Kerknieuws, Schoofnieuws. UIT DE PROVINCIE. Gemengde Berichten. hunne kolommen weren. #y misleiden er de schare mee en bevoordeelen de lichtschu- wen welke opzien tegen ten strijd met open vizier. De Ztuder Kerkbode van deze week brengt ziinen lezers de tijding dat ds. P. J. W. Klaarhamer, thans te Utrecht, Dinsdag zijn zilveren ambtjubilé hoopt te vieren. Deze tijding is vooral voor Middelburg en omstreken van beteekeDis. Daar toch bracht de jubelaris de krach tigste en werkzaamste jaren van zijn leven door, en zy die hem in zijn optreden en arbeid hebben gadegeslagen kunnen zich een begrip vormen van de beteekenis van het woord Reveil. De machtige prediker, óén en al ernst in zijn optreden, de vleesch geworden conse quentie, de stoere calvinist bezielde de scharen die reeds één uur voor de deuren der Nieuwe Kerk geopend werden daar had post gevat. Met ds. Klaarhamer h°rdenken we een stuk Zeeuwsche kerkgest^.edenis, slechts eens doorleefd. In het district Middelburg hebben de sociaal-democraten dappct meegewerkt tot de verkiezing der vrijzinnig-democraten. Zulks was te verwaehten na de aanbe veling door het afdeeliDgsbestuur en hun orgaan De Baanbreker. Wel ging deze aanbeveling vergezeld van het zweepgeklap dat men op de heeren Van Teylingen en Sprenger letten zou. Maar die dooddoener moest er natuurlijk bij om de partjjgenooten in het gareel te krijgen. Trouwens ook al kan de bedreiging wel gemeend zijn, dewijl, met name van dhr. Sprenger, geen zonde tegen 't proletariaat, uit zijn practijk als statenlid bekend was, toch vermoeden wij dat ook in het tegen overgesteld geval wel geen ander advies zou gegeven zijn. Immers dit wordt bewezen door de hou ding hunner partij genooten in andere pro vinciën. Friesland vooral spreekt hier al heel duidelijk. Daar hadden de socialisten tegen de libe rale statenmeerderheid ernstige grieven en wel de tractementsverhooging de keuze van mannen met twee namen en het „tram schandaal". Het Frie.ich Dagblad schrijft De liberale Gedeputeerden hadden de trakte menten der burgemeesters en secretarissen der gemeenten verhoogd tegen het advies der gemeenteraden in. Zie! dat was nu eens echte klassenstrijd. De salarissen der heeren verhoogd ten koste van de arme drommels, die belasting moeten betalen. Welk een kapita listische streek I Hoe toornden de socialisten daartegen. In de tweede plaats stemmen de liberale Statenleden altoos bij de benoeming van leden der Eerste Kamer op mannen met twee namen. Op Van Weideren Rengers bijvoor beeld. Ook weer volgens het zeggen der socialisten kapitalistische streek, waartegen niet sterk genoeg kan worden opgekomen. En dan het stramschandaal''. De liberale statenleden had zich niet ontzien om den heeren aandeelhouders van de N. Tram weg-Maatschappij een presentje te geven van een renteloos voorschot groot drie en een halven ton. Van de belastingpenningen der proletariërs Was het niet om te schreien Ookdaartegen hadden de socialistische staten leden als leeuwen gevochten Tusschen hen en de liberalen werd de groote klassenstrijd zuiver en op drie kar dinale punten gestreden. De christelijke statenleden hadden niet kapitalistisch gestemd. Niet gestemd op mannen met twee namen. Met de socialisten zich verzet tegen het >T ramschandaal". En waar het nu in Franeker ging tusschen de liberale en christelijke kandidaten, adviseerde de plaatselijke organisatie der socialisten onge twijfeld in naam van den klassen- s