W. A. DE RIJGKE. flullealandsGh Overzicht. Kerknieuws. Schoolnieuws. ilechtszükeii. We meenden even aan deze gelukkig niet onbekende leiten en gebeurtenissen te moeten herinneren om meer nog dan aan Thorbeoke, den voorstander der vrijheid van onderwijs, een uitzondering in de toongevende richting des tijd», een eere- saluut bij vernieuwing te brengen aan de eminente tiguren van Groen, Elout en Hoogendorp, om van de lateren niet te spreken, die zioh zeiven een gedenkteeken hebben gesticht in de harten van allen die het vrije onderwijs liefhebben en daarvoor strijden, ter eere van God, die ook in dezen in den nood der tijden voorzag. 8 Juli 1907. Da Middelburgsche Courant schrijft „En wat nu den tweeden zetel in dat district (III) betreft, wij bepalen ons tot den wenkonthoudt u van te stemmen op den antirevolutionairen oandidaater ia geen enkele reden voor ons om hem te steunen. Mocht u voor dien tweeden zetel een keuze willen doen, bepvalt u dan tot een der twee door de Middeiburgsche af- aeeling der S. D. A. P. gestelde personen." Het is hier derhalve weer 't oude liedje Liever oen sociaal-democraat dan een af tredenden antirevolutionair. Wauneer er een zetel moet worden in geruimd, natuurlijk „billijkheidshalve" 1 dan beschikt de Middelburgsche Courant altgd over den zetel van den tegenstander nooit over dien van den eigen geestverwant. Dat is naar der Middelburgsche opvatting liberaal Edoch, haar is veel te vergeven, want zij heeft de S. D. A. P. te zeer noodig bij Kamer- en Statenverkiezingen om een ander advies te kunnen geven. Met behulp van den rooden broeder heeft de vrijzinnigheid te Middelburg Dieleman om koud geholpenen zal ook straks, als 't spel gelnkt, Lncasse worden afgemaakt. En daarom moet nu een soci aal democraat worden geholpen aan den zetel van De Rjjcke. Kiezers in Middelbnrg 111, gij kunt daar een speldje voor steken, door een krachtige, eenparige actie tot herkiezing van onzen flinken popnlairen candidaat Wij dringen er bij onze vrienden ten sterkste op aan, uitsluitend op dhr. De Rijcke te stemmen, en op niemand anders. Alzoo met alle man uw stem uitgebracht op dhr. W. A. DE RIJCKE en op hem alleen. Italië De Stakings-onlusten in Italië nemen toe. Steeds worden de toestanden in de pro vincie Ferrara ernstiger. De geheele ge meenteraad van Copparo zit achter slot en grendel. Van den burgemeester geen spoor te ontdekkenmen vermoedt dat hij naar Oostenrijk gevlucht is. In Bo logna vreest men voor een algemeens staking als protest tegen de regeering. De gearresteerde stakers zijn iu de ge vangenissen van Ferrara aan het muiten geslagen en weigerden voedsel tot zich te nemen. Onmiddellijk zond de prefect een ambtenaar om het eten te proeven. Het bleek uitstekend te zyn, en de sta kers weigerden het dan ook alleen om tegen hun arrestatie te protesteeren. Van verschillende kanten komen berichten o >er botsingen tusschen soldaten en mani festanten. Deze laatsten verwoestten de havervelden. Te Migliarino werden twee vrouwen doodeljjk gewondook een officier en 'n paar soldaten liepen kwetsuren op. De landbouwstaking in de provincie Fetrara is een angstwekkend vraagstuk, dat wel nooit opgelost zal worden. Het lai d is arm rijst en haver zijn de eenige produoten, die nog iets opleveren. Zij eiachan echter een voortdurend harden arbeid, geparrd met veel kosten. De sa larissen zijn gering een man verdient ge middeld francs 1.50, een vrouw75 centimes. De landeigenaren zijn by ca even arm als huu arbeiders en gaan bovendien onder zware balaMingea gebukt. Dikwijls is het huQ onmogelijk