NIEUWSBLAD historisch VOOR ZEELAND. No. 240. 1907. Zaterdag 13 Juli, 21e Jaargang, CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. 1 DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Qsifiengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02°. UITGAVE DER FIRMA SN VAN van 15 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Candidaten der Anti-rev. Kiesvereni gingen zynte Wemeldinge A. DE BROEKERT. A. RUISAARD. Te lerseke: 1. DE SCHIPPER. J. SINKE Te O.- en W -S o u b u r g A. ARENDSE. A. JOZIASSE. EERSTE KAMER. Donderdag was de vergadering slecht bezocht en daarbij al vroeg afgeloopen. Eenige kleine ontwerpen werden afgedaan te midden van de behandeling en goedkeu ring der oorlogsbegrooting en de tiend- reohtsafsohaffing, waarna de Kamer' na de huishoudelijke begrooting in oomité- generaal, tot nadere bijeenroeping uiteen ging- De zomervaoantie was aangebroken. Oorlogsbegrooting en ontwerp tot af- schatling van tiendrecht werden beide zonder stemming aangenomen. Bij de oor logsbegrooting spraken de heeren Van Lciben Seis en Staal, beiden generaals en alzoo naar men veronderstellen mag tot oordeelen bevoegd. Beiden brachten en kele punten naar voren. Zoo vroeg dhr. Staal, die naar aanleiding van de discussie in de Tweede Kamer over de oorlogsbe grooting er was o.a. gezegd, dat mini ster Van Rapperd actiever optrad dan zijn voorganger een zelfverdediging hield waaraan minister Van Bapperd de voorkeur gaf, aan de verdere afwerking van de stelling Amsterdam dan wel aan de verbetering der kustverdediging, ant woordde de minister, dat beiden mGeten samengaan. Met de zelfverdediging van dhr. Staal was hij het volkomen eens ten opzichte van het betrokken punt. Z.Exo. erkende dan ook de verdiensten van zijn ambts voorganger. Voorts verzekerde minister Van Rappard, dhr. Löben Seis dat hij volstrekt geen vooroordeel heeft tegen een commissie tot onderzoek van het ooriogs- bestuur. Z.Exo. aanvaardt elke oommissie en wil men naast een enquête en staats commissie ook nog een derde commissie voor het onderzoek naar het gebruik der geldmiddelen, het is den minister wel.. Het departement wil niets verbergen en zal iedere commissie met genoegen ont vangen. De besehouwingen van dhr. v. d. Biesen over het tiendrecht gaan we met stilzwijgen voorbij. Zijn lange rede om te betoogen, dat het tiendrecht histo rische rechten bezit en zoo maar niet met één pennestreek is uit te wisscheD, en dat de landbouw door de afschaffing niet zal vooruitkomen, de landbouwer, die nu spelenderwijze het tiendrecht voldoet, zal leelijk opkijken, volgens dhr. v. d. Biesen, als hij zijn biljet voor de betaling der grondrente iehuiskrijgt werd door dhr. JDojes en minister Veegensgewraakt.Alleen willen we nog vermelden, dat genoemde heer v. d. Biesen, ondanks zijne zonderlinge opvattingen van het tiendrecht, zich vol strekt niet tegen dit ontwerp verklaarde. Zijn speech had meer ten doel, om te laten zien, waarom hij niet onder de „enthou siasten" behoorde. ~~ÜIT JHTPROYINCIE. Goes. In een Woensdagavond door de Vrijzinnige kiesvereemging Vooruitgang" gehouden buitengewone vergadering was ingekomen een schrijven van den heerJ. P. van Vlissingen, waarin hij den wensoh uitsprak dat bij de herstemming vooreen lid van den raad tussohen den heer Schmidt auf Altenstad en hem, op hem geen stem men zouden worden uitgebraoht. Voorts was nog van den heer Lunenburg bericht ingekomen dat hij bedankte als bestuurslid. Verder werd medegedeeld dat het ledental geklommen is tot 90, welk hoog oijfer nog nooit was bereiktdat een propagandaolub zal worden opgeiioht en dat er in 't vervolg meer