar geleden bén ik naar Canada gegaan, nadat ik oneenigheid kreeg thet mijn familie. Daar heb ik gewoond te Montreal en heb les gegeven in het Fransoh. Ik werd echter ziek en vertrok naar New York. Te New York heeft Klein zijn opwachting gemaakt bij mevrouw Morgan. Mevrouw Morgan stelde belang in den jongen man en om hem fe helpen gaf zij hem reisgeld mee, een cheque van 125 dollar. Klein is 18 Juli in het vaderland gekomen. Hij voelde zioh Dog niet geheel genezen, en besloot 'naar Baugé te gaan in Maine et Loire tot herstel van gezondheid. Eerst vertoefde hij echter eenige dagen te Parijs. Verleden Dinsdag was hij uitgegaan om te gaan wandelen in het bois de Boulogne. Bij stapte in den trein aan het station Saint- Lazare om aan het station Porte-Maillot uit te stappeD. Klein zat in de ooupé met een man, waarvan hij zioh niet anders meer weet te herinneren dan dat hij lang was en bruin, en dat bijjeen baard had. Aan het station Porte-Maillot stapten de beide mannen uit. Dat weet Klein zieh nog te herinneren, maar verder weet hij niets meer. Alleen heeft hij een heel vage her innering aan een automobiel. De cheque van 125 dollar, die Klein bij zioh droeg, is verdwenen. De commissaris van politie, de rechter van instructie, de dokters van het zieken huis, een krankzinnigearts, een heele staf van deskundigen is bezig om het raadsel van den vondeling op te lossen. De jonge man oppert de mogelijkheid dat zijn familie zieh van hem heeft willen ontdoen. Een andere onderstelling is, dat Klein hetslaoht- otïer is geworden van een berooving onder naroose. Klein heeft links op de borst litteekens van eenige prikjes, die hij, naar zijn zeggen, vroeger niet had. Een hoogst eenvoudige oplossing is, dat Klein niet wel bij het hoofd zou zijn en maar fantaseert. Te New-York isdelS-jarigeErbacher, erfgenaam van een vermogen van 20 mil joen dollar met een auto die hij bestuurde en waarin zijn moeder gezeten was, van een hoogte van 10 meter gestort en om gekomen. Te Winipeg (Kasada) hield de En- gelsohe socialistische afgevaardigde Keir Hardi een redevoering. Hij had wegens de hitte zijn jasje uitgetrokken. Toen de meeting afgeloopen was, miste hij zijn jas, hoed en tabakszak. Zeker meegenomen door een toehoorder die maar dadelijk de oolleotivistische leer van den spreker (alle goederen gemeen) in toepassing wilde brengeD. De Duitsche keizer in Noorwegen. Keizer Wilhelm treft het slecht op zijn reis in het Noorden. Uit Bergen wordt geseind, dat het weer voortdurend slechter wordt, zoodat het tochtje naar Hardanger Fjord is opgegeven. Het vertrek van Ber gen had gisteravond plaats. Van bet weer hangt het af of men direot naar de Oostzee zal gaan. Te Lyon werden gisteren 17 anti- militairisfen gearresteerd, omdat ze //hoera" riepen voor 'tl7e regiment en zich luidkeels en verachtelijk uitlieten over het léger. Bovendien verspreidden ze een strooibiljet, waarin ze het 17de regiment verheerlijkten. Een pakket, met een bedrag van honderdduizend roebel, dat van de rijks bank te St. Petersburg naar de fiiiaal te Tiflis werd gezonden, is onderweg ver loren geraakt. VGravenhage. Omtrent de plechtig heid der eerate-steenlegging van het Vredasgebouw