Kerknieuws. Gemengde Berichten. Naar wij vernemen worden er po gingen aangewend om de boottooht Goes Antwerpen te doen opluisteren door het muziekgezelschap „Hosanna", en bestaat er eenige hoop dat die pogingen zullen slagen. Het aantal deelnemers aan dezen tocht bedraagt op 'toogenblik reeds 220. Er zijn Dog eeniga plaatsen beschikbaar, en wij verwachten dan ook dat deze eer het morgenavond is, zullen bezet zijn. 's Heerenhoek. Id de gemeenteraads vergadering van j.l. Vrijdag waren alle leden tegenwoordig. Onder de ingekomen stukken waren 5 sollicaties voor de betrek king van gemeente-entvanger, n.l. Corn. Fraanje, J. Martens, Ch. P. Serrarens Jr., H. v. 't Westeinde en A. van Zunderen, alsmede 'n verzoekschrift van Pieter Parée om een gemeente-ontvanger te benoemen voor den tijd van 2 jaren, ten behoeve der weduwe van den vorigen ontvanger, dan had hy na verloop van dien tijd de ver- eischte ouderdom om te kunnen sollici- teeren. Eene aanbeveling van 2 personen door B. en W„ zijnde Ch. P. Serrarens Jr. en H. v. 't Westeinde. Een bezwaarschrift hoofdgeld van Jac. v. 't Westeinde, welke van klasse 2 naar de le werd gezet. De armenbegrooting 1908 werd vastgesteld op f 675,795 met een subsidie uit de gemeente kas van f 670. De geloofsbrieven van de herkozen raadsleden Remijn en Werri wer den door een commissie, bes'aande uit de leden Thomaes on Serrarens, nagezien en 'tot toelating besloten. Voor de vacature in de Commissie tot wering van Schoolverzuim door het overlijden van J. Parée, werden door B. en W. aanbevolen P. Parée en J. A. Claris. Bjj tweede vrije stemming werd gekozen P. Parée met 5 tegen 2 stemmen op J A. Clarijs. Het voorstel van den voor zitter ter behandeling van het verzeek van Pieter Paree werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Benoeming gemeente-ontvan ger. Uitgebracht 7 stemmen, waarvan één van onwaarde en één blanco. 1 op Ch. Ser rarens Jr. en 3 op H. v.'t Westeinde en 1 op H. v. 'tWestende. Het lid Serrarens maakte onmiddellijk de opmerking, dat de briefjes H. v. 't Westeinde niet behoorlijk waren ingevuld, daar ze geen bepaalden persoon aanduiden en er hier 3 ingezetenen zijn die dezen naam dragen, nl. Jz., Nz. en Wz. Ed daar art. 23 van het Reglement van Orde zegtdat het getal der niet of niet behoorlijk ingevulde briefjes wordt, tot bepaling der meerderheid afgetrokken van het getal der leden, die bij de stemming tegenwoordig geweest zyn, moesten deze briefjes afgetrokken worden ter bepaliDg der meerderheid. Hiertegen kwamen de voorzitter en de andere leden op, waarna bjj stemming de briefjes voor geldig wer den verklaard. Voor de heeren Thomaes, Van d«r Heulen en Timanstegen de heer Serrarens. De heeren v. Stee, Werri en Remijn mochten wegens bloed en aanver wantschap niet mede stemmen. Na deze stemming opperde het lid Serrarens zijn meening en zeide, dat, ofschoon de briefjes nu geldig verklaard waren, nu nog niet be wezen was aan wie der drie H. v. 't West- einde's, Nz., Jz. of Wz., moest toegekend worden, aangezien men hier niet beperkt is tot de op de aanbeveling geplaatste per sonen. De voorzitter antwoordde hierop dat het de bedoeling wel zou zijn van H. v. 't Westeinde Wz., en werd zonder verdere stemming hierover het ontvangschap toe gekend aan H. v. 't Westeinde Wz., waarna door dhr. Serrarens bezwaar werd aange- teekend, daar hier volgens zyne meeniog gehandeld was in strijd met art. 23 van het Reglement v. Orde. Benoeming secretaris ontvanger Burgerlijk Armbestuur, waarbij by eerste stemming werden uitgebracht 3 op H. v. 