NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 234. 1907. Zaterdag 6 Juli. 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed OE JOMGE-VERWEST te Goes P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN C. VAN BOVEN Mz-, C HAVERHOEK, J SINKE, drie besliste en bekwame mannen. A. DE BROEKERT. A. RU1SAA R^ Middelburg. De tamboer P. J. Cr. van het 2e Bat. 3e Reg. alhier is wegens wangedrag geplaatst in het Depot van Discipline te Vlissingen. Tholen, Hier is telegrafisch berioht ontvangen, dat de varensgezel J. de Kok Gz, varende op de yzeren aak „Zeeland" van Bergen op Zoom naar Rotterdam ter hoogte van Papendrecht door een rukwind over boord geslagen en verdronken is. Hy was een oppassend jongeling, 21 jaar oud, en voor de ouders is het een zware slag. Pas 14 dagen was hy in betrekking. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Candidaten der Anti-rev. Kiesvereeni- gingen zyn: Middelburg III: W. A. DERIJCKE. Voor de gemeenteraad verkiezingen op onze dorpen kunnen onze kiezers 't veiligst afgaan op de aanbevelingen onzer Kies verenigingen. Men stemme derhalve te Krabbend yke: En te Wemeldinge den hoogst bekwamen wethouder en het trouwe raadslid. 5 Juli 1907. De gemeenteraadsverkiezingen in do groote en sommige kleinere gemeenten brengen ook ditmaal weer een groote op schuiving van het liberalisme naar 't soci alisme aan het licht. Hetgeen niemand verwondert. Wanneer men niet staat op den bodem des geloofs en geen ander richtsnoer voor een goed leven heeft dan de dingen van dezen tijd, dan spreekt het van zelf dat men het liefst meegaat met hen, die het hoogst opbieden en het meest beloven. De chr. partijen kunnen, door op oud liberalen te stemmen, gelijk bijvoorbeeld te Amsterdam, dit proces nog wel eenigen tijd vertragen, doch doorgaan zal het. En wat dan Thans zetelt reeds een, erger nog dan sociaal-democraat, de heer v. d. Z waag in het gedeputeerd ooilege van Friesland, daartoe verkoren, liefst bij eerste stemming door oud-liberalen, door dezelfden, die, drie jaar geleden den oud-liberaal Van Houten ter Eerste Kamer afvaardigden en dezen stellig a.Dinsdag, bij zijn aftreding weer wel zullen loslaten om hun stem te geven aan een sociaal-democraat. Welk een toestand. Onnadenkende kiezers die den grootsten schreeuwers op de electorale markt ge hoor geven, beginsellooze gekozenen die uit zelfbehoud hun stem geven aan de gevaarlijkste vijanden van Vorstenhuis en Vaderland, van Vrijheid en Reoht en Orde. Alles uit vijandschap. Uit vijandschap tegen de Chr. beginselen en tegen hen die uit deze Chr. beginselen leven. De uitslag der raadsverkiezingen in Amsterdam ia dat herkozen zyn o. a. enkele liberalen en de heer Heemskerk en Sutorius terwijl in herstemming ko men in II Oudegeest en in IX Wibaut en Wolring. In III werd Tak herkozen en Pothuis gekozen in plaats van een vrij zinnig-democraat. Tak had in III ruim vijfduizend stemmenDe vryz.