NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 233. 1907. Vrijdag 5 Juli, 21e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S, J DE JONGE-VERWEST, te Goes G. v. d. Putte. Vlissingenll: J. J. Klijberg en P. Merckens. C. VAN BOVEN Mz, C. HAVERHOEK, J. SINKE, drie besliste en bekwame mannen. A. DE BROEKERT. A. RUISAARD. REACTIE. F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN BaltenlaadSGh Dierziekl Italië. H o n g a r ij e. ÏEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EH VAN 3KBI Candidaten der Anti-rev. Kiesvereeni gingen zyn Vlissingenl: A. Huson en Voor de gemeenteraad verkiezingen op onze dorpen kunnen onze kiezers 't veiligst afgaan op de aanbevelingen onzer Kies verenigingen. Men stemme derhalve te Krabbendyke: En te Wemeldinge den hoogst bekwamen wethouder en het trouwe raadslid. Voor Wolfertsdyk bevelen wij aan dhr. A. POT en voor alle overige ge meenten de candidaten der Anti-Rev-, Chr.-Bist. en Katholieke Kiesvereeni- gingen. Tijdens de verkiezingen voor de Staten heeft men 't weer kunnen lezen in liberale en socialistische partybladen dat bij een mogelijke stembusnederlaag der vrijzinnig heid ons land zou terugvallen in de macht der reactie. En ook op andere tijden is dat woord reactionair scheriDg en inslag, vooral bij de socialisten. Zij willen er dan mee zeg gen dat wy de tegenstanders van den vooruitgang zijn. Nu zegt dit woord op zichzelf niets. Reactionair en Conservatief zyn goede woorden wanneer men er onder verstaat teruggang naar den verlaten beteren weg en te willen behouden een voortbouwen op het goede dat werd verkregen. Maar de vrijzinnigen gebruiken tegen over ons dit woord als een brandmerk. Het mes snjjdt dan van twee kanten. Zij zijn dan de ware vooruitstrevenden en wij de achterlijke dompers, die voor vooruitgang en ontwikkeling blind, al 't goede dat deze ons bieden tegenhouden. De voorstelling is echter onjuist. Reactionair is terugwerking op het be staande. Past dit nu toe op het thans be staande en gij weet dan hoe het bijvoor beeld is met hetgeen wy thans bezitten op oeconomisch (staathuishoudkundig) gebied. En dan is er heel wat, waar wy van terug willen, in welk pogen wij zelf* door de meest radicalen in de vrijzinnige par tyen worden gesteund. Wij hebben met name gekregen de door de vroegere liberalen ons in naam der vryheid bezorgde vrije concurrentie. De vruchten daarvan heeft men gezien. Men wil den Arbeid terug voeren van den heil- loozen weg waarop de teugellooze concur rentie hem brachtterug, dus reactie l Wy hebben gekregen groot drankmis bruik. Hiertegen reageert de consciëntie, zelfs van menigen meest rooden sociaal democraatterug van dien heilloozen weg, dus reactie. De werkman komt wegens hst gemis van een verzekerden ouden dag enz. op al Blechter weg. Van dezen weg wil men hem door staatspensioneering en andere middelen af helpenterug dus, dat is reactie Wy hebben de reglementeering van da ontucht gekregen van onze oud-liberale wetgevers, keuring van publieke vrouwen met voorbijgang van de mannen. Zulk een reglementeering is onrecht, en een accoord met de zonde. Van dien weg roept zelfs een Domela Nieuwenhuis de natie nog terug, dus alweer reactie. Wy hebben van lieverlee gekregen ver ouderd geschut en ander voor de landsver dediging onmisbaar materiaal. De vooruit gang op dezen weg moet worden tegenge gaan door verbeterde strijdmiddelen derhalve reactie In ons land bestaat een in de wet vastge legd beginsel van rechtsgelijkheid tusschen het bijzonder en openbaar onderwijs. Ten