t r ij d uit alle macht de liberalen te bestrijden? Neen, omgekeerd. Nu moesten de mannen van het »Tram- schandaal", de kiezers der afgevaardigden met twee namen gesteund. Nu werd plotseling het wachtwoord gegeven »Tegen de Christel ij ke partijen »Vóór de liberalen De mannen van 't proletariaat, de eociaal- democraten werden hier op eemnaal anti- clericaa), gelijk in 1905 en stemden op de kapitalisten van het Tramschandaal. Of hier ook de natuur boven de leer ging! En toch zijn de sociaal-democraten volgens de Nieuwe Rotterdamsche Crt. en naar hun eigen zeggen anticlericaal! En enti-kapitaliftuch Althans deze houding wordt buiten den verkiezingstijd steeds door hen aangeno men. Een houding, die, zon men haast geneigd zijn te zeggen, hen op den duur vermoeien moest. Het ging de 8. D. A. P. tusschen 1905 en nu gelijk de aap. Dit dier de vergelijking is van Het Friesch Dagblad en men neme er dan ook naar recht en gebruik slechts het derde van „kan een tijdlang alleen op zijn achterste ledematen loopen, alsof hij een mensch ware. Maar het valt hem niet gemakkelijk. Het vermoeit hem. Op den duur houit hij het niet vol. En dan ziet men hem plotseling op de voorste lede maten neervallen en als een echt dier op vier pooten gaan 1" En in deze natuurlijke houding nu heeft hef anti-clericalisme der S. D. A. P., zoowel in 't noorden als in 't zuiden des lands, der vrijzinnigheid een onschatbaren dienst be wezen. Natuurlijk, om straks weer overeind te gaan staan tegenover het liberalisme en te poneeren als anti-kapitalistisch en anti- jiberaal. 's' Verhouding partijen in de Staten. Friesland 27 Lib. 3 Soc. 20 Recht3 Groningen 41 1 3 O verijsel 24 1 22 Gelderland 22 40 Utrecht 14 28 N.-Holland 36 1 Soc. 20 Z -Bolland 36 46 Zielaud 15 27 235 Lib. 6 Soc. 206 Rechts Friesland 22 Lib. 8 Soc. Groningen 37 4 O verijsel 20 2 Gelderland 23 Utrecht 12 1 Soc. N -Holland 50 4 Z.-Holland 31 Zeeland 16 20 Rechts 4 25 39 29 23 51 26 201 Lib. 19 Soc. 27 Rechts .3 M u <D <D s-i <D TS ad Noord-Brabant en Limburg enkel Hechte, behoudens 2 Lib. in N. Brabant. Niet bij verrassing. Werd reeds onlangs door prof. v. d. Vlugt in een tijdschrift-artikel erkend, dat de par tijen der Rechterzijde in het land sterker zijn dan die van Links, eenzelfde ver klaring wordt thans afgelegd door den Haagschen briefsohiijver der Zutphensche Courant. Philosofeerend over de nederlaag zijner geestverwanten bij de Staten-verkieziDgen in Zuid-Holland en Overijsel, zegt hij Was 't overrompeling Bij de vrij zinnigen woonde vertrouwen op den uitslag dezer stemmingen en bij hen dokt vertrouwen heiaas veelal lakschheid. Toeh, waarom 't ons zeiven ontkennen lijkt deze verkiezing niet bij verrassing besleoht; het tellen der stemmeneijfers legt andere meening op. Zeer juist. Van de overwinning, welke de Linker zijde twee jaren geleden bij de Kamer verkiezingen behaalde, kon men verklaren, dat zij bij verrassing was verkregen en door omstandigheden, afgesoheiden van de gezindheid der werkelijke meerderheid. De eijfers wezen het uit. Maar de zegepraal, thans door Rechts bevochten, was géén verrassing, maar de overwinning der groepen, die inderdaad het sterkst zijn in het land, gelijk evenzeer door de eijfers werd aangetoond. Dat zelfs de Haagsehe briefschrijver der Zutphensche dit toegeeft, bewijst wel, hoe welsprekend zij in dit geval zijn 1 Centrum In de Ierseksche Courant staat dat de heer J. Sinke, burgemeester, aftredend