VOOR ZEELAND. No 224. 1907. Dinsdag 25 Juni, 2ie jaargang. CHRISTELIJK HISTORISCH Bulleslandscb Overzicht VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S, J. DE JONGE-VERWESTe te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij die zich met 1 Juli a.s. op ons blad abonneeren, ont vangen tot aan dien datum van nu af de nummers gratis. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p.1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer S cent. Familieberichten van 1—5 régels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Daar is een tqd van spreken en ook een tqd van zwijgen. Misschien is het roeping ons deze les van den wijzen koning van Isrel te herinneren, nu reeds zooveel is ge zegd en geschreven over de herstemming, die Dinsdag in 't district Middelburg moet plaats hebben. Ook van het goede kan er te veel zqn. Daarom slechts een enkel woord in den kring onzer vrienden. Dr. De Visser herinnerde er Vrijdagavond aan dat de onderbouw voor de vrijzinnige staatkunde geleverd is en geleverd wordt door de moderne theologie. En wil mogen met, dank aan God, er wel eens aan herinneren dat de onderbouw voor onze politiek geleverd wordt door den Bijbel. Deze is 't die ons het ideaal voor het léven, niet alleen voor het leven in den hemel, maar ook voor dat op de aarde, levert. Dien te volgen, van verre, met gebrek en tekortkoming in zoo menigerlei opzicht, maar dan toch met ernst en toewijding, stellen alle goede anti-revolutionairen zich ten doel. Dien Bijbel, het behoeft onder onze lezers niet betoogd, slechts herinnerd te worden, geeft ons, in de hierboven geplaatste woor den, een program voor ons gedrag in den strijd. Alleen lij k, wand el t waard iglij k het Evan gelie van Christus, staande in ééne geest, met een gemoed gezamentlijk strijdende. In éénen geest. Bij eenheid van geest, van denken, volgt eenheid van belijden. Bij eenheid van levensovertuiging eenheid van handelen. Bij eenheid van gemoed, van willen en wenschen gezamenlijke actie, eendrachtig samengaan, ter wille van onze overtuiging. Als ieder op eigen gelegenheid uitgaat komt er niets van terecht. Dat breekt alle kracht. Maar bij gemeenschappelijke actie met vaste wetenschap van het gestelde doel, dan is er de grootst mogelijke krachts ontwikkeling. Gemeenschappelijk optrekken geeft de rijkste kracht en het grootste sieraad. Twee dracht scheidt die beide. In organisatie, in samenbinding van kracht ligt altijd en overal, ook voor den ehristen, de macht en den steun, de heerlijkheid en de sterkte. In gemeenschappelijk optrekken ligt ook voor de rechterzijde in het district Middelburg Dinsdag de kracht, en alleen ook daarin. Slechts dan als er eenheid van handelen is bij allen die in de groote beginselen samengaan, zal ook Middelburg zijn plaats blijven innemen in de rij, de door deze verkiezing zoo buitengewoon versterkte rij, der vaderlandsche Kiesdistricten, die gezamenlijk strijden, in éénen geest, met één gemoed voor die levensbeschouwing die naar onze meening het gemeenschap pelijk vaderland het meest en het best benedijen zal. 24 Juni 1907. Voor zoover noodig wekken wij onze kiezers nogmaals op heden Dinsdag zoo t\jdig mogelijk ter stembus te gaan, en overeenkomstig den wensch, Vrijdag door onzen dr. De Visser uitgesproken, te stem men op alle drie onze candidaten. Niemand bljjve nu om een persoonlijke grief achter, of geve, door te stemmen op een vrijzinnige, dezen laatste een kans'om een of meer onzer candidaten te verslaan. Welke bezwaren gij ook tegen de per sonen der