NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 218. 1907. Dinsdag 18 Juni, 21e Jaargang. HISTORISCH V Maag- en andziekte I's Proerpastilles Bakkersknecht CHRISTELIJK- Ook die actie vette reactie. ktslieden. erlieden. RAAG KOOP puilt Lateniet. Hulpkantoor Koude- KOOT KOOP KOOP HD$ (Zeug), gezocht voor een oud, in bovengen, vak inwonend, nader te bepalen. KOPSTER, Goes eclats nmakersknecht L VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed» S. I DE JOiNGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij die zich met 1 Juli a.s. op ons blad abonneerenont vangen tot aan dien datum van nu af de nummers gratis. 1904. 1907. DE LB VUG; - •roeven genomen heeft Aki. aaaaa# •wwvrv rwWWwv rwwWWV» A.TENTSTIJTSEL ffW* niet gemakkelijk te ;e gebruiken. COB DVIJVI8. e genezing door te ruiken de te Rotterdam, on 2,50 met ge- saanwyzing. by Apothekers en egen toezending van postwissel a/d Maat- vum", Houttuin 9, per flacon. j. Fabriekmerk en van den uitvinder. te Goes bij Gebr. orte Kerkstraat. varkens SE, in de Plompert, te igheden een zoo goed te Breimachine. Ding. OF, Korte Geere 362, Middelburg. kweek. Te bevragen IS, Stroodorp (Kam- voogdijkind (eren) in bekwamen voor een hacht nader overeen te komen. KOPSTER, Goes. timmer- en metselwerk, tijd, bij S. DE KAM, tkapelle. nd gevraagd ERS Pzn., te Hoek tegen 25 Juni bakkerij „De Hoop", tige ongesteldheid van ïgen werkman C. DE ik een eerlijk en flink Yoorloopig als Nood- SORGET, Middelburg. t October Ibv£eld. YERHAGE, Gryps- t October IL^Eeid. j GIDEONSE, Seroos- V S Jonge-Verwwt - Goes- IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02", UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 eent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onze Candidaten voor de Provinciale Staten herstemming 25 Juni a.s. zjjn District Middelburg: Mr. P. DIELEMAN, S. LOIJWERSE en L. J. YAN YOORTHUIJSEN. District Hulst: P. F. FRÜYT1ER, F. C. O. H. HOMBACH en C. IJSEBAERT. De week der stemming voor leden van de Provinciale Staten door heel ons land ligt aehter ons en de week der herstem mingen niet minder belangrijk volgt. W e achten op dit stadium van den weg gekomen het oogenblik daar om onzen indruk te vertolken van het perspectief dal het verkiezingsterrein over zijn breedte en lengte te zien geeft. En die indruk bepalen we ditmaal niet tot Zeeland en ook niet tot Zuid-Holland, waarheen om de directe practisohe ge volgen aller oog gericht was, maar we zoeken dien iudruk op breeder terrein. Zeeland bleef gelijk en Zuid-Holland handhaafde schitterend zijn rechtsche meer derheid. Maar, zoo mogelijk, belangrijker was de uitslag in andere provinciën. Een paar voorbeelden mogen dit ophel deren. We kiezen daartoe eerst Groningen, van ouds het heohtste bolwerk van het liberalisme, later van het vrijzinnig element in ons volk. Wat ook wankelde, Groningen stond pal. Van de dagen der Grondwetsherziening af vond liberalisme en radicalisme in Groningen zijn onneembare veste. Groningen telt zeven Kiesdistricten Groningen, Bedum, Winschoten, Oude Pekela, Hoogezand, Appingedam en Zuid- horn. In geen enkele van deze zeven districten werd iemand gekozen. Allen moeten herstemmen. Twee anti-revolu tionairen hadden zitting, de heeren Knot- nerus in Winschoten en F. H. Boels in Oude Pekela. In de herstemming zijn nu begrepen één anti-revolutionair in Gro ningen, één in Pekela, twee in Appinge dam, twee in Zuidhom, twee in Bedum, en één in Winschoten. Te zamen dus negen. Is het feit dat negen aDti-revolutionairen voor de Staten van Groningen in her stemming komen niet teekenend voor het