meldt men ons het vol gende De plechtigheid werd geopend door Nelidof, voorzitter der Vredesconferentie en werd bijgewoond door de leden der Vredes-Conferentie en hunne dames, lede» der Hofhouding, van het corps diploma tique, van den gemeenteraad, en door don ontwerper van 'tgebouw: Cordonnierte zamen 1150 personen. Voor 't leggen van den eersten steen zong een koor van 200 personen onder leiding van Herman Viotta het Hallelujah van Handel, en de Benedictus van Beet hoven. Daarna hield de voorzitter van het Stioh- tings-Comité jhr. mr. AP. C. v. Karne- beek een rede in de Fransohe taai, gaf een terugblik op hetgeen in de laatste jaren ter verwezenlijking der Vredes- idee was gedaan, gaf een beschrijving van 't Gebouw, braohttiulde aan Andrew Car negie, den schenker van het gebouw, en aan den Czaar die het initiatief nam voor de vredes-conferentie en droeg daarop aan Prins Nelidof op den eersten steen te leggen. Deze draagt een latijnsch opschrift waarvan de vertaling luidt Aan den Trede door 't recht te beves tigen h8eft de mildheid van Andr. Car negie dezen Tempel gewijd. Alvorens deze plechtigheid plaats had overhandigde een dame namens den Al- gemeenen Vrouwenbond aan den voorzitter der Stichting, bij afwezigheid van Carne gie, een herinneringsmedaille. Na de plechtigheid werden uitgevoerd hymnes van Mozart en Wagner. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin ontving de Perzisohe afgevaardigden in audiëntie, en verleende aan den adjudant- generaal het Grootkruis van den Ned. Leeuw, en aan den Perzisehen Gezant het Grootkruis der Orde van Oranje Nassau. Rotterdam. Naar het ziekenhuis alhier is overgebracht een meisje van 2 jaar uit de Delistraat dat wegens afwezigheid der moeder zonder opzicht; zynde met lucifers had gespeeld, waardoor hare kleederen in brand waren geraakt. Het kind is aan de brandwonden overleden. Valence sur Rhone, 30 Juli. Een hevige brand is heden uitgebroken in een hotel, waardoor de gansche wijk bedreigd wordt. De telegrafische gemeenschap is verbroken. Troepen en autoriteiten zijn op d@ plaats des onheils aanwezig. De heele omliggende landstreek is te hulp geroepen. Donderdag 1 Augustus. Middelburg, 1 uur iu de Abdij door not. Verhulst tiendvruchten. Oudelande. Maandag werd door not. v. d. Kloes publiek verkochtle. een huis en tuin, 12 A. Kooper dhr. Joh. Lous alhier voor f 2480 en f 25 assessoren 2e. boomgaard enz., 4580 c.A. Kooper L. Lous te Wolfaartsdijk voor f 1230 per 3924 c.A. en f 25 assessoren 3e. bouwland en dijk, groot 1,9986 H.A. Kooper dhr. J. H.C. Holl- mann te Gees voor f644 per 39,24 A. 4e. bouwland onder Baarland, groot 7450 c.A. Kooper dhr. C. Hoffius te Oudelande voor f862 per 8924 o.A. Alles onverminderd 8"/3 pCt. onkosten. Marktberichten, Goes, 30 Juli I907. Er was van Karwei en Koolzaad een vrij goeden aanvoer en werden deze tot genoteerde prijzen levendig verhandeld. Nieuwe tarwe f 8,50 a f 9,Winter-koolzaad f 14,50 tl f 15,20 Karwijzaad f 16,75 a f 17, Wol, Schapen per 3 K.G. (steen) 1 1,80. Opgaaf der marktzetters van de gemeente. Versche Boter per K.G. f 1,15 a fl,28; middenprijs io,6i part. fo,per pond. Versche Eieren per 100 stuks f 3,50 a f 4,25 middenprijs f 0,95, part. f o,a f o,— per 25 stuks. De aanvoer van eieren was ruim, die van boter tamelijk. Opgaaf van de Landbauwmantschappij. Boter f1,15 a f1,28 per K.G., rekenprijs f 1,24 per K.G. Versche Eieren f3,75 a f 4,15 per 100 stuks, rekenprijs versche eieren f3,85 per 100 stuks. Veilingsvereenigf ng „Z.