RECLAMES. Het eerst werd my 11 aandacht op boven - vermelde nevenwerking van patent-kali gevestigd door den heer Aug. de Maegd ie Hontenisse(Knapaf), leerling van den ryka- landbouwcuraus te Hontenisse (Klooster- zande) die 't vorig jaar in den Mariapolder (welke polder van 13 tot 25 Maart 190G onder het water der Weaterschelde bedol ven heeft gelegen en waarvan de gronden, zooals te begrijpen is, daardoor zeer stijf en gesloten werden), een proefveld had aange legd, waarop de werking van patent-kali werd nagegaan. Vorvolgens werd er mijn aandacht op gevestigd door den heer René de Wael te Hontenisse (Langemunt), mede leerling van genoemden cursus, daar de proreusmakende werking van patent-kali, bleek op het door hem aangelegde kali proefveld, in den eveneens overstroomd ge weest zijnden Zandepolder gelegen. Wij laten u zelf oordeelen. Kerknieuws. Schoolnieuws. UIT DE PROVINCIE. Rechtszaken. Gemengde Berichten. In de loop van den vorigen winter deelde de heer Jae. Dekker, landbouwer onder de gemeente Boschkapelle mij mede, dat hij op verschillende gronden, tot zijn hofstede behoorende, bemestingproeven met patent kali genomen had, op sommige perceelen met gunstigen uitslag, op andere zonder resultaat, en dat het hem eens was opge vallen, dat de grond, die patent-kali ont vangen had zich gemakkelijker liet bewer ken dan die waarop die meststof niet was uitgestrooid. En dit voorjaar reeds hoorde ik van ver schillende landbouwers, die ofwel 'n proef veld hebben liggen, ofwel op eigen hand een proefneming met patent-kali onder nomen hebben, dat daar waar ze die kunst meststof uitgestrooid hebben de grond beter opdroogt (dus poreuzer is) dan daar, waar dit niet is geschied. Meer dan waarschijnlijk is door meer mannen der praetyk die poreusmakende werking van patent-kali waargenomen. REMERY. Gelooi niet onze woorden, hecht geen waarde aan hetgeen een vreemdeling zegt, dooh lees de onderstaande verklaring van een inwoner van Bergen op Zoom en oordeel zelf. Mejuffrouw H. Berger, wonende Geer- truidaplein M 217 te Bergen op Zoom, deelt ons mede: Vanaf het oogenblik dat ik met uw Foster's Rugpijn Nierenpillen begonnen ben, is het mij mogen gelukken een groote verlichting te bekomen in mijn nierziekte, waarmede ik reeds drie jaren opgescheept was. Al dien tijd had ik onophoudelijk een knagende pijn in den rug ter hoogte van de schouderbladen. Ik was nimmer zonder hoofdpijn, ik was ook voortdurend erg vermoeid en niet wetende wat ik moest gaan beginnen, werd ik gewezen op Uw Foster's Rugpijn Nierenpillen. De uitwerking hiervan was werkelijk merkwaardig, dadelijk bij het gebruik kon ik beterschap waarnemen en na één doosje geledigd te hebben, kon ik weinig of nieis meer vaB de vroegere ongemakken bespeuren. Wanneer ik dan ook iemand mocht ontmoeten op een dergelijke wijze lijdende, zal ik hem gaarne met Uw afdoend middel bekend maken. Ik, ondergeleekende, verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Het gevaar dat een nierziekte na zich sleepen kan. De nierziekte komt zachtjes aan en men kan baar jaren onder de leden hebben zonder dat de lijder de ware oorzaak zijner kwaal kent. Misschien heeft hij hoofd pijn, pijn in de lenden, zenuwpijD, heuppijn, rheumatiek, een gevoel van overspanning en buitengewone prikkelbaarheid of vermoeid heid en neerslachtigheid, hartzwakte, water zucht enz. