NIEUWSBLAD VOOB ZEELAND. No. 216. 1907. Zaterdag 15 Juni. 21e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISeH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JQNGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU, ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij die zich met 1 Juli a.s. op ons blad abonneevenont vangen tot aan dien datum van nu af de nummers gratis. District Middelburg: Mr. P. DIELEMAN, 8. LOUWERSE en L. J. VAN VOORTHUIJSEN. District Hulst: P. F. FRUTT1ER, F. C. O. M. HOMBACH en 0. IJSERAERT. m. l. 1904. 1907. LANDBOUW. Een nuttige nevenwerking van patent-kali, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA m VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onze Candidaten voor de Provinciale Staten herstemming 25 Juni a.s. zjjn 14 Juni 1907. De godsdienst verlaagd. 't Is de redactie der Middelburgsche Courant, die in haar nummer van 1.1. Don derdag zegt, „dat in Zuid-Holland by de verkiezing de godsdienst is verlaagd". By ervaring weten wij echter dat, wat by deze redactie verlaging heet, eigenlijk erkenning is. Met de vrijzinnigen toch is het zyn streven den godsdienst overeen komstig de Heilige Schriften, uit het leven in al zyne geledingen te bannen. Eene moderne kerk, zonder den Christus Gods, eene school waar Hij is buiten gesloten, een staatkunde, waarbij met zyne duur verworven en van den Vader verkregen rechten niet gerekend, eene maatschappij, waarin Zyn Naam doodgezwegen wordt, verlangen de vrijzinnigen. Het gezag van God, van den God, dien wij uit de H. Schriften kennen, moet buiten rekening blijven. Dat nu loopt uit, of men het wil of niet wil, op het leven der revolutie, noch God noch meester. Om dat gezag gaat de eeuwen door, doch vooral sinds den afval van het Bijbelsch christendom, in den grond dus, in de eerste plaats, de geheele strijd. Vele liberalisten erkennen het, zooals vóór ettelijke dagen de redac teur van De Zeeuw door van hunne woor den aan te halen, aantoonde. Maar in het algemeen komt men er gewis uit berekening, niet voor uit, dat de strijd om de eere, de erkenning en 't gezag van God gaat. De vrijzinnigen zou den er schade by oploopen, wanneer zy daarvoor in Zeeland uitkwamen. In Frank rijk kan dat, doch hier nog niet. Het masker kan hier nog niet worden afge worpen. Daarom heet het hier den gods dienst verlagen, den godsdienst in de poli tiek brengen enz. Waar is, dat de gods dienst, naar de Heilige Schriftenby hen verloren is en in steeds breeder kringen uit het hart en uit het leven in al zyn kringen wordt gebannen. Helaas velen leven reeds zonder kerk, zonder gebed en zonder godsdienst. Wy zijn heeren, wie is koning over ons? is reeds veler levens leus. Het moge nog anders worden. De stemmingen voor de provinoiale staten in de overige provinciën heb ben tot uitslag dat alweer de liberalen in meer dan een district van hun zetel zijn afgedroDgeD, hetzij door de reohtsche partijen, hetzij door de S. D. A. P., dat zij bij de herstemmingen op meer dan eene plaats van de hulp hetzij van antirevo lutionairen, hetzij van socialisten al hangen; dat zij zich, met name in U trecht, slechts op de been konden houden door te steunen opde Brons veldsche ohristelijk-historisehen; en dat zij ook in Overijsel uit hun meerder heid gedrongen zijn. Overijsel Is om Thans hebben de reohtsohe partijen de meerderheid in zeven provinciënen de liberalen in nog slechts driewant in de elfde provincie wij bedoelen Friesland 1 deelen zij hunne meerderheid met de socialisten. Dat wil zeggen met hen die de Nieuwe Rott. Crt. „anti-liberalen", de Groningsche Crt. „van de familie" noemt, en ook elders wel naar voren of n&ar achter zullen gesehoven worden, al naar gelang het partijbelang dit zoo meebrengt. Wat sedert menschenheugenis gebeurd is bij een algemeene politieke verkiezing in ons land, n.l. dat de kiezers steeds in hun meerderheid rechts stemden heeft men ook eergisteren weer in de provincie Zuid- Holland kunnen waarnemen. Indien men n.l. in alle 21 distrieten de getallen der stemmen bij elkaar telt, die op de meest begunstigde candidaten werden uitgebracht, dan blijkt, dat de Reohtsohe candidaten 72,627 de Linksche candidaten 52,803 stemmen bekwamen. Zelfs