candidaten moogt hebben, door ze niet te stemmen, zoudt ge niet hen in de eerste plaats treffen, doch de Staten, de chr. partijen, het volksbelang; en de chr. actie over 'tgeheele land een slag geven in 't aangezicht. Mannenbroeders, dat kan uwe bedoeling niet zijn. Dr. Wagenaar heeft het ons in de Kerk bode nog eens kort maar krachtig her innerd Het gaat nu niet om den vaandeldrager, maar om het vaandel. En wat het practisch belang dezer ver kiezing aangaat, hetgeen de tegenpartij van haar candidaten zegt, geldt ook van de onze Dieleman de man met een eervol ver leden als Statenlid en Gedeputeerde, ver kreeg Dinsdag 11 Juni de meeste stem men van onze drie. Van Voorthujjsen verwierf een zeer groot aantal stemmen. Nog een enkel stootje meer en hij is ook, waar wij hem zoo gaarne zouden willen hebben. Louwerse is een degelijk, ilink man; op landbouwgebied geheel thuis en steeds zich beij verend om zaken ten algemeenen nutte te bevorderen. Men verbreke daarom het drietal niet. Zjj allen samen vertegenwoordigen nu een beginsel. En waar de tegenpsrtij niet weet van afwijken naar links of naar rechts, mogen ook wij dit niet doen. Men volge daarom 't vastgestelde lijstje en make Dinsdag zwart het le, 2e en leste puntje voor de namen van de heeren Dieleman P. Louwerse S. Van Voorthuijsen L. J. De (soc. dem.) Baanbreker bevat wel eens minder juiste berichten uit Goes, en niet altijd zien wij die berichten in een vol gend nummer verbeterd. Laatst vertelde het blad dat De Zeeuw en de (kath.) Nieuwe Zeeuwsche van 16 April eenzelfde hoofd artikel bevatten over „Sparen". Dit was een eenigszins komische vergissing voor wie 't hoofdartikel van dien datum uit ons blad kende- Trouwens, genoemde twee bladen hebben nimmer dezelfde hoofdartikelen gehad, al meende een vrijzinnig blad, op gezag wellicht van De Baanbrekerdit te moeten beweren. Nu wordt weer door De Baanbreker ver teld dat de aanstaande nieuwe hoofdre dacteur van De Goesche Couranttoen hq indertijd aan de Nieuwe Zeeuwsche solli citeerde, niet wist dat dat op te richten blad katholiek zou zijn. Wij gelooven niet dat ook dit bericht juist is. Immers de oproep van sollicitanten ge schiedde in Tijd en Centrumterwijl dui delijk gevraagd werd een r. k. redacteur. Bedoelde sollicitant beriep zich dan ook o. a. op zijn referentiën in een Zuid- Bevelandsche gemeente waar zjjn oom pastoor was geweest. Het zjjn slechts kleine vergissingen, waarover wij den schrijver niet hard val len, doch die allicht hem kunnen nopen tot nauwkeuriger lezen en een alteram partem. Het iB te begrijpen dat de Rotterdammers den avond der herstemming feestelijk hebben gevierd. De Rotterdammer geeft er het volgende verslag van Het verkooplokaal was het brandpunt van den avond. De plaats waar alles samen zou komen om „den uitslag af te wachten". Met een vlag voorop kwam daar de geweldige menschenstroom binnengolven. En in een oogwenk was bet groote lokaal gevuld. Maar toch stroomde het maar voortdurend aan. Geen plaatsje bleef „ten slotte onbezet. Op het podium verdroDg men zich. Men stond tot bijna in de koffie kamer toe. Achter in de zaal werden stoelen en tafels beklommen. De vlag van den optocht werd op het podium geplant en toen eindelijk het geloop wat bedaard was en ieder zich een plaatsje verzekerd had, nam nor. Slob het woord. Hulde bracht de spreker aan allen die de schoone overwinning hadden helpen bevechten. Hulde aan de Christelijke bladen, Maasbode, Rotterdammer en Neder lander, die door hunne gedurige bewerking van ons volk zeker niet het minste