afbrokkelen zelfs in dit heohtste bolwerk Als tweede voorbeeld wijzen we op Overijsel. Langzaam, schrede voor schrede, ging de vrijzinnige partij in de Staten van Overijsel achteruit, tot vóór drie jaren de afvaardiging naar de Eerste Kamer in vrijzinnigen geest moest gered worden naar men abusievelijk meende dooreen haDdige maar minder nobele manoevre. En nu Almelo en Ommen en Kampen leverden ieder een lid der rechterzijde meer, en daarmee was de meerderheid verplaatst. Ongerekend de herstemmingen staat nu de rechterzijde met 25 en de linkerzijde met 22 stemmen in de Orerijselsche Staten. Deze twee voorbeelden mogen voldoende zijn om onzen indruk van de afbrokkeling der linkerzijde te rechtvaardigen. We zouden op die wijze nagenoeg alle provinciën kunnen doorgaan. We zouden kunnen wijzen op Noord- Holland waar Nieuwer-Amstel en Velsen de aftredende liberalen vervangen ziet door twee leden der reohterzijde en op Utreoht dat alle zetels der rechterzijde bezet hield en bij herstemming goede hoop op winst geeft, en bp Gelderland dat eveneens een flinke meerderheid behouden zal, Dooh waartoe Indien de herstemmingen voortgaan als de stemmingen dan zal de Provinciale verkiezing in 1907 eenig in onze politieke geschiedenis zijn, door een ongekend tal rijke verplaatsing van links naar reehts. Menigeen vraagt zioh af hoe is een zoo danige kentering in tweejaren te verklaren? Wat kan de oorzaak zijn van deze verras sende wending En dan is ons antwoordde actie van 1905 wekte de reactie van 1907, en naar mate de aetie van 1905 ongezonder was is de reactie te heviger. Daar is niets wonderbaars en niets ver rassends in, als misschien alleen dat de reactie zoo spoedig intreedt. Oorzaak en gevolgen liggen naast elkander. Oorzaak en gevolgen. Om te komen tot beschouwing der tegen- woordigen toestand ga de vaststelling voorop dat de rechterzijde in Nederland numeriek de meerderheid heeft. Ze heeft dat niet eerst nu, of eens nu en dan, maar altijd. Misschien meer als nu al in de dagen toen de rechter zijde, behalve in Noord-Brabant en Lim burg, nagenoeg geen vertegenwoordigers in Raden en Staten had. Maar de rechterzijde leefde, onder one beperkt kiesrecht, in gemis van zelfbe wustheid. Door allerlei oorzaken, die we thans niet noemen zullen. Het oud-Hol- landsche spreekwoord zei: Wat de heeren wijzen, zullen de gekken (in den zin van eenvoudigen) prijzen. En de heeren wezen het liberalisme als de koers. Maar met de zelfbewustheid der kiezers kwam het miswijzen van het kompas der heeren in menig opzicht openbaar en zelf bewustheid aan de eene zijde bracht wan kelbaarheid aan de andere zijde. Slechts één tegengif tegen de aanwas sende eenheid door zelfbewustheid gebo ren. was oorzaak dat jaren en ja Jan noodig waren om door die eenheid tot eenparig optreden te geraken. Dat ééne tegengif was kerkelijke ge- deeldheid. Het is van ouds bekend dat het Neder- landsche volk een kerkelijk volk is, zeer gevoelig voor kerkelijke geschillen. En nu was steeds der liberalen leuze: Houdt de godsdienst buiten de politiek, maar de practijk van dezelfde liberalen was steedsbrengt kerkelijke kwestiën in de politiek. Eerst werd 't Monsterverbond met Rome tot afschrik voor de Protestantsche kiezers der rechterzijde gebezigd. Het schijnt dat deze leuze als versleten wordt beschouwd.' Misschien gevoelt men, nadat iedere ver kiezing duidelijker de afhankelijkheid der vrijzinnigen van alle gading, van de soc.