NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 223. 1907. Maandag 24 Juni. 21e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Ost ia Zeeland mi eau overdoen. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J, DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij die zicli met 1 Juli a. s. op ons blad abonneeren, ont vangen tot aan dien datum van nu af de nummers gratis. Snippers uit de oude doos. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers 0,026. UITGAVE DER FIRMA SN VAM van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Overal in ons Vaderland hebben de verkiezingen voor de Staten-Provineiaal de vorige week in eersten aanleg plaats gehad en over den uitslag kunnen wij niet anders dan hoogst voldaan ziju. De vrijzinnigheid had het op het leven der Christelijke partijen toegelegd en men wond er geen doekjes om, dat de „kerke- lijken" er nu voor goed moesten worden onder gebracht. Dat zou de voortzetting de voltooiing van den in 1905 aangevangen strijd, zijn. Gelukkig is het anders geloopen 1 Niet over de Christelijke partijen is door de kiezers vonnis geveld, maar over de onmacht en impopulariteit van de vrijzin nigheid van allerlei gading is een gestreng oordeel uitgesproken. Byenwel, het kwam nog niet overal tot een definitieve beslissing. Ook in onze Pro vincie, ook in ons goede Walcheren en Staats Vlaanderen niet. Er moet nog een herstemming plaats hebben in Middelburg en Hulst. In deze vier districten hebben onze mannen zich weten staande te houden, zijn onze oandidaten niet voor goed uit gevallen en derhalve komen zij de"Volgei,de week Dinsdag weer in het vuur. Dat het dan overal warm zal toegaan, behoeft geen betoog. Op het oogenblik zijn wij in Zeeland aan de winnende hand en is de vrijzinnige hoop, om een belangrijke, onherstelbare bieuk in onze vesting te slaan, als rook vervlogen. Onze Provincie bleef rechts en daarbij een belangrijke steun voor de tegenwoor dige meerderheid in de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Toch dreigt ons bij trage opkomst en medewerking in Middelburg een verlies van twee zetels. Gelijk van zelf spreekt, zal al wat vrij zinnig is, de volgende week alle zeilen bijzetten, om deze plaatsen in het Staten- huis te veroveren, om zich, zoo mogelijk, 210) FEUILLETON. DOOK SC ALDIS. Staten- De tapijtbehangsels in de i zaal te Middelburg. III. Als eerste tapijtwerker die hier eenè werkplaats oprichtte staat bekend Jan de Maeght, wiens familie, blijkens de poorters- boeken van Middelburg, oorspronkelijk uit Brussel afkomstig was. Wanneer deze zijn fabriek siichtte is ODbekend, maar zeker is dat dit piaats had tu8sohen de jaren 1590 en 1595. Weinig is er van hem bekend wijl het Register ten Rade van 1584 tot 1599 is verloren gegaan. Later ging de zaak over aan zijn zoon Hendrik en vervolgens aan zijn tweeden zoon Laurens, uit wiens fabriek nog heden tapijten binnen Middelburg voor handen zijn. Deze eerste fabriek was opgericht in het Cellebroersstraafje en wel in de kapel van het vroegere Cellebroersktooster, waarvan in later tijd een gedeelte tot simpelhuis werd ingericht en nog later tot Engelsche kerk. Jan de Maeght stierf den 29 Nov. 1598 en werd in de Oude kerk begraven. Zooals wij zagen werd hij opgevolgd door zijn zoon Hendrik die de zaak dreef, tot aan zijn dood, den 30 Maart 1602, mede in de genoemde kerk ter ruste gelegd wordende. Diens broeder Laurens, kwam nu aan de zaak, die de fabriek dreef tot 16 Maart nog een weinig over den grooten tegenslag te troosten, die hun overal in den lande is toegebracht. En daarom hopen wij, dat onze vrienden door heel ons gewest, en niet bet minst in 't oude Staats Vlaanderen den strijd nog eens ernstig zullen hervatten, opdat wij ook in Zeeland, bij het opmaken der eind- rekening, niet van Verlies, maar van Winst zullen kunnen spreken. Vooral in Middelburg waar het om drie plaatsen gaat, zuilen de beide handen krachtig uit de mouwen moeten worden gestoken. Op uw post dus, mannen-broeders. Het gaat nu bij de herstemmingen niet meer om de volstrekte, maar de gewone meer derheid van stemmen. Als elk stroompje in uw district wordt afgevisoht en eik bosohje afgejaagd, wie weet met welk een schitterenden uitslag uw strijd voor