No. 252 1907 NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Zaterdag 27 Juli. 21e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISeH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, J. DE JQNGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Eene historische novelle uit de jeugd van minister Guizot. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Tez-uLg-grarLgf Als de beschuldiging zich telkens her haalt dan is er ook reden om telkens weer de verdediging te beginnen. Telkens in nieuwe vormen enmetnieuwe exempelen wordt het oude verkondigd, en dat oude is het privilegie dat de linker zijde voor den vooruitgang ijvert en dat de rechterzijde tot den teruggang neigt. Een paar voorbeelden mogen het onmoge lijke of het oppervlakkige van deze meening verduidelijken. Een voorbeeld uit het binnen- en een uit het buitenland. Een van de krachtigste bewijzen voor den teruggang naar de dagen zonder vrij heid, ontleend aan het militaire leven, wordt wel genoemd het verbieden van sommige bladen in de kazernes of op de schepen onzer vloot. Voor velen is dat, en voor anderen schijnt het een aantasten van de vrijheid van denken en van spreken. Maar men vergeet, dat de vrijheid van denken niet insluit het recht om door op ruiende taal het gezag te ondermijnen, en dat bladen die dit rechtstreeks of zijdelings doen op dezelfde lijn staan met 'n vechters baas ot een aanrander van anderer vrijheid, die door de autoriteiten behoort geweerd te worden. Leger en vloot staat in dat opzicht niet gelijk met de vrjje maatsohappij. Daar mag ieder, behoudens den eerbied aan de wet versohnldigd, zeggen wat hij wil. Zondigt hij tegen de wet dan is hij straf baar voor den rechter. Op de vloot en in het leger staat het niet alzoo. Daar is dienst en is men niet vrij om te zeggen wat men wil. De kracht van leger en vloot schuilt in eendracht, in gemeenschappelijk optreden. Daar eisoht de dienst dat men op hetzelfde oogenblik ook hetzelfde doet en dus zioh onderwerpe aan het commando. Krijgs dienst en gehoorzaamheid behooren bij elkander. Het is eene is zonder het andere onmogelijk. En nu zou eisoh der vrijheid moeten zijn dat men dit gemeenschappelijk optreden onmogelijk maakt door ieders persoonlijke meening op den voorgrond te stellen en H) FEUILLETON. Hij begaf zioh naar de anderen en on derhield zioh met henintussehen zooht Pauline hare oude meid op, die Laura's bedienden behulpzaam was en verwijderde zioh in alle stilte. Een half uur later ver namen George en Laura dat zij naar huis was gegaan. De meeste gasten waren reeds weder vertrokken, toen de heer Francois Guizot zioh bij de familie neerzette om nog een poosje reeht vertrouwelijk te keuvelen. „Welnu", zeide René, «mijnheer de reotor, hoe bevalt u mejuffrouw Zijne moeder legde eohter hare hand op zijn mond, en sprak„Wij wilden wel eerst eens hooren wat gij van deze dame zegt, vóór gij haar naam weet, mijnheer Guizot De heer Guizot stemde toe, dat hij nooit eene lievere dame ontmoet had, en dat als zij eene fout mocht hebben deze hierin bestond, dat zij overgevoelig was, „want", zeide hij, „ik zag haar tranen storten bij het verhaal, dat ik haar deed, van eene arme vrouw, die ik eens geholpen heb".' „Dat wil ik wel gelooven'', riep René, „mijnheer GuizotDat wil ik wel gelooven, dat zei sohreideEn geen wonder 1 want zij was zelve de persoon, die gij geholpen hebt. ;lk stond niet zoover van u af, dat ik uw verhaal wel gedeeltelijk kon verr nemen. Zij is de schrijfster van het Maan dagsoverzicht 1" Terwijl