al voegt men bij de stemmen der vereenigde liberalen nog de 12,469, die op socialisten, en de 1365, die op de Nationaal-Historisohen zijn uitgebracht, dan blijft het totaal nog 6500 onder de gezamenlijke stemmen der Rech terzijde. Men trekke nu maar de oonolusie De geheele lijst. Onder den titel „Eenheid" geeft Het Centrum den volgenden behartigenswaar- digen wenk „Een onmisbare voorwaarde van slagen bij verkiezingen is het vasthouden aan de organisaties en het eerbiedigen en nakomen harer wettig genomen besluiten. Dit is dan ook de regel onder ons. Slechts bij uitzondering loopt het anders, gedragen enkelen zich niet naar de ge maakte afspraak, of gaan zij zelfs openlijk in tegen de oandidaturen door de ver- eeniging gesteld. Natuurlijk speelt men daardoor de tegen partij in de kaart. Zonder organisatie geen kraoht, en zonder trouw aan en samenwerking met de organisatie geen overwinning. Ook wanneer men persoonlijk meent, dat in een bepaald distriet niet de beste candidaten zijn gesteld, dan nog is het eisohvan discipline, dat men het gevallen besluit eerbiedigt en zich schikt naar de meerderheid. Men is toch immers ook zelf niet on feilbaar. En .dit staat vastwie als dissident op treedt, vermindert op bedenkelijke wijzede kansen der overwinning en doet daardoor afbreuk aan de zaak, welke ons allen gemeen is". Wij zijn het daarmede volkomen eens. Hadden alle Reohts stemmenden in Hulst zioh hieraan gehoudendan waren in laatstgenoemd district alle vier onze can didaten er in eens in geweest. Nu komt dit bij de herstemming wel terecht. Maar het zij een leer voor een volgenden keer. Bij eerste stemming de geheele lijst, dat eischt de handslag en het belang der organisatie. Ook in Middelburg had de candidaat Louwerse nog 30 stemmen minder dan de candidaat mr. Dieleman. Onze huisbezoekers zullen wel onder zoeken waar de oorzaak ligt. En dan, wel zijn de vrijzinnigen in Mid delburg zeer vooruit gegaan, doch de laatste men voor onze candidaten schijnt daar nog lang niet in het vuur gebracht te zijn. Daaiom, Middelburg, opgepast En wel bedacht dat alleen door de saam- werking der reohtsohe partijen uw district behouden blijft. Al wat Links staat, zal tegen u zijn. In dit verband is het niet onaardig het volgende onder uwe aandacht te brengen wat de Nederlander Dinsdagavond schreef „De N. R. Ct-, die de laatste dagen de gewoonte had, rechterzijde en socialisten tesamen als „anti-vrijzinnig" aan te duiden, en niettemin tegelijkertijd Rotterdam als een vrijzinnige stad teekende, zal nu tot de oonolusie moeten komen, dat zij zich op dit laatste punt vergist heeft en dat in haar gedaohtengang de vrijzinnigheid het in alle districten heeft afgelegdin I met 4200 tegen 1500 st.; in II met 4700 tegen 2500 in III met 2000 tegen 1700 in IV met 4700 tegen 2500, en in V met 2700 tegen 1700. Zij zie zelve deeijfers slechts na. Intussehen weten wij, inzake de plaats der socialisten, wel beterDe saamhoo- righeid dier partij met de liberalen zal bij de herstemmingen haar volle werkingdoen gevoelen. Onder de thuisblijvers moet dus onzerzijds met kracht gewerkt worden". Goes. Wy geven hieronder een staatje van de hoogst behaalde stemmencijfers der liberale en antirevolutionaire candidaten in 1904 naast dat van de hoogste stem mencijfers der liberale en antirevolu tionaire candidaten in 1907 in elk der gemeenten van dit kiesdistrict behaald. Men kan dan zien of de partyen vooruit of achteruit zyn gegaan. ■s 13 o* CO Q) CO <D *«2 CU -3 <U '43 co 3 8 r2 A co O cn 460-438 510—512 57 47-69 52-95 3 79-69 97—97 5 28-30 31—28 136—138 169-160 7 72-61 103-66 5 30—55 36-75 1 54-28 62-41 3 35-92 34—109 9 23—24 26-33 134-105 133-112 10 46—143 52-172 1 17-136 20-152 4 67-189 79—201 5 46-116 60-145 9 158-171 175—213 12 54-24 62-25 5 46-29 53-36 4 88-99 94—118 8 206-149 173—149 17 210-100 195-168 11 87-75 72—92 7 41—45 37-77 53-52 70-81 1 16—133 17-199 111—160 91-180 2 60-49 46-69 7 61—50 71—61 8 146-119 159—147 9 74-138 122—189 8 100-115 137—172 12 207—171 180-190 40 Goes Baarland Borsele Cats Colynsplaat Cortgene Driewegen Ellewoudsdijk 's-Gravenpolder 's-Heer Abtskerke 's-H. Arendskerke Nieuwdorp 's-Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke Kapelle Kattendijke Wilhelminadorp Kloetinge Krabbendijke Kruiningen Hansweert Nisse Oudelande Ovezande Riiland-Bath. Sehore Waarde Wemeldinge. W rssenkerke Wolfertsdyk Iorseke Dat er overal in den lande christelijke scholen verrijzen is ons een oorzaak van groote blijdschap. Zulke waarlijk christe lijke scholen zijn er altijd noodig geweest en ze worden het steeds meer. Ze kunnen en zullen onder den zegen Gods een dam opwerpen tegen den materialislischen stroom onzer dagen. Zonder het Evangelie geen ware behoudenis. Ook niet voor de kinderen onzes volks, die de scholen bezoeken. Hierover zijn en worden velen het eens ook als gevolg van der tijden ernst. Ook op die plaatsen, waar de handen van verschillende belijdenis der waarheid in elkander moeten geslagen worden om tot sohoolbouw te komen. Daar waar anders weinig of geen kans is om ooit aan de kinderen christelijk onderwijs te laten geven. Maar door gemeenschappe lijk overleg en onderlinge samenwerking komt het er wel. Indien maar niet de kerkelijke gevoeligheden geprikkeld wor den, alsof het ging om het al of niet voort bestaan van een kerk, en niet om het bestaan van de school. Anders komt men er o zoo licht toe, wellicht ca ernstige voor bereiding, om met de handen in den schoot te gaan zitten of betere tijden, die intus sehen nooit komen, aftewaohten. De school mag nimmer zijn of worden een strijdperk, waar men gelegenheid zoekt of die benuttigt, om het naar men voorgeeft en ook wel meent vóór de kerk optenemen, en tegen de sohool, of wel omgekeerd. Steeds worde en bly ve zij een vereenigings- punt voor alle belijders der waarheid, een kweekplaats van degelijke kennis naar de Schrift, een kennis, welke ongetwijfeld rekening houdt met de eisohen des levens. Naar het van vrijzinnigen kant heet is de Eerste Kamer, wier samenstelling door den afloop der stemming op dezelfde wijze als nu gewaarborgd is, niet vrij geweest van het vallen in uitersten. Ze is wispelturig zou men in het dagelijksche leven zeggen. Zoo is ongeveer de redeneering. Deze zittende Kamer is in het leven geroepen, om aan een tamelijk stout en driest ministerie bedoeld wordt het kabinet-Kuyper een volgzame meerder heid te bezorgen. Dit was de kwaal, die zij van de geboorte meebracht en waaraan ze langen tijd heeft gelaboreerd. Lijdelijk en lijdend was ze. Nooit is ze op kraoht gekomen zoolang het bevriende ministerie aan het roer was. Ten minste er bleek niets van. Maar nauwelijks hadden de vroegere ministers de hielen gedraaid, of daar had men de poppen aan het daosen I Ze wierp het masker af en toonde zioh in hare ware gedaante. Ze verviel in een ander uiterste, nu zij gevoelen ging, welk een frissohe, gezonde levenskracht nog haar deel was. En trotseh op die vermeende kracht raakte zij in haren ijdelen waan het stuur kwijt. Adres aan de verwerping der oorlogs- begrooting. Eigenaardige redeneering. Ze is voorgepraat en voorgezongen op allerlei wijzen, doch het volk heeft niet veel oor gehad voor zulk een redeneering. Men vond die wispelturige Kamer nog zoo kwaad niet en durfde het er best nog eenige jaartjes mee te wagen. Een treurige vermaardheid is uitgegaan van het dorp Heinenoord in de buurt van Rotterdam. Men kent de geschiedenis. Bij gelegenheid van de statenverkiezing zou aldaar spreken hei kamerlid Talma, een oude bekende, de vroegere predikant van Heinenooid. Uit felle partijwoede hoe is anders het ongehoord verschijnsel te verklaren stak men een zwarte vlag uit op den toren, zooals men in den ouden lijd placht te doen, als de verschrikkelijke pest buurt of dorp had bezocht. Kan het erger F We meenen van neen. Hier wordt dan ook duidelijk bewezen, waartoe blinde partijhartstocht leiden kan. Verder kan men sehier niet gaan. Bij het lezen van dit treurig staaltje van verregaande zelfverblinding en vijand schap tegen de christelijke beginselen kwam onwillekeurig de vraag bij ons op, of het niet gewenseht zou zijn in het ver volg dergelijke uitingen van sehier onver klaarbare partijdrift te verbieden. Kan dit niet, welnu, dan neme men de bewuste pestvlag van Heinenoord weg, als een gevaarlijk stuk speelgoed, even als men bij kinderen doet als zij een seberp voorwerp in