Kerknieuws. Schio!nieyw«. Gemengde Berichten. here naar Oomburg mét esn zijtak van Koudekarke naar Vlissingen tot afwijzing van bet verzoek van de afd. Zeeland der Vereeniging tot bevordering van de pluimveehouderij en tamme konij nenteelt in Nederland om een jaarlijksche eub-idie van f 100 tot verleening van een jaarlijksche sub sidie van f 150 aan de gemeente Graavw en Langsndam ter voorziening in de behoefte aan verloskundige hulp tot toekenning van een renteloos voor schot van ten hoogste f 9000 voor wegs- verbctering aan de gemeente Aagtekerke tot vaststelling van een nieuw bijzonder reglement voor het waterschap St. Maar tensdijk met mededeeling vau ingebrachte bezwaren en van het gevoelen van Gedep. Staten daaromtrent tot wijziging van de grenzen der werken tot zeewering en oeververdediging van het calamiteuze waterschap Brninisse; tot toekenning van een subsidie van f 200 voor 1908 aan de vereeniging „Vereenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen voor hare avond-vakschool tot toekenning van een subsidie van f 500 aan de vereenigiug de Ambachts school te Middelburg tot toekenning van een subsidie aan de vereeniging Zeevaartschool te Ylissingen tot verhooging der jaarwedde van den concierge bi) de Provinciale bibliotheek tot verhooging der toelage uit de Provin ciale fondsen aan den gepensionneerden adjunct-commies ter Provinciale Griffie A. J. de Nood. tot verwijzing naar hun college van de besehikking op een adres van het bestuur der afdeeling Hulst van den R.-K. Volks bond in het diocsea Breda, om in de be stekken van door de Provincie aan te be steden werken voérsohriften te willen geven omtrent minimnmloon enz. tot toekenning van een subsidie van f 70 per jaar voor een wagendienBt tnsschen Hulst en Nieuw Namen (Clinge) aan Th. Weemaes te Clinge; tot vaststelling der rekening en goed keuring der verantwoording van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1905 tot het uitzetten van kasgeld van de provincie tot wijziging van de besluiten der Staten van 16 Juli 1901, no. 8, 9 Juli 1902, no. 5, 18 Jnli 1906 no. 11a en 15 Juli 1906 no. 18, tot toekenning van een sub sidie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Middelburg naar Domburg met een zijtak van Koude- kerke naar VlissiDgen, van Hontenissa tot de Belgisohe grens in de richting van Selzaete, van Borsselen naar Wolphaarts- dijk en van Brouwershaven naar Burgh tot wijziging van het besluit der Staten van 13 Juli 1906 no. 10a omtrent het ver- leenen vanwege de provineie van hulp voor den aanleg en de exploitatie van stoomtramwegen tot wijziging van de begrootÏDg der Provinciale inkomsten en uitgaven voor 1907; tot afwijzing ;an het verzoek van den gemeenteraad van Oasenisse om een rente loos voorschot voor wegsverbetering tot afwijzing van adressen van G. van den Berg en M. van" den Berg te Ouwer- kerk, om toelagen voor de bediening van het overzetveer tussohen Viane en Stavenisse tot wijziging van het besluit der Staten van 9 Jali 1902 no. 5, tot verleeDing van een subsidie voor den tramweg van Hon- tenisse naar Selzaste tot toekenning van een renteloos voor schot van (en hoogste f17000 voorwegs verbetering aan den polder Walcheren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Dordrecht, J. H. Octerdoom eand. te Bellingwoldete Yriezenveen J. G. Klomp te Hilligersberg te Poortvliet, A. M. den Oudsten te Koohengen. N- v. d. D Aangenomen naar Leeuwarden door J. W. Groot Enzerink te Maassluisnaar Sybr&ndaburen door W. Hamilton te Ab- bekerkDaar Bareudreoht door