aandeel in de overwinning hebben. Hulde aan den energieken voorzitter van het Bondsbe- stuur, wiens nieuwe tactiek bij het caD- didaatstellen thans bekroond is. Hulde ook niet het minst aan den leider der anti-re volutionaire partij, dr. A. Kuyper, wien voor de wederopleving an het Christelijk beginsel ons geheele Vaderland zoo bij zonder veel dank verschuldigd is. Onder daverend en langdurig applaus werd besloten dezen grooten man een telegram van hulde te zenden. Intusschen was de gekozene in district V op het podium versohenen. Mr. Slob stelde hem aan de vergadering voor op eene wijze die niet weinig stof tot vroo- lijkheid gaf. Jhr. mr. C. H. A. van Asoh van Wijok, een man met reeds grijzend haar, door het Rotterdamsch Nieuwbslad als „een piepjong rechterlijk ambtenaar" aangediend, werd nu als zoodanig door den voorzitter bij de menigte ingeleid. Na zijne introductie nam de heer Van Asoh van Wijok het woord. Hij noemde dezen dag een van de schoonste zijns levens. Hij zeide er trotsoh op te zijn dat men hem thans als het ware een eere- burgersohap had gegeven. En dat niet om zijn persoon, maar als drager van het Chris telijk beginsel. „Hulde aan dat beginsel!" roept Spr. uit en een geweldig applaus beantwoordt dit vol geestdrift uitgebrachte woord. Spr. zeide nog zich gelukkig te gevoeleD, dat hij een naam bezit dieniet geheel onbekend is in het Christelijk Nederland. Hij hoopt dien naam eere aan te doen. HoerageroepOp zijn voorstel wordt dan óók aan den grooten Christelijk- historisohen staatsman, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman een telegram van hulde gezonden. Ook dit werd met vreugdegeroep begroet. Spr. eindigde Jziju rede met te verzekeren, dat, had men hem gequalifi- ueerd als een „piepjong rechterlijk amb tenaar", hij door dezen dag werkelijk heel wat jonger was geworden. Inmiddels was ook de voorzitter van het Bondsbestuur, mr. A. de JoDg, die in ver band met de herstemming naar Dordrecht was geweest, met een hartelijke ovatie ingehaald. En nu werd aan dezen de ver dere leiding der vergadering overgedragen. Vóór deze de leidiDg overnam werden echter twee coupletten van het „Wilhelmus van Nassauwen" gezongen, nl. het bekende eerste couplet en „Mijn Schilt ende Be trouwen", naar de oude toonzetting. Als het gejuich na deze verzen weder verstomd is, neemt mr. De Jong het woord. Spr. vertelde hoe hem de blij mare van de overwinning in Rotterdam was ter oore ge komen. Eerst had hij zijn ooren niet kunnen gelooven. Maar toen voor hem vast stond, dat „alles hier in Rotterdam (was) gewon nen", toen kwam er in zqn hart een dank toon „Geloofd zq God met diepst ontzag". En toen bij hier dieper op doordacht en de gedachte de overhand kreeg, dat God alles gedaan heeft en dat Hij voor dit groote werk ons nietige stervelingen heeft willen gebruiken, zong het in hem 't oude schoone lied van Psalm 118: „De Heer is mq tot hulp eu sterkte". Op Spr.'s verzoek wordt dit psalmvers door de vergadering aangeheven. Krachtig en vertrouwensvol klonk het op uit duizen den harten en monden. Een geestige rede kwam de vergadering dan te hooren van den bekenden Christ.