einde het ook practisch zoo te doen zijn, wil men het onrechtvaardige wat men verkreeg n.l. dat de openbare school zoo ontzaglijk veel meer finantieel voorgetrokken wordt by de bijzondere scholen terugwerken, dusReactie. Deze voorbeelden zagen wij in Het Friesch Dagblad aldus vermeerderd Er bestond voorheen gelegenheid dat bij eene werkstaking, de werkstakers de niet- werkstakers straffeloos konden dwingen óók te staken. Een ieder gevoelde dat dit toch niet recht was. Er werden maatregelen genomen dat dit bestaande tegengewerkt werddus Reactie. We hadden verkregen machtige ver keersmiddelen van vervoer, welker beamb ten de bevoegdheid hadden om straffeloos dit raderwerk van ons maatschappelijk orga nisme op eens stop te zetten. Men gevoelde algemeen dit kon zooniet. Er werd tegen dit verkregene, tegen dit bestaande ingewerkt en 't werd teruggedrongen uit onze samen leving dus alweer Reactie. We hebben verkregen en er bestaat, dat de man vrijelijk ontucht kan bedrijven en dat de moeder voor de gevolgen zit. De Tweede Kamer heeft thans een wet aange nomen om dit verkregene, dit bestaande tegen te werken, dus Reactie. Er bestaat nachtarbeid, welke reeds zoo'n burgerrecht verkreeg,dat het schijnt, alsof het niet anders kan en mag. Men wil tegen dit verkregene inwerken, om het terug te werken, dus Reactie. Er bestaat en we hebben eene vervaar lijke bouwwoede. Men gevoelt, dat daar leelyke gevolgen voor de a.s. bewoners uit voortvloeien kunnen. Daarom deze ver kregene vryheid in het bouwen, tegenge werkt en terug gedrongen met verorde ningen en bepalingen hieromtrent dus al weer Reactie. Er bestaat en wy hebben verkregen eene Vaccinatiewet, welke aan ieder mensch die ter school moet gaan verplichtzich te onderwerpen aan eene inenting waarvan men de gevolgen niet weet. Deze inenting is geheel overgelaten aan de vrije besohou- wiBg van den geneesheer. Nu zyn er ouders die erg ongerust zyn omtrent deze wijze van voorbehoedmidde len toedienen, omdat de geneesheeren in dezen zoo in den blinde tasten want im- viners, ze weten niet of het kalf, waarvan de pokstof, wel volkomen gezond is ze weten niet, wat 't in te enten bind onder de leden heeft, ze weten niet voor hoe lang dit voor behoedmiddel werkt, ze weten niet hoeveel prikken er moeten en mogen gegeven wor den, ze weten niet hoeveel van die pokken moeten opkomen om dit voorbehoedmiddel van kracht te doen zyn, ze weten niet als een tweede inenting door niet opkomen der eerste gewenscht en noodzakelijk is ja, de heeren geneesheeren weten zooveel niet op dit gebied, ze weten zelfs niet eens of de inenting ook zou kunnen zyn een voorbe hoedmiddel om de pokziekte van onder het menschelyk geslacht te doen verdwijnen. Nu tracht men aan zulke bezwaarde ouders tegemoet te komen en dus deze onvoor waardelijke verplichting, welke bestaat en verkregen is, terug te dringen, al weer Reactie. Dan verkregen we een meening in onzen oeconomischen strijd, die de eisch stelt, dat de arbeid niet vry is, dan slleen wanneer enkele heeren of leiders dit goedvinden. Men gevoelt dat dit toch niet gaat, reden waarom deze eisch wordt tegen gewerkt) dus, al weer Reactie. Ook verkregen we en bestaat er eene meening die eischt, dat de werkman als een loonslaaf wel verplichtingen zal hebben en geen rechten. Doch dat gaat ook heelemaal niet op. Contracten moeten er gesloten en de werkman moet hierin zyn wettig aan deel hebben ook deze meening en eisch kan niet ingewilligd en gehandhaafd, ze moet teruggedrongen uit onze samenleving dus