N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND. No 248. 1907. Dinsdag 23 Juli. 21e Jaargang. lUISD igs Woningen, CHRISTELIJK- am F149 liefde Knecht HISTORISCH delbvbg: - IANDEN akerswissen curreerende prijzen. VAN DlllEL, cob nvijvis. renstraat I 256 lamlsche Zouterisch het pond. ke Zouterisch 7V„ het pond. iterisch 16 ct. 't pond. Dam F 149, iddelburg. Loopvarkens iÖÖP eten Gerst en a Hooigras. leM ei Kieckt Dienstbode Dienstbode, x"bei<a.©z iknecht (kersbediende VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK S J DE JONGE-VERWEST te Goes F. P. D'HUIJ, ts Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenlandseh Overziet)!. kwaliteit iietenstoelenfabrikant, Middelburg. ïeer men iTENTSTIJISÊLC '^vyyvryvvvvvv% ien geen stijfselglans Melksalon) OORHANDEN cent het pond. roote en kleine), ^schillende prijzen. 30 en 35 ct. 't pond. er bos en per gewicht. Vitte Haas :ent het pond. cent het pond. rs gunst zich verder rd aanbevelend, O O p. SE, Grqjpskerke, Poppendamme. der gemeente Oost- irragen Hulppostkan- Koop HRISTIAANSE, S e- [Jetober [OOLE, Souburg. Augustus IIALLEGANGE, lakker, Biexelinge. RT DROST te Ter sn 1 September a,s., >r tegenwoordige, >t kunnende koken, nden aan beschikbaar, bij P. S- benoodigd Landbouwer, Rilland. met Augs. gevraagd I 0 .NGE, Goes. met 1 Aug3. N HERDER, Korte IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,026. UITGAVE DER FIRMA J2N VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Japan en Noord-Amerika. De zoogenaamde geschillen tussohen beide landen zijn met een sisser afgeloopen. De regeeingen hebben zich beiderzijds beijverd om alle sporen er van uit te wissehen. Aan een berichtgever van de World te Oyster Bay werd aldaar, vermoedelijk door President Roosevelt of althans door iemand uit zijn naaste omgeving, mede gedeeld, dat er nog geen bevel is gegeven tot uitzending van een eskader pantser- schepen naar de Zuid-zee. De quaestie van een manoeuvre dier pantserschepen was reeds lang in bespreking, voordat er schijn of schaduw was van een Japanschequaestie. De minister van Marine heeft het plan de schepen op een kruistocht uit te zeuden in het begin van den herfst, misschien naar de Zuidzee, misschien ook niet. Het eenig doel van de manoeuvres is, uit ie maken in welke opzichten de zeewaardigheid en de slagvaardigheid der schepen te ver beteren valt. In Californië begint men blijkbaar in te zien, dat men een groote onhandigheid begaan heeft door de Japanners in het harnas te jagen. Dit blijkt uit verschillende feiten. De bladen te San Franoisoo melden b.v., dat er een groot fnestmaal gegeven zal worden, waar aanzienlijke Amerikaaa- sehe en Japansohe kooplieden zullen aan zitten. en waar de toestand vriendschap pelijk zal worden besproken. Verder hebben de directeuren van de handelsbeurs te San Francisco zich ver klaard tegen een wet op de immigratie, die tegen de Japanners is gericht. Zij zijn van meening dat alles vermeden dient te wor den, wat de goede betrekkingen tusschen Amerika en Japan in gevaar kan brengen. Ea de fruitkweekers hebben nu ook, blijkens een brief uit Fresno, medegedeeld, dat zij de Japansohe arbeiders niet kunnen missen, daar zij geen voldoende blaake werkkrachten kunnen krijgen. De gezindheid is wederkeerig. De Japansohe admiraal Jamamoto heeft aan een te Montreal te zijner eer gegeven dejeuner gezegd, voornemens te zijn ge weest San Franoisoo te bezoeken, maar van dit plan te zijn teruggekomen, daar het na zijn gelukkige ontmoeting met president Roosevelt, zijn ouden vriend admiraal Evans en generaal Grant niet noodig was. Deze ontmoeting had hem doen zien, dat deze heeren evenzeer als hij overtuigd waren van de noodzakelijk heid, dat vrede en vriendschap tusschen Japan en de V. Staten moesten heersohen, en van het feit dal de anti-Japansehe be weging te San Francispo slechts plaatselijk en geenszins kenmerkend was