- democraten. doet zien, geen lust of geen moed meer om anderen afhankelijkheid te verwijten. Na 1886 moesten de „doleerenden" als boeman dienst doen. Het gelukte zelfs zoozeer dat een kleine partij, anti-Roomseh en vóór de Ned. Herv. Kerk optrad en zich afscheidde van het groote leger, en ook meehielp om in 1905 een kleine meerderheid aan de linkerzijde te bezorgen. Sinds dien tijd kwam, door ervaring wijzer geworden, een fusie tot stand tus- schen de afwijkende rechtervleugel en de groote partij, en het was deze eenheid over de gansche linie, die een der oorzaken werd van de overwinning der rechterzijde in de laatst verloopen week. De aetie die tot eigen optreden leidde wekte nu met meer tact en minder stijf- hoofdigheid^ als bij de christen-democraten tot reactie die leide tot 't beoefenen van de practische les„Eendracht maakt macht". De woeste aanval van 1905 buiten alle maat en boven de krachten van den aan valler, moest wel tot reactie leiden. Als regeering optredende, zonder vol doende meerderheid en zonder vast program van arbeid, werd al spoedig de reactie openbaar der hoog opgeschroefde be loften en eischen en, in eigen kring, zag men niet zonder groote zorgen legerplannen en belastingplannen ontwerpen, die maar al te zeer de sporen vertoonden van te willen voldoen aan de stembus-eischen. De antithese die, ter vervanging van het versleten clericalisms als prikkel eenige werking had gedaan, was, gelijk alle prik kels, reeds dermate afgestompt dat de volle en krachtige werking uitbleef. Alzoo aan de eene zijde eene in zelfbe wustheid en eenstemmigheid toenemende meerderheid en aan de andere zijde eene door te groote krachtsinspanning, met een versleten leuze, optredende minderheid. Verwondert u dan, by het overzien van het terrein, de overwinning derrechterzyde of het verlies der linkerzijde De actie van 1905 wekte de reactie van 1907. 17 Juni 1907. Zullen onze kiesvereenigingen niet ver geten dat 't 25 Juni a.s. oandidaatstelling voor den gemeenteraad is Een niet minder belang toeh dan bij de statenverkiezingen is bij de raadsverkiezin gen betrokken. Het zou jammer zijn wanneer de drukte dêr statenverkiezingen, de reaetie van de groote krachtsinspanning, de leege kas, of wat dan ook dit belang zouden doen vergeten. Het behoeven niet altegaar geestver wanten te zijn die men oandideert. Eerlijke, flinke liberalen, die voelen ook voor onze vrijheid en recht mag men gerust candi- deeren. Echter niet uit aanzien des per- soons, maar uit aanzien zijner verdiensten als raadslid of ais lid van eenig ander op 't algemeen belang gericht ooilege. Middelburg. Wij geven hieronder een staatje van de hoogst behaalde stemmeneijfers der liberale en antirevolutionaire candidaten in 1904 naast dat van de hoogste stem meneijfers der liberale en antirevolu tionaire candidaten in 1907 in elk der gemeenten van dit kiesdistrict behaald. Men kan dan zien of de partyen vooruit of achteruit zijn gegaan. L. A. L A. Middelburg 1416—240 454+43')- 256 IL379—298 474+91— 287 III349-351 426+91 405 Veere 71—80 97+ 3— 78 Oostkapelle 35132 79+ 3- 134 Dombnrg 80—193 122+14— 108 Güpinge 2285 26a. 1 50 Vrouwepol. 13—46 39+ 2— 85 Serooskerke 4211 61+ 4— 222 Asgtekerke 2180 46+ 2— 91 Grnpskerke 18152 34+ 2— 154 Sc. Laurens 2884 41+ 3— 91 N. en St. Joosl. 