de loonen uit te betalen. Vandaar de telkens terugkeerende stakin gen. In Venetië is de algemeene staking geproclameerd. Frankrijk. Da Kamer van Afgevaardigden heeft Zaterdag het wetsontwerp tegen de ver- valschingen op cisculatie van wijn op twee belangrijke punten bssnoeid en daarna met ongeveer algemeene stemmen aangenomen, welk voorbeeld wel door den Senaat zal worden gevolgd. Verworpen werd het eerste artikel der wet dat de handelaars in wijuon noopt op de facturen te vermelden het percentage alcohol dat de verkochte wyn bevat, alsmede artikel 2, dat het recht bepaalt van onderzoek door ambtenaren der regie in de kelders der verkoopere in het klein. Na het wjjn ontwerp kwam het mün- ontwerp, namelijk het wetsontwerp dat den arbeid in de mijnen op hoogstens acht uur bepaalt. Het werd nog bestreden door den prog>e-ai8t Aynard, die het ontwerp voor ondoelmatig hield, daar het alle takken van industrie zwaar zou belasten. De kolenpro- ductie in Frankrijk zaide hij, liep toch al terug, cn de Fransche industrie was reeds voor een doel van de L'uiteohe, maar veel meer van da Engelsche mynproductie af hankelijk Het collectivistisch karakter dat Aynard had ontdekt in de wet bestond niet beweerde de rapporteur Janet, en vrees voor de landsverdediging behoefde niet te bestaan, immers daarvoor waren uitzonde ringsmogelijkheid geschapen. Hij deed uit komen dat vóór het van kracht worden dezer wet 16000 mijnarbeiders zouden moeten worden te werk gesteld, wilde men de productie op hetzelfde peil houden. Engeland. Da liberalen hebben te Jarrow een zetel verloren. Sedert de invoering van de laatste kieswet in 1885 is het district een bol werk van het liberalisme geweest. Palmer, hnn vaste candidaat, werd gewoonlijk zonder tegencandidaat verkozenverleden jaar stond tegenover hem alleen een werk - manscandidaat, de bekende socialist Pete Curran, zelf een werkman. Die bracht het tot 5093 stemmen, maar Palmer had er 8047de meerderheid bedroeg dus nage noeg 3000 stemmen. Maar toen Palmer aftrad, zag het er dadelijk leelyk voor de liberalen uit. Zijn overwinningen dankte hij grootendeels aan zyn persoon, minder aan zijn liberale be ginselen, althans by de laatste verkiezing. Palmer heeft Jarrow groot gemaakt. Hy is het hoofd van de groote scheepswerven daar, en heeft als zoodanig overwegende invloed. Maar; nu was Hughes, een jour nalist nit Londen, de liberale candidaat, en de duizenden werklieden, die in het district wonen, voelden van zelf meer voor den populairen Pete Curan. Verder waren er nog twee aan bod Rose-Innes, een conservatief, en O'Hanlon, een Iersche nationalist (er zijn veel Ieren in Jarrow). Pete Curran heeft het gewon nen. Hy krf eg 4698 stemmen. Rose-Innes 3930, Hughes 3774, O'Hanlon 2123. De liberalen troosten er zich mee, dat alle stemmen, niet op den conservatief uitge bracht, zjjn voor candidaten, die aanhan gers zijn van den vrijhandel en tegen standers van het Hoogerhuis. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hengeloo, J. J. H. Bange te Oldenhove; te Hellendoorn, W. W. v. Haaften te Lemelete Dokkum, P. Groot te Beetgum. Aangenomen naar Spankeren door J. W. C. Ort te Dongjum. Wilhelminadorp. Zondag nam ds. C. Reijnierse afscheid van de gemeente, naar aanleiding van 2 Cor. 6 vs. 1. Er waren een vijftal ambtsbroeders onder zijn gehoor. Na de rede werd de vertrekkende leeraar toegesproken door ds Andrse van Katten- dijke die hem toewensohte dat zijn goede werk alhier met het tot stand brengen van mannen-, jongelings-, jongedoohters- en knapenvereenigingen tot rijken zegen moge blijven. Daarna werd ds. R staande door de gemeente toegezongen Ps. 121 vers 4. Ned. Zendingsschool. Dr. A. van Veld huizen te Almelo heeft de benoeming tot reotor van de Nederlandsche Zendings school te Rotterdam, als opvolger van dr. H. M. van Nes, aangenomen. Geref. Kerken. Beroepen te Zaamslag (A), S. Idema ts Schildwolde. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen. Zondagavond nam ds. J. R. van Oordt afscheid van zijne gemeente naar aanleiding van Handelingen 20 32. Het geheele kerkgebouw was dicht bezet met gemeenteleden en belangstellenden. Unie-Collecte. Het bestuur der Unie ,/Een School met den Bijbel I'' heeft aan de correspondenten en de besturen van de Locale Comiié's een oirculaire verzonden, waarin het herinnert aan de 29e jaarcol- leote voor de Scholen met den Bijbel en hun verzoekt nu reeds met de voorberei dende werkzaamheden eeu begin to maken. Het bestuur besluit zijn oproep met de volgende kraohtige woorden Daarom, nu de unie ons oproept tot de jaarlijksehe inzameling, zij haar oproep niet vergeefsch. Nu zij hare negen-en-twiDtigste Augus tus- of Unie-colleote aankondigt worde die colleote door hare voorstanders krachtig gesteund. Zoolang de leuze in haar banier gesohre- ven staat: »De Vrije School voor heel de natie I" zoolang zal zij gewillig harten en ijverige handen vinden om te arbeiden en te offeren voor den bloei en de uitbreiding van het Christelijk Onderwijs, opdat steeds meerderen in den zegen daarvan mogen deelen. DaD zullen de Soholen met den Bijbel haar naam eere aandoen, omdat het on derwijs daar, ook voor 't maatschappelijk gebied, hoog zal staan. Dan zullen ook mingegoeden in ruimer mate voor hun kroost Christelijk Onderwijs verkrijgen, omdat zij gesteund worden in het bekostigen daarvan. Dan zullen wij onderwijzers hebbeD, die geschikt zijn voor het Christelijk Onderwijs, omdat wij opleidingsscholen stichten, waarin zij Daar den eisoh van Gods Woord konden gevormd worden. Ea, als dan binnen enkele jaren ons Cnristelijk Schoolwezen gewonnen heelt aau omvaog eu aan kracht, dan zullen wij dankbaar het oog ten hemel heffen, tot Hem, die ons hart bewerkte om niet te verkoelen in onze liefde, om Diet te ver ft «uwen in onzen arbeid en Die het werk onzer handen met Zijnen zegen bekroonde". Do oirculaire gaat vergezeld van het „UoieblaadjV, dat straks weer in duizen den exemplaren wordt verspreid en dat, behalve eene herinnering aan den School strijd, opwekt om de Unie-colleote te be houden en mede te otteren op het altaar der liefde voor het Christelijk Onderwijs. „De behoeften toch van het onderwijs zijn verbazend gestegen, de eisohen ver zwaard, juist tengevolge van de wetten, waarhij de subsidie vau rijkswege aan onze soholen verzekerd werd De eisohen voor de leermiddelen voor de inrichting en het onderhoud onzer soholen, voor de opleiding der onderwijzers en voor eene billijke regeling hunner salarissen. Daarbij komt nog de steeds meer drin gende behoefte aan suppletie-fondsen voor het schoolgeld der minvermogenden. De Unie-collecte moet dus blijven Zij moet blijven de band, die ons sa menbindt. Zij moet blijven da bron, die telken jare ons hart verkwikt en waaruit onze bijna 900 soholen met ongeveer 135,000 leer lingen en meer dan 3600 onderwijzers nieuwe kracht putiou". Op de voordracht voor leeraar iu gymnastiek aan de H. B. S., 5-jarigen cursus te Haarlem zijn geplaatst S. Marl ia te Haarlem eu G. J. v. d.Kleyn, te Rot terdam B. ten Have, Middelburg en H. Weygers, Rotterdam. Op de voordracht voor leeraar iu hetzelfde vak aan het gym nasium zijn de twee laatsten geplaatst. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het le natuurkundig examen afgelegd door mej. M. C. A. v. d. Kreke. UIT D£ PROVINCIE. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie in dit no. inzake de gelegenheid om mee te doen aan een boottocht naar Aut- werpen. Er zijn nog 65 plaatsen beschik baar. Wie van onze vrienden buiten Goes er gebruik van weuscht te maken, schrijve maar aan dhrn. Dekker ot Buijse, of een der bestuursleden van de Knapen- vereenging. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Sleohts een flauwe nagalm van de weg stervende verkiezings-oampagne in dit jaar klinkt ons bij de gemeenteraadsverkiezing, die morgen zal plaats hebben, neg na. Behalve door de stemkaart werd Zater dag een herinnering gebracht door een verkiezings-Courant van d«n S f». a. P. In dat verkiezings-orgaan getiteldde Volkscandidaten wordt het toekomstig wo nen in Middelburg als een waar genot ge- teekend, mits natuurlijk het bestuur der gemeente in handen van de S. D. A. P komt. Eerst zal het onderwijs tot her hoogste peil opgevoerd worden, met school- voeding en kleeding van gemeentewege, eo voorts door het aanstellen vau school artsen, het instellen van sehoolbaden, het vormen van kleine klassen en het beter bezoldigen der ouderwijzers. Behalve beter onderwijs zal de gemeeni Middelburg, ten dienste der burgerij wsier, licht en warmte leveren, zonder daarvan eeuige winst voor de gemeentekas te be dingen, maar met goede betaling van h> t daarbij arbeidend personeel. Krotten opruimen en goede arbeiders woningen bouwen behoort mede tot de taak der gemeenschap door de woningwet voorgeschreven en zorg voor de volksge zondheid door ruimere toepassing van de bestaande wetten behoort tot de ci-ohen die gesteld worden. Keuring van levens middelen niet alleeu, maar ook strenge oonltóle op den invoer van vleesoh en melk. Voorziening in werkloosheid door ver zekering en niet door liefdadigheid, betere, d. w. z, ruimere toepassing der armen wet, bepaling van minimum en maximum-ar beidsduur zoodat in bestekken dergemeente betere loonen en arbeidsvoorwaarden wor den bepaald. Verder zal Middelburg desnoods in combinatie met andere gemeenten, moeten overgaan tot het bouwen van een sanato rium voor longlijders, en heeft de gemeente de roeping om den smaak te veredelen, het schoonheidsgevoel te ontwikkelen en den blik te verruimen. Ziedaar het toekomstbeeld van Middel burg onder sociaal-demooratisoh beheer. Dat zal in een stad, waar de belasting toch al reeds drukkend is, de toestaud uit financieel oogpunt onmogelijk maken zegt ge misschien. GeeD nood. De meerdere lasten, die zonder twijfel, zullen moeten gedragen worden, moeten geleverd worden naar draagkracht. D.w.z. door de gegoeden. Dat de gegoeden juist niet verplioht zijn te wonen waar een socialistisch bestuur zetelt sohijnt vergeten te zijn. Nog zij opgemerkt dat de M. C. zich bepaalt tot den raad van onthouding tegen over den candidaat der antirevolutionairen. Middelburg. Gisterenavond omstreeks Ö'/a uur brak brand uit in den winkel der tlrma Ritchie op de Rouaansche kade alhier, spoodig werd alarm gemaakt wat h»el wat menschen op de been bracht Ook was spoedig de spuit aanwezig, wat toch niet kon verhinderen dat de winkel geheel is uitgebrand, alleen het bovenge deelte van het huis is gespaard gebleven. Kort voor het uitbreken der brand had de bewoonster het huis verlaten. De oor zaak is onbekend. Middelburg. Gisterenmiddag brak in de St. Janstraat de as van een rijtuig waarin heel wat personen