buiten! NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. t No. 219. 1907. Woensdag 19 Juni. 21e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH ke K TE KEUZE Boitenlandseb Overzicht. DELS VBO- rfwaren ïal veren. Idsrsknecht Slagersknecht nende Knecht ienstlmde ;trr-6fl}clör VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Zij die zich met 1 Juli a. s. op ons blad abonneeren, ont vangen tot »aan dien datum van nu af de nummers gratis. S, J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Él 'el. g. men goed succes wel droge als natte, iterke VERFWAREN gbaar bij t, Middelburg. dagmiddag 2 uur onderdag. ABRAHAMSE, stond xel. bij I. J. BRAI 1 1 October FLIPSE, slager te October 30SSCHAARRT Wz., g- stond de getuigen voorzien. )'HUIJ, bureau van 1 b u r g. October GIDEONSE, Seroos- de "Wester-Schelde. -HANSWEERT. aadere aankondiging, sche of Spoortjjd. iWalsoorden naarHans- 1,45*. 12,30, nam. 3,25. aar Walsoorden voorm. 38, 5,38. n worden geen goe- 3rd. HT- ROTTERDAM. Admiraal De Ruyter". uni. Van Rotterdam. Dinsdag 18 11,— Vrijdag 21 1, Dinsdag 25 11, Vipdag 28 6,— LEÖRG—ZIEBIKZEE. uni. Zierikzee. Dins. 18 7,30 Woen 19 7, Dond.20 6,30 Vrpd.21 7,30 Zater. 22 7,30 Zond. 23 6,30 Maan. 24 7,30 Dms. 25 7, Woen 26 7,30 Dond.27 6,30 Vrijd.28 7,30 Zater. 29 7,30 Zond. 30 6,15 3,- 3- 2,30 3,- 4,30 3,- 3,- 3,- 3,- 3,- 3- 5,30 DELB. ROTTERDAM. 3ni. onderd Zondags, van sn Middelburg 9,30 ,45. TELEGRAAF. mi. ittelijks (behalve Maan- u» r van Antwerpen nda?) 's morg. 7.— u sche of Spoortjjd. i) m 3,23g) en 6,15#; 3,50-7) en 6,45 55a) en 4,45 53 en 6,15c)/") «k na het vertrek va» :ka n. Neuzen vm. 8,3C eskens, Borsselen en Borsseleo en Nenzei April 31 Augustus 10,25 uit Neuzen ten 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p, p.1,25. Enkele nummers0,026. Onze Candidaten voor de Provinciale Staten herstemming 25 Juni a.s. zyn District Middelburg: Mr. P. DIELEMAN, S. LOUWERSE en L. J. VAN VOORTHUIJSEN. District Hulst: P. F. FRÜÏT1ER, F. C. O. M. HOMBACH en C. IJSEBAËRT. 18 Juni 1907. „Niet om' In De Nederlander staat een stukje op de le bladzijde van het blad onder het hoofdartikel. Onder bovengenoemden titel schrijft de schrijver een geestdriftig woord van dank wijl de Staten van Zuid Holland, en dus de Eerste Hamer, niet „om'' zijn. De schrijver is d. B. P. Wij durven beweren dat het de liberale oud-minister uit het schoolwet-kabinet Kappeyne, generaal Den Beer Poortugaal is, die eenige jaren geleden eveneens zijn waarschuwende stem tegen het blanco artikel en algemeen stemrecht deed hooren. Zijn nuchter woord mag wel door ons worden overgenomen, opdat de vrijzinnige kiezers in Middelburg, voor zoover zij nog niet zijn afgezakt met het radicalisme, aoht nemen op de waarschuwing van dezen hun geestverwant. Stemt v r ij zinnig! is geschreven, is geroepen, is uitgeschreeuwd, stond te lezen voor groote chasinetten, werd rondgereden op borden met reuzenletters, op wagens en op auto's, is rondgestrooid in extra-bladen, waarin als een paal boven water stond: De Eerste Kamer zal om. Het moet! Toch gebeurt het niet; toch is, trots al dat gewriemel en lawaai, trots de uiterste inspan ning der z.g.n. vrijzinnigen', waarvan velen dwangzinnigen mochten heeten, de Eerste Kamer niet om, heeft het volk anders ge sproken, de stembus anders beslist. Allerminst werd dit door de propagandisten der z.g.n. 