NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 246. 1967. Zaterdag 20 Juii. 2ie Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH i) am. 3,23y) en 6,15?) 3,50/) en 6,45 5a) en 4,45 3 en 6,15c)/) ca het vertrek van VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. PRIJS DER ADVERTENT1ËN ELBVBG: - BELB. RCTTEBDAM. Juli. zonderd Zondags, van van Middelburg 9,30; 8,45. p de Wester-Schelde. -HANSWEERT. adere aankondiging, sche of Spoortijd. n Walsoorden naarHans- 8,45*. 12,30, nam. 3,25. aar Walsoorden voorm. 2,38, 5,38. en worden geen goe- erd. nit „SCHELDE" uli Vrp. 2610,30 12,15 Zater. 27 0,30 12,15 Zond. 28 6,1, Maan. 29 8.30 12,15 Dins. 30 8,30 12,15 Woen.31 8,30 12,15 etal achter een datum is oe het tweede getal it am). LBÖBG- uli. -ZXERIXZEB. Vrjjd. Zater. Zond. Maan. Dins. Woen Dond. visa. Zater. Zond. Maan. Dins. Woen Zierikzee. 19 7,30 20 7,30 6,15 7,30 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 7,30 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 .31 3,- 3,— 5,30 3- 3- 3- 3,- 3- 3- 5,30 3- 3- 3- R E 1ST. G. 27 4.07 6.47 9.27 20 46.40 9.20 08 3.48 6.28 9.08 56 3.36 6.16 8.56 9 3.29 6.09 8.49 0 3.20 6.— 8.40 8 2.58 5.38 8.18 27 4.07 6.47 9.27 40 3.20 68.40 28 3.08 5.48 8.28 25 3.05 5-45 8.25 20 3.5.40 8.20 15 2.55 5-35 8-15 esehe of Spoortyd. ka n. Neuzen vm. 8,30 eskens, Borsselen en Borsselen en Neuzen April 31 Augustus 10,25 uit Neuzen ten stoelen bij den haard addea over politiek ee moesten natuurlijk ander staan, meende weerdein de ware ning gelegen lussohen strijd was. iel" lachte de ander, igie gaan in Frankrijk waar men God builen it riep en zich piot- verhief, was een man Hij had eene hooge, as met de uiterste d, maar tooh zonder alles le laten voor- tste aan hem waren ijne gitzwarte oogen, den. De man had al en edelman en heeft gemaakt, waarop ijverig waren, heer Laya Paiijs zoo vrceg hij aan den den hoofdredacteur, de deze, //de reden t genoemd. Alleen Londen ging", rde persoon zioh in de eigenaar van de L»ya ging nasrLon- persen te knopen, oed voor hem, daar a niet beel goed is. u in dien tijd niet hrijven P Gij zoudt rpüchten, en hebt denkbeelden uit te Wordt vervolgd), IEDER EN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA DE J0NGE-VERWEST, te Goes EM VAN D'HUIJ, is Middelburg. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 19 Juli 1907. Het doet ons genoegen dat ook de Eerste Kamer het Arbeidscontract heeft aangenomen. Dat er gebreken ook ook aan deze wet kleven, behoeft niet te worden ontkend. Ben stel knappe wetten makera, vooral op 't geheel nieuwe gebied van den Arbeid zijn wij nu eenmaal niet rijk; en deprac- tyk zal by de uitvoering der wet wel de wegen aanwijzen, waarlangs ook deze wet kan en zal moeten worden verbeterd. Het doel waarnaar al sinds jaren door onze werklieden en arbeiders was ge streefd vastlegging van hunne rechten en belangen alsmede dia van de werkge vers, is dan nu voor een deel bereikt. Uit alle party en heeft deze wet tegen standers aan te wijzen. In de Tweede Kamer waren dit de sociaal democraten, in de Eerste Kamer waren 't zoowel libe ralen als niet-liberalen. Onder anderen de heer Stork naast den heer Godin de Beaufort. De aanneming der wet is een voldoe ning voor den heer Drucker, die hot ont werp reeds in 1898 ter tafel lei, voor de opvolgende ministers Cort v. d. Linden, Lotff en v, Raalte die het indienden, en voor Kamerleden als Talma, Rsgout, Hovy en anderen die 't verdedigden. Deze wet kan het bedrijfsleven