Scsiooinieuws. Men wordt verzocht dit te onderzoeken. Gemengde Berichten, beginsel geleid, is als de sleede breeder, golvende stroom, die op sijn deinenden rug de verkeersmiddelen voortdraagt en den oevers aan zijne zijde leven en vrucht baarheid schenkt. Graaft heden eene bed ding hier voor dien stroom Een raad ben ik zoo vrij u daarbij te geveu, en ik doe dit op grond van eigen ervaringen op ander terrein. Regelt deze vakorganisatie niet van boven af, decreteert niet vaste wetteo, bindt ook dit opkomende leven niet in het keurslijf van het een of ander reglement, maar spoort op, wat uit het leven lot heden opkwam. Daar bestaan reeds verschillende vakbonden, teere plant jes, die boomen kunnen en moeten worden, laat op die wortels het verdere stoelenI De bestaande vakbonden dienen ge steund door in samenwerking met dezen bond krachtig hun propaganda ter hand te nemen en zoowel door daartoe belegde samemkomsteD, als door degelijk geredi geerde vakbladen het feu saoré bij hun vakgenootcn op te wekken. Men neke naast de mannen der praotijk enkele theoretioi of geleerdeD, die met hun woord of hun pen uwe zaak krachtig dienen. O, ik ben er zeker van, dat indien de middenstanders ophouden zichzelf als een massa eenheden te beschouwen, maar den band gevoelen, die hen omstrengelt, er een ontwaken zal komen, dat voorgoed hunne stelling in onze maatsehappij waar borgt. Ons volk was immer een burger- volk in den goeden zin, de burgarij was de ruggegraat onzer samenleving, de bloei der Uollandsche steden is aan de energie onzer poorters te danken geweest. Hol land werd groot, het allermeest door den middenstand. Welnu! Bewaart dit pand, d«t u werd toebetrouwd, verwerkt het «aar den eiseb des tijdeen logenstraft alzoo door echt stoere Hollandsohe taai- le-id en volharding den waan van den dag, die roept „de middenstand heeft zijn tijd gehad." Onder langdurig applaus brengt de voor zitter dr. De Visser hulde voor zijn gloed volle rede. De bondsvoorzitter formuleert nu het acVjeg van het bestuur in zake de vak organisatie. Ia do eerste plaats wijst spr. er op, dat in d statuten van den Bond onder de middelen om het doel van den Bond te bereiken is O' genomenhet bevorderen van de op lichting van vakvereenigingen. Het nut daarvan staat vast, maar het wordt niet voldoende ingezien. Vooral de organisatie v»u de industrieaien middenstand laat veel te wongchon. Allorlei middelen worden daarbij aau de hand gedaan om verbete ring te brengen en tot uitvoering daar?an wordt aan de vakvereeniging een zoer be langrijk deal toegedacht. Doch het ia wel opmerkelijk dat in landen waar men, dank zij de vakorganisatie, reeds veel in hot be lang van den industrieelen middenstand gedaan heeft, ernstige waarschuwingen worden gehoord voor het gevaar dat een te eenzijdige behartiging dezer belangen voor andere groepen van den middenstand doet ontstaan. Men hoort dan ook in Dnitschland, vooral in den laatsten tijd, in gezaghebbende kringen meer en meer waarschuwingen klinken tegen een terug keer naar de knellende bandon van het gildewezen der middeleeuwen. Ook in Oostenrijk is men met de nieuwe Gawerbo- Novelle mooi op weg om het middeleeuw- sche gildewezen weder in te voeren, on danks waarschuwingen van gezaghebbende kringen. Spr. meent echter, dat men tot deze uitersten niet behoeft te vervallen om ge- wenschte uitkometen te bereiken. Door de vakveeeanigingen, door drang van de belanghebbenden zelf kunnen maatregelen