'liberalen verwachtzij schreven zelfs in een in Den Haag verspreid extra-blad alsof »de clericalen deze maand een flink pak slaag (zullen) krijgen'' en dat zij Dinsdag zouden winnen in eens! Een geduchte tegenslag dus, want het pak slaag voor rechts bestemd hebben zij, links, zelf opgeloopen in eens. Hoe komt dat? Om verschillende redenen. Een er van is deze. De liberaien, op sleeptouw genomen door de radicalen, zijn hard op den weg om het leger af te breken en in den grond te bederven. In bovenbedoeld extra-verkiezingsblad stond met groote letters boven een erg opgeschroefd ar tikel, dat dienst moest doen om onkundige leeken zand in de oogen te strooienHet stelsel-Staal blijve! Een leuze, waar van duizenden in den lande niets willen weten. Dat stelselnog meer verkorting van de toch al zoo korte oefening, geraamten van kaders zonder soldaten, met al de treurige gevolgen daarvan, uitloopend op den wissen ondergang van het leger, als vertrouwbare wapenmacht, ziet, dat wil het ernstig denkend deel der natie niet, dat willen voorzeker de menigte officieren niet, die ter stembus zijn opgetrokken om den ellendigen toestand door het stelsel- Staal geboren, nog zooveel mogelijk te keeren, het land niet nagenoeg weerloos te maken en het leger te behoeden voor een nederlaag, als het tot een strijd mocht komen met de legers der naburen, die alle veel langer tyd tot oefenen en tot kadervorming hebben, en die dus veel beter kunnen zijn. Ieder, die dat gevoelt, zal noodwendig zijn vertrouwen onthouden aan hen. die onder die verderilijke leuze worden aanbevolen. Daarom ook mocht de Eerste Kamer niet om. Radicale drijvers drijven hen, die de hooge belangen van het vaderland stellen boven de kleine persoonlijke, naar rechts, zelfs waar zij anders misschien links zouden staan. Hoe radicaler links, hoe sterker rechts. 12 Juni 1907. d. B. P. Het ia zoo, het radicalisme voert onder de vrijzinnigen den boventoon en dat heeft het hier en daar stemmen doen verliezen. Maar het ia ook anti-christelijk. Het drijft met stalen voorhoofd, terwijl 't die met den mond verwerpt, de antithese op de spitse. En dat heeft de „kerkelijken" tot el kander gebracht. En nu komt er de vraag van min of meer democratisch, van min of meer blin delings volgen van 't radicalisme nog wel bijde hoofdzaak ligt elders. En dit zal men in Middelburg straks ook wel toonen te begrjjpen. Rusland. Weer valt een politieke moord lecon- stateeren. Te Sebastopol is de adjunct van den havenoommandant, kolonel Gusse- kowsky, Zaterdag in de nabijheid der dokken door een revolverschot gedood. De moordenaar is gearresteerd. Meer indruk maakte het burgerlijk ma nifest dat 't uitbrengingsbesluit door Doema (zie ons no. van gister) vergezelde. Wij kunnen volstaan met 't afdrukken van de verlating er van, dan zal de lezer er alles van begrijpen en dan eerst van den toe stand inzien. „Wij Nikolaas II, Alleenheersoher van Rusland enz. „Een groot aantal leden der tweede Rijksdoema hebben onze verwachtingen niet gerechtvaardigd. Vele volksvertegen woordigers arbeidden met het klaarblij kelijke doel de onrust te vergrooten en bij te dragen tot het verbrokkelen van den Staat. Tengevolge van den arbeid dezer personen is de Doema een onoverwinne lijke hinderpaal voor vruohtdragenden ar beid. Ten slotte werd een daad begaan, die in de jaarboeken der geschiedenis zon der voorbeeld is. „De rechterlijke autoriteiten ontdekten een samenzwering van een deel der Doema tegen den staat, en de keizerlijke macht de wettelijke eiseh der autoriteiten tot tijdelijke opheffing der immuniteit van 55 der beschuldigden aan deze daad en tot gevangenzetting der meest verdachte leden werd niet onmiddellijk ingewilligd. „Daarom werd de Doema ontbonden. „De oorzaak dat nu reeds tweemaal de arbeid der Doema niet slagen kon, ligt echter voornamelijk daarin, dat door de nieuwheid van het werk en de volmaakt heid van de kieswet de Doema werd samengesteld uit leden, die niet de ware vertegenwoordigers van de behoeften en wensehen van het volk waren. „Dientengevolge besloten wij, met be-, vestiging van alle reohten en grondstel lingen die wij bij het manifest van 30 October 1905 aan onze onderdanen toe kenden, de wijze van verkiezing der volks vertegenwoordigers voor de Doema te wijzigen. „Het recht om de totnogtoe bestaande, onvolmaakte kièswet te wijzigen kan alleen worden toegekend aan de maoht, die de eerste kieswet uitvaardigde, namelijk aan de historische maoht van den Russisohen