de moeder René bestrafte, dat hij den luistervink gespeeld had, stond Laya op, eo verliet de kamer met snelle alzoo gemeenschappelijk handelenonmoge- lijk te makeD Als men eerst uitmaakt dat „dienen" onnoodig, schadelijk zelfs is, dat ver dediging van het vaderland eigenlijk ver loopt in verdediging van het kapitalisme, of voor het minst onmogelijk en zonder eenig nut is, dan komt men van zelf tot de leer dat, deze meening, vooral in dagen dat een vredesconferentie zetelt, ook mag verkondigt worden op de vloot of in het leger. Voorzeker ook de meening dat er geen leger en geen vloot behoorde te z\jn is er eene. En ieder die deze overtuiging is toe gedaan, mag daarvoor ijveren, maar op de vriie markt. Op de publieke opinie mag men werken. Dat kan geschieden met eerbiediging van de bestaande orde. Lukt het door zedelijke middelen de overtuiging te vestigen dat het behoud van leger en vloot onredelijk is, welnu dan is het pleit gewonnen door op bouw en niet door afbreken. Wie ter wereld zal meenen dat dynamiet- patronen de beste middelen zijn om een uit gewoond huis op te bouwen Wie ter wereld zal in plaats van aan het dak begin nen niet aan de fondamenten af te breken Is het teruggang, is het inperking van vrijheid, als zij die daartoe geroepen zijn, dat verbieden? Een tweede voorbeeld van een verkeerd begrip omtrent teruggang, ditmaal uit het buitenland. Voor de tweede maal is de Russische Doema (volksvertegenwoordiging) ontbon den. De reactie zegeviert opnieuw, zegt men in de pers der linkerzijde. Verbeeldt u dat onder de leden onzer volksvertegenwoordiging een samenzwe ring ontdekt werd tegen de regeering of tegen het leven van Hare Majesteit de Koningin Zou een volksvertegenwoordi ging met zulke ontbindende elementen in zich, in naam der vrijheid moeten bljjven bestaan Een deel van het reusachtige Russische ryk waar het volk nog niet rgp schijnt voor het parlementaire stelsel of aangetast door de revolutionaire beweging, zal voorloopig bij de verkiezing worden uitgesloten. Re actie alweer, zegt men. schreden. Hij kon geen komedie spelen in tegenwoordigheid van dezen gelukkigen mededinger. Hij had Pauline zoo trouw en hartelijk lief, dat hij met genoegen hoorde, dat zij niet gehuicheld had, moar wat haar betrofal zijne hoop was nu afgesneden, om haar ooit de zijne te zien worden. Ook Francois Guizot sprong op bij het hooren van wat de knaap vertelde. „Dwaas, die ik ben!" riep hij. „Wat zal dat meisje wel van mij denken Nu moet zij toch wel gelooven, dat ik de ijdelheid zelve ben, door haar op zoo onkiesohe wijze aan haar verstand te brengen, dat ik haar heb bijgestaan. Zij had nooit willen ge looven, dat ik haar niet kende Laura was niet bijzonder vriendelijk gestemd, toen zij bemerkte, dat zij zelve door het aanleggen dezer partij de oorzaak geworden was, dat haar veelgeliefde broe der nu voor goed Pauline verloren had. Maar het was gesohied, en zij had nu medelijden met den heer Guizot, waar zij bemerkte, hoe vurig hij dat meisje beminde. „Houd u bedaard", zeide zij, „mijnheer Guizot, het meisje wist, dat gij haar niet kendetGij behoeft slechts tot haar te gaan en alles zal zioh wel schikken". „Gelooft gij dat?" vroeg Guizot. „Och, doe dan een goed woordje voor mij bij George Laya, dat hij mij morgen bij haar introduceert. Ik zal er hem altijd dankbaar voor wezen". „Gjj verlangt te veel van hem, mijnheer. Laat u door ieder ander bij Pauline ihtro- duoeeren, maar niet door hem I" Een enkele blik op het gelaat der goede mevrouw verried aan Guizot