Openbare VerRoopinges. Moop ïgrkoopmpn, enz. Marktberichte n. Watergetijen voor lerseke. IJST IIli S»Ë5tS. dat geneeskundige hulp moest worden in- geroepen. Een der gewonden verkeert in levensgevaar, zoodat een der daders het voorzichtig geoordeeld heeft, naar Pruisen de wijk te nemen, In de Groolestraat te Nijmegen kreeg een met sintels ge laden wagen, door de helling, een zoo danige vaart, dat het paard hem niet meer kon houdeD, en omsloeg, waardoor de voerman er onder kwam. Zwaar gewond werd de man per brancard naar het zie kenhuis gebracht, waar hij overleed. De Wildenborch. De Wildenborch is heden in peroeelen gegund voor f524,954 aan versohillende koopers. Alleen het huis perceel werd ingehouden, doch de boomen worden gehakt. De hoogste inschrijver voor het geheel was maar f9000 lager. Een groot verlies voor deze streek. Tot leden van Gedeput. Staten van Friesland zijn herkozen 2 lib., 1 antir. (Pol- iema) en gekozen 1 socialist (v. d. Zwaag, deze Ja its te met 28 stemmen tegen 18 op L. W. de Vries (chr. hist.) tot buiten gewoon lid werd gekozen mr. J. J. Croles (a) bij herstemming met het vroegere (liblid Binnertstot idem van O verijsel gekozen 1 antir«7. (v. d. Vegte), 1 chr. hist. (Berends), 2 r. k. (v. Voorst enEssink) en 2 lib. (v. Laar en Jordens)tot idem van Zuid-Holland met 70 van de 76 stemmen mr. J. Limburg (vrijz. dem v. Nispen (kath) en herkozen Krap (a. r.) enlJzer- maas (kath.) In andere provinciën werden de aftredenden herkozen. In de zaak der valsohe bankbiljetten van f 25, waarvoor een Duitsoher te Gen- dringen werd gearresteerd, moet aan het licht zijn gekomen, dat deze werden ver vaardigd door een lithograaf, teNeurenberg gearresteerd, die vroeger te Emmerik werkzaam, ten huize van den uitgever der biljetten woonde. De machines, waarmede de biljetten werden vervaardigd, zijn in beslag genomen. Terwijl de dienstbode van een land bouwer te Ctlyk, het kachel vuur oppookte, ontplofte met donderend geraas, vermoe delijk een gedeelte van een dynamietpa- troon, die zieh tussehen de kolen bevond. De kachel vloog hierdoor geheel kort en kleineeoige huismeubelen werden door de wegspringende stukken ijzer vernield. De dienstbode, die zich gelukkig alleen in het vertrek bevond, bekwam een kleine wonde aan de rechterhand en den linker bovenarm. De correspondent te Batavia van de N. Rott. Crt. seint: Poeang Tikoe trachtte by het baden in de Sadang-rivier te ontvluchten, doch werd door de bewakers neergelegd. Het blad teekent hierbij aan Poeang Tikoe was het gewezen Toradja- hoofd van Pengala, van wien we reeds dik wijls 'teen en ander hebben medegedeeld. Wy brengen in herinnering, dat hij, na in Januari jl. ontvlucht te zijn, zich de vorige maand te Tondano onderwierp (October 1906) werd hij in genade aangenomen. Nu zal dit wel niet het geval geweest zyn, en hierin heeft men de reden te zoeken, dat hy weer trachtte te ontkomen. Dat de bewa kers hem toen hebben neergelegd spreekt vanzelf. De afdeeling Tilburg van de S. D. A. P. had een candidatenlyst voor den ge meenteraad ingeleverd en daarop zooveel handteekeningen verzameld, als de ambte naar ten stadhuize had opgegeven, dat er op moesten voorkomen. De burgemeester beweerde echter, dat h6t te weinig was en weigerde de lyst te aanvaarden. De afdee ling zal nu de geldigheid der verkiezingen betwisten en pogen deze nietig te