No. 235. 1907. 21e Jaargang, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. HISTORISCH Maandag 8 Juli CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S j. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN M i d d e 1 b u r g III: W. A. DERIJCKE. C. VAN BOVEN Mz C HAVERHOEK, J SINKE, drie besliste en bekwame mannen. A. DE BROEKERT. A. RU1SAARD. Kakebeeke 137, Zuidweg 171. EERSTE KAMER. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p.1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer S cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Candidaten der Anti-rev. Kiesvereni gingen zyn Voor de gemeenteraadverkiezingen op onze dorpen kunnen onze kiezers 't veiligst afgaan op de aanbevelingen onzer Kies- vereenigingen. Men stemme derhalve te Krabbendyke: En te Wemeldinge den hoogst bekwamen wethouder en het tronwe raadslid. 6 Juli 1907. In Middelburg III loopt de eandidatuur van ons aftredend raadslid W. A. de Rijoke geen gevaar. Toch nope dit Diemand der onzen om niet getrouw op te komen. Wij moeten de bewerking der kiezers, met name de voorlichting, aan de bekwame leiders in dat district overlaten. Er zijn er die meenen dat 't beter is de heide- aftredenden te stemmen. Wij laten dit aan de voorlichting ter plaatse over. In ieder geval moet de heer de Rijoke, hel verdienstelijke gemeenteraadslid, her kozen worden met een flinke meerderheid. By de Goesche Gemeenteraadsverkiezing hebben 309 kiezers gestemd alleen op v. d. Ven, 5 alleen op v. d. Leeuw, 167 op v. d. Ven met een of meer liberalen, 20 op v. d. Ven en v. d. Leeuw. De stemmen alleen op De Witt Hamer met v. d. Ven waren meest van antirevolutio nairen. Dit ter verbetering, gelijk ons door aan dachtige toehoorders van de stemopneming is meegedeeld. Wij hebben al eenige van die naamlooze circulaires van de vrijzinnigen te pakken, en zullen er binnenkort op terugkomen. Te Wolfaartsdijk werd er een verspreid uit den jare 1307, geteekend „Vele Kie zers", waarover straks. Wemeldinge zullen wij de volgendeweek bespreken. Maar Ierseke willen wij, op 't oogenblik, nu de stembus gesloten, en de uitslag ons niet bekend is, wel even behandelen. Voor ons ligt een pamflet ter aanbeveling van drie vrijzinnigen en den anti-revo lutionairen burgemeester; een der vrij zinnige candidaten is de voorzitter der werkliedenvereeniging, een ander is een groote-kerk-man, de derde is een gewoon vrijzinnig man die, om zijn verdienste als wethouder ook .door „Ora et Labora" gesteund werd. Uit het vieze ding dat voor ons ligt Bohrijven wij de volgende zinsneden over Na een schijnstoot op/Algemeen Belang'' laat de schrijver volgen II. Wanneer de candidaten van huune richting, die de Kiesvereeniging »Ora et La bora" heeft gesteld (wij gelooven niet, dat zij Van Harmeien oprecht meenen, maar zulks slechts doen om Willemsen meer aan te prik kelen ziet toe, hoe lief zij zijn 11) Allen wer den gekozen, dan zouden er vier leden der Christelijke Gereformeerde Kerk in -den Raad rijn, die gesteund wordende door nog een paar andere raadsleden alsdan de Gemeente kunnen of misschien willen regeeren. Waakt en ziet toe 1Gij leden der Ned. Herv. Kerk, Leden der Vrije Evangelische Kerkgenootschappen, leder der Werkmans- vereeniging en leden vanandereVereenigingen. Wat dunkt U Zoo wij terugzien eenige jaren geleden en denken aan de afschaffing der kermis en vele andere dingen, dan gelooven wij, dat velen met ons niet willen en ook niet geloo ven, dat het goed is dat de Burgemeester, tevens Lid van den Raad, met drie zijner Partijgenooten