vrijheid en recht zal worden bekroond. Slechts één dag ligt u nog voor den boeg en zal, na afloop daarvan, nieuwe dankbaarheid onze harten vervullen, dan zal er nog heel wat arbeid door u moeten worden verricht. Bsc en aohterban zullen Dinsdag 25 Juni in het vuur moeten worden gebracht, maar dit geschiedt niet, tenzij ge er op bedacht zijt nieuwe strijders te werven en alle mannen met een nog ongekenden ijver te bezielen. Maar dit is aan onze mannen nog wel toevertrouwd. Er zitten, wij weten dit, nog oude en jonge krachten in ieder district, voor wie het niet te veel is, wat extra arbeid te presteeren, om de zaak, die zoo goed is ingezet, ook nu tot een goed einde te brengen. Geen plat materialisme is bij ons de in zet van den strijd. Ons wenkt een hooger ideaalOns drijft een edeler beginsel En juist daarom hebben wij den moed n tot de laatste krachtsinspanning aan te sporen, om ook de herstemmingen, onder Gods zegen, waaraan alles is gelegen, wel te doen gelukken. Moge de ongedachte en- verrassende zege, de vorige week behaald, u aansporen om te doen wat uw hand vindt om te doen, en dat te doen met alle macht! 1617, toen hij, om onbekende redenen Middelburg verliet en naar Engeland ver trok, dooh naar welke plaats is mede niet op te geven wellicht was het naar Most- lake, alwaar in 1619 de eerste tapijtfabriek werd gesticht. Door zijn vertrek nu was de werkplaats alhier tijdelijk gesloten en had opgehou den als zoodanig te bestaan. Vier jaren later, den 10 October 1621 vertrok de Maeght weder uit Engeland en vestigde zioh opnieuw hier ter stede. Dezelfde voorrechten van vroeger werden hem van stadswege weder vergund. Dat die voor rechten nog al wat te beduiden haddeD, blijkt o.a. ook hieruitdat hem een vrij gebouw werd afgestaan voor de fabriek vrijdom van aeeijnsen van diverse zaken werd verleend en werd hij vrijgesteld van het doen van burgerwacht, opmer kelijk is het ook dat de bevoorrechting dezer fabrikanten in alle Hollandsche Bis- den op dezelfde wijze gesohiedde. Onzen de Maeght vestigde zioh weder in dezelfde werkplaats en oefende het vak uit tot 1627, toen hij, na een welbesteed leven zijn rust nam. Blijkens de notulen van 27 Jan. 1629 werd de kapel- aan de Engelsche gemeente afgestaan. De Maeght overleed 17 Febr. 1631, ook bijgezet wordende in" de Oude Kerk. Later huwde een zoon van hem Slaan wij de oude trouwboeken te Middelburg op, dan lezen wij d. d. 5 Oet. 1630»Jan de Maeght jm. borduerwereker van Middel burg met Teunlje Qerrits jd. van Delft sijD ondertrout tot Dordrecht den 28 Sept. getuyght Nicolaas CrusiusDienaer des 22 Juni 1907. De Rechterzijde in de Provinciale Staten van Zuid-Holland is, door de herstemming van gister, met 5 stemmen versterkt ge worden. De kentering in de volksmeening kan derhalve nu met volkomen zekerheid wor den geoonstateerd. Kabinet en vrijzinnige concentratie die hun zedelijke nederlaag allaDgbeelhadden, hebben nu een meerderheid in 't cijfer tegen zioh gekregen, welke hun als een last op 't lijf drukken zal, ofschoon zij van de Rechterzijde in beide beide Kamers geen bemoeilijking, eer medewerking, ge lijk tot nu toe zullen genieten wanneer zij de volksbelangen behoorlijk behartigen. Deze bewustheid, en ervaring, zal veel wegnemen van het onbehaaglijk gevoel dat deze StatenT erkiezingen over hen moet hebben gebraoht. De geheele lijst We kunnen er onze vrienden in Wal cheren en Hulst niet genoeg op wijzen, dat plicht en belang, vooral ditmaal, ern stig gebieden de heele lijst, dat wil zeg gen de 3 candidaten van de Centrale zwart te maken. Dat is bij de stemming lang niet door allen gedaan. Op Walcheren moet het zijn Dieleman. Louwerse. Van Voorthujjsen. In Hulst moet het zijn: Fruytier Hombach. IJsebaert. Doet men dat niet, dan speelt men in de kaart der tegenpartij en verspeelt men 1 of 2 zetels. Geen stem onzerzijds mag in Hulst op Van Dalsum, of in Middelburg op Van Teylingen gaan. Om ons nu bij de stemming op Wal cheren te bepalen hebben wij uit meer dan een gemeente de gegevens voor ons dat het hooge stemmencjjfer der liberalen voor een deel de schuld der onzen is. Wij noemen dit een vergrijp aan het beginsel, en aan de goede zaak. Wij weten wel dat er mensehen zijn, die niet erg houden van of