EERSTE KAMER. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Aritidsco itract. De heer Hovy heeft bij de behandeling van het ontwerp-arbeidsoontraot een rede gehouden, die weldadig aandoet. Ëen eeht frissche rede, ontsproten uit gezonde denkbeelden rn zich bewegend in de lijn der christelijk sociale actie. Ër zijn natuurlijk tegen het ontwerp' bedenkingen aan te voeren. En een werkgevers-oog, een juristen oog kan er vele «gevaren'' in ontdekken Maar met welk wetsontwerp is dit niet het geval En vooral welk «sociaal'' ontwerp stond niet geregeld bloot aan allerlei be zwaren en pessimistische oritiek Moet daarom de regeling van den arbeid of van het arbeidscontract maar achter wege of onvoldoende blijven? Herhaaldelijk is reeds gebleken, dat men de bezwaren tegen de sooiale wet geving geweldig overdreven bad en dat, wanneer er geen begin mee wordt gemaakt, men altijd aan het tobben en in't duister rondtasten blijft. Kloek was daarom het woord van den heer Hovy: dp tegenwoordige regeling is onvoldoendelaat ons doen, wat onze hand te doen vindt; en zijn er leemten aan te vullen, welnu, laat ons de wet over een piar jaren herziende praktijk zal dan uitwijzen, wat er goed en wat er minder goed ia is Bij den heer Hovy is de wil, is het verlangen naar een goede arbeidsregeling, en dit geeft aan zijn woord het woord van een patroon, een groot industrieel zulk een warmte en het bekoorlijke van den eenvoud. Treffend was ook zijn getuigenis ten aanzien der vak-organisatie, welke zij prees en waarvan hij, bij deugdelijke lei ding, veel goeds verwacht voor den ar- beideer. Waar van de zijde van patroons nog menigmaal een min of meer vijandige houding tsgenover de werklieden-veree- nigingen wordt aangenomen, maakt dit getuigenis van een man als Hovy, afge legd in de Eerste Kamer, ter verdediging van een wets-ontwerp met sooiale strek king, een waarlijk verheffenden indruk. Centrum. In de zitting van Zaterdag werd de behandeling van het aanhangig arbeids contract voortgezet. Aan het woord waren behalve de heer Stork, die een lange rede hield tegen de aanneming en dhr. Hovy, beiden werkgevers, ook dhr. Van der Feltz en Franssen. Erg rooskleurig ziet voorals nog de toestand in zake de aanneming van het ontwerp niet uit. Dhr Stork hield de Kamer een droef tafereel op van dit oontract. Spreker, die naar zijn zeggen allerminst een ouderwetsch fabrikant, en der regeering sympathiek is, een groot industrieel zooals de lezer weten kan, deze ging by den aanvang zijner rede accoord met het voorloopig verslag en uitte de klacht, evenals dhr. Van Houten had gedaan, en niet minder dhr. Regout, over het gemis aan practische voorberei ding van dit wetsontwerp. De mannen der practjjk hadden meer de gelegenheid moeten krijgen om zich uit te spreken. Er was wel een adres indertijd b{j de 2e Kamer ingekomen zoogenaamd van de vereeniging van Nederlandsche werkge vers, doch eigenlijk beteehende dit niet veel. Vooreerst was het inderhaast be handeld en nog wel opgemaakt door den secretaris, een jurist. Het geheele verslag was dus met een juridisch oog bekeken. De mannen van de practjjk, hier de in- dustrieelen, hebben gewoonlijk geen tjjd, zich met zulke verslagen in te laten. Ze moeten als het ware met de ooren er bij gesleept worden, en dan eerst gaat het. Dan wordt de zaak officieel en krijgt men ook van hen wel officieele adviezen. Het een en ander moet ook verklaard worden, hoe het mogelijk is, dat de vereeniging een adres inzond aan de 2e Kamer, waarin zj zich gunstig uitliet over het