zaten uitVlis- singen de inzittenden kwamen gelukkig met den schrik vry. Middelburg. Heden werd voor het front van den troep op plechtige wijze door den Luit. Kolonel M. J. van Hille, Bataljons Commandant, de zilveren me- dalje voor 24 jarigen dienst uitgereikt aan den sergeant H. J. P. Wermaer van 2e Bataljon 3e Regiment Infanterie alhier. Vlissingen. De Japansche oorlog schepen „Tsukuba" en „Tschitoae'' welke hier verwacht werden zyn gisterenmorgen hier op de reede geankerd. Ze zyn bemand met 918480 koppen ze staan onder com mando van den vice-admiraal Goro-ljun. De schout-by-nacht onzer vloot W. Römer is Zaterdagavond hier aangekomen cm de vloot te begroeten, hetwelk gisteren plaals had. De bruin-geele jantjes, die bijna allen even lang of eigenlijk gezegd allen even kort zijn, doorkruisen onze straten. Het is zeer moeilijk om hen by het inkoopen of wegwijzen behulpzaam te zijn, daar nie mand hon kan verstaan. Het is zeer zeld zaam of misschien nog nooit voorge komen dat bier op de reede Japansche oorlogschepen lagen. Vlissingen. Gisterenavond werden in den Duitschen mailtrein 4 postrytuigon geplaatst, voor het vervoeren van de groote mail die met de dagmailboot was mede- gekomen. Bij kon. besluit is aan C. R. C. Wibaut, oud-vice-oonsul van .Oostenrijk- Hongarije verlof verleend tot aanneming der onderscheiding van ridder der Frans Jozefsorde van Oostenrijk. Goes. Vrijdagavond zijn door de politie alhiar aangehouden de twee minderjarige meisjes M. V. en L. R en den volgenden morgen door de moeder van V. alhier afge haald. Jl. Woensdag hadden zij heimelijk de woning te Vlissingen verlatsn. Hulst. Herkozen de heeren H. M. F. Verwilghen met 235 en H. H. M. Wauters met 179 stemmeD. Do heer M. Poppe be haalde 106, de heer B. H. Reuling 55 st. Koewacht. Herkozen de heeren Th. Perseyn met 146 en Jac. Pieters met 144 stemmen. De heer Ch. L. Born verkreeg 101 stemmen. Hoek- Herkozen de heeren F. Zaan met 234 en J. de Feyter met 212 stemmen. Op den h8er D. Scheele Pz. werden 138 stemmen uitgebracht. Op Het Kalf tusschen Clinge en St. Gilles i" een 19-jarige jongen door een automobiel van den heer Hombach uit Hulst hot ho-jfd afgereden. De chauffeur zat alleen in het voertuig. Rilland. Tusschen Vrijdagen Zaterdag nacht werd hij den landbouwer v. d. Weele in den Eersten Bathpolder een iiets ont vreemd die in de keet was geborgen. Wolfaartsdijk. Zaterdag was het alhier kermis. Om de kinderen der Zondagsohool zoo veel mogelijk van het kermis gewoel te onttrekken, was door de leiders der Zondagschool besloten een feestje met de kinderen te houden op de weide van dhr. J. Koert, daarvoor welwillend afgestaan. In optocht trokken de kinderen te onge veer twee uur naar de weide. Na daar eenigen tijd vertoefd te hebben werd ook Oud-Sabbinge bezocht. Zoowel op de weide als te Oud-Sabbinge werden de kinderen ruim op koekjes en kerten onthaald. Heinkenszand. Uitslag van den wed strijd, gehouden op 6 Juli 11. alibier. Prijzen zijn toegekend aaa de volgende personen. a. Korpswedstrijd, le ined. ,/Pro Patria" van 's-Heer Arendskerke met 246 punteD, 2e med. Nimrod" van Heinkenszand, 242 p., 3e med. id. van 's-Heer Abtskerke, 238 p. b. Personeele BaaD, le prijs J. Brugge- man, Baarland, 107 p., 5 rozeD, 2e pr. P. Traas, 's-Heer Arendskerke, 107 p., 4 rozen, 3e pr., A. Drijgers, 's-Heer Abts kerke, 106 p., 4e pr., G. Nagelkerke, 's-Heer Arendskerke, 106 p5e pr., J. Okker, Wolfaartsdijk, 104 p. 2 rozen, 6e pr., A. de Blaay, Nisse, lt'4 p., 7e pr., M. Jansen, id. 103 p., 8e pr., G. Mullie, 's-Heer Arendskerke, 102 p., 