al weer Reactie, En ook bestaat er en hebben we ver kregen als Nederlanders het recht om toe te zien dat de Buitenlander zyn grenzen sluit voor onze producten en by na volkomen vry is om zijn waren in ons land in te voeren zoodat als gevolg daarvan menig bedrijf in ons land de concurrentie ni6t kan volhou den en dus opgrold wordt, wat werkeloos heid en drukking van de loon en in de werkende bedrijven tengevolge heeft. Nu gevoelt men meer en meer dat dit recht van toezien voor de Nederlander niet wel houd baar is, en dit recht moet ontnomen worden alweer Reactie. Er bestaat in ons land en we hebben verkregen eene Staatsloterij, en de speel zucht is groot om nu niet reactionair te zyn moest men deze zaken, de loterijen, de speelzucht aanwakkeren en steunen. Maar neen zegt men, dit alles moet teruggewerkt en van ons erf teruggedreven worden Alweer Reactie. De schrijver is maar opgehouden, doch hij had nog heel wat meer kunnen noemen. En inderdaad dit alles bijeengenomen er kennen wy, wy zyn zeer reactionair. Maar zóó gezien wordt dit kenmerk een deugd. Er is heel wat nog op zedelijk en gods dienstig gebied, vanwaar wij zeiven terug moeten en ons volk hebben terug te roepen. Hiertoe nu strekt 't optreden der chr. partijen. Hiernaar streven, ook in de ge meenteraden, allen die dit heilloos spoor van nabij gezien hebben, en alleen in teruggang heil zien. Mochten er maar vele zulke mannen ge kozen worden 4 Juli 1907. De Goesche Gemeenteraadsverkiezing. Op 't oogenblik reeds, terwijl de uitslag dezer stemming nog onbekend is, schrij ven wij hier gaarne ons protest neer tegen het bedryf van enkele onzer kiezers die op reis gingen in plaats van of alvorens hun stem te gaan uitbrengen. Overigens durven wy met gerustheid zeggen,dat de vaste gedelegeerden, dat zijn de aangewezenen voor het kiezerswerk, zichzelf hebban overtroffen, er was niets meer te verrichten dat had behooren ge daan te worden. Opzettelijk spreken wy van vaste ge delegeerden. Immers er zyn er verscheidene, doch onder hen zijn slechts de grootste helft werkers, 1 doet mee met halve kracht, en de overige zyn nietsdoeners. De kiesver- eeniging zal deze laatsten behooren te vervangen. Aan het gemeentebestuur zouden wij de ernstige vraag willen richtenzet toch voortaan weer de raadsverkiezingen op Dinsdag. Dan zyn alle kiezers in de stad. Nu weer waren velen wegens uitstedig- heid verhinderd, of verplicht met groote opoffering, ook van reiskosten, waarvoor wij hun hulde brengeD, terug te komen. Wy hebben wel eens gehoord dat de raadsverkiezingen op een anderen dag worden gezet om de heeren leden van 't stembureau te gerieven. Maar wanneer door deze attentie voor de raadsleden de kiezers worden gedu peerd, zoodat zij niet kunnen stemmen, daD, zouden wy zeggen, moet wat het zwaarst is, het zwaarste wegen, en moet men weer naar de beproefde goede ge woonte van Dinsdag stemmen terug. W ij verzoeken beleefd aan de voorzitters onzer kiesvereenigingen, of, in plaatsen waar nog geen kiesvereenigingen zijn, aan particuliere ons bevriende personen om ons geregeld bij elke raadsverkiezing of her stemming de circulaires te willen toezenden, welke van vrijzinnige of onbekende zijde ten gunste van vrijzinnige candidaten werden of worden verspreid. Uit gemeenten waar reeds gestemd is, ontvingen wij ze eveneens gaarne. Voorloopig onzen dank, van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Bewonder enswaard. De Standaard sohrijft Mr. B Gewin heeft eindelijk zijn „Be ginselen van Strafrecht" bij Brill te Leiden