-dem. can didaat 2200; de onze 2000. In Dordrecht I komen van de onzen met 't grootste stemmencijfer twee in her stemming onder anderen dhr. Wisboom Verstegen, vroeger notaris te Middelburg ook werd in III het bekende Statenlid Van Schelt met 1000 stemmen herkozen, terwijl de overige liberale en sociale can didaten met chr. candidaten in herstem ming zijn. In Haarlem zyn een paar sociaal democraten in herstemming. Ook in Leeu warden en Groningen. In Den Haag zijn de voornaamste aftredenden (liberalen) herkozen, enkele herstemmingen beslissen over het lot der overigen, o.a. Dolk en v. Zuylen v. Nyevelt. De verkiezing te Goes is naar onzen Mn, schoon niet geheel naar onze voor spelling uitgevallen. Het eerste ligt aan de onzeD, het laatste a8w--e "Ü^oigen. Wij hebben voorspeld dat gekozen «ouden worden 4 vrijzinnigen en de heer F» yen, Wij hadden hierbij het oog op de 5 „bovenste" candidaten. Waren de vrijzinnigen beter opgekomen, dan zou dit ook geschied zijn. Immers hun vierde candidaat bleef slechts 15 stemmen beneden de meerderheid. Dit is evenwel hun zaak. Ons voegt een woord van dank aan de kiezers die zoo krachtig ons hebben ge steund, en vooral aan die ruim 300, welke zioh hielden aan het advies om alleen v. d. Ven te stemmen. Hadden zij naar den liberalen vogelaar geluisterd door ook hun stem te geven aan 4 van de 5 vrijzinnige candidaten, dan waren ook de 2 thans in berstemming komenden boven de 501 stemmen geraakt, en was v. d. Ven er buiten gevallen. Men heeft van vrijzinnige zijde, ter plaatse waar de lakens worden uitgedeeld, ziek van den domme gehouden, en gedaan alsof men het niet begreep. Meu huilde zelfs over onoprechtheid, omdat onzerzijds niet gezegd werd tegen welken candidaat hunnerzijds de strijd ging. En dat terwijl uit de „briefwisseling" en uit de toelichting bekend was dat het tegen niemand gingdat het alleen er om ging den zetel van den heer Duvekot te mogen behouden. De stemming is goed afgeloopen. De vrijzinnigen hebben nu uit te vechten of iu 't belang der gemeente, by de her stemming tusschen twee hunner geestver wanten, de „degelijke, ernstige, kundige" Van Vlissingen,met „zijn prijzenswaardigen y'ver, z(jn groote toewijding, zijn helder oor deel, zijn krachtige bevordering van den bloei van het ambachts-onderwijs", die „in den Raad uitnemende diensten (zou) kun nen bewijzen, waar vaak zijn deskundige adviezen inzake haven en bestratingswerken, rioleering en waterafvoer zouden kunnen komen, vooral nu deze gemeente-werken thans aan de orde van den dag zijn of zullen komen 1" niet verkieslijker is dan de heer Von Schmidt, van wien men alleen weet dat hy te Leerdam als „zoo'n (beste) ontvaDger" bekend stond. Doch wij herhaleD, dit is op 't oogenblik niet onze zaak. De gemeenteraadsstemming heeft gister mogen leiden tot de vaststelling van drie feiten lo. dat de coalitie der Chr. partijen hechter wordt, en in de toekomst, nu reeds, mits goede candidaten, ons ook voor de Raadsverkiezingen winste belooft; 2o. dat gezette, stille, persoonlijke be werking meer uitwerkt dan de voorlichting door circulaires, welke laatste meer den drukkers dau den. candidaten ten goede komt(aan onze zijde kon Woensdagavond 10 uur met vrij stellige zekerheid gecon stateerd worden dat meer dan 400 stemmen aan onzen kant alleen dhr. v. d. Ven zouden toevallen)en eindelijk 3o. dat in onze kringen steeds meer ver trouwen komt in de goede bedoelingen der leiders. Immers ruim 300 uit de 3 chr. partijen stemden niet alleen Van de Ven, maar Van de Ven alleendit is het tegendeel van individualisme, het is eerbied voor de organisatie, betooning van solidariteit, het rechte inzicht in de beteekenis van deze stemming ook voor later. Dit bemoedigt. De liberalen in Friesland hebben den eersten sprong in de armen van het neo- socialisme gemaakt. De eerste lepel van het bittere medicijn is den kranken patiënt naar binnen ge- Reeds bij eerste stemming gingen alle 20 