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Borger gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopera er op attent, dat op iedere doos de handteekcning van James Foster voor komt. Ze zijn te Goes verkrijgbaar by de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh.de Roos,Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Gravenhage dr. J. R. Slotemaker de Bruijne te Nijmegen en J. Groeoeweg te Groningen te Peperga J. Speekman te Hornhuizen teAduard en te Loppersum J. Heokman, O.-I. pred. met verlof te Groningen. Tot onderwijzer aan de openbare schoo' te Strijen is benoemd dhr. G. P. Wervers» te Wilhelminadorp. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald dat de oommissie, aan welke wordt opgedragen hel examineeren van heD, die akten van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar of lager onder wijs in de gymnastiek, voor het jaar 1907 zittiDg zal houden te Utrechtvoorzitter dier oommissie is dhr. K. ten Bruggenoate, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage. Men schryft ons onderstaande Den boer op. De heer Pelle uit Middelburg ging in het district Middelburg by de laatste ver kiezingen den boer op. Hij beroemt er zich op meer dan één kiezer voor de vrij zinnigen te hebben gewonnen. Als het waar is, dat hy er gewonnen heeft, dan zijn ze verschalkt, en dan is het noodig en goed dat deze mynheer in het oog ge houden, nagegaan en en zoo noodig door onze mannen op de dorpen op den voet gevolgd wordt. Hy is vrijzinnig. Indien de kiezers rechtzinnig, in plaats van vrij zinnig zyn, dan kan hy hun man niet wezen. Daarom, als de vos de passie pr6ekt, boer pas op uw ganzen. Meer dan ooit te voren hebben de vrijzinnigen van deze verkiezing gemaakt, eene, waarbij 't gaat om het vóór of tegen de christelijke levensbeschouwing. Meer dan één der vrijzinnige couranten heeft het, zoowel als de christelijke bladen, uitgesproken, dat het by deze verkiezing niet gaat om de personen, maar om de beginselen die zy belijden en voorstaan. Goes. De spoorwegwachter S. aan wachthuis 42 werd Woensdag tegen den avond in een penibelen toestand geplaatst. Het achtjarig zoontje van den slager de J. die niet goed bij 't hoofd schijnt kroop onder den afsluitboom toen de raailtrein van half 8 met volle vaart aankwam om die z.g.n, met open armen tegen te houden gelijk hij ook wel eens bij fietsen doet. Met gevaar voor zijn eigen leven wist de wachter nog bijtijds den knaap weg te rukken. Goes. De heer A. E. Jansen, liberaal, aan de beurt van aftreding als lid van den raad wil daarvoor niet meer in aanmerking komen, evenmin als, zooals vroeger gemeld, de heer L. Duvekot, antirevolutionair. Goes. Met hartelijken dank ontvaogen door de wijkzuster f 5, voor het busje voor verleende hulp en een pak kleeren. Vrouwepolder. Alhier kreeg dezer dagen een zoon van den wagenmaker een splinter onder een der nagels, met het ge volg dat er bloedvergiftiging ontstond. Hand en arm zwollen zoodanig op, dat niet alleen geneeskundige hulp, maar ook overbrenging naar het gasthuis te Middel burg noodzakelijk bleek. De Staats Crt. no. 136 bevat de ge wijzigde statuten der Boerenleenbank te Cede. Benoemd tot postbode te Breskens dhr A. Moggré, thans hulpbesteller aldaar. Bij kon. besluit zijn benoemd bij het 3e reg. infanterie tot kapitein de eerste- luitenant J. A. de Koning, van het 11e; bij het 8e reg. infanterie tot kapitein de eerste-luitenant J. J. Middelaer