arbeids contract om een poos later, nadat het voorloopig verslag der le Kamer uitge komen was, aan ons Hoogerhuis een on geveer tegengesteld adres te richten. Nu toch hadden de bestuursleden de zaak van alle zjjden bekeken. Geen wonder, dat zich de bezwaren tegen het contract ver menigvuldigden. In de le Kamer heeft men meer mannen uit da praktij k, die de be zwaren meer gevoelen, groot-industriëelen, die men in de 2e Kamer mist. En nu begint spreker, een man van er re ring de heer Stork heeft reeds een 35-jarige ervaring achter den rug een deskundige dus, de bezwaren te berde te brengen, bezwaren, die hij alle3 bohalve kleinigheden noemt, Voor een deel „oude koi-t" zeker, maar dau toch afkomstig van een bevoegde. Ook heeft m m er een grief van gemaakt aan 't Voor lopig Verslag, dat zoo in Kleinigheden af daalt. Doch op details komt het juist aan, zegt de hoer S'ork. En nu bespreekt hjj achtereenvolgens ziektegeld, opzeggings termijnen sp .arfoncaea.ook al niet prac- tisch geregela naar het hem voorkomt. Na deze details komen de vier principiëele be zwaren. De eerste, dat het ontwerp van de stelling uitgaat, dat de werkman is de eco nomisch zwakke. In den regel is dit zoo, maar in dit ontwerp wordt de zaak schro melijk overdreven. Men moet niet vergeten dat waar die economische zwakheid bestaat ze een natuur wet is, die door geen bepa lingen fan worden weggenomen. Opzeg gingstermijnen, vooral een lange opzeg gingstermijn, dit moet erkend, komt den economisch zwakke ten goede. Het is in den regel voor hun een onwaardenbaar goed. Maar juist op dit punt is dit contract tegen den zwakke gericht. Want het streeft naar korte opzeggingstermijnen. Dat is waarljik niet in het belang van den werk man. Het tweede bezwaar van dhr. Stork betreft het omzetten van zedelijke verplich tingen van den werkgever in wettelijke rechten van den arbeider, b.v. het opleggen van de verplichting om voor de zieke dienstbode te zorgen. Zie, zegt de heer Stork zoo ongeveer, als het een zedelijke verplichting is, wat niet ontkent wordt, moet niet de wet die van vier weken spreekt maar ik zelf uitma ken, hoever die verplichting gaat. De uni forme regeling, ziedaar het derde bezwaar van den heer Stork. Hierin is hjj het vol maakt eens met zyn medeafgevaardigde Regout. Er is volstrekt geen rekening ge houden met de verschillende categoiiën, waarvoor het contract is bestemd. Dat is by buitenlandsche wetgevingen anders. Negentig procent der werkgevers achten deze wet daarom totaal onbruikbaar- En het vierde of laatste bezwaar is de bevoegd heid toegekend aan den rechter. En ten slotte is dit het resumé van alle bezwaren. Bijaldien dit arbeidscontract tot stand komt, zal het óf een doode letter worden, óf aanleiding geven tot groote moeilijkheden. Immers de bepalingen zijn plaagziek, on- practisch en wantrouwen wekkend. Van daar dat de heer Stork niet anders kan dan in het volle besef zijner verantwoordelijk heid zich tegen deze wet verklaren. Dhr. Hovy, ook een werkgever zooals we weten, was niet zoo pessimistisch in zijne opvat tingen. Zeer waarschijnlijk zal hij als het op stemmen aankomt, wel vóór stemmen. Zeker hjj heeft ook wel zjjne bezwaren en ziet ook wel leemten. Zoo zou de afgevaar digde van Zeeland, om maar iets te noemen gaarne willen komen tot een herziening van de boetebepalingen en niet ongaarne ter geruststelling van velen, uit 's ministers mond willen vernemen, dat binnen een niet al te lang tijdsverloop hoogstens drie jaar dit scheepje nog eens op de helliDg zou gaan, om te