liberale Statenleden op hun candidaat, op den vrijen socialist v. d. Zwaag, een man dus, die nog een station verder gaat dan de Bociaal-democraten. Let wel i de liberalen stelden zelf v. d. Zwaag candidaat, en begeerden hem tot hus vertegenwoordiger in het Gedeputeerd college boven den candidaat der sociaal democraten die de overige 7 stemmen ver kreeg v. d. Zwaag was afwezig. Met wegwerping van hun beginsel. Immers nooit hebben de liberalen do consekwentie van het liberalisme tot het anarchisme aanvaard. Met v. d. Zwaag ont kende men alle geestelijke vf rwantschap terwijl de sociaal-democraat, ala zynde „van de familie", tot de hunnen gerekend werd. Toch gingen zij het familiolid voorbij om zich te verzwageren met den vreemde. Of men gelijk had - men deed den sprong liever in eens dan in tweeën 1 Als dit niet een snelle afloop als der wa teren is, wat is het dau? Intusschen was hier de beginseltrouw aan de zijde der sociaal-democraten. Zij stemden, tot tweemaal toe, niet op v. d. Zwaag, die niet van hen is, maar op den eigen partijgenoot Besuijen. Eerst bij de herstemming gingen zij op v. d. Zwaag, gelijk zij voor de keuze van een buitengewoon lid van gedeputeerden, uit wraak zeker wel, den antirevolutionair boven den liberaal verkozen. Een verdiggeling van stemmen, waar over de liberale party in Friesland, vuur rood van verlegenheid over eigen verraad en hijgend ter oorzake van den gevaar lijken sprong, nu wel niet zoo hard toor nen zal als by een vroegere gelegenheid hare Overyselsche zuster. De politie en de ongevallen die geen ongevallen zijn. Men leest in Het Handelsblad Een werkman bij een werkgever hier ter stede ontvelde een vinger. De minister van Handel en Nijverheid had juist kort geleden zijn verontwaardiging kenbaar gemaakt over gewetenlooze werkgevers, die ongevallen verdonkeremanen daarom werd de hulp van den beheerder van de verbandkist niet ingeroepen, doch de man met de ontvelde vinger naar een Rijksverzekerings-geneesheer gezonden, die je om den vinger wond. De man kon daarna zijn werk hervatten. Het onge val was nu een „ongeval in den zin der Ongevallenwet'' geworden. Er bestaat echter ook een Veiligheidswet, volgens welke „ongevallen" bij de politie aangegeven moeten worden. Een ongeval is echter eerst een „ongeval in den zin der Veiligheidswet" indien een mau eenigen tijd zijn werk niet kan doen. Zulk een ongevat waB dit dus niethet vingerwondje was geen veiligheidswets ongeval. Aangifte bij de politie werd dus niet gedaan. EeDige maanden verliepen. Toen werd plotseling „het hoofd of de bestuurder" vau de vennootschap opgeroepen om des avonds te acht uur (de arme man ver wachtte juist theevisitebij den com missaris van politie te komen. De redenen van die schrikwekkende en plotselinge oproeping bleek te zijn dat men wilde weten waarom het gebeurde met de geschramde vinger, het ongevallenwet-ongeval dat geen veiligheidswet-ongeval was, niet bij de polite was aangegeven. En alsof de werkgever alleen niet in staat was artikel 12 van de Veiligheidswet aan den politiebeambte te verklaren, werd ook nog de betrokken werkman zelf van zijn huis aan het andere eind van de stad opgeroepen en moest zijn vrijen avond misBen teneinde op het politiebureau te verklaren, dat hij met het lapje om den viDger zeer aangenaam gewerkt had. De gewenschte opheldering was gemak- keljjk genoeg te geven. Doch de betrokken werkgever heeft over de samengesteld heden