niet veel op hebben met A of met B. Godd Woorts aldaer." Hieruit maken wij op, dat, toen de nering te Middelburg voor gosd geëindigd was, deze Jan de Maeght zioh wellicht verplaatste naar Delft waar toen nog fa brieken in vollen bloei bestonden. Meerdere opgaven kunnen wij omtrent de Middelburgsche tapijtmakerij niet op sporen genoegzaam om te doen zien, dat ook deze stad, dien tak van nijverheid binnen hare veste heeft gehad. En nu gaan wij opnieuw een kijkje nemen in de Staten-zaal, waar nog drie stuks van de door ons te besprekene kunst producten te zien zijn. Laten wij echter in onze gedachten terug gaan tot juist in 't midden der 18e eeuw en de zaal bezoeken, zooals deze er toen ten tijde uitzag en de tapijten zioh nog in volle glorie en de rijkste kleurschakeringen aan ons oog vertoonden. Eer wij echter hiertoe overgaan en om iels meer te weten van de instelling en werking van het Staten-college; ook om ons eenigszins eene voorstelling te vormen van de zaal en de maehthebbers, die daarin te zamen kwamen, willen wij even een blik slaan in nog vroegere tijden. Ten tijde der Graven bestond het Col lege uit drie lichamen, t.w.de Edelen, de breede Geërfden en de stern-hebbende Steden. Doch in later tijd kreeg de Prelaat van Middelburg de eersie plaats, onder den titel van Abt, daarna van Bisschop, als voornaamste van de Geestelijkheid. Dat deze Kerkvorsten zeer rijk waren, kan men hieruit afleiden dat zij in de laatste lijden van het Katholioisme alleen in de verschillende Ambachten in Zeeland Maar dat is de vraag niet. De vraag is alleen maarbehoort gij bij ons of b;j onze tegenstanders Zoo het laatste, dan hebben wij niets over u te zeggen. Maar zegt gij met ons, dat gij wel de gelijk in de consciëntie u verbonden ge voelt aan hen die op bet staatsterrein als in alle deelen des publieken levens do Kruisbanier wenschen boog te houden tegenover hen die hulde brengen aan den Vrijheidsboom der Revolutie, dan mogen wij n in alle bescheidenheid en met aan drang verzoeken dat gij dit dan toont op uw stemkaart. Niemand onzer gaat voor den Heere zjjn God vrij uit, wanneer hij op zijn stem kaart den candidaat der tegenpartij aan wijst, van wien hjj weet, althans weten kan, dat hij met den eisch van Gods Woord in landsregeering en staatsbestuur niet rekent, en 'thoogste gezagvan den Christus ook op dit breede terrein der staatkunde ontkent. En dit doen de vrijzinnigen van allerlei slag. In de binnenkamer willen enkelen, mis schien velen hunner nog wel eere geven aan Hem die te komen staat, en eens alle volken onder zjjn schepter zal doen bukken. Maar uit het Staatsrecht, nit de Staats wetten, uit het openbare leven willen zij dien Koning der eere liefst zoo spoedig mogelijk verdrongen zien. En wie nu aan dergelijke mannen, hoe opperbest zij overigens in den omgang zijn, zijn stem geeft, werkt indirect mee aan 't verdringen van den eeuwigen Naam uit die kringen, waar dezen Naam 't hoogste gezag toekomt, omdat Christus, onze Heere zelf gezegd heeft, dat Hem gegeven is alle macht in hemel en op aarde. Maandagavond treedt te Middelburg als spreker in eene openbare vergadering met debat op de heer mr. J. A, Levy. Zoo lezen wij. Wij noemen dit een der vrijzinnigheid waardig slot van haar verkiezingsaetie. Geen beter pleiter voor de vrijzinnigheid dan deze pleitbezorger van den dwang. Hjj is de ouwerwetscbe liberalist die de fatale schoolwet van '78 hielp inluidende vrijheid van 't Chr. onderwijs heeft tegen gestaan door wijlen prof. Wielenga om ruim 3541 gemeten gronds in bezit hadden. En de opbrengsten daarvan waren nog hunne minste inkomsten2o. de Edelen, als de hoogste, voornaamste en meest ge goedden van bet land en 3o. de afgevoar- digden van de twee oude Grafelijke steden Middelburg en Zieriksee, en die van Romers waalGoes en Tholen. Ten dienste van de leden werd een pen sionaris en secretaris benoemd, die dan ook door de Staten gekozen werden. Later, na de verlossing van Spanje en de daaruit ontstane omkeering van zaken ver loor de Bisschop natuurlijk zijn zetel in de Staten en werden ook Vlissingen en Veere, ter belooning hunner goede diensten, als stemmende steden toegelaten. De zetel van 't eerste lid don Bisschop alzoo opval lende, werd nu door het tweede lid, onder den naam van Eerste Edele, ingenomen,voor welke betrekking het eerst gekozen werd Max. van BourgondiëMarkgraaf van Veere en Vlissingen. De Eerste Edele had als eerste lid der Staten 't recht een plaatsvervanger tijdens de vergadering te stellen. Boven zagen we reeds, dat er door de Staten een pensionaris en secretaris werd aangesteld. De eerstgenoemde ontving een salaris van 300 pd. Vis. 