worden gerepareerd, maar toch afstemmen in geen geval. De vol gende spreker, dhr. v. d. Feltz, wil licht op het ontwerp laten vallen en wel door be spreken van de zeven hoofdbeginselen, allen gezond en frisch, waarvan 't ontwerp uitgaat. En dhr. Franssen, de laatste spr., heeft al heel weinig op, naar het schijnt, met bet contract. Het is hem te materialis tisch 't spreekt maar van geld en nog eens geld. Ned. Herv- Kerk. Beroepen te Parrega, C. P. Boorsma te Molkwerum. (Voor Hiens en Eist, in ons vorig no., leze men Iiuins en Est.) Aangenomen naar Meppel door J. Hoo- genraad te Leimuiden. Bedankt voor Zuid-Zjjpe door O. Tid- dens, cand. te Ezinge voor Diemen en Watergraafsmeer door M. J. Beukenkamp te Laren; voor Bergschenhoek door N. Warmolts te Ternaard voor Tiel door P. R. A. van Meurs A. Az. te Oudkarspel. Geref. Kerken. Bedankt voor Harderwijk en voor Mij drecht door A. Hoeneveld te Kockengen. LA MIIJOÜW. In welken vorm dient, op laaggelegen, zure gronden, aan aardappelen de stikstof verstrekt te worden? Laaggelegen gronden hebbeD, én ten gevolge van hunne ligging, èa ten gevolge van hunne samenstelling, die min of meer veenachtig is, een hoog watergehalte, blijven daardoor lang koud en laten, vooral wanneer ze iets leem- of kleiachtig zijD, de luoht moeilijk iB zich doordringen, waardoor er een overmaat van humuszuren in ontstaat, die aan deze gronden een zure reactie verleenen. In zure grondeD, de ervaring leert het telkens, is in de bouwlaag zoo g'ed als geen kalk aanwez'g; deze stof heeft zich doorgaans in klein, re of grootere hoeveelheid in de reservelaag of in den ondergrond opgehoopt. Laaggelegen gronden blijven dus hing koud, reageeren zuur, en bevattem in de bouwlaag geen of slechts zeer geringe hoe- veelheden kalk. In zoodanige gronden kan de salpeterzure gisting d. w. z. de omzetting van ammoni- kale tot salpeterzure stikstof niet vr- eg beginnen en slechts zwak en langzaam plaats hebben. Wtnneer nu zulke gronden voor de aardappelteelt bemest worden met de al gemeen gebruikelijke ammoniaksuperpl- s- phaat, zijn de verkregen resultafeu.afgez ,.n van andere factoren, als regenachtige en koude voorjaren, natte zomers e. a. niet in overeenstemming met de hoeveelheden aangewende meststof, en met de resultaten, die men op hooger liggende kalkhoudende gronden verkrijgt. Kan dat wel aan iets anders toegeschre ven worden, dan aan de laat beginnende, zwakke salpeterzure gisting die tengevolge heeft, dat de toegediende stikstof voor een aanzienlijk deel in den ammoniakalen vorm blijft tot na het tydstip, waarop het gewas de grootste behoefte heeft aan opneembare stikstof? Dat op die manier het gewas m mogelijk worden kan, wat het zou ge worden zijn, wanneer op den rechten tijd volop opneembare stikstof, d.w.z. salpeter- zure stikstof voorhanden was, is duidelijk. Maar even duidelijk is het o.i. wat de bebouwer van dergelijke gronden te doen heeft om een hoogere opbrengst aan aard appelen te bekomen, n.l. op die gronden aan dat gewas de stikstof verstrekken, zeker ge deeltelijk, misschien geheel, in den vorm van salpeterzure stikstof, m. a w. de voor aardappelen gebruikelijke ammoniak- superphosphaal gedeeltelijk, wellicht geheel vervangen door chilisalpeter Deze meststof te geven als overbemes ting en het te kort aan phosphorzuur aan- vulion door eeno op voorhand uitgevoerde bemesting met superphosphaat of ihomas- meel. En daarbij °°b eene kalihoudende mest stof, (kaïniet in 't vooraf gaande najaar, patentkali in 't vooraf gaande najaar of voorjaar) Diet