doen verklaren. Ook een anti-alkoholüt Dinsdagnacht trapte iemand te Maas tricht een groote spiegelruit in bij een handelaar in gedistilleerd. Hyzelf ging toen aangifte doen op het politiebureau, voor gevende 'd goede daad te hebben verricht. Hy verklaarde o.a. nog spyt te hebben, dat hij de flesschen likeur, jenever, enz. niet in de Maas had kunnen smijten, want dat was allemaal vergift voor het menschdom. De man, die den jenever met „vergift" beti telde, was echter door dat „vergift" zelf „vergiftigd". Hootbroei. In tal van plaatsen in Friesland kan men reeds ruiken hoe erg het hooi al broeit. En geen wonder; het hooi is „zonder zon" gewonnen de kracht zit er nog in. Vele boeren beducht voor brandgevaar, zyn reeds begonnen het hooi te dollen en om te zetten. Uil Genève worden nu de overwe gingen van het vonnis gemeld, waarbij de soheiding tussehen Leopold Wölfling en juffrouw Adamovioz is uitgesproken. Het gereohishof overwoog dat mevrouw Wöl fling onbekwaam was om een huishouding te bestieren en haren man een bewoonbaar huis te versohaffenverder dat zij een zonderling was, gebrek aan consideratie had en driftig was. Dat alles had de echte lijke samenleving onmogelijk gemaakt, hoewel Wolfling da nukken van zijne vrouw verdragen had, voor zoover dit met zijne persoonlijke waardigheid overeen te brengen was. De sociaal-democratische fractie in den Finsohen Landdag heeft met het oog op den reohteloozen toestand der Joden in Finland een verzoekschrift ingediend bij t parlement, waarin zij dit liohaam vraagt, den Finsohen senaat een wetsont werp voor te leggeD, dat in Finland ge boren eD opgevoeden Joden, alsook hun, 96ii een bepaalden tijd gewoond nebben, «11e staatsburgerlijke rechten De bakkersstaking te Palermo is met een overwinning aan de zijde der werk lieden geëindigd. Door de staking is ook het tramverkeer gedeeltelijk gestremd. Veie winkels zijn gesloten. Daar meD onlusten vreest, zijn extra treinen met soldaten naar Palermo gezonden. Donker Parijn op klaarlichten dag aan 't werk. In 't harije van Parijs heeft een vrouw gisteren den meest brutalen diefstal gepleegd, die op dit gebied tot dusveT ver toond is. Tegen halt' drie ontving een weduwe, die bij het station St. Lazare een klein appartement bewoont, bezoek van een onbekende. Op dezelfde étage wonen meer gezinnen, zoodat 'teen won der is, dat deze niets van het voorgeval lene hebben gehoord. Nauwelijks had de onbekende de deur gesloten, of de indringster richtte een re volver op de oude vrouw, onder den be kenden uitroep „je geld of je leven". Maar zij weigerde. En daarop sloeg de dfevegge haar slachtoffer met de kolf van de revolver op het hoofd, zoodat de onge lukkige in zwijm viel. Toen sloeg dein- breekster haar slag en haalde uit de piano de effecten en andere kostbaarheden, die de oude vrouw daarin verborgen had. Al vorens zieh te verwijderen met een som metje van 12000 francs, bracht zij haar slachtoffer nog eenige slagen toe, zoodat het uren duurde, voor deze uit hare on macht ontwaakte. De politie heeft tevergeefs nasporingen gedaan. Amerikaansche kapitalisten zijn van plan in Frankrijk een vleesehtrust in het leven te roepen. In versohillende streken, o. a. te Suey-Dommueil, bij Parijs, te Graville-Sainte Honorine, bij Havre, te Villenave-d'Ornon, bij Bordeaux, hebben makelaars groote stukken grond gekocht, om er