lid van den gemeente-raad, voor een herkiezing niet weDscht in aanmerking te komen. Onnoodig voor onze lezers te zeggen dat dit bericht oDjuist is en wij derhalve, met verwijzing naar de advertentie in ons vorig node caudidatuur van den heer Sinke, omdat hij een verdienstelijk ajtre- dend raadslid is, steunen. EERSTE KAMER. De heer Van Houten zette zijne rede voort, een rede vol bezwaren en nog eens bezwaren. Hij kan onmogelijk met het ontwerp vrede hebben. Volgens de afge vaardigde van Friesland is er al een grond fout gemaakt in de voorbereiding van dat eigenaardig tot stand gekomen Arbeids contract. Het is altemaal juristen werk, werk van mr. Druoker, die geen econo misch man is. Het werk, door den ont werper geleverd werd voor vol aangezien door minister Cort v. d. Linden, en door Z.Exo. bij de Kamer ingediend. Had Z.Exc er maar met mannen uit de practijk over gesproken, dan hadden deze den Minister wel uitbeduid, dat hetgeen mr. Drncker geleverd had, niets anders bedoelde dan het aangeven van grondlijnen, waarop verder kan voortgebouwd worden. Maar dit heeft de Minister niet gedaan. D i hebben zelfs drie opeenvolgende Ministers niet gedaan. Officieel gehoord is niemand, zelfs de Commissie voor het Burgerlijk Wetboek niet. En zie wat gebeurt Later wordt de ontwerper voorzitter der com missie van rapporteurs. Zoo iets abnormaals heeft dhr. Van Houten nog nooit beleefd Dhr. Drucker moge nog zoo'n knap juri.-.t zyn, byzonder knap op economisch gebied is hjj geenszins. Van daar dat ook het ont werp economisch zwak in elkaar zit. H>-t berust hierop, dat de arbeider in een nood stand verkeert, daar de arbeid als koop waar vergankelijk is. Alsof dit alleen va i den arbeid geldt. Tweede Kamer bleef wegens plaatsgi - brek liggen. Red. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Strijen, R. P. A. Rutgers te Nieuwkoop. Aangenomen naar Lutjegast, door I. G. Steenbeek, oand. te Weesp naar Wijk aan Zee, door S. Berkelbach v. d. Spren kel, cand. te Goudanaar Boroulo, door J. ten Bruggencate te Herwen. Aan de hoogeschool te Leiden is be vorderd tot semi-arts, mejuffrouw A. C. Vorstheuvel La Brand, van Zierikzee. En aan die te Utrecht slaagde voor 't Prop. Theologie, dhr. C. D. v. Noppen L.Mzoon. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Interessant kan de stembusstrijd voor den gemeenteraad in Middelburg's derde distriet zijn. In het eerste distriet is de zege reeds voor of aan de aftredecden te verzekeren. In het tweede werden de aftredenden reeds bij enkele oandidaat-stelling gekozen. Maar in III gaat het ditmaal om „rood" of „zwart". Een der candidaten, de eenige praotische bouwkundige in den Raad ziet zioh daar door een zetel verzekerd. De antireiolu- tionairen stelden er dan ook geen candi- daat tegenover. De heer v. d. Ree wordt zonder twijfel herkozen, al stelden de socialisten ook een der hunnen tegenover hem. Maar uit dit oogpunt is de strijd in III onze opmerkzaamheid waard, omdat er uit blijken zal hoever de vrijzinnig-demooratie het veld voor de sooiaal-demeoratie reeds heeft geploegd en geëgd. Bet zakkend liberalisme stelt ook ten onzent geen candidaten meer. Malgré lui, missohieu wel contre coeur worden ze als vrijzinnig-democratisch gepresenteerd, en nu iu 111 zal dit zelfs zoo niet meer zijn. Men schuift in dit, bij de formatie voor een dozijntal jaren overwegend antirevo lutionair distriet in eens voort tol „rood''. De sociaal-democratische partij