voor het nationaal gevoel. Van de spionage-zaak van San Diëgo maakte hij zioh mei een grapje af. Spionage daar houdt een ernstig Japannees niet van, zei hij. Korea en Japan. Zeer snel hebben de ongelukkige Staat kundige gebeurtenissen zich iu het schier eiland Korea afgespeeld. Korea is een koninkrijk in Oost-Azië, in naam onafhankelijk, doch te voren eenigszins onder suzereiniteit van China, thans, na den Russischen oorlog, onder die van Japan staande. Vroeger was de troonsbeklimming van den onafhankelijkeu koning (of keizer) aan de goedkeuring van China onder worpen. Thans moest de Keizer van Japan er over beslissen. Al meer tracht Japan in dit koninkrijk zijn invloed uit te breiden. Want wel heeft Korea een ruw en koud klimaat, althans in 't noorden, ofschoon het op gelijke breedte ligt als Zuid-Italië. Doch in 't zuiden geniet het warme zomers en een heerlijken- plantengroei. Het meest wordt er verbouwd katoen, rijst, tabak, koren, ooft en hennep, terwijl op de hel lingen der bergen onder meer de moerbei boom en de kurkeik voorkomen. De veeteelt komt er ongeveer overeen met de onze, wat de keuze der huisdieren betreft. De rivieren zijn zeer vischriik. De grond bevat er zeer kostelijke en kostbare mine ralen, vooral goud, zilver en kwikzilver, koper, tin en steenkolen, en veel ijzer. De sluwe Japannees ziet wel dat er van dit land voordeel te trekken is. Het is met zijn tien miljoen zielen, bij een uit gestrektheid van die van Engeland, zijn uitgebreiden handel en zijn rijke opbreng sten een begeerlijke buit voor een land dat in zijn opkomst is, uitbreiding zoekt, geldgebrek heeft en tuk is op groote ondernemingen. De gebeurtenissen der laatste weken hebben deze begeerte zeer in de hand gewerkt. Reeds is Japans invloed, door vestiging van Japansche handelskantoren te Seoul en een Japansck consulaat met een garnizoen op sommige punten van het schiereiland zeer toegenomen. Doch daar mede ging de ellende der bevolking saam. Hetgeen de Japanneezen aanmoedigde om den Keizer van Korea tot heengaan te dwingen. Zij konden dii echter niet rechtstreeks doen, doch gebruiken er de minister voor. Dezen begaven zieh tot den Keizer om hem aan te zeggen dat hij onvoorzichtig gehandeld en ,,'s lands veiligheid in gevaar gebracht had". De Keizer riep de Raad der Oudstan bijeen. Maar Bleohts 4 leden daagden op en dezen bevestigden tot zijn verbazing en teleurstellingderaadgevingder ministers. Daarop teekende hij, het edict van afstand. De overdracht van het Keizerlijke zegel aan den erfprins had alvast plaats gehad vóór de Keizer werkelijk was afgetreden. Terwijl toebereidselen werden gemaakt voor den „plechtigen" troonsafstand, is het oproer uitgebroken, waarvan wij reeds Vrijdag in onze Telegrammen gewaagden. Terwijl de ministers bezig waren den keizer over te halen zijn troonsafstand te teekenen was 'een menigte van 5000 Ko- reanen voor de hekken van het paleis te hoop geloopen.Eeu groep studenten trachtte de keizer een verzoekschrift aan te bieden, maar de politie dreef hen 'en de menigte terug. Te middernacht deelde Maroejama, het hoofd der politie, geweren uit oDder de. politie die het paleis bewaakte, de menigte groeide niettemin aan. De keizer, die een uur lang met markies Ito confereerde, smeekte den Japansehen diplomaat Korea te redden op een wijze Jie tegelijk Japan bevredigen en het gezag van het Koreaansche hof redden zou. De Japansohe resident-generaal ontweek echter een beslist antwoord. De leden van den raad der oudsten, die den Keizer Diet afvielen, hebben aan mar kies Ito geschreven, dat zij de Japanners zullen steunen wanneer dezen den Keizer rechtvaardig behandelen. Anders zijn zij en het geheele voik bereid, als martelaren te sterven. Het geheele volk gjjHet schijnt niet onmogelijk, dat het zal zwichten voor de overmacht, doch dat neemt niet weg dat het algemeen wel voelt waar de schoen wringt. De