-Beveland" GOES, 30 Juli 1907. Kruisbessen 7 ct., Aalhessen (roode) 8 a 10 io ct., witte 8 a jo ct., Kersen 2o a 22 ct., Engel- sche Krozen 9 ct. alles per kilo. Morellen 40 eent per kistje, Peren, zomerlouwtjes 11,25, Jan Bayes f3,10, Madaleine f 2,05 alles per kin, Tafelappels 25 a 3 ct. per stuk, Aardappels aan voer 8000 kilo, verkocht f 1,30 en f1,55 per 70 kilo, Andijvie I cent per struik. Veilingsvereeniging „Walcheren". MIDDELBURG, 29 Juli 1907. Aardappelen muizen f 2 a f 2,40, id. blauwe f 1,80 a f2,40, id. Schoolmeesters f 1,10 af 1,80, id. Praal van Engeland f i,10 a f 1,60, id. bonte f2 a f2,60, id. late blauwe f2,20 a f2,80, id. poters fo,8o a f 0,90, alles per H.L. Aardbeien 51 a 55 ct., Kruisbessen 23 a 27 ct., Suikerboonen 25 a 3o ct., Witte Astracon (appel) 42s ct., Glasappel 40 ct., id. St. Jan 35 ctalles per 5 liter; Domminica-appel f250 a f3 per kin; Stoofperen 3o a. 35 ct. p. 5 liter; Witte aalbessen 6 a 8 ct., id. Roode 7 a 8 ct,, Morellen 18 a 26 ct., alles per K.G.; Frambozen 18 a 25 ct. per liter; Sla fO.Soa f 120, Andijvie f0,75 a f '>6o, Augurken 25 a 30 ct., alles per 100 stuks; Bloemkool 9 a 14 ct., Roode kool 6 a 10 ct., Savoye kool 4ct., Komkommers 6 a 7 ct., alles per stukDop erwten 60 a 80 ctTuinboonen 24 a 26 ct., Zuring a 5 ct., Postelein 40 a 45 ct., Spinazie 20 ct., alles per benSnijboonen f 1,60 per griet; Peen 25 a 4 ct., Karoten 3s a 4s ct., Rapen 5 a 6 ct., Seldery 1 ct., Pieterselie 1 a 25 ct., Rammenas ct., Ujen 2 a 3 ct., alles per bosEieren f 3,72 per loo stuks. VLISSINGEN, 30 Juli 1907. Boter f 1,20 a f 1,25 pet K.G. Eieren f 3,80 f 4,— per 104 stuks. ROTTERDAM, 29 Juli. Binnenlandsche granen. Tarwe. De aanvoer was iets minder ruim dan vorige week. Nadat beginmarkt hoogst enkele puike partijtjes Essex tot vorige prijzen waren uitgezocht, verflauwde al dadelijk de stemming en was niet anders dan tot belangrijk lager prijzen te verkoopen, terwijl nog een groot gedeelte onverkocht bleef. Essex per 80 kilo netto f9,50 a f 10 en enkel uitgezochte partijtjes tot f 10,50. Overigens naar soort en kwaliteit per 100 kilo f1.0,50 a f 11 en daarvan uitgezochte partijtjes fli^O. Rogge door gering aanbod prijshoudend verkocht. Per heet. f7,75 a f8,30. Haver onveranderd. Per loo kilo f 9 a f9,25. ROTTERDAM, 29 Juli. Buitenlandsche granen gedrukt. Rogge per 2100 kilo's. 74/75 ko. Helena wit uit zeeboot f 208 73/74 ko. do. do. f 206, f 207. Gerst per 2100 kilo's: 61'61 ko. Donau dagelijks gewacht f 175 60,61 ko. Azoff/Zwarte Zee Juli o/st. f 134, f 130, f 132 60/61 ko. do. do. Sept./Dec. afl. f130. Haver per 100 kilo's46, 47 ko. Petersb. stoomend f 7,75. M a i s per 2000 kilo's Amerik. Mixed uit zeeboot f134, f133, f132 gestort; dagelijks gewacht f134 gezakt. Grove Donau uit zeeboot f 125 dagelijks gewacht f 124, f 125, f126. La Plata uit zeeboot f 126 bruto voor nettoNovo- rossisk uit