NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 228. 1907, Zaterdag 29 Juni, 21e Jaargang, HISTORISCH CHRISTELIJK- Bulleniaatfssb Overzien VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, fe Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Hechtszaben. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p. p, 1,25, Enkele nummers0,02°. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Candidaten der Anti-rev. Kiesvereeni- gingen zijn M i d d e 1 b u r g IIIW. A. de Rijcke. Vlissingen I: A. Huson en G. v. d. Putte. Vlissingen II: J. J. Klijberg en P. Merckens. Goes: P. J. v. d. Ven. Deze candidatnren steunen wy, met op merking dat geen andere dan deze candi daten door de kiezers in genoemde distric ten moeten worden gestemd. Want wie behalve hen ook nog een of meer vrijzin nigen of anderen stemt vermindert de kans onzer candidaten en werkt niet mee, maar tegen. 28 Juni 1907. De Middelburgsche Courant vertelt, nog wel in haar „Sprokkelingen" dat in het district Goes een „stellig gerucht" gaat dat een statenlid, „men noemt reeds zijn naam"zyn zetel voor mr. Dieleman zal inrnimen. Dit „stellig gerucht" is een verzinsel. Of het moest de heer Elenbaas wezen Maar dat weten wij niet. Wij kunnen meedeelen dat deze zaak wel ter sprake is gebracht ter plaatse waar zulks behoort, doch even voor het afdruk ken van dit nummer bleek dat tegen dus danig plan onoverkomenlijke bezwaren be staan. Daarvan komt niets. Maar van dit alles kon de Middelb. niets weten. Als dit blad soms op de 'gis af, en in de hoop een zeteltje iu Goes te //snappen", het bericht in de wereld zond, zij haar meegedeeld dat zij geen kans heeft. De Middelburgsche Courantook weer in haar „Sprokkelingen", zegt dat „het district Middelburg zich flink (heeft) ge houden". Z(j bedoelt er natuurlijk mee de sociaal democraten en oud-liberalen die don vrij zinnig-democraat Sprenger en den metgezel 4er vrijzinnig-democraten v. Teylingen in de /Staten gebracht hebben. Nu dat is ook zoo. Maar niet minder flink heeft Middel burg zich gehouden, inzoover men er de Rechtsche partijen mee bedoelt. Aan hen ligt 'tniet dat mr. Dieleman viel. Maar aan die enkele, overigens beste menscken, die, geen leden onzer kiesver- eenigingen en buiten de actie staande, toch in den regel op onze candidaten stemmen, doch nu gestemd hebben Lou- werse, Van Voorthuysen en Van Tey lingen. Die enkelen deden het. Wij kennen er meer dan een. En onze lezers zullen er ook wel een paar kennen. Intusschen er geschiedt niets bij geval. En de onzen zullen, zeer zeker, met deze tweede nederlaag gelijk als, of liever meer nog dan met de eerste, tot zichzelf willen inkeeren, en met Gods hulp pogen „het district" voor een derde nederlaag te vry- Waren. ixozette, stille principieels arbeid is daartoe noodig, welke taak aan onze lei ders in Middelburg best is toevertrouwd. De heer ds. Locher te Nieuw- en St. Joos- land klaagt in de M. Crt. dat aan de kiezers te Nieuw- en St. Jooslaud, en allicht ook elders een circulaire is verspreid geteekend „Eenige kiezers", welke zich aandienden als niet te „behooren tot de party van Rome en ook niet tot de partyen kiezers die met Rome samenwerken" en in verband daarmede aanbevalen v. Teylingen, Polder dijk en Sprenger, „allen behoorende tot de Ned. Hervormde Kerk." Ds. Locher zegt van dit laatste dat dit niet waar is, want Polderdyk is geen lid der Bed. Hervormde Kerk. De vergissing is Dinsdag van vrijzinnige zijde niet herroepen. Nog een staaltje. Mr. Levy, de man van het „dreigement", heeft te Middelburg aan den vooravond der verkiezingen, op een mededeeling van den heer Herman Snijders, in volle vergadering de anti revolutionairen aangevallen over een van hunne zijde verspreid niet-onder- teekend strooibiljet, en werd om hetgeen hij in theatrale verontwaardiging hiertegen sprak, door het vrijzinnige deel zijner hoor ders met daverend getrappel toegejuicht. Eerst daags na de herstemming heeft de heer Herman Snijders, daarnaar te zynen huize geïnterpelleerd, aan een bestuurslid der a.