stelde daar twee harer welsprekendste en meest spre kende tolken tot candidaten. Nu zal het conservatieve deel zioh vast klampen aan het z.g.n. kerkelijk deel en de uitkomst zal kunnen aanwijzen hoever de opschuiving reeds gevorderd is. Vermoedelijk zal de vrijzinnig-democra tische pers in ods midden alweder de ge legenheid niet onthouden worden, om de overwinning der kerkelijken in het derde district te begeleiden met de gewone klaag zangen over de afkeurenswaardige mid delen die door hen gebezigd zijn en tot de overwinning hebben geleid. Niemand stoort zioh daaraan natuurlrjk, en weinigen gelooven er iets van. Toch ook weinigen misgunnen haar bij zwaren arbeid en schrale belooning dezen mageren troost. Moderne Borduurkunst. Aangezien het reeds als bewezen mag worden aange nomen, dat door het borduren op de Singer- naaimachine als het ware een nieuw veld voor vrouwelijke bezigheid geopend is, zullen voorzeker velen onder onze lezeres sen met groote belangstelling hooren, dat de Singer-Maatschappij binnenkort in onze stad weder 'n voliedigen cursus in het mo derne borduren zal doen houden. In dezen cursus zullen geheel gratis de meest ver schillende soorten van borduurwerken onderwezen worden, zooals b v. platsteek, puntsteek, koordborduren, monogrambor- duren, Smyrna-bordureo enz., enz. en ves tigen daarom de attentie van bezitsters van Singer-naaimachines op deze uitstekende gelegenheid om zich in het moderne bor duren en stoppen te bekwamen en zoo doende nog veel meer nut dan tot nog toe uit de Singer-machine te trekken. Zjj, die van dezen cursus wenschen te proliteeren, dienen zieh aan te melden aan het kantoor van de Singer-Maatsehappy, Korte Kerk straat No. 120 te Goes en Walstraat 33 te Vlissingen. De afdeeling „HeÏDkenszand" der vereeniging „Het Nederlaodsohe Rundvee- stamboek'* vergadert blijkens de ons ge zonden agenda en verslag op 6 Juli a s. te Zierikzee. De agenda bevat mededee- lingeD, benoemingen en begrooting. Drie bestuursleden moeten benoemd worden wegens periodieke aftreding der heeren W. Kakebeeke, B. Giljam en A. N. v. Langeraad, en een lid der commissie tot het nazien der rekening in plaats van dhr. F. v. Hoorn, die niet herkiesbaar is. lerseke. Gisterenavond te omstreeks half 5 uur geraakte de 5-jarige Magdalena Adriana Boebek» al spelende te water in de Ooster-Schelde. Een kleiner zusje die het zag, liep schreiende weg en vertelde het aan 6en voorbygariger De heer D. Bom die zich daarop direct naar de plaats des onheils spoedde en zich onmiddellijk te water begaf, kon echter alleen het zielloos overschot van de kleine op 't droge bren gen. De toegepaste middelen mochten niet meer baten. Te Gouda verzuimde een R.-K. de candidatenlijst voor Jen gemeenteraad in te dienen. Daardoor verloor het aftredend R.-K. lid Dessing zijn zetel. Thans heelt de man die het verzuim pleegde en zelf R.-K. raadslid is, zijn mandaat als lid van den Raad ter beschikking van den heer Dessing gesteld. Men meldt ons uit Locheni De boomen op het landgoed De Wilden- borch Dinsdag, Woensdag en Donderdag van deze week verkochthebbenf262,275,78 opgebracht. Met de gronden, boerderijen enz., die voor f239,865,16 werden inge zet, staat het landgoed dus thans op meer dan een halt miljoen. De toeslag is a s. week. Troef. Op de witgemaakte spiegelruit van een leegstaand huis op het Hoogezand te 's Gravenhage staat het volgende te lezen: „Hier houdt niemand het uit" doch daaronder