zeeboot f125; Odessa stoomend f 126. AMSTERDAM, 29 Juli. Aardappelen. De prijzen waren als VolgtAndijker muizen f 2, a f 3,6o, kleine dito f 1,40 a f 2,blauwe f 2,2o a f2,60. Westl. zand- f4,a f4,25, kleine f 2,a f 2,6o. Friesche muizen f 2,20 a f 2,40, idem borgers f l,8o a f 3,idem geeltjes f 3, a f3,50, Hamburgers f 3,~ a f3,20. Katwijker zand- f3,10 a f3,60, kleine 1 1,10 a fo, blauwzander ronde f 2,50 a f 2,80. ljpolder muizen fi,70 a f 1,80, blauwpitten f 2,a f 2,iO, schoolmeesters 11,40 a 11,50, borgers f l,6o a f 1,-0. ROTTERDAM, 30 Juli. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd24 paarden, 581 magere runderen, 819 vette run deren, 189 vette kalveren, 232 nuchtere kal veren, o schapen, 0 varken, 107 biggen, 0 bokken, 2738 runderen 2638 ossen, 4O45 vette kalveren, 3034 stieren. Prijzen: runderen 33 a 38 c., osser. 33 a 38 c., stieren 325 a 40 c. kalveren 28—34 a c., scha pen fa flammeren faf Melkkoeien f 155 a f265, kalfkoeien f175 a f305, stieren f8oafl8o, pinken f65 a f140, graskalveren 28 li 7o, vaarzen f80 a f175, slacht-fafbiggen f 6,5 a. f 14,5, Ponny's fafPaarden 1 50 a f 250, slacht-fa f Nuchtere kalveren: fok- f 11 k f27; id. slacht- f8 a f12. Biggen per week f 1,10 a f 1,70. Handel goed. naar waarnemingen in den morgen van 30 Juli, medegedeeld^ door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.4 te Biarritz, laagste stand 748.8 te Skaudesnals. Verwachting tot den avond van 31 Juli meest matige Westelijke tot Noord-Weste- lijke, later Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, bewolkt tot zwaar bewolkte lucht, buiig weer. Weinig verandering van temperatuur. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). De Provinciale Staten en de Zondagsrust voor Trampersoneel. Mijnheer de Redacteur Nogmaals veroorloof ik my de vrijheid U een plaatsje te verzoeken nu om op te komen tegen eenige beweringen van den heer Blum in uw blad van 23 dezer, dat tot mijn spijt te laat onder mijne aandacht is gekomen. le. Dat het plicht is om verkeerswegen te bevorderen in onze Provincie houdt de heer Blum staande. Welnu, daar ben ik al zeer tevreden over. Of hij een andere be doeling gehad heeft toen hij de woorden sprak die ik aanhaalde, doet weinig terzake. De Statenleden, die voor het voorstel van Ged. Staten stemdeD, hadden dat beginsel, in woorden geformuleerd door den heer Blum, voor oogen. Dat en niets anders heb ik beweerd. 2e. Dat ik het woordje minstens vóór de 8 Zondagen niet herhaald heb, is waar. Ik sprak van ten minste 26 dienstvrije dagen, waaronder 8 Zondagen. Niemand, behalve de heer Blum, zal daarin gelezen hebben dat men niet meer dan 8 vrye Zondagen mag geven. Waar de heer Blum den tiveeden Kerstdag, den tiveeden Paaschdag en den tweeden Pinksterdag rangschikt onder de algemeen erkende Christelijke feestdagen, geloof ik dat hy zich vergist. Alleen Kerst mis en Hemelvaartsdag zyn de twee alge meen erkende chr. feestdagen, die niet op een Zondag vallen. Voor de vrees, dat er maar vier vrye Zondagen zouden kunnen overblijven als de rusttijd op de christelijke feestdagen gegeven werd, bestaat dan ook geen grond. 