-r. Kiesvereeniging erkend dat de circulaire wel onderteekend was. Nog zyn van liberale zijde ongeteekende strooibiljetten verspreid, waarvan een door vryzinnigen zei ven wordt gewraakt, en een ander de gewyde letters H. S. droeg. Ziedaar een drietal niet tydig herroepen vergissingen die mede van invloed kunnen geweest zijn, en die van het „Middelburg hield zich flink" van de Middelburgsche Courant wel wat af zullen doen. Hoe nu? Is er nu in Middelburg ook al met bor rels gewerkt Wij kunnen 't haast niet gelooven. Maar wij lazen in de Walchersche Courant: Een op 5 Juni '07 afgeluisterd politiek gesprek. A. Ja, die Sprenger is wat aan de Polder Walcheren. B. Wie zei je, Sprenger A. Jaen nu krijg je nog een papier thuis. B. Ons is bijgeweest en ons eit al een sigaar gehad. En een borrel ook. A. Ei, ons alleen nog maar een sigaar. We zullen den naam niet noemen. Behalve de Gedeputeerden Thieme in Groningen, Versteeg in 2uid-Holland en Dieleman iu Zeeland, viel by de Staten- stemming ook de Gedeputeerde Jannink in Gverijsel. By het uitvallen van dergelyke bekwame mannen, zal zeker ieder weldenkend man uit hun tegenpartij de verzuohting slaken hoe jammer dat de Provinciale politieke colleges zijn. Toch meene men niet dat, indien aan de Staten het stemrecht voor de Eerste Kamer ontviel, zy hun politiek karakter kwyt zouden zijn. Ganschelyk niet. Het moge waar zyn dat de beteekenis der Provinciale Staten culmineert in hun kiesrecht voor de Eerste Kamerzij heb ben op nog menig ander gebied politieke beteekenis. De politieke richting van het Gedeputeerd college, althans van deszelfs meerderheid, geeft altijd aan de partijen uit v/elke die meerderheid is saamgesteld, een zekere gerustheid, een zeker vertrou wen dat de uitvoering van verschillende wetten en besluiten in de handen van 't naar hun inzichten saamgesteld college't meest veilig is, terwijl er tevens nog tal van maatregelen bij Gedeputeerden be rusten niet 't minst de controle over de gemeente-administratie en de opvatting van de uitvoering door deze van Rijks wetten waardoor 't niet onverschillig is wie 't Gedeputeerd college uitmaken, en welke richting in dat college praedomi- neert. O verigens wij hebben dit altijd gezegd is 't heengaan van groote mannen, be kwame mannen, principieele mannen uit welke partij ook, een verlies, in de eerste plaats voor hunne partij, maar ook voor de overige partyen, wijl waarlijk groote mannen gansch een volk toebehooren. s Het mag onze aandacht niet ontgaan dat de Statenverkiezingen niet alleen opschui ving naar rechts, maar niet minder opschui ving naar links te zien geven. Jaren lang reeds is door onze eerste man nen geprofeteerd, wie afglydt van den bodem der openbaring, komt ten slotte by de sociaal-democratie of by het anarchisme terecht. Slechts tusschenetations die voorbij ge stoomd worden, gaan vooraf. Allerwege is het verlies voor de oud liberalen en de vrijzinnig-democraten. De stemming hield Zuid-Holland, niet de herstemming, sterker dan ooit aan de rech terzijde en bracht Overysel rechts. De her stemmingen brachten winst aan de sociaal democraten. Eerst in Friesland waar de rechterzijde 20 leden, de linkerzijde 22 leden telt en de socialisten 8. Indien men nu daarbij weet dat de vryzinnigen in Franeker niet dan met socialistische hulp konden gekozen worden, dan zal men gemakkelijk kunnen inzien hoe totaal afhankelijk de vryzin nigen in Frieslands Staten van de socia listen zyn. DaD Noord-Holland. Twee socialisten vervangen 2 liberalen in Amsterdam III en Amsterdam IX, voeg de daar nog één socialist by, die een vrij zinnig-democraat komt te vervangen. Enschedé bracht in de Staten van Over ysel ook een socialist en Utrecht, 't deftige Sticht, de oude Bisschopsstad, de stad der zeven kerkhoven, het centrum van het con servatisme, Utrecht II heeft naast twee vertegenwoordigers van de rechterzijde één socialist gekozen. Zoo toont de politieke kaart van Neder land al meer actie rechts en reactie links, of reactie rechts en actie links, terwyl de middenstof verdwijnt of van een der beide zijden wordt opgeslokt. Het district Middelburg, zooale het voor de Staten optreedt vertoont een merkwaar dige gelijkheid voor de partijen reohts en links. Het ig bezwaarlijk aantenemen dat het cijfer der afwezigen bij de stembus nog verminderd worden kan. De opkomst van Dinsdag geeft het meest volledige beeld van den stand der partijen. Iudien we aannemen dat de heer Van Teylingen, door verleden en talrijke relaties iets hooger oijfer haalde en