Kerknieuws. Schooinieuws. Rechtszaken. Gemengds Berichten, drijver, dien de Tsaar tegenwoordig raad pleegt, is nu ook nog een heilige Prochov gekomen, die zijn collega Mitja in heilig heid en wonderdadigheid verre moet over treffen. Over het algemeen worden er merk waardig veel bedelmonniken in het paleis toegelaten, waar zij als in Abrahams schoot laven. De Tsaar weigert het wetsontwerp van den Finschen Landdag, strekkende om in 't bestuur van Finland geen niet-Finnen toe te laten, te onderteekenen. Deze houding van den Keizer wijst op een belangrijke verandering in de politiek, zegt 't telegram uit St. Petersburg, waaraan wij het boven staande ontleenen zij vormt een nieuwen stap in de richting van het Russisch maken van Finland. Het meerendeel der ambtena ren van de kanselarij en de gouverneur- generaal zullen Russen zijn. Weer heeft de politie te St. Petersburg een samenzwering ontdekt, welke beoogde een der ministers om het leven te brengen en op touw was gezet door een revolutio naire militaire vereeniging. Er zijn weer vele personen in hechtenis genomen. De minister van Verkeer in Finland, senator Gripenberg, heeft ontslag gevraagd, wat naar een bericht uit Helsingfors in Finland algemeen opzien wekt, terwijl men het ontslag hoogelijk betreurt. Gripenberg kwam tot zjjn ontslagaanvrage omdat een door hem ontworpen en door den Senaat aanbevolen voorstol over het gebruik der Russische taal by het Finsche post- en spoorwegwezen niet werd goedgekeurd. De Russische reactionnairen eischen nl. van de post- en spoorwegbeambten een veel uitgebreider kennis van het Russisch dan Gripenberg noodig acht. Men hoopt nog dat de Tsaar eenige con cessies zal doen om Gripenberg als minister te behouden. Heel groot schjjnt ons die kans niet. Men herinnert zich dat Gripenberg van den aan vang aan een der heftigste tegenstanders was van de Russische geweldheerschappii, zooals die in Bobritzof belichaamd was. Hij was dan ook een der eerste offers van Bobritzof, die hem deed verbannen. Ter stond na de October-revolutie in 1905 keerde Gripenberg in het land terug en werd in de nieuwe Finsche regeering opgenomen. Van het te Rostof gekazerneerde gar nizoen zijn twee officieren en 15 man schappen gearresteerd. Men vond in de kazerne tal van revolutionaire paperassen. In het kamp van Krasnoje-Selo heerscht groote ontevredenheid, sedert de beschik king getroffen is dat de brieven die aan de soldaten gericht of door hen verzonden zyn door den bijzonderen bewakingsdienst, de zoogenaamde Ochrana, geopend worden. Verschillende soldaten zjjn daar zoo woe dend over, dat zy geweigerd hebben aan hen gerichte brieven in geopenden toestand aan te nemen. Bjj het Zemenofsche lijf garde regiment zjjn zeven maninhechtenis genomen. Overigens verzekert men dat er in elk regiment een aantal soldaten zjjn, die aan hun meerderen als aanhangers van de liokerzijde bekend zjjn. Over het algemeen kan men echter geen van die soldaten iets maken, daar zjj juist hun dienst feilloos verrichten en de beste schutters zjjn. Frankrijk. Het allernieuwste schandaaltje, betref fend a den ex-minister Chaumié en zjjn beide neven Lascombes. is weer een nieuw stadium ingetreden. Het heette, dat Géraud, de wijnhandelaar, aan den rechter van in structie het klad van een brief had laten zien, door den Marin-redacteur Téry, hem in de pen gege?en, en waarin de heele „machinatie" tegen Chaumié was op touw gezet. Eergisteren nu heeft de rechter van instructie Boucard, de beide heeren met elkaar geconfronteerd. Het verhoor duurde vyf uur, en nu herriep Géraud zijn herroeping weer 1 Het