Keizer. „Onze keizerlijke macht over ons volk, werd ons door God verleend. Hem alleen zijn wij verantwoordelijk. Van onze onder danen verwachten wij een eensgezinden, krachtigen dienst in de door ons aange geven richting, voor het vaderland welks zonen steeds de vaste steunpilaren zijn van macht, grootheid en roem waren". Tot zoover het manifest. Onder onze Telegrammen meldden wij gisteren reeds dat de nieuwe kieswet de algemeene grondslagen der thans bestaande wet laat voortbestaan. Het verschil met de oude kieswet bestaat daarin, dat door de nieuwe kieswet aan iedere klasse der bevolking een bepaald minimum aantal leden in de volks\ ertegenwoordiging ver zekerd wordt. Tegelijk geeft het aan de intelleetueele en in sociale beteekenis levenskrachtigste klassen een voorkeur bij UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. de verkiezing. Voorts wordt het aantal afgevaardigden bij de nieuwe kieswet ver minderd en ten slotte worden in de grens- marken van Rusland, namelijk in Polen, den Kaukasus, Turkestan, de steppenge- bieden en in het gouvernement Irkoetsk de verkiezingen voorloopig niet gehouden. F r a n k r ij k. De lange en zeer welwillende brief, door Clemen ceau geschreven aan de ver schillende burgemeesters en gemeente raadsleden die hun ontslag hadden ge vraagd, heeft weinig invloed geoefend. De staking der gemeenteraden wordt voort gezet. En het schijnt, dat thans het nemen vaD ernstige maatregelen overwogen wordt, nu reeds 508 gemeenteraden staken. Zaterdag heeft de ministerraad verga derd, en maatregelen overwogen in ver band met den toestand in de wijnbouwende departementen in het zuiden. Heden zullen die overwegingen worden voort gezet, waarvan het gevolg wezen zal, dat de volgende week in Monpellier een ge rechtelijke vervolging zal worden inge steld tegen allen die aan het hoofd van de beweging staan. Het bericht van deze plannen heeft in de geheele streek een levendige ontroering veroorzaakt. Het comité van Argeliers laat zich daardoor echter niet afschrikken en verklaart„zich door niets van zijn weg te zullen laten afbrengen". In Nar bonne verwacht men, dat Marcelin Albert en Ferroul zullen worden gevangen genomen, en men vreest voor ernstige onlusten, zoo dat juist is. In de Kamer worden inmiddels de be raadslagingen voortgezet over het wets ontwerp tegen de knoeierijen in den wijn handel. Het blijkt steeds meer, dat daarbij de belangen van de noordelijke departe menten in botsing komen met die der zuidelijke. Art. 6 van dit ontwerp wil een recht heffen van 65 francs, van sniker, die gebruikt wordt om het alcohol-gehalte van wijnen van 't tweede kuipsel te verhoogen. De afgevaardigden van de bieten-verbou wende departementen in 't Noorden willen dit wel toestaan, mits dan 't recht op suiker voor het algemeen verbruik wordt vermin derd van 25 op 23 francs. Dit willen de afgevaardigden der zuide lijke departementen niet toestaan; zij ▼ragen integendeel verhooging der rechten op suiker, zelfs als deze voor het gewone verbruik bestemd is. Men vreest nu, dat zoo geen vergelijk ge vonden wordt, 't wetsontwerp op de knoei erijen in den wijnhandel niet zal worden aangenomen. Artikel I toch werd goedge keurd met 45 stemmen meerderheid. Doch daarvoor stemden 100 afgevaardigden der Noordelijke departementen. Een poging wordt nog gedaan, door Cle men ceau en den minister van financiën, om in artikel 6 de wijzigingen aan te brengen, die 't ontwerp aannemelijk kunnen maken, voor de wijnbouwers en do bietenbouwers tegelijk. Maar het is moeilik de kool en de geit te sparen, als de geit zoo'n honger heeft en de kool er zoo smakelijk uitziet Duitschland. Een flinke kroonprins, een ferme zoon zijn onverschrokken vader en grooten over grootvader waardig is in elk geval de zoon van keizer Wilhelm. Het was voorwaar geen gemakkelijke boodschap, die hij on langs zijn vader had over te brengen, maar het moestEn hij heeft zich als een man