F. H. v. Leeuwen te Zondert. Bedankt voor Lienden door Y Stelma te Eextavoor Krewerd door W. Swart oaud. te Groningen. Te Lunteren is Zaterdagmiddag het nieuwe geaeeite van hei Sanatorium voor onderwijzers, bevattende 15 kamers eD een gezelschapszaal, offioieel geopend. Het woord werd gevoerd dooi'den heer Ossen- dorp, voorzitter van den Bond van Ned. onderwijzers, en de heereu Schook, Lamers en Va'k te Amsterdam en R. Dinger te L interen. Het sanatorium heeft tot heden g-kost ruim f118,000, terwijl de senul- deulast ongeveer f20,000 bedraagt. Te Utreoht staagde voor het examen van tandarts de heer D. A. C. van den H orn te Domburg. Het Zendingsblad no. 6 der Geref. kerken in Nederland (Heidenboda en Mosterdzaad) onder red. van ds. Dijkstra, bevat weer velerlei belangrijks op 't gebied der Zen ding. Vooral de brief van ds. Zwaan en hetgeen hij over zekeren Wougaa Karija in verband met het zendingswerk sohrijft is hoogst interessant Smartelijk om te lezen is'tkorte doodsberioht vau ds. Rnijseenaars, dien kraehtigen Noord-Brabanter, op 32- jarigen leeftijd zoo onverwacht aan de Zending te Poerbolioggo ontvallen. Onze jonge lezers, vooral die op Wal cheren, zullen met genoegen kennis maken met de photo en het artikel over het huis van ds. Ingwersen en zijn bewoners. Deze week sprak ds. Dijkstra bier en daar in onze omgeving. Men befcone zijn dank hiervoor door een abonnement op dit zoo onderhoudend door hem geredigeerde Zen dingsblad uitgeefster Vada, Wageningen. UIT DE PROVINCIE. Men schrijft ons uit Middelburg Maandagavond werd in de Gasthuiskerk een „Zendingsavond" gehouden, die uit nemend ges «sgd mag hoeten, al was kat aantal bezoekers niet overmatig groot. De bekende zendingsman ds. Dijkstra van Smilde, die den vorigen dag den nieu wen leeraar der Gereformeerde kerk te VlisBingen tot zijn dienstwerk had ingeleid had zich op verzoek bereid verklaard, om op dien zendingsavond belangstellenden in het Zendingswerk te woord te staan en te stellen vragen te beantwoorden. Zoo is dan ook geschied. De vergadering werd geopend door ds. Littoojj, gesloten door ds. Bouma en geleid door dr. Wa- gsnaar. In een inleidend woord, kort en zaakrijk, verplaatste ons ds. Dijkstra te midden van het zendingswerk in Insulinde, besprak on verholen de bezwaren van zendiDg en zendelingen, om op eenige Lichtpunten te wijzen, die moedgevend zijn voor de toe komst. Toen kwamen de vragen los. Vragen van allerlei aard, inderdaad niet van belang ontbloot. Zoo vroeg, om enkele te noemen, ds. Koopman s, die de zending zulk 66ü warm hart toedraagt en mede met ds. Kerk hof op het appel was, of het gerucht ook waarheid bevatte, dat n.l. de Deputaten der Zending niet bijster veel op hadden met de pogingen hier in Zeeland gedaan om tot uitzenden van een eigen missionaris te geraken. Oorzaak van dit verschijnsel zou dan wezen vreese voor een tekort in de alge- meene zendingskas, bijaldien Zeeland aan dit plan gevolg zou geven. Gelukkig kon ds. Dijkstra, praesis der algemeene Zen- dingsdeputaten, zulk een geruoht pertinent tegenspreken. ZWE. en al de Deputaten met hem zouden zich ten zeerste verblijden wanneer Zeeland het tot een eigen missi onaris zou breDgen. De algemeene kas staat er nu wel zoo rooskeurig niet voor er is een tekort van f8000 doch, geen nood, al moeBt die som ook opge nomen worden tegen hooge rente ditmaal, het zal er wel komen op de eene of andere wijs. God heeft nog altijd gezorgd, zegt ds. Dijkstra, en Hg zal het nog verder doen. Er is veel voor Indië noodig. Denk eens aan de