genomen worden om de vakkennis tot het geweni-oh'e peil op te voeren. Van staats wege dient voorts, om hierin het particulier init?ati'-f te steunen, het leerlingwezen geregeld, benevens het vakonderwijs ver plicht gesteld te worden, terwijl voor hen, O.e reeds zelfstandig gevestigd zijn, door de verschillende vakorganisaties patroonsour- sMssen dienen te worden opgericht zoowel voor klein-industrieelen als voor klein handelaren. Ook mveten vak vereeoigingen worden opger oht voor de behartiging der sooiaal- eco'iomische belangen harer leden (kre- die'banken, onderlinge inkoop-, informatie- en incasso-bureau'»). De heer Tutein Nolthenius beantwoordt de verschillende sprekers die zyn conclu sies gebeol of gedeeltelijk hadden bestre den. Hij blesf er bij, dat op dit oogen- blik geen regelen gesteld moesten worden de organisatie dient voorloopig een vrij willig karakter te behouden. I)e cornmer- cieela doeleinden moeten van de andere bedrijfsbelangen gescheiden blijven Spr. handhaafde zijn eerste drie conclusies, die volkomen in voorzichtigen geest zijn ge steld naar z'jn oordcel De heer Hartogs ^Rotterdam) achtte krachtige plaatseliike organisaties noodig v r den bloei der vakorganisaties. In ('k plaats mag echter slechts een flinke juv denstRndsvereenigitig werken, wil men «»oi bier de naleelen van decentralisatie vn> Mijden. - g oenigo sprekers wenschten 't woord 1o Meren, doch de voorzitter kon dat ?ie meer toeloteo wegens gebrek aan tijd. Man redevoeringen zullen in het verslag o; den opgenomen. au slotte wprd de volgende conclusie door den heer Piedïldy Dop voorgesteld, Lalgemeens stemmen aangenomen: „Oa organisatie vaa dan Middenstand dient te blyven vrijwillig; het is van het hoogste belang, dat de Middenstand zich organiseert ook in vak- vereenigingen, doch daarby dient gewaakt te worden, dat de noodige éénheid in de Middenstandsbewegbg wordt behouden en bevorderd." In betrekking tot de quaestie Rabatzegels was men het niet eens. Rotterdam stelde een scherpe motie van afkeuring dier zegels voor. Den Haag achtte ze echter niet altijd verwerpelijk. De Haagsohe rabat-zegelvereeniging is op gericht, omdat men door den nood gedron gen was. Moest men stil blijven zittenen zich niet verdedigen tegenover parasieten Moest men z»ggenvivent les principes, pórisse de Middenstand 1 Men is ge dwongen de particulieren te bestrijden die rabatzegels invoeren en zich plaatsen tus- schen kooper en verkooper. Maar boven dien bevordert da rabatzegelvereeniging het sparen en de contants betaling, en daarin ligt een niet te miskennen oeoono- misohe waarde. Ten slotte werd de motie-Rotterdam ver worpen en die van Den Haag aangenomen, luidende//Het ooDgres is van meening, dat het rabat- en spaarzegeJstelsel, zooals dat toegepast wordt door particuliere onder nemingen, die zioh als parasieten plaatsen tussohen kooper en verkooper met het doel om zioh te hunnen koste te bevoordeeleD, met alle gepaste middelen moet worden bestreden, totdat het ten val gebracht zal zijn. Thans kwam in behandeling het voorstel van Do Hanze in het Bisdom 's Bosch over het vragen van moreelen en inantieelen steun aan de regeering voor de midden- stands-vakvereeiiigingen, dat toegelicht werd door dr. Nou wens, die wees op het geen in Pruisen, België, Oostenrijk en Würtemberg door de regeeringen reeds werd gedaan. Dr. Bos achtte het vragon van steun voor de vakorganisatie een niet zoo gemakke lijke quaestie, die nog niet rijp is voor