ten goede komen, mits ook de arbeider er zich mee op de hoogte stelt. Daartoe zal ham weldra de gelegenheid wel worden geboden door bekwame wets- uitleggers, die wel zullen opdagen met populaire toelichtingen van het Arbeids contract. s Er bestaat m ons land een vereeniging „Oeze Tuin" tot bescherming van onwet tige en verwaarloosde kinderen. Deze vereeniging zou zoo gaarne een Doorgangshuis voor deze kind ereastichten. Zij zond een nummer van haar orgaan, waarin die wensch, met verzoek om steun en medewerking, is uitgesproken, aan alle Kamerleden. Zij kreeg slechts v&n écn Kamerlid ant woord. En die eene was de heer Van Kol, sociaal-democraat. Hij schonk f 5 met de beste wenschen voor wél slagen. De mededeeling, ons zeker ontgaan, komt tot ons door den schryyer -Een Terugblik" in Ons Tijdschrift. Misschien volgen andere bladen zijn goede voorbeeld, en andere Kamerleden en belangstellenden het flinke voorbeeld van den heer Van Kol. Het Middenstands-Congres. Nijmegen heeft de vertegenwoordigers van de verschillende Middenstands-ver- eenigingen uit den lande binnen haar veste ontvangen, en zioh te dier gelegenheid in feestkleed gestoken. Dinsdagavond had de opening in „Bur- gerlust" plaats met een welkomstwoord van den heer A. J. Emioh, den voorzitter van de afdeelingsoom missie, en bood den bondsvoorzitter, den heer J. S. Meuwsan een marsoh aan, waarvoor de heer Meuw- een hartelijk dankte. Woensdagmorgen sprak dhr. Meuwsen de openingsrede, waarin hij een overzicht gaf van hetgeen in de vijf jaar van zijn bestaan de Bond heeft verricht. Een der eerste zaken, waa: mede het bonds- bestuur zich voorts onledig hield en met goeden uitslag bekroond zag, waren de pogingen om van regeeringswege de middenstands:organisatie te zien erkend opdat in regeerings-maat- regelen, waarbij de middenstand betrokken was, de bond gehoord zou worden. Hoe dit geschied is, hebben de aangesloten vereenigingen kunnen ondervinden bij gelegenheid van het voornemen der Regeering om de reorganisatie der Kamers van Koophandel ter hand te nemen, bij het voornemen om in te voeren een Rijks cheque en girodienst en bij tal van andere aangelegen heden, waarvan alleen de uitkomsten aan de leden bekend werden. Doch ook op het gebied zijner innerlijke organisatie werkte de bond ijverig voort. jk releveer yan de gehouden congressen slechts enkele onderwerpen. Ten eerste te Utrecht: oneerlijke concurrentie eenheid van tijd onderlingen inkoop waarvan de beide eerste door de besprekingen en besluiten op dat congres de indiening van regeeringswege van wetsontwerpen tengevolge hadden, geheel overeenkomende met de wenschen, door ons geuit. Daarna te Maastricht: informatie- en incasso bureau, onderlinge glasverzekering, admini stratie en boekhouden van den middenstand, kredietbanken, goedkoop en snel recht, waarbij valt op te merken, dat, voor zoover de regee ring hierbij het particulier initiatief kon steunen, dit ook verkregen werd. Te Leeuwarden waren het voornamelijk de cursusseri voor handelsonderwijs, die besproken werden, en heeft de Bond de voldoening mogen smaken, dat door den minister van Binnenlan- sche Zaken besloten is aan, door den midden stand op te richten cursussen voor handels onderwijs een Rijkssubsidie te verleenen van 50 pCt. in de kosten. Doch niet alleen de onderwerpen, waarbij hulp of medewerking van den Staat noodig bleek, hadden het gewenschte succes, doch eveneens die vraagstukken, waarbij alleen het initiatief van den middenstand