vergeten, want kali komt op zure gronden zoo goed als altijd in te kleine hoeveelheid voor. REMERY. UIT DE PROVINCIE." Het Rjjkstelegraafkantoor te tioes verzond gedurende de maand Juni i907 1077 Telegrammen, ontving er 1171, opge nomen en verder geseind werden 1141, totaal 3392. Gesprekken. Uitgaande 560, inkomende 287, overgenomen 838, totaal 1685. Out- Ver- Kantoren. vangen, zouden. Totaal. Baarland 21 40 61 Borssele35 45 80 Driewegen 27 31 58 Ellewoutsdijk 18 21 39 's-Gravenpolder 61 75 136 's-Heer Arendskerke. '30 49 79 's-Heerenhoek35 33 68 Heinkenszand 31 48 79 Hoedekenskerke 39 31 70 Kapelle75 81 156 Kloetinge 51 36 87 Kruiningen75 67 42 Kwadendamme. 17 16 33 Nieuwdorp 23 18 41 Nisse18 28 46 Oudelande 30 19 49 Ovezande41 34 75 Rilland76 98 174 Schore35 45 80 Waarde13 10 23 W olphaartsdijk 48 37 85 Middelburg. Muziekuitvoering op het Molenwater, Vrijdag 5 Juli 71/2 uur. Middelburg. In het bericht omtrent de staking bij v. Gend Loos, zijn een paar fouten ingesloopen. De namen der beide mannen die Zaterdagavond reeds terug kwamen zijn niet Jelleman en Welle- mao, maar Jellema en van Helleman. Middelburg. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen een tweetal per sonen, genaamd J. C. 8-, en C. J. v. H., ter zake diefstal van een horloge hetwelk zij hadden afgenomen van zekeren 8. die op de Viissingsche weg lag te slapen. Viissingen. De heer J. Nieuwenburg, brugwachter aan de schipbrug alhier, is op verzoek met 1 Juli j.l. overgeplaatst als sluiswachter aan de groote sluis (schut sluis) alhierzulks in de plaats van J. W. v. d. Berg, die op dien datum met pensioen giD8- Biezelinge Den landbouwer v. L. trof gister het ongeluk, dat een schoone merrie van hem plotseling voor den wagen dood neerviel. Het dier was nog kort van zij a veulen af en was weer veulendragend. Ze zouden om klaverhooi rijden, maar moesten nog slechtt een eindje van huis terug om het doode dier thuis te brengen. Ierseke. Hedenmorgen viel op het schoolplein voor school 2 de 8- jarige Aarnout Wisse, bij 't «haasje over spelen" zoodanig dat een zijner armen brak. Dr. Klinkenberg verleende onmiddellijk ge neeskundige hulp. Domburg. Uitslag stemming gemeen teraad. Uitgebrachte stemmen 194. Van onwaarde 1. S. Brouwer (a.-r.) 67, W Kes- teloo (1.) 154, N. Minderhoud (a -r.) 35 en C. Schoonenboom (1.) 116. Dus herkozen Schoonenboom en Kesteloo. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Haarlem een inbreker van eon slechte kermis thuis gekomen, terwi.il hij met een ander zijn slag waagde te slaau in een perceel aan de Leidscne vaart. Zij waren reeds binnen, toen de vrouw des huizes wakker werd. Zij wekte haar nun die éóa der twee inbrekers buetgreep. (Je andere ontkwam door het raam. De ge pakte verzette zich hevig, zoodat de ander om hulp moest roepen. Toevallig was er een familiepartij in de buurt, vanwaar een zevental heeren te hulp kwamen en toen was het pleit spoedig beslecht. De aan gehoudene is een recidiaist. Ook zijn kameraad is bekend. Vier Amsterdamsche „kwartjesvin ders" tc 's-Gravenhage hadden gister middag in het Belgiscbo Park iemand met kaartspelen al zyn geld, ruim tien gulden „afgewonnen" en hem ten slotte nog van twee ringen met edelgesteenten beroofd, waarmee een van hen zich por rijwiel ver wijderde. De brigadier van politie. Blok- poel, die toevallig juist ter plaatse kwam, wist den vluchteling in te halen en na eenig verzet over te brengen naar het posthuis aan het Gevers-Deynootplein, waar geld en ringen in beslag werden genomen. De heer