werk zal gemaakt worden om per sonen, die nog niet op de kiezerslijst zijn geplaatst, hoewel zij daarvoor in aanmer king kotnen, er op te brengen. Door een der aanwezigen werd medegedeeld dat er plan bestaat een werkmanskiesvereenigicg op te richten, voorloopig staande naast de vrijzinnige kiesvereeniging, om later, wan neer de werklieden onderling meeringewijd zijn, zich bij de vrijzinnige kiesvereeniging aan te sluiten. Dit denkbeeld vond bij het bestuur bijval en medewerking tot de op richting werd toegezegd. (iff. G.J Veere. De reeds in no. 225 van ons blad tegen de 1ste helft dezer maand in uitzicht gestelde in werkingstelling van het ver nieuwde klokkenspel in onzen stadhuis toren is geschied. Bij heel uur, gelijk wij reeds meldden, het Lutherlied bij half uur het Wilhelmus (oude toonzetting). De heer P. den Boer, van Wissenkerke, aan wien een en ander was opgedragen, heeft alle eer van zijn werkzoodat deze bekwame technicus op dit gebied hulde en algemeene recommandatie verdient. De luitenant ter zee 1ste klasse G. van Hulstijn wordt met 20 dezer geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, terwijl de luitenant ter zee 2e klasse A. F. H. Dalhuisen, behoorende tot de rol van genoemd waehtsohip, met den zelfden datum wordt op non-activiteit ge steld. De luit. ter zee 2e kl. J. P. Remijnse komt heden te Willemsoord in station. De jacht op klein wild wordt ge opend op Zaterdag 31 Augustus a. s., met uitzondering van die op hazen en fazanten, waarvan de opening wordt bepaald op Zaterdag 28 September a. s. Kamperland. De zeedijksverhooging aan den Onrustpolder, is thans voltooid, over 4000 meter lengte is genoemde zee dijk verhoogd, uitgevoerd door den aan nemer J. Wolfert van den Hoek bij Ter Neuzen, alles ten gevolge van den storm vloed op 12 Maart 1906. Colijnsplaat. Woensdagavond sloeg de bliksem in den korenmolen van de Wed. Potappel alhier. Eerst geruimen tijd na den feilen donderslag bemerkten de be woners een brandlucht, en bij onderzoek bleek dat een balk in de kap van den molen vuur had gevat. Met eigen hulp weid het begin van den brand geblusoht. (M. Ct.j Van onzen berichtgever ontvingen wij pas Vrijdagmorgen 't bericht. Red. Zeeuw. Philippine. Gisterennacht heeft men bij den bakker Ed. de Mulder trachten in te breken. Op het hulpgeroep van den be woner zijn de marechaussees opgestaan, waardoor de inbrekers de vlucht hebben genomen, St. Jansteen. Herkozen voor den ge meenteraad de heer J. Yael met 186 stem men van de 236. Herstemming moet plaats hebben tussohen C. G. Bleijenbergh en G. de Buck die elk 92 stemmen verkregen. Zierikzee. De Nieuwsbode neemt een loopje met het bericht van het aanstaand vertrek van burgemeester Vermeys wegens diens direoteursehap eener staalfabriek. Zij zegt een spijkerfabriek. Men schrijft uit St. Philipsland De werkzaamheden tot bedijking van de schorren ten Noorden van den Slaak- dam beginnen uitstekend op te schieten de dijkwerken, totaal 4736 M. lang, met de daarin voorkomende suatiesluis aan het Krammer, zijn zoover gevorderd, dat men zeggen kan, dat weder 342 HA. grond aan den ouden „waterwolf ontworsteld zijn. Da nieuwe polder is zeer gunstig gelegen, zoodat verwacht wordt, dat bij verkoop, die naar gemeld wordt, spoedig nè, de bedijking zal plaats hebbeB, voor zoover de beverschte gronden Staatseigen dom zijn en wel 325 H.A., de opbrengst niet gering zal zijnliggende aan den Slaakdam, waarover de stoomtramweg Steenbergen-Brouwershaven loopt, waar door men onmiddellijk in het bezit komt van halten met laad- en losplaatsen, wear s ook de haven van St. Philipsland zeer nabij is, mag gerust gezegd