slagerijen en worstfabrieken op te richten. De gemeentebesturen hebben reeds verlof tot het bouwen gegeven, de staat echter weigerde tot dusver en belangheb benden dringen er ten sterkste op aan geen toestemming te verleenen, daardeFransehe veefokkers vreezen, dat 't Amerikaansoh groot-kapitaal binnen korten tijd de voor naamste Europeesche veemarkten zou be- heerschen. Ia een dorpje aan de Wezer zocht een politieagent bij een plotseling uitbre kend onweer 'n schuilplaats in een boeren hoeve. Juist op het oogenblik, dat hij binnentrad hoorde hij een jongen van den hooizolder af roepen Me dunkt moeder ik kan den boel nu wel aansteken, 't Heeft al eenige keeren gedonderd. Onnoodig te zeggen, dat de boerderij dien dag niet afbrandde en zoowel moeder als zoon onmiddellijk in verzekerde bewaring ge bracht worden. De New-Yorksche straatvegers heb ben den arbeid hervat. Kolonel Balabansky, chef der politie te Tjflis, pleegde zelfmoord op het graf zijner moeder, omdat men zijn gebrek aan energie bij den jongsten bommenaanslag algemeen laakte. Te Cincinnati is een huis van vier verdiepingen ingestort, 12 personen kwa men om het leven. Het Jijk van den doge Sebastiano Veniers, den overwinnaar in ,den slag tegen de Turken bij Lepanto (1517), is met veel praal van Murano naar Venetië overgebracht. De koningin-moeder van Italië en de hertog van Genua wooDden den lijkdienst bij. Een tafereel, dat aan een der pak- kendste gedeelten van Zola's „Béte Hu- maine" herinnert, heeft zich eenige dagen geleden op de locomotief van een Brus- selsohen sneltrein afgespeeld. De machinist bracht den trein even buiten de stad, op het Antwerpsche spoor, en liet hem, alle signalen irotseerend, in razende vaart een tiental stations voorbij vliegen. De stoker, die bemerkte, dat de machinist waanzinnig was geworden, voor zag eene vreeselijke catastrophe en slaagde er, eerst na een hevige worsteling, in, den machinist te knevelen. Even voor Meohelen kwam de trein tot stilstand, zonder, o, wonder, eenig ongeluk te heb ben veroorzaakt. Iedare dame, die 't in Praag waagt met een sierlijken sleeprok rond te wan delen, wordt gestraft met een geldboete, in geval van recidive, met gevangenisstraf. Nu de stads-statistiek aanwijst, dat Praag de stad in Oostenrijk-Hongarije is, waar de meeste sterfte aan longziekten voor komt, heeft het bestuur het noodig geacht, 't verbod tegen de slepen, dat vroeger alleen gold voor wandelaarsters in de parken, ook te handhaven in de stads wijken. Hevige wolkbreuken hebben gister nacht te Berlijn overstroomingen veroor zaakt. Eenige tramwagens werden door den bliksem getroffen. Geen persoonlijke ongelukken. Volgens een telegram uit Parijs, zijn 5 gevaarlijke inbrekers, die allen tot 20 jaar tuchthuisstraf veroordeeld waren, uit de gevangenis te Grenoble gevlucht. De strafkamer te Bochum veroor deelde een 13-jarigen schooljongen wegens diefstal tot 1 maand gevangenisstraf. De knaap had 4 weken in voorarrest gezeten. Wegens het ontvluchten van 20 poli tieke arrestanten uit de gevangenis te Sebastopol werden de directeur en het gaheele personeel, ook de medici, gear resteerd, In de stad hadden talrijke huis zoekingen plaats. Waar was de aardbeving Volgens het meteorologisch instituut van Chelte- oyara (V. S.) heeft, naar de aanwijzing zyner instrumenten, gistermorgen te 8 nur 14 minuten en 53 seconden