Keuohenius-school, die zonder sub sidie moet drijven. Met alle kracht wordt ze in stand gehouden, verbeterd, kon het zijn volmaakt. Ze is een vast bolwerk, een kasteel wilt ge voor onze Zending, een opleidingsschool om voor Indië onder wijzers en helpers te reoruteeren. Over den aard en de resultaten van die school te Batavia weidde spreker uit, naar aan leiding van een paar vragen, wier beant woording deze inriohting, waarvan ds. Dijkstra zieb veel voorstelt in de toekomst, in het geding bracht. Ook werd gevraagd door dhr, 't Hart of de methode van zending drijven wel proefhoudend was gebleken. Er was zoo weinig resultaat van te zien. En wat men er nog vau boorde, was zoo bedroevend. De zendelingen stierven, meest in de kracht van het leven, nu weer onlangs Ruysse- naars, of anders kwamen ze half gebroken naar lichaam of geest, of wel naar beide, naar Nederland terug. Hij voorzich meende, dat met Inlanders en wel met Indische predikanten voor de zending op te leiden, men beter zou slagen. Ook deze vraag werd onder de oogen gezien en het was ook hier vooral dat de groote verdienste van de Keuoneaiusschool voor de vorming van inlandsen.; helpers geen dominéés in het helderste lioht werden gesteld. Ondanks alle bezwaren, welke men echter niet te hoog moet aanslaan, zou spreker met goeden gemoede de nu gevolgde met hode wel durven aanbevelen ook voor Zeeland. Men is op den goeden weg en poogt ook reeqf werkzaam te zijn in de richting die de vrager aangeeft. Ds. Kerkhof wiMe zoo mogelijk nadruk gelegd hebben op de medische zending eo vroeg eenige inlichtingen dienaangaande. Dhr. Verhage had het over het groote arbeidsveld en de weinig beschikbare krachten en dhr. Ferdinadnus stelde een drietal even belangrijke vragen, die de spreker tot aller genoegen beantwoordde zoowel als de andere. Er was slechts één vraag, die ds. Dijkstra moeilijk beantwoorden kon naar hij zeide. Dhr. F. C. v. Dijk naar zijn zeggen een Calvinist en we gelooven dat ten ten volle, omdat we niet de allerminste reden hebben om aan 's mans bekentenis te twijfelen, vroeg zoo belangstellend naar de wijze van prediken in ludië. Hem, een zendings man in het hart, had men wel eens voor de voeten geworpen, dat men in Indië meer op methodistische wijze moest werk zaam zijn. Geen gereformeerde besohouwing der waarheid kwam daar te pas. Men moest daar brengen het ruime Evangelie, niet met zondeval, uitverkiezing en dergelijke leer stukken enz. De vraag naar de gevolgde preekmethode was dus uit de behoefte geboren. Zooals we zeiden( was deze vraag moei lijk te beantwoorden ook spreker was er nooit achter kunnen komen, hoe de zende lingen, of wilt ge, missionarissen, daar preeken. In geen enkel zendingstijdsehrift ziet ge iets daarover. Wel jammer, zegt ds. Dijkstra. Maar 't is zoo. Vandaar, dat hij het antwoord op die vraag moet schul dig blijven. Niet op de vraag, of in Indië de ken merkende leerstukken van de Gerefor meerde belijdenis kunnen worden gebracht. Beslist kannen en moeten die er worden gebracht. Het moet de kern zija van alle prediking ook in Indië. Met verwaterde kost is de inlander niet geholpen. Daaren boven is hij verstandiger en gevatter dan men gewoonlijk meent. En zoo, al vragend en pratend weg nu en dan werd gezongen was de tijd meer dan verstreken. Ds. Wagenaar was zeker de tolk van allen, toen Z.W.E. den vriendelijken en bescheiden zendings- deputaat, die den opgekomenen een goede ure had bereid, hartelijk dankzegde vooi- zijn bereidwilligheid, om ook dezen avond in dienst der zending