ministers die onder Japansehen in vloed staan hebben dit incident bewerkt, en Japan zoekt hun land in te palmen. Door deze wetenschap bezield hebben op standige mannen de woningen der minis ters geplunderd, en in een botsing met de politie, die door Japansche soldaten werd gesteund, deze groote verliezen toe gebracht. Ook van de Koreaansche troe pen, wat bij den bekenden volkshaat tusschen Korea en Japan van ouds gevoed, men mag wel zeggen aangeboren, te ver wachten was, sloegen enkelen aan 't muiten. Zy verlieten de kazerne en deden een aan val op een politiebureau. -Na eenige salvo's te hebben afgevuurd, verspreidden zij zich en vergezeld van lieden uit het volk deden zij nu vervolgens aanvallen op de Japan ners, die zy ontmoetten. Ook viel een woedende menigte de woning van den eersten minister aan, en staken die in brand. Zy werden door de Japansche politie uiteengedreven, met be hulp van artillerie. De eerste minister vluchtte in het paleis en de andere mi nisters begaven zich naar de woning van den Japansehen resident. Zaterdags daarop had een botsing plaats tusscheD-Japansche en Koreaansche soldaten. Om 10 uur werd aan Ito een zooge naamd komplot onthuld. Men vertelde hein dat de keizerlijke lijfwacht in het geheim bevel van den keizor had ontvangen, te middernacht het paleis binnen te dringen en het geheele kabinet te vermoorden, dat verantwoordelijk gesteld wordt voor zijn troonsafstand. De plechtigheid van de troonsbestijging van den kroonprins is er echter niet om uitgesteld, doch Vrijdag voltrokken. In antwoord op hun verzoek ontvingen 80 Japansche en andere ambtenaren, met in begrip van Ito met den militairen staf en vele consuis-generaal in den namiddag een audiëntie. Na de troonsbestijging van den Kroon prins nam de Keizer afscheid van het kabinet. Generaal Hasegawa's troepen zijn nog steeds gelegerd in het paleis. Een regiment uit Pingjang, ter versterking van het 20e regiment, dat reeds te Seoul ligt. Een onrechtvaardig ingrijpen van Japan dat uitloopen zal op de inlijving van Korea en 't verkrijgen van vasten voet op 't vaste land van Azië. Doch dit zal Japan moeite, geld en bloed kosten. Stukken Gemeenteraad Middelburg. Slot. Naar aanleiding van de rapporten der oomwissiën over het indijken van het afge sneden deel der voormaligeMiddelburgsche haven, deelen Burg. en Weth. mede, dat het hun voorkomt, nu na een lijdensge schiedenis van ODgeveer 37 jaren een op lossing kan worden gevonden waardoor de gemeente van het verdere onderhoud van de dijken van het afgesneden deel der voor malige Middelburgsche haven kan worden bevrijd, dat de gemeente niet langer de risico, verbonden aan dat onderhoud, moet dragen. Hoewel zij dan ook gaarne de juist heid erkennen van deuitgesprokeD meening van verschillende commissieleden, dat op de door deze aangegeven wijze het werk, met minder kosten voor de gemeente, kan worden uitgevoerd, achten Burg. en Weth. toch de kans voor latere onkosten te groot om deze gelegenheid, om voor goed van het onderhoud af te komen, niet aan te giijpen. Door het bestuur van de vereeoiging Het Middelburgsch Muziekkorps is aan den raad een verzoek gericht om subsidie. Daarin wordt er op gewezen dat tot in standhouding van het korps ook in het ver volg, onmisbaar zal zijn een bijdrage van de gemeente, eveDals zulks het geval was met het muziekkorps der d.d. seüutterij dat het gewensoht zai zijn, dat ook in het vervolg het korps in 't open Daar in aniform- kleediug optreedt, waartoe de bestaande schutterij-uniform, met eenige wijziging zou te gebruiken zijn en waarvoor in het klefeding-magazijn der sohutterij indeeerste tijden nog voorraad disponibel is. Adressanten vragen daarom den raad te willen besluiten dat aan de Vereeniging voornoemd tot wederopzeggens zal worden verleend een jaarlijksehe geldelijke sub sidie uit de gemeentekas, tot een bedrag, telken jare onder overlegging