's jaars, met vrije woning in een der landsgebouwen. Uit zijne in structie booren wij waaraan hii zich te hou den hadenkele artikelen willen wij er uit lichten Art. 1 sehryft hem voor dat hij een ge boren Zeeuw moet zijn, ter goeder naam en faam bekend staan, en de provincie min stens zes jaren in de eene of andere betrek king gediend hebben. Daarbij moet hij de zijn „vergissingen" in zake de geloofsver volgingen van '34 is recht gezeten 't ge vleugelde woord gesproken heeft: „wan neer de clericalen de hand naar den staatsteugel uitstrekken, zullen wij ons verzetten met de daad als 't moet"; 'tgeen zeggen wil, indien wij 't goed begrijpen, met da vuist, met het zwaard of met pro jectielen Dat is mr. Levy, van wien een vrijzinnig debater uit Goes dieenkele jaren geleden in debat trad met een anti-revolutionairen spreker, die op dit enfant terrible der vrij zinnigen wees, dorst verklaren, die is niet vrijzinnig meer, die is een „wilde". Mr. Levy een wilde Een wilde in't bestrijden van de Recht- sche coalitie, dat wel Maar als zoodanig nog even vurig libe raal als in '48, en anti-clericaal tot in het uiterste. Het zal ons benieuwen of deze slimme liberalist er niet nog de synode der Ned. Herv. Kerk bij halen zal,en den anti-colitie- Katholiek uit de Middelburgsche Courant van gisteren. Want als 't op verdoelen en heerschen aankomt, zjjn mr. Levy en Mid delburgsche Courant in hun element. Houdt het oog op hen. In de vrijzinnige pers heeft 't berieht gecirculeerd dat de socialisten en anti revolutionairen in Winschoten zouden samengaan. Wij hebben gewaoht tot uit 't distriet zelf de logenstrailing van dit terstond door ons voor onwaar gehouden berieht komen zou. Deze nu is er. In de N. Prov. Gron. Crt. wordt mee gedeeld dat van voorgenomen saam werking geen sprake is geweest. De anti-revolutionnairen stemmen in Winschoten alleen op hun eigen candidaat Knottnemusen laten om de andere zetels, gelijk in Leeuwarden en Heerenveen, de vrijzinnige en socialistische bondgenooten vechten. Gecompromitteerd. Simon Polak, die een moordaanslag op minister Van Raalte deed, heeft eergisteren daarvooT tereoht gestaan. Het O. M. bij de Haagsobe reehibank eisehte ontoerekenbaarverklaring en op- Herv. Godsdienst belijden, wel ervaren zjjn in 's landszaken niet alleen, maar ook in de LatijnscheFransche en Duitsche talen. Art. 2 zegt hem dat hij,wanneer de Staten bijeen komen, het eerst ter vergadering moet zjjn en deze het laatst verlaten. Volgens art. 8 is hjj gehouden, ten allen tijde, den maandelijksehen staat der Finan- tiën van de Provincie te kunnen overleg gen, waartoe hij dan ook steeds, volgens art. 9 toegang heeft tot de Rekenkamer. Naar art. 10 mag hjj aan anderen geen diensten prestoeren, en ook volgens art. 11 geenerlai gaven van anderen ontvangen, ten ware dit eet- of drinkbare waren van kleine waarde. Aan 'tslot wordt hem ge last deze instructie te beëedigen. Als eerste R. Pensionaris, nit de ver andering der Staatsregeering, vinden wij vernoemdChristoffel Roelsdie 22 Mei 1578 als zoodanig werd aangesteld en de bediening waarnam tot aan zjjn dood den 18 Mei 1597. De secretaris, die een vast inkomen had van 200 Pd. Vis. moest in het bezit zjjn van een Rechtsgeleerden titel, doende belijdenis van de Herv. Gods dienst en mede de genoemde talen machtig. Ook hij moest een geboren Zeeuw zjjn doch later is dit in de instructie van 14 Juni 1630 vervallen. Zijn werk was om de stukken, zoowel met betrekking op de resoluties der Staten, als die der Geconrn. Raden, te doen op maken, drukken en uitgeven. Bij afwezig heid van den R. Pensionaris, werd hjj met diens function belast, en was hij ook ver plicht de notulen van Gecomm. Raden te houden. Ook hjj was verplicht zijne in structie te beëedigen. Wordt vervolgd,g

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1