't Westeinde Wz., 2 op Ch. P. Ser rarens Jr., 1 op A. v. Zunderen en l blanco, niemand de meerderheid hebbende, werd er een tweede vrije stemming gehouden, waarin werden uitgebracht 3 op H. van 't Weateinde Wz., 2 op Ch. P. Serrarens Jr. en 1 op A. v. Zunderen en 1 van onwaarde. Er moest alzoo herstemd worden tusschen H. v. 't Weateinde Wz. en Ch. P. Serrarens Jr., waarbij maar drie leden tot stemmen bevoegd waren (4 familieleden). Ch. P. Serrarens Jr. bekwam 2 en H. v. 't West einde Wz. 1 stem, zoodat eerstgenoemde werd benoemd. Niets meer aan de orde zjjnde sloot de voorzitter de vergadering. Krabbendijke. Zaternamiddag om streeks half 6 reden aan den „Meiboom" twee motorrijwielen tegen elkaar. Van het eene was het achterwiel geheel stuk. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Eer er eens dooden vallen, doordat er een paar tegen elkaar rijden, of er een tegen een aankomenden wagen aanbotst of tegen de paarden vliegt of ook een of meer van de daar spelende of wandelende kinderen worden overreden, ware wel gewenscht, dat de haag daar werd gerooid en door eenvoudig latwerk vervangen, dan zou die bocht wellicht nog wel iets ge vaarlijk zjjn, dooh lang zoo veel niet als nu. lerseke. De werkman C. Lindenberg had Zaterdag het ODgeluk bij het schelpen overladen zoodanig te vallen dat hij met een gebroken rechterarm werd opgenomen en naar huis vervoerd. Riliand-Bath. Een zoontje van den rijksveldwachter v.L. alhier, in de schorren nabij den Reijgerbergschen dijk spelende, viel Zaterdag zoodanig met een zijner bee- nen in steen of glas dat hij tot op het been gewond werd en enkele spieren zeer waren gehavend. Heelkundige hulp werd verleend door den heer Moree, arts. De zoon van den landbouwer B. te Bath geraakte Vrijdag by het dryven van rundvee van de eene weide naar de andere zoodanig met een kalf in aanraking dat twee tanden uit den mond werden gestooten en het gelaat tamelijk werd gekwetst. Ook hier werd genees kundige hulp ingeroepen. Serooskerke. Zaterdagmiddag hield de gemeenteraad alhier een openb. verg. Tegenwoordig waren alle leden. De ge loofsbrieven der herkozen Raadsleden worden onderzocht en in orde bevonden. De gemeenterekening over 1906 wordt overgelegd meteen ontvangst van f18634,59 en een uitgaaf van f 16941,025. Een oom missie, bestaande uit de heeren Christiaanse, Tak en de Visser, wordt tot onderzoek dier rekening benoemd. Aan twee per sonen wordt over een half jaar ontheffing der hondendenbelasting verleend. Tot graf delver wordt benoemd C. Willeboordse, met wien W. Sturm op de voordracht stond. Verder worden nog vastgesteld lo. de instructie voor den doodgraver; 2o. die van de gemeentebode, terwijl in de verordening vaD de brandweer eenige wijzigingen worden gebracht. Vervolgens komt in bespreking de ver harding van den weg naar Grijpskerke, die gedeeltelijk verhard is en door ge meente onderhouden wordt, maar niet ge heel doorgetrokken is. Na breedvoerige bespreking wordt besloten een schrijven te richten aan den Gemeenteraad van Grijpskerke, teneinde deze zaak zoo tot oplossing te brengen, dat de geheele ver bindingsweg verhardt wordt. Daarna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. 's Gravenpolder. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Na mededeeling van diverse ingekomen stukken werd de ge meenterekening over 1906 den raad aan geboden. Deze bedraagt inontvangf8327.31 en in uitgaaf f 7886 22 goed slot alzoo f441 09. Vervolgens werden de geloofs brieven der gekozen raadsleden onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot hunne toelating werd besloten. Aan bet request aan Prov. Staten door de vereenigin^ van Burgemeesters en Secretarissen ib Zuid en Noord Beveland over de wijziging in het wegenreglement jwerd besloten adhaesie te betuigen in zooverre dat de breedte (ter velgen van de wielen worden bepaald op 8 c ra. en het overgangstijdstip worde ge bracht op 1915. Bij de rondvraag werd gewezen dat bij de oefening der brandspuit wederom is gebleken, dat deze volstrekt niet aan de verwachtingen heeft beant woord. Het blijkt dat er weinig of niels mede zou gedaau worden indien er brand ontstond. Indertijd is deze gekocht van het Rijk, die ze als goed heeft verkocht. Alle leden waren het daarmede eens. Be sloten wordt dit ter kennis van deD minis ter van Marine te brengen en geheele of gedeeltelijke restitutie van koopsom te verzoeken. Te Wilhelminadorp, gemeente Kattendijke, is bij candidaatslellkig tot lid van den raad gekozen de heer A. van Putte, in de plaats van den heer L. KorstaDje, die om gezondheidsreden had bedankt. De korp. B. van de le Compagnie le Bataljon is gedegradeerd tol soldaat en overgeplaatst bij het 4e Bataljon te Vlissingen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Slyk Ewijk door W. v. d. Waal te Overschie; naarParrega door C. G. Boorsma te Molkwerum naar Zeddam door D. C. Hiebendaal te Made; naar Wilsum door J. P. van Leusden, cand. lerseke. Ds. Steenbeek te Arnemuiden ontving toezegging van beroep bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Ds. Paauwo zal naar men ons medsdeeld alhier zijn afscheids rede uitspreken op 11 Augustus a. s. Hoedekenskerke. Zondag had alhier de inwijding der gerestaureerde kerk plaats. Ds. E. Kuylman predikant alhier sprak naar aanleiding van 1 Cor. 5 8. Zijn voorrede, was een stuk geschiedenis, dat weinig bekend is. Het betrof laud, volk en kerk. Z.Eerw. liet ons Zeeland zien in zijn wording en opkomst, hoe in vroeger jaren de Sohelde slechts bevaarbaar was door roeibootjes, en reeds ten tijde van Jacoba van Beijeren zeeschepen kon dragen, daar de rivier voorheen ontelbare zijarmen had en uitwateringen en zoo langer hoe meer teruggedrongen werd, de bedding werd steeds breeder en dieper. Dit opsluiten der Sohelde in een te enge bedding was weder de oorzaak vooral later door het afsluiten van het Zwake van het wegspoelen der kust van Z -Beveland en het grootste gedeelte van Hoedekenskerke. Veel heeft Hoedekenskerke van 't water te lijden gehad. 30 groote overstroomingen zijn ons uit de geschiedenis bekend nadat in 'tjaar 850 Zeeland voor het eerst was bedijkt geworden. De eerste betrouwbare inlichtingen om trent Hoedekenskerke zelf dateeren van het jaar 1190. Voordien waren en door overstroomingen, en door strooptochten en verwoestingen der Noormannen de be woners onzeker van hun leven en bestaan. Het gebied van den Hollandschen Graaf werd dan ook niet verder gerekend dan tot het dorp Fortrapa (het tegenwoordige 's-Gravenpolder). Hoedekenskerke was met andere Zui delijke plaatsen vroeger van het andere deel van Z.-Bevelan'd geseheiden door de Dierik, het kleine eilandje heette toen de Baarlanden. Deze waren verdeeld in West en Oost-Baarland. Het eerste bevatte Oudelande, Baarland en Bakondorp. Het tweede, Vinninge, Hoedekenskerke en Oostende. Deze drie dorpen behoorden weder bij elkander en werden genoemd naar het grootste, Hoedekenskerke. Veel heeft Hoedekenskerke door het water geleden nog slechts een klein deel is er van over. la 1532 spoelde het laatste deel van Vinninge weg. Vinninge was gelegen tusschen Hoe dekenskerke en Bakensdorp. Waar schijnlijk is toen mede het grootste deel van Oostende verloren gegaan dat aan den anderen kant van Hoedekenskerke