oplossing kan brengen, werden, dank zij de goede voorbe reiding en bespreking op onze congressen, tot uitvoering gebracht. Na de middenstands-tentoonstelling in her innering te hebben gebracht, bracht spr. een woord van oprechten dank aan de Regeering voor de wijze, waarop zij tegemoet gekomen is aan de wenschen van de organisatie, reeds zoo langen tijd door den middenstand geuit, en waardoor eindelijk ieder klein-industriëel en kleinhandelaar kosteloos kan laten onder zoeken, of de waren, die hij als zuiver en onvervalscht koopt, en als zoodanig ook weer. verkoopt, dit in werkelijkheid ook zijn. Na de luid toegejuichte rede werd met de behandeling der agenda een aanvang gemaakt. Het voorstel van den Nedorlandschen Bond van Horlogemakers tot wijziging van de verkiezing van leden van het bestuur en de behandeling van onderwerpen ter algemeene vergadering werd ingetrokken. Op voorstel der Leo vereeniging te Utrecht werd besloten dat het Hoofdbestuur een commissie zou benoemen betreffende de herziening der reglemenleD. De drie aftredende bestuursleden, de heeren J. S. Meuwsen, W. Nieuwenhuizen en C. M. M. vau den Birg, werden her kozen, terwijl in de vacature M. ten Cale werd gekozen de heer Krebasch van den Noord, Ned. Bond. De commissie van de tentoonstelling 1909 drong aan op de instelling van locale eomite's en op deelneming in het waar borgfonds. Het congres behandelde onder meer het belangrijke onderwerp: Vakorganisatie van den Middenstand. De heer R. P. J. Tutein Nolthenius, voorzitter van de Staatscommissie voor den Middenstand licht het advies nader toe dat hij over deze aangelegenheid heeft uifgebraoht. De vakorganisatie is de spil waarom alles draail. Iu dit verband wijst spr. op de in Augustus te Amsterdam te openen tentoonstelling van ambaehtswerktuigeD, die voor den Middenstand vau veel belang kan zijn. De drukke werkzaamheden voor devoorbereiding van die tentoonstelling verhinderen spr. hier lang tegen wooi dig le zijn. Een andere belangrijke zaak voor den middenstand is de enquête die voor dezen Bond zoo vurig gewenscht is en waarop de Staatscommissie van dtn aan vang af heeft aangedrongen. Het is te verwachten dat thans spoedig tot die enquete zal worden besloten, wanneer nl. de volksvertegenwoordiging de noodige gelden er voor wil beschikbaar stellen. In eeu zeer breedvoerige brochure heeft de heer Nolthenius zijn denkbeelden uit eengezet, die hem leiden tot de volgende oonclusiën le. dat de organisatie dient te blijven vrijwillig; 2e. dat het van het hoogst belang is, dat de Middenstand zioh organiseert, doch dat omtrent den vorm der organisatie geen bepaalde regalen zyn te stellen 3e. dat vereenigingen met oommereieele doeleinden geheel afgescheiden dienen te blijven van de vereenigingen welke meer de algemeene bedrijfsbelangen behar tigen 4e. dat de Middenslandskamers zijn op ie richten, lot officieele vertegenwoordiging van den Middenstand, en dat deze iu nauw verband zijn te brengen met de vrije vak verenigingen, door te bepalen, dat alleen zij, die in een vakvereniging zijn opge nomen, het kiesrecht hunnen uitoefenen. Nadat de voorzitter onder applaus me dedeeling heeft gedaan van een telegram van dankbetuiging van H M. de Koningin voor de aangeboden hulde, licht de heer A. Ingenool Jr., eerste secretaris der Ver eeniging voor Winkeliers- en Handelsbe langen te Rolierdam, het voorheen uit gebrachte advies toe, dat tot de volgende conclusie komt le. Vakorganisatie voor de winkeliers