onzer wetten en verordeningen na gedacht. Hij begrijpt zeer goed, dat een ongeval èn aan de Rijksverzekeringsbank èa' aan de politie moet worden bekend gemaakt en begrijpt levendig dat de wet gever den werkgever opdraagt voor die beide kennisgevingen zorg te dragen. Twee ntó vilrSlHwhUlg Wn Hij vraagt zich echter afindien de Rijksbank van de haar gedane ongevallen aangiften steeds mededeeling doet aan de politie, wordt dan niet dat monnikenwerk van de werkgevers geëisoht door hetzelfde ook van hen te vragen P En dit laatste gebeurt, systematisch wordt de politie door de Rijksbank van alle ongevallen op de hoogte gesteld, ook klaarblijkelijk van de ongevallenwet-ongevallen, die geen veilig heidswet-ongevallen zijn. TKn wanneer dan een werkgever de op gave van een ongeval niet tevens bij de politie heeft gedaan blijkbaar soms omdat hij het niet behoefde te doen, dooh ook vaak hoewel hij het had behooren aan te geven wordt hij plechtstatig bij de politie ontboden en worden hem ernstig alle bijzonderheden gevraagd die der politie reeds lang bekend zijn. Zou er niet een heel klein beetje voor te zeggen zijn om die volkomen over bodige werkverschaffing en plagerij van werkgevers te beperken We beginnen met de Goeschc, wat de zaak van het getal abonné's betreft, al op te schieten. De Goesche veronderstelt dat haar lezers kort van memorie zyn, want ze heeft in 't kort de feiten nog eens opgesomd. Jammer voor haar lezers dat de kortheid schade heeft gedaan aan de volledigheid, doch dat is liaar zaak, onze lezers weten het wel. We deelen enkel nog mee dat de Goesche op een.officieel onderzoek al is vooruitgeloopeD, door meê te deelen, het getal harer abonné's in Goes en ook volgens haar inlichtingen van De Zeeuw. Wy wachten nu nog de andere ge meenten op Ztiid-BeveJand en misschien wordt haar bewering schitterend gerecht vaardigd. Wellicht neemt ze Noord-Beve land ook even mee als toegift Dan is voor de Goesche verder onderzoek over bodig, want, zegt ze, „onze adverteerders weten wel dat wy geen blad voor Walche ren zijn", en dus behoeven wij er ook niet verder op in te gaan, maar of de adver teerders in de Goeschewaaronder de meesten ook buiten Zuid Beveland tal van afnemers hebt en tevreden zullen zyn Het belangstellend publiek zy alvast meegedeeld, dat het getal onzer abonné's in meer dan een belangrijke gemeente op Zuid-Beveland, volgens onze inlichtingen, dat der Goesche overtreft, en dat is haar terrein waar zy al 94 jaar invloed heeft kunnen uitoefenen, en De Zeeuw telt pas 21 jaar. Adm. De Zeeuw. UIT DE PROVINCIE. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Naar algemeene verwachting zullen we dezer dagen kennis knnnen maken met de joDgste der Z86 varende mogendheden Japan. Ter reede van Vlissingen worden de Japansche oorlogschepen Tsukutaen vChiiose'' gewacht. Onnoodig te zeggen dat het de Japan sche Jantjes by hun passagieren niet aan belangstelling ontbreken zal. Middelburg. Maandagavond 1 Juli werd in het Schuttershof alhier eene vergadering gehouden die ten doel had de definitieve oprichting van het plaatselijk comité voor de Nederlandsche Tentoonstelling van Huis-industrie. Uit de antwoorden, ingekomen op de door 't voorloopig bestuur verzonden cir culaires bleek, dat 18 vereenigingen be sloten zitting te nemen in het comité en welDe Middelburgsche Bestuurdersbond met 10 aangesloten vakvereenigingen, het departement van Nijverheid, de sociaal democratische arbeiderspartij, de vriji.