staat met gedrukte letters te lezen „die niet betaalt". {Rsb.j Te Barneveld is op bijna 93-jarigen leeftijd overleden F. Meijer, sedert 1852 gemeenteveldwachter aldaar. De over ledene, die tot zijn dood in dienst der ge meente gebleven is, wasongetwijfeld een der oudste gemeenteveldwachters van ons land. Wilt ge een staaltje van liberalen vry- heidszin, lees wat Het Volk, het bondge nootschappelijke zuster-orgaan van 't Hsbl. meldt uit Markelo, over de jongste Staten verkiezing. „Ean timmerman, Seppenwoold genaamd, die nog al veel werk voor de gemeente Rijssen heeft, had zijn handteekening ge plaatst onder een aanbeveling der tw«.o Christelijke kandidaten. Dit was den heeren Ter Horst ter oore gekomen. Spoe dig werd er iemand van het kaDtoor, zekere De Vaal, op los gestuurd met de boodschap dat zulks den heeren erg onaangenaam was. Sappenwoold moest daarbjj welbedenken, dat hij, hoewel geen werk van de heeren Ter Horst, dan toch werk vaD de gemeente had en meneer Jan (een broer van Auke Ter Horst, den kandidaat) was toch wet houder. „Dat hield dus de bedekte bedreiging in, dat wanneer S. zyn handteekening niet terugnam, hy het werk voor de gemeente wel kwyt kon worden. „Seppenwoold is daarvoor gezwicht, en zyn schoonzoon namen hun handteekening terug". Nog een ander staaltje van libaralewille- keur„Er was op een stembiljet nevens het zwart gemaakte blok vóór den naam Ter Horst een dikke stip geplaatst. De burgemeester verklaarde 't biljet ongeldig. Doch de heer Kortebosch, raadslid, lid van het stembureau en directeur van een der fabrieken van Ter Horst Co., verklaarde mot het andere lid van het stembureau het biljet geldig. Biljetten voor de Christelyke kandidaten of voor Kok, die dezelfde af wijkingen vertoonden, werden ongeldig verklaard". {Rolt.) Wie is vooruitstrevend In een ooupé ontspint zioh tusschen twee heeren een gesprek over de verkiezingen. Nu, en op wien hebt u wel gestemd vraagt de een. Op wien ik heb heelemaal niet gestemd, is het antwoord. O, maar dat is een schandedat is 'n misdaad! Waarom hebt u niet gestemd? Wel, op wien zou ik hebben moeten stemmen Op de vooruitstrevenden natuurlijk 1 Bent u vooruitstrevend, als ik vragen mag Met hart en ziel 1 Ooh, legt u me dan eens uit, wat eigen lijk vooruitstrevend is. Vooruitstrevend welkijk is ziet u vooruitstrevend ben je, als de regeering je niet aanstaaten als je vindt, dat de justitie niet deugten als je vindt, dat de wetten niet deugen en als je vindt, dat de kerkelijke ver houdingen niet deugen.... enfin om kort te gaan, als je vindt dat de heele boel niet deugt, dan ben je vooruitstrevend, be grijpt u? O, zoo IIk had altijd gedacht dat je dan sociaal-democraat was. Hm, ja nou ja Eigenlijk wel. Maar als je dan bovendien vindt, dat de sooiaal-demooratie ook niet deugt zie je, dén benjeeigenlijkpa3goedvooruitstrevend! Te 's-Gravenhage is te ll'/a uur gisteravond opnieuw brand ontstaan in de Alexander-kazerne. Ditmaal in den vleugel van het gebouw aan de zijde van de Timorstraat en weder evenals de vorige maal In een hooizolder tengevolge, ver moedelijk althans, van hooibroei. De vlammen sloegen terstond hoog op, zoodat al aanstonds de aandacht op den brand was gevestigd. Weldra was dan ook een stoom brandspuit ter plaatse, na eenigen tijd door een tweede stoomspuit gevolgd. De uitgestrektheid van den brand was grooter dan de vorige maal. Vele paarden sloegen op hol, doch werden spoedig ge grepen. Terstond