lag. De Brouwersplaten zijn van dit deel onzer gemeente de droevige overblijfselen. Het is voor de geschiedenis van belang de verschillende volksstammen na te gaan die zich in den laop der tyden hier ves tigden. In den eersten tyd, ongeveer twee eeuwen voor Chr. woonden hier de Morin en. Op hen volgden de Galliërs, de Kimbren, de Sicambren en de Menapiërs. In het jaar 300 vestigden zich hier de Franken, deze werden verdrongen door de Saksers. In anno 490 heroverden de Franken dit land. Groote overstroomingen deden het land onbewoond raken, het werd verdeeld onder Holland en Vlaanderen. Een deel van den machtigen stam der Friezen kwam zuidwaarts afzakken en nam onze eilanden in bezit. Deze Friezen zijn het die de kern van het Zeeuwsche volk hebben gelegd. Hun aard en karakter, hun namen, deug den en ondeugden hebben ze in Zeeland gebracht, en het is hoogst belangryk om de overeenkomst tusschen beide volken schier in alles te kunneD opmerken. In 1071 sprak men van Friesland dat aan Vlaan deren paalt". Het oude adellijke geslaoht dat Hoede kenskerke als heerlijkheid bezat was mede uit Friesland afkomstig en dus de Vriese genaamd; in de 11 eeuw was het in zeer groot aanzien. In ondersoheiding van an dere geslachten werd dit genoemd de Vrieze van Oostende, naar een burcht Ostende onder Hoedekenskerke. De laatste ridder, heer van Oostende werd in deze kerk begraven. Op de zerk (thaos in den muur van het portaal geplaatst) staat het volgende te lezen: „Hier is begraven Willem de Vrieze van Oostende, stierf in 'tjaer onzes Heeren 1462 den 29 dach van meerte. God heb de ziel". Een ridder in volle wapenrusting is er op uitgebeiteld. Aan zijn voeten ligt een hond, rechts dehelm,linksdehandsohoenen. Zijn vrouw, Margriete van Arnemuiden is hier mede in 1419 begraven. De zerk was te veel stuk om haar recht te kunnen plaatsen. Deze twee zerken benevens die van Willem de Bastert van Heenvliet waren bekendmaar de voornaamste zerk waar de twee laatste Friezen van Ostende be graven liggen, zonen van bovengenoemden ridder, zoodat met hen het geslacht is uitgestorven, daar zij zonder maunelyke nakomelingschap overleden dit was nog niet bekend. Na de ontdekking van deze zerk ia zjj ook opgericht. Hoedekenskerke was met Goes de eerste plaats op Zuid-Beveland die de reformatie omhelsde 8 Oct. 1578 Goes. 1 Deo. daar aanvolgende Hoedekenskerke. De eerste predikant was Andries Canen, zijn naam zij hier genoemd met eere en daük. Hij vertrok 1587 naar Kloetinge. Hem volgde op Joris de Raad. Hij preekte om de 6 weken ook te Baarland en om de 3 weken te Oudelande. In het geheel hebben 21 predikanten hun intrede gedaan in deze gemeente. Het kerkgebouw zelf is, zooals bekend is, slechts het koor der voormalige kerk. Een graf steen werd gevonden waarop staat dat die zerk in 1608 uit de kerk van Vinninge is overgebraoht in die van Hoedekenskerke. Er werden 23 goede en gave zerken ge vonden waarvan de voornaamste in de muur zijn geplaatst. Vermelding verdienen een steen voor een overste der observanten te Hulst in 1478 alhier gestorven (de obser vanten waren de hervormers in de Fran- oiseaner-orde). Dit jaartal is van gewieht voor het vaststellen van hun verblijf te Hulst. Den Heeren Kerkvoogden werd dank gebracht voor hun goede zorg aan het gebouw besteed. Dhr. J. W. v. d. Weert voor zijn ontwerp en toezicht en dhr. D. A. Kuijper voor het uitvoeren van't werk. De gemeente die in grooten getale was opgekomen verliet voldaan 't kerkgebouw. De geschiedschrijvers noemen deze de laatste. Echter is nu gebleken dat het de laatste niet was. Geref. Kerken. Aangenomen naar A vereest door B. J. Lambers te Enumatil. Ds. K. M. R. Veldman, te Garrels- weer, is in den ouderdom van 45 jaar overleden. Hy was vanaf 1887 achtereen volgens predikant te Arum en te Garrels- weer. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te 's-Graveudeel J. W. Geels, cand. te Arnhem. Op de Groote Markt te's-Graven- hage verloor een heer een bankbiljet van f25. Een joDgen die dit zag, raapte het op en wilde er zioh mede uit de voeten makeD. Maar toen begon een op de markt zittende koopvrouw te roepen, dat zij het biljet had laten vallen en het dus haar toekwam. Eenige jongens stel den zioh toen ridderlijk voor haar in de bres en grepen door hard loopen den te hartstochtelijken liefhebber van bankbil jetten. Maar nu kwam ook de werkelijke verliezer op de vlakte en met hem ook een politieagent die het geheele ge- zelsohap meenam. Vrijdagmiddag vermaakten zioh te Medemblik een viertal schooljongens, de jongste nauwelijks zeven jaar, met vuurtje stoken bij den toren der Hervormde kerk. Zij schoven een doosje brandende lucifers onder de toTendeur en wachten af, wat er zou gebeuren. Toen het daarbinnen lustig knapte en knetterde, maakten zij zioh uit de voeten zonder iemand te waar schuwen. Gelukkig ontdekten voorbijgan gers dichten rook, trapten de torendeur in en blusohten den brand, die al aardige afmetingen begon te krijgen. Veel hout werk is geheel verkoold. Politie contra burgers. Te Losser is Zondagmiddag formeel blaggeleverd. Toen de politie kwam om twee van de gebr. G. te arresteeren werden ze met messen, stokken en revolvers ontvangen. Andere vrienden hadden zioh bij hen aangesloten. De veldwachter S. kreeg er geducht van langs, ook de rijksveldwachter P. zou eeD pak hebben, maar deze op tegenweer be dacht, schoot met zijn revolver een der gebr. G. in de beenen. Door vrjenden van G. werd deze gewond op Duitsoh grondgebied gesleept. Toch werd een der gebr. in arrest gesteld. Wonder genoeg dat er geen dooden zijn. Donderdagmiddag had er op de week markt te Assen een incident plaats, dat heel wat herrie uitlokte. Een koopman vroeg een landbouwer voor een koe f58, daarmede volgens marktusanee f158 be doelend de kooper evenwel meende de koe voor de som van f 58 te kunnen koopen en sloeg dat aanbod niet af. Toen hij echter de koe met 158 wilde betalen begon de strijd. De kooper wilde de koe waarvoor hij het geld op een tafeltje in een oafó uit geteld had, medenemen, terwijl de ver- kooper, die dit geld niet had willen op nemen, weigerde de koe af te geven. De beide belanghebbenden bleven op hun standpunt staan en vonden ook beiden onder de talrijke marktbezoekers aanhangers en helpers. Daarop ontstond er een, voor de onsohuldige oorzaak, zeer onaangename twist, daar beide parijen niet deden dan rukken en trekken aan en stompen en slaan op de droomerig kijkende koe. Het ge vecht, waarbij ae kooper eenige stokslagen opliep, eindigde hiermede, dat de oor spronkelijke eigenaar de koe behield. De landbouwer, die zijn geld terug kreeg, heeft bij de gemeente-politie een aanklacht ingediend wegens mishandeling. De zaak wordt onderzocht. Een niet onverdienstelijk gevonden Davolging van de ontvlechting van Hugo de Groot werd te Veenhuizen vertoond. Een verpleegde, die zijn werk in het nieuwe tweede gesticht had, was van plan te ontvluchten. Dit was echter verraden, zoodat de portier bijzonder scherp toezicht hield op de personen, die het gestiohtia- en uitgingen. Toen 's middags appèl werd gehouden, mankeerde de man. Hoe het hem gelekt was het gesticht te verlaten, was een raadsel, dat echter al spoedig opgelost