alles. Hij streed een heftigen kamp met ziehzelven, waarin niemand sprak. Eindelijk begon Maar men vergeet dat de persoonlijke regeering in Rusland nog geen plaats ge maakt heeft voor een constitutioneele, dat men daar in dien half Aziatischen Staat leeft in een tijdperk van overgang dat het wisse len van het vorig regime met 't toekomende nog van zeer jonge dagteekening is. Nog slechts een halve eeuw ligt er tusschen het afschaffen van de lijfeigenschap en den Krimoorlog en dat men niet dan langzamer hand ook daar zal kunnen komen tot nieuwe toestanden. Reactie! roept men bij iederen maatregel die het roekeloos bedrijf van afbreken van het bestaande, zonder bouwplan, alleen om af te breken, in den weg treedt. Revolutie noemt de antirevolutionair zoo danig bedrijf, en hij komt pleiten voor reformatie. Reformatie: is het bestaande, naar een vast, deugdelijk plan verbeteren, en dan niet alles tegelijk, omdat men toch een dak boven zijn hoofd moet houden, maar gelei delijk zonder schokken of stooten. Eerst 't eene en dan het andere. 26 Juli 1907. Onder de' belangstellende gasten dis Dinsdag de opening van het zeekanaal van Brugge bijwoonden, behoorde ook de Com missaris der Koningin als hoofd der gena- buurde provincie. Het oude Brugge, de bloeiende Hanze stad in den Bourgondischen tijd, de stad die van alle Noord- en Zuid-Nederlandscha steden het best haar typisch verleden heeft bewaard, is nu, na eeuwen, door de verzan ding van het Zwin, van de zee afgesloten te zijn geweest,nu langs de tegenovergestelde zijde weder met de zee verbonden. De hoop is levendig dat Brugge uit haar eeuwenlangen slaap, door dezen nieuwen verkeersweg zal opgewekt, en dat de stad op welks marktplein de Halletoren en de standbeelden van Breidel en de Koninck, het Vlaamsche leven in de Middeleeuwen verkondigen, ook zal kunnen deelnemen aan het moderne leven van onzen tijd. Naast het hospitaal St. Jan en de St. Sau- veur en het station in kloostervorm droomt men zich entrepot's en elevators. hij met gedempte stem „Mevrouw, ik wil en ik mag er niet aan denken, mijn vriend Laya (in den weg te staan. Ik smeek u, vertel hem niets van wal ik mij liet ont vallen. Hij is de gelukkige bezPier van Paulines hart, geen woord, geen blik van mij zal hem storen". Hij drukte Laura de hand en wilde gaan, terwijl deze hem toesprak: „Gij zijtedel moedig, ik dank u. Maar ik vrees, dat het offer nutteloos wezen zal". XII. een nacht en een dag, die voor laya heel ivat in hadden. Laura begaf zich vóór zij naar bed ging nog naar de kamer van haar broeder. Maar zij vond die gesloten, en ook op haar herhaald kloppen opende hij niet. Des anderen morgens als hij aan het ontbijt kwam, zag hij er allerellendigst uit, en' I zijne zuster begreep terstond, dat hij den ganschen nacht geen oog had toegedaan, i „Lieve George" zeide zij, „gij hebt geen vijf minuten geslapen, ontkenhetmaarniet." „Ik wil het niet ontkennen, of meent gij dat het verlies mijner Pauline mij geen slapelooze nacht waard is P" „O gij zijt jaloersoh op Guizot, nu merk ik het. Maar gij hebt van hem niets te vreezen, broertje. Die man heeft zulk een edel hart, dat hij dadelijk afstand van het meisje deed, toen hij hoorde, dat gij haar zoo vurig begeerdet". En nu vertelde Laura alles wat er voorgevallen was. George Laya vertelde niets van zijne plannen, maar ging zioh onmiddellijk kleedeD, en bracht Pauline een bezoek. Hij vond haar in een armstoel gezeten, ook al bleek en droevig gestemd. Zij Zooals het gaat met alle dingen, zoo gaat