de hand hebben, en berge ze op in een museum van oudheden. Daar is haar plaats: Men is voornemens het volgende jaar in Engelands hoofdstad olympische spelen te organiseeren zooals weleer in Griekenland. Deze spelen zullen bestaan in athletische oefeningen o. a. hardloopen en springen, gewicht werpen, ook wielerwedstrijden, wat in dien vorm de Grieken niet kenden, schermen, zwemmen, wat ze wel kenden en gaarne deden ook,alsmede worstelwedstrij den, boogschuttersconcoursen en militaire sport. De schier onafzienbare arena bevattende een zeventig duizend plaatsen, heeft be halve een baan voor wieier wedstrijden,ook een zwembassin van ongeveer 100 meters by een diepte van nog geen vier. Daarenboven vindt men nog elders ge legenheden voor sport, welke niet in de arena zelve kan worden uitgeoefend, als b.v. roei- en schietwedstrijden en automo bielconcoursen. De gelukkige winners onder de sport liefhebbers zullen zoogenaamde olympische medailles ontvangen voor deze gelegenheid opzettelijk geslagen. In de sportwereld heeft men het al druk met deze aangelegenheid. Nog steeds gaat het er in Rusland raar naar toe. Men hoort weer van roof en moord. Boerenhofsteden worden geplunderd, de bewoners aangevallen en vermoord. Zelfs ontziet men zioh niet heele benden af te sturen op weerloozen. Daarbij in Zuid- Rusland toenemende agrarische onlusten. Een revolutionaire geest wandelt in de donkerheid rond en werpt zijn slachtoffers bij honderdtallen neder, aanzettend en aanstokend tot verzet. Het is inderdaad de geest uit den af grond, welke naar het schijnt door gewone middelen niet is te bezweren. Ook hier geldt het diepzinnig woord der sehrift, dat alleen bij Gods licht het licht wordt gezien en erkend. Er is reeds van overlang een doorzet tende beweging merkbaar bij onze Zuider naburen voor het Vlaamseh. En geen wonder de taal is gansoh het volk. Zong niet de diohter Mijn Vlaanderen spreekt een eigen taal God gaf elk volk de zijne En laat ze rijk zijn, laat ze kaal Ze is Vlaamseh en ze is de mijne. En naar zijne dichters heeft jong Vlaan deren altijd graag geluisterd en ze doet het nog. Vooral eok naar Albrecht Ro- denbaoh, die het niet nalaten kon, de hoop des vaderlands, zijn VlaamsobeD keur benden toeteroepen, om eigen gedaohten, eigen geestesleven te betrachten. Nature zij Vlaamsche nature, grootheid zij Vlaam- sohe grootheid, deugd zij Vlaamsche deugd. De man zij Vlaamsehe man, jongeling zij Vlaamsche jongeling, kunde zij Vlaamsche kunde, kunst zij Vlaamsche kunst. Zoo sprak deze echte zoon van Vlaanderen reeds een dertigtal jaren geleden. En zijn woord werd opgevangen en is door hon derdtallen, ja door duizendtallen verstaan. Nog steeds doet't zijn werking. Zou er ook voor ons jong Holland, voor onze jonge Calvinisten in dezen niets te leeren zijn We gelooven het wel? Vooralindezetijden. Behalve de voedende werking, die patent kali bezit en die te danken is aan haar ge halte aan de twee plantenvoedende stoffen kali en magnesia, oefent deze kunstmeststof nog eene nevenwerking uit, die evenonbetwist baar schynt te zijn ais ze nuttig is. Ze heeft n.l. in niet te geringe hoeveel heden aangewend, (in hoeveelheden b.v. van 500 k 600 K.G. per H.A.) de eigenschap de structuur van den grond te verbeterenhem losser, poreuzer te makenzoodat hy zich met minder krachtsinspanning bewerken laat en 't water er spoediger dooreen zakt, Van die betere doorlatendheid voor water is een onmiddellijk gevolg, dat hy in het voorjaar eer, in het najaar later bewerkt kan worden, terwijl ook in het groeiseizoen na regon de werkzaamheden spoediger zon der schade kunnen hervat worden. Deze nevenwerking van patent-kali komt dus geheel overeen met de werking van kalk. Het zyn natuurlijk in de eerste plaats de styve, geelotene, zg. „bastige" kleigronden die van de grondverbeterende werking van de patent-kali de gunstige gevolgen onder vinden. In de leerboeken over Besmettingsleer wordt, naar ik zeker meen te weten, omtrent die nevenwerking niets vermeld. Dat ze niettemin wel degelijk bestaat, zal door den belangstellenden lezer,,na kennisneming van onderstaande regelen, gewis niet meer betwijfeld worden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1