bezig te zijn. Middelburg. De korporaal-fourier Geervliet van de.le comp. 2e batalj. alhier, wordt op den 20sten dezer aaogesteid tot sergeant bij het 3e batalj. te Bergen-op- Zoom. Middelburg. Op bet Molenwater mu ziekuitvoering, Vrijdag 21 Juni a.s., des avonds ten 7'/j uur. Middelburg. Maandag 21 dezer hoopt de Commissaris der Koningin in Zseiand de gemeenten Meliskerke, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwepoldor en Veere te bezoeken. Domburg. In de heden gehouden raads vergadering werd besloten de rioleering van de Sohuitvlotstraat op kosten der ge meente te onderhouden. De aanleg zal geschieden door dhr. J. Scheele. Verder werd op een bezwaarschrift inzake hoofd, omslag gunstig beschikt. Ten slotte werd de dag van stemming (zoo noodig) voor den gemeenteraad bepaald op Maandag 1 Juli a.s. lerseke. Door het Bestuur der Vis- seherijen op de Schelde en Zeeuwsohe Stroomen is bepaald dat de kreeften- vissoherij die aanvankelijk was opengesteld tot en met 30 Juni a.s. dit jaar nog zal zijn opengesteld van 131 Augustus a.s. Gedurende de maand Juli echter zal deze vissoherij zijn verboden. Serooskerke. Door de onderlinge braud- waarborgmaatschappij „Helpt Elkander" alhier, is aan de brandweer te Zoutelande eene premie toegekend van f 10, wegens het flinke optreden der brandspuitgasten by gelegenheid van den brand op de hoeve van dhr. Joh. Louwerse te Zoutelande. Eergisteravond is er in een café op de kermis te Sas van Gent twist ontstaan tusschen twee Belgen. Dezen gingen naar buiten en een oogenblik daarna keerde de 39-jarige P. de D. terug, roependelk ben gestoken. Hij had een steek in de borst en een in den buik. 's Nachts om 3 uren is de man gestorven, gehuwd en vader van drie kinderen. Te Assenede is de verdachte gearresteerd, S. v. H., een overwegwachter, by de Belgische Staatsspoor. (N. R. C.j De directeur-generaal der posteryen en telegrafie maakt bekend dat, met ingang van 18 dezer, het rykstelegraafkantoor te Kortgene, mede voor den rykstelephoon- dienst wordt opengesteld. De Herstemmingen. De herstemmingen voor de Provinciale Staten zullen plaats hebben in Zuid-Hol land, Noord-Brabant, Drente en Limburg aanstaande Vrijdag 21 Juni; in Friesland en Groningen op Maandag 24, in Noord- Holland, Zeeland, Utrecht en Overysel op Dinsdag 25 en in Gelderland op Woensdag 26 Juni. Men meldt ons uit Rotterdam Aan boord van het stoomschip «Trccar- vel", liggende in de MaashaveD, weigeru u heden 100 man bootwerkers van de firma W. H. Muller en Co. samen te werke;, met de wegers en meters van De Ydif.ii ding. Op last van den kapitein werden zij door de politie van boord gezet en w-r.iti later bet werk verricht door werkvolk - au de stuwadooTSvereeniging. Naar aanl«id\ug bier van is bedeDnamiddagop7graaotH'u.- en iwee kolenboolen der firma Muller en Co. bet werk gestaakt. De «Trecarvel worcit thans leeg gemaakt door deelevators. Men verneemt dat dr. Kuyper ver moedelijk op het nationaal congres tot afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf een rede zal houden. Een nuttige vogelverschrikker. Als een curiositeit kau gemeld worden, dat in een tuin te Cuyk zich een zoogenaamd biauw- staartje zijn woning heeft gekozen in ciea hoed van den vogelverschrikker, staande in den kersenboom. In het nest bevinden zich een viertal kleine hongerlijders. Door de oogholte vaa het masker van den vegel- ve.schrikker, verschaft hei ouderpaar zich eeu toegang tot het nest. Men meldt uit Vries: Een automobiel met v.er inzittenden nam gisteren onder bijzondere