een reus achtige aardbeving plaats gehad. De schokken moeten een uur geduurd hebben en de voornaamste heeft zich doen ge voelen tussehen 8 uur 22 en 8 uur 25. Het meteorologisch instituut van Washing ton meent, dat de ramp plaats had op 1500 of SOOO mylen ten zuiden van Washington, 't Observatorium van öhind (eiland Wight) komt met een heel andere leziDg. Volgens dit instituut van geleerden hebben de schokken vier uur geduurd en is de voor naamste gevoeld te 2 uur. Dat was een schok, zeker dubbel zoo aterk als die welke de verwopsting van Kingston ver oorzaakte. Het observatorium meent tevens dat deze aardbeving plaats had op 4500 mylen van zijn waarnemingspost. Een telegram uit Kanea (Kreta) meldt intusscheu, dat daar in de bewuste nacht te 12 uur 40 heftige schokken zyn waar genomen van 'toosten naar 'twesten. Zy duurden ongeveer 15 seconden. Vuurtorens tot villa's ingericht. Niet minder dan drie afgedankte vuurtorens op de Engelsohe kust hebben een nieuwe be stemming gevonden, in handen van men- sohen die veel geld en veel tijd bezitten. Twee van deze vuurtorens staan op Port- land-Hill en de derde op South-Foreland, bij Dover. De laatste is reeds kant en klaar als villa ingericht, terwijl de twee andere nog niet geheel en al gereed zijn. Men roemt het heerlijk verblijf in deze villa's en misschien komt nog de tijd, dat een ondernemend man een geheele rij to rens in zee laat bouwen, om die als zee- villa'B aan zonderlingen te verhuren. (Hbld. v. Antw.) De toestand in het Zuiden van Frankrijk. De onderprefect van Narbonne wien door de bevolking verweten wordt dat zijn onbekwaam optreden de oorzaak van heel veel kwaads werd, heeft zijn ontslag ge kregen en de stad verlaten. Het bericht dat de Kamer van inbeschuldigingstelling niet heeft kunnen besluiten Albert, Fer- roul c. s. voorwaardeljjk in vrijheid te stellen heeft in de zuidelijke departemen ten sterke ontroering gewekt. Tot ver storingen de rust kwam het evenwel niet. Het (tweede) comité van Argeliers heeft de vertegenwoordigers van alle daarmee in relatie staande gemeenten verzocht nog voor den 16en de door de regeering gestelde termijn te besluiten dat de gemeenteraden niet terug zullen keeren in de stadhuizen en dal het lijdelijk ver zet wordt voortgezet. Zaterdag 6 Juli. Schore, bij Rnimzioht 1 uur door not. Sohram nieuwe houtwaren. Maandag 8 Juli. Wemeldinge, 10 uur nabij het Kanaal losplaats brug nieuwe houtwaren door not. Sohram. Woensdag 10 Juli. W estkapelle, half 2 in „Hel kas teel van Batavia" verhuren 8 pere. bouw en weiland voor N. en J. Minderhoud Joh.z. door not. Loeiï. En verkoopen aardappels, veldvruchten, hooi- en nagras. gj.0 o s t k a p e 11 edoor not. Struve op Burgtvliet bij A. Maljaars 10 uur inspan als ;1 bruine meriie 17 jaar, 5 melkkoeien 2 kalfvaarzen, 2 melksohapen, Jammers enz., menwagens met toebehooren, drie- wielskar, ploegen, eggen, paardenwant, landbouw- en melk gereedschappen, veld vruchten. Goes, half 10 voor den curator manu facturen uit het faillissement van Brusket door deurw. Hollman en Verhoek in de Prins. I e r s e k edoor not. Sohram nieuwe houtwaren 1 uur aan de haven. B o r s s e 1 everpachting door not. v. d. Kloes voor 7 jaar 24,3040 H. tiendvrij bouwland in 24 pereeelen. LAATSTE BERICHTEN. Uitslag Gemeenteraadsverkiezingen. Goes. Gekozen de aftredende liberale leden mr. J. de Witt