was wel degelijk in zijn werk gegaan zooals Téry het in de Matin had vermeld er was van geen pressie sprake geweest. De kwestie van 't briefklad komt hierop neer, dat Té-y zich door een tusschen- persooo, die hem feitenmateriaal, betref fende de zaak Géraud-Lascombes ter Land had gesteld, een soort cartificaat liet dic- teeren, dat den bedoelden zegsman buiten schot liet, welk schrijven ook door Géraud werd gecopieerd en onderteebend. Maar het voornaamste document, de aanklacht-brief van Géraud in de Matin is wel degelijk door hem en niemand anders geschreven, waarmee de beschuldiging van den ex-minister, als zou alles op aan stoken van Téry zijn geschied, vrijwel alle reden van bestaan verliest. De Maiiti zelf geeft de zaak trouwens nog lang niet op. Er is een nieuw artikel van de hand van Gustave Téry verschenen, waaruit we vernemen, dat de jeugdige Jean Lascombes er volstrekt geen been in zag, een geweer van zijn slachtoffer Géraud te leenen, en dit vervolgens naar de bank van leening te brengen, zoodat de geplukte wijnhandelaar (men zal zich herinneren, dat hij Lascombes telkens vrij groote sommen moest afdokken, waarvoor deze hem z g. Bursts; uitstel van straf be zorgde), verplicht was, het wapen zelf weer in te lossen. Een andermaal liet de steeds geld noodig hebbende jongeling hem door den chasseur van een restaurant 10 franos te leen vragen, om zijn déjeuner te kunnen betalen. China. Sinds weken reeds zag men te Sjanghai met vrees den 22en Juli tegemoet, den dag, waarop aldaar de opiumkitten gesloten zouden worden. Toen de gouverneur-ge neraal Toeanfang te Nanking eenigen tijd geleden het bevel had uitgevaardigd, dat uiterlijk op dien datum al de opium inrichtingen gesloten moesten worden, brak er een storm van verontwaardiging los onder de houders dier inrichtingen, die zelfs bij plakkaten op de muren de manderijnen waarschuwden voor de ten uitvoerlegging van dat bevel, dreigende, dat de gevolgen niet te overzien zou den zjjn. De Taotai van Sjanghai liet zich echter niet bang maken, maar liet dadelijk afkondigen, dat hij degenen, die 't zouden wagen opstootjes te verwekken, onmiddel lijk zou laten doodschieten. Ten einde echter op alle gebeurlijkheden voorbereid te zjjn, versterkte hij politie en troepen, maar deze behoefden volstrekt niet op te treden, daar de houders der opiumhuizen zich in het onvermijdelijke schikten en hunne deuren op den vastgestelden datum sloten voor de rookers. Vele ChineezeD, die het opium gebruik beschouwen als een kanker voor het land, gaven hunne vreugde over de uitvoering van het verbod te kennen door groot feest betoon, daar zjj nu 'n betere toekomst voor hun land tegemoet zien. Volgens bovenge noemden berichtgever is het echter aan grooten twijfel onderhevig, of er wel veel minder opium verbruikt zal worden, daar de regeering slechts het rocken in 't open baar en niet den verkoop van opium heeft verboden. En zoo ze dit laatste mocht ondernemen, dan zou ze op veel grootere bezwaren stuiten, dan ze thans heeft onder vonden. Argentinië. Een telegram uit Rio de Janeiro ge waagd van een revolutionaire beweging die zou uitgebroken zijn in een der Argen- tijn8che provinciën bij de Braziliaansche grens. Brazilië zond troepen naar de grens om schending van neutraliteit te voorkomen. TWEEDE KAMER. Het blijvend gedeelte. Bij de Kamer is ingekomen een afzonderlijk wetsontwerp, waarbij de quaestie van het blij vend gedeelte der militie opnieuw aan het oordeel der Staten-Generaal wordt onderworpen en daaromtrent, met volledige toelichting van de zaak, zoowel met betrekking tot het beginsel