D. A. Zoethout, hoofdredac teur van De Echo, schrijft aan Neerlandia, dat een plattelandsbode in Groningen eens punaises moest halen, maar het vreemde woord hem „uut de kop rold was". Hy moest hebben„'n dubbeltje van die kleins dingskes, ooh duvekaoters, hoe mochte ze nau weêr heete och juffrouw wist 't wel van die doemspiekertjes (duim- spiikertjes)". Ja, ja, punaises, knikte de juffrouw. Krek, punaises, bevestigde de bode, die niet wist wat een prachtig Hollandsch woord hij zoo juist had uitgevonden. Een man zonder vast woonverblijf viel Zaterdagavond te Rotterdam te watereen voorbijganger redde hem en bracht hem naar een politiebureau, waar bleek dat hij geen letsel bekomen had. Toch is de man na eenige uren plotseling ernstig ongesteld geworden en overleden. Een der Belgische vechtersbazen, die in de destijds medogedeelde vechtpartij te Ossendrecht de vorige week een mavé- chaussée zoo ernstige wondon toebracht en zelf door twee schoten werd getroffen, is aan zijn bekemen wonden overleden. Eene oude vrouw te Beerta die aan slaapziekte leed, ia na tien dagen slapens overioien. Een heer uit Biaricum ge raakte Zondag door een duizeling in een vrij diepe sloot te Eindhoven. Spoedig uit 't water gehaald, werd hij bewusteloos overgebracht naar het gasthuis, waar hij is overleden. In den schoorsteen van een in aan bouw zijnd huis in de Pieter Bothstraat te Amersfoort heeft een vogelenpaar trots alie bedrijvigheid baar nestje gebouwd en zit nu op haar eitjes (4 in getal) te broeden. De schoorsteen waarin zich het nestje be vindt is evenzeer nog in aanbouw, zoodat bijna onophoudelijk kalk en vuil door de schoorsteen valt. Niets echter kan de beestjes verwijderen. De werklieden die plezier in 't geval schijnen te hebben, heb ben 't nest beschermd tegen vallende kalk door er een plank boven te steken, terwijl een gat in de schoorsteen het ouderpaar ge legenheid geeft het nest te verlaten om voedsel te zoeken, wat ook in hoofzaak weder door de arbeiders verstrekt wordt. Handen te kort. Nu 't hooiwoer is aan gebroken, waarop de kolossale hoeveelheid gemaaid gras door 't gure en natte weder langen tijd heeft moeten wachten, hebben vele boeren in Friesland wegens vertrek van arbeiders naar Duitschland, te weinig werkkrachten en trachten daarin zooveel mogelijk op alle manieren te voorzien. Zoo zag men echoenmakers, winkeliers, kleer makers, ja zelfs renteniers in't land om do boeren te helpen. Hoeveel miiiioenen kilo's hooi, dat door het lange liggen in waarde heeft verloi en, op één dag in Friesland schuurwaarts werden gebracht, is niet te begrooten. 't Gaat zoo hard als het kan met pramen en wagens tot laat in den avond, zoodat de lantaarns wel eens dienst moeten doon in de schuren. Door het lange liggen heeft het hooi in kracht verloren. foor zestig gulden verkocht. Te Gulpen had in het Hotel-Restaurant National ten overstaan van mr. Boots, Notaris te Amby, de openbare verkoop plaats van een winkel- en handelshuis, alhier gelegen in de Dorpstraat. Dat pand werd voor de kapitale som van zestig gulden verkocht en verwisselde voor dat bedrag van eigenaar. De jaariijksche huur bedraagt twee- en zeventig gulden. Voor waar een koopje De landbouwer te Reutum, die verdacht wordt een schot te hebben gelost op den ontvluchten verpleegde J. Gvan Veenhuizen, wiens lijk te Lonneker werd gevonden, is wederom aangehouden en voor den rechter-oommissaris te Almelo geleid. De staking der telegrafisten te San Francisco blyft aanhouden, ofschoon de werkgevers op de meeste punten van ge schil hebben