9e prC. H. Schipper, 's-Heer Hendrikskinderen, lol p., 2 rozen, c. Vrije Baan. le prijs, J. Okker, Wol faartsdijk, 36, 35 p., 2e pr. A. de Graag, 's-Gravenpolder, 36, 33 p., 3e pr. M. Jansen, Nisse, 35 p., 4e pr. Iz. Kole, Hein kenszand, 2 maal 34 p., 5e pr. G. Heiboer, id., 34 S3, 6e pr. C. Zuidweg, 's-Graven- polder, 34, 32, 7e pr. W. J. Hoenkamp, Kruiningen, 3 maal 33 p., 8e pr. W. Kole, Heinkenszand, 33, 32 p., 9e pr. C. J.Bos, Nisse, 33, 2 maal 30, 10e pr. J. Brugge- man, Baarland, 33, 30. De burgemeester, eere-voorzitter, reikte de prijzen uit met een toepasselijk woord. Aangesteld tot onbezoldigd Ryks- veldwachterP. Kole te Schore, K. van Wiliigen en L. R. Bosschaart to Kapelle. lerscke. Uitslag stemming voor 4 leden van den gemeenteraad. Aantal kiezers 553. Uitgebracht 454 stemmen. Van on waarde 7. J. L. Bom 150P. Dijkwel 37M. v. Harmeien 325 E. de Jonge 1350. D. Klos 108J. M v. Oeveren 171; J. de Schipper 190J. Sinke 198; M. v. Stee 191I. Willemsen 126J. v. Willigen 24; gekozen Van Harmeien. Herstemming tusschen J. Sinke, J. de Schipper, M. van Stee, J. M. v. OevereD, J. L. Bom, E. de Jonge. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegensstraat schenderij C. H. F., tot I i b. s. tuchschool- straf van i weekloopen over eens anders weiland in de maand MeiM, B., eene be risping loopen over eens anders grond die beplant is C. S., f 2 b. s. 2 d. h.het visschen in gesloten vischtijd P. P. G. Terneuzen, f t b. s. i d. h. met verbeurdverklaring van de zeegen, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad f5 s. 2 d. h.het doen gebruiken van een kreupelen hond als trekdierE. D., f3 b. s. 2d. h.overtreding arbeidswet: J. C., G. P. F., W. S., Vlissingen, f 2 b, s. 1 d, h., A. H. v. A., vr. v. B. d. M., A. S. v. d. H., V issingen, 2 maal f3 b. s. 2 d, h.iedere b.; overtreding boterwet: J. A., Vlissingen, f 15 b. s. 5 d. h.overtreding woningwetL. v. A., A. H., Vlissingen, f5 b. s. 2 d. h., M. C. K., Vlissingen, 2 maal f 5 b. s. 2 d. h. iedere b. het niet zorgen dat aan een beambte van een si'oorwegtusschen elke twee opvolgende dienst tijden een onafgebroken rusttijd wordt gelaten van ten minste tien uren G. C. B., Vlissingen, f 1 5 b. s. 3 d. h.het als treinbeambte met h'-t toezicht belast, niet zorgen dat de rijtuigen en de motor voorzien zijn van eene doorgaande rem: A. M. v. B., Vlissingen, f to b. s. 3 d. h.; rijden met een rijwiel zonder lichtA. v. d. P., M iddelburg, H. Iv., Nieuw en St. Joosland, f 1 b. s. tuchtschoolstraf van 1 week, M. v. d. B., V lissingen, I. W., D. d. S., O-, en W.-Souburg, C. L., Grijpskerke, J. J. G., Amsterdam, ft b. s. I d. h.rijden met een vu. tuig niet voor zien van eene lichtuitsiralende lav -am C. W., f2 b. s. 2 d. h.; het op een rijm neer per sonen vervoeren dan waarvoor het best mdis: IJ. v. d. P., Middelburg, f 1 b. s. tuchtschoolstr. van 1 week rijden me en middel van vervoer over een wandelweg j. B., G. v. d. D.. f 1 b. s. i d. h.het zitten en liggen op den keer- muur van het droogdok C. J. F., R. d. V., J. W., A. F., J. J. W., f0,50 b. s. 1 d. h.; het te paard anders rijden dan stapvoets binnen de kom der gemeenteA. V., ft b. s. tucht schoolstraf van l week als bestuurder van een voertuig zich niet gedragen naar de bevelen der politie: L. P., fo.50 b. s. I d. h.het uitslaan van een karpet op de straatA. J. S., f0,50 b. s. 1 d. h.plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig J. L., Koudekerke, f 1 b. s. 1 d. h., D. L., Ritthem, 2maal 1'i,5o b. s. tucht schoolstraf van 1 w., iedere b., L. V., Koude kerke, f2 b. s. tuchtschoolstraf