als tot de wijze van uitvoering, een beslissing wordt voorgesteld in den geest van het Kabinet. Bij dit wetsontwerp wordt in de begrooting voor 1907 de wijziging gebracht, welke nog voor dit jaar noodig wordt, tengevolge van de vermindering van het blijvend gedeelte bij de militie tot een getal, waarmede met zekerheid kan worden volstaan, om in de eischen van den dienst, met inbegrip van de kadervorming, te voorzien. Die wijziging is ten deele het gevolg van een vermindering, voor zooverre zij ver oorzaakt wordt door het onder de wapenen houden van een geringer aantal manschappen, dan waarop in de begrooting voor 1907 is ge rekend, ten deele van een verhooging, voor zooverre de beschikking gevraagd wordt over een bedrag, noodig tot het treffen van voor zieningen, welke met de beperking van het blijvend gedeelte verband houden. Bij zijne voorstellen tot beperking van het blijvend gedeelte wordt de minister van oorlog, wat het beginsel betreft, geleid door dezelfde overwegingen, welke bij zijn ambtsvoorganger voorzaten, en welke nog eens worden saamgevat. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergschenhoek F. F. J. van de Plassche te Jaarsveld. Bedankt voor Milwolda door W. G. Planten te Groenlovoor Peins door C. Struick Posthumus, cand. te Hem. Het aantal vacatures in de Herv. Kerk bedraagt thans 125, en 15 jaar geleden 338. 's Heer Arendskerke. Zondag j.l. nam na een bijna 11-jarig verblijf alhier, voor eene overvolle kerk, den Weleerw. heer ds. W. A. Keers, aan wien op verzoek met ingang van 1 Augustus a.s. wegens gezond heidsredenen eervol emeritaat werd ver leend, afscheid van zijne gemeente met de woorden ontleend aan Exod. 19 4. Aan het einde der bijeenkomst richtte ds. Stegenga van Wolphaartsdijk, als consulent, namens de gemeente een hartelijk woord van dank tot den soheideLden leeraar, en zong de gemeente Z.Eerw. de zegenbede uit Ps. 1214 toe. Geref. Kerken. Bedankt voor Hoofddorp door J. Zjjp te Zwartsluis. Biezeiinge. Naar aanleiding van Matth. 28 20 nam ds. R. H. Hummelen Zondag namiddag voor een talrijke schare afscheid van zijne gemeente. De consulent ds. Van der Veen uit Goes, sprak den scheidenden leeraar toe, waarna de gemeente hem Ps. 121 4 en Ps 134 3 toezong. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Oud-Beijerland J. W. Geels, cand. te Arnhem. Doopsgezinde Gemeenten. Aangenomen naar Aalsmeer door W. LuikiDga, cand. te Groningen. R C. Kerk. Onder de 15 missionarissen die 20 Sept. a.s. te Mill-Hill tot priester zullen gewijd worden, zijn 7 Nederlanders, onder welke de heer A. Rijk te Goes. Geslaagd voor de Hoofdacte te 's Gra- venhage, o.a. de heeren S. A. Wiltson en W. M. Nagelkerke, beiden te Rotterdam. ÏHA"%DBOUW. Op versohillende boerenplaatsen in het Westen van Noord-Brabant is de karwij gedorsohen, Over 't algemeen is de stand van dit glwas niet best geweest, zoodat mede door de vele regens tijdens hetbloeien de zaadopbrengst niet groot is: 8 k 10 baaltjes (50 kg.) per gemet (2'/3 gemet 1 H.A). Van handel hoort men nog niet veel; enkele partijtjes zijn verkooht tegen f 15.5.0 per baal. St. Phiiipsland. De oogst der witte juin, op het oogenblik in vollen gang, is tamelijk lonend. Per gemet is de opbrengst gemiddeld 225 baaltjes. De prijzen be dragen voor le soort f 3.50, 2e soort f2.25, 3e soort fl. De tentoonstelling van vee op de in September a.s. te houden landbouwtentoon stelling gaat niet door. Zij is door de regeering wegens het heersohen in de provinoiën Utreoht en Zuid-Holland van mond- en klauwzeer verboden. GARNIZOENEN. Door den Minister van Oorlog is be paald, dat