van de ge- wensohte bescheiden aan te vragen en op zoodanige voorwaarden o a. wat betreft de verplichting tot het geven van oonoerten op het Molenwater en op de verjaardagen van ieden van het Koninklijk Huis als Uw college zal goedvinden te bepalen: aan de Vereeniging voornoemd, de beschik king te geven over de in het magazijn aanwezige uniform-kleedingstukken, voor zoover die nog voor gebruik geschikt zijn, teneinde daardoor in de behoefte aan klee ding voor het muziekkorps te voorzien en voor het jaar 1908 de geldelijke sub sidie uit de Gemeentekas te willen bepalen op f2000. Mooht uw ooilege willen besluiten den kapelmeester te doen benoemen door den raad der gemeente en te doen bezoldigen uit de gemeentekas hetgeen meer vast heid aan zijn positie zou verschaffen en ruimere keuze zou geven bij eventueele vacatures dan zou met een bedrag aan subsidie van hoogstens f 1000 minder kun nen worden volstaaD, zijnde dit het salaris dat thans aan den kapelmeester per jaar is gegarandeerd. Door Burg. en Weth. werd eerst voor gesteld voor 1908 een subsidie te verleeneD va# f 1000, de beschikking te geven over de uniform-goederen en den directeur door den raad te doen benoemen op een bezol diging van flCOO. Moeht het benoemen van een directeur en zijn bezoldiging uil de gemeentekas bezwaar ontmoeten, dan stellen Burg. en Weth. voor de subsidie op f2000 te bepalen. De oommissie van ffuanoiën adviseerde dat de raad besloot te beginnen met het jaar 1908 aan de ver eeniging tot wederopzeggens te verleenen een jaarlijksoh subsidie van f2000 en haar de beschikking te geven omtrent de uniform-kleedingstukken. Burg. ea Weih. stellen, naar aanleiding van dit advies, nader voor aan de Vereeni ging tot wederopzeggens toe te verleenen een jaarljjkseh subsidie van f 1000 met de beschikking over de uniform-goederen onder voorwaarde o.a. dat door den ge meenteraad uit zijn midden een lid van het bestuur der Vereeniging benoemd wordt, voor wien, wat betreft de aftreding, dezelfde bepaling zullen gelden, als voor de overige bestuursleden der Vereeniging; dedireoteur van het muziekkorps door den gemeente raad wordt benoemd op eene aanbeveling en ontslagen op voordracht van het bestuur der Vereeniging en uit de gemeentekas bezoldigd de Vereeniging verbindt zich tot het geven van concerten op het Molen water of op de Markthet aantal dier concerten, en de dagen, waarop die zullen worden gegeven, door het bestuur iu over leg met Burg. en Weth. vast te stellen. Bovendien zai de gemeente het recht hebben bij feestelijkheden, van haar uit gaande, waarbij muziek noodig is, kosteloos van het muziekkorps gebruik te maken. De bezoldiging van den direoteur vast te stellen op 1 1000. DIT DE PROVINCIE. Middelburg. De sterkte van de beide ploegen van het blijvend gedeelte is als volgt vastgesteld: voor Middelburg le ploeg 38, 2e pleeg 34 manschappen, voor Vlissingen le ploeg 40 en 2e ploeg 37 man. Van beide ploegen zullen 8 miliciens ge- detaoheerd worden te Amsterdam voor de gewone versterking van dat garnizoen en van de le ploeg 9 man bij de Divisie- Kadersehool. De eerste ploeg zal onder de wapenen worden gehouden van 30 Nov. tot 27 dan wel 2 Maart 1908 de tweede ploeg van 27 Maart tot en met 25 Juli 1908. Bovendien zal nog een 3e ploeg worden geformeerd waarvan de miliciens met langdurig verlof gaaD, doch bij buiten gewone voorvallen het eerst zullen worden opgeroepen. Middelburg. Thans is offioieel bekend geworden dat het 3e Regiment Infanterie in de omstreken van Bergen-op-Zoom van 13 tot en met 26 September voor het 2e en 4e Bataljon te Middelburg en te Vlis singen de dagen van heen en terugmarsoh in begrepen oefeningen zullen gehouden worden, onder leiding van den comman deerenden ofïioier van-het 3e Regiment Infanterie. Aan deze oefeningen zullen deelnemende staf en alle bataljons van dat regiment, een detachement veldartil lerie