in het licht gezonden. Een koste lijk werk, geheel op den grondslag onzer beginselen rustend. Met kalme zorg door gedacht tot den einde toe. Beider in zijn opzet. Keurig ingedeeld. Met rijke opgave van litteratuur. Volledig tot in de kleinste détails. Dit werk boezemt eerbied in. Reeds sinds jaren ligt de geleerde schrijver, meer dan halverwege verlamd, machteloos op het krankbed neder. Zelf schrijven kon hij niet. Geen boek kon hij meer in de band houden. In alles moest hij worden bijgestaan. Alleen zijn geest bleef helder, bleef vol moed, vol heilige energie. En zoo heeft bij met onnoeme lijke inspanning, lijder zooals weinigen, dan toch eindelijk dit grootsohe werk voltooid. Liberale onder wijsliefde. De Rotterd amscne openbare onderwijzers hebben reeds laDg aangedrongen op ealaris- verhoogiDg, maar zonder veel sueees. Zij hebben wraak genomen. En bij de prov. stembus hebben deze onderwijzers, anders tevens goede propa gandisten voor de liberalen, zich van allen arbeid tot bewerking der kiezersonthouden. Zij schrijven nu de nederlaag der liberalen in Rotterdam aan hunne onthouding toe en den liberalen slaat de sohrik om het hart. Nu ontwaakt eensklaps de liefde voor het openbaar onderwijs. ,Nu voelen alle liberale heeren hoe noodig het is om te zorgen) dat de onderwijzers beter gesalari eerd worden. Zeide eens de Rotterdamsehe wethouder van financiën, dat de uitgaven voor salarisverhoogiug inproduotief wareD, men is thans tot andere opinie gekomen. De geschiedenis heeft een zeer vermake lijk verloop. Zoo zelfs dat de onderwijzers er zelf een loopje mee nemen en in de Bode, het orgaan van den Bond van Neder- landscbe! onderwijzers, hun kluchtige ver bazing uiteD. Wij lezen in de Bode: Eerst was 'tde «Nieuwe Rotterdam sehe Courant die 't voor de Rotterdamsehe onderwijzers opnam. In de tientallen jaren dat zij op verbeteringen aandrongen, had dit blad daar nooit iets van bemerkt de havenwerken breidden zich steeds uit en de tonnenmaat werd grooter, wie let dan ook nog op iets anders Doch hoe aangenaam waren de Rotterdammers verrast, toen zij in dat blad van 12 Juli 1.1. lazen: «Zooveel vraagstukken van dringend belang vergen offers, bijv. de regeling der onder wijzerssalarissen, die toch waarlijk geen weelde mag heeten in eene stad als de onze". Hoe jammer dat dit blad, dat zooveel in vloed heeft in Rotterdam, eerst van die over tuiging blijk gaf aan de vooravond van de verkiezingen. Als 't dit eens gedaan voor de interpellatie-Moll of een io jaar vroeger, hoe anders zou die zaak dan waarschijnlijk ge- loopen zijn. De Bode vertelt voorts van den conser vatief liberaal Van Dorp, die nooit van ver hooging der onder wyzers-salarissen sprak, dan „toen hy kandidaat werd voor de Prov. Staten". Ook nog van dr. Jennes, die in district I kandidaat gesteld werd. Den avond voor de verkiezing ontvingen alle onderwijzers in het district een 200 een schry ven van den voorzitter der liberale kiesvereen., waarin verklaard werd, dat dr. Jennes de salarisverhooging alleszins gerechtvaar digd achtte en dat 't aanvangsalaris beslist onvoldoendemoet genoemd. Deze dr. Jennes is naar de Bode mede deelt, schoolopziener en hy liet tot nu toe nooit blijken, dat zulk een sympathiebetui ging hem werkelijk ernst is. 