N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 222. 1907. Zaterdag 22 Juni. 21e Jaargang, GHRISTELIJK- HISTORISCH S. LOUWERSE. VAN VOORTHUIJSEN. tens le koop P ZEEUW' belast UDVERTENTIËH inland i. S. J. Dekker, SXKTCt m Gebreken t Rundvee Posterijen. Bnitenlandseh Overzicht. GOES. iTJE LOKERSE KOOP Merrieveulen KOOP KOOP - imakersknecht V a VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij die zich met 1 Juli a.s, op ons blad abonneeren, ont vangen tot aan dien datum van nu af de nummers gratis Rijksdépot van postzegels enz. Yoor de Stembus. A. P. de Savornin Lobman. dieleman. LOUWERSE. VAN VOORTHUIJSEN. De geheele lijst! DIELEMAN den gedeputeerde 1 LOUWERSE den polderman VAN VOORTHUIJSEN den burge meester. Niet alleen in 't district Goes, ook in bet distriet Middelburg hebben vele vrienden Frankrijk. Rusland. Engeland. >ELB HUG geven wij u kennis, eieverde Orgel, ons itstekend voldoet. DAMES VIS. rek. van de schrijfster, de druk. bekomen bij de firma te Middelburg bij E. e recensie in dit no.) 1NTHEM JUTTING, il Middelburg, is FNAGEL, Veearts, ties naar de natuur, is f 1,90. 8 bij 20 c.M., groot M. hoog met Boven- platte Pannén, alles w, bij P. SUURMOND b u r g. ,N te Meliskerke. nieuw, handig en ge- dmelkwagentje bij Laurens, Nadorst. fRANCKE, Krommen- e r k e. October sd. J. L. DE TROIJE, of ongehuwd) LUTEIJN te Grijps- ld gevraagd 16 jaar; weinig loop etter A, Bureau DE 7.12 7.24 7-36 5645 O i-rt Cu CJ <L) g| 'BW '3 K o 6.55 7-4 7.22 7-57 8.10 8-37 9.29 7.36 745 7.56 8.13 8.8 8.1 8.27 8.35 8.32 8.47 8.57 97 9.20 9.29 9.40 10.50 11.3< ar Hamburg, Z. DuitschL and via RoosendaalLage voor meer dan 150 kilo- 10.38 11.28 11.40 12.38 12.54 I.IO 2.6 t 342 3-5' 4.1» Ó.17 .2° 6.3 3.097.25 Ir IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN -VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 8.2 8.16 8-33 De directeur van het postkantoor brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het dépot voor den verkoop van postzegels enz., hetwelk tot nu toe gevestigd was bij den heer P. A. H. Pieterman, Lange Kerkstraat, met ingang van 1 Juli e. k. op zijn verzoek, wordt opgeheven. De directeur voornoemd, J. BOUNSMA. Goes, 20 Juni 1907. De mannen van „de antithese" moeten er onderzij moeten verdwijnen en voor goed. Ddarover zijn allen, die ons bestrijden het eens, van de Sociaal-demooraten af tot de Vrije-liberalen toe. Die mannen „van de antithese" heetten vroeger eenvoudig „olerioalen''. Clerioalen mogen op staatkundig gebied er niet zijn. Zij worden slechts geduld, als ze zijn „een stille partij". Op staatkundig gebied behoort slechte hij invloed te hebben, die ontkent, dat ook op dat gebied met God en Zijne geboden gerekend dient te worden. Waartoe zulk een staatkunde buiten God leidt, toont ons Frankrijk. Onzen Christen-staatslieden mocht het gelukken, ons land aan de doodelijke om arming van de Fransehe Revolutiebegin selen te ontwringen. Daaraan hebben wij het te danken, en niet aan het liberalisme in welken vorm ook, dat wij hier te lande in heel wat beter toestand zijn dan daar. Dat ook de liberalen goede dingen hebben verricht, wie zal dat ontkennen Maar hun beginsel, bet beginsel der Fransehe Revo lutie, heeft moeten buigen voor het onze. Afgelegd evenwel heeft het liberalisme dat beginsel geenszins. Nog steeds loochent het hardnekkig het innig verband tussohen staatkunde en godsdienst, ofschoon het, let hierop wel, juist van die zijde tevens betoogd wordt, dat de macht „der rechterzijde'' de vrije ontplooiing der libe rale beginselen in den weg staat. Dit laatste is