- historischen heer B. J. Gerretson, lid van den Gemeenteraad en van de Staten. Spr, waarschuwt o.a. tegen verslapping na dezen uitslag en wees op 't steeds meer afglijden naar links der vrijzinnige partijen, datreeds door Groen is geprofeteerd en we nu be waarheid zien. Reden om de krachten steeds meer te blijven inspannen om te be houden niet alleen, maar ook te winnen het schijnbaar onoverwinlijke, als waarvoor Rotterdam eens gold. Een bijzonder geestdriftig moment brak echter aan toen de heer Kolkman, de geko zene in district III, dien men reeds ver wachtte, de zaal binnentrad, 't Was of men nog niet gejubeld had in den loop van den avond, zulk een ovatie werd gebracht aan het nieuw-gekozen roomsch-katholieke Sta tenlid. Toen hij zich op het podium bevond werd hem reeds spoedig 't woord verleend. Hij dankte de kiezers voor zijne verkiezing namens het heele anti-liberale Nederland. Spr. noemde Rotterdam 't typeerend beeld der coalitie en sprak er met vreugde en dankbaarheid over, dat de anti-revolution- nairen en de Christelijk historischen met zijne verkiezing de kroon op hun werk hebben gezet. Na hem trad ook nog op dr. Van Staveren de gekozene in district II. Onnoodig te zeggen dat alle redevoeringen telkens met applaus en vreugdegeroep werden onder broken. Het slotwoord werd door den voorzitter gesproken. Hij dankte daarin allen,'die den gelukkigen uitslag hebben bevorderd, hier bij niet vergetend de Nieuwe Rotterdamsche Courant, het Rotterdamsch Nieuwsblad en Staalman. Bij het einde werden nog ge zongen de bekende verzen uit Psalm 89 „Hoe zalig is het volk dat naar uw klanken hoort" en „Gq toch, gij zijt de roem, de kracht van hunne kracht". Na dankgebed door den voorzitter ver lieten allen in volkomen orde het gebouw, uitgeleid door fanfares en marschen van de muziekvereeniging „Oranje Nassau". Duitschland. Dit Rjjk lijdt aan ministerwisseling, ge volg hiervan dat de regeering den nieuwen koers uit wil en ernst wenscht te maken met de bloc-politiek. Posadowsky gaat heen, hij was de man, die voor zijn sociale maatrege len, naar hij deed blijken, steun wilde zoe ken ook bij het centrum. Zijn heengaan alleen zou dus reeds wijzen op een voor nemen van Bulow in 't Rijk en in Pruisen bloc-politiek te gaan drijven. In volkomen overeenstemming daarmede is het eindelijk heengaan van Studt, die door zijn optreden in den Pruisischen Landdag een onover komelijke hinderpaal was op den weg tus- schen regeering en bloc. Het feit dat Frie- drich von Moltke, de broeder van den chef van den generalen staf als aanstaand minis ter van Binnenl. Zaken wordt genoemd, is een aanwijzing in dezelfde richting. De opper-president van Oast-Pruisen was tot het einde van 1903 president van Potsdam en werd toen reeds als een der komende mannen genoemd. Dat dit een verstandige politiek is, zal niemand beweren. Terwijl in geheel Europa tijdelijk Engeland uitgezonderd 1 al wat nog hecht aan de voortzetting der chr. tradities en zeden, zich tegen het liberalisme in al zijn vormen schrap zet, gaat Von Bulow de vrijzinnige en conservatieve partijen met de socialisten, indien zq althans willen, te vereenigen. Dat dit op den duur de roode voorhoede van 't vrijzinnige leger, en deze alleen, ten goede komt, is duidelijk. Hongarije. In dit land heerscht het radicalisme op permachtig, doch niet ten voordeele van het land, hetwelk maar niet tot rus kan komen. In de partq van Kossuth dreigt weer een schandaal. Een 2-tal leden die in de partq groot aanzien genoten zijn in 't openbaar beschuldigd zich te hebben laten omkoopen om een candidaat tegenover den candidaat der partij gesteld aan te bevelen. De partij heeft 'n commissie van onderzoek benoemd. Portugal. In dit land is ook een liberale regeering, maar die nu reeds zoo ver is dat zq regeert zonder de Kamers, dus met miskenning van de rechten der Volksvertegenwoordiging. Do burgerlijke gouverneurs kregen bij decreet het recht couranten het verder ver