omstandig heden nog een vijfden passagier op. Op een gegeven oogenblik sprong een naar 't weiland gaande koe dwars voor ae machine en eer stoppen mogelijk was lag het dier dwars vóór op het voertuig, 't Veroorzaakte hier wel bemoeilijking in 't stureD, maar geen vertraging. Met de gewone vaart nam de auto het rund om streeks 300 meter mee. Toen begon 't beestje te spartelen, maakte een buiteling en kwam ongedeerd op den berm terecht. De auto soheen evenmin letsel van betee- kenis te hebben bekomen. Alleen vond de veedrijver een gebroken lantaarn nabij zijne koe. Bontje en tuf-tul' gingen elk huns weegs. Zondagmiddag heeft te Den Haag de Nederlandsche Bond van horlogemakers een hulde gebracht aan de nagedachtenis van Christiaan Huygens, wien 250 jaren geleden octrooi werd verleend voor het eerste slingeruurwerk. Vele leden van den bond verzamelden zich met dit doel in V et koor van de Groote Kerk, vóór den muur steen, die de plek aanwijst waar Huygens begraven ligt. De bondsvoorzitter en de voorzitter der Haagsohe vereeniging spra ken redevoeringen uit en aau den gedenk steen werd een krans bevestigd. Hoo/dmeten. Men meldt uit Menal- durn aan de Leeuw. Crt.Aan de kiezers van het stembureau Meualdum werd bij de stemming medegedeeld, dat er in een aangrenzend vertrek gelegenheid was om zich het hoofd te laten meten. Behoudens enkele uitzonderingen stelden zij zioh goed schiks onder behandeling van prof. L. Bolk, uit Amsterdam, die zeer zeker den arbeid verricht heeft in het belang van de wetenschap. Het bericht dat Z. H. Prins Hendrik De Wildenborch heeft bezocht met het doel dit landgoed te koopen, is uit de lucht gegrepen. De staking te Eindhoven. Door den sfgarenfabrikantenbond te Eindhoven zijn nvee requesten opgesteld, die gezonden zullen worden aan den minis ter van binneniandsohe zaken en aau den commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, waarin geprotesteerd woidt tegen het voorkomen der namen van burgemees ters en secretarissen van omliggende ge meenten onder een circulaire, waarin steun wordt gevraagd voor de uitgesloten sigaren makers en aanbevolen wordt sigaren van hen te koopen. In het request wordt ver zocht bedoelde autoriteiten uit hun ambt te ontzetten. In de nu ingetreden week zullen van wege de coöperatieve sigarenfabriek ook thuiswerkers aan het werk worden gesteld. Te Siieek viel den 17en van zomer maand, even in den namiddag, sneeuw. Zaterdagmiddag heeft teNieuwediep eene ontploffing plaats gehad, die de ern stigste gevolgen had kunnen hobben, doch, wonderlijk genoeg, geen ongelukken heeft veroorzaakt. In het spoorbassin ligt het nog ongesloopte gedeelte van het Engelsche stoomschip „Georgian". Men zou dat doen springen en bij wijze van proef zou het springmiddel worden aangewend, dat voor het wegruimen van het wrak van de «Serbia" zal worden gebezigd. De kraoht van het middel bleek de verwachting te boven te gaan, want op een gegeven oogen blik vloog het gedeelte van de «Georgian" in de luoht. De stukken ijzer werden zoover weggeslingerd, dat ze zelfs op de hoogte van de Visohmarkt, dat is dus op een afstand van honderden meters, terecht kwamen. Het eenige schepsel, dat,gelukkig genoeg, getroffen werd, was een koe van' den heer Makelaar. Een stuk ijzer drong het dier in het lichaam, maar niet zóó ver, dat het leven er mee gemoeid was. De waarde van hetspringmiddel waaintusschen bewezen. Na de toepassing er van zal er van de «Serbia" niet veel overblijven. Al wat het Leger des Heils aan offioieren bezit in ons land, komt