worden, dat de nieuwe gronden in zeer gunstige con ditie liggeuzooals in zooveel nieuw be dijkte polders is natuurlijk de qualiteit der gronden niet gelijk en zullen naast zware klei- ook lichtere grondsoorten worden aangetroffen. Voor de gemeente St. Philipsiaud, die het meest nabij den Slaakpoider gelegen is, is het natuurlijk een goede aanwinst; zooais bekend, zal een gedeelte der bedijkte gronden behoo- ren tot Zeeland en gedeeltelijk lot Noord - Brabant, daar de grensscheiding circa door het midden loopt. Blijkens het verslag omtrent den toe stand der visscherijen op d8 Schelde en Zoeuwsche stroomon was 1906 voor de weervisscherijen een prachtig jaar, na vele van tegenspoed. Voor de andere vissche- ryen was het resultaat niet boven'tmiddel matige, ook de mosselvisseheaij was niet zoo goed als zij meermalen is geweest. De oeaterhandel, die zich aanvankelijk zoer goed liet aanzien, ontving van de ziekte gevallen, die door het gebruik van Bergen op Zoomsche oesters waren ontstaan, een slag, die op de geheele campagne een aller- ocgunstigsten invloed uitoefende. Aan Nederlanders waren afgegeven 849 consen ten, bedoeld bij art. 8 van het reglement en welin Zeeuwseh-Vlaanderen 227, Zuid- Beveland 196, Walcheren 79, Schouwen en Duiveland 180, Tholen en St. Philipsland 95, Noord-Brabant 33, Zuid-Holland 26 en Noord-Holland 13. Aan ingezetenen van België werden 64 consenten afgegeven. Kleine consenten, bedoeld by art. 8c, wer den afgegeven ten getale van 1985 stuks. De ontvangsten bedroegen f 390,422,75, tegen f 39.0,250,06 in 1905. Het aantal vaar tuigen, dat in 1906 de visscherlj als hoofd bedrijf uitoefende bedroeg 9 i 8, met 10627 tonneninhoud en een bemanning van 2065 personen. Schore. In de gemeenteraadsvergade ring van Donderdag onder voorzitterschap van dhr. burgemeester, waren alle leden tegenwoordig. Na opening, en na lezing en goedkeuring der notulen komt mededeeling der navolgende ingekomen stukkenBe richt van B. en W. dat kas en boeken bij den gemeente-ontvanger zijn nagezien en in orde bevondendat door de gemeente in de kosten van de Gezondheidscommissie voor 1908 moet worden bijgedragen f42,52; dat de rijksbijdrage voor het herhalings- ouderwijs bedraagt f27,19; dat de weke- lijkeehe veemarkt te Oostburg is gesteld op Woensdag, telkens van 8—12. Daarna gaat de Baad in geheime sitting over ter behandeling van de reclames tegen den H. O. Heropend zijnde wordt mede gedeeld dat de reclame van dhr. v. Boor- niek is aangehouden tot de volgende ver gadering dat op de reclame van S. v. d. Guehte afwijzend is beschikten dat Ge.br. Sterk zijn teruggebracht van de 16e naar de 14e klas. Op oen verzoek van C. v. d. Repe om afsokrij ving van hondenbelasting wordt hem een halfjaaronthefïingverleend. 0. Bal wordt van het kohier afgevoerd. Bij de rondvraag vraagt dhr. Verhaagen inlichtingen aangaande het leggen van een dam in een wegsloot door wed. Stols, en wel om de volgende reden In 1905 is door dhr. De Visser een dam gelegd in dezelfde sloot met vergunning van B. en W. doch het polderbestuur van De Breede Watering zich in zyn rechten aangetast achtend, sommeerde dhr. De Visser dien dam binnen 80 dagen op te ruimen waaraan door dezsn niet voldaan werd, zich beroepend op B. en W. waarop 't polderbestuur zelf den dam verwijderde en dus dhr. De Visser van een uitweg ver stoken was. Thans heeft mej. Stols, geleerd door 't geval met De Visser, het polderbe stuur vergunning gevraagd en ook gekre gen tot het leggan van een dam, doch wordt thans bedreigd door B. en W. dat i haar dam zal worden uitgeworpen, indien zy voor dien aanleg geen aanvraag richt tot B. en