in enkele garnizoenen een proef zal worden genomen, om de bersYlingen aan ordinair lakensche kleedingatukken te doen gesohieden met lappen van dezelfde stof, dooh afkomstig van buiten dienst ge stelde kleeding, die in het Centraal-Maga- zijn van Militaire kleeding Amsterdam wordt opgelegd. Door deze wijze van handelen wordt voorkomen, dat de kleer makers meer laken aan 't Rijk in rekening brengen, dan uit het Garnizoens-kleeding- magazijn is ontvangen, en is de Minister van oordeel eenige duizenden op de be grooting te kunnen bezuinigen. UIT DE PROVINCIE. Goes. Het bestuur der Vereeniging «Handelsbelangen" alhier, werd heden ver rast door de toezegging vad een gouden medaille voor de te houden Tentoonstelling van Reclame-Middelen. Deze toezegging geschiedde door tien Beschermheer der Tentoonstelling, den heer J. A. van Heel. Goes. De heer P. Mange, in de Voor stad alhier, kreeg Zaterdag een bezending koeien thuis uit Rotterdam. Een der beesten, een drachtige koe van ruim twee honderd gulden waarde, was door de warmte be vangen en moest Zondagmorgen afgemaakt worden. Het vleesch werd voor de con- sumtie goedgekeurd. Goes. Naar wij vernemen wordt door de oom missie voor de versiering van de Groote Markt met het Gemeentebestuur onderhandeld om op de Markt tegen de komst der Koningin een versiering aan te leggen van blijvenden aard. Het plan heelt zijn beslag nog niet gekregen, want er zijn twee ideeënhet eene is om rond de lan taarn een afgesloten bloementuin aan te leggen, hst andere om de muziektent op het midden der Markt te plaatsen en de lantaarn te verplaatsen en dan rond de muziektent een afgesloten verhooging met planten en bloemen aan te brengen. Het onderdeel der tent, thans van hout, zou men dan van oteen willen maken. (M. C.i Goes. Eenige dagen geleden had van den landbouwer de B. alhier een koe ge kalfd in een weide onder Kloetinge. Toen de knecht des morgens kwam om het kalf weg te halen, bleek dat het beestje al weg was. Daar men alle slooten om het weiland afgezocht heeft en het niet heeft kunnen vinden, is thans de politie er mede in kennis gesteld, die ijverig onderzoek doet. Het schijnt daar in den omtrek toch wel eens niet erg pluis te zijn, want een vorig jaar werd er bij den landbouwer v. 't W. telkens des naohts een der beste koebeesten uitgemolken, zonder dat men den dader kon ontdekken, en veertien dagen geleden werden bij een kersenkoop man in den omtrek, des naohts uit zijn bergplaats van verscheidene volle manden kersen het bovenste gedeelte ontvreemd. Van de daders ook geen spoor teontdekken. Helnkenszand. Zaterdag j.l. verga derde de gemeentoraad alhier. Voorzitter de burgemeester. Alle leden en de secre taris tegenwoordig. De notulen worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd en ge- teekend. Proces-verbaal van kasopname wordt overgelegd en medegedeeld. De geloofsbrieven der heeren P.van den Dries, Iz. Uyter3chout en J. Dominicus worden door eene daartoe benoemde commissie onderzocht en in orde bevonden en daarna tot de toelating dezer drie heeren besloten. De gemeenterekening over 1906 wordt overgelegd, sluitende in ontvang met f 18.989,25', in uitgaaf met f 18 7 74,575, alzoo met een goed slot van f 214,68. Deze wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren J. Dominicus en A. de Koster, die later daaromtrent rapport zullen uitbrengen. Tot lid van het burger lijk of algemeen armbestuur wordt be noemd de heer Jan Vermue Lz. in plaats van dhr. Job van den Dries Pz., die daar voor niet in aanmerkingwenschtetekomen. Voor ontruiming eener onbewoonbaar ver klaarde