zijn de paarden die zich in de stallen onder het aangetast gedeelte bevonden, daaruit verwijderd en in veilig heid gebracht op het plein 1813 en in de rnaEége in de Borneostraat. Een steenen lijkkist, waarschijnlijk uit den Romeinsohen tijd, is te Nijmegen opgedolven bij het leggen van een riool. In de kist bevonden zieh o. m. de over blijfselen van een verbrand lijk, een ofier- me8, een zeldzaam fraai llesehje, een ge deelte van een sierlijk balsemflescbje. Te Hasselt is een 3-jarig meisje gestikt bij bet eten van een worteltje. Een stukje sohoot de kleine in de keel en toen de dokter kwam, was zij reeds overledeD. Ook is hier een werkman aan de kalk- fabriek in de brandende kalk gevallen, waardoor zijn beide beenen zijn verbrand. Te Maastricht is bij het baden een jongen van 14 jaar, in de rivier de Maas verdronken. Nabij Schoonhoven op de rivier de Lek kwam een jacht uit Arn hem aanzeilen, toen een der varensgezellen een jongen van 14 jaar bij het omzwaaien der fok overboord sloeg en verdronk. Te Aalst was eenige weken geleden een man in het gelaat gebeten door een hond, dien hij een geneesmiddel toediende, dat de veearts had voorgeschreven. Versohei den deskundigen onderzochten den hond, maar stelden geen teekenen van dolheid vast; het dier stierf echter den volgenden dag. De wonden van den man waren eerst goed geheeld, maar verleden week gingen ze weer open en hij werd aan den eenen kant van zijn lichaam geheel lam, terwijl een groenachtig sohuim op zijn mond kwam. De ongelukkige moest op zijn bed vastgebonden worden en is bezweken, zonder eeD woord te hebben kunnen spreken. De dochter van een landman bij Purmerend viel in de nabijheid van de boerderij in het water. De moeder be gaf zich om haar doebter te redden mede ia het water, met het noodlottig gevolg dat beiden jammerlijk verdronken. Het gevaar van de Neutrale bladen. De Standaard schrijft Er zijn neutrale bladeD, die, het Nieuws van den Dag vooraan, zieh aandienen als niet tot een bepaalde partij behoorende, en die, onder dit etiket van nentraal, ook snze kringen weten binnen te dringen. Reeds meer dan eens wezen we op het gevaar van zulke bladen. In tweeërlei opzicht. Ten eers'e, omdat in zulke bladen ook wel terdege beginselen ter sprake komen, zij 'tal niet in rechtstreek sch verband met de politiek, en zoo dikwijls, zijdelings of rechtstreeks, d:>. beginselen worden aange roerd, geschiedt dit altoos op een wijze, die voor belijdende Christenen volstrekt onaannemelijk is. Dit geschiedt in hoofd artikels. Het komt voor in de bespreking der buitenlandsohe politiek. Het is gedurig te merken in bespreking van wetenschap pelijke, artistieke en socialebinnenlandsohe aangelegenheden. Reeds hierom vergist zioh, wie aoht dat in zulk een neutraal blad geen voor het geloof gevaarlijke geest schuilt' Maar iu de tweede plaats steekt er gevaar in zulke bladen, omdat ze, anders steeds neutraal, om lezers te winnen, bij de stem bus op eens kleur bekennen, en dan, bijna zonder uitzondering, fel liberaal tegen u over komen te staan, en al het gewicht van hun hoog abonnentenoijfer voor de liberalisten in de schaal werpen. Het neutrale masker gaat dan af, en er blijkt dat achter dit masker een beslist partijman school, die zieh opzettelijk stil hield, om op 't gegeven oogenblik te zeker der zijn slag te slaan. Ook te Rotterdam liep 't nu weerevenzoo meteen quasi-neutraal dagblad. Voor district V met name moest onze