waar, maar daar blijkt dan ook uit, dat dit verband wel degelijk be staat, doch dat men het poogt te verbreken. Zoolang dat innig verband tussohen staatkunde en godsdienst niet erkend wordt, staan wij bloot aan die „vrije ontplooiing'' van het liberalisme, met at wat daarvan het noodlottig gevolg is. Daarom moeten wij, al ware het enkel uit zelfbehoudtet het uiterste strijden om niet zooals vroeger, te worden overweldigd en uitgedreven. Samenwerking van allen, die op het hier verdedigde standpunt staan, van allen, die wèl, ook op staatkundig gebied, willen rekenen met God en Zijne geboden, is derhalve onmisbaar. Onverschilligheid hier zou zijn roeke loosheid. Het zou zijn verwaarloozing van onze hoogste goederen. Hel éenige wapen dat op dit oogenblik ter onzer beschikking staat, is hel slem biljet. Laat dan niemand, die iets geeft om het heil en om de toekomst van ons land, dat wapen ongebruikt laten 's-Gravenhage, Juni '07. 21 Juni 1907. Wij behoeven niet veel meer tot aan beveling van dezen oandidaat te zeggen. De vergaderingen dei Staten getuigen van hem. Zijn medeleven op zoo menig maat schappelijk terrein is bekend. Zijn optreden in 't belang ook van den kleinen man, van den middenstand, den winkelstand. Zijn omgang met burger en buitenman getuigen voor hem. Voor deelneming aan de zaken des publieken levens is hij geknipt. Niemand onzer zal dan ook verzuimen aan zijn herkiezing mee te werken. Maar met klem voegen wij hieraan toe spitst, o huisbezoekers uw talent niet op dezen candidaat alleen. Verliest niet uit 't oog de verdiensten der beide anderen. Wij hebben een drieial, waarmee wij voor den dag kunnen komen. Laten onze vrienden bij het huisbezoek, vooral in de stad, tooh den kiezers op het hart binden dat naast Dieleman ook Lou- werse alle stemmen hebben moet van wie belang stelt niet alleen in de geestelijke maar ook in de stoffelijke welvaart van district en provincie. Op het platteland is men hiervan wel doordrongen. Men kent er Louwerse, den stoeren landbouwer, den wakkeren raad van den polder Walcheren, den trouwen pleitbezorger onzer polderbelangen. Het is al jaren geleden dat wij hem voor 't eerst zagen in 't bestuur van den polder. Nog maar even gekozen, toog hij met wijlen dhr. Snijders en eenige andere raden van den polder naar de verschillende wateringen om door nauwgezet persoonlijk onderzoek ter plaatse de motieven te ver zamelen voor een belangrijk voorstel dat in de eerste poldervergadering door hem en anderen verdedigd werd. En sinds dien tijd liet hij in menige vergadering zijn stem in 't belang van den polder en den landbouw klinken. De landbouwers werken hard ook voor Dieleman en v. Voorthujjsen; onze Middel- burgsohe vrienden doen 't daarom krachtig ook voor den kundigen, in polderzaken doorkneden landbouwer Iu den bekwamen, vooruitstrevenden burgemeester van Domburg hebben wij een oandidaat, die, stond hij aan den vrij zinnigen kant, stellig reedszouzijngenoemd in liberale kringen, om een Statenzetel te bezetten. Dat een man van zijn naam en positie zieh gaf om mede steun te bieden in den steeds moeilijker wordenden strijd voor de ware volksbelangen, en daarbij voor de stof felijke belangen van zijn gemeente niet alleen maar ook van den landbouw en het verkeer een open oog heeft, zij een aanspo ring voor ons allen om de gelegenheid om een flink lid met jonge kracht en sohoone talenten in de Staten te breDgen, naast Dieleman en Louwerse, niet te laten voorbijgaan. Daarom alle man op ook voor Dat moet bij 't huisbezoek aan vriend en buur en medekiezer die maar eenigs- zins mag