toegegeven. Maar de oorzaken der staking zijn talryk en tamelijk ver wikkeld. Zoo is een der redenen van de bestaande moeilijkheden te zoeken in de inderdaad aanzienlijke styging der huur- en levensmiddelenprïjzen. Wel is aan de telegrafisten te San Francisco, evenals aan die in de andere centra in de V. Staten, een loonsverhooging toegestaan van 10 pet. maar zijzelven beweren, dat de veranderde omstandigheden een verhoogiDg van min stens 25 pet. hebben noodzakelijk gemaakt. Blijft het conflict te San Francisco nog lang aanhouden, dan bestaat er wel kaDs, dat het ook in New-York en elders opnieuw tot onaangenaamheden komt tusschen werk- geversenwerknemersii. het telegrafisten vak. De Amerikaan8ohe bladen bevatten een bericht, dat inderdaad «Amerikaansch" mag heeten. Een koorddanser, of liever koord wandelaar, zekere Ivy Baldwin, gaf Zaterdag, bij Eldorado Springs een voor stelling. Er was een draad gespannen over een zeer diepe en tamelijke breede j rotskloof. De man was nog ca. 50 vt. van den overkant, toen hij plotseling blind werd. Maar, hoe vreemd het moge sohij- nen, hij verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, en geleid door de stemmen van zijn helpers aan den over kant, wist hij ten slotte den rand te bereiken. Er komt bericht uil Petersburg, dat gedurende de laatste dagen 23 treineD de Russisch-Siberisohe grens passeerden. Ze vervoerden meer dan 2000 politieke ge vangenen. De uiterste revolutionaire partij moet va« plauzijn'nnieuwenterroristisehen veldtocht te organiseeren. Haarhoofdkwar- tier bevindt zich te Genève. Groote sommen gelds zullen besteed worden tot een propa- J gauda van de daad. Uit Marienburg komen nog allerlei bijzonderheden over den krak van de Privatbank. De kaasmakers in de buurt lijden zware verliezen. Zij plachten bij de bank hun spaarduitjes te beleggen en ook het geld dat zij op het einde van de maand aan de melkleveranoiers moesten betalen. De bank had vandaag ongeveer 600,000 mk. aan verschillende kaasmakers moeien uitbetalen, waartoe zij niet in staat was, ook omdat zij eenige dagen geleden 400,000 uik. aan een suikerfabriek, die lont seheen geroken te hebbeD, had betaald. Onder de slachtolïers van den diefachtigen directeur Woelke ziju vele vereenigingeD, kooplui, ambtenaren en vooral, gelijk men weet, kleine luiden. Een kaasmaker verliest alleen 300,000 mk.,een rentenieröö.OOOmk., enz. Brievenbestellers, onderwijzers, am bachtslui, advocaten iedereen bracht zijn geld bij de «veilige" bank. De dieve rijen dagteekenen al van het jaar dat Woelke directeur is gewordeD, 1888. Men had nog meer vertrouwen in hem, omdat hij voortdurend erfde. Als de kas werd nagezien, had Woelke de gewoonte, om pakjes waardelooze papieren over le leggen met opschriften waaruit moest blijken dat er zooveel houierdduizenden mark aan waarden in zaten. De commissarissen zullen aangesproken worden, maar men weet niet of zij goed voor het geld zijn. In 1906 had de bank nog zes percent uitgekeerd. Vandaag treden in de Vereenigde Staten nieuwe krasse bepaingen op land verhuizers in werking. Het hoofdgeld wordt om le beginnen van 2 dollars tot de dub bele som verhoogd. Men berekent dat de nieuwe belasting de 2' 2 millioen dollars onkosten van de landverhuizersafdeeling zal dekken en nog een winst van 2 millioen dollars voor de schatkist zal opleveren. De scheepvaartmaatschappijen die idioten, stompzinnigen en teringlijders aanbrengen, zullen met 100 dollars beboet worden. Een andere nieuwigheid is dat vrouwen die binnen drie jaar nadat