woning zal een termijn van zes maanden uitstel worden gevraagd, omdat geen andere huisvesting te krijgen is. Daarna is de vergadering gesloten. Waarde. In de Vrijdagavond j.l. ge houden gemeenteraadsvergadering werden de geloofsbrieven van de heeren C. Bal en J. Pieper onderzocht en werd tot hun toelating besloten. De rekening van de ontvangsfen en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1906 werd voorloopig vast gesteld. De ontvangsten hebben bedragen 9048,71 en de uitgaven f8547,49', zoodat de rekening sluit met een goed slot van 'i 501,21s. Voorts werd besloten tot aankoop van een lijkkoets en tot het bouwen van een bergplaats daarvoor. Voor een en ander zal een geldleening worden aangegaan groot f 1000. 's-Heer Abtskerke. De raad dezer gemeente hièld Zaterdag eene door 6 leden bijgewoonde vergadering, waarin het lid W. Minderhoud afwezig was. De gemeente rekening over 1906 welke 8 Juli was aan geboden werd nu vastgesteld. De rekenin gen oer algemeene armbesturen dezer gemeente over 1906 werden mede vastge steld, en wel die van 's-Heer Abtskerke in ontvang met f2365,81 en in uitgaaf met f 1684,13', alzoo met een goed slot van f681,675. De rekening van het algemeen armbestuur van Sinoutskerke wees aan in ontvang f2251,25 en in uitgaaf f 1412,79', derhalve een goed slot van f838,45'. Die van Baarsdorp een ontvaDg van f 1149,70 en een uitgaaf van f 825,03, alzoo met een goed slot f324,67. Verder werden goedge keurd de begrootingen voor den dienst 1908 dier middelen, en welvan 's-Heer Abtskerke in ontvang en uitgaaf met f3068,52', van Sinoutskerke met f3135,89', en die van Baarsdorp met f 1598,31. Aangezien het koninklijk bezoek aan Zierikzee kan nog het volgende worden gemeld Het salonrijtuig der R T. M., dat H. M. de Koningiü en Z. K. H. den Prins naar Zierikzee zal brengen, is Vrijdag te Zijpe aangekomen en Zaterdag naar Brou wershaven vervoerd. Dinsdag a.s, zal er een proefrit mee worden gedaan, waartoe versohillende autoriteiten, o.a. de burge meesters der subsidieëerende gemeenten op Sohouwea-Duiveland, zijn uitgenoodigd. Na afloop zal dit salonrijtuig worden in gericht uitsluitend voor de badgasten le Oostvoorne. De reden, dat het hooge ge zelschap niet regelrecht naar Zierikzee vaart is deze, dat de raderboot te veel diep gang heeft voor de haven te Zierikzee. Daar H. M. het verlangen heeft te kennen gegeven' de rijks- en gemeente-gebouwen te zien zooals zjj zijn, zullen daaraan geen versieringen mogen worden aangebracht. V isscherij. Met 1 Juli werd de ansjovisvissoherij volgens het Reglement op de Sehelde en Zeeuwsche stroomen gesloten en, zooals reeds gemeld, was het resultaat gering, zoodat tegen een vangst van 250 tonnen verleden jaar, dit jaar sleohts enkele zijn buit gemaaktdie zeer geringe vangst kan natuurlijk niet goed gemaakt worden door den prijs van méér dan f200 per ton, tegen f120 het vorige jaar. Na het sluiten der visscherij werd in 1906 nog een aardig bedrag gemaakt met de vangst van makree), waarbij de vangst zoo over stelpend was, dat het is voorgekomen, dat men de visoh niet kon uitverkoopen. Natuurlijk zijn de warme zomermaanden weinig geschikt om in eens zoo'n enorme massa versohe visoh te plaatsen, en daarom werd haast geen moeite gedaan om deze visoh machtig te worden, ja, moesten zelfs maatregelen genomen worden om sommige vissehers te dwingen hun fuiken te openen, ten einde de visoh vrij te laten. Het is betreurd, dat niemand de energie had om, hetzij door rooken, hetzij op andere wijze, te pogen deze visch te conserveeren, daar voor een ondernemend man ongetwijfeld daaruit