schijnen te verbieden. De regeering is blijkbaar bevreesd dat de berichten over de oproerigheden, die in Lissabon ge schied zqn, te grooten indruk zouden maken in het land. Uit beriahten in buiten- landsche bladen toch blijkt, dat de „onge regeldheden" daar niet meer of minder zijn geweest dan een regulier oproer, dat zou geleid hebben tot een aanval op het paleis, had het publiek niet vernomen dat de koning afwezig wasMen verhaalt dat het volk heftig vocht tegen de troepen, niettegenstaande deze herhaaldelijk scho ten en de ruiters uitvallen deden. Ook vrouwen zouden meegevochten hebben. Het is ook hier, gelijk elders in Europa, de liberale regeering zelf, die de revolutie wakker riep, en toen zij deze niet te brei delen wist, tot het zwaard de toevlucht neemt. Frankrijk. De mijnbouw-ori8is is nog niet opgelost. Maar het ODtwerp op de vervalsehingen ie door de Kamer aangenomen. De Senaat zal wel volgen, en dan komt men spoedig aan de uitvoering toe. Terwijl op andere plaatsen in het zuiden langzamerhand de rust en de orde terug- keere.D, blijft Nimes nog steeds het tooneel van ongeregeldheden. Betoogeis hebben daar in eenige koffiehuizen, waar zich leden van den gemeenteraad bevonden, de ruiten ingeworpen, zoodat de politie zioh genood zaakt zag krachtig op te treden. Den geheelen avond waren de straten zwart van het volk. Op het plein voor het raadhuis stonden omstreeks 8 uur een duizendtal personen, schreeuwende dat zij het ontslag van den gemeenteraad eischten. Op een gegeven oogenblik trachtten de betoogers de deuren van het raadhuis in te trappen. Politieagenten wilden hun dit beletten en er ontstond een geyecht, waar bij 10 personen iu hechtenis werden ge nomen. Daarop verspreidde zioh de me nigte door de stad onder het schreeuwen van „Weg met Clemenceau. Aftreden". Later op den avond moest het gebouw van de prefectuur het nog ontgelden. Er werd door de menigte met steenen en flesschen geworpen naar de gendarmes, die het gebouw bewaakten, en enkelen van dezen werden gewond. Ook te Toulon hebben Vrijdagavond betoogingen plaats gehad en wel voor de kazerne van het lilde linieregiment. Een troep volks, waaronder vele havenarbeiders, stond voor de kazerne en schreeuwde daar „Weg met de politie, weg met Clemen ceau 1" Een agent werd door de menigte mishandeld. Tusschen Narbonne en Perpignan is de telegrafische en telefonische gemeenschap verbroken. Een aantal telegraafpalen zijn omver geworpen en de draden bemoeilijken natuurlijk het verkeer op den weg. De oproeren in genoemde plaatsen waren nu 't gevolg van 't bericht dat de Kamer een votum van vertrouwen in de tegen woordige regeering had aangenomen. Dus ook in het tweede stadium niets anders dan revolutie. Clemenoeau wordt inderdaad van zijn eigen parasieten gebeten. Zelfs de meest radicale pers vervolgt hem met heftige verwijten. Wij gewaagden hierboven reeds vaD de feitelijkheden die plaats hadden. Een sterk revolutionair staaltje vinden wij nog ver meld. In het station Pauthan zou de onderprefect van Lodéne, Leullier worden gevangen gehouden die naar Pauthan was gekomen om de reeders die een militairen trein wilden tegenhouden te overtuigen van het dwaze van hun handelwijze. Leullier werd ten bloede toe mishandeld en is „tot des avonds vrij laat teruggehouden", waarna mensohen van goeden wille zich aanboden om hem te bevrijden. Of er onder dit régime, dat de hemel lichten heeft gedoofd, ook met het gezag gesold wordt 1 Hoe de oorzaak der onlusten in malkaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1