gesteund kunnende worden door nog twee zware raadsleden, die de Gemeente zouden gunnen regeeren of met andere woorden den Baas over de Gemeente zouden kunnen spelen. Neen Driewerf neen Wij gelooven niet dat zulks goed zou zijn 1Omdat het ook niet het Belang eener Gemeente is, dat de Christelijke Gereformeerde kerk de overhand zoude kijigen. Zoo geven wij U in overweging stemt met ons op 6 Juli de heeren enz." Nu is onder die candidaten ook de burge meester, van wien de steller weten kan dat die er toch komt, maar dien hij en zijn partij noodig hebben om er hun libe rale candidaten door te krijgen. Hoe wordt dit eandideeren van Sinke nu goedgepraat Wel, zegt hij, zoolang het dagelijksoh bestuur bestaat uit hem, christelijk gerefor meerde, en twee vrijzinnigen, kan hij „aan de openbare school en andere zaken niets geen kwaad doen''. Deze bekentenis doet zien dat de steller, schoon geen leeperd, toch vrijzinnig is. En zie toch teekent hijVele Vrijzinnige Kiezers. Vele Leden der Ned. Herv. Kerk. Vele Leden der Vrije Evangelische Ge meente. Vele Leden der Werkmans- vereeniging". Een verachtelijke taktiek die men ni9t genoeg kan brandmerken. De taktiek van den sluipmoordenaar die zich schuil houdt om den tegenstander in den rug aan te vallen, en die daarbij zioh nog hult in het kleed van een ander. Het wordt tijd dat de Ierseksche vrij zinnigheid eens geplotst wordt of zij met ons voortaan wil meewerken dergelijke onedele gebruiken uit te roeien. Dergelijke schrijvers vergiftigen de pu blieke meening, onteeren de vrijzinnigheid en vervalschen den stembusstrijd. De steller van 't vrijzinnigepamilatuitden jare 1307 te Wolfertsdyk wierp hetovereen anderen boeg. Hij vertelde onder anderen „Ieder verstandig mensch weet dat we in Wolfertsdijk goedkoop en goed onder wijs hebben en dat dit duurder wordt door een bijzondere school by de openbare staat vast. Laat ons daarom trachten de openbare sohool te steunen, en dat doen we door Koeman en Zuidweg te stemmen. Past dus op uw beurzen, kiezers. „In naburige gemeenten kent men de nadeelen van de bijzondere scholen reeds, zonder nog te spreken van de omstandig heid dat de eensgezindheid onder de bur gers er door gevaar loopt verloren te gaan. Nog eens, kiezers, past op uwe beurzen 1" En dan verder voegt de manereenigs- zins geniepig bij „De kerkelijke kwestie laten we er liefst buiten, dooh we vragen ons af, of het met opzet onvermeld is gelaten dat Pot tot de afgescheiden kerk behoort." Deze snuggere baas, die evenals zijn Ierseksche broeder zich verdekt opstelt, om uit zijn hol op den eerlyken tegenstan der zijn giftigsten pijl af te schieten, ont popt zich hier als een oud-liberaal uit den voortijd, toen door de liberalen de Chr. scholen tegengewerkt en de afgescheidenen vervolgd werden. Natuurlijk moest dat woord afgescheiden hier dienst doen om de stemmen van men- sohen van de groote kerk te winnen. Dat het geholpen heeft is gebleken. Het pamflet is geteekend „Vele Kiezers"; het oneerlijke spel heeft zijn uitwerking gehad; en de liberalist lacht in zijn vuistje om de onnoozelheid der Chr-historisehe kiezers die hem en zijn onvindbare vele kiezers ter wille waren. De stemmenoijfers voor den gemeente raad op onze candidaten en op de vrij zinnige uitgebracht, verschillen hier en daar nog al met die welke de stemming voor de Staten te zien gaf. Te Goes bleef 't vrijwel gelijk. Dekker 512 en Kakebeeke 510; Van de Ven 501 en De Witt Hamer 501. Maar neem nu Wolfaartsdijk. Noordijke 372. Pot, in 'tdorp zeker meer bekend dan Noordijke, 136. Hadden de