werd. Er wordt nl. geregeld water aangevoerd voor de keuken tot het spoelen vaa groente enz. Dat water wordt aangebracht in groote tonnen, die op een wagen zijn geplaatst. Geen kans ziende om op eene ahdere wijze het gesticht te kunnen verlaten, was onze man in eene ledige waterton gekropen en had zioh zoo het gesticht laten uitrijden. Eenmaal buiten was het natuurlijk maar een# kleinigheid om verder te komen. Toen men hem miste had hij natuurlijk reeds lang het „ruime sop" gekozen. Door den 80-jarigen J. VanZuuren, vleeschhouwer te Dirksland, zijn nog zonder bril de 88 verzen van Psalm 119 op een briefkaart geschreven In een winkel van den heer V. aan het Hofspui te 's-Gravenhage kwam gistermiddag omstreeks half vyi een man binnen, die om geld bedelde en een brutale houding aannam, toen dit geweigerd werd. Een der bedienden, een 17-jarigejongeling, wilde den man daarop verwijderen, waar tegen deze zioh echter verzette. Bij de toen ontstane worsteling, bracht de man, een berucht straattype, die al een vonnis wegens het steken met een mes achter den rug heeft, den knaap een steek met een dolkmes in de borst toe. Een der andere bedienden liep den man achterna, sloeg hem voor den grond en ontwapende hem, politie arresteerde hem. De rechtbank te Amsterdam heeft de preventieve hechtenis van den heer Floris Vos uit Bussem met 30 dagen ver lengd. Te Bergen-op-Zoom beeft men bij het graven van fundamenten oor een sooieteitsgebouw op de Parade aldaar een complex van gewelven ontbloot, die doen vermoeden, dat daar voor eeuwen groote inrichtingen als kloosters of dergelijken hebben gestaan, die jvermoedelijk zijn platgeschoten tijdens het beleg van 1747. Men vindt er reuzenkelders met bakovens, waterputten, alle volgestort met puin. Ook heeft men een paar doodshoofden ont graven. H. M. de Koningin en de Prins hebben Vrijdag een bezoek gebracht aan Hengelo, en onder meer aan de fabrieken van de iirma Stork. De wandeling door de machine fabriek, door de vijf kwartier, en alles gesohiedde terwijl het personeel in zijn gewone werk was. De Nieuwe Courant schrijft Het was een treffend gezicht, de bevallige witte figuur van Hare Majesteit te midden van de geweldige zwarte werkstukken en machines, waarvan in sommige zalen het donderend gehamer elk geluid overstemde. Bij het verlaten van deze en gene werk plaats hieven soms, spontaan, de werk lieden een luid leve de Koningin leve de Prins 1 aan, waarop dan beiden zich geheel omwendden en herhaaldelijk vrien delijk groetten en bogen. En telkens gaf het weer een mooi moment, wanneer, om van de eene zaal of galerij, in de andere te komen, een eindweegs open terrein moest worden doorschreden, waar de zon den ganeohen dag zoo heerlijk scheen. Dan stonden op eenigen afstand telkens beambten, arbeiders, vrouwen, kinderen, in haag gesohaard en juichten, wuifden, groetten weer alsof zij het Vorstelijk paar voor het eerst zagen. Dooh het ontroe rendste oogenblik was wel dat in de reus achtige gieterij, op eenigen afstand van de overige fabriekslooaliteiten gelegen, waar heen men zioh langs een Dieuw aangelegd klinkerpad begaf, door het volk fluks Koninginneweg gedoopt. De bezoekers waren daar al onder den indruk vau het altijd pakkende schouwspel vaa den enor- men pet vol gloeiend staal, welke voor zichtig wordt leeggesohoDken in den giet vorm langzaam vloeit de witte stroom van gesmolten metaal over dea rand van den door twee mannen schuingehouden smeltkroes en het knettert en spat van tot op grooten afstand springende metaal- vonken als een vuurwerk. De Koningin sloeg, op een houten verhooging staande, dat