de oplossing. Inmenging van regeeringswege zou wel een3 ten gevolge kunnen hebben, dat da vrijheid der aangesloten vereenigin- gen werd belemmerd. Men late het aan de afieeling Handel over verder nit te werken hoa men den Middenstand van regeerings wege zal steunen. Op voorstel van het Bondsbestuur en met instemming van dr. Nouwens werd in den geest van dr. Bos besloten de motie van De Hanze werd dus teruggenomen. In zake gesplitste bestekken werd aan genomen een motie van het Bondsbestuur van den volgenden inhoud „De algemeeno vergadering draagt aan het bestuur op by de departementen van Algemeen Bestuur, de provinciale on gemeentebesturen aau te dringen om bij openbare aanbestedingen van werken of leveranties deze te bestoden en zooveel mogelijk onderdeelen als in ver band met de goede uitvoering of den aard van het werk mogelijk is, opdat steeds kleine patroons en ondernemers daaraan zooveel doenlijk kunnen deelnemen". Kerknieuw*. Ned. fierv. Kerk. Beroepen te Wezep, A. M. den Oudsten te Koeken gente Poortvliet F. F. J. v. d. Plassche te Jaarsveld. Aangenomen naar Zaandijk door P. H. Swyghuisen Reigersberg te Egmond. Bedankt voor Wieringerwaard door C. Struick Posthume8, cand. te Hem. Geref. Kerken. Te Halfweg werd ds. Heida van lerseke Zondag in de voormiddaggoisdienstoefe- ning bevestigd door ds. v. Goor uit Gronin gen met een leerrede naar Ps. 6886 en deed intrede met de woorden uit Rom. 1 vers 16. Driewegen. Benoemd tot onderwij zeres aan dn O. L. School alhier mej. J. van Prooye te Waterlandkerkje, no. 2 der voor dracht. LA> i »HOÜ\V. De St. Ct. no. 166 bevat een overzicht van den sfaud vaa het fruit, der warmoe- zerijgewasseD en van de boomkweekerij- arUkeien op 12 Juli 1907, met medewerking der rijks-tuinbuuwleeraren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de corres pondenten van de direolie van den land bouw. Het weer is lot dusver voor de ontwikkeling van vele tuiabouwgewassen verre van gunstig geweest. Dit geldt in het bijzonder voor verschillende warmoe- zerijgewassen, vooral voor augurken en booneD, Jdie van de koude en van de overmatige vochtigheid vee! geleden heb ben. Van alle deelen des lands wordt voorts bericht, dat het fruit veel van schadelijke insecten, appelen en peren meer speciaal vaa ringslrupsen en trekmaden te lijden hebben gehad. Tuoh zijn, over het geheel genomen, de stand en vooruitzichten der tuinbouwvoortbrengselen zeer bevredigend te noemen. Wat Zeeland betreft, vinden wij er in vermeld De stand van appelen is verschillend >ao matig tot goed, die van peren en vau kenen goed tot 'zeer goed. De pruimen staan op Zuid-Bevelaud goed tot zeer goed, op Walcheren matig. De drniven en per ziken staan gosd toi zeer goed, de abrikozen in Waloheren goed, in Zeeuwsoh-Vlaao- deren zeer gosd. Noten staan matig tot goed. Tengevolge van het ODgunstige koude weer, zijn de boomkweekerijartikelen over het algemeen aohterlijk de vruohtboomen hebben bier en daar ook van ringelrupsen te lijden gehad. De stand der vruohtboomen is overal goed ot zeer goed. Kool staat overal goed. Wat de vroege aardappelen betreft, heelt het natte weer veel schade gedaan. Augurken staan op Walcheren matig. De doperwten en peulen slaan bijna overal zeer goed, evenals de tuinboonen. I<T h De volgende getuigenis werd ons ge geven door een inwoner van Goes en daar zij veel personen van hun leideu verlossen kan in deze stad zullen zij, die hieromtrcut meer willen weteu, goed doen zich