3e. Dat de eisch van minstens 8 vrye Zondagen het beginsel van Zondagsrust inhoudt is moeilijk tegen te spreken. Men kan 8 te weinig vinden, maar als de heer Blum consequent wil zijn, moet hij niet tevreden zyn met 26, maar 52 vrye Zon dagen eischen, dat is absolute Zondagsrust; doch hy zal vermoedelijk terugdeinzen voor de gevolgen van dien eisch, denk ik. Zoo kan een ander in bepaalde gevallen terugdeinzen voor do gevolgen van den eisch van 26 vrye Zondagen zonder het be ginsel te schenden. 4e. Verder zegt da heer Blum dat er geen strijd bestond tusschen het voorschrift in het Reglement van 1902 en de voorwaarden door de Staten gesteld, omdat deze het voorschrift van het Reglement inhouden. Dan volgt het verhaal van een heer, die zijn rentmeester opdroeg minstens f 50 voor een liefdadig doel te geven en deze gaf f 75. Hier was immers ook geen strijd tusschen lastgeving en uitvoering, zegt dhr. Blum. Dat is volkomen waardoch de heer Blum stelt zioh de zaak verkeerd voor. Niet over strijd tusschen twee bepalingen gaat het, maar over de bevoegdheid om bepalingen te maken. De minister is met zijn beide ambtsvoorgangers van meening en niet dit standpunt beeft de wetgevende macht zich vereenigd (zie bijl. no. 21a statenstukken bl. 5) dat do spoorwegen met beperkte snelheid, wat de exploitatie betreft, onder Rijkstoezioht zijn gebracht eu daardoor van het provinciaal toezicht onttrokken,' het gaat dus over de bevoegd heid. Als de heerwaarvan de heer Blum sprak, tegen zijn rentmeester zeidehet stellen van paehtvoorwaarden behoud ik mij voormag dan de rentmeester voor waarden maken, al strijden zij ook niet tegen die van zijn heer Immers neen 5e. Verder schrijft de heer Blum „Wat echter nog sterker is, het aange haalde artikel van het reglement heelt met deze zaak niets te maken. Ik vermoed, dat een Statenlid het bedeelde reglement niet onder de oogen heeft gehad, maar alleen met den inhoud van het door hem genoemde artikel oppervlakkig bekend is. Want anders zou hij weten dat het regle ment uit twee deelen bestaat en het tweede deel er van, dat over tramwegen met zeer beperkte snelheid, als waarvan hier sprake is, deze materie niet regelt". Dat is erg scherp gezegd. Werkelijk aan het door mij aangehaalde art. 76 moet toegevoegd art. 50 van het reglement van 31 Juli 1902, want beide artikelen handelen over dienst- en rusttijden van het personeel Ik heb dus een artikel vergeten te noemen. De heer Blum schijnt echter te vergeten, dat als men in een glazen huis woont, men niet met steenen mag werpen. De heer Blum, die mij voor oppervlakkig houdt, is zelf geheel op sukkel, als hij beweert „dat het reglement uit twee deelen bestaat en het tweede deel er van over tramivegen .handelt". Wat tooh is het geval? De wet van 9 Juli 1900 (s. 118) spreekt in art. 1 van spoorwegen met een snelheid van hoogstens .50 Kïlom. per uur en in art. 2 van spoorwegen met ten hoogste 20 Kïlom. per uur. Voor de in art. 2 genoemde spoorwegen is een algem. regl. vastgesteld bij K. besl. van 31. Juli 1902 (s. 162) kortheidhal ve genoemd „Tramweg-reglement 1902", in art. 50 daarvan worden de dienst- en rust tijden geregeld, dus ook de Zondagsrust. Voor de spoorwegen in art. 1 genoemd, zijn 2 reglementen vastgesteld. Het eerste