winst was te maken geweest. Waarschijnlijk had dit in de eerste weken van Juli nu wel plaats gehad en was men met het veel koelere weer dan in 1906 in de gelegenheid ge weest meer afzetplaatsen te vinden, maar de aasjovis weerde de Sohelde en ook de makreel heeft dit jaar bedankt voor «wak- kering", zoodat ook dit zeer tegenviel. De dezer dagen onder verdenking van verduistering en valsohheid in gesehrifte gearresteerde klerk der posterijen en tele- grafi C. K verplaatst van Oudewater naar Neuzen, is in vrijheid gesteld. Hengstenlceuring. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat de gewone rijksnajaarskeuringen van tot dekkiDg bestemde hengsten in 1907 te Bergen-op Zoom zullen worden gehouden op Vrijdag 25 October aan staande. Vrijdag 2 Augustus zal, ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, een groote parade wor den gehouden op het terrein Kyk in de Pot te Bergen op Zoom, waaraan zal wor den deelgenomen door het 3e reg. inf. en de Ie afdeeling van het 3e reg. veldartillerie de parade zal worden gecommandeerd door den luit-kolonei Koek. De juweelendiefstal in Den Haag. Ondanks de ijverige nasporingen tast de politie omtrent de brutale nachtelijke inbraak in het magazijn van den juwelier den heer Goudsmit, in de Passage, nog in het duister. Men schrijft uit Tiel aan de Geld. Begin van het komisch-dramatisch voor val in het gerechtsgebouw. Daar zitten de veldwachter V. en de gemeente-veldwach ter uit Buren, met zekeren v. D. De laatste was zoo juist bij den rechter-commissaris in instructie gbhoord wegens diefstal van lood van 'n pomp te Buren. Opeens springt V. D. van zijn stoel op, gooit de deur open, en voor éen der bewakers het opmerkte was hij de wacht uit en in de gang I Do rijksveldwachter hem na Nog juist zag hij hem achter in de gang uit 't geopende raam springen, dat zich ongeveer 5 meter boven den beganen grond bevindt. Hij vóór het gebouw om de jacht begon. Een fiets w erd geleend van een voorbijganger, maar de vluchteling sprong over een sloot. Weer kam na, nog eens een rijwiel galeend, totdat eindelijk beiden zich op den hooizolder be vonden aan de steenfabriek van v. Manen, nabij Zennewynen. Nu zou de dief niet meer ontsnappen, meende V. Doch deze was hem ook hier weer te vlug en sprong boven van den zolder. Beneden stonden echter eenige arbeiders van den steenoven, die hem vatten. Eindelijk was de jacht met succes bekroond. Nu met den arrestant naar Tiel. Dicht by de gevangenis trachtte een neef nog hem te ontzetten, doch een slag met de sabel verhinderde dat. Van D. heeft nu gelegenheid in voorarrest van den vermoeienden tocht uit te rusten. Met de elevator quaestie te Rotter dam staat het nu zoo. Eenige weken ge leden hadden vertegenwoordigers van Duitsche graanimporteurs, die door de ongeregelde lossing van hun goederen zich in hun belangen geschaad gevoelden, zich tot den burgemeester om hulp gewend. Deze bracht hen met de Hollandsohe be langhebbenden in contact en het resultaat van lange besprekingen was de voorloopige overeenkomst, waarbij men zich verbond tot onderhandelen over de door alle be trokken personen gewensohte oplossing der moeilijkheden. Het hoofddoel der uit die overeenkomst voortgevloeide samensprekiDgen is van den aanvang af geweest om de wegers-meters der oude corporatiën te bewegen den strijd tegen de elevators te staken en de Duitsche importeurs te ontslaan van hunne in het bekende contract met de wegers-meters neergeschreven verplichting om niet per elevator te ontvangen. De elevator-lossing zou dan verder rus tig naast de lossing met handenarbeid kunnen