83 - 63 113+ 6— 58 Arnemuiden 56—88 119+ 8- 111 sociaal-democaten, Dat de strooming weer rechts ging heeft vooral hierdoor de menschen verbaasd, wijl zij niet hebben in 't oog gehouden dat het volksleven in alle eeuwen in die richting is geweest. Het liberalisme is, behoudens een enkele tusschenpoos, gedurende een halve eeuw in de beide Kamers en de landsregeering .meerderheid geweest, ofschoon 't er geen recht op had. Het was steeds minderheid in het land, doch behaalde zyn meerderheid in deVolks- vertegenwoordiging, deels door een on ge rechtig kiesstelsel, deels door de omstan digheid dat nog menigeen van^Rechts in de Liberale fuik terechtkwam. Doch niet zoodra werd het kiesrecht uitgebreid, kwam het Rechts tot orga nisatie, werd de saamwerking der chr. partijen op vasten voet geregeld met be houd van eigen zelfstandigheid, en kwam het uiterste smaldeel dat nog Rechts hoorde, tot bewustheid, of de rollen keerden om, en het liberalisme geraakte in 't achtergat. Dat het liberalisme in 1848, in 1866, in 1894 de meerderheid behaalde, lag voor een groot deel aan den steun dien 'tvan Rechts geboden werd. Het liberalisme heeft dan ook ongelijk wanneer het er op stoft dat de roomschen in 1853 of de anti revolutionairen in 1894 het hebben ge steund. Daarmee toch levert het zeiven 't bewijs dat het al zyn leven niets anders gedaan heeft dan op krukken springen. Het liberalisme kon dan ook in 1897 en 1905 niet anders winnen dan door een wig te steken in de Rechterzijde, waar door onze linkerzoom losraakte en afviel; een gevaar dat ook thans een oogenblik gedreigd heeft, doch gelukkig, in tyds nog bezworen werd. Het is dan -ook niet onmogelijk, dat de herstemming, welke in Middelburg noodig blijkt, en niet noodig had behoeven te zyn, gevolg is van tweeërleile dat onder de eigen broederen niet alien zich aan de ofli- cieele lijst hunner voormannen hebben ge houden 2e nog een enkele de liberale fuik is binnen gezwommen die toch feitelijk en principieel niet by de liberalen hoorde. Onze leiders te Middelburg zyn best in staat te onderzoeken of dit zoo is, en dan tegen de herstemming dat van twee kanten dreigend kwaad te bezweren. Tech mogen wy hen er wel even op wyzen. Het kan nog terecht komen. Het moet nu de leus zijn: „Wierechts hoort, stemme rechts Wel zal 'tbjj 't huisbezoek van vrijzin nige zijde klinkende Eerste Kamer gaat nu toch niet meer om, dus nu allen saam op voor 't polderheil Maar dat is niet waar. Vast staat onder ons dat het polderheil, menschelykerwijs gesproken, gewaarborgd is by onze candidaten. Daarvoor moet op hen onze stem uitgebracht. Maar die stem is tegelyk een eeresaluut voor het beginsel dat zy met ons belyden. Wat men dan ook in persartikel, speech en strooibiljet u zal willen wysmaken, niet daarnaar geluisterd, maar naar de stem der consciëntie, van het partijverband, het pro vinciaal belang en 't recht. Een hernieuwd mandaat voor onzen DIELEMAN, den kundigen gedeputeerdeeen zetel voor onzen LOUWERSE; en een plaats voor onzen VAN VOORTHUIJSENeen waardig drietal 1 In het Gereformeerd Weekblad van 15 Juni j 1. schrijft dr. H. Viascher, Hoog leeraar te Utrecht een artikeltje onder het opschrift „Gebrand". „Het is pas na den grooten slag in Zuid- Holland. De nevelen zijn nog niet opge trokken. Het slagveld kan nog niet geheel worden overzien. Doch zooveel blykt, dat de aanslag door !t liberalisme ten tweeden male ondernomen, niet gelukt is. Het volk heeft zich ditmaal niet laten misleiden. De uitslag stemt tot dank aan Hem, die de harten der menschen neigt als waterbeken. Zij er ook een wederkeer tot den levenden God in Geest en Waarheid. Als er een blad tot een beJaching werd, dan is 't de N. R. Ct. Die redactie droomde. Zij zag heel Zuid-Holland rose gekleurd. In elk district proclameerde ze de over winning, ook zelfs daar, waar ieder wist dat er geen kans op kon zijn. Zij verkeerde nog in extase onder den roes van 1905 en schreef een artikel: „Het staat er goed voor". En thans is ze ontwaakt en vat haar indruk samen in dit woord„'t Is alles misère Zij heeft nu gezien, dat het