W. Spr. vraagt waarop dit recht van B. en W. berust en of dan 't polder- i bestuur wel porreet gehandeld heeft, De voorzitter zegt dat dit recht aan B. en W. is verleend volgens art. 69 van het reglement op de wegen en voetpaden. De heer Verhaagen wil dit gaarne toe geven, doch meent te moeten .wijzen op het reglement politie der polders, be sluit van 11 Dec. 1897 no. 129 volgens welke die bevoegdheid voor polderslooten alleen berust by 't polderbestuur. Spr. verwijst ook naar de verordening op de woningwet voor deze gemeente, waar art. 7 uitdrukkelijk zegt dat do sloot eerst gedempt en gerioleerd moet worden, al vorens daarnaast gebouwd mag woiden. Derhalve heeft juft'r. Stois niets misdaan door die sloot te dempen voor een deel, maar zij had die zonder verdere vergun ning van B. en W. geheel moeten dempen. Be voorzitter zegt dat hij volkomen reeht heeft om te eiseben dat een verzoek bij B. en W. wordt ingediend tot het leggen van een dam, zelfs zijn B en W. deeenig bevoegde macht in deze, dewijl de sloot waarin de dam gelegd wordt niet dient tot afvoer van poiderbianenwater. Dhr. Verhaagen vraagt waarom dan art. 7 dor verordening op de woningwet dient. De voorzitter antwoordtVoor binnen de bebouwde kom der gemeente. Dhr. Verhangen zegt dat de voorzitter zich vergist en hij blyft er by dat ieder die een woning bouwt aan een weg of straat, ter zijde waarvan zic-h een sloot bevindt, deze eerst moet worden gedempt en gerioleerd, en hoopte dat door B en W. daar voortaan beter de hand aan zal wor den gehouden, want dat is hun plicht. Daarna vraagt de heer Verhaagen 's Raads medewerking tot het verkrijgen van betere afsluiting aan Noordweg en Viake-zand- weg waar deze den spoorweg snijden. Hij dselde staaltjes mede waaruit bleek hoe mensck en dier daar in levensgovaar verkeeren. Het was zolfs gebeurd bij mis tig weer dat een landbouwer met paarden en wagon op de lijn werd ingesloten tegen de aankomst van den trein. En ruiia anderhalf jaar geleden werden een tweetal stuks rundvee in stukken ge reden door een sneltrein, ook tengevolge van de slechte sluiting der overwegen. Spr. drong er derhalve op aan eer het kalf verdronken is den put te dempen en bij de Mij. tot expl. van S.S. aan te driDgen. direot maatregelen te nemen tot betere sluiting en mocht hieraan geen gevolg worden gegeven zich dan te wenden tot den minister van "W. H. en N. De voorzitter deelt mede dat hij per soonlijk ongeveer 8 dagen geleden met de ingenieurs der S.S. hierover had gesproken en deze hem hadden gezegd dat er verande ring zou worden aangebracht, en deed nadat de Raadsleden hun instemming er mee hadden betuigd toezegging zich tot de Mij. te zullen wenden. Ten slotte verweet dhr. Verhaagen den voorzitter dat deze inconsekwent had ge handeld met de uitgekiste grint van den gelegden keiweg. Door spr. was in de vorige vergadering voorgesteld om den ouden Zouteweg voor 'n deel to begrinden, waarop hij een bits antwoord van den voor zitter kreeg dat B. en W. de uitgekiste grint daar zouden brengen waar zij meen den deze het meest noodig te hebben. ThanB was, in strijd met art. 141 van de gemeentewet door B. enW. die weg toch begrint, waartegen spr. protesteerde, aan gezien het verbeteren van wegen een zaak is van den Raad en niet van B. en W. Ver der verweet spr. don voorzitter dat door hem pl m. 20 a 30 voer grint was geschon ken (cadeau gegeven), terwyl een arme drommel voor een paar voer grintslijb (af- krabsel van den weg) f 1 moest betalen. Dit mijnheer de voorzitter, is in strijd met uwe afgelegde eeden. De voorzitter zegt dat niet hy, maar B. en W. hebben besloten die uitgekiste