heden te Amsterdam samen. Niet minder dan 350 offioieren en kadetten uit alle oorden des lands komen bijeen, om laatste ramen- komsten te houden met den kommandant in Nederland, den heer Estill, die Woens dag met den Siberischen spoorweg naar Japau gaat. Te Amsterdam zal een zeer groote optocht van het Leger des Heils plaats hebben, ter eere van den vertrek- kenden kommandant, die zooveel deed tot bloei van hot Leger des Heils in Nederland. Men sohrijft uit Dordrecht: Het stakende personeel der firma Morks en Geuze is hedenmorgen niet aan den ar beid gegaaD, zoodat het overeenkomstig het schrijven der firma aan den Typograven- bond beschouwd wordt als ontslag te heb ben genomen. Slechts ongeveer tien man is nog op drukkerije en zetterij aan den arbeid. Ongeveer twintig man hebben het werk neergelegd. Gisterenavond zat een echtpaar te Rotterdam (Achterklooster 94) oud ruim 70 jaar, zijn geld te tellen. Onder die bezigheid vielen man en vrouw beiden in slaap. Toen zij weer wakker werden ver misten zy een zak met f 175 aan specie en een briefe van f25. Te Borne heeft Zaterdagavond een kort onweer met harden wind gewoed. Vooral in het naburige Saasfeld is groote schade aangericht. By een boer zyn niet minder dan 13 vruchtboomen en eenige andere boomen omgewaaid, terwijl een zware eik waarvoor onlangs een groote som was geboden, 2 M. boven den grond is afgerukt. De huurder van een perceel aan den Ouden Langendijk te Delft die met zyn huisheer tot geen vergelijk kan komen, omtrent ontbinding der huurovereenkomst, onthaalt nu dagelijks zyn buren op orgel concerten. De bovenbewoonster, die met de zaak niets van doen heeft, verliet be reids het perceel, waarin zij het niet kon uithouden. De 'eigenaar blijft onvermurw baar en bet publiek amuseert zioh, Te Amsterdam is een doove oude maD, die uit de gereformeerde kerk kws at en de tramrails overstak, door een motor wagen overreden eu stierf terstond aan de gevolgen. De lGjarige zoon van professor Sturm aldaar is Zondag van 't dak der woning van een zyner vrienden dood gevallen. Te Cioedereede is Zaterdagnacht by gelegenheid der kermis een lOjarig meisje uit een luchtschommel gevallen. Met een been bleef zy aan het bootje hangen. Het hoofd kwam met ge weld op het voetstuk neer, zoodat het meisje bewusteloos werd opgenomen. De eene zijde van het hoofd was zoo goed als verpletterd, zoodat het kind na enkele uren overleed. Op 't station Maastricht is een telegraaf wachter door een locomo tief overreden, hem werden beide beenen afgesneden. De man is aan de gevolgen overleden. Te Groningen reed een fletser in volle vaart tegen den afsluit boom der Poelebrug, waardoor de paal terugsloeg en den brugwachter tegen het hoofd trof. De man viel achterover en be zeerde zich zoo ernstig, dut hij per bran card naar het ziekenhuis vervoerd werd, en daar overleed. Een jongen, de loop brug van de groote zeeslaizen te Hoorn passeerende, werd door een duizeling be vangen, waardoor hij naar beneden stortte en in het water viel. Een voorbijganger had de tegenwoordigheid van geest den jongen dadelijk na te springen in zee. Na zeer veel moeite had hij da voldoening hein te redden. De jongen had het be wustzijn reeds verloren, doch de levens- geestee waren nog niet geweken. Te Hengeloo schrikten Vrydag de paarden van een landbouwer voor een trein, waar door de voerman van den wagen viel. Hij werd met een ernstige schedelbreuk op genomen en naar het ziekenhuis overge bracht. Daar is hy aan de gevolgen over leden. Hedennacht is te Nieuw Weer- dinge