't Mooiste komt echter nog. De liberale kiesvereen. „Vooruit" hield een vergadering tot het stellen van kandi daten voor den gemeenteraad. De voor zitter begon een lange speech af te steken, waarin hy met vuur p!ej'.io "oor de salaris» varhosgibg. I Ook in andere vergaderingen worden de meest hartelijke verzekeringen verno men, dat men „het openbaar onderwijs" eeu o, zoo goed hart toedraagt. Zoo luidt immers de leuze. Men draagt het openbaar onderwijs een goed hart toe d. w. z., men wil beloven dat men de onderwijzers zal helpen aan een beter salaris d. w. z., dat men hoopt dat zij dan ook zullen ijveren voor de liberale candid aten. 't Is een zonderlinge historie, niet zonder humor, zooals men ziet. Maar een historie, die daarom niet minder haar ernstige zijde heeft. Van deze wonderlijke liberale liefde voor hel openbaar onderwijs, zeide Prof. Fabius in de „Rotterdammer" zeer terecht, naar aanleiding van een schrijven van een openbaar onderwijzer Eene openbare instelling, die meebrengt, dat allen, die tot haar behooren, kiezers zijn, zoo niet tevens verkiezingsagenten, voor de vrijzin nigheid Zoodat behoud der openbare school gewoon vrijzinnig partijbelang is. Zoodat wat de vrijzinnigen ten bate van da onderwijzers uit de openbare kas weten gedaan te krijgen, uitteraard hiertoe strekt, dat zij te ijveriger verkiezingsagenten voor de vrijzinnige groepen worden. Zoodat in het algemeen iedere uitbreiding van het openbare lagere onderwijs, elke nieuwe lagere school, aan de vrijzinnigen verkiezings agenten toevoert. Terwijl dan volgens de briefschrijver de on derwijzers ditmaal de vrijzinnigen in densteek zouden gelaten hebben als straf, omdat zij reeds twee jaar wachten op salarisverhooging. Waardoor tevens zeer duidelijk den vrijzinni gen de weg gewezen wordt om bij voortduring op de openbare onderwijzers als verkiezings agenten te kunnen rekenen. Pref. Fabius vertrouwt, dat er onder alle partyen nog mannen gevonden worden, die dergelijke vereenzelviging wraken. Maar immers mag worden vertrouwd, dat onder alle partijen nog mannen gevonden worden, die dergelijke vereenzelviging wraken. Voor dezulken heeft toch het bovenstaand» veel te zeggen. Immers dit, dat de openbare school in haren uitgebreiden omvang van het heden al meer on- vereenigbaar is met de meest eenvoudige begin selen van recht, en een gevaar schijnt te wezen voor de gemeenteraden. Ook in verband met deze dingen dringt steeds ernstiger de vraag zich op, of niet met meer kracht er op dient te worden aangedrongen, door ieder wien het om recht is te doen, dat de openbare school uitsluitend als aanvulling dienst doe, en geheel R ij k s z a a k zij. Ook kan zeker gezegd, dat een partij, die zich op zoo'n wijze propagandisten ver schaft en zoo moet kruipen om het heft in handen te houden, hare zwakheid toont en bezig is van meester slaaf te worden. Aan zulk een schoolliefde zullen de libe-, ralen zich den dood eten. N Prov.Gr.Ct. Alle leiders der stakingsbeweging in Capparo en Ferrara zyn gevangen geno men. Het onderzoek, bij de Kamers van Arbeid gedaan, leidde tot het in beslag nemen van talryke docomenten, waaruit bleek, dat de staking op ongeoorloofde wijze in het leven werd geroepen. Ongeveer honderd personen zyn dezer dagen gearresteerd. Da autoriteiten heb ben bevel gekregen met de grootste ge strengheid op te treden. De socialisten in Rome zijn woedend over de regeerings- maatregelen, waarover heftige artikelen in de „Avanti" verschijnen. De regeering heeft zich in deltaliaan- sche Kamer over haar optreden verant woord en deze keurde de genomen maat regelen volkomen goed. By de discussie over 't nieuwe reglement der Staatsspoorwegen speelden zich in de ï!v®6§ftrseii- Jfow**1 *un.odrige boènei af>

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1