anti-vevolutionairen bij de raadsverkiezing allen gestemd overeen komstig hun beginsel, dan was niet Zuid weg, maar Pot gekozen geweest. Wel zijn niet alle Slatenkiezers Raads- kiezers, dooh dit geldt ook voor de vrij zinnigen. Driewegen. Mulder 75, Kakebeeke 36. Tnans voor den Raad, De Jager 47 en Van Loo 49. Dit is geen verhouding. Schuilt te Wolfaartsdijk een gebrek in de organisatie; te Driewegen schuilt niet alleen een gebrek in de organisatie maar wat nog erger is in de samenwerking. Of bier 't verzuim bij de Katholieken dan wel bij de Chr. Historisohen sehuilt, zal dienen te worden nagespeurd. Wemeldinge. Voor de Staten, Mulder 159, Kakebeeke 149. Voor den Raad, Ruisaard 138, Linden- berg 126. Achteruitgang aan beide zijdendooh aan onze zyde 't opmerkelijkst, dewijl het immers twee aftredenden gold. (Bet cijfer van den met groote meerderheid, ook met vrijzinnige stemmen herkozen burgemees ter Wabeke, laten wij hier buiten.) Of hieraan de sluipmoordbiljetten wij verstaan hieronder de ongeteekende pam fletten en sohotschriften waarmee die gemeente van vrijzinnige zijde is over- regend geworden, schuld hebben, kunnen wij niet uitmaken. Onze leiders te Wemeldinge zullen dit hebben uit te zoeken. In ieder geval onderschatte men daar tegen de herstemming de waarde niet van huisbezoek en per3oonlyke bewerking. Naar Ierseke zijn wy benieuwd. Daar kan het libel geteekend „Vele Hervormde en Vele Chr. Evangelische Kiezers" kwaad hebben gedaan, tenzy men daar onzer- zyks alle kiezers van huis tot huis hebbe bewerkt, en tegen mogelijke sluipaanval- len van den tegenstander hebbe gewaar schuwd. Men moet er zoo vóór staan dat wan neer men 's avonds voor en op den morgen van den stemdag nog met een vies strooi biljet komt aandragen, de leiders onzer zijds, gelijk bv. die te Goes, met gerust heid zeggen kunnen dat doet ons geen kwaad meerdat kan onzen candidaat geen afbreuk doen. In ieder gevalte Ierseke hebben bij de Statenverkiezing 190 kiezers Mulder gestemd. Wy zyn nieuwsgierig of Sinke nu dit cijfer haalt. De „chr. geref." Willemse zal 'twel met heel wat minder moeten doen, dank zij het verachtelijk gespeculeer van den onbekenden prul- schryver hier boven genoemd, op kerke lijke hartstochten. De Nieuwe Zeeutvsche Crt. schrijft naar aanleiding der Goesche raadsverkiezing: De weigering der kiesvereeniging „Voor uitgang" om in te gaan op ons voorstel, heeft haar slechts windeieren gelegd. Onze candidaat, de heer P. J. van de Vew, is glansrijk uit den strijd gekomen. Deze, van wien door de tegenpartij min achtend geschreven werd,dat hij een vorige verkiezing Blechts een 250 stemmen be haalde, bracht het nu tot het grootste stem- mental, tot 501, tot een stemmental even groot als dat van den populairen wethouder mr. De Witt Hamer Dankbaar zyn we en voldaan. En nu achteraf gezien kan 't ons slechts verheugen, dat door de tegenpartij ons voorstel werd afgeslagen. Omdat deze stemming weer heeft aange toond de hechtheid der coalitie. Anti-revolutionairen, ohristelyk-histori- schen, geloovige protestanten van welke gezindte ook, allen hebben trouw gestemd op den Katholieken candidaat. En de raad om dezen alleen te stemmen is over 't algemeen goed opgevolgddaarom dan mede is dit schoone resultaat bereikt. Leerzaam is voor ons deze uitslagwe zien er toch glagheügr door bnyezen, dat de van vrijzinnige zijde verstrooide praat jes, als zouden da anti-revolutionairenen christelyk-historischen met ons in bondge nootschap zyn uitsluitend voor eigen voor deel, als zouden deze bondgenooten ons be