het ook met de Kermis. Er is groei in, er is verandering, er i3 voor- of achteruitgang. Treuriger beeld van achteruitgang als onze Zeeuwsche kermissen aanbieden is moeilijk denkbaar. Een enkele caroussel, wat kramen of kraampjes en enkele draaiorgels. Daartoe bepaalde zioh de Ylisaingsohe kermis, die geëindigd is, en daartoe bepaalt zich de Middelburgsohe, die begint, en zal zioh de Goesohe bepalen die straks komt. Waarlijk wie ook maar eenige smaak of gevoel voor wat schoon is en rein gaat onopgemerkt voorbij. Eerst een kerkmis ter eere van don patroon der kerk, later kermis met al haar uitspattingen, nu Kermisse d'été (zomerfeest) straks World's fair. 't Wordt er niet beter op, maar't wordt tooh anders. De vrijzinnige pers maakt zioh druk met tweeërlei beschouwingen van antirevoluti onaire zijde, door antirevolutionairen over het arbeidscontract in de Eerste Kamer ter beste gegeven. De eerste is van den heer Woltjer. De groote werkgevers en de groote massa der werklieden, zoo sprak deze afge vaardigde van Zuid-Holland, zullen zioh wel redden, maar de kleine patroon zal door de aanneming van dit wetsontwerp in de grootste moeilijkheden komen, omdat het oor hem uiterst moeilijk zijn zal om wat dit wetsontwerp hem oplegt weder terug te halen uit zijn winst. En de heer Hovy zeide over hetzelfde arbeidseontraet het volgende Ik denk hier aan tal van kleine werk gevers, die slechts weinige arbeiders in hun dienst hebben, en die, juist omdat ze aan geen wettelijke bepalingen gebonden zijn, vaak hoogst willekeurig handelen tegen over hun werklieden, wat vaak uitkomt in het wegzenden zonder gegronde oorzaak, dikwijls ca langdurige diensten van hen genoten te hebben, zonder pensioen, mis schien ook wel zonder getuigschrift, zonder billijken opzeggingstermijn, het opleggen van willekeurige boeten enz. In elk geval de willekeur viert daar nog hoogtij, i bloosdebij zijn binnentreden. Hij begon maar dadelijk met de deur in het huis te vallen. „Pauline, vergeef mij, dat ik mij nogmaals aan u voorstel met eene vraag, die gij reeds eenmaal 'ontkennend beantwoord hebt. Gij weet, dat ik u liefheb en hoezeer ik u liefheb. Ik verlang Diet van u, dat gij datzelfde voor mij gevoelt als het u niet mogelijk is. Eaar wanneer dat rustige, vreedzame leven hetwelk wij tot dusverre in het huis mijner zuster hebben geleid u gelukkig kan maken, wordt dan mijne vrouw en Laura's zuster. O, straf mij er mijn gansohe leven niet voor, dat ik eens een paar dwaze woorden gesproken heb. Pauline, wijs mij niet af!'' „O, George Laya Hoe kunt gij mij toch zoo kwellen. Hadt gij u toeh de herhaling van mijn antwoord gespaard. Ik moet bekennen, dat ik mij gewend had aan dien liefelijken emgang in uw huis, en ook meende, dat het nog mogelijk ware op den duur mij geheel aan u over te geven, daar ik u o zoo hoog aoht. Maar helaas ik kan het nu niet meer. Mijn hart verbiedt het mij. Ik mag u niet ongelukkig maken. Betreur mij, wantik ben zeer ongelukkig I" De reusachtige Laya zonk in zijn stoel alsof een adder hem gestoken had. Pauline stond bij hem ale een aangeklaagde voor haar rechter. Zij kon zioh niet bij hem verontschuldigen, zij kon hem niet troosten. Zij gevoelde alleeD, dat zij ondankbaar was jegens haar besten vriend. Hij stond op, boog zioh en ging uit. Voor de deur nam hij een huurkoets naar het Bois de Boulogne. Hij moest in de eenzaamheid' wezen. Ach, de arme man had geen geloof en geen hope, en daarom niets dan deze aardsehe liefde, en het ver lies daarvan deed hem alles derven. Tooh