is gebleken van groote noodzakelijkheid te z'jn, daar zij een eiseh des (ijds is. 2e. Ten einde de noodige en gewensehle eenheid in de raiddenstandsbeweging te behouden en te bevorderen, moet niet be gonnen worden met voor eik vak in het winkelbedrijf afzonderlijke vereenigingen op te riohlen, maar: a. dienen de /alge meene" plaatselijke winkeliersvereenigin- gen aan te vangen met afieelingen te stich ten voor de vakken omvat in de catego rieën levensmiddelen, kfeedingsavtibelcD en artikel jn voor de huishouding h. wordt eerstjna voldoende gebleken behoefte over gegaan door de onder sub a genoemde vereenigingen tot het vormen van speciale vakafdeeliDgen uit de eerstgenoemde cate gorieën. 3e. De aldus gevormde vakafdeelingen dienen elk afzonderlijk, doch afhankelijk van de //algemeene" of hoofd vereeniging, te werken. Prof. Josephus Jilla uit Amsterdam, heeft schriftelijk zijn meening over de vakorgani satie te kennen gegeven, NaaT zijn oordeel behoort vakorganisatie van den midden stand niet te zijn een enkele orgauisalie, maar een sameasiel van evenveel organi saties als er vakken of groepen van aan verwante vakken zijn. Aan den anderen kant behoort de vak organisatie niemand uit te sluiten op grond dat hij geen middenstander zou zijn. De vakorganisatie behoort de middelen 'te be palen die voor haar bijzonder doel passen. Die middelen kunnen betrekking hebben op de vakopleiding en de wijze van be oefening van het vak. Voor elk vak dient afzonderlijk bepaald te worden, welke eisoke.n aan leerlingen zijn te stellen, of d« opleiding op vaksobolen of in werk plaatsen dient plaats te hebben, en of men ver mag gaan, dat men het doorloopea van een leertijd mag eiscben als voor waarde oui bekwaam te zijn als gezel of meester in een vak. Ook moet voor elk vak afzonderlijk bepaald worden, in welken vorm de samenwerking van lakgeceolen behoort plaats te hebban. Slechts in het uiterste geval zal men op gedwongen samenwerking moeten aansturen. Met het oog op de bijzondere eisohen voor elk vak, dient de vakorganisatie van den midden stand niet vastgeknoopt te worden aan maatregelen tot bevordering van de alge meene belangen van den middenstand. Hierna hield dr. J. Tb da Visser, Am sterdam, de volgende belangrijke rede: Gaarne wil ik van rnyne zyde een be scheiden advies geven met betrekking tot het gewichtig vraagstuk, dat ons bezig houdt. Of liever want van vele zyden zijn reeds zoo voortreffelijke advi»zen ge geven wensch ik een opwekking te doen hooren, om krachtig in de voorgeteekende richting voort te gaan. Ik knoop haar ech ter vast aan het trekken van een parallel tuseohen de moeilijkheden van den midden stand en die der arbeiderswereld. Het ia goed, er op te letten in welk een gelijke mate de sociale evolutie van onzen tijd zoo wel de arbeidersbevolking als des midden stand treft. De groot-industrie heeft zoowel het geheels, bestaan van den werkman als dat van den middenstander onzeker ge maakt. Door de opeenhooping van kapita len zyn groote geldelijke voordeelen in den schoot van enkelen gevallen en ten koste van arbeiders èn ten koste van den kleinen winkelstand. De strijd om het bestaan, die werklieden deed concuvreeren op de markt des levens en alzoo den algemeenen loon- standaard drukto, riep te midden van den handeldrijvendeu middenstand da onzalige wilde ooneurrenlie in het leven. Het feit, dat onze werklieden op menig gebied aobtergezet worden bij arbeiders uit het buitenland, vindt zijn parallel in de