driegen, totaal onwaar zyn. Wy, die van naby weten, hoe door de anti-revolutionairen is gewerkt, met hoe veel te prijzen taaiheid en vasthoudendheid zy een veelal zware taak met opgewektheid vervuldenwy die weten, hoe door deze party niet alleen met 't visehnet, maar ook met den hengel is gewerkthoe geen stroompje, hoe klein ook, niet werd afge- vischt, wy danken deze partij voor de ge boden hulp. Zij zal zioh met ons niet meer beloond achten dan door de wetenschap, dat de coalitie sterk staat, en dat elk pogen om daarin scheuring te brengen moet falen. Of de vrijzinnige bladen nu nog zullen voortgaan te insinueeren, dat de anti-rev. slectits met de Katholieken spelen Ongetwijfeld. Maar bij het hooren van dergelijke lok- taal zal men onzerzijds, met dezen uitslag voor oogen, glimlachend voorbij gaan. De laatste weken zijo voor ons, Ka tholieken, bij uitstek leerrijk geweestde uitslag der verkiezingen voor de Prov. Staten en den gemeenteraad zijn ons een wegwijzer. Zij wijzen er op wat samenwerking tot stand brengt. Op zioh zelf zijn wij r rij wel tot mach teloosheid gedoemd steunend onze bond genooten of met behulp van hen zijn wij machtig. Zóó machtig, dat wij niet aarzelen hier uit te spreken, dat bij wederzijdsche ver standige, getrouwe samenwerking, de vrij zinnigen in Goes lang, heel lang zullen moeten wachten, vóór zij hier een feestje kunnen geven omeenoverwinningtevieren. Een lange speech van den heer 't Hooft, afgevaardigde van Gelderland en een afge broken rede van den Minister van Justitie, ziedaar de stof, waarnaar de heeren giste ren te luisteren hadden. De eerste deed zyn best om de bezwaren tegen 't arbeids contract goed en helder te doen uitkomen, de laatste om ze zooveel mogelijk te ver minderen of op te lossen. Was ook naar de meening van dezen Gelderschen afge vaardigde de rede van dhr. I-tegout ver nietigend voor 't ontwerp, de zijne streefde ook naar dezelfde uitwerking. Ook dhr. 't Hooft noemde dit arbeidscontract on aannemelijk. Het is een contract, over welks aanneming, bijaldien 't er toe komt, niemand tevreden kan en mag zyn. Als dan ook de Tweede Kamer het ontwerp nu nog eens kalmpjes kon overdoen, dan zou het er ongetwijfeld anders en beter uitzien en denkelijk wel aannemelijk zijn ook voor dhr. Regout. Een wenk om zoo te zeggen om er nu tegen te stemmen, evenals dhr. Franssen, aanraadde op hoop van zegen later. Twee voorname bezwaren van den Gel derschen afgevaardigde springen in 't oog. Het eerste geldt de kerk, wier dienaars wat hun overeenkomst met de kerk betreft, onder dit arbeidscontract vallen. De Staat heeft een afzonderlijk terrein, zoowel als de kerk. Zoover mag nooit de Staat gaan, dat deze zyn socialen arbeid zou uitstrek ken tot op het gebied der kerk, om daar te bevelen. De kerk is gsen privaatrech telijke vereeniging, gelyk te stellen met zoovele andere verenigingen. De Minister heeft getracht aan te wyzen, dat de over eenkomst tusschen de kerk en hare die naren geen overeenkomst is van arbeid, en daarom ook buiten het kader dezer wet ligt. De katholieke geestelykeD, ook de Pro- testantsche zegt Z.Exc., vallen niet onder d ji wet. Hun feitelijke positie is een zoo danige, dat men niet kan zeggen, dat zij tegen loos ia y;,u cwe? kge-<r zijn. Daarenboven komen twisten over de arbeidsovereenkomst tusschen de geeste lijken en de kerk weinig voor. En voor zoo ver het geen arbeidsovereenkomst is zullen daarop de gewone regelen van 't burgerlijk recht van toepassing zyn. Door een nadere uiteenzetting trachtte ZExc. dhr. v. d. Bie- sen te bevredigen. Doch de minister be reikte blijkbaar zijn doel niet. Dhr. v. d. Biesen begreep er nu in 't geheel niets meer van naar zyn zeggen. Nog een ander be zwaar zette dhr. 