door een onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken een 18jarige jongeliog, aldaar woonachtig. Te Rot terdam had gisterenmiddag aan boord van het stsomschip „Moca", liggende in 't petroleumterrein te Charlois, een moord aanslag plaats op den bootenbaas J. v. M. Door een bootwerker werd hem een mes steek in de keel toegebracht. Levensge vaarlijk gewond is hy naar het ziekenhuis overgebracht. De dader werd gearresteerd. Een hotelhouder te Emmercompas- cuum heeft in een twist zijn halfbroer, die tevens als bediende bij hem inwoonde, doodgeschoten. DeJJdader heeft zich ter stond by de politie aangemeld, die hem opsloot. Te Eindhoven is een lSjarige knaap gearresteerd, wonende op het ge hucht Heikant. Hy wordt beschuldigd k bout portant op zyn oom, vier kogels uit een revolvor afgeschoten te hebben, hem daarvoor afwachtende, toen deze met een karretje van eene melkerij huiswaarts keerde. Het rechteroog werd nagenoeg uitgeschoten, en verder is de man ernstig gewond in hals en wang, De verdachte houdt zyn onschuld vol, en beweert, dat hy, toén hy in de heide was, de schoten hoorde. De getroffene houdt vol, dat het beslist zijn neef was die de revolver op hem heeft afgeschoten. Te Voerendaal (L.) heeft Zaterdag avond eene zeer hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij revolver en mes hun dien sten hebben bewezen. De Limb. Koerier vertelt er van Sedert eenigen tyd woonden in het ge hucht Kunrade twee families, wien door eenige families een onderkomen was ver strekt, en welke het eerzaam bedrijf van voddenkooplieden uitoefenden. Wegens broodnyd leefden deze families reeds een gernimen tijd op gespannen voet. Dage lijks werd de verhouding ernstiger, tot dat Zaterdagavond de haat zijn hoogte punt had bereikt en de uitbarsting begon. Het hoofd der familie H. begaf zich naar de familie R., welke aan de tafel zat koffie te drinken. Nn een kleinen woordentwist werden beide patres familias handgemeen, zoodanig, dat R. met een gapende sny- wonde uit den strydkwam. Toen hebben de ega's van H. en R., benevens een drie tal zonen en dochters van H. den strijd mede voortgezet. Er werd een geregeld bombardement geleverd op het huis R. Met steenen en andere projectielen werden de deuren en ruiten verbrijzeld, zelfs een waschkuip werd door de ruiten naar bin nen gesmeten. De geheele inboedel van R. is vernieldalle ruiten zijn stuk, terwyl R. en diens vrouw deerlyk met stokken en steenen werden mishandeld. In 't huis zelf, tijdens het bombardement, schenen revolverschoten te vallen, waardoor een kindje der belegerden aan de hand werd getroffen. De heer burgemeester en de secretaris van Voerendaal, die toevallig 't tooneel van den hévigen stryd passeerden, trachtten de lieden totkalmteaan te manen, doch dit was olie op het vuur, zoodat zy bly waren, door eeu overhaasten aftocht, aan de handen der woestelingen te kunnen ontkomen. Tydens het hevige tumult had R. gebruik gemaakt van een revolver, waaruit qij eenige schoten loste, met het ongelukkig gevolg dat een dochtertje van 14 jaar der familie H. in de borst werd getrolfeu. R. zelf heeft een gevaarlijken messteek gekregen aan den hals, van eeu der H.'s, vau ongeveer 14 cM. lengte, op het oogenblik dat hem de revolver werd ontrukt. De burgemeester deed onmiddel lijk per paard en per rijwiel de mare chaussees der brigade Heerlen ontbieden, d-e weldra met 4 man, per rywiel, op het slagveld verschenen. Oogenblikkelijk werd het onderzoek begonnen, hetgeen tot ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2