daar naar te informeeren. De heer J. P. Hopmans, wonende Oost- wal 264o te Goes, deelt ons medeGe durende drie lange jaren leed ik aan een hevige pijn in den rug en in de lendenen. Reeds bij het opstaan 's morgens was ik vermoeid en dit afgematte gevoel verliet mij niet gedurende den geheelen dag, ik had ook veel last van hoofdpijn, juist alsof mij iets zwaars op mijn hooid drukte. Mijn eetlust was zeer gering en ik had zelfs dikwijls een walging van alles wat men mij voorzetteonophoudelijk moest ik urineeren. Wat ik hier ook tegen aange wend had, niets was er dat mij baatte, mijn aandacht werd ten slotte getrokken door Foster's Rugpijn Nierenpillen, welke overal zoo gunstig beoordeeld werden. Ik moet eerlijk zeggen dat de werking daarvan zeer vlug en afdoende was, want onmiddel lijk Da het gebmik bekwam ik verliohting en nadat ik er een poosje mee doorgegaau was, bevond ik mij oneindig veel beter. De pijn verdween en ik was weer meester over mijn water. Na zulk een gunstig resul taat acht ik het iniju pioht aan mijn ge nezing publiciteit te geven, want veel meusehen zuilen hierdoor met dit heilzame geneesmiddel bekend worden. Ik ondergatcekende verklaar dat hel bo venstaande waar is machtig U het publiek te maken op elke wijze die U gosddudkt. Een welbekend geneesheer verklaarde dat de ziekte der nieren de ergste was aller ziekten, met uitzondering van tuber- oulose. Da reden hiervan is dat inen meestal geen notitie neemt van verschijn selen der nierziekte of dat deze verschijn selen verward worden met andere ziekten terwijl de nierziekte zich meer en meer uitbreidt en zioh onopgemerkt complicaties voordoen, totdat zij zioh diep in het ges tel geworteld heeft. Let dus op de eerste verschijnselen van pijn in öe zij, neem uw maatregelen nog heden, waut morgen is het misschien te laat. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Eugpyn Nierenpillen geeft, dezelfde die den heer J. P Hopmans gehad heeft. Wy waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze zijn to Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh.de Roos,Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één- of i 10 voor zes doozen. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Bij het gehouden examen voor milicien-korporaal aihier zijn geslaagd de milicien-soldaten J. Bedet, C. Pagter, D. van Gelder, H. Nieuwenhuijze, C. Klap, J. G. Kuipers, L. A. de Nood, F. Swart, G, H. Bolier, S. de Roo, M. Hovestadt, J. J. Lievense, J. P. Dunnes, A. C. Noune- kes, J. M. Wesdorp, G. J. Molhoek, B. den Boer, E. Eekhardl, A. de Ridder, I. Dubois, A. Dourleijn, M. J. de Vos en J. Lamain. Middelburg. Tot agent van politie te Zeist is met ingang van 1 October benoemd C. van der Steenhoven, agent van politie alhier. Vlissingen. Heden morgen kwRm van Nieuwediep hier aan H. M. wachtschip „Bever", zulks ter vervanging van de „Bulgia" welke buiten dienst is gesteld. Axel. In de vacature voor een lid van dan gemeenteraad, ontstaan door het over lijden van don heor P. van Hoeve, is door de antir. kiesvereeniging candidaat gesteld de heer J. van Hoeve. Heinkenszand. Bij een ingezetene dezer gemeente, kwam de huisvrouw bij het oppoetsen harer woonkamer, tot de ont dekking, dat een muis met niet minder dan negen jongen zioh in een stoof ge nesteld had. Een goede vangst dus. Goes. Donderdagavond werd door de Werkliedenvereeniging „Eigen Hulp" de gewone ledenvergadering gehouden. Uit 't verslag bleek dat was uitbetaald aan ziekengeld f 300,25, verdeeld over 1G led*n; en f 30 voor een sterfgeval. De ontvangsten bedroegen f541,69, de uitgaven f 389.' 