Hamer met 501, W. Temperman met 482 en J. F. v. d. Leeuw met 472 en F. J. v. d. Ven (k.) in de vacature Duvekot, met 501 stemmen. Herstemming tussehen Von Schmidt auf Altenstadt (l.) in de vacature Janssen met 418 en J. P. v. Vlissingen (1.) met 360 stemmen. Er werden uitgebracht 309 stemmen op v. d. Ven alleen. Op v. d. Leeuw en v. d. Ven 20. Op liberalen en v. d. Ven 182. Vlissingen. Gekozen da heeren Klyberg, Mercbens, Van Boekhout, Van Kaalte, Van Ockenburg en Vermaas. Baarland. Aantal kiezers 144. Uit gebracht 141. Van Damme 82, Mol 69, Remijn 116. Gekozen Van Damme en Remijn, beiden aftredend. 's Heer Arendskerke. Aantal geldige stemmen 241. Uitgebracht op de heeren J. J. de Jager 100, J. Meulenberg 43, J. Nysse 203, J. Smit, 205, A. Zandee 123. St. Maartensdijk. Raadsverkiezing 334 geldige stemmen. Van Onwaarde 0, Chr. Hoek 188, N. J. Nelisse 122, W. M. Rijn berg 190, Hoek en Rijnberg gekozen. 's-Gravenhage. Verplaatst van's-Gra- venhage naar Ter Neuzen de adjunct- ingenieur bij de Rijkswaterstaat; N. G. LambracMeen, 's Gravenhage. Voor 't examen voor apothekersbediende zijn geslaagd de dames C. F. Sturm te Goes en J. J. Weisfeit te Aardenburg. Biervliet. Heden werd op het gehucht Driewegen door het bestuur van dea Wilhelminapolder aanbesteed het maken van 215 M. lengte grindbaan in den Wil helminapolder met het onderhond tot 30 April 1908. Ingeschreven doorS. M. de Vuyat, Bres- kens voor f 950 J. M. H. v. d. Sande, Bres- kens f840; P. G. v. d. Hooft, Ter Neuzen f 802, f 860 W. Woittiez, Breskens f 800 J. de Ruysscher, Biervliet f799, f852; C. J. de Smit, Breskens f750; J. Maas, Bier vliet f 658, f 780 F. G. Hoevenagel, idem f670, f799 A. van Male, Schoondyke f 630, f 700. Het eerBte cyifer met enkel grind, 't tweede met een vlylaag met puin. Gegund aan F. G. Hoeveuagel te Biervliet voor f700 met een vlylaag van wasipuin. Biervliet. Heden werd op het gehucht Driewegen door het bestuur van den Helenapolder aanbesteed het maken van 1250 M. lengte grindbaau in den Helena polder met het onderhoud tot 30 April 1908. Ingeschreven door: A. du Burck, Breskens, voor f6412, f6412; 0. J. de Smit, id., f4290, f4500; S. M. de Vuijst, id., f 4246 W. Woittiez, id., f 4200 J. M. H. v. d. Sande, id., f4175; P. C. v. d. Hooft, Terneuzen, f 4075, f 4390Jan de Ruijssoher, Biervliet, f4065, f4378; J. Maas, id., f 3895, f 4410A. van Male, Sohoondijke, f3800, f4280; F. G. Hoeve- nagel, Breskens, f 3620, f 2890. Het eerste cijfer is met enkel grind en het tweede met een vlijlaag van waalpuin. Gegund aan den laagsten inschrijver met een vlij laag van waalpuin. Nog werd aanbesteed het leveren van 200 M3. onderhoudsgrind op den wal voor f2.90 de M3. M Dlifr ICR L IJK E STAND, Over de maand Juni. KRABBENDIJKE. Getrouwd: 20, Jacobus Leendertse, 30 j. wednr. en Eliza beth Koeman, 29 j. jd. Geboren: 4, Bartel Jan, z. v. Cor nells Jan Berman en Jaooba de Goffou 2, Willem Pieter Jan, z. v. Jan Jaeobus Verlare en Cornelia Aartje Verhuist 13, Jozina Marina, d. v. Francois Johan Meloen en Klazina Griep Gerrit Jan, z, v. Laurus Jaeobus van Doorn en Tannetje van Sabben 18, Jaeobus, z. v. Jakobus de Vriezé en Jakoba van Houte. Overleden: 6, Adriana, 6 mnd., d. v. Steven Sehrier en Jannetje Mieras. COLIiNSPLAAT. Ondertrouwd, ge trouwd en overleden Geen. Geboren: 6, Pieterneïla, d. v. J. Munster en C. Bril; 11, Pieter Cor