lieveliagsgewoonte bij velen, om ten koste vaa onze winkeliers goederen uit den vreemde te betrekken. De ongeregelde gang der productie schept zoowel rijzing en daling in loonen als in prijzen, eo dien tengevolge crisissen èn onder de werklieden èa in den middenstaud. Zoo zou er meer zijn te noemen. Msar het is niet noodig om u den indruk te geven, dat de maat schappelijke gevaren, waarvan de werk lieden gewagen, in niet geringere mate den middenstand belagen. Breede slag schaduwen vielen dientengevolge op het veld onzer maatschappelijke welvaart. Onder deze was zeker wel de grootste, dat het gevoel van opgewektheid, de kracht der energie, dreigde te verzwakken, omdat voor menigeen het besef van zekerheid yan bestaansmiddelen in de toekomst te ioor ging. Alles toch werd en wordt precair, veranderlijk, wissel valiig; zelfs doemde hier door in sommige gemoederen bitterheid op. Een donker floers kwam alzoo over een groot deel der arbeiderswereld en over een groot deel onzer neringdoenden. Maar met oen reuzenzwaai beeft de arbeiders bevolking zich dat kruis van de sohouders geslingerd en die reuzenzwaai heet de organisatie. En eigenaardigook in de arbeiderswereld begon men tweeërlei voorop le stellen, evenals bij den midden s/and. Men bracht allerlei arbeiders in één groote organisatie, naar verschillend standpunt bijeen, om getrouw aan de leu ze //Serrez les rangs" het bewuslzijn bij hen op te wekken van hunne zwakheid, en teven van hunne kracht. Letterlijk is alzoo een leger gevormd, dat strijd voor de belaDgen van den werkman. Te midden van den vierden stand is een solidariteits gevoel ontstaan, dat reeds op meer dan een terrein zijn geweldigen invloed toon de. Ia de arbeiderskringen leeft een besef van gemeenschap van belangen, dat voor geen offers terugdeinst, zoo de broeders in nood zijn. Daar wordt steeds meer hat individualisme overwonnen. Ongetwijfeld zijn hieraan groote schaduwzijden ver bonden, ja, dat gemeenschapsbesef wordt voor de maatschappij zelfs noodlottig, als hel in klassebewustzijn ontaard. Maar zonder eenigen twijfel hetft het vereenigicgsleven tal van voordeelen onder de werklieden aaDgebraoht. Tooh is lang zamerhand iu die arbeiderawereld de over tuiging mèer en meer levendig geworden, dat het arbeidersbelang niet allereerst in die groole gemengde organisaties geheel en al tot haar recht komt, maar wel in de vakor ganisaties. Wij zien onder de werklieden overal de vakvereenigingen op den voor grond treden. Eet groote geheel stelde beginselen vast en is het brandpunt van het veroenigingsleven, maar het praotisehe werk wordt steeds meer gedaan in de vak» vereenigingeD. De arbeiders vreezen niet, elkaar daar te ontmoeten, al zijn hunne verdiensten verschillend. Boven het per soonlijk belang van elk op zichzelf, gaat bet belang van allen te zamen. "Welnu ik zie in den middenstand dezelfde ver schijnselen. men is ook daar onder den invloed der tijden begonnen zich teasso- oieeren, de bazuin is geblazen, de scharen zijn toegestroomd. Uw bond is ontstaan en gevestigd, hij heeft honderden bezield, beginselen vast gesteld en hij zal de machine blijven, die de raderen ia beweging zet, maar tevens wordt met den dag de vraag dringender naar practiseh werk, naar reëele vruchten, doch deze kunnen slechts worden verkre gen als valsgenooten samenkomen, samen spreken, samen handelen. De concurrent moet wordan medestander in deneelfden oeconomischen strijd, de ja- loersehheid moet wijken voor broederschap do