van het algemeen depót van dieipline te Vlissingen. Middelburg. De korporaal-fourier A. Labruijere van de 2e Comp. 4e Bat. te Vlissingen wordt op den 17en dezer over geplaatst als korporaal bij de le Compagnie 2e Bataljon alhier. Eveneens is ofiioiëel bekend geworden dat de sergeant-majoor administrateur 8. Haverkorn van het 2e Bataljon 3e Regiment Infanterie alhier is geslaagd voor den rang van Adjudant- Onderotfioier-Kwartiermeester en spoedig in aanmerking zal komen voor dien rang. Heinkenszand. De timmermansknecht A. W. alhier, had gisteren het ongeluk, zoodanig van ziju fiets te valleD, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ierseke. Woensdagavond zijn in één weervissoherij te Bergen op Zoom niet minder dan 146 pijlstaartroggengevangen. Vlissingen. Naar men verneemt bestaat er alhier plan om de gasfabriek aanmerke lijk uit te breiden daartoe zijn reeds drie perceelen (huizen en erven) aan het eind der Palingstraat aangekocht. Hieronder is ook begrepen de winkel van C. Berlage «De Zon'', en nog schijnt men in onder handeling te zijn met eigenaren van daar aangrenzende perceelen. De heer C. Ber lage heeft reeds een ander groot huis aan gekocht op den hoek van de YVal en Nieuw- straat om zijn zaak daarover te brengen. Axel. Hedennacht 11 uur ongeveer, is door onbekende oorzaak een schuur van den metselaar J. W. afgebrand. Door de hulp van de buren, kon de woning gered blijven. De spuiten behoefden niet veel diensten te bewijzen. Om 1 uur konden ze weer inrukken. Kloetinge. Kerkvoogden benoemden in hunne vergadering van gisteravond, als koster dhr. Chr. Kloosterman, benoemd hoofd der school alhier, als stokman en stovenzetter J van de Plassche, als klok luider C. van Haveren. Thoien. Algemeene vergadering Zeeuw- sche Maatschy. van Landbouw «Non SenG per" op 13 Juni. De vice-voorzitter C. A. Wagtho opent de vergadering. Tegenwoordig mr. Dyck- meester. De zaal van „Non Semper" is ge heel gevuld. Hy spreekt een woord van welkom tot de aanwezigen en in de eerste plaats tot mr. Dyckmeester en jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, en stelt hun beide voor als hulpvaardige en trouwe helpers op het gebied van landbouw. Ook burg. en weth. van Thqlen worden bij vernieuwing dank gezegd voor de gulle ontvangst. {Applaus). De notulen der vorige vergadering van Juni 1907 worden goedgekeurd. Ingekomen stukken le. Van den Directeur van Landbouw en Nijverheid dat hij gaarne wenacht de ver gadering bjj te woneD, dooh het uur van aankomst niet bepalen kan. 2e. Betreffende de mededeeling omtrent den toestand, wordt medegedeeld door dhr. Vorsterman van Oijen dat in plaats van de heeren L. Dorst en De With Andriessen, vorige voorzitter en secretaris der tentoon stelling, nu voor het eerst hun intrede doen als voorzitter dhr. Jhr. Van Vredenburg en als secretaris dhr. Snijders. Applaus k Het landbon W-onderwijs neemt in Zeeland zeer toe. Er zijn 27 cursussen. Dezelve zijn zeer vruchtbaar. Minder vruchtbaar zijn de cursussen in paardenkennis. De paarden fokkerij wordt door het ryk zeer mild ge steund en neemt gaandeweg toe. Op de Juni-keuring zijn aangegeven 521 paarden. Het aantal gedekte merries bedroeg in Zeeland tien duizend en zes. De regelings commissie heeft besloten dat met December de stationeering der hengsten zal ophouden want dat levert zeer veel bezwaren. Het vorig jaar hadden we nog tot zuivel con- sulent de heer Koert Deze heeft op verzoek eervol ontslag gekregen en in zijn plaats is benoemd de heer Zwagerman. Met de var kens is men over 't algemeen niet erg ge lukkig geweest. Vooral in Noord-Beveland kunnen de varkens het niet wennen. Met de schapenteelt gaat het goed vooruit. De financieele krachten gaan goed. Er zijn 2700 leden. 