Voor u een ander, ja tien anderen. Ik ben de baas en doe wat ik wil, hoe vaak hoort men dat niet. Hoe dikwijls heb ik niet in mijn ziel eene mijns inziens billijke verontwaardiging voelen opkomen wanneer dergelijke harde en onbillijke handelingen mij ter oore kwamen. Daarom wenseh ik den tegenwoordigen toestand niet besten digd te zien. Deze twee tegenover elkander gestelde uitingen moeten aan de vrijzinnige pers nu het bewijs leveren dat het geopen baarde woord onmogelijk richtsnoer kan wezen op politiek en sociaal gebied. Hoe is het mogelijk op die wijze te conoludeeren. Twee mensehen grijpen een verschijnsel uit de levenservaring en bezien het van ver schillende zijden. Naarmate men het leven van die twee zijden aanziet, vertoont het een ander beeld, gelijk van zelf spreekt. Naast de worstelende patroon, de hard vochtige, zelfzuchtige patroon. Typen uit het leven gegrepen. Beiden borden voor het voetlicht ge bracht, en naarmate men ziet op de eene of op de andere wordt het advies bepaald. Wie zou het in de gedaohte komen om die verschillende uitingen te exploiteeren indien er eens geen partijbelang achter schuilde De openbare onderwijzers en de neutra liteit. De heer J. Kuiper, hoofd der chr. school te Leeuwarden, een der leiders van de Friesch Chr. Historische partij, doch die niet met de vereenigingtusschen deze partij en de Chr. Historische is meegegaan, en nu als eenzame musch op 't dak, laten wij maar gerust zeggen levenslustig, zijn nuchtere liedekens zingt beurtelings in Chr. Hist, en antir. hoofdorganen, schrijft ditmaal in De Standaard een stukske, waarmee wij 't hartelijk eens zijn, al veroorloven wij ons wat de combineering van twee feiten,waar- tusschen een strijd van veertig jaren ligt, aangaat, ons een enkele kantteekening. De heer Kuiper dan schrijft De socialisten hebben in Friesland èn bij de verkiezingen voor de Prov. Staten cn bij die voor de gemeenteraden nog al succes gehad. In Leeuwarden werd de gemeenteraad met i was zijne liefde voor Pauline belangeloos genoeg, om hem te beduiden, dat hij door het verkrijgen van zijn zin Pauline on gelukkig maakte. Hij begreep, dat Guizot de man was, die haar hart als een storm had veroverdmaar dat deze snelle zegepraal alleen een gevolg was van de innige sympathie, die het meisje voor den man koesterde, die hel geloof niet ver loochend had en zioh aan het onzichtbare vasthield. „Hoe korter het duurt, des te beter is het 1" riep hij uit. Ik wil mijna marteling niet noodeloos rekken. Als het dair tooh gebeuren moet, dan geschiede het spoedig De koetsier, die hem niet verstond, keerde zich om, meenende dat Laya tot hem sprak. <#Wat blieft mijnheer?" „Keeromriep Laya, „Rue Riohelieuse no. 15 Dit was het adres van Guizot. De koetsier zweepte de paarden en in galop vlogen zij over de straat. Franc lis Guizot, als een toonbeeld van hoffelijkheid, stond zeer beleefd op om het bezoek te ontvangen. „Nieuwe tijdingen uitLyon?"vraagdehij. „Ik kom niet omoverpolitiektespreken!'' antwoordde Laya droog, de man, die altijd het hart op de tong had. „Mag ik dan naar de reden vragen, die mg de eer van uw bezoek vergunnen vraagde Guizot, en zijue stem verloor hare vastheid. „Mijne zuster heeft mij verteld, dat gij mejuffrouw de Meulan lief hebt en dat het uw grootste begeerte is haar te huwen. Ik ben nu gekomen om u de verklaring te geven, dat niets u daarbij in den weg staat, dat gij dadelijk heen kunt gaan en haat om haie hand via^en", (Slot volgt.j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1