van zijn taak gekweten. Toen hij eenmaal wist, dat hij bewijzen kon, wat hij zei, ging hij naar zijn vader en sprak„Als Uwer Majesteit's eerste onderdaan en als toekomstig erfgenaam van de Kroon, acht ik het mijn plicht, Uwe Majesteit van schandalige gebeurtenissen kennis te geven, die zich in de naaste omgeving van Uwe Majesteit afspelen". Men weet reeds, waarop hj doelde. Op de „Eulenburger tafelronde", gelijk men daarginds zegt. Wij zouden zeggen een hofkliek. En met een geijkten term noemt men dat een „camarilla", Op die machtige kring, die als met duizend draden een spinsel om den keizer geweven had, zoodat hjj zelf niet merkte, hoe kj in hnn garen gevangen zat. Zelf meende hij, dat al wat hij deed, voortkwam uit zijn eigen brein, terwijl hij in werkelijkheid meer malen een werktuig was in hunne handen. Het waren des keizers persoonlijke vrien den, die de Kroonprins aanviel. Mannen, met wie hij omging, als David met Achitofel. In wier gezelschap hij kwam, om eens uit te rusten. Die hij van den jeugd af gekend had. Met wie hij opgevoed was. En die juist door hun vriendschappelijke gesprekken meermalen een overwegenden invloed hebben uitge oefend op de keizerlijke staatkunde. Van wat die mannen uitvoerden, zal men wel nooit het rechte te weten komen en dat hoeft ook niet, deze dingen zijn oorbaar. Van de processen zal wel niet veel terecht komen en 't is het beste, dat prins Enlenburg en de zijnen maar spoedig in de stilte der vergetelheid verdwijnen. Maar het zal den keizer toch hard gevallen zijn, te merken, dat hij zich zóó in de keuze zijner naaste vrienden vergist had. Het eert hem eohter, dat hij doortastte. Zooals men weet, is het een eenvoudig journalist geweest, die in zijn blad de huiohelaarsbende, die zich nog wel heel vroom wilde voordoen, ontmaskerd heeft. Toen dit den kroonprins ter oore kwam en hij meende, die besehuldigingen be hoorlijk te kunnen bevestigen, ging hij tot den keizer. Na het gesprek met zijn zoon, riep deze onmiddellijk enkele hoog ge plaatste ambtenaren ter verdere inlichting tot zich en toon ook hij overtuigd was, brak de keizer direct, voorgoed alle betrekkingen met de vroegere gunstelingen af. Harden, zoo heet de journalist, is én om zijn weigering, in het proees-EuIenburg de gevraagde verklaringen af te leggen, én om zijn mededeeling van onlangs in Zukunft, van verschillende kanten nog al hard gevallen. Men verweet hem, dat hij terugkrabbelde, doch zij kwam in de bladen tegen die beschuldiging in verzet. Hij maakte n.l. bekend, dat reeds in December 1.1. Eulenberg en Moltke iemand naar hem toe stuurden om de zaak bij te leggen. Harden had dien persoon geant woord, dat hij de bedoelde heeren aanviel in hun eer als politici, niet in hun eer als gewone burgers. Met dit antwoord ver klaarden zij zich voldaan. Eerst vijf maanden later volgde de uitdaging van Harden door Moltke. Harden vroeg toen het advies van een generaal, een hoogge plaatst ambtenaar in oivielen dienst en een jong officier. Deze verklaarden een parig dat de uitdaging te laat was geko men en blijkbaar was geschied onder pressie van buitenaf. Toen weigerde Harden te duelleeren. Overigens, verklaart Harden, bereid te wezen voor den rechter ten volle op te komen voor wat hij schreef, maar natuur lijk voor niet meer dan dat. Eindelijk heeft Harden door het in het jongste nr. van Zukunft opnieuw doen afdrukken van een gedeelte van wat hij schreef, bewerkt, dat de „verjaring" niet meer van kracht is. Om den eens zoo machtigen Eulenburg, op het kasteel Liebenberg, is het de laatste dagen huiverig eenzaam geworden. Men ontvlucht den gevallene om niet in verdenking te komen, dat men het ook met hem gehouden heeft. Zoo vergaat de menschen-glorie. Treurig, als in de hoogste kringen het bederf zóó diep blijkt te zijn ingevreten 1 Maar gelukkig als de vorsten des lands nog de gerechtigheid najagen en de boozen, zoodra ze ontmaskerd zijn, uit hnn midden