3e. De commissie, belast met het nazien der rekening, bestaat uit de heeren J.Groe- newegen, D. J. Ampt en A. V. Tilburg. De voorzitter leest een telegram voor van den heer Hennequin het luidt„Ont vangt met allen myn beste wenschen in deze feestdaeen, waarbij ik door ongesteld heid niet tegenwoordig kan zyn''. Getee- kend Hennequin, Oostbarg. Hierop spreekt de heer Vorsterman van Oijen over de paardenfokkerij. Hij toont aan dat over 't algemeen te veel met ge kruiste rassen wordt gewerkt en niet in de geregelde goede richting wordt gefokt, waardoor de jonge paarden in het tweede en derde ras gekomen, niet in aanmerking kunnen komen voor het stamboek. De paardenkennis waait zoo opeens niet aan. Men moet er studie van maken. En velen zien de noodzakelijkheid daarvan niet in, anderen achten zich te groot. Ook de ge durige ondervinding is een goede leer meester. Maar die is niet genoeg. Daarom moeten er meer landbouwers aan de cur sussen doen, want het was den afgeloopen winter slechts in drie af deelingen dat ze werden gevolgd. Nu zyn er wel veel be zwaren tegen die cursussen. Vooreerst den verren afstand, by anderen de leermeester. Doch wil de fokkerij vooruit gaan, dan moet er meer kennis ontwikkeld worden en dat doet men door de cursussen te volgen. Want, zegt de heer Van Oijen, met krui singsproducten gaat by aanvang zoo mooi, maar op den duur ziet men de terugslag. Ook de keuringscommissie acht de krui singsproductie over 't algemeen minder dan de Diet gekruiste. Verder klaagt spr. over de vaak vuile voortbrenging voor de keurings-commissie. Men moest begrijpen dat toch ook het sierlijk geroskamde paard meer opdoet voor een prys, dan het met vuil besmeerde hoeven en vuil aan het lichaam. Al deze nuttige wenken werden onder applaus der vergadering met instem ming begroet. De Voorzitter vraagt wie eenige vragen wenscht te doen. De beer De Feijter uit Axel stemt toe dat hij o-k geheel medegaat met de heer Vau Oyen, maar stelt bovenaan „genie", zooals men ziet op alle terrein des levens. Nog voert hierover het woord de heer Van Dixhoorn uit Axel. Op afdoende wijze worden hunne bezwaren door den seer. weerlegd. Hierop komt de heer Lovinck ter vergadering onder applaus. Alsnu houdt de heer Zwagermais een korte voordracht over de veehouderij in verband met melk- en zuivelproductie. Hierbij toont hij aan dat goede vette melk door overerving kan worden verkregen, maar het ook in het dier zelf kan zitten, en ook het voeder eene groote rol speel I. Hierop de agenda afgehandeld zijnde, stelt jhr. V. Vredenburg namens de verga dering voor om aan den voorzitter Henne quin een telegram van hulde en dank. te zen den, wat onder applaus wordt aangenomeu. Hierop spreekt nog mr. Dijekmeester en de heer Lovinok een kort woord tot het hoofd bestuur van dank voor den waardeerenden arbeid van deze morgen-ure. Na rondvraag wordt daarop de vergade ring door den voorzitter gesloten. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: diefstalK. F. H. S 35 j., zonder beroep en zonder vaste woonplaats, thans te Mid delburg in heehtenis tot 1 jaar gev.