de heer Pol derdijk door zijn uitwonen uit Walcheren (men zegt altijd Walcheren en Nieuwland) iets lager oijter dan blijken de cijters der vrijzinnigen met de sociaal-demoeraten on geveer gelijk aan die van de partijen reohts. Liuks haalde 2277 en rechts 2261 stemmen. Bij de eerste stemming haalde links, met de socialisten 2280 stemmen. België. Het voorstel-Coremaiis, dat al een jaar gehangen had, is eindelijk in de Belgische Kamervergadering van eergister ge vallen. Strekking van 't voorstel was om op de middelbare scholen het onderwijs in het Vlaamsoh verplichtend te stellen. Wat er van 't voorstel tereoht gekomen is, kan misschien de volgende ontboeze ming van het Handelsblad van Antwerpen ons ieeren Ziehier wat er gebeurd is De liberalen en soeialisteu hadden ver klaard, dat sij voor den tekst van Core- mans stemmen zouden, indien er voor Brussel eene uitzondering werd gemaakt. Om eene uiterste toegeving te doen en ziende dat zij onmogelijk met de reohterzij alleen de meerderheid konden behalen, sloten de katholieke Vlamingen zich aan bij een amendement, dat twee uitzonde ringen bevatte eene voor Brussel en eene voor hen die particuliere studiën doen. Over dit amendement diende dus eerst gestemd te wordenmaar de stemming geschiedde over elk der alinea's of lid maten afzonderlijk a. Elke Vlaamsehe student moet door een examen of certificaat bewijzen dat hij Vlaamsoh kent, b. Uitzonderingsregiem voor Brussel, c. Soortgelijk regiem voor hen die par ticuliere studiën doen. Daarna moest over 't geheel gestemd worden. Indien nu bij de stemming over de af zonderlijke alinea's, deze alle drie behouden blijven, komt het heele voorstel nogmaals ter stemming en moet in zijn geheel aan genomen of verworpen worden. Ziehier echter wat er gebeurde De rechterzij verwerpt alinea 1, maar de 9 katholieke Vlamingen, die hun woord trouw blijven, behalen de meerderheid, op de formuul Coremans, met behulp van libe ralen en socialisten. 70 leden van de rechterzij, waaronder al de ministers, waartusschen de beide voor zitters van 't üavidfonds, waartusschen al diegenen die in 1894 vóór hetzelfde grond- begin stemden, stemmen nu tegen en zeg gen door hunne stemmingIn 't Vlaamsche land moet de student geen Vlaamsch kennen. Maar onmiddellijk daarna, by alinea's 2 en 3, stemmen diezelfde leden tegen de uit zonderingen op dien algemaonen regel en roepen uit: te Brussel moet men wel Vlaamsch kennen en alle Vlaamsche secties in 't Vlaamsche land worden afgeschaft. Bij het eerste punt niets aan de Vlamin gen, ondanks alle vóór de kiezing gedane beloften, ondanks alle plechtige verkla ringen bij de twee andere punten, meer dan de Vlamingen verlangden, en dit uit louter parlementaire taktiek. Want vandaag zullen, met de grootste onverschilligheid, de heeren, die ons de meest radicale Vlaamsche wet bezorgden, die verder gaat dan wij ooit durfden droo- men, over het geheel dood eenvoudig tegen stemmen. Dank aan de door hen ingevoerde ver scherpingen, zullen de meeste Waalaehe en Brusselscha leden der linkerzij ook tegen stemmen en Frederik zal gekuld zijn I Dit is parlementarisme, ziet ge, waar wij, eenvoudige mensehen, geen verstand van hebben. Maar of het Vlaamsche volk zich eeuwig door die kunstgrepen zal laten be- dodden en in het gezicht slaan, dat is te be twijfelen; en wat ons betreft, als katholieke Vlamingen heeten wij de houding der rechterzij, in de zitting van gisteren, eene reden tot oprechte teleurstelling. Een en ander heeft groote ontroering in de Kamer gewekt, maar ook daar buiten zal het //politiek" optreden der olericalen niet worden goedgekeurd. F r a n k r ij k. Ook hier groote drukte in de ministrieele kabinetten, beroering in de hoofden van socialistische Kamerleden, wrok in de harten van wijnbouwende Zuid-Fransohen. En de revolutie speelt haar rol. Men kent de geschiedenis. De wet op de knoeierijen bracht, zei men, den wijn bouw in gevaar, en de opgeruide bevolking die er van leven moet, in opstand. De protesteerende wijnbouwers die per trein naar de hoofdplaatsen hunner districten reisden om tegen dit wijnbouwontwerp der regeering te gaan opspelen, kregen van de regeering, ondanks dat deze dit wist, verlof om per staatsspoor voor half geld te reizen 1 Om de oproerigen in toom te houden