wegdoen. Oostenrijk. Rijksraad en Heerenhuis hielden gister hun eerste vergadering sedert de verkie zingen welke volgens 't algemeen kiesrecht plaats gehad hadden, In den Rijksraad zat het oudste lid Funke voor en wensehte de afgevaardigden welkom. Hij sprak den wenseh uit dat de Kamer, voor de eerste maal uit het algemeen kiesrecht voortgekomen, een volksvergadering in den waren zin des woords worden en een grooten taak ver vullen moge. Hij noodigde de afgevaar digden uit de kreet „Leve de Keizer" aan te heffen, hetgeen allen met geestdriftdeden. Het Heerenhuis hield zijn eerste zitting. De voorzitter Windischgratz dankt het Huis voor zij a herkiezing als voorzitter. Na een „koek" op de Keizer werd de zitting opgeheven. Maar hoe zal 't nu gaan bij de verkie zingen voor het voorzitterschap in den Rijksraad gegeven i De ohr.-soc. eischen den praeses-zetel voor een der hunnen op, daar zij de sterkste partij zijn. De Slaven betoogen daartegen over dat het Huis een Slavische meerder heid heeft en zij dan het reoht hébben een voorzitter aan te wijzen. Maar daarna komt een tweede gevecht. De Slaven eisohen dat zij voortaan ook in een andere taal dan het Duitseh hun redevoeringen kunnen houden. Er zijn 8 talen vertegenwoordigd, dus een Babylonisohe spraakverwarring is te wachten als niet het Duitsoh, de eenige taal die allen kennen, officieele taal blijtt. Ook voor dezen hebben wel Slavische afge vaardigden hun moedertaal gesproken maar van hetgeen zij spraken werd geen steno gram vervaardigd, daar de voorzitter hen niet verstond en deze dus niet eens 't regle ment van orde handhaven konvoortaan eohter wensehen de Slaven alle redevoe ringen in de officieele handelingen opge nomen te zien. Dau mag men eohter wel 8 voorzitters benoemen, voor elk der ver tegenwoordigende talen eeu. Het ministerie-Beek zal, meent men, niet lang meer aanblijven. Het heet dat de Keizer zeer onaangenaam getroffen is door het succes der soutaal-democralen en dat te meer daar cok de regeering hierop niet voorbereid was. In ieder geval de strijd zal nu pas be ginnen. Provinciale Staten van Zeeland. Op de Ijst der te behandelen zaken in de zomer-vergadering van de Prov. Staten komen de volgende punten voor Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden, met een mededee ling van Ged. Staten betreffende de ver kiezing van een lid der Staten in het kies district Middelburg op 12 Maart 1907. Het verslag van den toestand der pro vincie over 1909. Benoeming van leden van Ged. Staten, ten gevolge van de periodieke aftreding van de heeren P. J. Siegers, jhr. mr. E. A. O. de Casembroot en P. F. Fruitier en de aftreding van den heer mr. P. Dieleman als lid der Staten. Benoeming van het lid der Staten, be doeld bij art. 89 der Provinciale wet. Voorstel van Ged. Staten tot verleening van eervol ontslag, overeenkomstig zjn verzoek, aan den heer M. B. G.Hogerwaard als hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat en voordracht ter benoeming van zijn opvolger. Aangehouden voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de artt. 17 en 18 van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen. Voorstel van Ged. Staten tot toekenning van een renteloos voorschot van ten hoogste f 3300 aan de gemeente Krabbendijke voor herstellen van haven en havendjken tot uitgfite van grond onder de gemeente IJzendijke in erfpacht tot toekenning van een subsidie ad f 450 aan de gemeente Nisse in de kosten van hare huishouding voor 1907 tot toekenning van een subsidie ad f 365 aan de gemeente Veere in de kosten van hare huishouding van 1907 tot wijziging van het besluit der Staten van 16 Juli 1901 no. 8 tot het verleenen van een subsidie voor den aanleg en de exploi tatie yau een stoomtramweg van Middel" met de iing k de rdt. 1 be- der, tder ;en. a 1 'au ren e n en, er in de the on, Ier en 'E, fo. 00 25 m ir- e- 1: 11 if 0 3-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1