-sfraf, met mindering der preventieve hechtenis en C. S., 19 jzonder beroep, Middelburg, 2 m. gev.-straf; verduisteringJ. S., 21 j., werkman, Middelburg, 2 m. gev.-straf; beleediging van een ambtenaar: J. C., 36 j., voerman en winkelier, Koewacht, f 10 b. s. 10 d. h.; wederspannighe id G. J. B., 30 j., zonder beroep, Biervliet, 14 d. gev.-strafen mishandeling C. T. K., 17 j., schippers knecht, Neuzen, 2 m., en T. J. S., 18 j., veldarbeider, Schoondijke, 7 d. ge» .-straf. Ontslagen van rechtsvorderingF. O 38 j., besteller bij v. G. cn L., Vlissingen, beklaagd van overtreding der gemeente verordening te Vlissingen. Te Breda veroordeelde de rechtbank W., koopman te Bergen-op-Zoom, wegens mishandeling, met doodelijken afloop, van zijn sehoonzuster, tot 2 jaar gevangenisstraf. Het gereohtshof te's-Gravenhage deed in hooger beroep uitspraak inzake J. A. P., opzichter bij de Naaml. Venn. Houthandel voorheen G. Alberts Lzn. en Co. te Middelburg, en door de rechtbank aldaar tot 7 dagen heohtenisstrat veroor deeld wegens het aan zijne sohuid te wijten zijn dat een tweejarig kind door een lorrie werd aangereden en op den grond ge worpen, waardoor het kind een beenbreuk bekwam en het gebroken been onder de knie moest algezet worden. Met vernietiging van het vonois der rechtbank te Middelburg werd beklaagde vrijgesproken. Door den advocaat-generaal was beves tiging van het vonnis der rechtbank ge- eischt, terwijl door de verdediging vrij spraak was gepleit. Het Hof bevestigde verder de vonmissen der rechtbank te Zierikzee veroordeelende C. K., arbeider aldaar, tot tweemaal drie maanden gevangenisstraf wegens weder- spannigheid. PROVINCIALE STATEN. Noord-Holland. Amsterdam I en VI. Herkozen de libe ralen met kleine meerderheid. Amsterdam II en V. Herstemming tus- schen liberale aftredenden en chr. Amsterdam III. Herstemming tusschen liberalen en socialisten met resp. 2400 en 3100 stemmen. De chr. candidaten hadden er 1500. Amsterdam VII. Gekozen de chr.-hist. Hier verliezen de liberalen een zetel. Amsterdam VIII. Gekozen-de vryz.-dem. Nol ting. Hier verliezen de chr.-hist. een zetel, en komt prof. Fabius (aftr. anti-rev.) met zyn chr.-hist. mede-candidaat in her stemming. Staalman had 142 stemmen. Amsterdam IX. Herstemming tusschen v. Eeghen (a.-r.) met 3374, JoliDg (r.-k met 3163, Ketelaar (v.-dmet 2972 en Vliegen (s -d.) met 2074. Wiersma (v.-d.) viel uit met 2663. Alkmaar, EnkhutzenNieuiveramstel, Vel- zenWeesp. De rechtsche candidaten her kozen of gekozen. O. a. de anti-rev. Glin- derman en Tensen. De liberalen verspelen in die districten 3 zetels. Overige districten herstemming. Friesland. Leeuwarden. Herstemming liberalen en socialisten. Franeker. Herstemming liberalen en rechtschen. Dokkum en Sneek. Herkozen de rechtsche candidaten. Gaat Franeker om, dan is Friesland om. Gelderland. Arnhem. Herstemming lib. en a.-r. can didaten de aftr. (conserv. of anti-rev.) candidaat Scheidius heeft 3400 stemmen, de liberaal 3000. De socialisten hadden er 500. Doesburg. Herkozen Brants (a.-r.) met 2193 tegen 1713 op Konig (lib Ede. Gekozen M. Sanders (a.-r.) met 2914 en Royaards (chr.-hist.) met 2987 tegen 1695 op v. Nagell (aftr. lib.) on Reiners met 1400 stemmen. Oldebroek en Putten. Herkozen de recht sche candidaten. Voorst. Gekozen de aftredende liberalen. Een liberaal komt in herstemming met T. de Bruin (chr.