plaats vinden. Het vergelijk liep goed ap de volgende voorwaarden: lo. dat de Elevator-Mij. in de eerst volgende drie jaren per kalenderjaar niet meer graan zou -verwerken dan 10 pet. van den totalen graanimport in de Rot- terdameche haven gedurende het laatst verloopen kalenderjaar; 2o. dat de Maatsch. wegers, vrjjlieden en ophouders van alle bestaande corpora tiën op hare machines zou toelaten en dat zy de zuigbuizen zou doen bedienen door bootwerkers, waartegenover de organisaties zich verbonden, dat hun leden gedurende den duur der overeenkomst het werk op of voor de elevators niet zouden staken. Aan de bootwerkers zou de My. van haar loon 20 ct. per graanlast afstaan, hetgeen door de betrokken organisaties voldoende is geacht. Toch is ten slotte alles afgestuit op den eisch, door de wegers enz. aan de met ele vator ontvangende importeurs gesteld, dat, wanneer de werklieden zich verbonden voor die importeurs hunne diensten te blyven praesteeren, de wegers-corporatie „De Volharding" feitelijk zou worden opge doekt. Wel heeft de woordvoerder dier importeurs verklaard, dat deze corporatie niet meer zal zijn een strijdmiddelook dat zij niet kunstmatig in het leven zal worden gehouden, zoodat, wanneer waar mocht blijken de bewering, dat „De Volharding" nooit een goede weegcorporatie kon wor den, zy als zoodanig in den concurrentie strijd zal ondergaan. Een toezegging echter dat zy en nog wel onmiddelyk zou worden ontbonden, kon niet worden ge geven. Nadat op een pertinente vraag van den voorzitter door beide partijen van hun onverzettelijkheid op dit punt getuigd was, kon van verder onderhandelen voor het oogenblik geen sprake meer zyn. Naar aanleiding van het feit, dat te Zutphen 51 huzaren en 5 brigadiers vorige week gedeserteerd zijn, zegt de Zutph. Ct. dat overste Mathon, komman- dant van het 4e regiment, uit Deventer, de teruggebrachte huzaren heeft toege sproken, daarbij tevens een toeliohting gevend bij de door hem uitgevaardigde orders, aan welkfe in hoofdzaak de on tevredenheid moet worden toegeschreven. De inansehappen zijn voorloopig met kazerne-arrest gestraft. Het onderzoek van het gebeurde wordt geleid door den len- luitenant baron Creutz. Geeft dit tot resul taat, dat er een komplot is gesmeed, dan zal de zaak voor den krijgsraad te Arnhem komen, terwijl het anders wel met een disciplinaire straf zal atloopen. De oorzaak van de ontevredenheid sehuilt in hoofdzaak in de orders door den overste voor den dienst uitgevaardigd. Allerlei bezigheden in de stallen, die tot dusver min of meer vrij werden uitgevoerd, waren door hem op verschillende gronden precies geregeld. Zoo had hij twaalf kommando's ingesteld voor het «opzadelen" en het schijnt dat deze nieuwigheden door de huzaren, die dan toch volledig afgericht waren, zeer onaangenaam gevonden werden. Dat de ontevredenheid bij het 5e escadron en niet bij het 2e tot uiting kwam, ligt daaraan dat bij het 5e escadron deze orders dadelijk met groote stiptheid werden ingevoerd, terwijl dit bij het 2e niet het geval was. Ook kan natuurlijk niet elke ritmeester zioh in even sterke mate in de sympathie van den troep verheugen en onaangename maatregelen worden allioht scherper ge voeld, wanneer zij komen van iemand, die niet populair is. Hoe dit zfj, de nieuwe regeling werd Maandag ingevoerd en reeds den volgenden dag hadden de mannen van bet 5e behoefte om hun ontevredenheid te tooneD, en liepen zij Weg. Tegen Gezina N., vrouw van Harm SI., wonend^ in een der armenkamers te Muntendam, is door de marechaussees

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2