gerekend worden in onze gelede ren te strijden, worden duidelijk gemaakt. En dan moet van den morgen tot den avond, nu en Maandag en Dinsdag tot namiddag 5 uur tot den oproep weer klinken Niet een van ons met 2 liberalen. Niet twee van ons met een liberaal. Maar alle drie de onzen. Het is een te knap stelletje, om er ook maar een van aan den tegenstander prijs te geven. zich niet gehouden aan de lieele lijst, aan onze drie candidaten. Serooskerke bijvoorbeeld, waar 190 anti- rev. onze heele lijst en 27 liberalen de heele vrijzinnige lijst stemden, hadden wij aan onze zijde er nog 6 die stemden op Sprenger, v. Teylingen en v. Voorthuijsen. 9 op Dieleman, Louwerse en v.Teylingen. 6 op Louwerse, v. Teylingen en v. Voort huijsen. 6 op Dieleman, v. Teylingen en v. Voort huijsen. 5 op Louwerse en v. Voorthuijsen. 6 op v. Voorthufisen. 1 op Louwerse. 1 op Onderdijk, v. Teylingen en v. Voort huijsen. En voorts 2 op Louwerse en 2 liberalen 1 op Van Voorthufisen en 2 liberalen1 op Dieleman en Louwerse, 1 op Dieleman en v. Voorthuijsen, 1 op v. Teylingen en Van Voorthuijsen, 1 op Dieleman, Louwerse en Sprenger. Natuurlijk kunnen wij van alle gemeen ten dergelijke opgaafjes niet publiek ma ken. Maar van ons van ouds beproefde, mooie Serooskerke verwonderde ons die lange ry zonderlinge combinaties wel wat. Van die combinaties, van dat beginselgesol komt 't dan ook, dat waar in die ge meente slechts 35 linksche stemmen kun nen worden uitgebracht, de tegenpartij op zoo ongekenden vooruitgang kon bogen. Maar zoo speelt hij mooi weer van onze zwakke georganiseerdheid, van ons indivi dualisme. En dat mag niet. Kiezers van Serooskerke, stemt onze candidaten alle drie. Het is uitnemend dat de regeering zoo krachtig optreedt tegen de revolutionaire burgemeesters in de wijnbouwstreken van het zuiden. Trouwens hoe kon zij ook anders handelenAl zijn de ministers zei ven revolutionairen van het roodste soort, tegen de revolutie kennen zy toch ook geen ander hulpmiddel dan de sabel. En die sabel was hier noodig. Het is anders wel een zonderlinge spe ling der gebeurtenissen, dat het een radi caal ministerie zyn moet dat herhaaldelijk worpt geroepen, om zoo kras het gezag te handhaven. Eerst tegen de stakende bakkers in Parijs toen tegen de onderwijzers en andere ambtenaren en nu ten slotte tegen de wijn bouwers in het Zuiden, wier voornaamste aanvoerder, dr. Ferroul,socialistisch Kamer lid, reeds is gevangen genomen. Dto regeering had alles goed voorbereid. De verlofgangers uit het Zuiden zelf, aan wie ze toch niets zou hebben gehad, liet ze ditmaal stil bij moeder. Ze kregen de vorige week al een boodschap, dat ze dit jaar niet behoefden te komen. De soldaten uit de wijnbouwstreken, voor zoover ze reeds oproerige neigingen haddeD getoond, werden naar een ander oord van 't Fransehe vaderland gezonden en tal van militaire treinen stonden klaar, om in een paar uur het gansche Zuiden als met troepen te overstroomen Toen gaf minister Clémenceau, wien in deze zaken geen beleid kan worden ont zegd, zich naar zijn bureau en liet er bed en bulster binnenbrengen, van plan om niet weg te gaan voor hij wist, dat de zaak gezond was. De telefoon liet hij aangesloten blijven, dag en nacht door, zoodat hy van oogen blik tot oogenblik met de voornaamste plaatsen in het Zuiden spreken kon. Het overige weet men uit vorige berichten in ons blad. Te NarboDne, waar Ferroul bur gemeester is ging men op 't vernemen der komst van een trein met troepen de doods klok luiden en barricades opwerpen. Maar de leepe burgemeester, aspirant om een martelaarskroon