-hist.). Zul f en. Herstemming rechts en aftr. links. Overijsel. Almelo. Herkozen de 2 anti-rev. en gekozen de katholieke candidaat. De lib. (aftr.) Jannink viel met 600 stemmen min der uit. Dalfsen. Herkozen de aftredende a.-r. Enschedé. Herstemming tusschen Jacobs (aftr. i.) met 3104, de Minchy (I.) met 2765, Van Heek (1.) met 3068, Benniok (aftr. soo.) met 3060, Tyhofl (soomet 2799 en Elhorst "(aftr. a.-r.) met 5383. Deze slechts een paar stemmen beneden de meerderheid. Kampen. Herkozen Noordtzij en gekozen Ten Gate, de lib. Van Hasselt werd gewipt. Het stond 1949—3397. Raalte, Ommen, Zwartsluis. Gekozen de rechtsche candidaten, in Ommen met uit werping van den aftredenden liberaal. Zicolle. Herstemming tusschen de lib. met 1488 en rechtsche candidaten met 1360 stemmen. De socialisten hadden 229 stemmen. Steenwijk. De liberale candidaat gekozen met 600 stemmen meer. Markels. Herstemming tusschen de lib. aftredenden met 1200, den antirevolutionair Rohaan met 700 en den socialist Kok met 748 stemmen. Utrecht. Utrecht I. Herstemming voor 4 plaatsen tusschen 4 aftredende liberalen, 3 recht- sohen en 1 socialist, resp. met 2700, 2400 en 1100 stemmen. Utrecht II. Herstemming voor 3 plaatsen tussohen 3 lib., 2 ohr. en 1 soo., resp. met 1200, 19Q0 en 1300 stemmen. Een der ehr. candidaten is aftredend v. Andel. Overige districten onveranderd. Limburg- Gekozen overal Katholieken. Een enkele aftredende katholiek werd door een geest verwant vervangen. Te Heerlen heeft een mynwerker bij een twist op een der jongste kermis dagen een slag op zyn hoofd gekregen. Gedurende de eerste dagen na de kermis heeft de man nog gewerkt, Dinsdagavond is hij tengevolge van herschenschudding overleden. Te IJ muiden is het lyk van den drenkeling, waaromtrent wy be richtten, herkend. Het bleek te zyn van een kantoorbediende te 's-Gravenhage, die sedert begin Juni vermist werd en lydende was aan zwaarmoedigheid. Het op hem gevonden adreskaartje was van een vriend van den ongelukkige. Woensdagmorgen geraakte een voerman te Venray door een ongelukkig toeval, onder een zwaar met steenkolen beladen kar. Het rad ging hem over de borst, tengevolge waarvan de dood kort daarop intrad. Te Haar lem trapte een 1<!jarige jongen in een spyker, by het zwemmen. Hy dacht er niet aan dat deze roestig kon zijn en in den tijd van een kwartier zwol de voet zoo op, dat hij niet meer loopen kon en dadelijk naar zijn woning moest wordsn gebracht, waar de dokter bloedvergiftiging constateerde en voor zyn leven vreesde. Aan den minister van oorlog, is naar de Dordr. Ct., meldt, onder dagteekening van hsien het volgende sohrij ven gezonden: Geeft met versobuldigden eerbied te kennen G. Vetten te Dordrecht, als be stuurslid der anti-revolutionaire kiesveree- niging «Nederland en Oranje" en C. W. H. Eijgenraam, bestuurslid der R.-K. kies- vereenigiDg te Dordrechtdat een zestal onderofficieren niet aan de stemming voor de Provinciale Staten hebben kunnen deelnemen, op 11 Juni 1.1.; dat bij onder zoek is gebleken, dat op bedoelden datum eene oefening der pontonniers werd ge houden te 's-Gravendeel, waarbij bedoelde onderofficieren tegenwoordig waren, die herhaaldelijk verzocht hebben dat hun gelegenheid zou worden gegeven, om aan die stemming te kunnen deelnemen. Bij thuiskomst van den troep op den Biesboseh, werd hua dit verleend, doeh hiervoor ontbrak de tijd, omdat geen mogelijkheid bestond om vóór 5 uur het stembureau te bereiken, hetwelk door één der onder officieren werd geconstateerd. Redenen waarom adressanten Uwe Ex cellentie beleefd dooh dringend verzoeken, zulke maatregelen te nemen, dat voortaan elk stemgerechtigd militair aan een stem ming of herstemming tijdig kan deelnemeD. 