volk zich niet meer laat drijveD door leugens van geloofsdwang etc. Zy is ontnuchterd. Ieder kan nu begrypen, dat die redactie behoort tot de profeten dis brood eten. Het gekste staat het echter met de pro fetie over de antithese, die dood verklaard is. Is ze nu wezenlijk dood of leeft zij De N. R. Ct. zegt ditmaal niet, maar meent thans dat de dure sigaren het hebben ge daan. De nederlaag moet toch een oorzaak hebben. Vroeger speelde het liberalisme met ds dure klompen en petten. Thans heeft het zich gebrand aan sigaren. Erkend moet worden, dat de 15 millioen aan belastingen die bet liberale liberalisme nog uit de zakken van het volk wil persen voor de menschen geen peulschilletje is. Het is de moeite zeker waard zich daar tegen schrap te zetten. Maar de hoofdzaak blijft de strijd tegen het révolutie-beginsel, dat staat en maatschappij verwoesten wil". Schandelijk. Onder dit opschrift schryft De Standaard-. Als een bewijs, hoe fel de haat is van sommige vrijzinnigen tegen hun tegen standers, mag zsker wel het volgend ver jaarvers gelden, dat een der voormannen van de anti-r evolution aire party te Haarlo (district Ruurlo) ontving Ik wensch U thans een jaar Met weinig blijde dagen Nooit wensch ik U een jaar Van voorspoed en behagen I Ik wensch U thans een jaar Van pijn en droefenis; Nooit wensch ik U een jaar Dat vol van vreugde is. Ik wensch dat Gij moogt eten Met groote pijn en smart Ik wensch, dat Gij nooit eet Gezond en frisch van hart. Dat God de Heer U zegent, Dat zou mij eeuwig smarten; Maar dat Gij hier verarmt Wensch ik van ganscher harten. Dat God U kind'ren geef Dat zou mij eeuwig rouwen; Maar dat Gij zondig leef Wensch ik hier te aanschouwen. En eind'lijk wensch .ik U Het eeuwig zielelijden! Maar nimmer wensch ik U Den Hemel vol verblijden Wij zyn het met De Standaard niet eens. Wij hebben hier toeh te doen meteen heel oud nieuwjaars- of verjaringsgedicht, waarvan men, om 't goed te verstaan als zegenivensch altydelk ecupiet moet lezen in volgorde van regel 1,4, 3, 2 duB de le regel gevolgd door de rest van achter naar voren. In de partij der Christen-Democraten waarvan de heer Staalman het denkend hoofd is, heeft de splijtzwam zieh al vroeg vertoond. Reeds in 1902 weekten naar links de democratische elementen los, onder leiding van den democraat v. d. Pers, om zieh tot een nieuwe zelfstandige partij te organiseeren, thans, vijf jaar iater, weder reehts de Christelijke elemen ten, type Van Munster afgeworpen, om zieh weer te begeven tot de anti-revolu tionairen. Of nu na den afval van kop en staart de overgebleven romp 't zuiver Christen democratisch karakter behield, zal, na de jongste herrie in Amsterdam, nog wel betwijfeld worden. In ieder geval geen partij werd in den korten tijd van haar bestaan zoo gekort wiekt als die der Christen-democraten. HetgeenTe begrijpen is; want Christenen die geen Democraat, en Demoeraten die geen Christenen zijn, laten zieh niet tot één Christen-Demooraat saampersen. Uit Sehore ontvingen wij een zaeht protest tegen 't stukje van den Kiezer aldaar in ons vorig no. Men is 't niet met hem eens over de noodzakelijkheid der oprich ting eener Kiesvereenigingen ook zonder deze hebben de vrienden aldaar, ook te Vlake, een kracht ontwikkeld die de verbazing zelfs der tegenpartij heeft op gewekt. Wij maken in het kort melding van deze meening, dan kent men nu de twee stroomingen. Trouwens die vindt men op alle plaatsen waar nog geen Kies vereeniging is. De een zegt't is noodig de ander't hoeft niet. En die twee mee ningen moeten één worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1