maakte (Jaar een eind aan en liet zich als een lam wegleiden. Dat diende zijn zaak immers beter. Eerst sprak hij uit een raam van zijn huis zijn getrouwen nog eens toe. Ik ben het slachtoffer van een rechtvaardige zaak, zeide hij o.a. Deze dag dat de regeering mij gevangen laat nemen, is de schoonste mijns levens. Vervolgens vermaande hij de menigte, uiteen te gaan „ook ter wille der soldaten, die op 't oogenblik evenveel lijden als gij." Toen hij uitgesproken had trad de com missaris van politie het huis binnen. Ferroul riep toen uit„Ik verkies niet dat politie mijn huis besmet. Laat men een van die soldaten zenden, die ik liefheb, om mij gevangen te nemen. En dan graag Maar geen politie I" Men vroeg hem of hij dan goed vond, dat er gendarmes kwamen. De menigte antwoordde voor hem: „U is geen dief! De gendarmes nemen dieven gevangen. En u, u is onze redder „Soldaten Ik verlang alleen soldaten riep Ferroul weer. „Dat is niet wettig", braeht de commis saris er tegen in. „Ga dan uw procureur van de republiek halen. Hij mag zieh die moeite wel geven om een man in heohtenis te komen nemen, die slechts zijn plicht gedaan heeft." „Ik vertegenwoordig hem'', zei de com missaris weer„hij heeft zijn volmacht op mij overgedragen." „Als men mij voor een operatie roept, ga ik zelf", antwoordde Ferroul„en ik zend niet mijn chauffeur. Laat uw procu reur zelf komen I" Ten slotte laat men twee soldaten komen en Ferroul is tevreden. Hij geeft zich gevangeD, en in een landauer, door kuras siers begeleid en door de menigte met geestdrift toegejuicht, rijdt hij weg. Een eind verder moeten de kurassiers met de sabel ruim baan maken, Van den anderen leider der oproerma kers, Marcelin Albert is op 't oogenblik nog geen bericht. In den naoht van Dins dag op Woensdag, even na middernacht, kwam een auto aan de bevolking van Argeliers, die opgebleven was, melden, dat van Béziers de troepen op weg waren. De klok werd geluid, de trom geroerd, de klaroen geblazen. In de dorpen in den omtrek vielen toen ook de klokken aan het luiden. Daar versoheen Marcelin Albert op het dak van zijn huis eu sprak de schare toe. Intussehen begaven uit de dorpen man nen en vrouwen, door het klokgelui ge wekt, zieh op weg naar Argeliers. Tot vier uur in den ochtend kwamen zij bij duizenden opzetten. Toen zag men een afdeeling bereden politie opdagen. Zij stuitten op de menigte, die riepLeve het Leger 1 Weg met ClemeneeauDe politie bond in en wachtte de troepen af. Deze kwamen en omsingelden het dorp. Toen drong de politie het dorp binnen en schreed op het huis van Albert af. Een commissaris, door twee agenten vergezeld, tracht binnen te komen. Hij klopt, men doet niet open, en de deur wordt ingedrukt* Binnen is alleen mevrouw Albert. Mar celin is verdwenen. Te Béziers hadden de troepen moeite gehad om door de dichte menigte, die hen wilde tegenhouden, zieh een weg te banen. Verwondert vraagt men zich af, vanwaar het geld voor de beweging in het Zuiden van Frankrijk komt. Men berekent, dat de leiders reeds een drie millioen francs hebben uitgegeven. Dat geld is hun ver moedelijk verstrekt door vermogende vij anden der republiek. Clemeneeau heeft, toen hij hoorde dat alles goed ging, zijn bed weer opgenomen en slaapt nu weer rustig bij vrouw en kinders. Maar wat zal hij nu met zijn gevangenen doen De ontbinding van de Doema is van beteekenis, niet alleen voor den binnen- landsohen toestand maar ook voor de ontwikkeling van den parlementairen ïe^eérinjperm, Wij vereenigen ons dan ook gaarne met deze nuchtere beschouwing van de liberale Nieuwe