-dem. Mesver eeniging, de Chr iet. Nat. Werkmans bond, de Bond van Nederl. Onderwijzers, het Nederl. Onderin. Genootschap, de afd, vm é'H hQ<; _W #8 de Nederl. Vereen, tot afschaffing van alc dranken. Van drie vereenigingen was berioht ingekomen, dat ze niet wensohten deel te nemen aan 'toomilé, terwijl de afgevaar digde van de vrije soe. vereeniging ver klaarde nog geen vaste toezegging te kunnen doen. De heer Herman Snijders opende de vergadering en constateerde, dat het plaatselijk comité kon worden beschouwd als geconstitueerd, bestaande uit de ver tegenwoordigers van de 18 bovengenoemde vereenigingen. r De heer J. Onderdyk, die door het voor loopig bestuur was afgevaardigd naar de Algemeene Vergadering van het Landelijk Comité te Amsterdam gehouden, bracht verslag uit van deze vergadering. Uit dit uitvoerig verslag stippen we slechts het volgende aan Óp de vergadering werd een vry volledig plan vastgesteld voor de tentoonstelling. Deze zal worden gehouden te Amsterdam en wel in den zomer van 1908, terwyl de duur op twee maanden werd bepaald. Door de hoofdbesturen der aangesloten bonden zullen brochures worden geschreven,waar in onderwerpen, de huisindustrie betref fende, zullen worden besproken. Geduren de de tentoonstelling zullen corigressen worden belegd, waarop referaten met be trekking tot de huisindustrie worden ge houden, Op de tentoonstelling zelf zullen een 16-tal arbeidersgezinnen werkzaam zijn, om de bezoekers eene aanschouwelijke voorstelling te geven van de belangrijkste takken van huisindustrie en van de omstan digheden, waaronder die wordt beoefend. Verder deelde de afgevaardigde nog mede, dat Patrimonium zijn deelname af hankelijk had gesteld van het al of niet geopsnd zijn der tentoonstelling op Zondag. De vergadering had gemeend aan Patri moniums bezwaar gedeeltelijk tegemoet te moeten komen, door te bepalen, dat de tentoonstelling op Zondag tot 12 uur ge sloten zou zijn, daar ze oordeelde dat sluiting den geheelen Zondag een beslist fiasco zou zijn voor de fentooDstelÜDg, maar niettemin meende Patrimonium zijn medewerking ook op die voorwaarde te moeten onthouden. Nadat verder sommige aanwezigen en kele vragen hadden gesteld, die door den afgevaardigde zooveel mogelijk werden beantwoord, stelde de voorzitter voor, over te gaan tot het benoemen van een definitief bestuur. Als leden van dit bestuur werden gekozen de lieerenHerman Snijders, voorzitter J. Onderdijk, viee-voorzitter, J. J. Kerkmeijer, le secretaris, J. den Hollander, 2e secretaris en mej. A. Ogterop penningmeesteres. Ten slotte werd besloten, dat het comité zal trachten, van de ingezetenen van Mid delburg zooveel mogelijk finantieele bij dragen te verkrijgen tot steun van de tentoonstelling. 's Heer Arendskerke. Stemming voor 4 leden van den gemeenteraad op Donder dag 4 Juli j 1. Geldige stemmen 424 Vol strekte meerderheid 213. Uitgebracht zijn op dhr. J. J. de Jager 253 stemmen, J. Meulenberg 153, J. Nijsse 326, J. Smit 279, A. Zacdee 272, zoodat de heeren J. J. de Jager, J. Nijsse, J. Smit en A. Zandee zijn herkozen. Goes. Tegen iemand te Heinkenszand is in den nacht van 29 op 80 Juni 2 maal proces-verbaal opgemaakt, wegens 't rijden met een fiets zonder licht en het opgeven van een valechen naam toen de- beambte hem dien vroeg, fly gaf op ta grn genssmd J-cpbn« van der Zand®, in V)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1