het algemeen reglement is vastgesteld «bij K. besl. van 18 Aug. 1902 (s. 170) en bestaat uit twee deelen. Deel a en b. Dit wordt genoemd „Locaal Spoorweg-regle ment 1902", in art. 76 hiervan zyn de dienst- en rusttijden geregeld. Het tweede van deze reglementen geldt voor spoorwegen, waarop met geen groo- tere snelheid gereden wordt dau van 3ö kïlom per uur. Dit reglement, dus 't derde, wordt genoemd Vereenvoudigd Lokaal spoorweg-reglement 1902", en is by het zelfde Kon. besluit vastgesteld als het vorige, voor regeling van de rusttijden voor het personeel van deze spoorwegen is het Tramreglement'' van toepassing verklaard. Ik zou den heer Blum willen vragen wil mij het Kon. besluit noemen waarbij het reglement bestaande uit twee deelen, waarvan het tweede deel over tramwegen handelt, is vastgesteld? Als dat bestaat, dan is de heele wereld in de war, ministers, Ged. Staten en t. q., behalve de heer Blum natuurlijk. 6e. Verder word ik ter verantwoording geroepen met de vraag of ik verleden jaar voor Zondagsrust stemde. Ik antwoord, ja! en ik blyf erkennen dat ik toen juist handelde. Maar ik erken ook, dat ik juist handelde toen ik in dezelfde vergadering met vier antirevolutionaire leden stemde tegen het amendement van den heer Blum, om de 26 vrye Zondagen terug te brengen in de voorwaarden, waarop subsidie werd toegekend aan de „tram Brouwershaven Burgk''. Ik stemde tegen dat amendement, omdat ik overtuigd was, dat ervan dien tramaanïeg geen sprake zou zijn, indien het amendement aangenomen werd. Toen eischte de Rotterd. Train maatschappij wij ziging, ni de Minister. Om dezelfde reden is toen en nu toegegeven door de Staten en m. i. volkomen terecht. De heer Blum noemt toegeven in dit geval zwakheid, welnu dien naam schaam ik my niet, nu hij toegeeft dat van geen beginselloosheid kan worden gesproken. Hy moge zoo gewenscht een krachtige figuur heeten ik ben met heel wat minder titel tevreden. 7e. Ten slotte M. d. R. nog een kort woord. De heer Blum is moeilijk te spreken over Min. Kraus. My dunkt dat we, ook tegenover tegenstanders, billijk moeten zyn, daargelaten het optreden van dien Minister tegenover de Prov. Staten, moet erkend dat hy in het belang van het per soneel voor de spoorwegen met beperkte snelheid nuttig werkzaam is geweest. By Kon. besluit van 2 October 1905 (Stbl. 281) is in de dienst- en rusttyden van beambten en bedienden van Lokaalspoor wegen een groote verbetering gebracht. Daarin wordt voorgeschreven 13,17 en 26 rustdagen op een Zondag, naar het machi nisten of andere beambten en bedienden betreft. Vroeger hadden deze ook slechts recht op 8 vrye Zondagen. Dan is ingesteld een commissie van en quête, teneinde een onderzoek in te stellen naar de toestanden van het trampersoneel, onder leiding van Ds. Talma, die volop aan het werk is. Deze enquête geeft 0. a. uitzicht op meer Zondagsrust voor het personeel. Ik twijfel zelfs niet aan een goed resultaat in dat opzicht. Wat derhalve de heer Blum a tort et a travers wil, zal wellicht zeer spoedig komen van den kant van Minister Kraus zelf. U dankende voor de verleende plaats- ruimte. EEN STATENLID.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 3