7, batig slot f 152,02 Sallo31 Maart f3592,96; zoodat het totaal bezit op 30 Juni f 3744 28 bedroeg. Het aantal leden was op 30 Juni jl. 334. Goes. Woensdagavond meldde zich ten politiebureale alhier aan de 18-jarige C. D. voorgevende dat haar moeder haar niet in de woning wilde toelaten,en dat zy aanhou dend door haar moeder wordt mishandeld. Zy werd voor dien nacht bij de buren onder dak gebracht, en de moeder opmerkzaam gemaakt dat zij daarmede een strafbaar feit pleegt, n.l. het in hulpbehoevende toestand brengen van iemand waarvoor ze verplicht is te zorgen. Kapelle. Dinsdagmiddag ontspoorden van den goederentrein 1405 een paar wagens op 't hoofdspoor. Daardoor moesten eeoige treinen, o. a. de personentrein no. 342 en de sneltrein no. 106, op verkeerd spoor ryden, en ondervonden daardoor circa 20 min. vertraging. De goederentrein kon met twee uren vertraging vertrekken. De materieele schade is geringpersoon lijke ongelukken kwamen niot voor. Alle versperring is thans weer opgeheven. Al. C. Voor twee jaar is benoemd totrechte'*- commissaris, beiast met de instructie van strafzaken, in het arrondissement Middel burg de heer mr. J. H. van Bel, rechter aldaar. Op verzoek eervol ontslagen als heem raad van het waterschap Schouwen mr. Looker de Bruyne te Noordwelle. Aardenburg. Bij de herstemming voor eeu lid van den gemeenteraad leverden van de 310 kiezers 263 geldige biljetten in. Gekozen werd de hoer M. J. da Muijnck met 141 stemmen. De heeren L. J. M. Blondeel en W. J. van Vooren verkregen er respectievelijk 68 en 39, GARNIZOENEN. Aan het overgangsexamen van het le naar het 2e si udiej aar van den cursus te Bergen op Zoom hebben de navolgende onderofficieren van hat 3e reg. icf. vol daanHoltzer, Crefecoeur, Van Straaten, Augusteijn, Adriaacsen. Aan het overgangsexamen van het le naar het 2e studiejaar aan den hoofd cursus te Kampen hebben o. a. voldaan de volgende leerlingenF. H, Goote, J. de Lange, F. E. Meijer, Jhr. J. P. de Savornin Lohman W.H.zoon en N. Smit voor de infanterie hier te lande; W. G. A. v. Nieuwenhuizen, J. A. Schippers eu A. Slager, voor de icfanlerie in Oost-Indië. Het hondje, de juffrouw en de schaar. Op 't acliterbaloon van één der trams te Amsterdam. Op dat balooD staan ongeveer een dikke twaalf menschen, vanwege de puike re geling. Onder die mensohen is 'njutïrouw, 'n burgerjuffrouw, met een rood, oongestio- neus gelaat, wangen als de voederzak van 'n pelikaan en 'n vettig glimneusje, als de veel geknepen ivoren knop van 'n wan delstok. Tussohen haar worstehandjes klemt ze krampachtig een reizige reticule, mal van uitgeslagen ouderwetsheid. Tram houdt stil bij het postkantoor, waar er één passagier afgaat, die na 'n wanhopige worsteling iriet de dringende trambegeerigen, afzakt naar „de Poort" en er twéé van de veertig wachtenden op komen. Een er van is 'n meneer, met 'n dikke sta'.en bril en 'n rond hondje aan 't eind touw. 