nells, z. v. P. van Sohaik en C, Post 13, Wilhelmina, d. v. G. W. J. Mouthaan en L. A. Sohout. MIDDELBURG, 4 Juli 1907. Wederom bestond de aanvoer nagenoeg alleen uit Tarwe, die 50 cent hooger liep. Men besteedde voorjarige tarwe f k f nieuwe tarwe f 8,25 k f 8,75 jarige rogge f -,a f -,nieuwe rogge f a f wintergerst f -,nieuwe zomergerst f -,a f haver f -,k k f paardeboonen f -, a f-tuin- boonen f a f-,witteboonen gelezen fa f-,—ongelezen fkf ronde bruine boonen fk flange dito f-,k f-,groene erwten f -,k f-,nieuwe kroonerwten fk f koolzaad f-,k fkar wij zaad per 50 K.G. f—k f— Alles per H.L. Opgaaf v. d. marktzetters, handelaren. Boter f 0,55 k f 0,60 per '/2 kilo. Eieren f3,30 per 100 stuks. Opgaaf v. d. Zeeuwsche Landb. Maatsch. Boter f0,56 f0,62 per '/2 kilo. Eieren f3,40 per 100 stuks. Telegrafisch Weerbericht. naar waarnemingen in den morgen van 4 Juli, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.2 te Horta, laagste stand 747.7 te Skagen. Verwachting tot den avond van 5 Juli matige Zuid-Westelijke wind, meest zwaar bewolkte lueht, mogelijk regenbuien. Iets warmer. Dagen. Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam. Vrm. Nam. 5 Juli 10.24 10.59 3 53 4.35 6 11.39 5.10 5.49 7 0.14 0.42 6 23 6.51 8 1.14 1.38 7.22 7.47 9 2.2 2 25 89 832 10 2.46 3.6 8.52 9 12 11 3 23 8 39 9 28 9.44 Het driemanschap. Pe Standaard heeft een hoofdartikel over het driemanschap Tyderaan-Borgesius- Mwohant, m ecferyf; o. m. Mr. Tydeman vertegenwoordigt al de stroeve, hoogo di-ftigheid van de liberalen uit de tweede helft der vorige eeuw. By hem is de uitwendige, zichzelf bebeer- scbende kalmte, ook al verraadt blik en woordkeus niet zolden de felhoid van den afkeer dien hy aan de Christelijke partyen toedraagt. Persoonlijk is die afkeer niet. De haat tegen „de fijnen" is hem een erf stuk, dat hij in den door hem aanvaarden boedel der liberalen uit een vroegere pe riode gevonden heeft. Hij zou achten de traditiën zijner beste voorgangers te ver loochenen, indien hy op dit punt toegaf. Te Gorkam sprong het dan ook in het oog, hoe hij veol scherper dan do heeren Bor- gesius en Mar chant, zich in dezen boozen toon hooren liet. Waar ooit inspiratie van hem uitgaat, zal het altoos inspiratie in dien geest zijn. Het is de Kappeyne-pre- tentie die iu liem naleef r, en die uit hem spreekt met overtuiging, talent en taaie vasthoudendheid. Juist alzoo da man om in een oogenblik van vertsagen, gelyk nu, het schier gebluscb'o vuur weer aan te blazen, en de nu ingedrukte veer nogmaa1* te doen opspringen. Een heel i ndere figuur is de heer Goeman Borgesius, dien meu wel eens, en niet geheel ten onrechte een lichamelijk en geestelijk perpetuum mobile heeft g6noemd.Wie hem uit zyn Ka- merbank of op een meeting spreken hoorde, zag niet alleen het hoofd zelf, maar van dat hoofd oog en lippen, en onder die lippen heel 't lichaam met armen en handen, en tot do voeten toe, in gestadige beweging. En wie hem in zyn geestelijken en poli- tieken gedachtengang gevolgd heeft, moet wel erkennen, dat lichaam en geest by dezen politicus in volkomen harmonie leven. Altoos trillion, steeds slingeren en wisselen. Het typische tegenbeeld van fcet somper idem. Een kleur verschietend gedoe. Juist dus datgene, wat mr. Tydeman zoo ten eenemale mist. Wat bïi hem stroef heid is, is by Borgesius enkel soepelheid. Mr. Tydemanzingt