haken en oogen onder de middenstan ders moeten ophouden en overgaan in de breede en hooge beschouwing van hun ge meenschappelijke roeping, voor dezen tijd. Een mensch die zich van de menschen af scheidt, begint ten slotte alle menschen te wantrouwen, da wereld allerslechtst te vin den. Een middenstander, die alleen blijft staan, gaat al razende tegen demaatschappij zelf onder. Daarom roep ik u in uw eigen belang en in het balang der samenleving toe „Zoekt door vakorganisatie den weg in den socialen doolhof van onzen tya". Een andere parallel met de arbeidsbe- weging is dezeDe laatste is begonnen met ontzaglijk veel, ik zou bijna zeggen alles te hechten aan do hulp van den staat. Zijne inmenging zou wonderen doen. De uitzet ting van de grenzen der staatsmacht zou de sociale ellende beperkeD, ja verdrijven, maar ziet Steeds meer komt men in de kringen der werklieden van de afgoderij met de staatshulp terug. Zeker, men ver wacht vooral in sommige kringen nog wel veel van de wetgeving, maar het bewustzijn wordt ook veel levendiger, dat van stevige vakorganisatie, het scholen der arbeiders in het vereenigingsloven, veel meer te hopen valt. Steeds meer is men er op uit om de arbeidsgeschillen tusschen werkgevers on werknemers onderling uit te vechten en de wederzijdsche belangen onderling te regelen, dan de overheid om hulp te roe pen. Er komt ebbe op het gebied der staatshulp, vloed op dat der „selfhelp" en dat is vooral by Euchtero Nederlan ders zoo natuurlijk, die liever één vogel in de hand dan tien in de lucht hebben en het uitzicht op staatshulp herinnert zoo dikwijls aan die vogels in de lucht! Welnu I In die arbeiderservaring ligt een les voor onzen middenstand. Natuur lijk kan ook voor hem interventie van den staat noodig zijn en in elk geval dient by elke sociale wetgeving ook degelijk op zijn bt langen te wordan gelet. Maar vooral d? middenstand vergete niet, dat s'aatsinmex ging altijd een zeer sterke medicijn is, èie dikwijls nadeelige gevolgen achterlait en die waarlijk niet te veel worde gebruikt, want hij kan immers alleen bestsan op g ond van persoonlijke veerkracht, eigen ïniiia ief. Veel meer dus by lein, dan bij de ar beiders klemt het belang van het werken in eigen kring en bot releveeren van den stand in zyn geheel doer het solidaire willen. De beste tijden voer den middenstand waren die, toen vakgenooten één gilde vormden en door eendrachtig samenwerken zich een positie in de maatschappij ver zekerden. De Oosterling zelfs gevoelt daar van iets, als hy de straten der stad naar do vakken en beroepen indeelt, zoodat men daar in de Bakkerstraat, de Looierstraat, de Kleermakerstraat, alle bakkers ensile looiers en alle kleermakers bij elkander vindt. Wat zou er veel gewonnen worden op het gebied van winkelsluiting, bet leerling wezen, het loonstelsel en zo.oveal meer, wanneer vakg6nooten op grooter schaal dan tot heden zich met elkaar verbonden Men kon dan rustig met elkaar het voor en tegen overleggen. De politiek behoefde deze belangen geen parten meer te spelen en hoeveel voordeel zon de middenstand verwerven buiten dan staatsdwang om Die in een meialen plaat een bult op merkt en ze met zijn hamer zoekt te effenen, veroorzaakt door dim hamerslag nieuwe oneffenheden op andere punten der plaat: Zoo gaat het niet zelden als de staatsdwang op zeker terrein zioh doet gelden. Maar de vrije associatie van kun dige, ernstige mannen door een beerlek

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1