zij het land zijn binnengekomen, een onzedelijk leven blijken te leiden, teruggezonden kunnen worden. Zij die zulke vrouwen voort helpen, zullen door de landverhuizings- afdeeling vervolgd worden en kunnen met 5000 dollars of vijf jaar gevangenis gestraft worden. Dezer dagen waren te Sant-Omer. Capelle eenige jongens aan 't nesten roo- ven, toen een hunner eensklaps half weg van een boom in eene holte een leeren zakje vond, dat voor 20,000 fr. goudstukken en bankbiljetten inhield. De jongenp, die de waarde van dit fortuin niet kenden, waren reeds op den weg aan 't spelen met de goudstukken. Doch de ouders, die op de hoogte gesteld werden brachten het zakje en den inhoud ervan Daar de politie. Jermolof, oud-minister van landbouw is te Petersburg teruggekeerd van 'n rond reis door de districten, die door honger snood worden geteisterd. Hij verklaart dat de boeren het meest hebben gekden in die provincies waar zich onlusten hebben voor- gedaan. Jermolof is overtuigd, dat de boe ren, die groote stukken land bezitteD, even noodlijdend zijn als zij die gebrek hebben aan grond. De oud-minister voegt er nog aan toe, dat de vooruitzichten voor den oogst goed zyn. Het zemstwo-congres te Moskou, dat in de laatste dagen het aantal zijner deel nemers geducht heeft zien slinken, heeft zich verklaard voor een reeks van verande ringen in de wijze van verkiezing der zemstwo's, als de indeeling der kiezers in vijf curiën, invoering van evenredige ver tegenwoordiging en verleening van het actieve kiesrecht aan de vrouwen. Te Koersk werden Zaterdag op straat drie verdachte personen gevat en naar het politiebureau gebracht. De arrestanten wisten zich echter los te rukken en doodden twee agenten. Toen men hen achterna zette sprongen zij op een locomotief, bedreigden den machinist met hun revolvers en dwon gen hem de locomotief in beweging te zet ten. Na aldus eenige mijlen te hebben afgelegd, lieten zij den trein stoppen en maakten zich vervolgens uit de voeten. Men verneemt uit Petersburg Kozakken-patrouilles zyn verdeeld over verschillende stadswy ken, vooral de wyken der fabrieken daar men bang isvoornieuwe troebelen. In het gansche Rijk hebben vele arrestaties plaats gehad. Goedbetaald. Toen Enrico Caruso,de meest beroemde tenor van dezen tjjd, voor jaren het plan opvatte om zich aan de zang kunst te wijden, vond dat plan bij zijn vader, die in de buurt van Napels een klein boerderijtje bezat, hevige bestrijdingmet zingen je brood verdienen, dat was immers onzin. Maar zyn moeder, die zeer muzikaal was, hielp hem en zoo wist Enrico tenslotte toch zyn wil door te zetten. Trouwens de oude heer Caruso is op het oogenblik nog maar half overtuigd, en vindt 't heel gek dat er menschen zyn die er wat voor over hebben, om zijn zoon te kunnen hooren zingen. Caruso is begonnen als kerkzanger te Napels op een salaris van vier en twintig gulden per maand. Thans krijgt hjj onge veer zes duizend gulden per avond. Zaak Waddington. De verdediger van Balmaceda's nagedachtenis van mr. Bonnevie heeft Zaterdag zyn pleidooi voortgezet. Hij heeft om de oprechtheid der genegenheid van beide jongelieden aan te toonen een bloemlezing gegeven uit de minnebtieven die Yaya en Ernesto hadden gewisseld. Dit werd zoo intiem, dat onder het publiek een ware betooging ontstond, vooral toen mr. Huysmans in stemde met de kreten die hier en daar geuit werden; „Houd op Hond op De zaal moest worden ontruimd en de zitting geschorst, ook om Carlos Waddington, die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2