éénaria, altoos dezelfde. Mr. Goeman Borgesius heeft op eiken vin ger een anderen deun. Maar juist hiermee hangt by den laatste saam z'n ongelooflijke vaardigheid van aanpassing aan de toestan den. Iets bijna cameleontisch. Men heeft van zijn slimheid, een enkele zelfs van zijn sluwheid gesproken. Gaat men niet veiliger door te spreken van zijn onuitputtelijke ressources Ge herinnert u zyn gestie by de jongste drankwet. Toen 't ontwerp uit kwam, was hy enthusiast er voor. Een prachtige wet. Dat was do positie die hy met een prime sautier innam. Was hy niet de voorzitter van den grooten Bond tegen het drankmisbruik Tweede bedrijfHem woei 'n gewaarwording aan, dat er uit dit ontwerp politieke munt is te slaan. Traves- tiesement a vue. Hy gaat ditzelfde ontwerp bestrijden. Er komt oppositie vanRoom- sche zijde. Hy er als de kippen bij, om zich aan die oppositie aan te sluiten. Toch be rust hy nog tot het slotbedrijf komt. En nu krijgt ge een deftige allocutie nrbi et orbi, dat hij wel tegenstemmen moet. Hoe soepel en rijk moet een geest wel niet zijn, die zulk een volte face in minder dan geen tijd doorloopt. En toch, haaBt nog sterker was zijn toeschieten op mr. Schok king, om een orthodox-tbeologisohe faculteit in Leiden, Utrecht en Groningen te herstellen. Ook hier zat politieke munt in. En weer sloeg mr. Borgesius zijn slag. Oordeel nu, dat zulke een vaardige mo biliteit den politieken ernst in verdenking kan brengen, toch zult ge niet loochenen kunnen, dat er in zulk een perpetuum mobile (de zedelijke waardeering er van nu buiten rekening gelaten) een onge- meene kracht sohuilt voor den aanval, die tegen u loskomt. Ia de Kamer moet hij nu reeds gezegd hebbenJa, ik zit nu als Job op mijn aschhoop, maar Job kwam er weer bovenop. En denk er om, dat dit bij zoo vinding rijken geest als hem eigen is, een diepen zin kan hebben. Verlegen staat hij nooit. Van minder politieke kracht is derde in den bond, de heer Marohant, maar ook hij heeft eigenschappen, die, op zichzelf waar deloos, gevoegd bij wat het duo vertegen woordigt, u duur kunnen te staau komen. Hij is noeh stroef, noch duikt hij om u uit zijn sohuilhoek te bespringenveeleer is hij doorzettend, sleohts één tred ken nend, altoos doldriftig. Hij is riet als mr. Drueker stil denker, noeh als de heer Bos lokkend door zijn uitstalling van billijk heden, maar radioaal dweper, met al den gloed van de bezieling aan den dweper eigeD. Als mr. Tydeman te veel aarzelt en mr. Goeman Borgesius zich te veel kronkelt, pakt hij beiden onder den arm en zet ze, of ze willen of niet willen, een eind voor uit. Voor hem zijn beiden, Tydeman en Borgesius, achterlijke drentelaars. De so cialisten prikkelen hèm dat ze vooruit zijn. Hij wil ook vooruit, en de andere twee moeten mee. Dat dit spaak kan loopen, en nu met Staal spaak liep, is juist, maar vergeet daarom de voortstuwende kracht niet, die van zulk een impetueuzen geest uitgaat". Het opstel besluit met de vermaning, dat de onderschatting van de gemeenschap pelijke kracht van dit driemanschap te laat berouwen zou. Het liberalisme. Het Liberalisme, schrijft de Standaard in een beknopt maar interessant overzicht, ziet zioh van twee kanten bedre;gd. Bij zijn optreden liet het een dubbele pretentie hooren, de é*5ae geestelijk, de auéere stoff-iijk,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 3