van 14 d. wateren buiten de bakken J. W., M. d. J Vlis singen, f 1 b. s. I d. h.liet doen dikken van een paard op den openbaren wegG. R., Vlis singen, f 3 b. s. 1 d. h.en wegens dronkenschap D. W. B., Vlissingen, F. D., T. A. v. D.,J. d. L., J. W., A. B., H. G. v. d. P., J. V. H., J. B., M. J. S., Vlissingen, J. C. S., Domburg, f 2 b. s. 2 d. h., W. J. v. d. H D. v. B., P. E., C. L., Vlissingen, f3 b. s. 2 d. h., H. K. B., Vlissingen, tor 2maal I week h., A. R., Vlissingen, 14 d. h. (Waar 'tniet bij staat, wonen te Middelburg). (M. C.) EERSTE KAMER. In plaats van eindstemming te houden zooals we vermoed hebbeD, bood de Ka mer Zaterdag een zonderling schouwspel aan. Kluchtig tevens. Wat anders zelden of nooit gebeurt, gebeurde nu. De Eerste Kamer, die deftige, anders zoo bezadigde vergadering, was een oogenblik uit haar rol gevallen en had zioh laten meetroonen naar een weg, die eigenlijk opjjjeene im passe uitliep, een impasse, waaruit zij nog in tijds gered werd. Wat toch was het geval f Dhr. Van Welderen Rengers was als tolk der bezwaarden en weife laars, van degenen dus, die de prinoipi- eele bezwaren van dhr. Van Houten niet deeldeD, met een motie voor den dag ge komen, waarbij de Kamer de wensohe- lijkheid zou uitspreken, alsnog te over wegen, wat zou kunnen gedaan worden, om eiken twijfel ten aanzien van enkele bepalingen van het ontwerp op te heffen en tevens te gemoet te komen aan ver schillende bezwaren, die in de Kamer gerezen waren en wel dit te doen door de verdere discussie over het aanhangig arbeidscontract te schorsen. Die bezwaren golden voornamelijk de bevoegdheid aan den kantonreohter ver leend, alsmede de overgangsbepaling. Die regelingen zijn, naar het dhr. Rengers voor komt, niet met den noodigen ernst en aan dacht, door de 2e Kamer behandeld. Van daar de gerezen twijfel wat met het ont werp te doen, vóór of tegen stemmen. Een uitstel van een paar maanden zou bier uitkomst geven meenden de voorstel lers van de motie. Deze werd in stemming gebracht en met een stem meerderheid aangenomen. Het was een zeer verwarde stemming, volstrekt ge6n partijstemming. Dhr. Hovy om een voorbeeld te noomen stemde tegsn, dhr. Godin de Beaufort, do andere afge vaardigde van Zeeland stemde vóór de motie. Maar wat bleek nu Toen de motio was aangenomen, bleek uit de verdere discussie dat de heeren volstrekt niet eenstemmig waren over het doel dezer motie. W at be- teekenden, zoo vroeg men, de uitdrukking om tegemoet te komen aan verschillende be zwaren, die in de Kamer waren gerezen Op welke wyze moet dat'geschieden naar het oordeel der voorstemmers Wordt nu een weldoordachte, doorwrochte rede van den minister verwacht en daarmede uit Of heeft men het oog op eene novelle tot wyzi- ging van het ontwerp Niemand, die het eigenlyk goed wist. Men zou het maar eens aan den minister vragen. ZExc. moest maar eens zegden, hoe hij over 't gevallen votum dacht. Die laatste vraag beantwoordde de minister kort en goed. Is dit de bedoeÜDg der motie, zoo vroeg Z.Excdan moet ik de Kamer die illusie ontnemen, want die ver wachte novelle zal van my nooit komen. Op zoo iets behoeft de hamer niet te rekenen. Na die pertinente verklaring van mi nister Van Raalte, die in de motie niets anders en niets meer had gezien dan de vraag om eenig uitstel de bedoeling van de motie was dan ook zoo zegt dhr. Van Welderen Rengers bleef er niets andera over, dan weer maar stilletjes ko mende week met de behandeling van het contract door te gaan, waartoe dan ook de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2