groolsche schouwspel gade. Toen het afgeloopen was, kwam de fabriekskapel binnen en speelde het Wilhelmus. Alle werklieden uit de geweldige hal (een paar honderd zeker wel) waren om de estrade van de Koningin komen slaan, waarvoor men een sierlijk wapen met huidespreuk in gloeiende letters in het zand goot. En toen de muziek het tweede couplet van het Wilhelmus aanhief, vielen zij allen zingend in, zoodat de KoniDgiD, reeds tot heengaan gereed, verrast stilstond en om keek en bleef wachten. Op het Haringvliet onder Tienge- meten is een schippersknecht door het uit schieten van zyn roerboom over boord geslagen en verdronken. Het stalen opleidingschip „Pollux" met jongens van H. M.'s „Van Galen" uit Hellevoetsluis aan boord, kwam Vrijdag in aanvaring met een Marker botter. Deze giDg in stukken onder de „Pollux" door, de schipper wist zich te reddeD, doch de knecht verdronk. Later kwam het schip in aanvaring met de „Ura nia". Beide schepen zeilden echter door naar Hoorn. Te Amsterdam wilde de 18-jarige dochter van een conducteur der Gooische stoomtram haar vader zijn boter ham brengen. Het meisje trachtte de reeds in beweging zijnde tram in te halen. Zy werd echter door een der achterste wagens gegrepen. De tram reed over haar beide beenen. Het eene been is ernstig gebroken. Te Oud Alblas kreeg een 35-jarige boerenkecht van een paard in de weide een zoodanigen trap,dat hij een vreeselyke ver wonding aan het onderlijf bekwam. Naar Dordrecht vervoerd, overleed hy daar nog denzelfden avond. Hij laat een vrouw en kinderen in kommervollen toestand achter. De negentienjarige Dane te Sliedrecht kwam op de scheepswerf „Baanhoek" met een zijner mouwen in aanraking met de vertic le as eener boormachine. Hy werd gegrepen en wel twintigmaal rondgeslin gerd. Doordat de mouw losscheurde, viel hij op den grond en bekwam 'n beenbreuk. Was er in plaats van een smalle een breede plaat in de machine geweest, dan zou hy verpletterd zijn. Te Nijmegen is een 29-jarige opperman, werkzaam aan de ver bouwing van een huis, uit de 9 meter hooge dakgoot en aan de bekomen kneuzingen overleden. De inbreker Walther, die zioh te Haarlem in het huis van bewaring be vindt en wiens gezondheidstoestand uit stekend is, moet thans naar het Hbl. meldt in zijn verhoor voor den rechter van instructie wederom hardnekkig ont kennen de Richter te zijn die voor eenige jaren te Utrecht is uitgebroken. Bovendien weigert hij beslist op te geven waar hij geboren is. De inbraken te Bloemendaal en te Leiden heeft hij echter bekend. Ook meeDt men dat Walther schuldig is aan den bekenden effeetendiefstal te Rot terdam. Men weet dat Walther onmiddel lijk na het plaats hebben van de inbraak te Rotterdam, een bezoek bracht aan de kwartjesvinders, de gebroeders Vet te Amsterdam. Door de justitie is een huiszoe king gedaan bij de bekende broeders in de Pieter Jaoobstraat, zoomede bij Jan Thys- sen.op den O.Z. Achterburgwal 7. De Vetjes en de dames werden in hechtenis geno men, evenals Jan Thyssen en diens eohtgenoole. De bij hen gevonden gelden en sieraden zijn in beslag genomen. Een opcenten-kwestie of uit kiezers vrees gedraaid. Indertijd, op den 31sten October 1905, werd door de Prov. Staten van Groningen besloten om 20 opcenten te heffen op de bedrijfsbelasting enz. Dit voorstel ging uit van de leden van Gedep. Staten, de heeren Westerdijk en mr. Jansen. Sedert dien tijd is er een opcenten-kwestie ontstaan. Het gevolg is geweest, dat onderschei dene leden, voorstemmers der opoenten heffing, niet weder als leden der Staten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2