Eott. Ct. Een niet onaanzienlijk deel der thans ontbonden Doema bestond uit mannen van het geweld, die trouwens het geweld open- ljjk predikten. Met een Doema, die zulke gevaarlijke elementen in zieh bevatte, was voor de bestgezinde regeering samenwer king hoogst bezwaarlijk. Het gezag kan zieh niet paren aan het geweld. Geduld heeft deze regeering billijk beschouwd genoeg betracht. De ministers hebben zieh in 's lands vergaderzaal laten hoonen en schelden, zóó erg, als in een ander par lement nauwelijks denkbaar zou zijn. Een motie tot afkenring van terroristische wan bedrijven werd geweigerd. M. a. w. de Doema weigerde een afkeurend oordeel uit te spreken over de grofste daden van het ruwst geweld. En thans bleek als comble, dat zelfs een niet onbelangrijk deel der volksvertegenwoordiging aan het klom- plotteeren was (we weten, met welk soort van gewelddaden zulk een complot van de uiterste partijen in Rusland gepaard gaat). Kan men het der regeering euvel duiden, dat zij het in de tegenwoordige omstandigheden van haar standpunt bij de huidige phase van Rusland's volksont wikkeling beter oordeelt te streven naar een volksvertegenwoordiging, met welke althans samenwerking mogelijk is f Men versta ons welwe willen het staatkundig beleid der Russische regeering niet in alles voor onze rekening nemen. Zeker heeft zij, gelijk elke regeering hare gebreken. Maar we willen er slechts even op wijzen, dat haar taak uitermate moeilijk is en door een waarlijk roekeloos optreden van gewetenlooze terroristen steeds meer bemoeilijkt wordt en dat in deze in allen gevalle verzachtende omstandigheden zijn te pleiten. Waarlijk, te midden van barstende bommen en knallend dynamiet (als ge een Russioh blad inziet, huivert ge van de bloedige reeks van aanslagen, die schier het dagelijksch menu vormen) is het niet makkelijk te regeerenWe zeggen ook hier weerin een staat naar volkomen Westersch model staat een regeerder voor geheel andere toestanden en ganseh andere verhoudingen. We keeren tot ons uitgangspunt terug. Op de vraag, in den aanhef dezes gesteld „heeft in Rusland de regeering gelijk of de zoogenaamde oppositie?" antwoorden we niet dat het recht in alles volkomen aan de zijde der regeering is, doch we zeggen alleenin Rusland zijn geheel andere toestanden dan ten onzent, de Russische regeering staat voor een oneindig veel moeilijker parket dan de regeering van een welgeordenden beschaafden staat en daarom is althans zachtheid en ge matigdheid in ons oordeel geboden. Kenners beweren dat koning Edward de grootste, althans de slimste staatsman van Europa is. Wy kunnen dit niet beoordee- len; maar de gelukkigste is hy zeker. Want van alle draden die hij spant is er nog niet een gebroken. Engeland heeft onder zyn regeering heel Zuid-Afrika met zich verzoend, zelfs helden uit den jongsten Boeren-oorlog met geest drift voor zich weten te vervullen. Engeland heeft een vast verdrag met Japan geslotende banden met Amerika nauwer aangehaaldItalië van het drie voudig Duitsch-Oostenryksch-Italiaansch verbond vervreemd; Spanje in geestdrift voor zij nstaatkunde'doen ontwaken j Frank- ry k door een entente" aan zich verbonden met Portugal vriendschappelijke verhou dingen aangeknoopt; en dat alles om Duitsohland te isoleeren, dat wil zeggen af te zonderen, zoodat allen zich van Duitsch- land afkoeren. Het jongste verdrag tus sohen Frankrijk, Engeland en SpaDjetot bescherming van elkanders rechten jin de Middellandsohe Zee en den Atlantischen Oceaan was zijn werk, en sal ook wel meet'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1