't Hondje is als een mof van astrakan op wier knakworstjes en vooraan een dot watten. Als de tram begint te rijden, trippelt het beestje, daartoe aangespoord door z'n meester èa door 't gespannen touwtje, haastig mee. In de Raadhuisstraat ver meerdert de tram haar vaart. Hei hond je ijlt nu aameehtig, met onzichtbaar snel pootbeweeg en hangende tong, achter de tram. Dat ziet de roods juffrouw. „Zeg is, meheer, is dat 'n menier om dat arreme beessie mee te late holle P Je mos je wat schema zie je niet, da se tong uit se bekkie hank De meneer ziet hot, maar 't laat hem ijs koud. Hij kijkt 't „impertimente mensch" minachtig aan en haalt zwijgend z'n schou- dero op. Twee van de passagiers grinneken. Een trekt 'n boos gezicht. De rest kijkt onverschillig. Maar de tram versnelt nog meer haar vaart en op 'n gegeven moment loopt 't ronde hondje niet meer, maar vliegt letterlijk als 'n wonderbaarlijk zweeftuig door de lucht. Bij 't neerkomen verliest het z'n evenwicht en sleurt jammerlijk over de keien. Dat is te veel voor de juffrouw. Zwygend maar met 'n gloeiend aangezicht haalt ze stitkum een schaartje uit haar reticule, stoekt snel en vastberaden haar vetten arm tusscheu twse heeren door, die natuurlijk doen of ze niets zion zoo is de mensch en knipt het strakgespannen touwtje met één knip door. „Soo, gemeer.e judas" zegt de triom fantelijk, als 't hondje bevrijd is en dam pend en trillend slaat uit te puffen, ge leund tegen den trottoirrand, „nou kan je 't beessie gaan halen. Voor mijuoogesel je dat wurrempie niet meer terrege ozoo! En bij 't volgende haltepaallje is de spierwit geworden meneer, die dof heeft staan vloeken, wel genoodzaakt, de tram te verlaten en z'n achtergebleven hondje op te zoeken. De mensohen op het aohterbaloon lachen alleraakl nu. En de juffrouw geniet. Te Deventer is in de blauwververij der Katoenmaarsobappij een blauwverver door de maohine in zijn kleeren vastge grepen en rondgeslingerd. De maohine werd spoedig stopgezet, dooh de man was zwaar aan bet hoofd gewond en inwendig gekneusd, zoodat men 't ergste vreest. Te Obbicht is een werkman van een baggermachine in de Maas gevallen en verdronken. Nabij het station Al- meloo is gisteravond een sneltrein ge derailleerd de machinist en de stoker werden gedood, een passagier werd ge kwetst. De maohine ligt onderstboven. De treinenloop ondervond vertraging Esn 11-jarige knaap te 's-Gravenhage die zijn ouders veel last bezorgde, o. a. van school wegbleef zoodat zijn vader zelfs eene veroordeeliog wegens leerpliohtwets- overtrediug te zij oen laste kreeg, was op verzoek vau zijn ouders gisteren op school gehouden (in de o. 1. school aan de Lijn baan), Buiten toezicht begaf hij zich naar den zolder, sohoof daar een raam open en is daaruit gesprongen ot gevallen, zoodat hij dood werd opgenomen. De kinderen van het hoofd der sohool waren juist in den tuin asn het spelen, toen het knaapje naar benedtn stortte. Zij waarschuwden onmiddellijk hun vader, die den hevig bloedenden jongen opnam, om een brancard zond en inmiddels de wonden van het kind met water reinigde. Toen de knaap in de raderbaar werd gelegd, om naar het ge meenteziekenhuis te worden overgebracht, gaf bij nog teekenon van leven, dooh bij zijn aankomst in die inrichting, konden de geneesheeren slechts den dood oon- stat'eeren. De hoofdonderwijzer waar de ongelukkige knaap sinds geruimen tijd ter sohool ging en die door de droevige gebeurtenis diep geschokt was, volgde de branoard naar hot ziekenhuis en betuigde daar de inmiddels gewaarsohuwde ouders zijn deelneming. Voor de sohool had zioh in den loop van den middag een groote menigte verzameld, die, opgewonden door verspreide, Oüjuisfe inlichtingen, een hou ding aannam, welke de inroeping van politiehulp wensohelijk maakte. Deze slaagde er toen in de mensohen totdoor- loopen te bewegen. Een dichterlijk raadslid. In de