tot het verstrekken van paarden aan onbereden officieren, een detachement van het ssadron ordonnansen, een detache ment hospitaal-soldaten, bovendien gedu rende een dag onderdeelen van de afdee- ling van het 3e Regiment Veldartillerie. Het 2e en 4e bataljon betrekken gedu rende den tijd der oefeningen een kamp op het terrein Kijk in de Pot. Middelburg. In de laatst gehouden vergadering der afd. „Middelburg" van de „Chr. Nat. Werkmansbond" is met alge- meene stemmen besloten zich terug te trekken van steun voor het plaatselijk oomité voor eene tentoonstelling van Huis industrie, omdat deze tentoonstelling op den Zondag is geopend en waarvoor aan vankelijk steun was toegezegd. Bij beslissing van den Minister van Oorlog is aan den milicien-soldaat, Mathijs Kole, lichting '04, uit de gemeente Wemel- dinge uitstel verleend van opkomst onder de wapenen voor herhalingsoefeningen in 1907 en zulks in afwachting van de beslis sing op zyn verzoek om ontheffing van be doelden werkelijken dienst. Goes. Zaterdagmiddag vertoefden alhier de Commissaris der Koningin in deze pro vincie en dhr. Frederiks te Middelburg. Aan het station alhier waren zij door de kerkeraad der N. Herv. Kerk afgehaald. Dit bezoek staat in verband met de restau ratie der Magdalena- of Groote Kerk, waarmede spoedig zal worden begonnen. Goes. Alweder is gebleken dat een overtreder der motor- en ry wiel wet een valschen naam opgegeven heeft, waarom den Commissaris van Politie alhier den politieagenten is gelast voortaan onbekende overtreders, in verband met art. 41 Straf verordening aan te houden en voor hem te geleiden. Goes. Aan den agent van politie G. Rottier alhier, is op diens verzoek tegen 1 September a.s. eervol ontslag als zoo danig verleend. Zaterdag jl. vertrokken drie kinderen uit Goes onder geleide naar de vacantie- kolonie „Zonneheuvel" te Hoeven, om daar vier weken te verblijven. Wij hopen op mooi weer voor de kleinen en dat ze ver sterkt terug zullen keereD. Schore. Zaterdagavond vond de heer P. van den Berge van Kruiningen, die van Hansweert huiswaarts keerde, aan de Schoreburg een echeepsjagersbnecht van den heer Van Veen van Wemeldinge ker mende aan den weg liggen. Het bleek dat voornoemde knecht door een ongeluk of tengevolge van drankmisbruik (er werd een flech sterken drank by hem gevonden) van zijn paard was gevallen. Met vereende krachten werd hy per ladder in het wacht huis der bruggekneebts gedragen en ter stond om dr. Kolf van Oosterwyk gezonden die niets gebroken kon constateeren. Zijn ouders die te Kapelle woonachtig zijn, werden gewaarschuwd en hebben hem per rytuig afgehaald en meegenomen. Stavenisse. Zaterdag reed de 13-jarige J. van 't Hof mee op een der zoogenaamde kipkarren, waarmede op rails aarde wordt vervoerd by de werken tot dijksverbetering aan den polder OoBteriand. Onverwachts stortte hij er af en kwam terecht tusschen paard en kar, waardoor een wiel hem over de beide beenen ging, die daardoor, naar de spoedig verschenen geneesheer ver klaarde, zware kneuzingen hadden be komen. Aangesteld tot tybelyk ambtenaar by den Provincialen Waterstaat in Zeeland op 't bureau van den ingenieur te Ter Neuzen de heer Cs. Mulder van Breskens. Heinkenszand. Zaterdagmiddag had een zoon van den landbouwer van Iwaar- den, tengevolge het schichtig worden van het paard, bespannen voor een bar met klaver, het ongeluk daaronder te geraken, waardoor hy tivee ribben brak en een kwetsuur aan den schouder beb>&ra. Heel kundige hul], werd verleend door dhr. Hoorweg, arts alhier. Vlissingei». De voordracht voer tijde lijk commies bij de plaatselijke belastingen bestaat uit de heefen D. Roelse, sergeant der infanterie, M. van Breda, gepen, onder officier kon. Marine, en H. P. Winkster, beambte bij het tonnen magazijn van het Ned. Loodswezen, allen te VÜBsingen. •tra-Verwart - ftoaa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1