't Hooft uiteen. Volgens dezen afgevaardigde was veel te veel macht gegeven aan den kantonrechter. Het wet telijk ingrijpen is van uilzonderinghier by dit contract regel geworden. Als men daar toe komt, om n.l. de bevoegdheid van den rechter in deze materie uit te breiden, moet men vooraf het heele vraagstuk, dat alles behalve van gewicht ontbloot is, in dit verband overzien en niet vcoruitloopen op wijzigingen in de rechterlijke organisatie. Dat ia een sproDg in het duister, waarvan men de gevolgen met geen mogelijkheid kan overzien, 't Is zelfs nog de vraag, of de kantonrechters hun by dit contract opge legde taak naar behooren zullen kunnen vervullen. Eerst wil spr. dus 'n herziening van ons procesrecht, natuurlijk niet zonder grondige voorbereiding. Eerst een uitge werkt plan, waarover men kalm en rustig zijn gedachten kan laten gaan. Zóó moet spreker tegen het ontwerp stemmen. Maar geen moed verloren. Wordt't ontwerp afgestemd, welnu, binnen 2 a 3 maanden kan er een nieuw ontwerp zijn, er is op bouwende critiek genoeg geleverd. Eq ten slotte riep dhr. 't Hooft zijnen medeleden als met vaderlijken raad, het volgende toe„onderwerpt ons vaderland niet aan zóó wreede, zóó roekelooze proef nemingen, maar tracht te verkrijgen een ontwerp, ontdaan van de groote gebreken". Er ging alzoo een zware wijs op voor den minister om ook dit betoog te ontzenuwen. De sprekers op den voet volgen ging niet. Z Exo. zou dus de hoofdlijnen maar volgen, en dan had hij ongetwijfeld genoeg. Toch is onder en door alles wat Z Exo. hoorde, zijn opgeruimde stemming niet gedrukt. Ja, er is veel verschil van gevoelen, maar tooh in de hoofdzaken veel over eenstemming, in ieder geval meer dan men zoo oppervlakkig zou meenen. En op gewekt begon de Minister dan ook zijn lange rede ter verdediging van het ont werp. Natuurlijk weinig of geen nieuws. De bedoeling van het ontwerp, dat in een dringende behoefte voorziet, om n.l. een belangrijk stuk van ons privaatrecht te brengen in overeenstemming met de denk beelden van onzen tijd, werd in den breede uiteengezet, en er tevens op gewezen hoe het buitenland, bij name Duiscbland, Oos tenrijk, België en Frankrijk ons op dit punt voor is. Wij moeten het nog doen met enkele artikelen, die uin Napoleons tijd in onze wetgeving zijn gebracht. Toen de minister daarna overging tot het oplossen of trachten optelossen van ingebraohte bezwaren, moest hij weldra om den tyds wil zijn rede afbreken. Of ze veel zal uitwerken, moet de tijd leeren. Als velen maar niet denken, wat dhr. v. d. Biesen hardop zeide onder gelach der Kamer„Ik hecht er toch geen waarde aan". Dan tooh zou het met het ontwerp maar slecht afloopen, zeer tot spy t van de regeering Ter eere van dhr. v. d. Biesen moet ge» zegd, dat hij niet geechroomd heeft, na de rede van minister v. Raalte, tot de erkente nis te komen, dat hij door de toelichting, welke Z.Exc. gaf, bevredigd is en nu vóór zal stemmen. Niet alzoo dhr. Van Houten. Hy is ook na da lange rede van dan minister dezelfde gebleven ten opzichte van de aanhangige wet, wat hy breedvoerig heeft aangetoond. Volgens den afgevaardigde van Friesland is er aan het contract weinig of niets dat deugt. Het geheele ontwerp gaat van een grondstelling uit, welke hy niet kan aan vaarden, de grondstelling n,l. dat van de tw* ptw'tysw één deer dm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1