't Welk doende, Volgt onderteekening. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met 35 tegen 2 stemmen aangenomen de voorstellen van B. en W. tot het uit voeren van een plan voor den aanleg van één groot, als Waalhaven aan te duiden, havenbassin bewesten Charlois en ont eigeningen daartoe. In de omstreken van Zoetermeer- Zegwaart hebben de vruchtboomen, meer dan eenig jaar te voren,te lijden van de rup- senplaag. Ook langs de wegen worden de doornenheggen door de rupsen geheel kaal gevreten en zien er uit als in het najaar, overdekt met een grauw weefsel van de nesten van het ongedierte. De verkiezingen in Zuid-Holland. Men schrijft uit Amsterdam aan De Nederlander 't Scheen eerst of er op de bekende loop plaats voor verkiezingen den Voorburg wal, waar de groote oourantenbureaux zijn gevestigd, maar weinig belangstellenden zouden komen voor den uitslag van de gewichtige verkiezingen die van de pro vincie Zuid-Holland. 't Was al over zeven, toen ik «het terrein" in inspectie ging nemen voor het Nieuws van den Dag nie mand, voor het Handelsblad, evenveel be langstelling, aan net bureau van de Tele graaf net zoo. Tegen half acht werden de voorloopers waargenomen op het terras van Palais Royal, rustig achter een kleintje koffie een bekend Chr -hist. Raadslid, een antirev. oud-Kamerlid, een redacteur van Het Volk en een vrijzinnig-demooratisoh journalisthet spel kon beginnen. Toch liep het al tegen achteo, vóór op den hoek van de Raadhuisstraat de eerste uit slag werd bekend gemaakt, en toen was het plotseling of ze van alle kanten los kwamen de nieuwsgierigen. En 'twas voor ons rechtschen een hoopvolle eerste ling Delft 1 Zoo, uit de vrije hand, bij eerste stemming een Roomsoh-Katholiek gekozen, dat mocht een goede ubzet beeten. Voor het Handelsblad begon het lang zamerhand vol te staan van groepjes waoh- ttn ien maar daar hield men zich van den domme. Het bekende verkiezingsaanplak bord was niet uitgezet, het Nieuws hield ook het zwarte bord binnen. Vermoede lijk meende de redactie, dat ze met haar vinnige hoofdartikelen tegen rechts haar «Sohuldigkeit" had gedaan. Maar 't publiek was er slecht over le spreken. Waarzie-je in Amsterdam den uitslag van verkiezin gen ooit duidelijker dan op het zwarte bord van het Nieuivs. Maar was zoo de manier van publioeeren een tegenvaller, de publicaties zelve vielen voor de al maar aangroeiende schare, grootendeels rechtschen, op een gansje 1 Daar kwam Rotterdam III. Men kon zijn oogen niet gelooven. In dat vaste liberale distriet Kolkman met de meeste stemmen uit de bus De toon van de gesprekken, die eerst nog al gedempt was geweest «1905 op den Voorburgwal" zat de meesten nog leelijk dwars in bet geheugen, werd los en leyecdig. Als III zóó was, wat mooht dan van II en IV niet verwacht worden Daar kwamen ze los vlak achter elkaar, II en IV. Toen gingen de eerste juichkreten op. Van Staveren en Van der Pols zóó maar bij eerste stemming in de Skaten eu de groote Rotterdammers Van Stolk en De Monohy en Van Doorn in herstemming

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2