eandidaatVan Asoh van Wijck als een „piepjong ventje" ge declineerd tegenover den burgemeester. En zoo zelfs vergaloppeerde deze neu trale maskerdrager zioh, dat hij niet eens bleek te weten, dat de heer Van Asch van Wijck vlak bij de 50 is, en heel wat jaren ouder dan de burgemeester. Zoo'n neutraal blad doet alzoo nog in valsche beweringen op den koop toe. Wanneer zal toeh de ure komen, dat onze Christenhuisvaders eens voor goed met deze quasi-neutrale bladen breken Te Weesp kwamen gistermorgen twee rijksveldwachters van Amersfoort ter opsporing van een man die tydelyk te Nig- tevecht als maaier werk had bekomen. Hy had nog een gevangenisstraf van 6 weken te ondergaan en stond by de politie bekend als een hardlooper, waarom dan ook de hulp werd verkregen van den te Weesp ge- stationneerden rijksveldwachter en de ge meenteveldwachters van Weesperkarspel en Nigtevecht. Een paar agenten begaven zich in den polder, doch zoodra de man hen bemerkte zette hij het op een loopen, en hield koers naar Nigtevecht, gevolgd door agenten. Achter het geboomte van een boerderij raakte by eenigen tyd uit het ge zicht, doch werd later weder in den polder opgemerkt. Toen werd de polder, begrensd door Weesp, Nigtevecht, Merwedekanaal en Klomp, door pclitieposten afgezet en be gon de eigenlijke jacht. Twee agenten per fiets bestrijken een groot deel van het terrein en kunnen met hun kijkers stseds 's mans gangen volgen om hem steeds tijdig den pas af te snijden. Twee agenten maken vooitdurend jacht. Met de klompen inde hand snelt de vluchteling als een hert voort, niet lettende op greppels en slooten. De agenten dringen steeds op en kleiuer wordt de kring waarin hij zioh kan be wegen. Eindelijk na uren jagen ziet de man geen kans meer cm het gevaar dat hem dreigt, te ontloopen en verbergt zioh achter een schutting. Ook daar hebben de agenten hem met hun kijkers zien gaan en nogmaals doet de mao een pogiDg tot ontsnapping nu de agenten naderen, doch te vergeefs. Te 5 uur gistermiddag arri veerden de gezamenlijke agenten met den zwaar geboeide te Weesp. (Hbl.) Een nieuwe reddingsboot. Men meldt aan de N. Ct. uit Rotterdam Hedennamiddag waren wij in de gele genheid een proefneming bij te wonen met de reddingsboot, uitgevonden door den beer J. P. Schultevaer. De boot is, gemeten over de stevens, 7,50 M. lang en gemeten over het grootspant 2,20 M. breed en diep vanaf het zaathout tot het gewelfde dek 1,23 M. Aan iedere zijde zijn twee water tanks met een gezamenlijken inhoud van 300 liter. Tevens is er gerging voor 300 K.G. proviand. Door de aanwezigheid van luchtkisten zal de boot, al was zij vol water, niet kunnen zinken. Er is ruim plaats voor 20 personenbij absolute noodzaak kunnen 30 personen plaatsvin den. De boot zou in stil water zelfs met 60 personen belast kunnen wordenbij stormweer blijft zij, bemand met 30 per sonen, nog volkomen zeewaardig. De boot heeft een gewelfd dak, Maarin vier schui ven zitten. De passagiers gaan aan boord van het (moeder) schip in de reddingsboot zitten en houden zich aan ronde houten vast. Door het overhalen van een hef boom glijdt de boot, nadat de schuiven gesloten zijd, met bemanning, levensmiddelen enz. te water, duikt half onder en schiet on geveer 70 meter ver van het schip af. De passagiers ondervinden geen hinder lijken stoot bij het te water komen. Door de bijzondere oonstruotie komt zij altooi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2