Noord- Limburgsche gemeente Gennep werd onlangs de heer H Loeffen tot lid van den gemeenteraad gekozen. Thans treffen we in het ter plaatse verschijnende weekblad de volgende poëtische advertentie aan De dag der stemming is voorby, Wel zeker zijn er velen blij, Ook zijn er nog al wat versteend, Doch deze hebben het goed gemeend. Van Katholiek en .Protestant, Waren velen aan onzen kant. Ook het Volk van Israël Meende het ditmaal zeer wel. Maar van den werkenden stand Rolde ons alles in de hand. Thans schep ik weer nieuwen moed, En meen het met U allen goed. Heb ik vroeger mijn best gedaaD, Altyd zal het nog boter gaan. Tot Heil en vreugd der Burgerij, Dat welvaart asn een ieder zy. Dat God ons schenke zynen zegen, En wij U, wat betere wegen, Want gij weet hst ja terecht, Dat velen dezer zyn zeer slecht. Heb dank nu voor de stemmery, Eti vergeet ook niet myn smedery. Waut Oome Nadus en ook Koen, Zullen zeker hun beet wel doen. Mag ik my noemou uw Raadslid, En aanbevelen LOEFFEN, de Smid. Beslr jding van alcoholisme. Op de zevende jaarvergadering van de Gereformeerde Vereeniging voor Drankbe strijding, D.V. te houden Woensdag 31 Juli des voormiddags te 11 uur precies, in „Irene" to Utrecht, komt o. a. aan de orde; Verkiezing van twee le.den van het Hoofd bestuur. Voor de vacature, wolke door het bedanken van mr. B. J.van Maare is blijven voortbestaan, is door het hoofdbestuur het volgende tweetal gestelddr. S. O. Los, Geref. pred. to Hilversum en dr. J. C. de Moor, Geref- pred. te 's-Gravenhsge. Voor do vacature, welke ontstaat door het perio diek aftreden van dr. A. Dupont (herkies baar) zyn gesteld de heeren dr. A. Dupont te 's Heeren Leo en dr. H. Sap te Veldwijk. Op de namiddagvergadering, die des namiddag to 2 uur 30 minuten aanvangt, zal ds. A. P. S. Schaafsma, predikant by de Geref. Kerk van Jutryp-Hommorts, een referaat houden over: „Wat kunnen wij doen oin de Vereeniging meer populair te meken i" Evenals vorige jaren zal er ruim schoots gelegenheid gegeven worden tot debat. Daarom dan ook worden alle be langstellenden, ook zij, die zich nog niet in het standpunt der Verneniging hebben kunnen vinden,dringend uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Christen-socialisten. Er heeft zioh weer een nieuwe groep gevormd onder den naam van ohristen- soeialisten. J.l. Zaterdag werd de nieuwe socialistische organisatie op christelijken grondslag opgericht. Als grondslag werd de volgende beginselverklaring vas'gesteid „De bond van christen-socialisten aan vaardt de Apostolische geloofsbelijdenis. Ziju leden erkennen, dat onze belijdenis verplichtingen oplegt, niet alleen voor het reügieuse, maar ook voot het maatschappe lijke leven. Daarom ziende hoe de tegenwoordige maatschappelijke toestand een schande is voor ons christendom, en in strijd met Gods geboden ziende, hoe deze toestand het onafwijs baar gevolg i9 van het kapitalistisch stelsel, dat den grond en de productie-middelen in het privaatbezit van enkelen stelt en de overgroote massa afhankelijk houdt van deze enkeleD, terwijl ongebreidelde oonourrentie tot zedelijke en stoffelijke ellende voert verbinden de leden van den bond zich het kapitalistisch stelsel te bestrijden en de overwinning te bevorderen van het sooialisme, dat zioh de organisatie van arbeid en productie en een betere verdee ling der arbeidsproduotie ten doel stelt, en dit doel bereiken wil doar gemeen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2