bleek politie onvoldoende, en de regeering zond geen troepen, haar beginsel hiermede getrouw om de revolutie liever met 'n zoet lijntje in toom te houden, een taktiek die een jaar te voren in Noord- Frankrijk totaal wa3 mislukt, en nu in Zuid Frankrijk eveneens zou blijken verkeerd te zijn. De gemeentebesturen, onmachtig het kwaad te keeren, en zelf in gevaar, ook waren wijnbouwers onder hen, wat ook wel op haar besluit invloed zal gehad hebben namen hun ontslag. Enkele er van ruiden 't volk op de regeering kwam tusschen- beide, en nam de voornaamste gevangen. Maar de ergste van allen Albert sloeg op de vlucht. Hoe 'tkomt weet men niet, doch de man kwam zich onverwacht by den minister aanmelden, had een onderhond met hem, reisde naar zyn district terug, bracht de gemoederen tot kalmte en stelde zioh weer ter beschikking, waarop hy naar Montpellier werd gevoerd endaargevaDgen gezet werd. De beweging is doodgeloopen. Maar zij zal nog lang nawerken, al was 't alleen maar in de Kamer, welke heden een motie van een sooiaal-demooraat be handelt, die wegens 't gebeurde den minis ter Clemenoeau in staat van beschuldiging stelt. De oproerige soldaten van de vorige week zijn intusschen naar Tunis overge bracht, voor straf. Een maatregel die toe juiching verdient, te meer wijl de minister die hem toepast, zelf de revolutie ook in de harten dezer krijgslieden, door zijn geschriften hij is dagbladschrijver ge weest 1 heeft aangekweekt. UIT DE PROVINCIE. Goes. In de gisteravond gahouden ver gadering van de afd. Goes van het Chr. Werkl. Verbond „Patrimonium" werd de volgende motie aangenomen „De afd. Goes van het Chr. Werkl. Ver- „bond „Patrimonium", in hare vergadering „van 27 Juni 1907 handelende over de al of „niet medewerking aan de Tentoonstelling „voor Huis-industrie, „spreekt haar groot leedwezen uit, dat „„Patrimonium" daarvan door de andere „organisaties buitengesloten is, waar deze „besloten de tentoonstelling ook des Zon- „dags zal worden opengesteld, „besluit hare medewerking aan't plaat selijk comité verder niet te verleenen, en „gaat over tot de orde van den dag". Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is heden vervallen verklaard de eonoessie tot het aanleggen van een tram weg van Borsselen door Zuid-Beveland naar Wolphaartsdijk, d.d. 1 Juni 1901 verleend aan den heer H. Nieveen te Lem mer. De intrekking is het gevolg van het niet voldoen door den concessionaris aan de voorwaarden bij het verleenen der concessie gesield. Door den Commissaris der Koningin zijn wegens periodieke aftreding van ledan in de gezondheidscommissiën in Zeeland alle aftredende leden herbenoemd voor het tijdvak van 1 Juli 1907 tot 1 Juli 1912 en wel in die te Middelburg, dhr. E. L. van Mervennée, in die te V lissin gen, dhr. J. P. Vermaas, in die voor de vereeniging van gemeenten welke haar zetel hebben te Veere, Zierikzee, Tholen, Goes, Krui- ningen, Oostburg, Hulst en Neuzen, res pectievelijk de heeren C. E. Plugge, C. de Looze, G. Bolier Gz., mr. J. A. de Wilde, J. L. F. A. de Graaf, P. van Tiel, K. J. A. G. baron Collot d'Escury en D. Buijse, de voorlaatste tevens tot voorzitter Vlissingen. De conducteur der brieven malen van de le klasse H. Verment wordt op 1 Juli a.s. overgeplaatst van de lijn VlissingenBreda naar Amsterdam om dienst te doen op destoomtram Amsterdam- Naarden-Bussen (op verzoek). Hoedekenskerke. Door eigen onvoor zichtigheid is Woensdagavond alhier een negenjarig meisje tengevolge van het klim men achterop een tentwagen, zoodanig met de kleeren tussohen het achterwiel verward, dat dit er van moest worden afgenomen om het kind te kunnen be vrijden. Daar het over het geheele lichaam verwond was, moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. J. F., die onlangs gearresteerd werd, als verdacht van brandstichting te Oost en West-Souburg, is heden in vryheid gesteld. An'ondissements-Rechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank van heden zijn naar de openbare terechtzitting verwezen L. B., oud 28 jaar, en A. de P., oud 23 jaar, beiden werklieden te Weatkapelle, thans te Middelburg in hechtenis, ter zake van den bekenden dief stal en wederspanuigheid tegen den wacht meester der marécbaussée en den gemeente-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1