grint weg te geven, waarop dhr. Verhaagen zegt 't treft ook de wethouders het gegeven ver wijt. Nergens is hun het recht verleend om de eigendommen van de gemeente weg te 1 geven, deze hadden kunnen worden ver koelt er waren ingezetenen die gaarne f 1 per voer hadden betaald. Da voorzitter betwijfelt zulks wat hem menigmaal is gebleken als do gemeente het afkrabsel van den weg te koop aanbiedt ge- beurdt 't menigmaal dat geen onkele gega digde opkomt. De heer Verhaagen zegt dat de uitge kiste grint veel hoogor waarde heeft dan afkrabsel van den weg en veroordeeld de handelwyze van B. en W. De heer Glerum die de grint heeft ge kregen maakt dhr. Verhaagen er op attent, dat hy er niet om heeft gevraagd, doch dat B. enW. ham Lobben laten vragen of hy die grint wil do hebben en ook dat zy niet van de beste kwaliteit was. De voorzitter vermeent in het belang der gemeente te hebben gehandeld door die grint weg te geven, aangezien zy er alleen dan gebruik van konden maken met groote kosten. De h8er Verhaagen zegt, dat door den Raad san B. en W. f 80 is toegestaan om de grint weg te voeren en van die f 80 is slechts f 20 gebruikt dus ook daarin is zoo constateert spr. niet gehandeld in den geest van den Raad. Verder vroogdaheer Verhaagen hoeveel geld op dit oogenblik bij den ontvanger in kas is. üe voorzitter antwoordt f 107. De heer Verhaagen vraagt dan oogen- blikkelijke betaling eener rekening van verleden jaar van Gebr. Sterk. De voorzitter erkent dat die rekening nog niet betaald is, doch zegt hy, dit is te wijten aan Gebr. Sterk zelf, aangezien deza volgens zijn meening hun rekening veel te hoog hadden gemaakt, zoodat bij zich verplicht had gezien een deskundige er over ie raadplegen, welke had bericht dat in plaats van f 78 f 50 voldoende was geweest, en dan nog mooi brood er aan was verdiend. Dhr. Verhaagen zegt: dan zullen B. en W. nu toch zeker wel besloten hebben om in plaats van f78 gebr. Sterk thans f50 uit te betalen. Maar neen, zoo gaat Spr. voort, dit is niet de weg, dan had u eerst een deskundige de zaak moeten laten opmaken en dan gebr. Sterk zeggen voor dien prijs moet het worden gemaakt. De voorzitter zegt niet te hebben kunnen vermoeden dat door gebr. Sterk zoö zou worden -gehandeld en deelt mede dat B. en W. besloten hebben de geheele vor dering te voldoen. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloteD. Wilhelminadorp. Tot leden van den gemeenteraad van Kattendijke zijn, bij enkei caudidaatstelling Donderdag geko zen, de heeren G. C. van Blitterswijk en A. van Putten, beiden uit wijk B "Wil- helminadorp zulks in de vacatures Kor- staDje en Snijder. Te Kattendijke werden geen oand'daten gesteld. Zoodat uit wijk A de raad niet meer wordt vertegen woordigd. lerseke. Een met sehelpen geladen tjalk viel gisteren bij afgaand water op het uitgezet anker van een in de nabij heid liggend schip waardoor de tjalk lek werd en geheel vol water liep. Het huisraad van den schipper werd intyds in veiligheid gebracht. Een knecht der Rotterdammer boot j werd te Zaandam aan de rijstfabriek door een vallende baal getroffen. Hij be kwam zeer ernstige kneuzingen nan hoofd en borst. Te Nes (N.-H) is een 3-jarig zoontje van een landman in de sloot bij de boerderij verdronken De laatste tram j die gisteravond van Oosterbeek teArn- I hem aankwam, bracht het deerlijk geha- vende lijk mede van een wegwerker, oud 30 jaar, die nabij den Schelmsehenweg onder Oosterbeck was overreden. Op de werken van het nieuwe station te RoQzendaal kregen twee werklieden een paai van de eleotrisohe verlichting, welke

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1